Setari Cookie-uri

iubire imposibila? de ce ma doare atat de tare...

De la: Tycu, la data 2012-07-05 22:08:55
De la: kudika_10817, la data 2012-07-05 15:39:50
De la: Tycu, la data 2012-07-05 15:15:00
De la: kudika_10817, la data 2012-07-05 11:49:20Pentru kudika_9592: daca acea femeie, vaduva de care ne povestesti, ar fi avut ocazia sa traiasca sub acelasi acoperis cu iubitul din tinerete pentru o perioada indelungata de timp (cel putin un an de zile, zi de zi), cu siguranta ca nu s-ar fi inteles, avand in vedere ca el e dificil, iar ea nu pare foarte rabdatoare, iar el e, de asemenea, indecis, ceea ce cu siguranta ar fi ranit-o pe doamna la un moment dat.

Dar asta e, unii oameni idealizeaza mult prea mult o persoana de care s-au indragostit la primii ani ai tineretii, iar aceasta idealizare e din cauza faptului ca nu au apucat sa se cunoasca suficient de bine ca sa realizeze cate defecte aveau. Nu degeaba se spune ca iubirea reprezinta toleranta la defectele celuilalt. :)



una din conditile iubirii, ca sunt mai multe ce caracterizeaza iubirea, este si toleranta la defectele celuilalt, dar nu trebuie admise defectele care il ranesc sentimental pe cel care iubeste !




Trebuia sa specific ca e vorba de defecte minore in acel context? Am crezut ca-i de la sine inteles, domnule.

Doar o persoana cu gena de masochist, poate tolera defectele majore ale unui partener de viata, insa nu despre defecte majore era vorba in acel context. Ai inteles dumneata gresit.



Ce intelegi prin defecte minore si defecte majore ?EXEMPLU, un defect este la o nevasta sa nu stie sa faca mancare , si alt defect este sa fie infidela,sa isi tina sotul doar de paravan , alt defect este sa fie alcoolica e.t.c.!Care crezi ca merita tolerat ?Eu ma refer la cele care ranesc sentimental partenerul , acelea nu trebuiesc tolerate, acum depinde ce consideri minore sau majore !


Defecte majore: violenta verbala si fizica, minciuna in cuplu, infidelitatile, lipsa de respect intre parteneri, umiliri intre parteneri etc, acestea le consider defecte majore si nu as indemna pe nimeni sa accepte astfel de comportamente, nici macar de dragul iubirii.

Defectele minore, precum cel mentionat de tine cu nevasta care nu stie sa gateasca, pot fi indreptate sau ameliorate.
kudika_10817
Postat pe 6 Iulie 2012 12:07
De la: kudika_10817, la data 2012-07-06 12:03:11
De la: kudika_9592, la data 2012-07-05 22:23:08
Daca as sta sa va compar pe amandoi, tu imi pare a fi mai plina de calitati pozitive decat sotul tau. Mie nu-mi prea imi plac oamenii plini de sine, convinsi ca sunt cei mai cei, e imposibil sa ai toate calitatile din lumea aceasta, asta referitor la sotul tau care crede despre sine ca ar fi o fiinta perfecta. Sa nu te superi pe mine, te rog, ca-ti spun lucrurile acestea.

Daca sotul tau nu va face ceva cat mai urgent sa-si amelioreze defectele, starile resemnate si apatice etc, o sa te piarda la un moment dat, si atunci o sa vezi ce-o sa mai planga dupa tine.
Nu am motiv sa ma supar draga kudika,acesta este unul din motivele ptr care ne certam,nu-mi plac nici mie astfel de oameni si incerc sa-l fac sa inteleaga ca nimeni nu-i perfect.Asa cum eu am defecte,are si el.Dar el neaga acest lucru si nu constientizeaza.Raspunsul care-l primesc,..."esti nebuna".El,face totul bine,perfect(chiar daca greseste,isi recunoaste vina pe moment si uita),el gandeste cel mai bine si el are dreptate intotdeauna. Sotul meu,a spus ca nu-i sta lui in putinta sa schimbe situatia relatiei noastre din doua motive.1-relatia noastra e ok,noi suntem ok si problemele sunt doar in capul meu si in imaginatia mea.2-Daca exista o problema,sau mai multe,asta doar din vina mea.Nu-s perfecta,dar eu nu cred ca ma trezesc eu intr-o dimineata si nu am ce face,decat sa gasesc motive de cearta,ca m-am plictisit si nu am alta activitate.Imi trebuie si mie un motiv,ca nu-s psihopata.Da,cred ca o sa ma piarda si nu o sa-si dea seama niciodata din ce motiv.


Ai incercat sa mergi cu el la psiholog? Pentru ca un psiholog i-ar arata ca el nu este asa cum crede sotul tau despre sine.

Sau ai rugat prieteni, rude, colegi de munca de-ai lui sa vorbeasca cu el si sa-si spuna parerea sincera despre cum e el?

Cand sotul tau va vedea ca si alti oameni il percep ca avand defecte, poate va realiza ca nu este nici pe departe perfect cum se crede.[/quote] La psiholog,a fost singur,din proprie initiativa(am aflat mai tarziu),mi-a spus "m-a pus sa desenez si mi-a zis ca sunt ok" si nu ar mai incerca sa mai mearga.Am rugat prieteni si el a tras o singura concluzie din spusele prietenilor "sunt invidiosi si mult prea inferiori mie".Deci,....nu cred ca exista solutie in acest caz.
kudika_9592
Postat pe 6 Iulie 2012 12:25
[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 12:25:15' La psiholog,a fost singur,din proprie initiativa(am aflat mai tarziu),mi-a spus "m-a pus sa desenez si mi-a zis ca sunt ok" si nu ar mai incerca sa mai mearga.Am rugat prieteni si el a tras o singura concluzie din spusele prietenilor "sunt invidiosi si mult prea inferiori mie".Deci,....nu cred ca exista solutie in acest caz.[/quote]


@9592
Se poate schimba psihologul de serviciu!!!

Doua intrebari,te rog!!Sotul tau este credincios?Va marturisiti credinta in care ati fost botezati??

In alta ordine de idei,,sotul tau prezinta anumite ciudatenii de comportament,fixatii sau ticuri?
MissRainbow
Postat pe 6 Iulie 2012 12:32
Ba da, sa-l parasesti, cam aceasta pare a fi singura solutie in cazul vostru. El e complet rupt de realitate, se pare, si nu stiu daca mai e cale de rezolvare a problemelor voastre, iar asta numai din cauza lui.
kudika_10817
Postat pe 6 Iulie 2012 12:33
Iar referitor la psihologul la care ar fi fost, vezi domne, sotul tau, ma indoiesc ca a fost intr-adevar la psiholog. Un psiholog competent nu te pune sa desenezi, ci sta de vorba cu tine, sau mai bine zis, te asculta ce ai de zis si te face sa-ti reanalizezi propria pozitie fata de tine, fata de altii, fata de problemele tale etc
kudika_10817
Postat pe 6 Iulie 2012 12:37
De la: MissRainbow, la data 2012-07-06 12:32:57[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 12:25:15' La psiholog,a fost singur,din proprie initiativa(am aflat mai tarziu),mi-a spus "m-a pus sa desenez si mi-a zis ca sunt ok" si nu ar mai incerca sa mai mearga.Am rugat prieteni si el a tras o singura concluzie din spusele prietenilor "sunt invidiosi si mult prea inferiori mie".Deci,....nu cred ca exista solutie in acest caz.



@9592
Se poate schimba psihologul de serviciu!!!

Doua intrebari,te rog!!Sotul tau este credincios?Va marturisiti credinta in care ati fost botezati??

