Setari Cookie-uri

As vrea sa mor

De la: caisa, la data 2012-07-15 14:50:25iubirea mistuitoare care te seaca si te face sa tremuri la gandul ca pate azi nu a zambit, macar.
iubirea care te face sa zbori doar pt ca ai simtit din vocea lui ca ii este bine



Iubirea este o mixtura de emotii,,un glob de foc nimicitor,dar care renaste in ritmul batailor inimii,,este quintesenta sufletului omului,este daruire absoluta,fara de prihana,este clipa sau eternitatea,este secunda sau vesnicia,,este TOTUL pentru cei care o recunosc ca fiind parte din ei.
MissRainbow
Postat pe 15 Iulie 2012 14:59
De la: kudika_11826, la data 2012-07-15 14:45:54
De la: MissRainbow, la data 2012-07-15 14:27:45
De la: caisa, la data 2012-07-15 14:23:22ia spus asta cu disperare
stia ca oricand o poate pierde, insa nu stia ce poate face pt ea
si a facut o minune de care nu era constient
si astazi ea traieste pt el
dragoste pamanteasca, suprema



La care se adauga cea spirituala,care are o doza de supraomenesc,mistic!!!!Ferice de cei care iubesc si sunt iubiti dincolo de tot ce inseamna lut!!!!!

Nu exista om care sa nu poata sa iubeasca. E greu sa iubesti deoarece iubirea inseamna in primul rand sacrificiu si putini sunt capabili sa faca lucrul asta.



Acolo unde exista iubire,,pamantul sufletului este plin de viata ,si pentru cei care pot si stiu sa iubeasca,,,iubirea este oaza de lumina si speranta,,,iubirea se daruieste,ea multiplicandu-se in gesturi simple,omenesti,,,caci iubirea este simpla,,numai oamenii o complica prin mintirea ei!!!Sa inseli iubirea este ca si cum ai trada viata insasi!!!
MissRainbow
Postat pe 15 Iulie 2012 15:03
nu mai vreau sa stau cu voi aici ca ma faceti sa plang
maria-ioana
Postat pe 15 Iulie 2012 15:14
De la: caisa, la data 2012-07-15 15:14:53nu mai vreau sa stau cu voi aici ca ma faceti sa plang



Caisa,,exact ceea ce am spus mai sus,,,iubirea poate fi lacrima sau suspin,,,plansul te inalta dincolo de ea!!!! Sa iubesti plangand este inaltator,pe cand sa plangi din cauza iubirii,,,este pragul deznadejdii!!! Atunci,,,devii un infrant si nu uninvingator!!!!
MissRainbow
Postat pe 15 Iulie 2012 15:48
mai gindeste-te draga mea, de ce ai vrea neaparat sa mori, te simti vinovata si crezi ca repari ceva daca te sinucizi, vrei sa te pedepsesti, atunci pedepseste-te traind si fa-ti un plan ca sa repari ce mai poti repara din greselilile care-ti intuneca viata; apoi stai putin de vorba cu tine si gindeste-te ce cistigi daca te sinucizi? pe principiul pierderi si beneficii! n-ai de unde sa stii ce ,,viata linistita te asteapta DINCOLO?! poate pt ca eu sunt psiholog te-as indemna sa ,,mergi'' la un psiholog dar n-as fi originala si atunci chiar te-as ruga sa mergi la un preot, poate o ,,vizita'' la o manastire n-ar strica, daca religia iti permite, n-am toate datele problemei.Tine minte daca-ti doresti neparat un lucru, mai devreme sau mai tirziu, acel lucru se va intimpla, nu-ti fie frica, odata si odata toti murim, pina atunci ar fi bine sa invatam sa traim.
Claudya10
Postat pe 15 Iulie 2012 19:07
Draga mea toti suntem oameni si facem greseli dar toate greselile pot fi corectate. Niciodata nu suntem pusi in fata unei probleme fara a ni se da si puterea sa o solutionam. Ai putea incepe prin a ti impaca constiinta adika stergand trecutul - cerand iertare si incercand sa incepi o viata noua. Succes
kudika_nikole
Postat pe 15 Iulie 2012 22:21
cuvintele tale au rostit exact ce este si in sufletul meu. am avut totul,totul si am dat cu piciorul la tot. ma intreb daca sunt blestemata,daca am minte in creier,de ce nu am gandit in mom acela? barbatul asta este viata mea,este dumnezeul meu. a gresit fata de mine si l-am dat afara din casa.cum am putut sa fac asa ceva? stiam ca nu pot trai fara el
kudika_12350
Postat pe 18 Iulie 2012 18:09
De la: kudika_12350, la data 2012-07-18 18:09:20cuvintele tale au rostit exact ce este si in sufletul meu. am avut totul,totul si am dat cu piciorul la tot. ma intreb daca sunt blestemata,daca am minte in creier,de ce nu am gandit in mom acela? barbatul asta este viata mea,este dumnezeul meu. a gresit fata de mine si l-am dat afara din casa.cum am putut sa fac asa ceva? stiam ca nu pot trai fara el



