Setari Cookie-uri

iubire imposibila? de ce ma doare atat de tare...

Buna tuturor,

As vrea parerea voatra intr-o situatie destul de "ciudata" si in acelasi dureroasa pentru mine. Acum 5 ani am plecat din tara, lasand acolo o parte din mine, eram indragostita... dar eram obligata sa plec. Am tinut legatura cateva luni dupa plecarea mea, fiecare ne-am implicat intr-o alta relatie..dar..in acesti 5 ani, nu a existat o zi sa nu ma gandesc la el.. stau cu actualul iubit, nu l-am inselat niciodata dar nu mi-l pot scoate din minte pe el. Ce pot sa fac? cum sa uit de el? de ce oare nu il pot uita? chiar ma doare asta...

Sper sa imi spune-ti ceva, nu caut o solutie aici, poate doar o parere daca si voua vi sa intamplat ceva asemanator..Multumesc..
kudika_10214
Postat pe 20 Iunie 2012 18:23
De la: kudika_10214, la data 2012-06-20 18:23:03Buna tuturor,

As vrea parerea voatra intr-o situatie destul de "ciudata" si in acelasi dureroasa pentru mine. Acum 5 ani am plecat din tara, lasand acolo o parte din mine, eram indragostita... dar eram obligata sa plec. Am tinut legatura cateva luni dupa plecarea mea, fiecare ne-am implicat intr-o alta relatie..dar..in acesti 5 ani, nu a existat o zi sa nu ma gandesc la el.. stau cu actualul iubit, nu l-am inselat niciodata dar nu mi-l pot scoate din minte pe el. Ce pot sa fac? cum sa uit de el? de ce oare nu il pot uita? chiar ma doare asta...

Sper sa imi spune-ti ceva, nu caut o solutie aici, poate doar o parere daca si voua vi sa intamplat ceva asemanator..Multumesc..




Draga mea,daca actualul iubit nu a reusit sa se pozitioneze cu mult deasupra fostului,,imi pare rau ca trebuie sa-ti spun asta,dar iti pierzi timpul inutil cu acesta!!!Fiecare barbat aduce altceva intr-o relatie si toti barbatii acelasi lucru,foarte important insa!!!

Situatia nu este deloc ciudata,ci este foarte clara din punctul meu de vedere,tu nereusind sa treci de fosta relatie,cu toate bucuriile ei!!!
Nu,nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva,odata ce am hotarat sa inchei un ciclu amoros,am facut-o fara a ma uita in urma,am pus punct ,bolduit chiar,si am mers mai departe!!!

Sfat---Pentru ca nu iti iubesti partenerul actual,caci,tu ,doar stai cu el,nu-l iubesti,,cauta un al treilea barbat,de care,poate,ai sa te indragostesti!!!Prima relatie,ca revenire in viata ta,nu o vad posibila!!!
MissRainbow
Postat pe 20 Iunie 2012 18:53
Multumesc pentru raspunsuri.

Nu stiu cat la suta e iubire si cat obisnuinta, el ma iubeste nu as vrea sa ii fac rau, cat despre o a treia relatie, nu m-am gandit...as vrea sa o uit pe prima, dar imi este atat atat atat de greu, nimeni nu imi cunoaste sentimentele... acum e prima data cand scriu despre asta. Poate doar ma agat de un gand fals, de o posibila impacare.. pfff suntem facuti sa iubim cea ce nu ne apartine :(
kudika_10214
Postat pe 20 Iunie 2012 19:11
De la: kudika_10214, la data 2012-06-20 19:11:58Multumesc pentru raspunsuri.

Nu stiu cat la suta e iubire si cat obisnuinta, el ma iubeste nu as vrea sa ii fac rau, cat despre o a treia relatie, nu m-am gandit...as vrea sa o uit pe prima, dar imi este atat atat atat de greu, nimeni nu imi cunoaste sentimentele... acum e prima data cand scriu despre asta. Poate doar ma agat de un gand fals, de o posibila impacare.. pfff suntem facuti sa iubim cea ce nu ne apartine :(



Draga mea,nu iti iubesti partenerul,,este sesizabil acest lucru,mai mult rau ii vei face daca te mentii cu aceasta stare de spirit,isi va da seama,in curand,de sentimentele tale ,,ceea ce il va rani foarte tare!!Da,nimeni nu iti cunoaste sentimentele,,dar pot fi simtite,anticipate!!Nu te minti singura!!!Da,este posibil sa iubim ceea ce nu putem avea!!!
MissRainbow
Postat pe 20 Iunie 2012 19:16
De la: kudika_10186, la data 2012-06-20 19:49:00il iubeste in conditiile de acolo:
adica e obligata sa stea acolo si sa fie cu ala pentru ca altceva mai bun nu are
acasa nu poate sa stea dar daca ar fi aici l-ar iubi pe celalalt de acasa
asa ca indifedrent cu cine ar fi acolo,tot pe asta de acasa o sa-l iubeasca,pentru ca e de acasa si de-al casei