In alta ordine de idei,,sotul tau prezinta anumite ciudatenii de comportament,fixatii sau ticuri? [/quote] Da,este credincios si merge des la BISERICA.Ciudatenii in comportament,fixatii,...da,are ciudatenii in comportament si fixatii.Am observat ultima data cand am fost acasa,avea pana si fata si privirea schimbata si nu doar o data.Se comporta ciudat,oarecum.Parca nu era el si era foarte agitat si fara stare,trist si ingandurat.Am observat prima data,exact cand m-a luat de la aeroport,a durat 2 zile pana a revenit la normal,am crezut ca eu trebuie sa ma acomodez cu el si totul e doar in mintea mea.Dar nimic ixagerat,care sa-ti dea impresia ca-i nebun psihic.
kudika_9592
Postat pe 6 Iulie 2012 12:51
De la: kudika_10817, la data 2012-07-06 12:37:04Iar referitor la psihologul la care ar fi fost, vezi domne, sotul tau, ma indoiesc ca a fost intr-adevar la psiholog. Un psiholog competent nu te pune sa desenezi, ci sta de vorba cu tine, sau mai bine zis, te asculta ce ai de zis si te face sa-ti reanalizezi propria pozitie fata de tine, fata de altii, fata de problemele tale etc
Asta credeam,stiam si eu,de multe ori simteam nevoia sa merg la psiholog,tocmai din aceste motive.Nu am reusit sa consult pana in momentul de fata.Daca a fost,...nu stiu.Poate nu a fost la cineva competent.Am sa ma gandesc bine,pana ajung acasa si am sa iau o decizie finala.Sper doar sa iau decizia corecta.
kudika_9592
Postat pe 6 Iulie 2012 12:58
[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 12:51:14' Da,este credincios si merge des la BISERICA.Ciudatenii in comportament,fixatii,...da,are ciudatenii in comportament si fixatii.Am observat ultima data cand am fost acasa,avea pana si fata si privirea schimbata si nu doar o data.Se comporta ciudat,oarecum.Parca nu era el si era foarte agitat si fara stare,trist si ingandurat.Am observat prima data,exact cand m-a luat de la aeroport,a durat 2 zile pana a revenit la normal,am crezut ca eu trebuie sa ma acomodez cu el si totul e doar in mintea mea.Dar nimic ixagerat,care sa-ti dea impresia ca-i nebun psihic.[/quote]


@9592

Tu ii impartasesti credinta,mergand impreuna la biserica,atunci cand te afli acasa?Se poate discuta cu duhovnicul personal,asupra situatiei existente,asta in cazul in care participi la sacramentul spovezii!!! Nu sunt rare cazurile in care interventia preotului este eficienta ,fata de cazurile in care se recurge la ajutorul dat de catre psiholog!!!

Starile ,pe care le prezinta sotul tau,pot fi semne ale unei tulburari psihice,nesesizata pe moment,dar ,aici,numai un psihiatru/psiholog isi pot da seama la modul obiectiv.Nu poti fi agitat,trist sau ingandurat,fara a avea un motiv anume.Si faptul ca nu recunoaste propriile greseli,sustinandu-si nevinovatia acuzandu-te nejustificat,,este tot un semn de "boala"!!!Ai incercat sa-l intrebi de ce prezinta acele stari de nervozitate?Ce anume le declanseaza?Gandurile sunt masca trairilor interioare,,ele pot ascunde "taifunuri" existente in suflet,ceva il apasa,il subjuga si ii da disconfortul respectiv!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iulie 2012 13:07
De la: MissRainbow, la data 2012-07-06 13:07:16[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 12:51:14' Da,este credincios si merge des la BISERICA.Ciudatenii in comportament,fixatii,...da,are ciudatenii in comportament si fixatii.Am observat ultima data cand am fost acasa,avea pana si fata si privirea schimbata si nu doar o data.Se comporta ciudat,oarecum.Parca nu era el si era foarte agitat si fara stare,trist si ingandurat.Am observat prima data,exact cand m-a luat de la aeroport,a durat 2 zile pana a revenit la normal,am crezut ca eu trebuie sa ma acomodez cu el si totul e doar in mintea mea.Dar nimic ixagerat,care sa-ti dea impresia ca-i nebun psihic.



@9592

Tu ii impartasesti credinta,mergand impreuna la biserica,atunci cand te afli acasa?Se poate discuta cu duhovnicul personal,asupra situatiei existente,asta in cazul in care participi la sacramentul spovezii!!! Nu sunt rare cazurile in care interventia preotului este eficienta ,fata de cazurile in care se recurge la ajutorul dat de catre psiholog!!!

Starile ,pe care le prezinta sotul tau,pot fi semne ale unei tulburari psihice,nesesizata pe moment,dar ,aici,numai un psihiatru/psiholog isi pot da seama la modul obiectiv.Nu poti fi agitat,trist sau ingandurat,fara a avea un motiv anume.Si faptul ca nu recunoaste propriile greseli,sustinandu-si nevinovatia acuzandu-te nejustificat,,este tot un semn de "boala"!!!Ai incercat sa-l intrebi de ce prezinta acele stari de nervozitate?Ce anume le declanseaza?Gandurile sunt masca trairilor interioare,,ele pot ascunde "taifunuri" existente in suflet,ceva il apasa,il subjuga si ii da disconfortul respectiv!![/quote] Da,mergem impreuna la biserica,sunt credincioasa,ma rog la Dumnezeu ptr el,ptr mine,ptr noi.Am mers la doi duhovnici,s-au indreptat doar lucrurile sentimentale,dar nu a durat mult.Insa,intotdeauna eu am fost vinovata de starea lui,(faceam mancarea mai sarata decat trebuia,faceam curatenie prea incet si imi lua prea mult timp sa termin curatenia generala,slabeam sau ma ingrasam 2-3 kg mai mult decat i-ar fi placut lui si ma comportam mai diferit in momentele de intimitate).Din aceste motive,el era nervos,trist,nu-l mai atrageam si ma respingea.Mai avea aceste stari de nervozitate,tristete,etc si cand eu nu eram acasa,dar erau fara motiv.Cu ajutorul preotului a acceptat sa facem si nunta deja stabilita si restaurantul deja inchiriat.Problema este ca suntem de 3 ani,poate chiar 4 in aceste probleme si eu am cam ajuns la saturatie.Am devenit foarte sensibila si simt nevoia sa fiu iubita,mangaiata,respectata,apreciata ptr ce fac ptr noi(material) si in rel noastra(fiind langa el si acceptand orice,sperand ca oricare ar fi problema,o sa se rezolve si o sa fie totul ok,dand vina de multe ori pe mine si distanta care ne despartea).Nu m-am retras din rel nici dupa un an,nici dupa doi,timp in care nu ma simteam iubita,nu am fost mangaiata,nu am auzit o vorba buna,nu m-am simtit dorita,nu m-am simtit utila si plus de asta,am mai aflat si ca ar avea o rel cu cineva(cu un an in urma si eram sigura ca-i indragostit de respectiva).Am trecut peste toate si orice,am mai acordat o sansa lui si rel noastre.M-a asigurat ca totul s-a terminat,individa fiind si ea casatorita si stand pe aceasi strada cu noi,fiind prieteni cu ea si sotul ei pana in momentul in care am aflat eu de ei doi.L-am iertat dintr-un singur motiv,vedeam si eu comportamentul ei,care arata clar cum cere si multi ar fi acceptat propunerea ei(sunt multi slabi de inger si fara respect,etc).Am facut multe sacrificii in rel aceasta si nu-s apreciata.Asta ma deranjeaja.Nu-s apreciata.Mi-am asumat raspunderea cand am trecut peste inselat,am fost constienta si de faptul ca nu ar trebui sa mai acord o alta sansa,dar am facut acest lucru pe propria raspundere.Nici macar lucrul acesta nu-l apreciaza.Am ajuns la concluzia ca trebuie sa iau o decizie realista si inteleapta,fara a ma mai mintii si spera la cai verzi.Ma simt agresata verbal si psihic.
kudika_9592
Postat pe 6 Iulie 2012 14:07
Am tot sperat ca intr-o zi o sa se rezolve problemele.Cu ajutorul psihologilor,preotilor,cu ajutorul nostru,poate cand o sa revin acasa definitiv,dar sincer,....imi este teama ptr vremea cand o sa raman acasa definitiv,mai ales ca am planuit conceperea unui copil,imediat.Cum putem supravietuii noi impreuna,daca acum nu ne intelegem,ca stam putin unul cu celalalt.Ce o sa se intample cand o sa stam zilnic??Cred ca ar trebui sa stau 2 luni acasa si o sa-mi dau seama.Dar o sa dea vina pe alte chestii si o sa spuna ca totul va fi ok cand o sa stau zile si ani langa el.Si acum imi vine in minte un comentariu "s-a dezobisnuit de a sta cu tine,sau doar cu tine".
kudika_9592
Postat pe 6 Iulie 2012 14:25
[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 14:07:34'


@9592

Te inteleg perfect!!!

