Setari Cookie-uri

colega si ...prietena mea...??

Ce faci in cazul in care descoperi ca prietena cea mai buna te trateaza de fapt ca pe oricare alta persoana, ca e lipsita de intelegere si ca profita din plin de prietenia asta.
Ce faci daca esti pusa la serviciu sa lucrezi impreuna cu ea si ea lipseste sau vine tarziu in mod repetat , probabil sub umbrela acestei prietenii in care " se poate orice"?
E gresit ca i-am atras atentia, ca o rog sa fie mai constiincioasa,pentru ca altfel amandoua avem de suferit?
E buna prietenia la serviciu?
E gresit ce simt ca intr-o prietenie , trebuie sa fie echitabil ceea ce dai si ceea ce priemsti? Pana unde poate merge gradul de intelegere in relatiile de prietenie ? Cam care ar fi granitele pe care nici voi nu le-ati accepta?
carmenul
Postat pe 1 Martie 2013 23:15
povestea ta e lipsita de sex , deci neinteresanta
Cotoiu_ucigas
Postat pe 1 Martie 2013 23:17
e o relatie de prietenie intre doua fete !! ( femei ) maritate amandoua si la casa lor.
Era vorba despre prietenie si colegialitate nu de sex .. sau e subiectul un pic cam complicat??
carmenul
Postat pe 1 Martie 2013 23:25
macar daca una era bisexuala ..

asa voi sunteti doua taztze ..la birou , total neinteresante
Cotoiu_ucigas
Postat pe 1 Martie 2013 23:28
De la un geniu pustiu ca tine gasesc ca e un raspuns potrivit.Total neinteresant.
carmenul
Postat pe 1 Martie 2013 23:30
nu scrie nicaieri ca trebuie sa fii prietena ei in timpul serviciului. nu trebuie nici sa te comporti ca o sefa , dar daca nu isi face munca, nu ar trebui sa o tolerezi. prietenia e prietenie atat timp cat respecta niste valori pe un grafic. nu trebuie sa faci pe "mami", las-o sa se descurce cum stie, e mare, vaccinata..
muza_ta
Postat pe 1 Martie 2013 23:35
traim intr-o lume fara onoare si fara limite morale
Cotoiu_ucigas
Postat pe 1 Martie 2013 23:36
din pacate.
muza_ta
Postat pe 1 Martie 2013 23:39
muzo , ia baga o melodie ceva ca nu-mi place ce sfaturi dai
Cotoiu_ucigas
Postat pe 1 Martie 2013 23:40
si cu ce sunt vinovata? :)
decat sa am incredere in cineva si apoi sa fiu dezamagita..! prefer sa am incredere doar in mine. prietenele sunt prietene atat timp cat isi vad de lungul nasului in primul rand.
muza_ta
Postat pe 1 Martie 2013 23:42
http://data.whicdn.com/images/31269942/4582930_700b_thumb.jpg

Cotoiu_ucigas
Postat pe 1 Martie 2013 23:46
:D if so, don't read!:P
muza_ta
Postat pe 1 Martie 2013 23:48
oricum, draguta..decat cu prieteni de cacao, mai bine fara
oamenii lipsiti de principii nu stiu sa aprecieze pe cei care le au
muza_ta
Postat pe 1 Martie 2013 23:50
ce piesa vrei sa-ti bag?!:P
muza_ta
Postat pe 1 Martie 2013 23:53
:))) pauza! de publicitate!:p
muza_ta
Postat pe 1 Martie 2013 23:59
De la: carmenul, la data 2013-03-01 23:15:29Ce faci in cazul in care descoperi ca prietena cea mai buna te trateaza de fapt ca pe oricare alta persoana, ca e lipsita de intelegere si ca profita din plin de prietenia asta.
Ce faci daca esti pusa la serviciu sa lucrezi impreuna cu ea si ea lipseste sau vine tarziu in mod repetat , probabil sub umbrela acestei prietenii in care " se poate orice"?
E gresit ca i-am atras atentia, ca o rog sa fie mai constiincioasa,pentru ca altfel amandoua avem de suferit?
E buna prietenia la serviciu?
E gresit ce simt ca intr-o prietenie , trebuie sa fie echitabil ceea ce dai si ceea ce priemsti? Pana unde poate merge gradul de intelegere in relatiile de prietenie ? Cam care ar fi granitele pe care nici voi nu le-ati accepta?



