Setari Cookie-uri

Sunt casatorita si totusi singura!!

Salut,
Mai intai de toate vreau sa va spun ca nu am mai scris niciodata pe un forum, si cred ca voi scrie cam mult, pentru ca nu prea ma pricep la compuneri, dar voi incerca acum pentru ca am vazut ca voi aici chiar dati sfaturi, si de asta am nevoie acum mai mult ca oricand.Am sa incep prin a va spune ca povestea mea a inceput acum, 7 ani cand l-am intalnit pe cel care acum imi este sot, cand eu faceam parte dintr-o trupa de majorete la scoala militara unde el era la timpul ala. Pot spune ca la momentul in care l-am cunosut nu m-a impresionat cu nimic si chiar eram dispusa sa nu merg mai departe in a-l cunoaste, dar soarta a vrut ca noi doi sa incepem o relatie. Trebuie sa va mentionesz ca el nu era din acelasi oras cu mine dar timp de 5 ani a facut scoala de muzica acolo si dupa terminarea celor 5 ani trebuia sa se hot. daca va ramane acolo sau va pleca in alt oras, eu fiind din acel oras se hotarase sa ramana si el cu mine, a vorbit in stanga si-n dreapta si a aranjat sa ramana, dar...intr-o nefericita zi, am avut o cearta foarte mare cu tatal meu acasa si la prima intalnire cu iubitul meu i-am spus ca as da orice sa pot pleca cat mai departe sa nu mai sufar (avem doar 19 ani atunci, si abia acum realizaz ca este varsta rebeliunii), el , acum pot spune ca aprofitat de slabiciunea mea de atunci si a luat hotararea sa plecam amandoi intr-un oras care este la departare de 500 km de familia mea, de prietenii pe care acum nu-i mai am, eu bineinteles ca in disperarea mea am acceptat si in cateva luni am plecat cu el, dar deja incepusem sa regret si sa ma intreb daca am facut bine, dupa 3 luni mama mea a suferit un accident de masina, si a trebuit sa ma intorc acasa sa am grija de ea timp de 3 luni, in timpul asta am vb la tel a venit la mine totul era ok pana la un punct cand a venit intr-un week-end si totul a fost perfect si chiar ii multumeam lui D-zeu ca am gasit pe cineva care ma poate iubi atat de mult, dupa ce a plecat ceva s-a schimbat, trebuie sa mentionez ca el are o cariera muzicala, si intr-o zi a avut un concert cu serviciul si in acea zi am fost intr-un supermarket si intamplator am ajuns la raionul cu carti, mi-a sarit in ochi o carticica mica pe care era scris "pt iubirea mea" vreau sa va marturisesc ca in momentul in care am pus mana pe acea carticica am si scapat-o din mana si in fractiunea de secunda cat am clipit din ochi l-am vazut pe el cum se plimba de mana cu o alta, bineinteles ca am inceput sa tremur si sa-l sun sa vad ce face, si am tot sunat si sunat pana pe la 11:30 seara, cand mi-a raspuns in soapta si mi-a zis ca nu poate vb si ca nu are chef sa se certe cu mine, in momentul ala am crezut ca mor si m-am hotarat sa plec la el sa vad ce sa intampla, a doua zi dis-de-dimineata am luat maxi taxi si am plecat spre el fara ca el sa stie nimic, odata ajunsa la usa a ramas interzis, nu stia ce sa zica, ma asteptam sa gasesc ceva acolo in casa, intelegeti voi, dar nimic, ne-am pus la discutii cand deodata ii suna telefonul, am auzit clar ca era o voce de fata, e mi-a zis ca este o colega de scoala care l-a sunat pt nu stiu ce, i-a inchis si ea a tot sunat si sunat pana cand n-a avut de ales si mi-a povestit ca dupa concert iesise cu fratele lui cumnata mea si un coleg cu sotia si o prietena a sotiei, si dupa ieseala el a ajuns acasa cu aceea prietena a sotiei colegului, si deduceti voi ce s-a intamplat, in fine ne-am certat, eu m-am intors la ai mei acasa hot sa nu-l iert, dar tatal meu cu care nu am avut niciodata o relatie foarte buna mi-a spus la un moment dat inainte ca eu sa plec cu el ca ma va lua de acasa de langa cei dragi si ma va duce undeva unde nu voi cunoaste pe nimeni si isi va gasi alta si pe mine ma va lasa, eu din orgoliu am hotarat ca atunci cand mama mea se va face bine sa ma intaroc la el pentru a-i demonstra tataului meu ca nu este ca el, m-am intors la el si am incercat sa facem totul sa fie bine, dupa aprox. 7 luni ne-am casatorit, mai mult fortati de imprejurari decat din motivele pentru care o fac toti oamenii, apoi totul a inceput sa fie din ce in ce mai trist pentru mine, el si-a gasit un band in care sa cante si au inceput repetitiile dese si plecarile de acasa in concerte fara bani, doar pentru afirmare, pe langa concertele cu acel band mai sunt si plecarile cu serviciul, am avut discutii cu el si i-am supus ca ma simt foarte singura si nu mi-e bine ca eu am renuntat la tot pentru el si el acum ma lasa tot timpul singura. A spus ca tot ce face face pentru noi, sa ajunga cineva in viata si sa ne mearga mai bine, dar au trecut 5 ani de atunci si eu tot singura sunt si el tot in turnee pentru afirmare si fara bani merge, si simt ca nu mai rezist in singuratatea asta, nu am pe nimeni, nu am reusit sa-mi fac nicio prietena pentru ca de cate ori am incercat ele se dadeau la el chiar si de fata cu mine, m-am inchis in mine, in afara de serviciu si acasa nu fac nimic altceva, nu am viata, in schimb el este plin de activitati extraconjugale, desi suntem casatoriti locuim impreuna, simt ca traim doua vieti total separate, de ceva timp ma gandesc sa divortez si ma intorc acasa, nu pot spune ca il mai iubesc, singuratatea asta m-a distantat si racit foarte mult de el, dar el niciodata nu-si da seama cat de trista sunt cat de suparata sunt pe viata ca trece pe langa mine si imi pierd cei mai frumosi ani din viata asteptand pe cineva sa vina acasa. Este un baiat foarte bun, imi spune de sute de ori pe zi ca ma iubeste, ma ajuta la toate treburile in casa, dpdv-ul nu am ce sa-i reprosesz, dar sunt singura, si nu mai vreau sa fiu, vreau sa am o viata fericita, fara nopti in care ma bag in pat plangand singura. De o saptamana sunt singura este plecat si sunt distrusa, singuratatea asta ma ucide, as vrea sa divortez, nu mi-e frica sa o iau iar de la inceput, dar nu am curaj, ma gandesc tot la el, ma gandesc ca va suferi ma gandesc ca va pierde apartametul, pentru ca nu va face fata datoriilor singur, ma gandesc si iar ma gandesc, dar toate gandurile mele sunt sa nu-l ranesc pe el, nu ma pot gandi la mine, sa iau o decizie sa fiu si eu fericita sa ma gandesc si eu la mine asa cum se gandeste el la el sa-si faca un drum in viata in cariera de artist, m-am sacrificat prea mult pentru el si el nu realizeaza nu-si da seama cat de distrus asunt de singuratatea asta, cate ganduri imi fac cand el este plecat, nu pot fi sigura ca nu m-a mai inselat de atunci dar as putea spune ca nu , dar totusi gandurile exista si nu mai pot nu mai rezist, am nevoie de prieteni am nevoi de sfaturi am nevoi ca cineva sa ma ajute macar cu un sfat. POvestea este mult mai lunga si mai complicata pentru mine, si asa am scris destul dar sper ca poate cineva va avea rabdare si o va citi si ma va critica sa poate ma va sfatui.
kudika_alinutza
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:27
De la: kudika482080, la data 2011-12-06 21:27:20Salut,