Sesizez,totusi,o contradictie intre comportamentul lui fata de tine si spiritul de credinta,pe care il prezinti ca l-ar avea,,nu au nimic in comun,ceea ce ma determina sa cred ,ca sotul tau,este total paralel cu Biserica si dogmele ei!!Nu se poate ca un om credincios sa se poarte astfel cu sotia sa!!!

Ai gresit cu intentia de a va casatori religios,fii convinsa ca el nu isi dorea asa ceva,,a facut-o la insistentele tale si ale preotului duhovnic!!!

Sotul tau este vesnic nemultumit de tine,,,chiar in conditiile in care tu ai facut o serie de compromisuri in scopul mentinerii familiei pe linia de plutire!Iti inteleg frustrarile si incapacitatea de a merge mai departe!!Partenerul tau de viata nu este bolnav,stai linistita,ci nu te mai iubeste,nu mai simte nimic pentru tine,,recapituleaza anii de convietuire si ai sa ajungi la aceeasi concluzie!!!

Toata furia lui este indreptata catre tine pentru ca este incapabil sa se rupa de tine,vrea sa fie liber,dar este prea las si egoist ,ca sa-si recunoasca sentimentele reale si greselile personale.

Ai obosit tot simuland pacea si intelegerea in familie,,o decizie,se pare,normala si decenta,dar de care,sotul tau,nu se face vrednic!!!

Ai facut o singura mare greseala si anume faptul ca l-ai iertat la prima greseala comisa,,te-a simtit "moale" si s-a comportat ca atare!!!Greselile s-au adunat,au devenit periodice si au dus la ceea ce traiesti acum!!!


Nu astepta sa te aprecieze,,nu o va face,caci nu stie sa aprecieze femeia si eforturile depuse de ea!!


Casatoria ta este una fortata,in care este un singur "luptator" si anume,,tu!!!Ai pierdut toate bataliile de pana acum!!!Ai toate simptomele femeii dezamagite si nemultumite de viata sa!!!Viata ta se incadreaza in tiparul traiurilor anoste,,nu inteleg motivul pentru care te-ai chinuit atatia ani,in virtutea tuturor celor declarate de tine!!Ca sa iubesti pe cineva,,trebuie ca acea persoana sa fie vrednica de iubirea ta!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iulie 2012 14:38
De la: kudika_10817, la data 2012-07-06 12:07:06
De la: Tycu, la data 2012-07-05 22:08:55
De la: kudika_10817, la data 2012-07-05 15:39:50
De la: Tycu, la data 2012-07-05 15:15:00
De la: kudika_10817, la data 2012-07-05 11:49:20Pentru kudika_9592: daca acea femeie, vaduva de care ne povestesti, ar fi avut ocazia sa traiasca sub acelasi acoperis cu iubitul din tinerete pentru o perioada indelungata de timp (cel putin un an de zile, zi de zi), cu siguranta ca nu s-ar fi inteles, avand in vedere ca el e dificil, iar ea nu pare foarte rabdatoare, iar el e, de asemenea, indecis, ceea ce cu siguranta ar fi ranit-o pe doamna la un moment dat.

Dar asta e, unii oameni idealizeaza mult prea mult o persoana de care s-au indragostit la primii ani ai tineretii, iar aceasta idealizare e din cauza faptului ca nu au apucat sa se cunoasca suficient de bine ca sa realizeze cate defecte aveau. Nu degeaba se spune ca iubirea reprezinta toleranta la defectele celuilalt. :)



una din conditile iubirii, ca sunt mai multe ce caracterizeaza iubirea, este si toleranta la defectele celuilalt, dar nu trebuie admise defectele care il ranesc sentimental pe cel care iubeste !




Trebuia sa specific ca e vorba de defecte minore in acel context? Am crezut ca-i de la sine inteles, domnule.

Doar o persoana cu gena de masochist, poate tolera defectele majore ale unui partener de viata, insa nu despre defecte majore era vorba in acel context. Ai inteles dumneata gresit.



Ce intelegi prin defecte minore si defecte majore ?EXEMPLU, un defect este la o nevasta sa nu stie sa faca mancare , si alt defect este sa fie infidela,sa isi tina sotul doar de paravan , alt defect este sa fie alcoolica e.t.c.!Care crezi ca merita tolerat ?Eu ma refer la cele care ranesc sentimental partenerul , acelea nu trebuiesc tolerate, acum depinde ce consideri minore sau majore !


Defecte majore: violenta verbala si fizica, minciuna in cuplu, infidelitatile, lipsa de respect intre parteneri, umiliri intre parteneri etc, acestea le consider defecte majore si nu as indemna pe nimeni sa accepte astfel de comportamente, nici macar de dragul iubirii.

Defectele minore, precum cel mentionat de tine cu nevasta care nu stie sa gateasca, pot fi indreptate sau ameliorate.




Corect , ai dreptate, numai ca eu pe cele majore le-am numit cele care nu lovesc in sentimentle partenerului , Asa e cum spui aici , ai dreptate!
Tycu
Postat pe 6 Iulie 2012 15:26
De la: MissRainbow, la data 2012-07-06 14:38:55[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 14:07:34'


@9592

Te inteleg perfect!!!

Sesizez,totusi,o contradictie intre comportamentul lui fata de tine si spiritul de credinta,pe care il prezinti ca l-ar avea,,nu au nimic in comun,ceea ce ma determina sa cred ,ca sotul tau,este total paralel cu Biserica si dogmele ei!!Nu se poate ca un om credincios sa se poarte astfel cu sotia sa!!!

Ai gresit cu intentia de a va casatori religios,fii convinsa ca el nu isi dorea asa ceva,,a facut-o la insistentele tale si ale preotului duhovnic!!!

Sotul tau este vesnic nemultumit de tine,,,chiar in conditiile in care tu ai facut o serie de compromisuri in scopul mentinerii familiei pe linia de plutire!Iti inteleg frustrarile si incapacitatea de a merge mai departe!!Partenerul tau de viata nu este bolnav,stai linistita,ci nu te mai iubeste,nu mai simte nimic pentru tine,,recapituleaza anii de convietuire si ai sa ajungi la aceeasi concluzie!!!

Toata furia lui este indreptata catre tine pentru ca este incapabil sa se rupa de tine,vrea sa fie liber,dar este prea las si egoist ,ca sa-si recunoasca sentimentele reale si greselile personale.

Ai obosit tot simuland pacea si intelegerea in familie,,o decizie,se pare,normala si decenta,dar de care,sotul tau,nu se face vrednic!!!

Ai facut o singura mare greseala si anume faptul ca l-ai iertat la prima greseala comisa,,te-a simtit "moale" si s-a comportat ca atare!!!Greselile s-au adunat,au devenit periodice si au dus la ceea ce traiesti acum!!!


