Setari Cookie-uri

Ati accepta o relatie cu acest barbat? Sa am rabdare cu el?

Nu trebiue sa cantaresti nici o situatie ci sa faci ce-ti spune inima. Nu inteleg cum ai putea sa te superi pe un barbat ca se duce sa-si vada mama bolnava sau ca isi ajuta familia. Ar trebui sa-l apreciezi pentru asta. Si ar fi cazul ca la 29 de ani sa nu-i mai permiti mamei tale sa se bage in viata ta.
kudika_29184
Postat pe 25 August 2013 12:05
VAI!!!Pai daca zici ca il iubesti atat de tare de ce nu ii si demonstrezi?Depune si tu un efort si depunel in masura in care il iubesti,adica(contribuie si tu cu ceva resurse,bani,alimente,etc)si data urmatoare insotestel sa vada si sa simta ca e inteles altfel nu are de unde sa stie ca tu il iubesti cu adevarat.Si ai sa vezi ca o sa ramana foarte surprins si ca relatia voastra o sa devina una mai frumoasa si mai solida.Barbatii sunt niste copii mai mici au nevoie de noi mai ales in asa momente dificile din viata lor.Intra in viata lui si la varsta de 29 ani scz dar tu esti in masura sa iti ei singura o decizie,mama iti poate da doar un sfat si atat.Daca spui ca e asa un om bun,tandru etc...,implicate mai mult .Iti doresc sa fii fericita alaturi de el daca il iubesti.
kudika392643
Postat pe 25 August 2013 12:30
daca crezi ca e b n sa te duci cu el la care veste dragoste la prima vedere si trebuie s ati lasi parinti faci cum crezi dar au mai facut si altele si si dau cu pumnin cap s au au venit in cpsciug
kudika081114
Postat pe 25 August 2013 13:01
n-as vrea sa fiu de partea mamei tale,dar singurul raspuns la intrebarile tale ..le vei avea de la familia lui.Ceva imi scapa...boala mamei lui nu este un motiv intemeiat sa nu te ia cu el..ori ii este rusine cu familia lui,ori este insurat...ambele situatii sunt destul de grave.Timpul le rezolva pe toate,este adevarat....dar de cele mai multe ori le si incurca.
Elena_1
Postat pe 25 August 2013 13:14
Înțeleg foarte bine prin ce treci. Am trãit si eu ceva asemanator. Te rog sa mã crezi ca in punctul in care ati ajuns acum cu relația este foarte important sa te prezinte familiei sale. Te-ai gândit la varianta ca poate fi cãsãtorit, cu copii? Cere-i direct si hotãrât sa te ia cu el pentru a-i cunoaște familia. Dacã refuza, spune-i ca relația voastra s-a încheiat si stai departe de el. Ai fi surprinsa sa afli cati bãrbați ( dar si femei) duc o viața dubla, fara sa se gândeascã prea mult la consecinte. In psihologie sunt nmiti psihopati. Ar fi pãcat sa pierzi timp pretios din viața ta într-o situație neclara, care sa se încheie cu lacrimi si dezamagire. Cu cât vei clarifica lucrurile mai repede cu atât va fi mai bine pentru tine. Îți doresc mult bine si fericire de la viața. Ai grija de tine!
lily_oana
Postat pe 25 August 2013 14:36
Draga fata, ar trebui sa mergi o data, sa vezi despre ce este vorba. Daca este sa fiti impreuna trabuie sa vezi si partea mai putin placuta a lucrurilor. Sa-i cunosti obligatiile inainte de a te intra intr/o relatie cu adevarat serioasa. Ai 29 de ani. Nu iti mai poti permite sa fii in afara problemelor. Trebuie sa stii ce fel de relatie iti asumi. Si dovedeste-i mamei tale ca esti matura. In primul rand nu o lasa sa-ti hotareasca viata. Ce faci, ce nu, este problema ta. Incearca sa ai o discutie serioasa cu ea. |Si fii ferma. Fara sa fii nepoliticoasa. Mama ta si-a ales viata. si tu esti datoare fata de tine insati cu propria ta alegere. Daca te vei lasa influentata mai tarziu vei regreta. Daca gresesti este greseala ta si mai tarziu iti va veni mult mai usor sa accepti lucrul acesta, decat daca vei face o alegere gresita influentata de mama ta. Apoi mergi mai departe... adica mergi cu el la familia lui. Nu te impune, dar spune-i clar si ferm ca vrei sa faci acest lucru. In afara acestor doua discutii nu poti sa iei o hotarare adevarata.
