Setari Cookie-uri

Sunt casatorita si totusi singura!!

Ma doare foarte tare sa vad ca cine imi spune ca imi sunt propriul dusman, dar cel mai tare ma doare ca are dreptate.
Sunt fericita as putea spune ca am fost cat de cat rationala si nu am facut un copil pana acum pentru ca si eu am luat in calcul posibilitatea de a fi o mama singura cu sotul langa mine.
Paul Luca_ nu as vrea sa traiesc o viata dubla, sa-mi fac o viata de dupa usa, daca pot spune asa, iar cand deschid usa si intru in adevarata viata sa-mi dau seama ca totusi...nu mai am buna dispozitie de cu 5 min in urma si spun asta pentru ca am incercat-o si odata cu revenirea acasa deveneam ceea ce sunt acum o persoana anosta.
Si cum am mai spus nu mi-e frica s-o iau de la capat, pentru ca de cand am ajuns in acest oras viata m-a pus la grele incercari, desi au mai fost si voci care au spus ca ce probleme as putea avea eu daca nu am copil de crescut, dar nu mai eu stiu cate a trebuit sa indur fara sa gasesc cel mai mic sprijin de la cel care-mi este sot, ba chiar de multe ori ma gasea pe mine vinovata, si am trecut peste ele, mi-ar fi greu pentru ca odata divortata voi pierde si casa si job(stim cu totii ct de greu este acum cu locurile de munca, chiar daca m-as intoarce in Bucuresti), pentru ca desi mai mult eu intretin casa acum, titularul creditului este el si sincer nu-mi trebuie nimic de aici nu vreau sa-mi iau decat ce-mi apartine si fara tribunale, partaj si nebunii d'astea.
kudika_alinutza
Postat pe 8 Decembrie 2011 18:55
De la: kudika482080, la data 2011-12-08 18:55:19Ma doare foarte tare sa vad ca cine imi spune ca imi sunt propriul dusman, dar cel mai tare ma doare ca are dreptate.
Sunt fericita as putea spune ca am fost cat de cat rationala si nu am facut un copil pana acum pentru ca si eu am luat in calcul posibilitatea de a fi o mama singura cu sotul langa mine.
Paul Luca_ nu as vrea sa traiesc o viata dubla, sa-mi fac o viata de dupa usa, daca pot spune asa, iar cand deschid usa si intru in adevarata viata sa-mi dau seama ca totusi...nu mai am buna dispozitie de cu 5 min in urma si spun asta pentru ca am incercat-o si odata cu revenirea acasa deveneam ceea ce sunt acum o persoana anosta.
Si cum am mai spus nu mi-e frica s-o iau de la capat, pentru ca de cand am ajuns in acest oras viata m-a pus la grele incercari, desi au mai fost si voci care au spus ca ce probleme as putea avea eu daca nu am copil de crescut, dar nu mai eu stiu cate a trebuit sa indur fara sa gasesc cel mai mic sprijin de la cel care-mi este sot, ba chiar de multe ori ma gasea pe mine vinovata, si am trecut peste ele, mi-ar fi greu pentru ca odata divortata voi pierde si casa si job(stim cu totii ct de greu este acum cu locurile de munca, chiar daca m-as intoarce in Bucuresti), pentru ca desi mai mult eu intretin casa acum, titularul creditului este el si sincer nu-mi trebuie nimic de aici nu vreau sa-mi iau decat ce-mi apartine si fara tribunale, partaj si nebunii d'astea.