Din punctul tau de vedere,,ce inseamna a gandi intr-un anumit moment de viata??
In ce consta greseala iubitului tau,te intreb ,caci sunt greseli si greseli,nu orice actiune,care corespunde acestei calificari,poate fi trecuta cu vederea??
MissRainbow
Postat pe 18 Iulie 2012 18:29
am mai facut asta si altadata si dupa indelungi rugaminti l-am convins sa nu plece. mi-am si i-am promis sa nu mai fac asa ceva,dar am facut-o intr-un mom de furie, ba chiar i-am dat si bani de drum. de ce nu m-am gandit la cat de importat e pt mine, pt copii mei? ce ma fac acum? cum sa ma uit in ochii copiilor? ce sa le spun? sunt o mama iresponsabila.trebuia sa ma GANDESC la copiii mei. totul a plecat mereu de la bani. nu lucreaza,nici nu vrea sa o faca,dar pune la pariuri,fumeaza toata ziua si toate responsabilitatile sunt lasate pe umerii mei.am avut multe probl in ultima vreme,f multe si toate a trebuit sa le rezolv de una singura.
nici nu ma pot uita spre copii. simt ca i-am nenorocit.
kudika_12350
Postat pe 18 Iulie 2012 18:53
De la: kudika_12350, la data 2012-07-18 18:53:44am mai facut asta si altadata si dupa indelungi rugaminti l-am convins sa nu plece. mi-am si i-am promis sa nu mai fac asa ceva,dar am facut-o intr-un mom de furie, ba chiar i-am dat si bani de drum. de ce nu m-am gandit la cat de importat e pt mine, pt copii mei? ce ma fac acum? cum sa ma uit in ochii copiilor? ce sa le spun? sunt o mama iresponsabila.trebuia sa ma GANDESC la copiii mei. totul a plecat mereu de la bani. nu lucreaza,nici nu vrea sa o faca,dar pune la pariuri,fumeaza toata ziua si toate responsabilitatile sunt lasate pe umerii mei.am avut multe probl in ultima vreme,f multe si toate a trebuit sa le rezolv de una singura.
nici nu ma pot uita spre copii. simt ca i-am nenorocit.

prea multe vicii adunate la o singura persoana
maria-ioana
Postat pe 18 Iulie 2012 19:20
Draga mea si eu am trecut peste situatii din astea si cand credeam ca totul este naruit in jurul meu si ca nu mai pot repara nimik,imi venea sa iau drumul padurii,fara sa ma mai uit in jurul meu s-au ce las in urma!
Credema ca poti trece peste tot.iar mai tarziu vei fi mult mai multumita de tine ca ai reusit si ii vei pute sa ajuti si tu la randul tau sa ajuti pe altii
Dar!!!inainte de toate gandeste ca nu esti singura si ca EL iti este alaturi de tine daca ii vei cere si-L Vei Ruga sa Te ajute.Credema,ca trebuie sa fi sincera in acele momente cand vei comunica cu El,si-L vei SIMTI!!!Nu cred ca este greu si nu trebuie sa-ti fie frica,ci doar sa ai credinta in suflet si incredere!
Titanika
Postat pe 18 Iulie 2012 19:38
De la: kudika_12350, la data 2012-07-18 18:09:20cuvintele tale au rostit exact ce este si in sufletul meu. am avut totul,totul si am dat cu piciorul la tot. ma intreb daca sunt blestemata,daca am minte in creier,de ce nu am gandit in mom acela? barbatul asta este viata mea,este dumnezeul meu. a gresit fata de mine si l-am dat afara din casa.cum am putut sa fac asa ceva? stiam ca nu pot trai fara el