Iti doresc numai bine.
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 25 August 2013 14:57
Am on intrebare: Tu il iubesti pe acest baiat? Iubirea si incredearea merg mana in mana. Pana acum ai povestit numai cat de multe face pt tine si ce bine va intelegi atunci de ce te indoiest? Sti cum e vorba la hot de hot ii este frica, tu esti cea care a inceput relatia cu minciuni, nu ai zis ca ai aflat nimic care sa se dovedeasca a nu fi adevarat despre el, insa invers da.
kudika058136
Postat pe 25 August 2013 15:20
Intrebare: Naivitate sau ipocrizie?
Sincera sa fiu, imi pare rau ca este intr-o relatie cu tine, cred ca merita o femeie mai buna, un aspect.
Al doilea; - ar fi ca, mai trebuie sa te maturizezi ca sa poti intelege nevoile si amaraciunile oamenilor de langa tine. In viata nu intotdeauna esti pe primul loc si, poate, daca nu cunosti ,,gustul" locului doi, nu poti sa te bucuri pe deplin de locul intai. Este un punct de vedere.
jenilika
Postat pe 25 August 2013 15:20
O sa-ti raspund si eu la intrebare in urmatorul fel: ai 29 de ani...nu ai 12 in primul rand, ca sa mai depinzi de parerea parintilor in ceea ce priveste o relatie mai ales. Daca am citit bine, este vorba de cateva luni de relatie doar...de unde atata graba si stres??O relatie frumoasa vine de la sine, fara sa fie influentata de parerile din jur...si in nici un caz nu dupa cateva luni. Lasa sa curga totul asa cum vine, nu forta nimic, fi o femeie adevarata care se concentreaza pe viata ei si nu depinde de parerile mamei sau a altor persoane. Ca un sfat din propra experienta-nu te mai concentra pe acest aspect- distanta- mai bine cauta sa te stabilesti separat de parinti, fa-ti viata asa cum ti-o doresti si restul va veni de la sine. Sper sa-ti fie de folos si sa iei tot ce ti se potriveste...in orice caz fii optimista si nu o victima :)
kudika_928222
Postat pe 25 August 2013 15:37
hmmmmmmmmmmm, tu ai 29 de ani deja , timpul trece iute , ai timp sa mai asteptzi sa termine problemele fat frumos?dupa parerea mea tu trebuie sa vezi de problema ta!este viata ta in joc ...poate ca sunt reale problemele lui dar asta inseamna confuzie pentru tine , nesiguranta si situatzie neclara pe termen lung,esti dispusa sa iti sacrifici timpul tau?eu cred ca trebuie sa iti raspunzi la aceasta intrebare fara menajamente , pentru ca tu ai putea sa aloci timpul acesta unei alte relatzii fara complicatii si in care sa finalizezi casatoria alaturi de sufletul tau pereche...aceasta relatie descrisa de tine , nu ofera stabilitate nici pe termen scurt cu atat mai putin pe termen lung...dar,fa cum vrei!Zic asa, ia o foaie de caiet , in stanga trece avantajele unei astfel de asteptari/relatie cum vrei sa-i spui tu iar in dreapta dezavantajele... daca sunt mai multe dezavantaje , vezi de viata ta si nu te complica, nu e lume cat se vede pe geam , cauta unul fara situatii de asteptare , un baiat liber , hotarat sa se insoare ,capabil , harnic , un om cu care sa poti intemeia o familie , nu asa unul care nu stie ce vrea..eu am zis dar tu faci cum te taie capul
kudika379299
Postat pe 25 August 2013 16:05
Buna ! Trebuie sa ii fii alaturi in demersul de a-si ajuta familia.Gandeste-te ca intai a avut o familie si apoi pe tine.Daca mama ta iti face astfel de reprosuri,scuze,este cel putin nedreapta.Mergi inainte si sustine-l daca simti ca va iubiti cu adevarat !