Imi cer scuze ca am fost mai aspra, dar nu din rautate...ci ca sa stii cum se vede din exterior. Ca esti de condamnat nu pentru incapacitatea de a fi fericita langa un artist, ci aceea de a actiona in folosul tau, pentru linistea ta. In opinia mea e clara calea: o discutie serioasa, onesta si ultimativa, dar amiabila, de preferat. ... sa aplici pentru job in Bucuresti, sa vindeti apartamentul si sa iti iei partea ce ti se cuvine din munca si contributia ta la plata imprumutului, nu conteaza ca el e titular... Dupa ce partea materiala va fi fost cinstit rezolvata, divortul, o formalitate... Dar nu pleca invinsa dintr-o relatie matrimoniala gresit incheiata de ambele parti, nu doar din vina ta.
maimai_no1
Postat pe 9 Decembrie 2011 02:24
incearca sa te gandesti si la tine pana nu va fi prea tarziu......fa ceea ce te va face fericita
...................fa pasul acela de care iti este frica
daca acum esti singura
vei fi si la batranete
nu te condamna la singuratate............esti tanara ,capul sus si mergi inainte.......
kudika467601
Postat pe 9 Decembrie 2011 17:15
Nu o sa-ti dau nici un sfat,ptr ca asta mi se pare o prostie! Sa dai sfaturi,cand habar nu avem sa ne cunoastem pe noi insine,dece putm fi in stare sa facem la un moment dat,sau cum putem inceta sa iubm pe cineva! Cei ce dau sfaturi,o fac ptr ca vor sa-si arate lor,ca sunt morali,in "rand cu lumea" bla,bla,bla! Am 44 de ani si acum 3 ani jumate am prins un contract peste ocean! Eram insurat,cu doi copii,unul dintr-o prima casatorie,din care am ramas vaduv la 22 ani!Ma rog,cand am plecat acolo,am plecat cu gandul sa fac ceva ptr familie ,dar acolo m-am indragostit! Simplu,banal si totusi extraordinar,ptr mine! Am spus acasa absolut tot,fara ascunzisuri,iar cand am revenit am continuat povestea cu stirea sotiei! Doar ca am lungit-o pna acu' si urmeaza sa fiu cu EA ,am bagat si divort,ma rog,ideea e ca nu am ascuns nimic sotiei,DAR am lungit-o prea mult din cauza constiintei,din teama ca ce se va face soita cu un copil(cel mare are 25 ani,iar casa noastra ii va ramane sotiei,a:asta ca sa intelegi nu ca imi fac biografia),mustrari de constiinta groaznice,depresie,dezamagire,anbxietate...astea am inceput sa le simt in ultima vreme! Ideea in sine,in opinia mea,este ca daca ceva se rupe din orice motiv si simtim ca nu mai e nimic din ce a fost odata,pastrarea unor aparente de dragul moralei,sau a celui victimizat de noi,face mai mult rau ptr toti!Sa stii ca sunt un tip simplu,"om al muncii",doar,dar ti-am scris sincer! Si legat de toate chestiile astea cu casnicii fericite sau dimpotriva ,pierdute in monotonie am o opinie si nu vreau sa ma dau filozof in "Poiana lui Iocan",.dar casatoria nu este ca legea selectiei naturale:ba dimpotrivasi tocmai d'aia nu cred ca se consuma pana la final in toate cazurile!
kudika420257
Postat pe 9 Decembrie 2011 17:24
Va multumesc din suflet pentru cuvintele voastre, chiar imi dau putin curaj, ma fac sa ma gandesc mai mult la mine ma fac sa ma gandesc sa-i spun cu fermitate ca vreau divortul, dar ...pentru ca la mine intotdeauna este un dar..., ma gandesc sa o fac dupa sarbatori.
Ieri a venit acasa, dupa o saptamana in care ma suna si nu vorbea decat el la telefon, tot timpul ii inchideam telefonul in nas fara sa-i spun nimic, vb doar el. A venit acasa si eu in loc sa-l astept cu bucurie cum ar fi normal s-o fac, m-am purtat foarte rece cu el, asa imi este fire nu pot ascunde ceea ce simt, ceea ce sunt. Numai ca el nu ma vede, nu vede cat de trista si abatuta sunt, nu-si da seama ca ceva se intampla cu mine.Se poarta ca si cum totul ar fi normal, vine ma strange in brate si-mi spune de nenumarate ori ca ma iubeste dar eu nu fac decat sa-l resping si el nimic, abia daca am scos doua vorbe de ieri pana azi si el nimic.Cand este in preajma mea nu pot decat sa-l resping, dar cand nu este mi-as dori sa fie, si totul sa fie bine, dar stiu ca nu va fi.