Cateodata, din prea multa iubire mai facem si astfel de greseli! Paradoxal sau nu, de obicei, lovind in cei pe care-i iubim, de fapt lovim in propria persoana, lovim in noi insine si durerea devine insuportabila atunci cand ramanem singuri si incepe sa ne macine obsesiv intrebarea "Cum ar fi fost daca.... !"
Ai rabdare, intotdeauna ni se intampla ceea ce ne este dat sa traim, cu un scop, timpul si numai el va rezolva angoasele din viata noastra!
rondina
Postat pe 18 Iulie 2012 19:41
De la: kudika_12350, la data 2012-07-18 18:09:20cuvintele tale au rostit exact ce este si in sufletul meu. am avut totul,totul si am dat cu piciorul la tot. ma intreb daca sunt blestemata,daca am minte in creier,de ce nu am gandit in mom acela? barbatul asta este viata mea,este dumnezeul meu. a gresit fata de mine si l-am dat afara din casa.cum am putut sa fac asa ceva? stiam ca nu pot trai fara el


Banuiesc ca nu l-ai dat afara din casa fara sa ai un motiv bine intemeiat! Poate ca reactia ta a fost un pic exagerata, insa o asemenea reactie nu se declanseaza din senin, ceva ti-a provocat acea stare.

Nu te mai blama aiurea, nu ai facut nimic grav incat sa nu poata fi iertat, insa nu pot sa stau sa ma intreb ce a facut el de ti-a declansat acea reactie.
kudika_10817
Postat pe 18 Iulie 2012 20:50
De la: kudika_12350, la data 2012-07-18 18:53:44am mai facut asta si altadata si dupa indelungi rugaminti l-am convins sa nu plece. mi-am si i-am promis sa nu mai fac asa ceva,dar am facut-o intr-un mom de furie, ba chiar i-am dat si bani de drum. de ce nu m-am gandit la cat de importat e pt mine, pt copii mei? ce ma fac acum? cum sa ma uit in ochii copiilor? ce sa le spun? sunt o mama iresponsabila.trebuia sa ma GANDESC la copiii mei. totul a plecat mereu de la bani. nu lucreaza,nici nu vrea sa o faca,dar pune la pariuri,fumeaza toata ziua si toate responsabilitatile sunt lasate pe umerii mei.am avut multe probl in ultima vreme,f multe si toate a trebuit sa le rezolv de una singura.
nici nu ma pot uita spre copii. simt ca i-am nenorocit.



Si toata aceasta viata trista,o regreti??Pentru ce?Nu contest partea ta de vina,esti nesabuita in actiuni si aceasta pripeala in exprimarea sentimentelor,,viata ti-a demonstrat-o,,te-a costat foarte mult!!!
Dar,te rog,priveste si realist lucrurile,,ce ti s-a oferit la cat ai daruit?Iti era indispensabil pentru stilul de viata destul de neadecvat statutului de sot si tata?Pentru faptul ca era lenes si nu ii placea munca?Pentru faptul ca era risipitor?Personal,nu as regreta nimic din toate acestea!!!Problema legata de existenta copiilor,este destul de sensibila,dar gandeste-te,,ce preferi pentru copilasii tai,,linistea sau zbuciumul,,,calmul sau certurile???Esti propria-ti stapana si ar trebui as ai alta optica asupra modului cum vrei sa-ti traiesti viata ,alaturi de copilasii tai!!!Ce preferi?Raspunde-mi,te rog!!!!
MissRainbow
Postat pe 18 Iulie 2012 20:54
De la: kudika_12350, la data 2012-07-18 18:53:44am mai facut asta si altadata si dupa indelungi rugaminti l-am convins sa nu plece. mi-am si i-am promis sa nu mai fac asa ceva,dar am facut-o intr-un mom de furie, ba chiar i-am dat si bani de drum. de ce nu m-am gandit la cat de importat e pt mine, pt copii mei? ce ma fac acum? cum sa ma uit in ochii copiilor? ce sa le spun? sunt o mama iresponsabila.trebuia sa ma GANDESC la copiii mei. totul a plecat mereu de la bani. nu lucreaza,nici nu vrea sa o faca,dar pune la pariuri,fumeaza toata ziua si toate responsabilitatile sunt lasate pe umerii mei.am avut multe probl in ultima vreme,f multe si toate a trebuit sa le rezolv de una singura.
nici nu ma pot uita spre copii. simt ca i-am nenorocit.