Draga mea,iesi din nebunia aceasta!Nu ai curaj,fa-ti!Plangi din cauza tristetii,nu o mai face,razi si mergi mai departe!Ti-e rusine de cineva sau de ceva anume?Sa nu-ti mai fie!Ridica capul aplecat ,indreapta-ti spatele si alunga tot ceea ce este rau in viata ta!Nu esti singura femeie ,care trece prin asa ceva!Aceasta singuratate in doi,este distrugatoare,deci,rupe lantul ,ce te tine legata de sotul tau si croieste-ti alt drum!Nu baga in seama conservatorismul celor din jur,nu ei sunt cei care traiesc in locul tau,nu ei suporta umilintele la care te supune sotul tau!Nu ei sunt cei care dorm singuri,nopti intregi!Nu ei sunt cei care gusta amarul casniciei de fatada!Ai doua maini,esti capabila,scutura-te de praful convietuirii de convenienta,poti munci,fa-ti alt viitor!Sa nu-ti pese de nimeni si de nimc,caci,nimeni nu sufera in locul tau si nici nu va suferi cineva vreodata !
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:40
1. El te-a inselat si tot tu ai incercat sa fie bine? De ceeee?

2. Cum adica fortati de imprejurari?

3. Nu are rost sa plangi ca esti singura. Trebuie sa intelegi ca asta e meseria lui si probabil fara aceste plecari ati avea foarte putini bani. Eu cred ca ceea ce s-a intamplat in trecut te-a facut putin paranoica si ti se pare ca prietenele tale se dau la el, chiar si cand nu se dau.
Tu ai un serviciu? Ar fi bine, te-ar tine ocupata, ai cunoaste oameni. Sau fa voluntariat, un curs de ceva, o activitate care sa te scoata din casa. Ai nevoie de prieteni, daca esti asa nesigura, nu-ti aduce noile prietene pe acasa si gata. Oricum nu consider ca prietenii se amesteca cu viata de familie. Daca-ti cunosc sotul doar la petrecerea firmei (de exemplu) e mai mult decat suficient. Si nu e nevoie sa iesi cu el peste tot, poti iesi si singura.

Inca ceva: de ce ii reprosezi ca ai facut sacrificii pentru el? A fost alegerea ta sa o faci, altcineva ar fi renuntat la relatie in momentul inselarii. Din cate spui el nu ti-a cerut atunci sa te duci la el, nu te-a manipulat, nu a insistat. Tu ai fost cea care ai facut alegerea aceasta si ca sa ii faci in ciuda tatalui tau. Daca nu esti multumita de aceasta hoatarare, nu cauta sa dai vina pe el, schimba ce e de schimbat.
kudika_pudika
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:43
De la: kudika482080, la data 2011-12-06 21:27:20Salut,
, cand eu faceam parte dintr-o trupa de majorete la scoala militara unde el era la timpul ala. .