Nu este obligata,ci se complace in atmosfera respectiva!Alta varianta nu are in acest moment!Iubirea este una singura,,,si se manifesta intr-un singur mod,,,iubind!!!
MissRainbow
Postat pe 20 Iunie 2012 19:54
De la: kudika_10214, la data 2012-06-20 18:23:03Buna tuturor,

As vrea parerea voatra intr-o situatie destul de "ciudata" si in acelasi dureroasa pentru mine. Acum 5 ani am plecat din tara, lasand acolo o parte din mine, eram indragostita... dar eram obligata sa plec. Am tinut legatura cateva luni dupa plecarea mea, fiecare ne-am implicat intr-o alta relatie..dar..in acesti 5 ani, nu a existat o zi sa nu ma gandesc la el.. stau cu actualul iubit, nu l-am inselat niciodata dar nu mi-l pot scoate din minte pe el. Ce pot sa fac? cum sa uit de el? de ce oare nu il pot uita? chiar ma doare asta...

Sper sa imi spune-ti ceva, nu caut o solutie aici, poate doar o parere daca si voua vi sa intamplat ceva asemanator..Multumesc..
nu ne spui daca cel de acum 5 ani se mai gandeste la tine!!??
mia2123
Postat pe 20 Iunie 2012 19:59
De la: mia2123, la data 2012-06-20 19:59:41
De la: kudika_10214, la data 2012-06-20 18:23:03Buna tuturor,

As vrea parerea voatra intr-o situatie destul de "ciudata" si in acelasi dureroasa pentru mine. Acum 5 ani am plecat din tara, lasand acolo o parte din mine, eram indragostita... dar eram obligata sa plec. Am tinut legatura cateva luni dupa plecarea mea, fiecare ne-am implicat intr-o alta relatie..dar..in acesti 5 ani, nu a existat o zi sa nu ma gandesc la el.. stau cu actualul iubit, nu l-am inselat niciodata dar nu mi-l pot scoate din minte pe el. Ce pot sa fac? cum sa uit de el? de ce oare nu il pot uita? chiar ma doare asta...

Sper sa imi spune-ti ceva, nu caut o solutie aici, poate doar o parere daca si voua vi sa intamplat ceva asemanator..Multumesc..
nu ne spui daca cel de acum 5 ani se mai gandeste la tine!!??



Inclin sa cred ca raspunsul este negativ!!!

Buna seara,Mia!
MissRainbow
Postat pe 20 Iunie 2012 20:04
De la: kudika_10186, la data 2012-06-20 20:02:54
De la: MissRainbow, la data 2012-06-20 19:54:34
De la: kudika_10186, la data 2012-06-20 19:49:00il iubeste in conditiile de acolo:
adica e obligata sa stea acolo si sa fie cu ala pentru ca altceva mai bun nu are
acasa nu poate sa stea dar daca ar fi aici l-ar iubi pe celalalt de acasa
asa ca indifedrent cu cine ar fi acolo,tot pe asta de acasa o sa-l iubeasca,pentru ca e de acasa si de-al casei



Nu este obligata,ci se complace in atmosfera respectiva!Alta varianta nu are in acest moment!Iubirea este una singura,,,si se manifesta intr-un singur mod,,,iubind!!!

te exprimi pleonastic: daca nu are alta varianta,inseamna ca este obligata,nu crezi ?


Nu!!Nu este pleonasm!!Complacerea intr-o anumita situatie nu are nimic in comun cu obligativitatea de a sta ancorat in acel ceva,,nu o tine nimeni cu forta in acea legatura!!
MissRainbow
Postat pe 20 Iunie 2012 20:09
De la: MissRainbow, la data 2012-06-20 20:04:09
De la: mia2123, la data 2012-06-20 19:59:41
De la: kudika_10214, la data 2012-06-20 18:23:03Buna tuturor,

As vrea parerea voatra intr-o situatie destul de "ciudata" si in acelasi dureroasa pentru mine. Acum 5 ani am plecat din tara, lasand acolo o parte din mine, eram indragostita... dar eram obligata sa plec. Am tinut legatura cateva luni dupa plecarea mea, fiecare ne-am implicat intr-o alta relatie..dar..in acesti 5 ani, nu a existat o zi sa nu ma gandesc la el.. stau cu actualul iubit, nu l-am inselat niciodata dar nu mi-l pot scoate din minte pe el. Ce pot sa fac? cum sa uit de el? de ce oare nu il pot uita? chiar ma doare asta...