Atata timp cat tu esti sanatoasa, esti iubitoare cu copiii tai si apta de munca, nu ai cum sa-ti fi nenorocit copiii.

Chiar nu inteleg de ce te blamezi atat ca l-ai dat afara pe usa pe acel "barbat", a carei existenta se invarte doar in jurul unor activitati care il vor distruge financiar si pe tine, si pe el, daca vei mai continua relatia cu el.

Vrei sa ajungi pe drumuri, impreuna cu copiii, pentru ca trebuie sa-i platesti datoriile la pariuri? Spune si tu acum, daca ai tai copii ar merita o asemenea soarta...

kudika_10817
Postat pe 18 Iulie 2012 20:55
De la: kudika_12350, la data 2012-07-18 18:53:44am mai facut asta si altadata si dupa indelungi rugaminti l-am convins sa nu plece. mi-am si i-am promis sa nu mai fac asa ceva,dar am facut-o intr-un mom de furie, ba chiar i-am dat si bani de drum. de ce nu m-am gandit la cat de importat e pt mine, pt copii mei? ce ma fac acum? cum sa ma uit in ochii copiilor? ce sa le spun? sunt o mama iresponsabila.trebuia sa ma GANDESC la copiii mei. totul a plecat mereu de la bani. nu lucreaza,nici nu vrea sa o faca,dar pune la pariuri,fumeaza toata ziua si toate responsabilitatile sunt lasate pe umerii mei.am avut multe probl in ultima vreme,f multe si toate a trebuit sa le rezolv de una singura.
nici nu ma pot uita spre copii. simt ca i-am nenorocit.



