Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat bun. Cum sa trec peste o situatie total neprevizibila de ignoranta neasteptata?

Povestea mea este una a carei sfarsit nu mi-l pot explica. Acesta este motivul pentru care am ajuns sa aplez la voi.

El are 25 ani.
Am 22 ani. De Craciun am stat 3 saptamani cu un baiat extraordinar, pe care il stiam din liceu, iar lucurile intre noi au decurs minunat. Apoi dupa Revelion el a plecat in Elvetia pentru un job permanent iar plecarea lui a fost una subita, fara "ramas-bun"! Peste o luna-doua am depasit acest aspect si am imceput sa vorbim din nou pe internet. Mi-a zis ca isi va petrece vacanta de vara acasa, iar noi ne vom revedea. Ne-am facut placuri, insa intre timp eu am fost acceptata la un proiect in strainatate de care eu ii vorbeam dar de care eram sigura ca nu voi fi admisa. Partea urata era ca din cele 3 saptamani cat va sta acasa, noua ne ramanea sa petrecem impreuna doar una. Asta l-a suparat pe moment insa am convenit ca eu voi reveni in orasul nostru natal doar sa-l vad pe el (anterior fusese discutia ca va veni el la Bucuresti unde sunt si eu studenta). Pentru ca m-am simtit vinovata ca nu i-am zis ca in concomitent cu perioada cand ne faceam planuri pentru vara, eu am aplicat la acel proiect, am decis sa nu il mai pun pe drumuri si sa vin acasa, la invitatia lui. Adica ramasese ca atunci cand vine in tara in aceeasi zi isi cumpara cartela si ma suna pentru a ne vedea. Am mers acasa cum v-am spus, 7 ore pentru ca stam departe de Bucuresti, dar, surpriza....el nu m-a mai sunat deloc. :)
Au fost cele mai rusinoase momente prin care am putut sa trec... El care ma invitase acasa sa petrecem o saptamana din timpul ramas a decis, total neaspetat sa nu imi dea niciun semn. Si-a inchis retelelede socializare si nr.de telefon il aveam doar cel de Elvetia. Am stat in asteptare acasa 3 zile si astazi am revenit la Bucuresti, singura, tradata...mintita. PS: stia ca i-am cumparat cadou..urma sa i-l ofer... Urat, ma simt tradata, am o stare proasta, ma simt rusinata de un om las, care mi-a zis ca ne vedem si ca ma suna si m-a lasat sa astept degeaba.


Ma gandesc sa nu mai vorbesc niciodata cu el.

Va rog da-ti-mi un sfat... Mi-este rusine de ce am putut sa patesc!
kudika_18248
Postat pe 9 Iulie 2013 22:04
e un baiat neserios...iar baietii neseriosi la fel ca si fetele merita lasati balta ;)...plus ca asta nu va fi o relatie prea placuta sau prea de viitor ..unul in lipsa celuilalt e mult prea greu si se pot face mult prea ''multe''. Sfatul meu este sa iti cauti pe altcineva...sunt atatia baieti disponibili frumosi urati destepti cum vrei tu sa fie...si care cu siguranta ar aprecia un cadou( nu ca valoare matariala) ci ca gest ;)
cristi86
Postat pe 10 Iulie 2013 01:32
De la: kudika_18248, la data 2013-07-09 22:04:40Povestea mea este una a carei sfarsit nu mi-l pot explica. Acesta este motivul pentru care am ajuns sa aplez la voi.