Sper sa imi spune-ti ceva, nu caut o solutie aici, poate doar o parere daca si voua vi sa intamplat ceva asemanator..Multumesc..
nu ne spui daca cel de acum 5 ani se mai gandeste la tine!!??



Inclin sa cred ca raspunsul este negativ!!!

Buna seara,Mia!
....va salut cu drag ca de fiecare data!!!....stai anorat intr-o relatie fara sens ptr ca nu ai taria de a recnoaste ca nu poti face singura pasul urmator!!!
mia2123
Postat pe 20 Iunie 2012 21:01
incetati ma nene ca ne plictisiti,,ma duc sa ma handesc dupa asemeneac vorbe interesante ale domniilor voastre,,chiar ma duc sa ma handesc
kudika_10230
Postat pe 20 Iunie 2012 22:43
De la: kudika_10214, la data 2012-06-20 18:23:03Buna tuturor,

As vrea parerea voatra intr-o situatie destul de "ciudata" si in acelasi dureroasa pentru mine. Acum 5 ani am plecat din tara, lasand acolo o parte din mine, eram indragostita... dar eram obligata sa plec. Am tinut legatura cateva luni dupa plecarea mea, fiecare ne-am implicat intr-o alta relatie..dar..in acesti 5 ani, nu a existat o zi sa nu ma gandesc la el.. stau cu actualul iubit, nu l-am inselat niciodata dar nu mi-l pot scoate din minte pe el. Ce pot sa fac? cum sa uit de el? de ce oare nu il pot uita? chiar ma doare asta...

Sper sa imi spune-ti ceva, nu caut o solutie aici, poate doar o parere daca si voua vi sa intamplat ceva asemanator..Multumesc..


Probabil ca te-ai implicat in cea de-a doua relatie, fara sa-l fi uitat pe fostul iubit, iar tu probabil ai ramas cu multe semne de intrebare in legatura cu fostul prieten si relatia voastra esuata.

Parerea mea e ca ar trebui sa ai o discutie lamuritoare cu fostul iubit, in care sa discutati tot ce aveti pe inima in legatura cu fosta voastra relatie. Doar prin dialog deschis cu fostul iubit iti vei putea reobtine linistea sufleteasca. In sufletul tau, simti ca nu ai terminat asa cum ar fi trebuit fosta relatie, de aceea te si sfatuiesc sa discuti fara ocolisuri cu fostul iubit. Mai stii, poate ca si el simte ca si tine si poate ca veti reforma din nou un cuplu.

Discuta cu el si indiferent de rezultatul discutiei, tu nu vei avea decat de castigat.

Bafta iti doresc!
kokeshi
Postat pe 21 Iunie 2012 10:32
pt mia2123, eu cred ca o viata avem, si nu merita sa traiesti cu regrete, ar trebui sa vorbesti cu el, sa i spui ce simti, adevarul te va elibera.....
kudika400142
Postat pe 21 Iunie 2012 11:11
[quote name='kudika_10186' date='2012-06-20 22:33:51'


legatura!![/quote]viata o tine cu forta [/quote]



Kudika_10186-----Doamna noastra este stapana propriei vieti si liberul arbitru in toate aspectele legate de registrul personal!!!Singurul element ,edificator in prefacerea dorintelor in realitate ,este vointa personala,,nimic nu sta, in picioare ,in fata ei!!!Este chestie de abordare a problemelor!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Iunie 2012 11:19
Multumesc pentru raspunsuri..
Nu am dreptul sa spun ca sunt obligata sa stau aici, dar de 5 ani viata mea s-a schimbat,acum am tot aici, prieteni, familie, etc. Cat despre fostul, nu stiu daca se mai gandeste la mine, locuiesti cu actuala iubita, nu mi-as permite sa intervin in relatia lor...cu timpul au venit si ei in aceasi tara, la o distanta de doar 200 km, in orice zi ne putem intalni din intamplare.. :( .
Avem cunostite comune si mi-au spus ca relatia lor nu este chiar "buna", poate si asta imi da sperante. E greu sa traiesc cu gandul asta.

Chiar e bine sa vorbesc cu el? cum sa o fac...ce sa ii zic...teama ca rezultatul va fi dezastruos ma preocupa..

