Setari Cookie-uri

Cum pot scapa de efectele depresiei?

De la: Ghicicummacheama, la data 2013-05-26 18:42:42Dragele mele, depresiile se trateaza medicamentos in prima faza. Sunt dezechilibre chimice la nivelul creierului. Serotonina este dezechilibrata.
Vio, fata trebuie sa mearga neaparat de psihiatru in primul rand. Are nevoie de calmante, de tratament pt reglarea serotoninei, chiar si de somnifer, pt ca organismul nu se poate reface fara somn.
Ea nu poate sa doarma.
Sa nu pierdem din vedere nici simptomele fizice, din cauza extenuarii organismului.
Numai dupa ce organismul ei se stabilizeaza in urma unui tratament alopat, se va umbla la psihiterapie, adica la psiholog.
Dupa cateva luni de tratament, se va face in paralel.
Sunt tratamente f eficiente pt asemenea stari(nu le numesc boli). Depresie, anxietatea, atacurile de panica sunt niste stari.
Eu vorbesc din proprie experienta. Personal, iau tratament din decembrie. Nu mi-e somn, nu sunt cu capul printre nori, sunt constienta de ceea ce fac, nu sunt violenta si nu am nici halucinatii.
Iau o singura pastiluta dimineata in fiecare zi, pt reglarea serotoninei. Nu da dependenta si nu are efecte adverse, decat la inceputul tratamentului, simti ca niste mici impulsuri prin corp, care dispar apoi.



Ami, depresiile nu se trateaza la psihiatru sau cu antidepresive, decat daca e vorba de forme extrem de grave de depresii. Si depresiile astea sunt de mai multe feluri, ma rog, n-o sa insist asupra acestui lucru.

Chiar si cu riscul de a ma repeta, spun, din nou, ca motivele depresiei nu sunt, intotdeauna, de natura bio-chimica, ci sunt anumite experiente pe care persoana in cauza le-a avut, modul de a gandi preponderent pesimist, criticile aduse de parinti sau profesori in copilarie, constientizarea intelesului ascuns ale anumitor fapte pot conduce, de asemenea, la depresie, modul eronat de a te percepe pe tine si lumea din jur etc. Doar in depresiile de natura hormonala, apar niste dezechilibre din cauza hormonilor, iar persoanele care pot suferi de depresie pe fond hormonal, sunt unele femei aflate la menopauza si unele femei lauze.

Psihoterapia este o metoda valida si cat se poate de stiintifica de a trata depresia, doar ca unii medici ignora sau nu spun intentionat pacientilor acest lucru, recomandand numaidecat antidepresive. Exista forme de depresii care se pot trata cu succes, repet, doar cu psihoterapie, deci terapie la un psiholog, care pe langa studiile de psihologie, are niste specializari extra in diferite forme de psihoterapie. Psihoterapia are rezultate pozitive pe termen lung si, foarte important, nu are efecte secundare precum antidepresivele.

Efectele secundare ale antidepresivelor sunt: tendinta de suicid in prima faza a tratamentului, agresivitate, dezvoltarea de psihoze in timpul tratamentului, somnolenta, lipsa puterii de concentrare, apatie, tahicardie, constipatie, scaderea libidoului, dependenta etc

Psihoterapia nu da dependenta, iar rezultatele ei sunt pe termen lung, pe cat antidepresivele dau dependenta, iar rezultatele apar dupa un tratament indelungat, in care, de cele mai multe ori, pacientului i se prescriu doze din ce in ce mai mari de medicament, si stiti de ce? Pentru ca creierul se obisnuieste cu efectul antidepresivelor, si uite asa apare depedendeta de aceste medicamente, iar problema care a declansat depresia ramane tot acolo, in suflet, pentru ca asta este depresia in extrem de multe cazuri, o suferinta a sufletului, iar probleme sufletesti nu se trateaza cu hapuri, adica medicamente, ci prin psihoterapie.
kudika_32792
Postat pe 27 Mai 2013 09:54
*depedenta
kudika_32792
Postat pe 27 Mai 2013 09:55
De la: kudika_32792, la data 2013-05-27 09:55:51*depedenta


Erata la erata: dependenta.
kudika_32792
Postat pe 27 Mai 2013 09:56
Iti inteleg punctul de vedere Vio si o respect.
Doar ca eu spun din proprie experienta. Personal, nu am fost nici lauza, nici in menopauza, cand am avut un episod de depresie anxioasa si pe care am tratat-o cu succes la psihiatru cu un "cocktail" de medicamente alopate, care contineau mai multe...
Am luat tratamentul 1 an de zile si m-am "vindecat" sa zic asa de acel episod de depresie.
Medicatia nu mi-a dat efecte adverse. Singurul efect pe care l-a avut medicatia, a fost ca o saptamana am dormit f mult. Dar asta a si fost intentia medicului, de a dormi mult, pentru ca sistemul nervos sa se linisteasca.
Ghicicummacheama
Postat pe 27 Mai 2013 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa ma despart de el? 15 De la: kudika229723 5 Mai 2014 12:43
Unde-mi gasesc o femeie cu bani? 80 De la: Eva32 2 Iulie 2011 03:06
chestii amuzante 14 De la: Meblondy 5 Septembrie 2008 19:15
Doresc si eu un sfat ! 14 De la: dorinta_cp 25 Octombrie 2009 20:28
Cum aplic uleiul de ricin pe par? 11 De la: valy90 23 Noiembrie 2010 19:40