Setari Cookie-uri

Am nevoie de ajutor - casnicie in pericol!

Stiu ca nu vrei sa vorbesc cu tine, dar te lamuresc eu: aceste 3 joburi sunt part-time; eu de exemplu fac cam 20 de ore la un job si aproape 10 la altul. Sunt altii cu 3 joburi care lucreaza fix 4 zile pe saptamana. Daca au si salariul minim.... au bani din parti.

Inteleg ca e greu de inteles cum vine treaba, dar e practica comuna prin occident ca cineva sa aiba 2+ joburi, pentru ca nu prea se mai gasesc joburi fullt-ime si e o abundenta de joburi part-time (part-time inseamna orice intre 0 ore si 30 de ore, cel putin in UK). Stiu pe cineva cu un job part-time cate 4 ore pe zi numai in weekend. Altii au nevoie de personal 16 ore pe saptamana care se poate face ori in 2 zile, ori esalonat pe toata saptamana. Altii au nevoie de cineva doar doua ore pe zi. Si tot asa. Intelegi acum (intelegeti de fapt), cum vine treaba?
kudika_pudika
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:13
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:13:28
De la: steffy91, la data 2011-11-08 21:08:58
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:06:02Ma intreb si eu ...cu trei locuri de munca ,in Canada , cum e posibil sa castigi mai nimic?
Cand ai timp cu 3 job-uri sa iti vezi si de copilasi?
Nu-i cam trasa de par chestia asta?

iar esti rautacios


Daca atat pot eu si neuronul meu obosit ....(o citez pe o tipa care sustine ca vibratoarele-s mai bune decat barbatii)

or fi pentru ea... daca n-o avea si ea barbati
steffy91
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:18
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-08 21:13:46Stiu ca nu vrei sa vorbesc cu tine, dar te lamuresc eu: aceste 3 joburi sunt part-time; eu de exemplu fac cam 20 de ore la un job si aproape 10 la altul. Sunt altii cu 3 joburi care lucreaza fix 4 zile pe saptamana. Daca au si salariul minim.... au bani din parti.

Inteleg ca e greu de inteles cum vine treaba, dar e practica comuna prin occident ca cineva sa aiba 2+ joburi, pentru ca nu prea se mai gasesc joburi fullt-ime si e o abundenta de joburi part-time (part-time inseamna orice intre 0 ore si 30 de ore, cel putin in UK). Stiu pe cineva cu un job part-time cate 4 ore pe zi numai in weekend. Altii au nevoie de personal 16 ore pe saptamana care se poate face ori in 2 zile, ori esalonat pe toata saptamana. Altii au nevoie de cineva doar doua ore pe zi. Si tot asa. Intelegi acum (intelegeti de fapt), cum vine treaba?

ce naspa...pleci din Romania ca sa muncesti din greu tot pe nimic
miss_darine
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:18
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-08 21:13:46Stiu ca nu vrei sa vorbesc cu tine, dar te lamuresc eu: aceste 3 joburi sunt part-time; eu de exemplu fac cam 20 de ore la un job si aproape 10 la altul. Sunt altii cu 3 joburi care lucreaza fix 4 zile pe saptamana. Daca au si salariul minim.... au bani din parti.

Inteleg ca e greu de inteles cum vine treaba, dar e practica comuna prin occident ca cineva sa aiba 2+ joburi, pentru ca nu prea se mai gasesc joburi fullt-ime si e o abundenta de joburi part-time (part-time inseamna orice intre 0 ore si 30 de ore, cel putin in UK). Stiu pe cineva cu un job part-time cate 4 ore pe zi numai in weekend. Altii au nevoie de personal 16 ore pe saptamana care se poate face ori in 2 zile, ori esalonat pe toata saptamana. Altii au nevoie de cineva doar doua ore pe zi. Si tot asa. Intelegi acum (intelegeti de fapt), cum vine treaba?

Eeeeeeee mi-a trecut iti dai seama ... putem vb pe forum , no problem .
Mda , daca asa sta situatia , ai dreptate .Eu ma gandeam la mine ca atunci cand muncesc, nu cand stau ca un motan puturos pe acasa, nu-mi vad capul de treaba si RESPONSABILITATI, pur si simplu ajung in cabina rupt, mai fac un dus ,ma asez in pat iau laptopul in brate sa ma uit la un film dsi de multe ori adorm cu el in brate la nici un sfert de timp,plus ca am alarmele pe cabina(sa vezi bucurie daca imi suna goarna de 5-6 ori pe noapte)
The_Exile
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:19
De la: steffy91, la data 2011-11-08 21:18:23
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:13:28
De la: steffy91, la data 2011-11-08 21:08:58
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:06:02Ma intreb si eu ...cu trei locuri de munca ,in Canada , cum e posibil sa castigi mai nimic?
Cand ai timp cu 3 job-uri sa iti vezi si de copilasi?
Nu-i cam trasa de par chestia asta?

iar esti rautacios


Daca atat pot eu si neuronul meu obosit ....(o citez pe o tipa care sustine ca vibratoarele-s mai bune decat barbatii)

or fi pentru ea... daca n-o avea si ea barbati
cf nas
thadoogback
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:21
Eh, tu ai alt tip de job Yharr.