kudika_alinutza
Postat pe 10 Decembrie 2011 16:44
De la: kudika482080, la data 2011-12-06 21:27:20Salut,
Mai intai de toate vreau sa va spun ca nu am mai scris niciodata pe un forum, si cred ca voi scrie cam mult, pentru ca nu prea ma pricep la compuneri, dar voi incerca acum pentru ca am vazut ca voi aici chiar dati sfaturi, si de asta am nevoie acum mai mult ca oricand.Am sa incep prin a va spune ca povestea mea a inceput acum, 7 ani cand l-am intalnit pe cel care acum imi este sot, cand eu faceam parte dintr-o trupa de majorete la scoala militara unde el era la timpul ala. Pot spune ca la momentul in care l-am cunosut nu m-a impresionat cu nimic si chiar eram dispusa sa nu merg mai departe in a-l cunoaste, dar soarta a vrut ca noi doi sa incepem o relatie. Trebuie sa va mentionesz ca el nu era din acelasi oras cu mine dar timp de 5 ani a facut scoala de muzica acolo si dupa terminarea celor 5 ani trebuia sa se hot. daca va ramane acolo sau va pleca in alt oras, eu fiind din acel oras se hotarase sa ramana si el cu mine, a vorbit in stanga si-n dreapta si a aranjat sa ramana, dar...intr-o nefericita zi, am avut o cearta foarte mare cu tatal meu acasa si la prima intalnire cu iubitul meu i-am spus ca as da orice sa pot pleca cat mai departe sa nu mai sufar (avem doar 19 ani atunci, si abia acum realizaz ca este varsta rebeliunii), el , acum pot spune ca aprofitat de slabiciunea mea de atunci si a luat hotararea sa plecam amandoi intr-un oras care este la departare de 500 km de familia mea, de prietenii pe care acum nu-i mai am, eu bineinteles ca in disperarea mea am acceptat si in cateva luni am plecat cu el, dar deja incepusem sa regret si sa ma intreb daca am facut bine, dupa 3 luni mama mea a suferit un accident de masina, si a trebuit sa ma intorc acasa sa am grija de ea timp de 3 luni, in timpul asta am vb la tel a venit la mine totul era ok pana la un punct cand a venit intr-un week-end si totul a fost perfect si chiar ii multumeam lui D-zeu ca am gasit pe cineva care ma poate iubi atat de mult, dupa ce a plecat ceva s-a schimbat, trebuie sa mentionez ca el are o cariera muzicala, si intr-o zi a avut un concert cu serviciul si in acea zi am fost intr-un supermarket si intamplator am ajuns la raionul cu carti, mi-a sarit in ochi o carticica mica pe care era scris "pt iubirea mea" vreau sa va marturisesc ca in momentul in care am pus mana pe acea carticica am si scapat-o din mana si in fractiunea de secunda cat am clipit din ochi l-am vazut pe el cum se plimba de mana cu o alta, bineinteles ca am inceput sa tremur si sa-l sun sa vad ce face, si am tot sunat si sunat pana pe la 11:30 seara, cand mi-a raspuns in soapta si mi-a zis ca nu poate vb si ca nu are chef sa se certe cu mine, in momentul ala am crezut ca mor si m-am hotarat sa plec la el sa vad ce sa intampla, a doua zi dis-de-dimineata am luat maxi taxi si am plecat spre el fara ca el sa stie nimic, odata ajunsa la usa a ramas interzis, nu stia ce sa zica, ma asteptam sa gasesc ceva acolo in casa, intelegeti voi, dar nimic, ne-am pus la discutii cand deodata ii suna telefonul, am auzit clar ca era o voce de fata, e mi-a zis ca este o colega de scoala care l-a sunat pt nu stiu ce, i-a inchis si ea a tot sunat si sunat pana cand n-a avut de ales si mi-a povestit ca dupa concert iesise cu fratele lui cumnata mea si un coleg cu sotia si o prietena a sotiei, si dupa ieseala el a ajuns acasa cu aceea prietena a sotiei colegului, si deduceti voi ce s-a intamplat, in fine ne-am certat, eu m-am intors la ai mei acasa hot sa nu-l iert, dar tatal meu cu care nu am avut niciodata o relatie foarte buna mi-a spus la un moment dat inainte ca eu sa plec cu el ca ma va lua de acasa de langa cei dragi si ma va duce undeva unde nu voi cunoaste pe nimeni si isi va gasi alta si pe mine ma va lasa, eu din orgoliu am hotarat ca atunci cand mama mea se va face bine sa ma intaroc la el pentru a-i demonstra tataului meu ca nu este ca el, m-am intors la el si am incercat sa facem totul sa fie bine, dupa aprox. 