Tu ai avut responsabilitatea casei in totalitate, a copiilor in totalitate si intretinerea lui ca a unui copil... Cum sa nu fi obosit, cand mariajul presupune, in esenta, impartirea responsabilitatilor casei, ale copiilor, ale costurilor vietii in general?! Sa fii femeie singura ce isi tine copiii si casa, e una, dar sa ai langa tine pe tatal copiilor ca pe un parazit... te aduce in starea in care ai fost tu cand l-ai dat afara.
Poate ca afectiv o fi investit in relatia voastra, cu tine, cu copiii... Dar copiii nu-i poti imbraca cu vorbe frumoase si nici stomacul nu li-l umpli cu iubire, chiar daca le-o arati neincetat. La fel nu poti plati facturile ori face cumparaturi sa ai ce pune pe masa... Nu s-a inventat o card care sa contina iubire, fara bani...
Dar sunt destui adulti imaturi, slabi in fata patimilor lor ori iresponsabili. Ei nenorocesc vietile celor de care sunt legati pentru ca ii exploateaza sentimental... si profita nestingherit o viata intreaga. Sunt o povara, o otrava a sufletului nostru slab.
Copiii, crede-ma, nu i-ai nenorocit, poate i-ai pus la adapost de reaua influenta... Barbatul pe care l-ai alungat este un nenorocit, dar nu din cauza ta ci in raport cu tine.
Ai obosit sa il mai duci in spate, atat. Si te-ai revoltat. Revolta ta a fost fata de un barbat, un adult care are tot atatea obligatii cate ai si tu, dar care le ignora.
Nu ai gresit, nu te invinovati... aduna-ti fortele si du-ti viata si grijile pentru nevoile casei, ale copiilor si ale tale. Acum macar nu mai ai ce ajutor sa ii ceri, ori nu te mai intrebi de unde a luat banii pe care-i pierde-n pariuri si viata de huzur.
mobilemaimai_no1
Postat pe 18 Iulie 2012 23:13
va multumesc din suflet pentru sustineri! nici nu stiti cat de mult inseamna,mai ales ca nu am spus absolut nimanui.
i-am acceptat atat de multe pt ca baietelul meu cel mare este dintr-o casatorie anterioara. am divortat cand avea 10 luni si m-a durut enoorm ca baietelul meu nu are un tata.imi dateau lacrimile si cand mergeam pe strada si vedem tati jucandu-se cu copii lor simteam ca innebunesc. apoi l-am intalnit pe cel de care v-am povestit,care a stiut si a avut rabdare sa se apropie de mine,dar si de baiatul meu. va dati seama ce a insemnat asta pt mine? fericirea suprema! isi dorea un copil cu mine,iar eu il iubeam atat de mult ca abia asteptam sa se intample minunea, imi doream sa-i semene lei si chiar asa a fost. acum cand ma uit la cel mic mi se rupe sufletul.de asta am acceptat atatea,am preferat sa-l intretin eu,numai sa-mi aiba copiii tata.
cum vor reactiona cei din jurul meu? familia mea cred ca nici nu va vrea sa mai auda de mine. la serv toata lumea va avea ce susoti pe la spate.gresesti o data, dar si a doua oara? au dreptate,nu pot sa-i condamn, mi-am dorit atat de mult o familie ca nu mai m-am uitat cu cine o fac.
sa stiti ca ma asteptam la critici dure cand am scris aici.credeam ca veti spune "inca una care striga:lupul!". va multumesc tare mult!
kudika_12350
Postat pe 19 Iulie 2012 00:33
in seara asta mi-a dat si cateva sms uri. cum ca maine se interneaza maica-sa in spital,ca era bolnava,dar am imbolnavit-o eu si mai rau, ca imi dau seama ce a simtit cand a auzit ca l-a dat nevasta afara din casa? chiar simt ca omul asta profita de sentimentele mele.stie ca sunt intr-o situatie destul de dificila, ca mi-e teama de oprobiul public si mai ales ca nu vreau o familie monoparentala.stie ca as vrea sa se intoarca si asteapta sa il rog acum. as vrea sa am mai mult curaj si sa-l las sa astepte.sincera sa fiu,daca as sti ca nu afla ai mei ca e plecat,l-as lasa sa astepte mult si bine. m-a cam enervat un pic cu mesajele astea, de asta cred ca am o alta stare de spirit si mai ales ca vad ca si voi imi dati dreptate.mai devreme cand am scris,ma gandeam ca am gresit pt ca ar trebui sa-i fiu alaturi la bine si la greu, nu sa-l dau afara in situatii dificile si ca ar trebui sa ma gandesc intai la binele copiilor si apoi la cat de greu imi e mie. dar el la binele cui se gandeste? la al lui si atat,nu?
de m-ar tine starea asta ce bine ar fi!
kudika_12350
Postat pe 19 Iulie 2012 00:51
De la: kudika_12350, la data 2012-07-19 00:33:35va multumesc din suflet pentru sustineri! nici nu stiti cat de mult inseamna,mai ales ca nu am spus absolut nimanui.
i-am acceptat atat de multe pt ca baietelul meu cel mare este dintr-o casatorie anterioara. am divortat cand avea 10 luni si m-a durut enoorm ca baietelul meu nu are un tata.imi dateau lacrimile si cand mergeam pe strada si vedem tati jucandu-se cu copii lor simteam ca innebunesc. apoi l-am intalnit pe cel de care v-am povestit,care a stiut si a avut rabdare sa se apropie de mine,dar si de baiatul meu. va dati seama ce a insemnat asta pt mine? fericirea suprema! isi dorea un copil cu mine,iar eu il iubeam atat de mult ca abia asteptam sa se intample minunea, imi doream sa-i semene lei si chiar asa a fost. acum cand ma uit la cel mic mi se rupe sufletul.de asta am acceptat atatea,am preferat sa-l intretin eu,numai sa-mi aiba copiii tata.
cum vor reactiona cei din jurul meu? familia mea cred ca nici nu va vrea sa mai auda de mine. la serv toata lumea va avea ce susoti pe la spate.gresesti o data, dar si a doua oara? au dreptate,nu pot sa-i condamn, mi-am dorit atat de mult o familie ca nu mai m-am uitat cu cine o fac.
sa stiti ca ma asteptam la critici dure cand am scris aici.credeam ca veti spune "inca una care striga:lupul!". va multumesc tare mult!