Miss_darine, peste tot e greu, mai ales acum; cine a zis ca se fac bani usor peste hotare a mintit sau a vorbit in necunostinta de cauza. Diferenta, zic eu, consta in oportunitati si in faptul ca daca muncesti catre o calificare (pt a castiga mai mult), la un moment dat se va merita, cu varf si indesat. Numai ca trebuie sa fii pregatit sa o iei de la capat daca pleci peste hotare.
kudika_pudika
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:23
De la: steffy91, la data 2011-11-08 21:18:23
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:13:28
De la: steffy91, la data 2011-11-08 21:08:58
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:06:02Ma intreb si eu ...cu trei locuri de munca ,in Canada , cum e posibil sa castigi mai nimic?
Cand ai timp cu 3 job-uri sa iti vezi si de copilasi?
Nu-i cam trasa de par chestia asta?

iar esti rautacios


Daca atat pot eu si neuronul meu obosit ....(o citez pe o tipa care sustine ca vibratoarele-s mai bune decat barbatii)

or fi pentru ea... daca n-o avea si ea barbati
lu a mi ai baebaru n dinti
thadoogback
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:25
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-08 21:23:43
Miss_darine, peste tot e greu, mai ales acum; cine a zis ca se fac bani usor peste hotare a mintit sau a vorbit in necunostinta de cauza. Diferenta, zic eu, consta in oportunitati si in faptul ca daca muncesti catre o calificare (pt a castiga mai mult), la un moment dat se va merita, cu varf si indesat. Numai ca trebuie sa fii pregatit sa o iei de la capat daca pleci peste hotare.

eh, atunci inseamna ca n-am sfatuit-o rau pe fata, orice patalama castigata o va ajuta sa-si gaseasca un job full time mai bine platit
miss_darine
Postat pe 8 Noiembrie 2011 21:29
Trista poveste, imprevizibil final...
Caci oricare varianta este posibila:
- sa astepti rabdatoare anul nou, apoi sa constati ca s-a tinut de cuvant si lucrurile incep sa semene tot mai mult cu ideea ta despre familie si parteneriat in dragoste.
- sa ii scrii un e-mail in care sa iti deschizi sufletul si sa ii spui cat de mult iti lipseste barbatul care te iubea si care te-a facut sa te mariti cu el. Sa ii spui ce ne-ai spus noua : ca il iubesti si suferi pentru absentza lui care nu se masoara in km distantza si nici in zile/saptamani departe de casa ci in zeci de imbratisari ale pernei pe care ar fi fost capul lui, sute de sarutari neinflorite pe buzele tale... scrie-i scrisori de dragoste si de pasiune ce se vrea consumata... Spre final, in cateva fraze, scrie-i si despre dorul fetitei lui... caci sunteti doua femei ce il asteapta cu dragoste... Scrie-i, caci ii este mai usor sa te creada....

Tu trebuie sa faci toate demersurile ca sa fii cu constiinta curata, sa fii mama responsabila care pune interesul copiilor inaintea oricarei alte nevoi... Tu il acuzi pe el de instrainare afectiva, dar uiti ca si el trebuie ajutat, sprijinit, invatat sa fie tata... tu esti inconjurata de ai tai, el... nici macar certitudinea ca te are pe tine alaturi nu a avut-o, dimpotriva...Spui ca nu are alta femeie dar ar vrea. Sa te fereasca Dumnezeu sa o gaseasca in timpul cat iti este sot, atunci vei simti gustul abandonului si tot felul de scuze care sa il justifice...
Voi reveni...
maimai_no1
Postat pe 10 Noiembrie 2011 17:15
De la: steffy91, la data 2011-11-08 21:18:23
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:13:28
De la: steffy91, la data 2011-11-08 21:08:58
De la: Yharr, la data 2011-11-08 21:06:02Ma intreb si eu ...cu trei locuri de munca ,in Canada , cum e posibil sa castigi mai nimic?
Cand ai timp cu 3 job-uri sa iti vezi si de copilasi?
Nu-i cam trasa de par chestia asta?

iar esti rautacios


Daca atat pot eu si neuronul meu obosit ....(o citez pe o tipa care sustine ca vibratoarele-s mai bune decat barbatii)

or fi pentru ea... daca n-o avea si ea barbati
Dar ce tu ai barbati sau barbat?
Ti-ai tras harem sis'
The_Exile
Postat pe 10 Noiembrie 2011 17:50
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-07 22:04:22
De la: faith742011, la data 2011-11-07 19:32:38
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .


Dragut-o nu este vorba de tinut sau nu partea barbatilor, este pur si simplu un fapt constatat, din punctul multora de vedere tu nu ai dreptate, in plus pentru a fi obietivi ar trebui sa stim si parerea lui pentru ceea ce tu ai relatat aici... iar in ceea ce priveste indiferenta afisata fatis de catre el fata de tine ar trebui sa te intrebi ce ai facut tu de l-ai determinat sa se comporte asa.


Atunci cand o relatie esueaza normal ca fiecare din parteneri are partea sa de vina. Insa ceea ce conteaza, nu e cine e "mai" vinovat, ci faptul ca nici unul din ei nu sunt fericiti in aceasta relatie. Si atunci pentru ce sa se chinuie unul pe altul si alte doua sufletele pe langa? Si atunci ce rost are aratatul cu degetul?



Sa divorteze, eu asta sustin... cu restul sunt de acord cu tine. , n-am spus altceva, asta ai inteles tu?
faith742011
Postat pe 13 Noiembrie 2011 15:08
De la: faith742011, la data 2011-11-13 15:08:07
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-07 22:04:22
De la: faith742011, la data 2011-11-07 19:32:38
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .


Dragut-o nu este vorba de tinut sau nu partea barbatilor, este pur si simplu un fapt constatat, din punctul multora de vedere tu nu ai dreptate, in plus pentru a fi obietivi ar trebui sa stim si parerea lui pentru ceea ce tu ai relatat aici... iar in ceea ce priveste indiferenta afisata fatis de catre el fata de tine ar trebui sa te intrebi ce ai facut tu de l-ai determinat sa se comporte asa.


Atunci cand o relatie esueaza normal ca fiecare din parteneri are partea sa de vina. Insa ceea ce conteaza, nu e cine e "mai" vinovat, ci faptul ca nici unul din ei nu sunt fericiti in aceasta relatie. Si atunci pentru ce sa se chinuie unul pe altul si alte doua sufletele pe langa? Si atunci ce rost are aratatul cu degetul?



Sa divorteze, eu asta sustin... cu restul sunt de acord cu tine. , n-am spus altceva, asta ai inteles tu?

da, eu am inteles altceva; si eu sustin sa divorteze, cred ca e foarte clar... dar daca esti de acord cu restul, inseamna ca nu esti de acord cu partea cu despartirea... Daca esti de acord cu restul inseamna ca esti de acord ca aratatul cudegetul nu-si are rostul. Atunci de ce ai aratat cu degetul si ai cautat cine e mai vinovat? (si e clar ca ai considerat-o pe ea mai vinovata din start).
Daca-ti da cu virgula, nu te speria, doar te contrazici putin
kudika_pudika
Postat pe 13 Noiembrie 2011 23:25
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-13 23:25:59
De la: faith742011, la data 2011-11-13 15:08:07
De la: kudika_pudika, la data 2011-11-07 22:04:22
De la: faith742011, la data 2011-11-07 19:32:38
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26


da, eu am inteles altceva; si eu sustin sa divorteze, cred ca e foarte clar... dar daca esti de acord cu restul, inseamna ca nu esti de acord cu partea cu despartirea... Daca esti de acord cu restul inseamna ca esti de acord ca aratatul cudegetul nu-si are rostul. Atunci de ce ai aratat cu degetul si ai cautat cine e mai vinovat? (si e clar ca ai considerat-o pe ea mai vinovata din start).
Daca-ti da cu virgula, nu te speria, doar te contrazici putin