Nu astepta sa te aprecieze,,nu o va face,caci nu stie sa aprecieze femeia si eforturile depuse de ea!!


Casatoria ta este una fortata,in care este un singur "luptator" si anume,,tu!!!Ai pierdut toate bataliile de pana acum!!!Ai toate simptomele femeii dezamagite si nemultumite de viata sa!!!Viata ta se incadreaza in tiparul traiurilor anoste,,nu inteleg motivul pentru care te-ai chinuit atatia ani,in virtutea tuturor celor declarate de tine!!Ca sa iubesti pe cineva,,trebuie ca acea persoana sa fie vrednica de iubirea ta!!
Ma bucur ca sunt si eu inteleasa de cineva.Sotul meu nu considera a isi insela sotia sau a se comporta astfel cu ea,o problema ptr credinta lui fata de Dumnezeu.Sotul meu se roaga la Dumnezeu ptr el si problemele lui,tine post si dupa apusul soarelui,poate suna o crestina,sa manance impreuna dulce.El nu ar vedea asta o problema.El,si-a facut datoria de a merge la biserica si a tine post,la restul problemei,...Dumnezeu ia o pauza in a il observa pe el ce face.Deci,..ai dreptate.Am gresit in a-l obliga sa se casatoreasca cu mine,stiu asta.Dar daca el spunea ca o putere de necontrolat ii dirijeaza reactiile,gandirea si vorbirea si stiind ca el vroia de 3 ani de zile sa ne casatorim,am luptat cu acea putere,ce sa fac??Asta,cu speranta ca sotul imi va multumi,cand va revenii la personalitatea sa proprie.Acest lucru i-am spus si eu,tu nu ma mai iubesti,dar nu vrei sa-ti recunosti in primul rand tie.Fi sincer cu tine si hai sa lasam spiritele rele si orice si sa fim sinceri cu noi insine.Nu este adevarat,el ma iubeste si gata.Eu sunt nebuna si punct.Da,am regretat si eu faptul ca i-am mai acordat o a doua sansa,dar nu pot da timpul inapoi.Ne scuteam amandoi de multe lucruri.Problema este ca eu am trait intr-o lume a mea,creata de el,cu reguli foarte stricte,ca sa fie bine.Intentia mea,a fost sa nu dau motive de cearta,sa nu creada ca eu sunt la distractie aici,ca nu-l insel.M-am rezumat doar la servici-acasa.Nu stiu ce inseamna a fi o femeie independenta maxim,care iese in oras cu fetele la un suc,care face ceva ptr ea.Am strans orice banut,am economisit la maxim,m-am retras de societate si nu cunosc altceva.Ajungand in situatia in care ma aflu,incerc sa descopar viata si ce am pierdut pana acum.Dar un lucru il stiu sigur,mai intai trebuie sa rezolv problema si dupa,sa incerc sa ies din colivia de care m-am atasat cam tare si sa invat sa zbor,ca o femeie matura si sa vad frumusetile vietii.Imi trebuie doar curajul de a parasii colivia.Vreau sa iti multumesc pentru raspunsuri.Conteaza foarte mult ptr mine ca cineva ma intelege.
kudika_9592
Postat pe 6 Iulie 2012 15:28
Poate ai dreptate nu vom putea fii prieteni de familie , dar nu din cauza mea ca eu as putea dar colegul de liceu nu vrea si o sa-i respect dorinta cine stie ce imimai rezerva viata cum sotu a avut cateva amante de care eu am stiut si l-am iertat poate? asa o sa fac si eu cu colegu de liceu nu acum !!! in timp sar putea daca el o sa aiba rabdare cu mine sa ma hotarasc sa fac acel pas necrestinesc. Cred ca ar fii singura solutie sa ne pastram familiile integre tinand cont ca in viata amandoi am fost inselati si am iertat ca asa e cand iubesti mai si ierti mai ales ptr copii , nepoti sa fie ei fericiti ca si bunici si parinti lor sunt fericiti.
kudika081088
Postat pe 6 Iulie 2012 16:00
[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 15:28:14'


@9592

Clar,,te-ai lasat imbrobodita de toate cuvintele lui ,asa zise intelepte!!!Nimic mai fals in toate exprimarile lui!!!!

Bun,ti-ai dat seama unde ai gresit,,lasa erorile in urma,fa o analiza a datelor actuale si iesi din acea colivie ,care te-a tinut incorsetata!!Invata sa zbori liber,fara teama "uliului"!!!Independenta se castiga greu si se pierde foarte repede!!Reinvata sa fii femeie,,,nu este nimic mai important in acest moment.Regretele,,,alunga-le din viata ta,,nu-si mai au rostul,caci era cu mult mai indicat ,sa nu ajungi la declararea lor ca facand parte din fiinta ta!
MissRainbow
Postat pe 6 Iulie 2012 16:23
De la: kudika081088, la data 2012-07-06 16:00:15Poate ai dreptate nu vom putea fii prieteni de familie , dar nu din cauza mea ca eu as putea dar colegul de liceu nu vrea si o sa-i respect dorinta cine stie ce imimai rezerva viata cum sotu a avut cateva amante de care eu am stiut si l-am iertat poate? asa o sa fac si eu cu colegu de liceu nu acum !!! in timp sar putea daca el o sa aiba rabdare cu mine sa ma hotarasc sa fac acel pas necrestinesc. Cred ca ar fii singura solutie sa ne pastram familiile integre tinand cont ca in viata amandoi am fost inselati si am iertat ca asa e cand iubesti mai si ierti mai ales ptr copii , nepoti sa fie ei fericiti ca si bunici si parinti lor sunt fericiti.



Draga mea,blufezi,blufezi cu nonsalanta!!
Continui sa te minti singura!!!
Si nu baga copiii in nebuloasa voastra,nu au nicio vina!!Daca ati fost inselati si ati iertat este strict problema voastra,dar nu trebuie sa mergi pe linia amintita de tine!!!Fii sincera cu tine si nu mai vorbi prostii!!Ce fel de femeie si mama esti?

Da,ai dreptate,pastrati-va familiile,daca tot ati facut fel si fel de compromisuri pana acum,,nu va impovarati cu inca un compromis,nu va va face cu nimic mai buni sau mai umani.

Da,atunci cand iubesti,,esti capabil de iertare,dar nu tradarea,infidelitatea,parerea mea!!!

Daca nu reusiti sa va infranati pornirile,clarificati-va sentimentele ,inainte de a va distruge familiile!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iulie 2012 16:36
STIU PRIN CE TRECI DAR TREBUIE SA TE IMPACI CU GANDUL K NU LE PUTEM AVEA PE TOATE,POTI INCERCA SA AFLI DK EL E LA FEL K TINE,DK AR PUTEA EXISTA POSIBILITATEA SA FITI DIN NOU IMPREUNA,O DRAGOSTE MARE NU SE UITA NICIODATA.
salvina
Postat pe 6 Iulie 2012 17:16
De la: MissRainbow, la data 2012-07-06 16:23:28[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 15:28:14'


@9592

Clar,,te-ai lasat imbrobodita de toate cuvintele lui ,asa zise intelepte!!!Nimic mai fals in toate exprimarile lui!!!!