Multumesc inca o data, va pup!
kudika_10214
Postat pe 21 Iunie 2012 13:26
De la: kudika_10214, la data 2012-06-21 13:26:36Multumesc pentru raspunsuri..
Nu am dreptul sa spun ca sunt obligata sa stau aici, dar de 5 ani viata mea s-a schimbat,acum am tot aici, prieteni, familie, etc. Cat despre fostul, nu stiu daca se mai gandeste la mine, locuiesti cu actuala iubita, nu mi-as permite sa intervin in relatia lor...cu timpul au venit si ei in aceasi tara, la o distanta de doar 200 km, in orice zi ne putem intalni din intamplare.. :( .
Avem cunostite comune si mi-au spus ca relatia lor nu este chiar "buna", poate si asta imi da sperante. E greu sa traiesc cu gandul asta.

Chiar e bine sa vorbesc cu el? cum sa o fac...ce sa ii zic...teama ca rezultatul va fi dezastruos ma preocupa..

Multumesc inca o data, va pup!




Hmmm,ce-ti mai place sa inoti in doua mari,fara a sti cat de usor este sa te scufunzi ,fara a avea sanse de supravietuire!!!

Ai aproape totul in actuala configuratie familiala,,lipsindu-ti,totusi,cheia ,lucrul cel mai important,,,sentimentul de dragoste fata de partenerul actual,tu,fiind ratacita cu gandul la fostul iubit,,,esti instabila si incerta ca persoana,,daca as fi barbat,,nu te-as aprecia ca pe o femeie vertebrala,dimpotriva!!!

Ce speri de fapt,,sau astepti, si tu,,adevarul spus de vorba populara "ca mortul colacul",doar,doar ,de te-oi intalni cu fostul,,,o speranta nefasta spun eu!???!!Draga mea,nu te orienta dupa spusele acelor persoane aflate in anturajul comun,referitoare la trainicia relatiei fostului iubit,nu este treaba lor sa o catalogheze ca atare,,halal prieteni,,,si nici a ta,,sa o percepi la aceeasi maniera!!!Nu mai visa la ceva ,ce nu mai exista in viata ta,,lasa omul in pace,indiferent cum s-ar intelege cu iubita lui,,nu cade in sarcina ta sa intervii intre ei,,caci,in ciuda spuselor tale,,te cred in stare sa le influentezi relatia,asta simt,asta tastez!!!Nu este nimic confirmat ,in ceea ce priveste sentimentele lui,deci vezi-ti de treaba!!!Ar trebui sa te preocupe lipsa iubirii fata de actualul partener,,caci ,acesta te iubeste dupa cum ne-ai spus mai sus!!!La unilateralitatea sentimentelor actuale sa te gandesti,nu la ceva ,ce a fost candva!!!Daca poti face acest lucru!!!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Iunie 2012 13:44
MissRainbow stiu ca ai dreptate, sunt constienta de asta, dar...gandul la el nu mi-l poate sterge nimeni.

Sincer am incercat dar la cea mai mica suparare, moment de singuratate, deja mintea mea zboara...zboara.

Cat despre relatia actuala, ce pot sa zic, tin la el, dar iubirea deja intarzie prea mult sa apara.

Problema e ca pe zi ce trece ma gandesc tot mai mult cea ce nu e normal odata ce timpul in care nu ne vedem e mai mare..Sper sa reusesc sa mi-l scot din cap si sa continui viata normala.
kudika_10214
Postat pe 21 Iunie 2012 14:10
De la: kudika_10214, la data 2012-06-21 14:10:56MissRainbow stiu ca ai dreptate, sunt constienta de asta, dar...gandul la el nu mi-l poate sterge nimeni.

Sincer am incercat dar la cea mai mica suparare, moment de singuratate, deja mintea mea zboara...zboara.

Cat despre relatia actuala, ce pot sa zic, tin la el, dar iubirea deja intarzie prea mult sa apara.

Problema e ca pe zi ce trece ma gandesc tot mai mult cea ce nu e normal odata ce timpul in care nu ne vedem e mai mare..Sper sa reusesc sa mi-l scot din cap si sa continui viata normala.

Iti pot spune ce i s-a intamplat unei prietene. Aceeasi situatie: el a plecat, ea a ramas in tara, ea cu gandul la el nu a putut trece peste oricate relatii avea. Dupa 6 ani, el s-a intors in tara si a vrut sa o revada, ea bineinteles extazita. Dupa ce s-au revazut si-a dat seama ca el s-a schimbat, ca nu mai era acelsi barbat pe care il iubise cu atata inversunare 10 ani de zile. Acum i-a trecut insa a pierdut 6 ani gandindu-se la el in viata asta scurta.....Poate ca asa o sa ti se intample si tie si o sa regreti acesti ani trecuti aiurea. Bafta multa!
dodod
Postat pe 21 Iunie 2012 14:27
De la: kudika_10214, la data 2012-06-21 14:10:56MissRainbow stiu ca ai dreptate, sunt constienta de asta, dar...gandul la el nu mi-l poate sterge nimeni.