Imi da cu virgula, adica 3,14...nu stiu ce intelegi tu sau nu, si sincer nici nu ma intereseaza...ea trebuie sa se gandeasca la ce i-am spus, in plus, nu ti se pare ca ea este cea care se contrazice..
faith742011
Postat pe 15 Noiembrie 2011 16:08
uneori ai investit mult prea multe ca sa renunti asa usor....am tot citit postari la diverse topicuri si prea usor se dau sfaturi legate de divort....
parerea mea este ca intre voi a stricat mult si prezenta parintilor acolo...tu ai zis ca eu nu deranjeaza ca ei stau cu copiii, altfel ar trebui sa platiti o fata...da dar fata aia nu ar sta in permanenta in casa ta...nu ati fi nevoiti sa stati cu ea la masa si cu siguranta fara prezenta parintilor acolo sotul tau cand sta acasa s-ar simti mai in largul lui.....au si parintii o varsta ma gandesc, sunt mai cicalitori, mai dau din gura una alta....ca orice varsnic.
AncaCMaria
Postat pe 30 Noiembrie 2011 01:55
as fi zis sa va schimbati amandoi joburile, tu sa si castigi ceva daca tot te duci, iar el sa isi ia un job mai resposnabil ptr un om cu familie.
insa cum o intorc, cum o sucesc, tot ajung la faptul ca el nu se ocupa de copii. daca e chiar obiectiv ce zici, ca ii sunt indiferenti si nu se ocupa deloc de ei.....e dubioasa faza...un om care nu isi iubeste copiii nu poate fi un om cu un caracter OK. nimic din ce ai face tu sau ai tai sau indiferent cine nu e un motiv bun pentru cineva sa nu isi iubeasca copiii. ce ar zice lumea de tine daca "din cauza lui" nu ti-ai mai iubi copiii?
gandeste-te bine la asta.
DayC
Postat pe 30 Noiembrie 2011 22:49
Iti trebuie rabdare si poate in timp se va schimba,se v-a maturiza si isi va da seama cate faci pt el si pt familie.Tu ca femeie, mama si sotie ,toate sant pe capu tau si pe umerii tai.EL tace si se poarta cu tine ca atare pt ca stie ca n-ai unde sa te duci pt moment.Ai noroc ca ai parintii alaturi si te ajuta foarte mult.In principiu el e un om care nu fuge de tine,,dar natura serviciului si anturajul in care este il face sa fie rece.Eu sant in Austria si vad familii care se intalnesc doar seara si abia daca schimba doua vorbe cu sotia si pana nu bea 3-4-5 beri nu se culca.Cred ca e o regula cu barbatii straini.......poate ca la parintii tai nu ai vazut asa ceva ,dar la astia este o regula:casa,servici,pat.Isi iau concediu si abia atunci sant impreuna...
eu zic sa mai ai rabdara cu el si in special cu tine.Mai tarziu vei primi laudele si iubirea pe care le astepti.
Titanika
Postat pe 1 Decembrie 2011 19:44
Singuratatea asta in doi o impartasesc si eu si crede-ma ca te inteleg foarte bine, sotul meu este muzician, si mai tot timpul este plecat, e crunt ca intr-o casnicie unde ar trebuie sa fie doi este doar cate unul pe fiecare parte a patului, sfaturi nu sunt in masura sa-ti dau fiind in aceeasi situatie ca tine, numai ca eu nu am curaj sa divortezi iar tu nu poti fiind legata cu cei doi copilasi ai tai.
Stiu ca nu te consoleaza cu nimic dar macar sa stii ca sunt alaturi de tine si ma rog sa gasesti si tu acea cale spre fericire asa cum ma rog si pentru mine.
kudika_alinutza
Postat pe 8 Decembrie 2011 19:37
eu tind sa cred ce spui...si nu cred ca tu vrei de fapt sa-ti dea cineva dreptate mai mult sau mai putin...stiu ce inseamna strainatatea...cred ca nu prea ai cu cine sa discuti despre oful tau...si da! cred ca stii in sinea ta si ce este de facut pe mai departe...dar cum ai zis si tu...e nevoie de timp...sa se materializeze proiectele pe care incerci sau le-ai demarat deja (nu stiu dc am inteles prea bine...)..copii sunt cea mai mare indoiala vis a vis de decizia la care te gandesti ...iar celor care cred ca 3 joburi part time iti aduc mai mult decat iti trebuie in plan financiar si iti ocupa efectiv tot timpul le spun sa se intereseze mai bine ca depinde foarte mult de tara in care te aflii...in general iti aduc intre 1000-1400 euro si iti ocupa cca 90-110 ore lunar...depinde si de domeniul activitatii ..