exista asa ceva???
guru_ion
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:46
in anumite situatii acest orgoliu de care vorbesti tu nu este bun... faptul ca ai vrut sa faci pe orgolioasa si sa ii demonstrezi tatalui tau ca nnu este ca el,casatorindu-te cu un barbat de care nu erai in totalitate sigura,a fost cea mai mare greseala pe care ai fi put-o face...drept urmare acum suporti consecintele...acum fa-ti curaj si ia-o de la inceput..
steffy91
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:57
Draga mea i-a luat timp si ti-am citit povestea ta. Deja m-ai castigat ca prietena dar nu ca sa ma dau la iuitul tau...:) Sfatul meu este ca atunci cand te intalnesti cu el sa-l implici intr-o discutie serioasa. Spunei ca daca nu va dori sa renunte la cariera lui de artist il vei parasi si ca te simti singura si ca nu ti-e bine. Daca-i pasa cu adevarat de tine isi va da seama cat de mult a gresit fata de tine si v-a face sa fie altfel. Eu nu vreau sa te fac sa suferi si mai mult dar gandeste-te ca daca te-a inselat o data sio a avut tupeul sa te minta o va face si pe itor. Pozitia ta fata de el in momentul de fata e cea de sotie...poate ca te respecta si tine la tine dar nu te iubeste suficient de mult. Parerea mea este ca el te-ar tine asa pe tine poate si 10 sau 20 de ani si pun pariu ca pe langa tine mai are cu tonele cu alte cuvinte pe tine te tine de sotie pt ca nu-i fraier din moment ce tui il ajuti sa se intretina si cum ai zis cu apartamentul asta-i un avantaj pentru el s-ar putea sa stea cu tine si pt faptul acesta. Mie una nu mi-ar placea sa stau cu o astfel de persoana lana care sa nu fiu fericita. As incerca sa schimb in bine relatia dintre noi dar daca asta nu ar functiona l-as lasa. Dupa cum ai zis tu nu-ti lasa viata sa treaca pe langa tine...fa si tu ce-ti place iesi in oras incearca sa intalnesti oameni noi. Lasa-l pe el sa mearga cuu concertele lui...nu-ti dai seama ca daca nu castiga nimik din concerte el merge doar sa se distreze ????? gandeste-te un pik. Nu mai fi fraiera lui. Fa cum am zis eu daca nu va renunta la cariera de artist si cred ca nu o va face lasa-l si vezi-ti de viata ta. Am inteles ca ai sericiu tiar fi bine sii singura si in timp vei vedea ca vei intalni oamenii mai buni barbati care iti vor arata ca te iubesc pentru ca suntt si dinastia cei drept mai putini dar sunt. Tu trebuie sa ai curaj si ambitie si sa indraznesti sa nu dai inapoi sa privesti mereu spre viitor si sa pui binele in fata...Draga mea trebuie sa fii tare de multe ori alegem gresit si ajungem sa ne para rau de unele alegeri dar asa suntem toti oameni si gresim de aceea trebuie sa invata din greseli si sa le corectam.... Cel mai bun sfat pe care ti l-as putea da este sa faci in asa fel incat sa-tifie tie bine si nu te mai gandi la altii care niki ei nu se gandesc la tine...Ai grija de tine
kudika_nikole
Postat pe 6 Decembrie 2011 22:00
Deci solutia e sa incerce sa-l schimbe?
Ea l-a luat artist, sunt foarte putini care pot castiga din asta; iar daca ea ii cere sa renunte, iar el o face, vor fi frustrari din partea lui toata viata. In final nimeni nu va fi fericit, deci ce rost mai are? Daca nu-i place meseria lui, nu trebuia sa-l ia de barbat din capul locului.
Ori accepta situatia asa cum e, ori schimba ce nu-i convine. Cum meseria lui nu poate sa o schimbe, ramane sa schimbe situatia in care este (deci despartire, divort).
kudika_pudika
Postat pe 6 Decembrie 2011 22:07
De la: kudika_pudika, la data 2011-12-06 22:07:02Deci solutia e sa incerce sa-l schimbe?

sau mai bine il intoarce pe dos si nu-l mai schimba
miss_darine
Postat pe 6 Decembrie 2011 22:13
chiar nu vede nimeni unde s-au cunoscut?
guru_ion
Postat pe 6 Decembrie 2011 22:22
De la: guru_ion, la data 2011-12-06 22:22:11chiar nu vede nimeni unde s-au cunoscut?

nu ma pricep la d-astea; s-au bagat majorete acu' peste tot, asa ca nu ma pronunt.
kudika_pudika
Postat pe 6 Decembrie 2011 22:53
De la: kudika_pudika, la data 2011-12-06 22:53:23
De la: guru_ion, la data 2011-12-06 22:22:11chiar nu vede nimeni unde s-au cunoscut?

nu ma pricep la d-astea; s-au bagat majorete acu' peste tot, asa ca nu ma pronunt.


da, si in unitatile militare de invatamant. sa stea aia cu drapelul drepti toata defilarea.
guru_ion
Postat pe 6 Decembrie 2011 22:56
Ai avut azi noapte un vis si te-ai hotarat sa-l inpartasesti cu noi?Ce mai telenovele ai in cap,mai lasa naibii televizorul ca te tampeste.
broscoiu
Postat pe 6 Decembrie 2011 23:42
As vrea sa spun ca
1. amandoi am incercat sa salvam relatia si sa fie totul ok.
2. e putin mai complicat.
3. m-am intors la el in urma insistentelor si promisiunilor lui, pe langa orgoliul meu de a-i demonstra tataului meu ca eu sunt mare si tare. Am un serviciu foarte bun zic eu pentru vremurile noastre dar colegii nu sunt tocmai de legat prietenii cu ei, avem relatii strict profesionale suntem 3 oameni mari si lati in birou, prieteni nu am cum sa-mi fac pentru ca in afara de cei 3 colegi si sotul nu interactionez mai cu nimeni,si el tot timpul are grija sa stie tot ce fac, singurii ar fi multitudinea de prieteni pe care ii are el dar nu ma regasesc alaturi de ei, pentru in afara de muzica alte subiecte nu au, si sunt foarte rezervati in ceea ce-i priveste pe cei neimplicati in muzica.