Sincer am incercat dar la cea mai mica suparare, moment de singuratate, deja mintea mea zboara...zboara.

Cat despre relatia actuala, ce pot sa zic, tin la el, dar iubirea deja intarzie prea mult sa apara.

Problema e ca pe zi ce trece ma gandesc tot mai mult cea ce nu e normal odata ce timpul in care nu ne vedem e mai mare..Sper sa reusesc sa mi-l scot din cap si sa continui viata normala.



Draga,viata aceasta "normala",asa cum o consideri in acest moment,,,este lipsita de iubire,,,este fada,fara culoare,entuziasm,fericire,,asta vreau sa intelegi,,sa poti face diferenta in mod cinstit si sa te determine sa alegi o alta cale!! Din lipsa iubirii,se nasc toate nemultumirile,care te apasa in momentele intime!!!Nu te mai poti gandi la fostul,asa cum nu mai trebuie sa stai ancorata intr-o relatie nesatisfacatoare ,din punct de vedere al implinirii tale!!!Te inteleg ,ca nu il poti uita pe fostul,caci il iubesti,,dar trebuie sa-l uiti,,,nu mai este al tau de mult timp!!!Trebuie,,nu iti provoca rani suplimentare,,!!!
MissRainbow
Postat pe 21 Iunie 2012 14:42
Eu cred ca este ceva ce ai pierdut fara voia ta...ca atunci cand stii ca nu poti avea ceva ce iti doresti foarte mult. Din acest motiv te gandesti la el. Ai ramas prinsa in trecut iar asta nu face decat sa nu te lase sa vezi frumusetea relatiei tale din prezent.
Gandeste-te bine la tine si la ce simti..pentru ca poti spune ca iubesti cu adevarat o persoana doar atunci cand este doar ea in mintea ta.Daca l-ai iubii cu adevarat nu te-ai gandii la alcineva..
kudika_10274
Postat pe 21 Iunie 2012 17:14
De la: kudika_10214, la data 2012-06-20 18:23:03Buna tuturor,

As vrea parerea voatra intr-o situatie destul de "ciudata" si in acelasi dureroasa pentru mine. Acum 5 ani am plecat din tara, lasand acolo o parte din mine, eram indragostita... dar eram obligata sa plec. Am tinut legatura cateva luni dupa plecarea mea, fiecare ne-am implicat intr-o alta relatie..dar..in acesti 5 ani, nu a existat o zi sa nu ma gandesc la el.. stau cu actualul iubit, nu l-am inselat niciodata dar nu mi-l pot scoate din minte pe el. Ce pot sa fac? cum sa uit de el? de ce oare nu il pot uita? chiar ma doare asta...

Sper sa imi spune-ti ceva, nu caut o solutie aici, poate doar o parere daca si voua vi sa intamplat ceva asemanator..Multumesc..


Stiu bine ce spui, ce gandesti si ce simti. Stiu si cum este aceasta indoiala, aceasta urma de speranta, care nu te lasa sa mergi mai departe senin si dedicat prezentului si celui ce ti se ofera cu inima deschisa.
Sentimentelor confuze eu le-as opune o alta realitate, pe care am banuiala ca refuzi sa o vezi. Anume, acum, ca el este atat de aproape, acum, ca aveti din nou cunostinte comune si aflati prin intermediari despre cum va merge... nici tu nici el nu ati facut nici un pas, nici un gest care sa va puna fata in fata. Tu nu ai facut-o din teama, din dorinta de a nu fi inoportuna. Dar el, el nu te-a cautat din aceleasi motive?! A da un telefon de salut e un gest de politete, de bunavointa. Iar daca nu v-ati despartit dusmani, nu vad de ce nu v-ati fi salutat de buna revedere. Poate v-ati spus adio cand ai plecat, iar pentru el este un fapt consumat, altfel, daca inca ar nutri sperante ca legatura voastra poate fi reactivata, cred ca te-ar fi cautat. Un barbat e mai putin scrupulos, in general vorbind.
Pentru binele tau insa, cred ca trebuie sa iti lamuresti situatia asta de suflet chinuit si sa iti faci curaj sa-l cauti tu - cum am zis, o conversatie aparent neutra, de wellcome. Dupa aceea vezi ce ai de facut. E mult mai productiv pentru toata lumea sa actionezi decat sa traiesti in ambiguitatea asta.
maybe
Postat pe 22 Iunie 2012 01:10
De la: kudika_10214, la data 2012-06-21 13:26:36Multumesc pentru raspunsuri..
Nu am dreptul sa spun ca sunt obligata sa stau aici, dar de 5 ani viata mea s-a schimbat,acum am tot aici, prieteni, familie, etc. Cat despre fostul, nu stiu daca se mai gandeste la mine, locuiesti cu actuala iubita, nu mi-as permite sa intervin in relatia lor...cu timpul au venit si ei in aceasi tara, la o distanta de doar 200 km, in orice zi ne putem intalni din intamplare.. :( .
Avem cunostite comune si mi-au spus ca relatia lor nu este chiar "buna", poate si asta imi da sperante. E greu sa traiesc cu gandul asta.