Sunt convinsa ca familia ta te va sustine, nu ma indoiesc de acest lucru, pentru ca sangele apa nu se face! Ai incredere in familia ta ca-ti vor fi alaturi! Iar celor de la servici, nu trebuie sa le dai raportul despre viata ta personala, daca te intreaba schimba rapid subiectul pe o alta tema, daca insista, spune-le verde-n fata ca nu-i priveste viata ta. Iar daca totusi vor afla colegii si te vor critica, sa le spui sa se uite mai intai la sine, inainte sa-i critice pe altii.

Iti inteleg perfect dorinta de a le oferi un tatic copiilor, dar acel tatic care joaca la pariuri nu ar avea o influenta pozitiva asupra ta si a copiilor. Chiar nu-mi doresc sa ajungeti pe drumuri din cauza dependentei lui de pariuri. Un tatic trebuie sa fie si responsabil, nu doar iubitor.

Spui ca ai gresit si a doua oara, nu-i bai, din greseli invatam. A treia oara cu siguranta nu vei mai gresi, sunt convinsa de asta.

Ai grija de tine si de puii tai!
kudika_10817
Postat pe 19 Iulie 2012 11:02
De la: kudika_12350, la data 2012-07-19 00:51:54in seara asta mi-a dat si cateva sms uri. cum ca maine se interneaza maica-sa in spital,ca era bolnava,dar am imbolnavit-o eu si mai rau, ca imi dau seama ce a simtit cand a auzit ca l-a dat nevasta afara din casa? chiar simt ca omul asta profita de sentimentele mele.stie ca sunt intr-o situatie destul de dificila, ca mi-e teama de oprobiul public si mai ales ca nu vreau o familie monoparentala.stie ca as vrea sa se intoarca si asteapta sa il rog acum. as vrea sa am mai mult curaj si sa-l las sa astepte.sincera sa fiu,daca as sti ca nu afla ai mei ca e plecat,l-as lasa sa astepte mult si bine. m-a cam enervat un pic cu mesajele astea, de asta cred ca am o alta stare de spirit si mai ales ca vad ca si voi imi dati dreptate.mai devreme cand am scris,ma gandeam ca am gresit pt ca ar trebui sa-i fiu alaturi la bine si la greu, nu sa-l dau afara in situatii dificile si ca ar trebui sa ma gandesc intai la binele copiilor si apoi la cat de greu imi e mie. dar el la binele cui se gandeste? la al lui si atat,nu?
de m-ar tine starea asta ce bine ar fi!


Ai perfecta dreptate in tot ceea ce ai scris! Fii ferma si nu ceda presiunilor lui, omul asta nu va face altceva decat sa te distruga pe tine si pe copii!

Iar mama lui s-a imbolnavit din cauza lui, cand a vazut ce parazit a crescut... Sa nu te blamezi pe tine pentru el sau mama lui, tu nu ai nicio vina ca acea femeie nu a stiut sa-si creasca fiul. De asemenea, tu nu ai nicio vina ca acel individ a devenit dependent de jocurile de noroc.

Tu si copiii tai sunteti importanti, sa nu uiti asta!
kudika_10817
Postat pe 19 Iulie 2012 11:06
De la: kudika_12350, la data 2012-07-19 00:51:54in seara asta mi-a dat si cateva sms uri. cum ca maine se interneaza maica-sa in spital,ca era bolnava,dar am imbolnavit-o eu si mai rau, ca imi dau seama ce a simtit cand a auzit ca l-a dat nevasta afara din casa? chiar simt ca omul asta profita de sentimentele mele.stie ca sunt intr-o situatie destul de dificila, ca mi-e teama de oprobiul public si mai ales ca nu vreau o familie monoparentala.stie ca as vrea sa se intoarca si asteapta sa il rog acum. as vrea sa am mai mult curaj si sa-l las sa astepte.sincera sa fiu,daca as sti ca nu afla ai mei ca e plecat,l-as lasa sa astepte mult si bine. m-a cam enervat un pic cu mesajele astea, de asta cred ca am o alta stare de spirit si mai ales ca vad ca si voi imi dati dreptate.mai devreme cand am scris,ma gandeam ca am gresit pt ca ar trebui sa-i fiu alaturi la bine si la greu, nu sa-l dau afara in situatii dificile si ca ar trebui sa ma gandesc intai la binele copiilor si apoi la cat de greu imi e mie. dar el la binele cui se gandeste? la al lui si atat,nu?
de m-ar tine starea asta ce bine ar fi!