II reprosesz sacrificiile facute pentru el, pentru ca la un momendat am hotarat amandoi sa ne mutam in Buc de unde sunt eu, dar hotararea lui nu a durat decat pana au aflat parintii lui care i-au spus foarte clar sa uite ca are parinti daca se muta cu mine in Buc, si bineinteles ca s-a sucit si nu ne-am mai mutat, de fiecare data cand a trebuit sa renunte la ceva pentru mine nu a facut-o.
Si inca ceva, nu i-as cere niciodata sa renunte la ceea ce face pentru ca stiu cat de mult ii place, tot ce face face din placere si nu pentru bani, din placereaa asta a lui ia bani si duce de acasa in loc sa aduca, pleaca in turnee pe banii nostrii si vine acasa lefter.

Si majorete au existat odata acum nu mai stiu daca mai sunt :)

nd l-am luat nu era atat de ocuput cum este acum, credeti-ma pe cuvant ca daca stiam ce ma asteapta nu ma mai reintorceam in veci, mai ales ca m-a inselat in momentul cel mai greu din viata mea(accidentul mamei mele)
kudika_alinutza
Postat pe 7 Decembrie 2011 10:49
De la: kudika482080, la data 2011-12-07 10:49:53As vrea sa spun ca
1. amandoi am incercat sa salvam relatia si sa fie totul ok.
2. e putin mai complicat.
3. m-am intors la el in urma insistentelor si promisiunilor lui, pe langa orgoliul meu de a-i demonstra tataului meu ca eu sunt mare si tare. Am un serviciu foarte bun zic eu pentru vremurile noastre dar colegii nu sunt tocmai de legat prietenii cu ei, avem relatii strict profesionale suntem 3 oameni mari si lati in birou, prieteni nu am cum sa-mi fac pentru ca in afara de cei 3 colegi si sotul nu interactionez mai cu nimeni,si el tot timpul are grija sa stie tot ce fac, singurii ar fi multitudinea de prieteni pe care ii are el dar nu ma regasesc alaturi de ei, pentru in afara de muzica alte subiecte nu au, si sunt foarte rezervati in ceea ce-i priveste pe cei neimplicati in muzica.

II reprosesz sacrificiile facute pentru el, pentru ca la un momendat am hotarat amandoi sa ne mutam in Buc de unde sunt eu, dar hotararea lui nu a durat decat pana au aflat parintii lui care i-au spus foarte clar sa uite ca are parinti daca se muta cu mine in Buc, si bineinteles ca s-a sucit si nu ne-am mai mutat, de fiecare data cand a trebuit sa renunte la ceva pentru mine nu a facut-o.
Si inca ceva, nu i-as cere niciodata sa renunte la ceea ce face pentru ca stiu cat de mult ii place, tot ce face face din placere si nu pentru bani, din placereaa asta a lui ia bani si duce de acasa in loc sa aduca, pleaca in turnee pe banii nostrii si vine acasa lefter.

Si majorete au existat odata acum nu mai stiu daca mai sunt :)

nd l-am luat nu era atat de ocuput cum este acum, credeti-ma pe cuvant ca daca stiam ce ma asteapta nu ma mai reintorceam in veci, mai ales ca m-a inselat in momentul cel mai greu din viata mea(accidentul mamei mele)


Deci daca tu crezi ca o sa fie totul ok atunci va doresc bine in continuare...eu as fi atenta ca sti tu vorba aceea Lupul isi schimba parul nar naravul ba'' - se poate insa corecta si sper ca o va face daca nu draga mea nu mai sta pe ganduri...Si prieteni iti poti face oriunde - doar ca tu trebuie sa iesi mai mult....
kudika_nikole
Postat pe 7 Decembrie 2011 10:59
sunt convinsa ca nu o sa-mi fie bine alaturi de el, mai ales acum ca a inceput sa apara si pe la tv si vor fi si mai multe plecari de acasa,nu ma vad avand un copil cu el, nu ma vad imbatranind in acest oras, la divort ma gandesc de aproape 3 ani, sunt foarte indecisa, stiu ce vreau sa fac dar nu ma hotarasc usor deloc sa iau deciziile bune pentru mine
kudika_alinutza
Postat pe 7 Decembrie 2011 11:09
De la: kudika482080, la data 2011-12-07 11:09:47sunt convinsa ca nu o sa-mi fie bine alaturi de el, mai ales acum ca a inceput sa apara si pe la tv si vor fi si mai multe plecari de acasa,nu ma vad avand un copil cu el, nu ma vad imbatranind in acest oras, la divort ma gandesc de aproape 3 ani, sunt foarte indecisa, stiu ce vreau sa fac dar nu ma hotarasc usor deloc sa iau deciziile bune pentru mine