Chiar e bine sa vorbesc cu el? cum sa o fac...ce sa ii zic...teama ca rezultatul va fi dezastruos ma preocupa..

Multumesc inca o data, va pup!


Incearca sa discuti cu el despre ceea ce simti in legatura cu el, cu fosta voastra relatie.

Ai niste lucruri de lamurit care-ti stau pe suflet si de aceea ar fi foarte bine daca ai discuta cu el. Pe de-o parte, afli daca si el mai simte ceva pentru tine sau s-a sfarsit totul, iar atunci poti sa-ti vezi linistita de viata ta in continuare, insa, daca si el iti impartaseste sentimentele, acest lucru poate insemna un nou inceput pentru voi doi. Spui ca el este intr-o relatie acum si ca nu s-ar intelege prea bine cu iubita lui, avand in vedere ca deja si cercul lui de prieteni a aflat despre neintelegerile dintre ei doi, lucrurile nu stau pe rose intre ei. El e major si vaccinat si poate lua o hotarare, el va fi singurul responsabil daca va lua o hotarare in defavoarea actualei iubite. Ar fi pacat pentru amandoi sa ramana in acea relatie, doar de teama de a nu fi singuri. De asemeni, e pacat si de tine, ca te afli intr-o relatie cu un barbat la care nu tii. Daca unii oameni n-ar mai face atat de multe compromisuri ca sa pastreze aparentele in societate, poate ca multi ar fi cu adevarat fericiti.

Eu gandesc ca e pacat sa ramai intr-o relatie sau sa incepi o relatie cu o persoana la care nu tii. O singura viata ai si e pacat sa ti-o risipesti petrecand-o alaturi de persoana nepotrivita. Insa daca ai intalnit persoana potrivita, o relatie poate exista pentru tot restul vietii.

Discuta cu el si mai apoi decizi ce vei face pe mai departe, insa nu te mai complace intr-o relatie de conjunctura precum cea actuala. Si inca o chestiune: sa nu accepti statutul de amanta niciodata, deoarece iti va aduce numai nefericire. Daca iubesti un barbat care ar vrea sa fie impreuna cu doua femei deodata, pune-l sa aleaga, insa nu accepta sa faci mari compromisuri de dragul lui, pentru ca-ti vei face un mare defavor tie insati, facandu-i lui jocul.

Multa bafta iti doresc!
kokeshi
Postat pe 22 Iunie 2012 10:59
Multumesc pt sfaturi!!!

Aveti dreptate, poate si gandul ca il stiu atat de aproape ma face sa ma gandesc mai mult la el. A lucrat o perioada la doar 35 km de mine, mi se rupea inima cand stiam ca nu pot face nimic.

Sa vorbesc cu el, nu stiu, e greu, daca imi raspunde la telefon, daca e cu ea in momentul cand vreau sa vb cu el, sa ne vedem imposibil daca nu vorbim innainte.

Despartirea a fost prin telefon, ne-am spus de relatile actuale si am decis sa ne despartim. Ultima data cand i-am auzit vocea a fost cand vorbeam la telefon cu un prieten care era cu el in momentul acela, si ia spus sa ma intrebe daca poate sa vina sa ma vada , nu am putut, mai ales ca actualul este si putin gelos.

Cred ca o sa ne revedem la nunta unui var, dar..acum nu stiu cat mai dureaza pana se hotarasc data.

Trist, sper sa reusesc sa depasesc perioada asta.