Eu zic ca totusi sa-i mai acorzi o sansa,dar nu imediat,sa-l mai lasi sa fiarba in sucul lui propriu si sa-i vina mintea la cap,poate,poate va fi mai bun.Dar m-as indoi sa fie asa.
Daca nu vrei sa te mai impaci cu el,nu trebuie sa-ti fie grija ce spune lumea,pt ca este o vorba:-nu poti astupa gura lumi cu paine,dar nici cu rahat.N-are nimeni dreptul sa te judece pt ca n-a locuit nimeni cu voi in casa si nu-i cunoaste felul.Poate ca toata lumea a zis ca te-ai maritat cu un inger,dar defapt sa iasa la iveala ca e plin de draci.
Fi tare si gandeste ca ai doi boboci de crescut,cu el s-au fara el trebuie sa fi putrnica si sa mergi inainte!
Titanika
Postat pe 19 Iulie 2012 18:28
De la: kudika_12350, la data 2012-07-19 00:51:54in seara asta mi-a dat si cateva sms uri. cum ca maine se interneaza maica-sa in spital,ca era bolnava,dar am imbolnavit-o eu si mai rau, ca imi dau seama ce a simtit cand a auzit ca l-a dat nevasta afara din casa? chiar simt ca omul asta profita de sentimentele mele.stie ca sunt intr-o situatie destul de dificila, ca mi-e teama de oprobiul public si mai ales ca nu vreau o familie monoparentala.stie ca as vrea sa se intoarca si asteapta sa il rog acum. as vrea sa am mai mult curaj si sa-l las sa astepte.sincera sa fiu,daca as sti ca nu afla ai mei ca e plecat,l-as lasa sa astepte mult si bine. m-a cam enervat un pic cu mesajele astea, de asta cred ca am o alta stare de spirit si mai ales ca vad ca si voi imi dati dreptate.mai devreme cand am scris,ma gandeam ca am gresit pt ca ar trebui sa-i fiu alaturi la bine si la greu, nu sa-l dau afara in situatii dificile si ca ar trebui sa ma gandesc intai la binele copiilor si apoi la cat de greu imi e mie. dar el la binele cui se gandeste? la al lui si atat,nu?
de m-ar tine starea asta ce bine ar fi!


Rar imi deschid sufletul, cu atat mai putin pe un forum, dar parca ma vad pe mine in urma cu douazeci de ani...
Eu nu l-am dat afara, din aceeasi dorinta de a pastra familia intacta. Fiecare zi era un nou compromis cu mine, o noua victorie a unui excroc sentimental. Eu i-am sponzorizat viata fara nici o raspundere pana cand copilul nostru mi-a spus STOP! nu te mai distruge. Era matur deja si a avut taria pe care n-am avut-o eu, atatia ani.
Eu am acum o alta viata, normala, fericita chiar. Nu mai sunt sponzor,dar, din pacate, sponzor este fiul meu. Regret povara asta, ce i-am predat-o lui, dar am linistea ca si-o asuma mult mai restricitiv decat cum faceam eu. Nu isi reneaga tatal, dar nici nu-l lasa sa isi bata joc, desi, sa nu crezi ca nu incearca iubitorul tata, o face constant.
Tu chibzuieste cum iti randui viata, am vrut doar sa stii ca barbatii de acest fel nu au leac si oricat de afectuosi par cu copiii lor, tot le creaza traume, acelea de a nu putea fi luati drept model.
maybe
Postat pe 19 Iulie 2012 18:48
De la: Titanika, la data 2012-07-19 18:28:55
De la: kudika_12350, la data 2012-07-19 00:51:54in seara asta mi-a dat si cateva sms uri. cum ca maine se interneaza maica-sa in spital,ca era bolnava,dar am imbolnavit-o eu si mai rau, ca imi dau seama ce a simtit cand a auzit ca l-a dat nevasta afara din casa? chiar simt ca omul asta profita de sentimentele mele.stie ca sunt intr-o situatie destul de dificila, ca mi-e teama de oprobiul public si mai ales ca nu vreau o familie monoparentala.stie ca as vrea sa se intoarca si asteapta sa il rog acum. as vrea sa am mai mult curaj si sa-l las sa astepte.sincera sa fiu,daca as sti ca nu afla ai mei ca e plecat,l-as lasa sa astepte mult si bine. m-a cam enervat un pic cu mesajele astea, de asta cred ca am o alta stare de spirit si mai ales ca vad ca si voi imi dati dreptate.mai devreme cand am scris,ma gandeam ca am gresit pt ca ar trebui sa-i fiu alaturi la bine si la greu, nu sa-l dau afara in situatii dificile si ca ar trebui sa ma gandesc intai la binele copiilor si apoi la cat de greu imi e mie. dar el la binele cui se gandeste? la al lui si atat,nu?
de m-ar tine starea asta ce bine ar fi!