Trebuie sa fi putin mai hotarata in legatura cu ceea ce vrei ca sa faci...daca esti convinsa ca nu o sa-ti fie bine nu mai sta cu el divorteaza. Eu sincer nu as putea sa stau atat timp langa un om care nu ma face sa ma simt bine.
Daca nu-ti mai place in oras nu mai trebuie sa stai acolo...cat despre decizii asa eram si eu inainte sa le fie la altii bine ma gandeam ai putin la mine dar asta nu e bine rezultatul v-a fi ca tu faci la altul bine si tie ti-e rau. Draga mea in ziu ade astazi putine persoane mai sunt ca tine deschideti ochi si vezi ca toata lumea se lupta sa-i fie bine ei fara sa se gandeasca la altii....Vorba aceea patul pe care ti-l asterni pe ala dormi....asa ca draga mea tot ceea ce-ti mai pot spune in acest moment este sa te gandesti mai mult la tine si la binele tau... acuma totul depinde de tine...bafta...
kudika_nikole
Postat pe 7 Decembrie 2011 11:23
De la: kudika482080, la data 2011-12-07 11:09:47sunt convinsa ca nu o sa-mi fie bine alaturi de el, mai ales acum ca a inceput sa apara si pe la tv si vor fi si mai multe plecari de acasa,nu ma vad avand un copil cu el, nu ma vad imbatranind in acest oras, la divort ma gandesc de aproape 3 ani, sunt foarte indecisa, stiu ce vreau sa fac dar nu ma hotarasc usor deloc sa iau deciziile bune pentru mine



Te-a ajutat cu ceva faptul ca ai continuat casnicia in acesti trei ani de zile,tu fiind indecisa in atitudini radicale?S-a schimbat cu ceva atmosfera din familie?A devenit fidel sotul tau?Draga mea,colega mea,Nikole ti-a spus ca acel proverb"Lupul isi schimba blana,dar naravul ba",poate fi "corectat",eiiiii,eu iti spun ca NU!Cine minte o data ,minte toata viata,cine insala o data,insala toata viata,cui ii place jocul de-a casnicia,pe aceeasi traiectorie va merge toata viata!Nikole este inca tanara,nu a aflat ce inseamna tradarea existenta in viata de cuplu,alte femei,sunt cazuri destule in acest sens,au luat cunostinta cu asa ceva!Eu sunt radicala,cred in onestitatea in cuplu si tai raul de la radacina si orice incercare de a trai in minciuna,este sortita esecului!In schimb,da,se poate visa in continuare,la ceva ce nu va fi nicicand,dar asta tine de varste fragede,nicidecum de maturitate!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Decembrie 2011 11:33
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar in afara faptului ca lipseste mul de acasa si faptul ca nu-si da seama cat de mult sufar eu fiind singura, si cateva alte lucruri, trebuie sa recunosc ca este un barbat ok, fata de multi altii este foarte la locul lui.
Nu ma inseala, su cel putin eu nu nu mi-am dat seama pana acum, dar zic eu ca mi-as da seama daca ar face-o, ce ma intristeaza cel mai mult este faptul ca sunt singura si nu stiu de ce nu sunt in stare sa pun piciorul in prag si sa ma despart de el, am mai pus problema ddivortului odata si nu vreti sa stiti cum a reactionat, si nu as vrea sa-l mai vad suferind cum a facut-o atunci, sau cel putin cum mi-a aratat mie, stiu ar trebui sa nu-mi pese, pentru ca eu il vad o data sau de 2 ori in viata suferind in schimb eu sufar zilnic, dar nu pot.
kudika_alinutza
Postat pe 7 Decembrie 2011 11:59
De la: kudika482080, la data 2011-12-07 11:59:00Nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar in afara faptului ca lipseste mul de acasa si faptul ca nu-si da seama cat de mult sufar eu fiind singura, si cateva alte lucruri, trebuie sa recunosc ca este un barbat ok, fata de multi altii este foarte la locul lui.
Nu ma inseala, su cel putin eu nu nu mi-am dat seama pana acum, dar zic eu ca mi-as da seama daca ar face-o, ce ma intristeaza cel mai mult este faptul ca sunt singura si nu stiu de ce nu sunt in stare sa pun piciorul in prag si sa ma despart de el, am mai pus problema ddivortului odata si nu vreti sa stiti cum a reactionat, si nu as vrea sa-l mai vad suferind cum a facut-o atunci, sau cel putin cum mi-a aratat mie, stiu ar trebui sa nu-mi pese, pentru ca eu il vad o data sau de 2 ori in viata suferind in schimb eu sufar zilnic, dar nu pot.



In momentul in care ai decis sa te casatoresti cu el,nu ai luat in calcul si probabilitatea aparitiei absentei de la domiciliu?In meseria lui,daca nu alearga,nu are cum sa aduca acasa venituri multumitoare!Undeva trebuie facut un sacrificiu!!!!Tu ce preocupari ai?Stiai de la bun inceput in ce tip de convietuire te bagi,nu?
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Decembrie 2011 12:09
Nu, nu stiam, si cum am mai spus, plecarile lui de acasa nu-mi aduc nici o multumire materiala din moment ce 90% din "cantari" le face fara absolut niciun ban, cand am hotarat sa ne mutam amandoi in orasul asta eram la inceput de drum si nici nu se punea problema ca el sa inceapa sa cante peste tot pe unde apuca si fara bani, l-am atentionat de la inceput ca nu am venit dupa el si el sa ma lase singura, dar tot ca el a facut, am crezut ca venim aici si fiecare cu serviciul lui si va fi ok, dar se pare ca nu...unul doar cu serviciul si altul cu o mie de alte activitati...
kudika_alinutza
Postat pe 7 Decembrie 2011 12:23
De la: kudika482080, la data 2011-12-07 12:23:20Nu, nu stiam, si cum am mai spus, plecarile lui de acasa nu-mi aduc nici o multumire materiala din moment ce 90% din "cantari" le face fara absolut niciun ban, cand am hotarat sa ne mutam amandoi in orasul asta eram la inceput de drum si nici nu se punea problema ca el sa inceapa sa cante peste tot pe unde apuca si fara bani, l-am atentionat de la inceput ca nu am venit dupa el si el sa ma lase singura, dar tot ca el a facut, am crezut ca venim aici si fiecare cu serviciul lui si va fi ok, dar se pare ca nu...unul doar cu serviciul si altul cu o mie de alte activitati...