Bun,ti-ai dat seama unde ai gresit,,lasa erorile in urma,fa o analiza a datelor actuale si iesi din acea colivie ,care te-a tinut incorsetata!!Invata sa zbori liber,fara teama "uliului"!!!Independenta se castiga greu si se pierde foarte repede!!Reinvata sa fii femeie,,,nu este nimic mai important in acest moment.Regretele,,,alunga-le din viata ta,,nu-si mai au rostul,caci era cu mult mai indicat ,sa nu ajungi la declararea lor ca facand parte din fiinta ta!
AM SA INCEP SA TRAIESC.Ma bucr ca am rezolvat aceasta ecuatie si am inteles care sunt necunoscutele.Am fiu tare.Numai bine
kudika_9592
Postat pe 6 Iulie 2012 18:02
De la: kudika_9592, la data 2012-07-06 18:02:20
De la: MissRainbow, la data 2012-07-06 16:23:28[quote name='kudika_9592' date='2012-07-06 15:28:14'


@9592

Clar,,te-ai lasat imbrobodita de toate cuvintele lui ,asa zise intelepte!!!Nimic mai fals in toate exprimarile lui!!!!

Bun,ti-ai dat seama unde ai gresit,,lasa erorile in urma,fa o analiza a datelor actuale si iesi din acea colivie ,care te-a tinut incorsetata!!Invata sa zbori liber,fara teama "uliului"!!!Independenta se castiga greu si se pierde foarte repede!!Reinvata sa fii femeie,,,nu este nimic mai important in acest moment.Regretele,,,alunga-le din viata ta,,nu-si mai au rostul,caci era cu mult mai indicat ,sa nu ajungi la declararea lor ca facand parte din fiinta ta!
AM SA INCEP SA TRAIESC.Ma bucr ca am rezolvat aceasta ecuatie si am inteles care sunt necunoscutele.Am fiu tare.Numai bine



Asemenea!!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Iulie 2012 18:36
De la: kudika081088, la data 2012-07-06 16:00:15Poate ai dreptate nu vom putea fii prieteni de familie , dar nu din cauza mea ca eu as putea dar colegul de liceu nu vrea si o sa-i respect dorinta cine stie ce imimai rezerva viata cum sotu a avut cateva amante de care eu am stiut si l-am iertat poate? asa o sa fac si eu cu colegu de liceu nu acum !!! in timp sar putea daca el o sa aiba rabdare cu mine sa ma hotarasc sa fac acel pas necrestinesc. Cred ca ar fii singura solutie sa ne pastram familiile integre tinand cont ca in viata amandoi am fost inselati si am iertat ca asa e cand iubesti mai si ierti mai ales ptr copii , nepoti sa fie ei fericiti ca si bunici si parinti lor sunt fericiti.




Domnita, sotul lu' matale bre a citit postarile de aici ? Stie ce spui matale despre el ?si cum e desconsiderat ? pentru matale sotul este egal cu zero,chiar nici macar tzinere nu cred ca exista !Prin faptul ca spui pe forum ca ai vrea sa fiti prieteni de familie cu familia iubitului coleg ,dar nu vrea colegul, de aici se vede ca sotul pentru matale e ceva nul, e egal cu zero , e ca si cun nu ar exista!Faptul ca a avut cateva amante nu are legatura cu comportamentul lu' matale in aceasta casnicie, de ce l-ai iertat ? ca l-ai iertat e problema lu' matale poate ti-a fost frica ca pierzi interesul !Si intr-o familie bazata pe interes si minciuna pe care o ai, unde exista copii , asta cauzeaza si viitorul copiilor !Cum cresc aici copii intr-o familie unde exista prefacatorie intre parinti unde parintii se prefac ca au familie de dragul lor si minciuna !Vreti sa va pastrati familile intregi ? adica sa alegeti intre dragoste si inters , ati ales interesul !
Tycu
Postat pe 6 Iulie 2012 21:10
In nici un caz nu voi face compromisu ca sa distrug casniciile mai bine voi renunta la compromis, cum am putut sa nu il caut 40 de ani pe colegul de liceu si nu ne-am vazut asa putem sa ne luam ramas bun intr-o zi si sa ne intalnim in ceruri. In nici un caz nu sunt o femeie usoara, mi-am respectat sotul toata viata, am tinut casa sa fie casa sa nu sufere nimeni de nimic, am fost o sotie exemplara desi nu mi-am iubit suficient sotu, mi-am iubit copii care sunt ochi mei din cap si acum nepotelul, dar adevarul e ca pe colegul de liceu l-am iubit cel mai mult ca barbat a fost poate prima mea iubire si nu am finalizat-o cu dragoste si poate asta ne roade acum pe amandoi, dar eu mereu ii spun si imi zic mie CE CAUTA IN VIATA MEA LA VARSTA ASTA !!!. Am cerut si sfatul unui preot care m-a sfatuit sa nu fac prostii si sa ma rog si eu o sai ascult sfatul. La mine inima nu e corelata cu creierul, inima iubeste si inca de mult si vrea multe, creierul zice asta e interzis oare care va invinge? La ora asta inca nu am un raspuns sigur dar merg cu creierul numai nu pot lasa inima sa sufere mult (fara gluma sunt cardiaca de la 16 ani). Te rog nu ma critica nu sunt cum crezi. Daca cineva din familie sau din prieteni ar afla ce mi-i s-a intamplat anul acesta ar zice cum a zis o fosta colega caruia am reusit sa-i marturisesc " a inebunit lumea, dar lasa ca barbatul tau ar merita asa ceva" asta spun alti nu eu , eu zic ca nu trebuia sa mi-i se intample aceasta tampenie!
kudika081088
Postat pe 7 Iulie 2012 00:13
Nu ai dreptate eu am avut in viata mai multi prieteni barbati fara sa punem problema sexului si m-am inteles cu ei ff bine dar nici sotul nu accepta asa ceva ca se stie pe el cu femeile cu care s-a imprietenit s-a culcat cu ele, eu nu am facut asa. Eu mi-am respectat sotul desi poate nu l-am iubit cum m-a iubit el pe mine si nici cum l-am iubit eu pe colegul de liceu, mi-am pastrat casa casa, familia familie nu am facut-o de rusine in nici un fel sotul a facut destule si eu l-am acoperit sa nu stie multa lume cand facea cate o gafa, copii mei au avut ambii parinti alaturi, acum sunt mari cu scoli inalte si in strainatate , ma mandresc cu ei am si un nepotel super. Daca eu nu eram cum am fost un exemplu ptr f multi nu aveam atatea multumiri pe toate planurile. Adevarat ca nu le poti avea pe toate eu nu mi-am imlinit prima iubire sa-i impartasesc si dragostea mea , oare ar fii asa mare pacat ca acuma as faceo, eu cred ca nu , dar fiind o buna crestina i-mi vine f greu sa o pun in aplicare. Daca sotul ar citi aici eu nu as crie de aia scriu ca sa ma descarc de energiile negative cu care m-a incarcat colegul de liceu, poate voi scapa de ele si nu voi face nici un compromis si voi fii ca inainte super sotie , super mama , super bunica etc. Oare asta iti place?
kudika081088
Postat pe 7 Iulie 2012 00:27
De la: kudika081088, la data 2012-07-07 00:13:22In nici un caz nu voi face compromisu ca sa distrug casniciile mai bine voi renunta la compromis, cum am putut sa nu il caut 40 de ani pe colegul de liceu si nu ne-am vazut asa putem sa ne luam ramas bun intr-o zi si sa ne intalnim in ceruri. In nici un caz nu sunt o femeie usoara, mi-am respectat sotul toata viata, am tinut casa sa fie casa sa nu sufere nimeni de nimic, am fost o sotie exemplara desi nu mi-am iubit suficient sotu, mi-am iubit copii care sunt ochi mei din cap si acum nepotelul, dar adevarul e ca pe colegul de liceu l-am iubit cel mai mult ca barbat a fost poate prima mea iubire si nu am finalizat-o cu dragoste si poate asta ne roade acum pe amandoi, dar eu mereu ii spun si imi zic mie CE CAUTA IN VIATA MEA LA VARSTA ASTA !!!. Am cerut si sfatul unui preot care m-a sfatuit sa nu fac prostii si sa ma rog si eu o sai ascult sfatul. La mine inima nu e corelata cu creierul, inima iubeste si inca de mult si vrea multe, creierul zice asta e interzis oare care va invinge? La ora asta inca nu am un raspuns sigur dar merg cu creierul numai nu pot lasa inima sa sufere mult (fara gluma sunt cardiaca de la 16 ani). Te rog nu ma critica nu sunt cum crezi. Daca cineva din familie sau din prieteni ar afla ce mi-i s-a intamplat anul acesta ar zice cum a zis o fosta colega caruia am reusit sa-i marturisesc " a inebunit lumea, dar lasa ca barbatul tau ar merita asa ceva" asta spun alti nu eu , eu zic ca nu trebuia sa mi-i se intample aceasta tampenie!