7 luni ne-am casatorit, mai mult fortati de imprejurari decat din motivele pentru care o fac toti oamenii, apoi totul a inceput sa fie din ce in ce mai trist pentru mine, el si-a gasit un band in care sa cante si au inceput repetitiile dese si plecarile de acasa in concerte fara bani, doar pentru afirmare, pe langa concertele cu acel band mai sunt si plecarile cu serviciul, am avut discutii cu el si i-am supus ca ma simt foarte singura si nu mi-e bine ca eu am renuntat la tot pentru el si el acum ma lasa tot timpul singura. A spus ca tot ce face face pentru noi, sa ajunga cineva in viata si sa ne mearga mai bine, dar au trecut 5 ani de atunci si eu tot singura sunt si el tot in turnee pentru afirmare si fara bani merge, si simt ca nu mai rezist in singuratatea asta, nu am pe nimeni, nu am reusit sa-mi fac nicio prietena pentru ca de cate ori am incercat ele se dadeau la el chiar si de fata cu mine, m-am inchis in mine, in afara de serviciu si acasa nu fac nimic altceva, nu am viata, in schimb el este plin de activitati extraconjugale, desi suntem casatoriti locuim impreuna, simt ca traim doua vieti total separate, de ceva timp ma gandesc sa divortez si ma intorc acasa, nu pot spune ca il mai iubesc, singuratatea asta m-a distantat si racit foarte mult de el, dar el niciodata nu-si da seama cat de trista sunt cat de suparata sunt pe viata ca trece pe langa mine si imi pierd cei mai frumosi ani din viata asteptand pe cineva sa vina acasa. Este un baiat foarte bun, imi spune de sute de ori pe zi ca ma iubeste, ma ajuta la toate treburile in casa, dpdv-ul nu am ce sa-i reprosesz, dar sunt singura, si nu mai vreau sa fiu, vreau sa am o viata fericita, fara nopti in care ma bag in pat plangand singura. De o saptamana sunt singura este plecat si sunt distrusa, singuratatea asta ma ucide, as vrea sa divortez, nu mi-e frica sa o iau iar de la inceput, dar nu am curaj, ma gandesc tot la el, ma gandesc ca va suferi ma gandesc ca va pierde apartametul, pentru ca nu va face fata datoriilor singur, ma gandesc si iar ma gandesc, dar toate gandurile mele sunt sa nu-l ranesc pe el, nu ma pot gandi la mine, sa iau o decizie sa fiu si eu fericita sa ma gandesc si eu la mine asa cum se gandeste el la el sa-si faca un drum in viata in cariera de artist, m-am sacrificat prea mult pentru el si el nu realizeaza nu-si da seama cat de distrus asunt de singuratatea asta, cate ganduri imi fac cand el este plecat, nu pot fi sigura ca nu m-a mai inselat de atunci dar as putea spune ca nu , dar totusi gandurile exista si nu mai pot nu mai rezist, am nevoie de prieteni am nevoi de sfaturi am nevoi ca cineva sa ma ajute macar cu un sfat. POvestea este mult mai lunga si mai complicata pentru mine, si asa am scris destul dar sper ca poate cineva va avea rabdare si o va citi si ma va critica sa poate ma va sfatui.
kudika483902
Postat pe 11 Decembrie 2011 08:48
Draga mea,nu crezi ca te autosabotezi singura?prin toate gindurile care nu se mai opresc....in fiecare clipa a vietii tale?Ar trebui sa-ti faci o lista cu tot ce aduce bun aceasta relatie si ce nu aduce bun apoi,cintareste.Intreaba-ti inima si fii foarte atenta la ce raspunsuri primesti pentru ca inima nu te minte niciodata,dar pentru a putea fi atenta la ce raspunsuri primesti incearca sa fii calma,creeazti un univers al tau din care sa te hranesti.Fericirea nu o gasesti in lucruri mari,ocupa-ti mintea cu orice altceva,sunt atit de multe carti care asteapta citite,inscriete la un curs,fa-ti cunostinte noi,rupete de cotidian.Cea care trebuie sa se schimbe esti numai tu.Sa-ti fie bine!
kudika483902
Postat pe 11 Decembrie 2011 09:08
... da, frumoasa povestea ta ...