Totul depinde de tine de-aici incolo si tu esti constienta de lucrul acesta....
kudika_nikole
Postat pe 7 Decembrie 2011 12:29
82080' date='2011-12-07 12:23:20']Nu, nu stiam, si cum am mai spus, plecarile lui de acasa nu-mi aduc nici o multumire materiala din moment ce 90% din "cantari" le face fara absolut niciun ban, cand am hotarat sa ne mutam amandoi in orasul asta eram la inceput de drum si nici nu se punea problema ca el sa inceapa sa cante peste tot pe unde apuca si fara bani, l-am atentionat de la inceput ca nu am venit dupa el si el sa ma lase singura, dar tot ca el a facut, am crezut ca venim aici si fiecare cu serviciul lui si va fi ok, dar se pare ca nu...unul doar cu serviciul si altul cu o mie de alte activitati...[/quote]



Adica cum ?Cum de pleaca si presteaza "cantari" fara a fi remunerat,face acte filantropice,atunci din ce venituri subzistati,doar din salariul tau,nu?Ceva nu imi place aici!!!!!!!!! Esti sigura ,ca nu te minte in ceea ce priveste desfasurarea si plata serviciilor pe care le face? Daca lui ii este indiferent daca este platit sau nu,macar ar putea sa-ti ia in considerare opinia referitoare la acest aspect,dar se pare ca este total nepasator!In acest caz,ce pot sa-ti mai spun,opinia mi-am exprimat-o,restul tine de puterea ta de decizie!
RAINBOWLADY
Postat pe 7 Decembrie 2011 12:50
Multumesc pentru explicatii