Va pup!
kudika_10214
Postat pe 22 Iunie 2012 11:50
BUna! Nimic, pe lumea asta, nu ne apartine, decat propria noastra persoana.Parerea mea este ca daca nu l-ai putut uita si nici nu ai intalnit ,inca, pe cineva care sa te faca sa uiti de el, ar trebui sa te gandesti serios la ce simti pentru acest baiat si daca ti-ai dori cu adevarat sa vfa impacati, sau este doar o obsesie. Daca tu crezi ca el este "jumatatea ta", eu cred ca ar trebui sa te gandesti al un plan de impacare. In orice caz, trebuie sa te lamuresti in privinta lui, pentru a-ti putea continua viata linistita, cu sau fara el. Mult noroc si succes, indiferent ce vei decide sa faci!
kudika486031
Postat pe 25 Iunie 2012 09:36
Eu cred ca ai idealizat foarte mult relatia pe care ai avut-o cu fostul si de-asta nu mai poti sa te desprinzi de el. Probabil ca respectivul nici nu-si mai aduce aminte de tine... Barbatii sunt ceva mai pragmatici si nu prea dramatizeaza lucrurile. Nu l-ai putut uita, fiindca nu esti indragostita de actualul prieten. Daca ai fi indragostita, iti spun eu ca nu te-ai mai gandi la ce a fost. Dar cand esti nemultumit de relatie, sigur ca te tot gandesti la faptul ca poate ca erai mai fericit alaturi de altcineva. Parerea mea este ca trebuie sa gasesti un barbat pe care sa-l iubesti si sa nu te mai agati de iluzii.
Micaell
Postat pe 26 Iunie 2012 10:15
De la: kudika_10214, la data 2012-06-22 11:50:43



Of,remarc abundenta de sentimente ,manifestate fata de fostul iubit,in raport cu singura referire facuta la actualul partener ,si aceea legata de gelozia domniei sale!!! Este un raport de forte inegal si inclinat ,mai degraba,spre fostul iubit,decat spre actualul,,este o situtie ingrata pentru tine,care te arunca intr-o confuzie totala!!De ce tolerezi asa ceva,de ce accepti sa stai atarnata de ceva nepalpabil,cand tu coabitezi cu altcineva??? Nu ai sa te linistesti,atata timp cat nu-l iubesti pe partenerul de acum,ti-am mai spus acest lucru!!!Si explica-mi ceva,te rog,,,ce rost avea sa vina fostul iubit la tine,in conditiile in care are alta iubita????Nu ti se pare ca ceva nu este asa cum ar trebui sa fie???Din punctul meu de vedere,amandoi sunteti patetici,nedemni de incredere si nestapani pe voi!!!Cum sa nu fie gelos ,actualul iubit,daca iti umbla mintea departe de persoana,pe care o ai langa tine???Te-o fi simtit,,ca ,doar,barbatii,nu or fi toti aerieni!!!! Draga mea,,atata timp cat nu iubesti prezentul,nu ai sa te rupi de trecut,,nu-l considera viitor,caci nu va fi astfel!!
MissRainbow
Postat pe 26 Iunie 2012 10:34
De la: kudika_10214, la data 2012-06-22 11:50:43 Multumesc pt sfaturi!!!

Aveti dreptate, poate si gandul ca il stiu atat de aproape ma face sa ma gandesc mai mult la el. A lucrat o perioada la doar 35 km de mine, mi se rupea inima cand stiam ca nu pot face nimic.

Sa vorbesc cu el, nu stiu, e greu, daca imi raspunde la telefon, daca e cu ea in momentul cand vreau sa vb cu el, sa ne vedem imposibil daca nu vorbim innainte.

Despartirea a fost prin telefon, ne-am spus de relatile actuale si am decis sa ne despartim. Ultima data cand i-am auzit vocea a fost cand vorbeam la telefon cu un prieten care era cu el in momentul acela, si ia spus sa ma intrebe daca poate sa vina sa ma vada , nu am putut, mai ales ca actualul este si putin gelos.

Cred ca o sa ne revedem la nunta unui var, dar..acum nu stiu cat mai dureaza pana se hotarasc data.

Trist, sper sa reusesc sa depasesc perioada asta.

Va pup!