Eu zic ca totusi sa-i mai acorzi o sansa,dar nu imediat,sa-l mai lasi sa fiarba in sucul lui propriu si sa-i vina mintea la cap,poate,poate va fi mai bun.Dar m-as indoi sa fie asa.
Daca nu vrei sa te mai impaci cu el,nu trebuie sa-ti fie grija ce spune lumea,pt ca este o vorba:-nu poti astupa gura lumi cu paine,dar nici cu rahat.N-are nimeni dreptul sa te judece pt ca n-a locuit nimeni cu voi in casa si nu-i cunoaste felul.Poate ca toata lumea a zis ca te-ai maritat cu un inger,dar defapt sa iasa la iveala ca e plin de draci.
Fi tare si gandeste ca ai doi boboci de crescut,cu el s-au fara el trebuie sa fi putrnica si sa mergi inainte!


Hmm, Titanika, omul ala e dependent de jocurile de noroc, iar cu dependentele nu e deloc de gluma. Iar faptul ca o santajeaza emotional pe acea femeie si o culpabilizeaza pentru problemele iscate de el de fapt, arta ce caracter marsav are individul.

Eu raman la parerea mea ca individul asta nu prea are sanse sa se schimbe si ca o va duce la sapa de lemn pe femeia asta, daca ea va continua sa-l tolereze.
kudika_10817
Postat pe 19 Iulie 2012 19:30
Si tu crezi ca asa se vor sterge toate relele din trecut? Crezi ca vei fi iertata? Nuuuuu mai gandi asa
adorrra
Postat pe 14 August 2012 10:40
https://vreausamor.wordpress.com/

george_76
Postat pe 13 Decembrie 2015 15:16
Pai dupa cat am inteles eu,el nu lucra,nu ii placea sa lucreze dar ii placea sa joace carti,sa fumeze,etc.etc.Paiai facut bine ca la-ai dat afara din casa.De ce ai nevoie de un asemenea barbat? de ce plangi dupa el? Asta nu este barbat care se lasa intretinut de o femeie.Copii tai? Nu treb.sa creasca alaturi de un Tata care nu este in stare sa le ofere nimic in viata.Copii tai nici nu treb.sa creasca cu un Tata de la care nu au ce invata.Nu te mai vaita,felicita-te ca ai fost curajoasa si la-ai dat afara din casa. ZI mersi ca ai scapat de el.Dupa un asemenea specimen nu treb.sa versi nici o lacrima.Sa auzim numai de bine.
kudika_973046
Postat pe 13 Decembrie 2015 22:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
blogul meu 1 De la: flory_florin 13 Iulie 2012 02:23
Cum supravietuiesti in dupa moartea persoanei iubite? 44 De la: michon_11_71 25 Octombrie 2013 14:35
Mai exista in aceasta tara barbati care nu inseala?! 376 De la: kudika143575 10 August 2012 14:45
De 2 ani si nu se mai termina 23 De la: spookeanu 22 Noiembrie 2014 09:29
ne-am intalnit prea tarziu 66 De la: ferero 9 Mai 2009 06:07