Offf, de-ai sti cata nefericire reiese din tot ce ai scris...! Si este trist faptul ca nu a vrut sa va mutati la Bucuresti, mai ales oferindu-i lui si mai multe oportunitati in cariera muzicala. Cat egoism reiese din actiunile lui...!
Vrei sa fii nefericita in continuare? Ramai alaturi de el, ca de schimbat nu o sa-l schimbi. Vrei sa fii fericita? Raspunsul reiese din cel dinainte. Depinde cat de mult te iubesti pe tine (si toti ar trebui sa ne iubim pe noi inainte de a oferi iubire altcuiva).
kudika_pudika
Postat pe 7 Decembrie 2011 12:54
nu este o solutie ptr.ea sa incerce sa,l schimbe pe el.ceea ce trebuie sa faca ea pentru ea este sa ia o decizie despre asta e vorba.ce o sfatuiesc eu este sa se gandeasca bine si Dumnezeu sa-i dea puterea de a lua o decizie cu Ea pentru Ea.noi nu putem sa schimbam pe cineva dar ceea ce putem face este sa ne schimbam noi pe noi.oamenii nu se schimba ca vrem noi!
kudika127260
Postat pe 7 Decembrie 2011 20:28
mai fata draga barbatii nu sunt ca femeile.ei nu asteapta pe cineva.cand au ocazia o fac.ei traiesc momentul.te imbeti cu apa rece.cand o sa stea el pe acasa va fi prea tarziu ptr.tine.basrbatii au termen limitat,probabil ca din aceasta cauza incearca sa profite mai mult cand sunt tineri.gandeste,te la tine ,esti prima persoana la care sa te gandesti.nu te ignora ptr.ca o sa regreti mai tarziu.ai incredere in tine si iubeste,te,daruieste,ti,ofera,ti mai mult.nu trebuie sa te gandesti la ceea ce ar zice ar spune el,fiindca nu ai de unde sa stii ce gandeste el.intoarce fata catre tine si intreaba,te ce,ti doresti dar si ofera,ti ceea ce iti doresti.sa,ti dea Dumnezeu puterea de care ai nevoie.Doamne ajuta!roaga,te mult!si vei primi raspuns.
kudika127260
Postat pe 7 Decembrie 2011 20:37
draga doamna,in situatia in care esti tu exista mai multe solutii,faptul ca tu nu le vezi este pt. ca te-ai afundat mult in starea ta.in primul rand conteaza mult ca deciziile pe care le iei in viata,sa le iei cu inima,fara constrangeri si fara sa te gand.la alte aspecte gen invidie,furie etc.fa ceva care sa te faca sa te simti tu bine in pielea ta,apropo,sunt consultant wellness,pot sa iti fac si un program personalizat(paul.wudragon@yahoo.com).daca imi scri pe mail,ne putem auzi la un tel.si te pot ajuta.in alta ordine de idei gandestete la viata ta pana acum,ce ai facut,ce a fost bine,ce nu a fost bine,pune lucrurile,faptele in balanta.unele femei in situatia ta,isi gaseau un amant,altele divortau,dar poate nu e cazul tau si atunci cel mai bine este sa te regasesti pe tine insusi,iar restul vine de la sine!asculta o muzica buna,fa un curs de dans,mergi la sala etc..ar fi bine in cazul tau sa socializezi intr-un mediu care sa iti fie poitrivit!succes!
Paul_Luca_1
Postat pe 7 Decembrie 2011 22:46
De la: kudika482080, la data 2011-12-06 21:27:20Salut,
Mai intai de toate vreau sa va spun ca nu am mai scris niciodata pe un forum, si cred ca voi scrie cam mult, pentru ca nu prea ma pricep la compuneri, dar voi incerca acum pentru ca am vazut ca voi aici chiar dati sfaturi, si de asta am nevoie acum mai mult ca oricand.Am sa incep prin a va spune ca povestea mea a inceput acum, 7 ani cand l-am intalnit pe cel care acum imi este sot, cand eu faceam parte dintr-o trupa de majorete la scoala militara unde el era la timpul ala. Pot spune ca la momentul in care l-am cunosut nu m-a impresionat cu nimic si chiar eram dispusa sa nu merg mai departe in a-l cunoaste, dar soarta a vrut ca noi doi sa incepem o relatie. Trebuie sa va mentionesz ca el nu era din acelasi oras cu mine dar timp de 5 ani a facut scoala de muzica acolo si dupa terminarea celor 5 ani trebuia sa se hot. daca va ramane acolo sau va pleca in alt oras, eu fiind din acel oras se hotarase sa ramana si el cu mine, a vorbit in stanga si-n dreapta si a aranjat sa ramana, dar...intr-o nefericita zi, am avut o cearta foarte mare cu tatal meu acasa si la prima intalnire cu iubitul meu i-am spus ca as da orice sa pot pleca cat mai departe sa nu mai sufar (avem doar 19 ani atunci, si abia acum realizaz ca este varsta rebeliunii), el , acum pot spune ca aprofitat de slabiciunea mea de atunci si a luat hotararea sa plecam amandoi intr-un oras care este la departare de 500 km de familia mea, de prietenii pe care acum nu-i mai am, eu bineinteles ca in disperarea mea am acceptat si in cateva luni am plecat cu el, dar deja incepusem sa regret si sa ma intreb daca am facut bine, dupa 3 luni mama mea a suferit un accident de masina, si a trebuit sa ma intorc acasa sa am grija de ea timp de 3 luni, in timpul asta am vb la tel a venit la mine totul era ok pana la un punct cand a venit intr-un week-end si totul a fost perfect si chiar ii multumeam lui D-zeu ca am gasit pe cineva care ma poate iubi atat de mult, dupa ce a plecat ceva s-a schimbat, trebuie sa mentionez ca el are o cariera muzicala, si intr-o zi a avut un concert cu serviciul si in acea zi am fost intr-un supermarket si intamplator am ajuns la raionul cu carti, mi-a sarit in ochi o carticica mica pe care era scris "pt iubirea mea" vreau sa va marturisesc ca in momentul in care am pus mana pe acea carticica am si scapat-o din mana si in fractiunea de secunda cat am clipit din ochi l-am vazut pe el cum se plimba de mana cu o alta, bineinteles ca am inceput sa tremur si sa-l sun sa vad ce face, si am tot sunat si sunat pana pe la 11:30 seara, cand mi-a raspuns in soapta si mi-a zis ca nu poate vb si ca nu are chef sa se certe cu mine, in momentul ala am crezut ca mor si m-am hotarat sa plec la el sa vad ce sa intampla, a doua zi dis-de-dimineata am luat maxi taxi si am plecat spre el fara ca el sa stie nimic, odata ajunsa la usa a ramas interzis, nu stia ce sa zica, ma asteptam sa gasesc ceva acolo in casa, intelegeti voi, dar nimic, ne-am pus la discutii cand deodata ii suna telefonul, am auzit clar ca era o voce de fata, e mi-a zis ca este o colega de scoala care l-a sunat pt nu stiu ce, i-a inchis si ea a tot sunat si sunat pana cand n-a avut de ales si mi-a povestit ca dupa concert iesise cu fratele lui cumnata mea si un coleg cu sotia si o prietena a sotiei, si dupa ieseala el a ajuns acasa cu aceea prietena a sotiei colegului, si deduceti voi ce s-a intamplat, in fine ne-am certat, eu m-am intors la ai mei acasa hot sa nu-l iert, dar tatal meu cu care nu am avut niciodata o relatie foarte buna mi-a spus la un moment dat inainte ca eu sa plec cu el ca ma va lua de acasa de langa cei dragi si ma va duce undeva unde nu voi cunoaste pe nimeni si isi va gasi alta si pe mine ma va lasa, eu din orgoliu am hotarat ca atunci cand mama mea se va face bine sa ma intaroc la el pentru a-i demonstra tataului meu ca nu este ca el, m-am intors la el si am incercat sa facem totul sa fie bine, dupa aprox. 7 luni ne-am casatorit, mai mult fortati de imprejurari decat din motivele pentru care o fac toti oamenii, apoi totul a inceput sa fie din ce in ce mai trist pentru mine, el si-a gasit un band in care sa cante si au inceput repetitiile dese si plecarile de acasa in concerte fara bani, doar pentru afirmare, pe langa concertele cu acel band mai sunt si plecarile cu serviciul, am avut discutii cu el si i-am supus ca ma simt foarte singura si nu mi-e bine ca eu am renuntat la tot pentru el si el acum ma lasa tot timpul singura. A spus ca tot ce face face pentru noi, sa ajunga cineva in viata si sa ne mearga mai bine, dar au trecut 5 ani de atunci si eu tot singura sunt si el tot in turnee pentru afirmare si fara bani merge, si simt ca nu mai rezist in singuratatea asta, nu am pe nimeni, nu am reusit sa-mi fac nicio prietena pentru ca de cate ori am incercat ele se dadeau la el chiar si de fata cu mine, m-am inchis in mine, in afara de serviciu si acasa nu fac nimic altceva, nu am viata, in schimb el este plin de activitati extraconjugale, desi suntem casatoriti locuim impreuna, simt ca traim doua vieti total separate, de ceva timp ma gandesc sa divortez si ma intorc acasa, nu pot spune ca il mai iubesc, singuratatea asta m-a distantat si racit foarte mult de el, dar el niciodata nu-si da seama cat de trista sunt cat de suparata sunt pe viata ca trece pe langa mine si imi pierd cei mai frumosi ani din viata asteptand pe cineva sa vina acasa. Este un baiat foarte bun, imi spune de sute de ori pe zi ca ma iubeste, ma ajuta la toate treburile in casa, dpdv-ul nu am ce sa-i reprosesz, dar sunt singura, si nu mai vreau sa fiu, vreau sa am o viata fericita, fara nopti in care ma bag in pat plangand singura. De o saptamana sunt singura este plecat si sunt distrusa, singuratatea asta ma ucide, as vrea sa divortez, nu mi-e frica sa o iau iar de la inceput, dar nu am curaj, ma gandesc tot la el, ma gandesc ca va suferi ma gandesc ca va pierde apartametul, pentru ca nu va face fata datoriilor singur, ma gandesc si iar ma gandesc, dar toate gandurile mele sunt sa nu-l ranesc pe el, nu ma pot gandi la mine, sa iau o decizie sa fiu si eu fericita sa ma gandesc si eu la mine asa cum se gandeste el la el sa-si faca un drum in viata in cariera de artist, m-am sacrificat prea mult pentru el si el nu realizeaza nu-si da seama cat de distrus asunt de singuratatea asta, cate ganduri imi fac cand el este plecat, nu pot fi sigura ca nu m-a mai inselat de atunci dar as putea spune ca nu , dar totusi gandurile exista si nu mai pot nu mai rezist, am nevoie de prieteni am nevoi de sfaturi am nevoi ca cineva sa ma ajute macar cu un sfat. POvestea este mult mai lunga si mai complicata pentru mine, si asa am scris destul dar sper ca poate cineva va avea rabdare si o va citi si ma va critica sa poate ma va sfatui.