Domnita, eu nu cer sa distrugi casnicia,cu toate ca e o casnicie din interes, eu am studiat psihologia in relatia de cuplu si planning familial si incerc aici sa iti explic unde faci confuzii , si cum sta aceasta relatie !Matale cu colegul puteti sa stati si peste 40 ani despartiti fizic,dar matale cu colegul sunteti legati unul de altul cu un lant "lantul fiind legatura de iubire", un lant care nu se va rupe toata viata,ca nu sunteti impreuna fizic ,asta e ca aveti interese puternice fiecare in familia lui, altfel sigur erati impreuna .Spui ca nu esti o femeie usoara,Aici multi fac greseala cand spun "usoara" se refera doar la faptul ca se culca cu alt barbat sau e prostituata,matale nu faci parte din categoria asta , dar nu poti spune ca ti-ai respectat sotul,nu inseamna ca daca nu te-ai culcat cu alt barbat fiid maritata , ca nu ai facut prostitutie si ca esti gospodina prin ingrijirea casei si a familiei, ti-ai respectat sotul -nuuu!Fii sincera,i-ai spus sotului ca nu-l iubesti ? ca unica iubire e colegul ?ca ai stat cu sotul doar din interes ? ca te-ai intalnit cu colegul in secret de sot ?ca ce simti pentru coleg? ca ai vrut sa imprietenesti familile doar ca sa il vezi mai des si sa fii mai aproape de coleg ?sigur nuu,pai asta se chiama respect ? - nuuu!Ce cauta la varsta asta in viata lu' matale ? iubirea nu are varsta, a fost poate o intamplare. Matale te-ai multumit ca nu ai fost in pat cu alt barbat fiind cu sotul maritata, ca ai fost si esti gospodina casei ,ca nu a suferit nimeni din cauza matale ,ca nu ai facut familia de rusine, ca iti iubesti copii si copii sunt toti aranjati,si gata esti multumita ca esti realizata , spui matale !-dar in familia asta lipseste ceva, iubirea fata de partner .E un cantec care spune "Ca unde dragoste nu e , nimic nu e "! Matale spui ca si el a avut amante,nu ne spui motivul , o fi vazut ceva la matale ? daca nu , atunci nici din partea lui nu e iubire. !Matale l-ai iertat ? daca l-ai fi iubit altfel ai fi reactionat ! Da , la matale casnicia merge numai pe baza de creier , nu de ce vrea inima! Eu asa recomand ca sa fie bine ,trebuie spus totul sotului,fara sa-l influentezi in ce hotaraste el,ca daca afla din alta parte cum il mai poti privi apoi in ochi ?Si abia dupa ce ii spui adevarul , poti spue ca mai ai respect fata de el !
Tycu
Postat pe 7 Iulie 2012 10:02
Daca suntem legati unul de altul prin iubire de ce nu ne-am casatori?, care este explicatia mai mult ca ne-am casatorit in acelasi an, Daca el ma cerea de nevasta ma casatoream cu el , n-a facut-o nu m-am casatorit cu el , m-am casatorit cu sotul meu ca el m-a cerul , dar nu el a fost sing care m-a cerut in casatorie am avut si altele inaintea lui pe care le-am refuzat, dar nici pe una nu am regretat-o ca nu am onorat-o, dar ca , colegul nu m-a cerut de nevasta am regretat mult atunci acum nu, ca vad ca am reusit in viata si fara el si sunt bucuroasa ca si el a reusit avand amandoi familii normale cu copii realizati cu nepotispune-mi care este explicatia ta cu legarea prin iubirea din liceu?.
kudika081088
Postat pe 8 Iulie 2012 21:22
De la: kudika081088, la data 2012-07-08 21:22:30Daca suntem legati unul de altul prin iubire de ce nu ne-am casatori?, care este explicatia mai mult ca ne-am casatorit in acelasi an, Daca el ma cerea de nevasta ma casatoream cu el , n-a facut-o nu m-am casatorit cu el , m-am casatorit cu sotul meu ca el m-a cerul , dar nu el a fost sing care m-a cerut in casatorie am avut si altele inaintea lui pe care le-am refuzat, dar nici pe una nu am regretat-o ca nu am onorat-o, dar ca , colegul nu m-a cerut de nevasta am regretat mult atunci acum nu, ca vad ca am reusit in viata si fara el si sunt bucuroasa ca si el a reusit avand amandoi familii normale cu copii realizati cu nepotispune-mi care este explicatia ta cu legarea prin iubirea din liceu?.