Credintza ta in soarta, ti-a dat sa ai parte de soarta...
Ambitia ta de a-i demonstra tatalui tau, ti-a demonstrat si tie si Tatalui tau...

Problema ta ? ... hmmmm ... este aceeasi problema pe care o are toata lumea...
Ceea ce se cladeste pe Adevar, tine vesnic.... ceea ce se cladeste pe minciuna... hmmm vezi si tu rezultatul...

Alunecarea-n iad, este pavata cu bune intentzii pe cararea luminata cu mangaieri de-sarpe
Iesirea din iad, este pe drumul mlastinos cu coroana de spini pe cap...

Coroana de spini vad ca deja ti-e pusa pe cap... felicitari...
Priveste-i pe cei ce ti-au pus-o ... vezi in ce consta fericirea lor ?
Daca intelegi, sti ce ai de facut... iar daca nu intelegi ... inseamna ca nu asculti destul ...
Asculta mai profund si vei gasi Calea Adevarului ce duce la Viatza...

Ratacit in intuneric , spunea un intelept, ca se orienteaza dupa intunecimea dracilor si merge in opozitia lor pina cand ajunge-n lumina...

hmmmm.... dar asta o pot face doar cei care stiu sa faca diferentza intre lumina si intuneric.... dar ceilalti, cum se orienteaza ?
Ceilalti , dorind sa bea singele inteleptilor, vor alerga dupa ei pina-n lumina, fara sa vrea
Diferentza va fi , ca inteleptul se va bucura cand ajunge-n lumina, iar vampirul se va aprinde in flacari.

Daca te-a mancat undeva, si ai intrat in pestera, acum suporti consecintele...
Eu pot sa-ti arat Calea... dar decizia iti apartine... hoaraste ce vrei ?
Vrei sa devi si tu vampir ? Atunci fa ce face si sotul tau... (lucrurile la care sint renumiti romanii, tiganii si moldovenii) minte si fura cat poti...
Vrei sa fi Om ? Atunci, asculta Adevarul, spune adevarul si adevarul te va duce-n libertatea vietii...


Indiferent ce alegi tu, Dumnezeu se distreaza de minune...
denis_3d25
Postat pe 11 Decembrie 2011 15:53
scumpo nu merita atata timp cat nu a afcut sacrifici sa aduca si bani si tu sa nu mai fi atat timp singura,nu-ti fie frica sa o iei de la inceput sa ai incredere in tine el nu merita asa ca divorteaza pt ca nu este tarziu inca esti singur
kudika325402
Postat pe 11 Decembrie 2011 17:54
De la: denis_3d25, la data 2011-12-11 15:53:40 : />
Daca intelegi, sti ce ai de facut... iar daca nu intelegi ... inseamna ca nu asculti destul ...


asculta europa fm. poate dai de vreo melodie in intaliana.
guru_ion
Postat pe 11 Decembrie 2011 17:55
wow, trebuie sa recunosc ca esti f greu de citit!

cred ca inca mai esti f atasata de sotul tau desi nu vrei sa o recunosti . si atunci de ce sa renunti? de ce sa te gandesti la divort cand ai putea sa incerci sa salvezi ceva?
daca nu te-ar fi afectat despartirea de el , nu cred ca te-ai mai fi gandit ce se va intampla cu casa( ca si-o va pierde) ..
mai spui ca te simti singura , ca nu mai ai prieteni ... mai , unii vin in viata noastra, la un mom dat poate pleaca ( in cazul tau distranta te-a indepartat de ei) .. de ce nu pui mana pe telefon sa iti suni vechile cunostinte? de ce nu incerci sa reiei legaturile cu ei ,chiar si de la distanta?
si nu in ultimul rand ... decat sa iti plangi de mila -noaptea cand te pui in pat - de ce nu incerci sa innozi noi relatii cu colegii de munca, sau pur si simplu iesi in parc, incearca sa cunosti oameni
zdup
Postat pe 11 Decembrie 2011 18:33
De la: kudika482080, la data 2011-12-10 16:44:36Va multumesc din suflet pentru cuvintele voastre, chiar imi dau putin curaj, ma fac sa ma gandesc mai mult la mine ma fac sa ma gandesc sa-i spun cu fermitate ca vreau divortul, dar ...pentru ca la mine intotdeauna este un dar..., ma gandesc sa o fac dupa sarbatori.
Ieri a venit acasa, dupa o saptamana in care ma suna si nu vorbea decat el la telefon, tot timpul ii inchideam telefonul in nas fara sa-i spun nimic, vb doar el. A venit acasa si eu in loc sa-l astept cu bucurie cum ar fi normal s-o fac, m-am purtat foarte rece cu el, asa imi este fire nu pot ascunde ceea ce simt, ceea ce sunt. Numai ca el nu ma vede, nu vede cat de trista si abatuta sunt, nu-si da seama ca ceva se intampla cu mine.Se poarta ca si cum totul ar fi normal, vine ma strange in brate si-mi spune de nenumarate ori ca ma iubeste dar eu nu fac decat sa-l resping si el nimic, abia daca am scos doua vorbe de ieri pana azi si el nimic.Cand este in preajma mea nu pot decat sa-l resping, dar cand nu este mi-as dori sa fie, si totul sa fie bine, dar stiu ca nu va fi.