Incearca sa faci ceea ce-ti dicteaza inima! Si nu uita de acea discutie lamuritoare cu fostul iubit.
kokeshi
Postat pe 26 Iunie 2012 10:38

Intr-o situatie asemanatoare,eu m-am intors sa inteleg ce se intamplase.Trecusera destui ani - 6 ? si eu tot ma gandeam inapoi.Nu-mi mergea nici cealalta relatie.Asa ca m-am intors,am trait,am inchis capitolul si-am trecut mai departe.Ma vindecasem mai demult,da' nu stiam.Si se schimbasera multe lucruri.Nu neaparat in rau.
nicossia
Postat pe 26 Iunie 2012 13:18
De la: kudika_10214, la data 2012-06-20 18:23:03Buna tuturor,

As vrea parerea voatra intr-o situatie destul de "ciudata" si in acelasi dureroasa pentru mine. Acum 5 ani am plecat din tara, lasand acolo o parte din mine, eram indragostita... dar eram obligata sa plec. Am tinut legatura cateva luni dupa plecarea mea, fiecare ne-am implicat intr-o alta relatie..dar..in acesti 5 ani, nu a existat o zi sa nu ma gandesc la el.. stau cu actualul iubit, nu l-am inselat niciodata dar nu mi-l pot scoate din minte pe el. Ce pot sa fac? cum sa uit de el? de ce oare nu il pot uita? chiar ma doare asta...

Sper sa imi spune-ti ceva, nu caut o solutie aici, poate doar o parere daca si voua vi sa intamplat ceva asemanator..Multumesc..




Faci confuzii mari, confunzi a iubii cu a tzine(prietenie)la cineva ,nu este acelasi lucru . O persoana poate sa iubeasca o alta persoana si numai una , , obligatoriu, nu poti iubii doua sau mai multe persoane si iubirea tine pe viata !Intre voi nu a existat iubire , ci numai prietenie !Spui ca in tara iubeai pe cineva, gresita impresie , daca l-ai fi iubit cu adevarat nu faceai alta relatie in strainatate ,apoi spui ca " stau cu actualul iubit "..pai e imposibil sa ai doi iubiti !Si aici e gresita impresia nici cel de-al doilea nu iti e iubit ci tot prieten !Apoi spui ca "iubitul" din tara are alta relatie , pai daca te iubea cu adevarat nu avea voie sa aiba alta relatie !La tine e numai interesul pentru amandoi, adica cu amandoi ai o relatie fara viitor bazata numai pe fals si interes !Indicat este sa renunti la aceste falsuri daca nu ai interesul mare , si sa iti cauti adevarata iubie,sau sa mai astepti pana o aparea ea , e pacat sa iti treaca viata prin relatii false fara viitor !!Am studiat psihologia relatiei de cuplu , multe cazuri am vazut asa ca asta !
Tycu
Postat pe 27 Iunie 2012 12:16
De la: Tycu, la data 2012-06-27 12:16:47[quote name= Faci confuzii mari, confunzi a iubii cu a tzine(prietenie)la cineva ,nu este acelasi lucru . O persoana poate sa iubeasca o alta persoana si numai una , , obligatoriu, nu poti iubii doua sau mai multe persoane si iubirea tine pe viata !Intre voi nu a existat iubire , ci numai prietenie !Spui ca in tara iubeai pe cineva, gresita impresie , daca l-ai fi iubit cu adevarat nu faceai alta relatie in strainatate ,apoi spui ca " stau cu actualul iubit "..pai e imposibil sa ai doi iubiti !Si aici e gresita impresia nici cel de-al doilea nu iti e iubit ci tot prieten !Apoi spui ca "iubitul" din tara are alta relatie , pai daca te iubea cu adevarat nu avea voie sa aiba alta relatie !La tine e numai interesul pentru amandoi, adica cu amandoi ai o relatie fara viitor bazata numai pe fals si interes !Indicat este sa renunti la aceste falsuri daca nu ai interesul mare , si sa iti cauti adevarata iubie,sau sa mai astepti pana o aparea ea , e pacat sa iti treaca viata prin relatii false fara viitor !!Am studiat psihologia relatiei de cuplu , multe cazuri am vazut asa ca asta !



Corect,bravos,Mitica,,o alta forma de interpretare,dar in sprijinul aceleeasi teorii ,exprimata si de mine!!
MissRainbow
Postat pe 27 Iunie 2012 12:23
Ursus
URSUS te trimite alaturi de 2 prieteni la cel mai tare concert al verii: Red Hot Chili Peppers.

Intra acum pe http://on.fb.me/UrsusRHCP, rezolva probele pe care ti le-am pregatit si pe 31 august ii poti vedea pe Red Hot Chili Peppers live pe National Arena.
kudika_10590
Postat pe 27 Iunie 2012 12:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sex=Impacare??? 42 De la: maimai_no1 10 Septembrie 2011 01:50
relatie de 8 luni 9 De la: katwoman 11 Mai 2009 16:34
ce sa fac? 3 De la: kudika030058 27 Mai 2009 17:27
sunt bisexuala 65 De la: zinaceabunasinebuna 6 Februarie 2012 18:05
ma interb si va intreb 20 De la: nefer 23 Iunie 2009 14:25