El are 25 ani.
Am 22 ani. De Craciun am stat 3 saptamani cu un baiat extraordinar, pe care il stiam din liceu, iar lucurile intre noi au decurs minunat. Apoi dupa Revelion el a plecat in Elvetia pentru un job permanent iar plecarea lui a fost una subita, fara "ramas-bun"! Peste o luna-doua am depasit acest aspect si am imceput sa vorbim din nou pe internet. Mi-a zis ca isi va petrece vacanta de vara acasa, iar noi ne vom revedea. Ne-am facut placuri, insa intre timp eu am fost acceptata la un proiect in strainatate de care eu ii vorbeam dar de care eram sigura ca nu voi fi admisa. Partea urata era ca din cele 3 saptamani cat va sta acasa, noua ne ramanea sa petrecem impreuna doar una. Asta l-a suparat pe moment insa am convenit ca eu voi reveni in orasul nostru natal doar sa-l vad pe el (anterior fusese discutia ca va veni el la Bucuresti unde sunt si eu studenta). Pentru ca m-am simtit vinovata ca nu i-am zis ca in concomitent cu perioada cand ne faceam planuri pentru vara, eu am aplicat la acel proiect, am decis sa nu il mai pun pe drumuri si sa vin acasa, la invitatia lui. Adica ramasese ca atunci cand vine in tara in aceeasi zi isi cumpara cartela si ma suna pentru a ne vedea. Am mers acasa cum v-am spus, 7 ore pentru ca stam departe de Bucuresti, dar, surpriza....el nu m-a mai sunat deloc. :)
Au fost cele mai rusinoase momente prin care am putut sa trec... El care ma invitase acasa sa petrecem o saptamana din timpul ramas a decis, total neaspetat sa nu imi dea niciun semn. Si-a inchis retelelede socializare si nr.de telefon il aveam doar cel de Elvetia. Am stat in asteptare acasa 3 zile si astazi am revenit la Bucuresti, singura, tradata...mintita. PS: stia ca i-am cumparat cadou..urma sa i-l ofer... Urat, ma simt tradata, am o stare proasta, ma simt rusinata de un om las, care mi-a zis ca ne vedem si ca ma suna si m-a lasat sa astept degeaba.


Ma gandesc sa nu mai vorbesc niciodata cu el.

Va rog da-ti-mi un sfat... Mi-este rusine de ce am putut sa patesc!



Eu tot nu am inteles de ce s-a suparat el. Tipul imi pare a fi foarte suparacios si neserios, in acelasi timp.

Nu se merita sa te consumi pentru el. Acum sti cu cine ai de-a face si ai vazut ce fel de om e. Ignora-l.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 10 Iulie 2013 06:14
De la: kudika_18248, la data 2013-07-09 22:04:40Povestea mea este una a carei sfarsit nu mi-l pot explica. Acesta este motivul pentru care am ajuns sa aplez la voi.

El are 25 ani.
Am 22 ani. De Craciun am stat 3 saptamani cu un baiat extraordinar, pe care il stiam din liceu, iar lucurile intre noi au decurs minunat. Apoi dupa Revelion el a plecat in Elvetia pentru un job permanent iar plecarea lui a fost una subita, fara "ramas-bun"! ...............................


Din toata povestea ta nu am inteles de cat timp va cunoasteti,timpul petrecut de sarbatori nu are nicio relevanta in bunul mers al relatiei voastre!!!
Draga mea,el are un job clar,definitiv in strainatate spre care s-a indreptat fara drept de apel si fara a -si lua ramas bun de la tine!!Acesta ar fi trebuit sa te puna pe ganduri,dar tu ai trecut peste toate,numai din dorinta de a fi cu el!!Ai gresit !!!Si din momentul impacarii voastre,el s-a pregatit pentru recidiva,care,intr-un final,s-a materializat prin lipsa comunicarii cu tine ,in momentul sosirii tale la intalnirea programata!!!!!Ai trait o mare deziluzie!!!!Nu ar fi trebuit sa te mire absenta lui,cu antecedentele avute!!

Draga mea,nu trebuie sa te simti rusinata,in afara de faptul ca i-ai acordat prea multa incredere,nu ai gresit cu nimic!!Cine este pagubitul??Nu tu ,in orice caz,ci el!!!