"Normal ca el nu ma vede"... dar tu cum de vezi asta normal??? El te strange in brate, iti spune ca te iubeste, dar nu vede ca esti tacuta, ca esti abatuta...ca ceva se intampla cu tine?! Eu cred ca de fapt, nu te vede...strange in brate, rade, glumeste, spune ca iubeste - sunt exaltari, euforii de artist! Daca te-ar strange in brate pe tine!!! daca ar rade la tine, cu tine!!! daca te-ar privi in ochi cu pasiune cand spune ca te iubeste.. te-ar vedea!!!! ar vedea tot ce spui ca nu vede. Tu il respingi si nu vede... iar cand nu este, iti lipsesc acele false imbratisari, sarutari si declaratii, pentru ca in absenta lui le crezi mai usor, e mai prezent cand lipseste - a devenit fantezia ta! Cand e langa tine ii percepi nepasarea, absenta si asta te doare...

Ai descris bine relatia voastra ca fiind doar o aparenta si sufletul tau greu... Ti-am spus ce as face eu, tu decizi ce trebuie sa faci. Mult noroc si consecventza. Imi pare rau ca nu pot sa iti transmit eteric echilibru, vointa. Chiar m-a atins povestea ta
maimai_no1
Postat pe 12 Decembrie 2011 01:59
De la: zdup, la data 2011-12-11 18:33:02wow, trebuie sa recunosc ca esti f greu de citit!

cred ca inca mai esti f atasata de sotul tau desi nu vrei sa o recunosti . si atunci de ce sa renunti? de ce sa te gandesti la divort cand ai putea sa incerci sa salvezi ceva?
daca nu te-ar fi afectat despartirea de el , nu cred ca te-ai mai fi gandit ce se va intampla cu casa( ca si-o va pierde) ..
mai spui ca te simti singura , ca nu mai ai prieteni ... mai , unii vin in viata noastra, la un mom dat poate pleaca ( in cazul tau distranta te-a indepartat de ei) .. de ce nu pui mana pe telefon sa iti suni vechile cunostinte? de ce nu incerci sa reiei legaturile cu ei ,chiar si de la distanta?
si nu in ultimul rand ... decat sa iti plangi de mila -noaptea cand te pui in pat - de ce nu incerci sa innozi noi relatii cu colegii de munca, sau pur si simplu iesi in parc, incearca sa cunosti oameni



As fi ipocrita sa spun ca nu mai sunt atasata de el, este totusi omul alaturi de care mi-am trait ultimii 7 ani din viata si numai alaturi de el si cu el. Renunt pentru ca am incercat de prea multe ori sa salvez ceva si nu s-a rezolvat nimic, de fiecare data minunea nu tinea decat maxim 3 zile, tot timpul se reintoarcea la vechiurile obicieiuri si uita de mine si de durerea mea de a sta singura si de a ma simti abandonata de catre el. Nu cred ca se mai poate salva nimic din ceea ce ajung sa cred ca nici macar nu a fost candva, decat in capul meu.
Cat despre prietenii crede-ma ca este greu sa leg prietenii aici atata timp cat stau numai in casa, si nu cred ca ar fi ok sa ies de nebuna singura in parcuri sa-mi fac prieteni, si poate o sa va fie greu sa credeti dar am un foarte mare dezavantaj in acest oras doar pentru simplul fapt ca sunt Bucuresti, am avut foarte mult de suferit din pricina asta, am fost la interviuri si pur si simplu am fost luata de mana si data afara din birou, mi s-a spus ca nu este locul meu aici sa ma intorc la Bucurestenii mei. Nu vreau sa credeti ca generalizez, stiu ca mai sunt si oameni cu capul pe umeri, dar experientele astea m-au marcat foarte tare.
kudika_alinutza
Postat pe 12 Decembrie 2011 09:00
http://www.kudika.ro/articol/relatii~tips/19893/cum-trec-peste-o-despartire/pagina-2.html