kudika_31653
Postat pe 25 August 2013 16:08
VEZITI DE TREABA TA TOTI SUNT ASA ,VORBESTE CU UNUL DE RASA TA CAI MAI BINE ...NU STIU DEPINDE DAR CREDEMA CAI MAI BINE ,,,,TREK PRIN ASA CEVA SI DACA AI COPII DUOPA ACEA NU MAI POTI SA faci nimik esti legata de maini ,,,si esti obligata sa induri ,,,MAMA ta iti vrea binele ,asculto ,,,eu nu am ascultato////

kudika_20107
Postat pe 25 August 2013 16:34
pe tine te-a luat acasa la el? daca nu, de ce? ce-ar fi sa ii propui sa mergeti impreuna odata? asta asa,ca ulterior sa nu ai surprise 9s-au mai vazut cazuri). Si nu inteleg ce are mama ta cu acest fapt? daca ea ar fi in situatia parintilor lui (asta in cazul in care este adevarat tot ce spune el). propune-i sa mergeti odata impreuna, te convingi care este situatia si apoi decizia e a ta.
maria_doina
Postat pe 25 August 2013 16:40
io zic ca mama cea bolnava e de fapt nevasta sa. si fratii 2.. copiii

mama ta n are nici un rol in toata treaba asta. saraca ea tot ce doreste este sa te vada bine, cu asta sau altul.
creatza23
Postat pe 25 August 2013 18:35
dar avand in vedere ca tu l ai mintit de la bun inceput...nu stiu cat ai dreptul sa pretinzi sa fie sincer suta la suta.

"succesuri"
creatza23
Postat pe 25 August 2013 18:36
Mie, una, mi se pare putin ciudat ca nu vrea sa ii cunosti mama..daca ea vede ca se straduieste, cum ziceai, merge sa faca curat( cand mai are 2 frati) cumparaturi si sa aiba grija de ea e un fiu exemplar. Si mai ales, daca e la pat..cu siguranta i-ar face mare placere sa te duci la ea..zic si eu, un om bolnav se bucura cand vine lumea sa arate ca ii pasa, nush, parerea mea..sfatul meu e sa ai grija cat se prelungeste perioada asta pana o vei cunoaste..si in timpul asta..las-o mai moale cu atasatul, inteleg ca te-ai indragostit deja dar incearca sa fii un pic mai distantata..nu vreau sa fiu prapastioasa sau paranoica dar..poate te vei trezi ca in loc de mama bolnava are vreo nevasta sau logodnica careia ii zice ca munceste departe de casa..macar sa mergi in oras la el acolo sa ii cunosti fratii la un suc, o pizza ceva in afara casei..
kudika_26703
Postat pe 25 August 2013 19:06

draga mea, dar te-ai gandit pentru o clipa ca este posibil sa fie casatorit??? si ca scuza pe care ti-o spune este sa te tina departe de adevar?