mi se pare ca sotul tau nu duce lipsurile tale in aceeasi masura...exista sau nu o alta femeie sau pur si simplu un loc...chiar dc ai stii si nu vrei sa adaugi inteleg ...dar nu exista barbat mai ales cu un astfel de job sa nu-si tranteasca femeia in pat din cand in cand macar...fie si la modul rece...lipsit de orice tandreturi etc....cu o singura exceptie...cand te asociaza cu altfel de adjective...dar nu cred ca-i cazul dc ce spui ca zice de fiecare data e adevarat..pur si simplu in viata lui asa cum este tu joci un rol secundar important...ii iei niste poveri de pe umeri...nu cred ca te contrazici in adevaratul sens al cuvantului...tu te precipiti pt ca stii despre el si motivele pt care se comporta astfel la fel de putine ca si noi....de aici si disperarea...dar eu cred ca ai primit raspunsul la toate astea...eu cred ca a venit deja ziua cand te-ai trezit cu el in casa si l-ai privit gandindu-te la ce este mai important pt viitorul tau de aici inainte si mai putin la aceeasi intrebare...de ce?...si dc ai de gand sa mai astepti pana la momentul potrivit fa-o!!!...fa totul cu cap...nu cu sperante si iluzii...faptul ca ai doi copii te dezavantajeaza fata de multe alte femei in situatia ta...dar sunt sigur ca atunci cand iti vei gasi linistea se vor rezolva multe probleme...vei proceda ca un barbat singur in aceeasi situatie...vei trage fermoar la toate buzunarele si vei vorbi la fel de putin precum partenerul tau...si chiar dc ai atatea raspunderi si putin timp de pus la bataie tre sa devii oportunista...motivatia exista...cresc pe langa tine....

in final te rog sa-mi scuzi initiativa de a-ti "baga cuvintele in gura" efectiv...dar tu nu esti o tipa cu rani deschise din pctul meu de vedere...tu esti o mama si-o femeie resemnata.... ...am trecut printr-o situatie aproape trasa la indigo(fara copii...)..insa cu mana pe inima declar ca am iubit cum nu am putut intelege vreodata ca sa zic asa...si am dat sanse dupa sanse...dar mie...niciuna



chappy
Postat pe 21 Decembrie 2011 04:06
Buna seara ,daca aveti probleme de orice fel va pot recomanda un preot cu har de la schitul HORIA PARINTELE ISAIA .Daca faci ce te indruma el reusesti cu siguranta se pleaca cu autobuz din bucuresti dar trebuie sunat inainte sa nu te duci degeaba .
kudika329706
Postat pe 13 Ianuarie 2012 03:08
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-11-07 16:50:04
De la: kudika467540, la data 2011-11-07 16:27:26Fetelor si baietilor va multumesc pt raspunsuri. Am sa mai dau o sansa acestei "relatii" desti este a 100 -a probabil. Ceea ce m-a fascinat aici cel mai mult este cum femeiele tin parte barbatilor si cum sunt invatate sa traiasca cu raceala sotului. Eu nu vreau amant sau alt barbat vreau doar sa fiu cu tatal copiilor dar sa ne intelegem mai bine. Eu nu pot sa traiesc in indiferenta si probabil de asta sunt de vina nu?
Va multumesc .


Am stat si te-am urmarit cum raspunzi tutror, cum ai tu raspuns la toate. Si in final, ai multumit, dar nu te-ai putut abtine sa nu ,,intepi'' , sa nu jignesti. Esti o tzatza, asta esti. Din moment ce ti-ai permis sa jignesti niste persoane pe care nu le cunosti nici 5 minute, imi inchipui ce faci cu amaratul de barbat al tau. Toata ziua cu gura pe el, normal ca nu te mai aude sau nu mai pune pret pe vorbele tale. Zici ca suntem femei invatate sa traiasca cu raceala barbatului, eu nu cunosc acest sentiment pt.ca pt.mine sotul meu este totul. Iar un barbat ce se simte iubit , va sti sa dea iubirea si atentia lui inzecit. Indiferenta sotului tau .... este 50 % din vina ta.


De acord cu tine. Cand lucrurile nu mai merg bine intr-o relatie/casnicie nu este vina doar a uneia dintre persoanele implicate, ci a amandurora. Faptul ca ea e tot timpul artagoasa, cicalitoare, rece fata de el, nu-i imbunateste cu nimic situatia. Parerea mea: tipa a primit ceea ce a dat, a dat indiferenta si raceala, asta primeste inapoi acum de la sotul ei.
franziska_eu
Postat pe 13 Ianuarie 2012 10:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu-l inteleg !! 15 De la: BEL_AMY1 12 Ianuarie 2011 21:05
eUniversum 1 De la: gabriel32 1 Aprilie 2012 10:42
prinsa la mijloc 10 De la: Ana_Armanca 27 Martie 2010 16:28
cadou 20ani 5 De la: monik21 12 Septembrie 2011 12:20
merita sau nu? 0 De la: 7 Iunie 2010 16:47