Vezi-ti de drumul tau,mai ai multe de invatat!!!Vei mai cunoaste tineri,esti tanara,nu mai transforma totul intr-o tragedie!!!

kudika_15804
Postat pe 10 Iulie 2013 12:30
si eu sunt de aceeasi parere, e neserios si nu te merita. poate a fost putin greseala ta ca i-ai aratat ca ai fi dispusa de atatea pt el, deci poate el te-a receptat drept : "disperata"; dar nu e un capat de lume; arata-i ca esti puternica, hotarata si ca nu-ti pasa de el; pana la urma, nu e el cea mai importanta persoana din viata ta; vad ca esti o fata inteligenta si descurcareata, nu da cu piciorul carierei pt cel care nu te merita; daca o sa te mai caute vreodata, poarta-te ca si cum de-abia ti-ai aduce aminte de el, deci nu a fost o persoana importanta; iarta-l, pt linistea ta sufleteasca iti doresc mult succes in tot ceea ce vei realiza in viitor
Lau_Jebs
Postat pe 10 Iulie 2013 12:39
Multumesc frumos.
Cred ca din amabilitate am picat in cealalta latura, cea a "disperarii". Credeti-ma ca asta era ultimul lucru pe care voiam sa il fac!

Ma gandeam ca ii promisesem ca stam 3 saptamani de timp de vara si acum ca alesesem deja , am considerat ca ar fi potrivit din partea mea sa merg acasa sa ne putem vedea.
Cred ca undeva era previzibil ca nu e total impacat, dar asa gest...sa stie ca am venit pentru el si sa nu dea niciun semn.... Ma depaseste. Nu am mai vorbit cu el nu sun nu voi mai vorbi. Deja avem drumuri tare diferite.

Multumesc de sfaturi!
Cred ca va trebui sa invat sa fac diferenta intre barbatii lasi si cei mai putin lasi. :))
Exista asa ceva? Oricum cei care posteaza aici au mult mai multa experienta de viata pe partea asta, decat mine!
kudika_18248
Postat pe 11 Iulie 2013 04:39
De la: kudika_18248, la data 2013-07-11 04:39:09Multumesc frumos.
Cred ca din amabilitate am picat in cealalta latura, cea a "disperarii". Credeti-ma ca asta era ultimul lucru pe care voiam sa il fac!

Ma gandeam ca ii promisesem ca stam 3 saptamani de timp de vara si acum ca alesesem deja , am considerat ca ar fi potrivit din partea mea sa merg acasa sa ne putem vedea.
Cred ca undeva era previzibil ca nu e total impacat, dar asa gest...sa stie ca am venit pentru el si sa nu dea niciun semn.... Ma depaseste. Nu am mai vorbit cu el nu sun nu voi mai vorbi. Deja avem drumuri tare diferite.

Multumesc de sfaturi!
Cred ca va trebui sa invat sa fac diferenta intre barbatii lasi si cei mai putin lasi. :))
Exista asa ceva? Oricum cei care posteaza aici au mult mai multa experienta de viata pe partea asta, decat mine!



Nu exista expresia "mai mult sau mai putin las"!!!!Cine este las,este fara grad de evaluare!!

Draga mea,nu iti mai pune zeci de intrebari si cauta sa evoluezi,fara a mai depinde emotional!!Viitorul tau depinde de ceea ce vei face acum!!!Barbati?????Sunt peste tot,tu,trebuie ,doar sa ii selectezi!!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Iulie 2013 07:40
El si-a gasit job in Elvetia, tu la fel, ai plecat nu stiu unde. Ce relatie mai vrei cu tipul ala? Gaseste-ti mai bine un baiat in tara in care esti acum si ai rezolvat problema.
Micaell
Postat pe 12 Iulie 2013 09:51
Tu te simti vinovata ca ai incercat sa aplici pentru un proiect care ti-ar schimba viata? Si datorita acelui proiect in loc de trei saptamani va avea doar o saptamana cu tine . Sa zica mersi si de-o saptamana , putea sa nu fie nimic.
Mai fetelor, da slabe de inger mai sunteti unele.
Tipul a venit in tara, se distreaza pe unde poate si il doare undeva de tine. Cand se va intoarce in Elvetia te va cauta pentru ca ai fost slaba si disponibila ptr el.
Cavalerul_maltez
Postat pe 12 Iulie 2013 15:11
Ma consideram o persoana echilibrata. Nu stiu cum am ajuns in situatia asta... Mi-e rusine cu mine, pentru ca m-a ignorat, si a venit in Bucuresti si am facut pacatul de a ma vedea cu el...in ideea ca lucrurile s-au schimbat. Ce naiva....Mi s-a intamplat ce e mai rau, ne am vazut am stat o noapte impreuna si apoi din nou aceeasi ignoranta......Cum de nu am fost capabila sa accept u lucru care era atat de previzibil?! :( Ma urasc...m-am injosit prea mult si nu stiu cum sa ma mai ridic. Mi-e rusine cu mine...