Domnita, in toate tarile din lume unde se practica monogamia, casatoria este de doua feluri; -casatorie din dragoste , unde ambii parteneri se iubesc, in cazul asta nu exista infidelitate, plictiseala,secrete si alte neplaceri,nu este cazul lu' matale.-si casatoria din interes, unde cel mult un partener are interes, sau ambii, aici intri si matale !Matale pui o intrebare la care singura dai raspunsul !"De ce nu ne-am casatorit "..."Daca el ma cerea de nevasta ma casatoream cu el "..!La care tot matale dai raspunsul.."n-a facut-o nu m-am casatorit cu el "..dar daca o facea? sigur va casatoreati! motivul ? nu a facut-o el ; de ce? sigur a avut un interes,un interes care a invins iubirea lui catre matale daca a existat asa ceva si la el !poate a vazut ceva la sotia lui care l-a multumit ,poate alt interes ,matale ai vazut ca persoana iubita a ales alta casatorie si ce ai facut ?ai ales tot interesul,dar aici (am mai spus) matale confunzi iubirea cu tzinerea( prietenia) , nu este acelasi lucru, pai matale spui ca te-a cerut mai multi, dar l-ai ales pe sot,de ce ? pentru ca in el ai vazut un prieten,pentru ca el poate a s-a comportat ca un indragostit, ca in el ai vazut un om cu care poti sa iti faci un rost in viata fata de ceilalti si in cazul asta ai pus iubirea catre coleg intr-un coltisor al sufletului sa stea linistita acolo si ai ales interesul cu acest prieten in care ai vazut o baza , dar toate astea tot interes se chiama !Am dreptate? sigur asa a fost,nu esti primul caz de genul asta care il vad !Spui ca acum nu regreti ca nu te-ai casatorit,nu te-a cerut colegul cu colegul ?Domnita, asa ceva nici matale nu crezi ,dapai eu,nu domnita,daca s-ar ivi ocazia sigur ai accepta-o bucuroasa!acum matale esti legata doar de realizarea in viata alaturi de prieten sot , nu de iubit , un prieten care din pacate ii ascunzi adevarul, ca nu vrei sa clarifici totul usurandu-ti calmul scapand de grija asta si spunandu-i sotului adevarul ca nu l-ai iubit ca ai stat doar din interes, prietenie cu el ca adevarata dragoste e altcineva, pentru care mai suferi si fara sa-l influentezi intreaba-l ce hotarare ia cu relatia si dupa aceea poti dormi linistita ca ti-ai facut datoria de sotie care spui matale ca iti respecti sotul !E mai rau daca afla din alta parte !Iarta-ma ca intraznesc sa te rog de curiozitate sa imi spui si mie ce a zis !
Tycu
Postat pe 9 Iulie 2012 13:06
[quote name='Tycu' date='2012-07-09 13:06:17' Domnita, in toate tarile din lume unde se practica monogamia, casatoria este de doua feluri; -casatorie din dragoste , unde ambii parteneri se iubesc, in cazul asta nu exista infidelitate, plictiseala,secrete si alte neplaceri,nu este cazul lu' matale.-si casatoria din interes, unde cel mult un partener are interes, sau ambii, aici intri si matale !Matale pui o intrebare la care singura dai raspunsul !"De ce nu ne-am casatorit "..."Daca el ma cerea de nevasta ma casatoream cu el "..!La care tot matale dai raspunsul.."n-a facut-o nu m-am casatorit cu el "..dar daca o facea? sigur va casatoreati! motivul ? nu a facut-o el ; de ce? sigur a avut un interes,un interes care a invins iubirea lui catre matale daca a existat asa ceva si la el !poate a vazut ceva la sotia lui care l-a multumit ,poate alt interes ,matale ai vazut ca persoana iubita a ales alta casatorie si ce ai facut ?ai ales tot interesul,dar aici (am mai spus) matale confunzi iubirea cu tzinerea( prietenia) , nu este acelasi lucru, pai matale spui ca te-a cerut mai multi, dar l-ai ales pe sot,de ce ? pentru ca in el ai vazut un prieten,pentru ca el poate a s-a comportat ca un indragostit, ca in el ai vazut un om cu care poti sa iti faci un rost in viata fata de ceilalti si in cazul asta ai pus iubirea catre coleg intr-un coltisor al sufletului sa stea linistita acolo si ai ales interesul cu acest prieten in care ai vazut o baza , dar toate astea tot interes se chiama !Am dreptate? sigur asa a fost,nu esti primul caz de genul asta care il vad !Spui ca acum nu regreti ca nu te-ai casatorit,nu te-a cerut colegul cu colegul ?Domnita, asa ceva nici matale nu crezi ,dapai eu,nu domnita,daca s-ar ivi ocazia sigur ai accepta-o bucuroasa!acum matale esti legata doar de realizarea in viata alaturi de prieten sot , nu de iubit , un prieten care din pacate ii ascunzi adevarul, ca nu vrei sa clarifici totul usurandu-ti calmul scapand de grija asta si spunandu-i sotului adevarul ca nu l-ai iubit ca ai stat doar din interes, prietenie cu el ca adevarata dragoste e altcineva, pentru care mai suferi si fara sa-l influentezi intreaba-l ce hotarare ia cu relatia si dupa aceea poti dormi linistita ca ti-ai facut datoria de sotie care spui matale ca iti respecti sotul !E mai rau daca afla din alta parte !Iarta-ma ca intraznesc sa te rog de curiozitate sa imi spui si mie ce a zis ! [/quote]



Mitica,raspunsul la toata aceasta dilema,l-a dat,chiar doamna noastra,o data cu afirmatia ,conform careia,,nu si-a iubit sotul indeajuns,dar, care a ales statutul de sotie si femeie cu un comportament moral si fara probleme!!De aici a reinviat pasiunea pentru colegul din liceu,,si intrebarea,,"de ce,,,nu este posibil,ca ,acum,la aceasta varsta ,sa renunt la ceea ce am ,pentru a fi cu el???",,bine,,,exprimat prin reproducere!!!

Eu stiu un singur lucru si anume,,indiferent de statutul legitim,orice persoana,in momentul in care iubeste cu adevarat,,orice,dar,,,ORICE,,,dispare ,ca si cum nu ar fi existat,,in fata iubirii!!!Asa si cu doamna noastra,si-a iubit colegul de liceu,toata viata,numai ca ,acum,,,la revederea lui,,,inima s-a trezit la viata,,ea,,dormind pana la acest moment!!!
MissRainbow
Postat pe 9 Iulie 2012 13:23
De la: Tycu, la data 2012-07-09 13:06:17
De la: kudika081088, la data 2012-07-08 21:22:30Daca suntem legati unul de altul prin iubire de ce nu ne-am casatori?, care este explicatia mai mult ca ne-am casatorit in acelasi an, Daca el ma cerea de nevasta ma casatoream cu el , n-a facut-o nu m-am casatorit cu el , m-am casatorit cu sotul meu ca el m-a cerul , dar nu el a fost sing care m-a cerut in casatorie am avut si altele inaintea lui pe care le-am refuzat, dar nici pe una nu am regretat-o ca nu am onorat-o, dar ca , colegul nu m-a cerut de nevasta am regretat mult atunci acum nu, ca vad ca am reusit in viata si fara el si sunt bucuroasa ca si el a reusit avand amandoi familii normale cu copii realizati cu nepotispune-mi care este explicatia ta cu legarea prin iubirea din liceu?.




Domnita, in toate tarile din lume unde se practica monogamia, casatoria este de doua feluri; -casatorie din dragoste , unde ambii parteneri se iubesc, in cazul asta nu exista infidelitate, plictiseala,secrete si alte neplaceri,nu este cazul lu' matale.-si casatoria din interes, unde cel mult un partener are interes, sau ambii, aici intri si matale !Matale pui o intrebare la care singura dai raspunsul !"De ce nu ne-am casatorit "..."Daca el ma cerea de nevasta ma casatoream cu el "..!La care tot matale dai raspunsul.."n-a facut-o nu m-am casatorit cu el "..dar daca o facea? sigur va casatoreati! motivul ? nu a facut-o el ; de ce? sigur a avut un interes,un interes care a invins iubirea lui catre matale daca a existat asa ceva si la el !poate a vazut ceva la sotia lui care l-a multumit ,poate alt interes ,matale ai vazut ca persoana iubita a ales alta casatorie si ce ai facut ?ai ales tot interesul,dar aici (am mai spus) matale confunzi iubirea cu tzinerea( prietenia) , nu este acelasi lucru, pai matale spui ca te-a cerut mai multi, dar l-ai ales pe sot,de ce ? pentru ca in el ai vazut un prieten,pentru ca el poate a s-a comportat ca un indragostit, ca in el ai vazut un om cu care poti sa iti faci un rost in viata fata de ceilalti si in cazul asta ai pus iubirea catre coleg intr-un coltisor al sufletului sa stea linistita acolo si ai ales interesul cu acest prieten in care ai vazut o baza , dar toate astea tot interes se chiama !Am dreptate? sigur asa a fost,nu esti primul caz de genul asta care il vad !Spui ca acum nu regreti ca nu te-ai casatorit,nu te-a cerut colegul cu colegul ?Domnita, asa ceva nici matale nu crezi ,dapai eu,nu domnita,daca s-ar ivi ocazia sigur ai accepta-o bucuroasa!acum matale esti legata doar de realizarea in viata alaturi de prieten sot , nu de iubit , un prieten care din pacate ii ascunzi adevarul, ca nu vrei sa clarifici totul usurandu-ti calmul scapand de grija asta si spunandu-i sotului adevarul ca nu l-ai iubit ca ai stat doar din interes, prietenie cu el ca adevarata dragoste e altcineva, pentru care mai suferi si fara sa-l influentezi intreaba-l ce hotarare ia cu relatia si dupa aceea poti dormi linistita ca ti-ai facut datoria de sotie care spui matale ca iti respecti sotul !E mai rau daca afla din alta parte !Iarta-ma ca intraznesc sa te rog de curiozitate sa imi spui si mie ce a zis !
.......o relatie de cuplu presupune o comuniune sufleteasca bazata pe dragoste, incredere si respect!!!!!...cand puntea de legatura dintre cei doi s-a rupt...totul nu e decat carpeala!!! comprimis????..ptr ce????unul sa minta in continuare, iar celelalt sa se minta pe sine insusi ca nu s-a intamplat nimic!!!!????
mia2123
Postat pe 9 Iulie 2012 15:23
De la: mia2123, la data 2012-07-09 15:23:24.......o relatie de cuplu presupune o comuniune sufleteasca bazata pe dragoste, incredere si respect!!!!!...cand puntea de legatura dintre cei doi s-a rupt...totul nu e decat carpeala!!! comprimis????..ptr ce????unul sa minta in continuare, iar celelalt sa se minta pe sine insusi ca nu s-a intamplat nimic!!!!????