doamne cat ma regasesc aici, mai putin in partea de final...:((
dc viata trebuie sa fe asa?
kudika_alinutza
Postat pe 12 Decembrie 2011 16:40
...pentru ca unii oameni nu stiu decat sa se distreze batandu-si joc de altii.
Max2
Postat pe 12 Decembrie 2011 23:06
O sa incerc sa-ti spun parerea mea cat mai scurt (artista din mine are tendinte de a se lungi). Din cate mi-am dat seama, tu il iubesti, chiar daca te face sa suferi... El te iubeste , chiar daca nu stie sa-ti arate asa cum vrei tu. Compromisuri sunt convinsa ca ati facut amandoi. Te-ai gandit ca s-ar putea ca si el sa aiba nemultumiri in ceea ce te priveste? Poate ca si el simte ca nu ii arati ca il iubesti in felul in care ar fi el multumit. Oricum... ceea ce este intre voi doi este strict problema voastra...; caci este o problema.... Doar voi doi va cunoasteti toate neplacerile, toate neajunsurile, toate fericirile, toate "mangaielile" etc... Sfaturile sunt usor de dat... Stiu ca iti este foarte greu sa iei o decizie atat de radicala....Nu este usor sa arunci la gunoi atatia ani, in care, sunt convinsa ca ati avut nenumarate momente frumoase, unele poate stiute doar de voi doi... Te inteleg foarte bine... Singuratatea in doi doare cel mai tare, dar vina va apartine la amandoi: LIPSA DE COMUNICARE SINCERA. Parerea mea este ca ar fi foarte bine daca ai putea avea o discutie cu el, de preferat intr-un moment in care sunteti calmi amandoi, si ai incerca sa gasesti macar 2-3 ore libere din programul tau si al lui, si ati merge la Biserica. Stiu ca in ultima perioada au fost mediatizate tot felul de cazuri oribile din partea Bisericii, dar... daca ajungeti pe mainile unui preot sau ale unui calugar foarte bun, sunt convinsa ca va va ajuta sa gasiti calea cea buna. V-ar putea ajuta sa va regasiti unul pe celalalt si sa nu va mai simtiti singuri. Va puteti apropia mai mult de Dumnezeu. Poti incerca si aceasta metoda. Daca ai suficient de multa credinta eu cred ca va puteti reimprospata ideea de casatorie pe care preotul o rosteste atunci cand uneste in fata lui Dumnezeu. Cred ca sufletul lui de artist te-ar intelege si v-ati regasi linistea si pacea interioara care va lipseste.
Toate astea cu o singura conditie: sa iti doresti cu adevarat sa salvezi ceea ce Dumnezeu a unit la un momentdat prin Sfanta Taina a casatoriei.
Ar mai fi si alte metode, dar nu la fel de bune: consiliere psihologica, prezenta intr-un cabinet de mediere, etc...
Nu ma mai lungesc....
Sper ca ti-am dat macar cateva idei care te-ar putea ajuta.

P.S: Nu lasa oamenii din jur sa se bucure de neimplinirile tale. Fii tare si salveaza-ti familia. Poti !
Madalina0402
Postat pe 13 Decembrie 2011 21:04
Ceva asemantor am trait si eu ALINUTA...insa au existat copii...la mijloc...si am suportat 19 ani...dupa care gata...am pus punct...dar tu?...tu de ce pierzi momente frumoase din viata?...pentru ce si cine?...pentru un egoist...un mitocan?!...cat ai crede probabil....ca il iubesti....crede-ma ca nu este asa...mai bine iubesti o carte de cat un om ca el.....cine a inselat odata...o va face negresit in orice moment va mai putea...sfatul meu este sa gandesti cat mai des si cat mai mult la o iesire din aceasta...complacere....si sa-l gasesti pe cel care te cauta dinnainte sa te cunosti cu actualul....clar!....esec...dar nu sfarsit
sudituC
Postat pe 18 Decembrie 2011 08:34
De la: sudituC, la data 2011-12-18 08:34:14Ceva asemantor am trait si eu ALINUTA...insa au existat copii...la mijloc...si am suportat 19 ani...dupa care gata...am pus punct...dar tu?...tu de ce pierzi momente frumoase din viata?...pentru ce si cine?...pentru un egoist...un mitocan?!...cat ai crede probabil....ca il iubesti....crede-ma ca nu este asa...mai bine iubesti o carte de cat un om ca el.....cine a inselat odata...o va face negresit in orice moment va mai putea...sfatul meu este sa gandesti cat mai des si cat mai mult la o iesire din aceasta...complacere....si sa-l gasesti pe cel care te cauta dinnainte sa te cunosti cu actualul....clar!....esec...dar nu sfarsit