kudika_18248
Postat pe 15 Iulie 2013 01:04
De la: kudika_18248, la data 2013-07-15 01:04:30Ma consideram o persoana echilibrata. Nu stiu cum am ajuns in situatia asta... Mi-e rusine cu mine, pentru ca m-a ignorat, si a venit in Bucuresti si am facut pacatul de a ma vedea cu el...in ideea ca lucrurile s-au schimbat. Ce naiva....Mi s-a intamplat ce e mai rau, ne am vazut am stat o noapte impreuna si apoi din nou aceeasi ignoranta......Cum de nu am fost capabila sa accept u lucru care era atat de previzibil?! :( Ma urasc...m-am injosit prea mult si nu stiu cum sa ma mai ridic. Mi-e rusine cu mine...



Te judeci prea aspru, cand, de fapt, el ar trebui sa se judece aspru pe sine, nicidecum tu, dar sunt convinsa ca n-o face, pentru ca astfel de indivizi, care se folosesc de increderea altor oameni, n-au niciun fel de scrupule.

Pur si simplu, ia totul ca pe-o lectie de viata, si invata sa nu mai ai incredere in oricine, oricat de om de buna credinta, poate sa para la prima vedere. Aparentele inseala intotdeauna.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Iulie 2013 09:52
scuze de greseala (din graba/frustrare/neatentie) Multumesc foarte mult celor care au raspuns problemei mele. Va sunt recunoascatoare pentru ca sunt mai bine.
Cat despre proiectele in strainatate, astept sa primesc si un raspuns pentru al doilea proiect. Este bine. Nu este nevoie sa ma judece nimeni pe partea asta.
Sentimental am avut probleme si inca incerc sa mi le rezolv, dar unoeri simt nevoia sa va cer un sfat...cand simt ca am luat-o pe o carare gresita si simt ca nu pot vorbi cu cei din jur atat de deschis.


Cu cele mai bune ganduri,
Va imbratisez!
kudika_18248
Postat pe 15 Iulie 2013 17:17
De la: kudika_18248, la data 2013-07-15 17:17:18scuze de greseala (din graba/frustrare/neatentie) Multumesc foarte mult celor care au raspuns problemei mele. Va sunt recunoascatoare pentru ca sunt mai bine.
Cat despre proiectele in strainatate, astept sa primesc si un raspuns pentru al doilea proiect. Este bine. Nu este nevoie sa ma judece nimeni pe partea asta.
Sentimental am avut probleme si inca incerc sa mi le rezolv, dar unoeri simt nevoia sa va cer un sfat...cand simt ca am luat-o pe o carare gresita si simt ca nu pot vorbi cu cei din jur atat de deschis.


Cu cele mai bune ganduri,
Va imbratisez!
eu a-ti urez mult succes
kudika_23018
Postat pe 15 Iulie 2013 17:44
:) Multumesc pentru atentie!!!
kudika_18248
Postat pe 15 Iulie 2013 20:33
De la: kudika_23018, la data 2013-07-15 17:44:20
De la: kudika_18248, la data 2013-07-15 17:17:18scuze de greseala (din graba/frustrare/neatentie) Multumesc foarte mult celor care au raspuns problemei mele. Va sunt recunoascatoare pentru ca sunt mai bine.
Cat despre proiectele in strainatate, astept sa primesc si un raspuns pentru al doilea proiect. Este bine. Nu este nevoie sa ma judece nimeni pe partea asta.
Sentimental am avut probleme si inca incerc sa mi le rezolv, dar unoeri simt nevoia sa va cer un sfat...cand simt ca am luat-o pe o carare gresita si simt ca nu pot vorbi cu cei din jur atat de deschis.