Mia,foarte frumos tastat!!! As adauga faptul ca acea punte ,la care faci referire,cu toata dorinta celor doi,de a o pastra puternica si consistenta,devine foarte fragila ,in momentul in care nu mai exista dragostea la mijloc,intre cei doi intervenind o prapastie de netrecut!!
Si cate cazuri nu sunt de aceasta natura!!! !
Buna ziua,Mia!!
MissRainbow
Postat pe 9 Iulie 2012 15:36
De la: MissRainbow, la data 2012-07-09 15:36:35
De la: mia2123, la data 2012-07-09 15:23:24.......o relatie de cuplu presupune o comuniune sufleteasca bazata pe dragoste, incredere si respect!!!!!...cand puntea de legatura dintre cei doi s-a rupt...totul nu e decat carpeala!!! comprimis????..ptr ce????unul sa minta in continuare, iar celelalt sa se minta pe sine insusi ca nu s-a intamplat nimic!!!!????




Mia,foarte frumos tastat!!! As adauga faptul ca acea punte ,la care faci referire,cu toata dorinta celor doi,de a o pastra puternica si consistenta,devine foarte fragila ,in momentul in care nu mai exista dragostea la mijloc,intre cei doi intervenind o prapastie de netrecut!!
Si cate cazuri nu sunt de aceasta natura!!! !
Buna ziua,Mia!!
....sa pup si va doresc o zi racoroasa!!!!...intr-un cuplu nu pui in balanta care si cat a gresit....casatoria nu este o negustorie....e argintul viu pe care-l tii intr-o eprubeta!!!...ai scapat eprubeta...nu mai strangi niciodata ceea ce ai imprastiat....ca este pana la urma orice casatorie un experiment...reusit sau nereusit!!!!
mia2123
Postat pe 9 Iulie 2012 15:45
De la: MissRainbow, la data 2012-07-09 13:23:04[quote name='Tycu' date='2012-07-09 13:06:17' Domnita, in toate tarile din lume unde se practica monogamia, casatoria este de doua feluri; -casatorie din dragoste , unde ambii parteneri se iubesc, in cazul asta nu exista infidelitate, plictiseala,secrete si alte neplaceri,nu este cazul lu' matale.-si casatoria din interes, unde cel mult un partener are interes, sau ambii, aici intri si matale !Matale pui o intrebare la care singura dai raspunsul !"De ce nu ne-am casatorit "..."Daca el ma cerea de nevasta ma casatoream cu el "..!La care tot matale dai raspunsul.."n-a facut-o nu m-am casatorit cu el "..dar daca o facea? sigur va casatoreati! motivul ? nu a facut-o el ; de ce? sigur a avut un interes,un interes care a invins iubirea lui catre matale daca a existat asa ceva si la el !poate a vazut ceva la sotia lui care l-a multumit ,poate alt interes ,matale ai vazut ca persoana iubita a ales alta casatorie si ce ai facut ?ai ales tot interesul,dar aici (am mai spus) matale confunzi iubirea cu tzinerea( prietenia) , nu este acelasi lucru, pai matale spui ca te-a cerut mai multi, dar l-ai ales pe sot,de ce ? pentru ca in el ai vazut un prieten,pentru ca el poate a s-a comportat ca un indragostit, ca in el ai vazut un om cu care poti sa iti faci un rost in viata fata de ceilalti si in cazul asta ai pus iubirea catre coleg intr-un coltisor al sufletului sa stea linistita acolo si ai ales interesul cu acest prieten in care ai vazut o baza , dar toate astea tot interes se chiama !Am dreptate? sigur asa a fost,nu esti primul caz de genul asta care il vad !Spui ca acum nu regreti ca nu te-ai casatorit,nu te-a cerut colegul cu colegul ?Domnita, asa ceva nici matale nu crezi ,dapai eu,nu domnita,daca s-ar ivi ocazia sigur ai accepta-o bucuroasa!acum matale esti legata doar de realizarea in viata alaturi de prieten sot , nu de iubit , un prieten care din pacate ii ascunzi adevarul, ca nu vrei sa clarifici totul usurandu-ti calmul scapand de grija asta si spunandu-i sotului adevarul ca nu l-ai iubit ca ai stat doar din interes, prietenie cu el ca adevarata dragoste e altcineva, pentru care mai suferi si fara sa-l influentezi intreaba-l ce hotarare ia cu relatia si dupa aceea poti dormi linistita ca ti-ai facut datoria de sotie care spui matale ca iti respecti sotul !E mai rau daca afla din alta parte !Iarta-ma ca intraznesc sa te rog de curiozitate sa imi spui si mie ce a zis !




Mitica,raspunsul la toata aceasta dilema,l-a dat,chiar doamna noastra,o data cu afirmatia ,conform careia,,nu si-a iubit sotul indeajuns,dar, care a ales statutul de sotie si femeie cu un comportament moral si fara probleme!!De aici a reinviat pasiunea pentru colegul din liceu,,si intrebarea,,"de ce,,,nu este posibil,ca ,acum,la aceasta varsta ,sa renunt la ceea ce am ,pentru a fi cu el???",,bine,,,exprimat prin reproducere!!!

Eu stiu un singur lucru si anume,,indiferent de statutul legitim,orice persoana,in momentul in care iubeste cu adevarat,,orice,dar,,,ORICE,,,dispare ,ca si cum nu ar fi existat,,in fata iubirii!!!Asa si cu doamna noastra,si-a iubit colegul de liceu,toata viata,numai ca ,acum,,,la revederea lui,,,inima s-a trezit la viata,,ea,,dormind pana la acest moment!!![/quote]


Doamna in cauza, a recunoscut ca nu isi iubeste sotul,problema nu sta in asa ceva , ca multe neveste nu isi iubesc sotii,problema este ca tocmai aici are probleme cu moralitatea !Doamna crede ca daca nu s-a culcat cu alt barbat fiind maritata, inseamna ca cu moralitatea sta bine,fara sa mai tina cont ca gestul de a se intalni in secret cu iubitul coleg, ca mai vrea si sa se imprieteneasca familile si mai ales nu ii spune adevarul sotului asta se chiama tot infidelitate,tot atac la moralitate !Iubirea doamnei pentru coleg , va tine toata viata,dansa spune ca nu regreta ca nu s-a casatoriot cu colegul . Asta e o parere falsa, toata viata va avea un regret in suflet ca nu ii este sotie colegului , si daca ar avea ocazia sigur s-ar casatorii ! Doamna a facut casatoria nu cu inima ci cu creierulca a ales interesul !la vederea colegului inima s-a trezit si i-a amintit ca s-a intalnit cu adevarata iubire, ca cel de acasa e doar un amic din interes ca e pe locul doi si nici dreptul nu i se da sa aleaga ce sa faca cu relatia prin ai ascunde adevarul !Asta nu intelege doamna !
Tycu
Postat pe 9 Iulie 2012 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eleva si profesor 14 De la: kudika_14103 13 August 2012 23:43
varsator--gemeni 5 De la: pesah 30 Aprilie 2009 14:00
Problema fara...raspuns 10 De la: nocturnalia0 20 Ianuarie 2009 10:54
dragoste intre femei 31 De la: yumy 30 Mai 2011 13:05
NU STIU CE SA FAC..AJUTATI-MA 30 De la: kudika141301 27 Martie 2010 19:25