Ii delimitezi accesul in viata ta!!!!!!In ceea ce priveste comportamentul avut la servici,este suficient ca i-ai atras atentia,dupa care exista organul superior ierarhic,nu vad unde este problema,cred ca esti prea ingaduitoare cu ea,chiar daca sunteti prietne!!!Personal,in momementul in care simt ca vreuna dintre prietenele mele mi-a inselat increderea si da dovada de falsitate in relatia cu mine,ii dau 'reject" instant,fara sa mai stau la discutie!!!! Sunt dura,stiu!!!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Martie 2013 08:21
multumesc mult pentru raspunsuri.
carmenul
Postat pe 2 Martie 2013 17:59
Problema este ca ea lipseste sau intazie foarte mult iar pe mine arde camasa la serviciu ( adica vine pe la 11.30 zi de zi) .Iar dupa serviciu , eu sunt un fel de taxi ( pentru ca doar eu am masina ) care o duce la cumparaturi.
Iar astea au durat ceva ani pana acum doua zile cand am rabufnit.Problema e ca am adus si sefii in birou , nu cu scandal , insa am folosit cuvantul "nesimtita" la adresa "prietenei mele ".
Atunci s-a suparat foarte tare , a rugat sefii sa nu ii mai dea de lucru impreuna cu mine si ca nu exista colegialitate intre noi.
Iar eu...de vineri plang intr-una, ma doare tot corpul, nu pot manca si nu pot dormi , ma intreb unde gresesc..
Citesc ce scrieti voi si vad ca intr-un fel am dreptate . Va multumesc din suflet.
Intotdeauna cand am avut probleme m-am indreptat catre forumuri de discutii tematice si se pare ca voi care imi sunteti necunoscuti , sunteti mai buni prieteni decat "prietena mea".
carmenul
Postat pe 2 Martie 2013 18:07
fa-ti prieten si lasa barfa
Cotoiu_ucigas
Postat pe 2 Martie 2013 18:11
De la: carmenul, la data 2013-03-02 18:07:34Problema este ca ea lipseste sau intazie foarte mult iar pe mine arde camasa la serviciu ( adica vine pe la 11.30 zi de zi) .Iar dupa serviciu , eu sunt un fel de taxi ( pentru ca doar eu am masina ) care o duce la cumparaturi.
Iar astea au durat ceva ani pana acum doua zile cand am rabufnit.Problema e ca am adus si sefii in birou , nu cu scandal , insa am folosit cuvantul "nesimtita" la adresa "prietenei mele ".
Atunci s-a suparat foarte tare , a rugat sefii sa nu ii mai dea de lucru impreuna cu mine si ca nu exista colegialitate intre noi.
Iar eu...de vineri plang intr-una, ma doare tot corpul, nu pot manca si nu pot dormi , ma intreb unde gresesc..
Citesc ce scrieti voi si vad ca intr-un fel am dreptate . Va multumesc din suflet.
Intotdeauna cand am avut probleme m-am indreptat catre forumuri de discutii tematice si se pare ca voi care imi sunteti necunoscuti , sunteti mai buni prieteni decat "prietena mea".



Daca nu va intelegeti de nicio culoare, in mod normal, sefii tai ar trebui sa va mute in birouri separate, sa lucrati cu alti colegi.

E musai sa inveti sa spui NU, e musai sa inveti sa impui niste limite celor ce incearca sa profite de bunatatea si intelegerea ta. Spune celorlalti de cate ori te deranjeaza ceva, nu astepta sa se acumuleze prea multa frustare si nemultumiri ca sa izbucnesti mai apoi precum un vulcan.

Si mai am un indemn pentru tine: incearca sa eviti prieteniile la job, daca stii ca ti-e greu sa spui ceea ce te deranjeaza sau sa refuzi pe careva.
kudika_32792
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:10
De la: carmenul, la data 2013-03-02 18:07:34Problema este ca ea lipseste sau intazie foarte mult iar pe mine arde camasa la serviciu ( adica vine pe la 11.30 zi de zi) .Iar dupa serviciu , eu sunt un fel de taxi ( pentru ca doar eu am masina ) care o duce la cumparaturi.
Iar astea au durat ceva ani pana acum doua zile cand am rabufnit.Problema e ca am adus si sefii in birou , nu cu scandal , insa am folosit cuvantul "nesimtita" la adresa "prietenei mele ".
Atunci s-a suparat foarte tare , a rugat sefii sa nu ii mai dea de lucru impreuna cu mine si ca nu exista colegialitate intre noi.
Iar eu...de vineri plang intr-una, ma doare tot corpul, nu pot manca si nu pot dormi , ma intreb unde gresesc..
Citesc ce scrieti voi si vad ca intr-un fel am dreptate . Va multumesc din suflet.
Intotdeauna cand am avut probleme m-am indreptat catre forumuri de discutii tematice si se pare ca voi care imi sunteti necunoscuti , sunteti mai buni prieteni decat "prietena mea".



Dupa cum descrii desfasurarea lucrurilor,intreaga situatie s-a intors impotriva ta,nu?Tu esti cea pagubita sentimental si colega ta s-a prezentat ca fiind cea ofensata!!!Asa pare ,dar realitatea este alta!!!