Cu cele mai bune ganduri,
Va imbratisez!
eu a-ti urez mult succes


"A-ti arat"?
kudika226898
Postat pe 16 Iulie 2013 20:33
De la: kudika226898, la data 2013-07-16 20:33:25
De la: kudika_23018, la data 2013-07-15 17:44:20
De la: kudika_18248, la data 2013-07-15 17:17:18scuze de greseala (din graba/frustrare/neatentie) Multumesc foarte mult celor care au raspuns problemei mele. Va sunt recunoascatoare pentru ca sunt mai bine.
Cat despre proiectele in strainatate, astept sa primesc si un raspuns pentru al doilea proiect. Este bine. Nu este nevoie sa ma judece nimeni pe partea asta.
Sentimental am avut probleme si inca incerc sa mi le rezolv, dar unoeri simt nevoia sa va cer un sfat...cand simt ca am luat-o pe o carare gresita si simt ca nu pot vorbi cu cei din jur atat de deschis.


Cu cele mai bune ganduri,
Va imbratisez!
eu a-ti urez mult succes


"A-ti arat"?
nu-mi arata ,stiu si eu unde dar daca consideri ca este necesar ...da-mi o nota
kudika_23018
Postat pe 16 Iulie 2013 21:05
parerea mea e ca el nu ti-a dat prea multa atentie de la bun inceput, deci se pare ce pentru el nu ai insemnat prea mult iar sosind acasa a"uitat" de "prietena"lui pentru ca pentru el ca iubitaeu cred ca e prea mult te-a tinut aproape doar pentru ... eu cred ca cu astfel de pers. nici nu are rost rost sa ne pierdem timpul iar cel mai bine CAPUL SUS SI MAI DEPARTE.
Dumitrita_Demian_1
Postat pe 16 Iulie 2013 21:27
Ziua buna la voi!!! va invit la papusoi cu branza!!!
Titanika
Postat pe 31 Iulie 2013 17:11
De la: Titanika, la data 2013-07-31 17:11:13Ziua buna la voi!!! va invit la papusoi cu branza!!!

ce este 'papusoiu'?
Shelby_
Postat pe 31 Iulie 2013 17:14
De la: Shelby_, la data 2013-07-31 17:14:17
De la: Titanika, la data 2013-07-31 17:11:13Ziua buna la voi!!! va invit la papusoi cu branza!!!

ce este 'papusoiu'?

dar colesa mancasi vreodata?Se face din papusoi
Titanika
Postat pe 31 Iulie 2013 17:19
De la: Titanika, la data 2013-07-31 17:19:10
De la: Shelby_, la data 2013-07-31 17:14:17
De la: Titanika, la data 2013-07-31 17:11:13Ziua buna la voi!!! va invit la papusoi cu branza!!!

ce este 'papusoiu'?

dar colesa mancasi vreodata?Se face din papusoi

oooof ca am scris pe un topic gresit
Titanika
Postat pe 31 Iulie 2013 17:21
De la: Titanika, la data 2013-07-31 17:19:10
De la: Shelby_, la data 2013-07-31 17:14:17
De la: Titanika, la data 2013-07-31 17:11:13Ziua buna la voi!!! va invit la papusoi cu branza!!!

ce este 'papusoiu'?

dar colesa mancasi vreodata?Se face din papusoi

sincer, nici aia nu stiu ce este! sau poate am mancat si nu stiam cum se cheama..
Shelby_
Postat pe 31 Iulie 2013 17:37

papusoi e parumb,iar colesa este mamaliga amandoua merg bine cu branza
Titanika
Postat pe 31 Iulie 2013 17:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
te`ai mai intoarce la fostul daca ti`zr cere?:| 155 De la: kudika029282 20 Februarie 2010 18:56
relatie de 6 ani pe punctul de a fi istorie... 5 De la: INTELIGENTUL_INTELIGENT 11 August 2013 12:42
Desparitre stupida 6 De la: kudika_948820 13 Ianuarie 2014 19:10
o sansa pentru el sau pentru mine? 33 De la: alice25 13 Iunie 2012 23:03
relatie 7 De la: raluca0790 13 Ianuarie 2014 19:07