Ai un mare avantaj fata de alte femei casatorite, in situatia ta: nu ai copii! Este foarte bine, caci ai fi fost o mama singura, cu sot doar pe hartie... La cat este el de interesat sa te pastreze alaturi, caci tu ii asiguri partea materiala a existentei lui (frumoasa, de altfel), n-ar fi exclus sa vrea sa faceti un copil, sa incerce sa te convinga de beneficiile vietii de parinte Ce nu face un profitor, ca sa-si pastreze comoara!
Atunci sa te vezi, atunci sa vezi fetzele nefericirii!
Acum, in situatia descrisa de tine, e aproape inexplicabil de ce nu ai energia de a declansa demersurile de divort! Din orgoliu?! Nu pot spune ca din nepasare sau din dragoste pentru el... intr-o casatorie nu se pune problema de dragoste neimpartasita, e stupid! Ori tu suferi ca o adolescenta pe care n-o iubeste iubitul...
Daca tu nu ai firea lui boema, nu ai cum sa fii fericita intr-o astfel de viata... Tu esti Mecena pentru el, nu ii esti muza. Iti irosesti viata, macar de ti-ar fi placut acest mecenat! Cred ca a venit timpul sa te aduni, sa iei decizia rationala de a corecta greselile facute: divorteaza, viata de sotie de artist nu ti se potriveste. Oricat ar fi el de minunat, oricat de celebru va deveni, daca tu nu esti fericita, pentru ce te sacrifici??? De ce iti faci rau singura? De ce iti esti dusman???
maimai_no1
Postat pe 8 Decembrie 2011 01:52
Interesanta poveste, ei bine eu am cunoscut acei ochii din vis, acea sosie din seara de SF Andrei, el fiind conferentiar iar eu Masteranta initial am refuzat sa cred ca iubesc dar acum imi dau seama ca m-am indragostit de acei ochii de acea privire de acea sosie ce-mi bantuie noptile e f dragalas, timid dar dragalas sper sa fie o.k acum suntem doar la inceputul drumului va tin la curent, kiss you
Lucia_Lucy_1
Postat pe 8 Decembrie 2011 06:32
De la: Lucia_Lucy_1, la data 2011-12-08 06:32:52 Interesanta poveste, ei bine eu am cunoscut acei ochii din vis, acea sosie din seara de SF Andrei, el fiind conferentiar iar eu Masteranta initial am refuzat sa cred ca iubesc dar acum imi dau seama ca m-am indragostit de acei ochii de acea privire de acea sosie ce-mi bantuie noptile e f dragalas, timid dar dragalas sper sa fie o.k acum suntem doar la inceputul drumului va tin la curent, kiss you

cati ani e mai batran conferentiarul decat tine!?
PICCKARD
Postat pe 8 Decembrie 2011 06:57
Situatiile de acest gen sunt printre cele mai dificile pentru ca nu se poate merge cu usurinta in niciuna dintre posibilele directii.

Cel mai bun sfat cred ca ti l-a dat deja colega noastra de forum kudika_nikole.
Trebuie sa aveti o discutie serioasa, sa dezbateti problemele per total, sa va ganditi la planurile voastre de viitor si, daca totul decurge OK, sa ajungeti la o varianta convenabila pentru amandoi.
Max2
Postat pe 8 Decembrie 2011 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma turmenteaza!!! Ce sa fac?! 37 De la: aniusik 9 Noiembrie 2010 17:06
Prea multa durere...ce sa mai fac??????? 33 De la: kudika_587 24 Ianuarie 2012 12:15
Nu cer pareri, doar simt nevoia sa spun ceea ce simt 15 De la: Brosco 28 Decembrie 2011 19:15
Sfaturi ,va rog! 9 De la: Wynona 22 Martie 2012 09:44
ce e de facut cand iubitul imi spune sa lucrez cu fosta lui iubita 15 De la: sorina1972 2 Martie 2010 10:19