Draga mea,daca sefii vostri au luat act de comportamentul colegei tale,tot ei trebuie sa rezolve "conflictul" dintre voi doua,sunt solutii de rezolvare a problemei,un angajator intelept,va sti,intotdeauna,sa aplaneze discutiile dintre angajati si atmosfera neprielnica desfasurarii muncii organizate!!!Deci,nu ai motive sa plangi si sa fii atat de traumatizata psihic,spera la rezolvarea problemei in sine si nimic mai mult!!!Esti independenta,deci demonstreaza aceasta stare personala!!Nu ai gresit,doar te-ai lasat manipulata,folosita!!!Solicita alte sarcini de munca,singulare,cred ca este posibil!!!Incearca sa delimitezi relatiile colegiale,de prietenia adevarata,nu cred ca este cazul sa innozi niste prietenii la locul de munca,de multe ori,colegii-prieteni devin egoisti si barfitori!!!Cauta sa te transformi in opusul a ceea ce ai fost pana acum si nu in detrimentul tau,dar nici in al altora,ci fii doar o colega amabila,dar ferma in deciile personale!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:22
beyyy si eu am 2 fete aici la servici si mi-s dragi de numa ,stam lejer toate la cafelute la o poveste ,ne hlizim cateodata ca bolundele....da cand e vorba de treaba apoi se lucreza nu se trage nimeni pe fund...ca altfel fac destul de urat

againpiscotica
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:23
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:23:49beyyy si eu am 2 fete aici la servici si mi-s dragi de numa ,stam lejer toate la cafelute la o poveste ,ne hlizim cateodata ca bolundele....da cand e vorba de treaba apoi se lucreza nu se trage nimeni pe fund...ca altfel fac destul de urat



Pisco, esti sefa?
kudika_32792
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:42
De la: kudika_32792, la data 2013-04-03 09:42:34
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:23:49beyyy si eu am 2 fete aici la servici si mi-s dragi de numa ,stam lejer toate la cafelute la o poveste ,ne hlizim cateodata ca bolundele....da cand e vorba de treaba apoi se lucreza nu se trage nimeni pe fund...ca altfel fac destul de urat



Pisco, esti sefa?

Vio eu sunt spuma
saliu vio dorm pe mine azi
againpiscotica
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:53
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:53:20
De la: kudika_32792, la data 2013-04-03 09:42:34
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:23:49beyyy si eu am 2 fete aici la servici si mi-s dragi de numa ,stam lejer toate la cafelute la o poveste ,ne hlizim cateodata ca bolundele....da cand e vorba de treaba apoi se lucreza nu se trage nimeni pe fund...ca altfel fac destul de urat



Pisco, esti sefa?

Vio eu sunt spuma
saliu vio dorm pe mine azi


Ai baut cafeluta, Pisco?
kudika_32792
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:56
De la: kudika_32792, la data 2013-04-03 09:56:53
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:53:20
De la: kudika_32792, la data 2013-04-03 09:42:34
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:23:49beyyy si eu am 2 fete aici la servici si mi-s dragi de numa ,stam lejer toate la cafelute la o poveste ,ne hlizim cateodata ca bolundele....da cand e vorba de treaba apoi se lucreza nu se trage nimeni pe fund...ca altfel fac destul de urat



Pisco, esti sefa?

Vio eu sunt spuma
saliu vio dorm pe mine azi


Ai baut cafeluta, Pisco?

dap,sunt la a doua
againpiscotica
Postat pe 3 Aprilie 2013 09:59
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:59:51
De la: kudika_32792, la data 2013-04-03 09:56:53
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:53:20
De la: kudika_32792, la data 2013-04-03 09:42:34
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 09:23:49beyyy si eu am 2 fete aici la servici si mi-s dragi de numa ,stam lejer toate la cafelute la o poveste ,ne hlizim cateodata ca bolundele....da cand e vorba de treaba apoi se lucreza nu se trage nimeni pe fund...ca altfel fac destul de urat



Pisco, esti sefa?

Vio eu sunt spuma
saliu vio dorm pe mine azi


Ai baut cafeluta, Pisco?

dap,sunt la a doua


Dar dormi suficient tu, Pisco?
kudika_32792
Postat pe 3 Aprilie 2013 10:01
De la: kudika_32792, la data 2013-04-03 10:01:13
Dar dormi suficient tu, Pisco?

ioiii vio ... mai si dorm
againpiscotica
Postat pe 3 Aprilie 2013 10:07
ce-mi place chestia asta!!te complaci in a-i fi pe plac ii accepti toate "rautacismele" si apoi brusc constati ca nu-ti este prietena!!
kiss_my_ass
Postat pe 3 Aprilie 2013 10:19
De la: againpiscotica, la data 2013-04-03 10:07:50
De la: kudika_32792, la data 2013-04-03 10:01:13
Dar dormi suficient tu, Pisco?

ioiii vio ... mai si dorm


Sigur, sigur?

Ei, glumim si noi!

Auzi, Pisco, am si eu o problema, si stiu ca te mai pricepi la lucrurile astea. Desi nu port unghiile lungi, ci scurte, mi se tot rup de la o vreme. Cum as putea remedia problema asta?
kudika_32792
Postat pe 3 Aprilie 2013 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 12 De la: miss_darine 17 Octombrie 2009 20:42
:) 1 De la: eu_mary1993 23 Iunie 2009 01:04
O mare intrebare!!!!!!! 40 De la: oana84onutza 24 Noiembrie 2009 18:34
de ce nu pot tine doar la un baiat?x(X(X 88 De la: yumalai 29 Septembrie 2009 11:31
De ce-ai plecat mai Geo? ( Il vrem pe geo_tz, zis si tzucatoru' profesionist, inapoi!:p): 238 De la: Lillix 31 Martie 2012 19:26