de ce nu ti-ai ras mustata_
guru_ion
Postat pe 18 Decembrie 2011 08:45
Buna draga mea ,
Imi pare foarte rau de situatia prin care treci , dar cred ca a venit momentul sa te gandesti si la tine nu doar la omul langa care traiesti , mai ales ca acest om nu pare sa se gandeasca la tine .Esti o femeie tanara care are toata viata in fata , o viata pe care daca vrei doar tu ti-o poti face mai frumoasa , o viata in care sa nu mai fi singura .
Gandeste-te cat de scurta este aseasta viata si ca nu merita sa o irosim alaturi de cineva care " nu ne vede si nu ne aude nevoile ". Eu nu-ti voi spune exact ce sa faci pentru ca nu am acest drept , dar am convingerea ca tu esti o femeie desteapta , curajoasa si hotarata , care va sti exact ce sa faca pentru a-i fi ei mai bine si nu doar celor de langa ea.
Sper sa aflu in curand de hotararea pe care ai luat-o, indiferent care ar fi aceasta !
Cu drag ,
Marinela A.
kudika484641
Postat pe 18 Decembrie 2011 09:19
Vina e a ta. Te complaci in situatie in loc sa iei "viata in mainile tale". Sunt atate posibilitati de a te bucura de viata , chiar fara bani multi . cosx25
kudika412287
Postat pe 18 Decembrie 2011 15:22
Draga mea ai o viata prea complicata ...ia masuri drastice si nu te impiedica de detalii,viata e asa frumoasa nu pierde timpul cu tampenii ...te poop si bafta
jessika_lsd
Postat pe 18 Decembrie 2011 20:21
Imi pare f. rau de situatia in care te afli, vad ca suferi mult... Am citit sfaturile de mai sus si as vrea sa adaug doar un amanunt: mai intai de a face pasul deciziv incearca sa te indepartezi de acasa pe 2-3 saptamani in care sa limitezi legatura cu sotul tau! Mergi la ai tai, fa-ti un cadou - o vacanta la munte sau peste hotare, dupa posibilitate, in asa fel ca sa ai timp si posibilitate sa reflectezi si sa experimentezi cum te vei simti tu in postura de femeie libera! Din toata aceasta indepartare sa vezi ca vei avea numai de castigat, caci te vei convinge inca o data de ceea ce simti p-u el si in acelasi timp vei vedea reactia sotului tau. Daca iti va simti lipsa, isi va schimba comportamentul, daca vei ramanea neobservata, cauta-ti de treaba ca VIATA E FOARTE FRUMOASA si merita sa o traiesti! Bafta
Elly_Whitesoul
Postat pe 21 Decembrie 2011 19:02
buna :) in primul rand vreau sa-ti urez: Craciun fericit !!! stiu ca ti-e greu....dar in primul rand trebuie sa te gandesti la tine,nu sa iti dai viata,deoparte....sau sa te gandesti doar la el.....cum ii va fi...si cum va suferii.....gandestete la tine....viata pe care o duci...nu-i de tn....e pacat pentru ...ca si viata ta trece. si timpul nu se mai intoarce....esti tanara, poate vei gasi pe cineva...cu care sa treiesti ....sa te faca sa te simti, iubita,respectata,sa simti ca ai pentru ce trai.....nu-i bine....sa stai cu el....daca e asa...asta nu-i viata...faci cumn crezi ca-i bine...dar in primul rand gandestete la tine...timpul trece si nu se intoarce....deci traieste si tu...nu numai el....lasal...se va descurca el.mi-ar place sa vb mai multe amandoua...ai grija de tn graga mea !!!Sarbotori fericite !!!!
kudika445445
Postat pe 25 Decembrie 2011 11:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat va rog ca nu stiu ce sa fac 12 De la: kudika071535 29 Septembrie 2009 16:55
Nas lung 3 De la: stem_29 14 Noiembrie 2010 21:16
Good bye mi lover 13 De la: Iubitzel 2 Decembrie 2012 09:00
nu stiu daca se va mai intoarce... 31 De la: fall4u 11 Octombrie 2010 19:24
Mama ei ma uraste! 21 De la: Micaell 5 Decembrie 2011 12:01