kudika_19258
Postat pe 25 August 2013 19:56
sa nu fie insurat,mama un pretext
kudika_27676
Postat pe 25 August 2013 20:49
Inteleg ca intr-un fel anume e graba ca totusi ai o varsta si te gandesti ca cu cat inaintezi in varsta nu a sa te mai ai nimeni si ca o sa ramai fata batrana dar tine cont de pareriile celor care ti le-au oferit sincer nu te avanta prea tare in aceasta relatie nu se stie niciodata ce e in spatele povestii lui atat timp cat tu nu ii vezi situatia cu ochi tai zic sa ai rabdare ... am fost intr-o situatie asemanatoare .. eram intr-o relatie aproape de 6 luni vorbea cu mine de casatorie si prezentarea mea parintilor si invers ca sa aflu mai tarziu cu 2 luni ca defapt el s-a casatorit deja si ca am devenit amanta .. nu mi-a picat bine ... fi cu picioarele pe pamant si nu crede ca tot ce zboara se mananca ... Sfatul meu e sa fi prudenta si rabdatoare ca daca nu e el alesul va fi altul ... nu avea prea mare in oamenii din tarile orientale ca multe sa ascund dupa vorbe frumoase si dulci ... pana una alta iti recomand sa faci acelas lucru cum a mai spus cineva intr-un mesaj anterior ... ia o foaie si un pix si pune in balanta avantaje si dezavantaje plus ia in considerare faptul ca il sti doar de 2 luni nu avea asteptari prea mari si daca intradevar te iubeste dupa cum iti spune nu cred ca ar fi o problema introducerea ta familie ca vorba vine mama lui e bolnava poate e pe moarte , dar orice parinte vrea sa-si vada copilul realizat si implinit pe plan emotional si financiar ... afla ce e la mijloc , am incredere ca iei decizia corecta ...
marylobita
Postat pe 25 August 2013 23:39
si tie iti plac telenovelele ? vrei sa sa intalneasca cu sotia tipului si cei doi copii ?
kudika358509
Postat pe 26 August 2013 07:48
Sti , daca il iubesti nu renunta. S-ar putea sa fie marea ta dragoste si asta o intalnesti doar odata in viata.
Iti doresc multa fericire
kudika067981
Postat pe 26 August 2013 07:51
Faptul ca isi ajuta familia asa cum o face el ar trebui sa te bucure, caci asta inseamna ca e un om pe care te poti baza, care este langa tine si la greu, care nu te va lasa balta atunci cand vei avea nevoie de el sa te sustina. Nu o inteleg pe mama ta. Un om care intoarce spatele familiei sale e un om de care eu una nu m-as apropia prea mult.
Singura chestie la care ar trebui sa ai grija: cat este el de dependent de ai lui? Este suficient de matur si de stapan pe viata sa in asa fel incat sa stie unde sa traseze linia si sa nu-i permita mamei sale sa intervina in relatiile lui sau e genul acela, baiatul mamei care nu iese din cuvantul ei si nu e capabil sa taie cordonul ombilical, lasand-o pe ea sa ii dicteze viata? Iar chestia asta se aplica si la tine, cat de mult ii permiti tu mamei tale sa intervina in viata ta? Pentru ca una este sa ceri niste sfaturi si cu totul alta este sa ti se impuna ce sa faci si cu cine sa fii.
In rest, observa, ai rabdare si asculta-ti instinctele.
P.S.:Mi se pare infantil si urat sa minti, mai ales dupa ce i-ai promis in fata ca nu mai ai si alte chestii tainuite. Ce-a fost in mintea ta nu pot sa inteleg, ce mare branza daca esti mai in varsta decat el? Si cum oare te-ai gandit tu ca nu o sa afle pana la urma? Ti-a oferit ocazia sa fii sincera si tu i-ai dat cu piciorul. Asta imi spune despre tine ca nu esti o persoana onesta si de incredere. Iar in cazul asta si el ar trebui sa aiba grija cu tine.
ramona231
Postat pe 26 August 2013 09:11
Domnita, desi nu ne-ai spus, baiatul tau este arab. Nu te mai crampon, este comportament tipic. Si nu trebuia sa astepte 2 luni jumate, trebuia sa astepte pana la nunta ca sa inceapa viata intima, in cultura lui deja a comis un pacat major. Si arabii tin de familia apartinatoare mai mult decat de sotie si o sa fie dedicate mamei si fratilor orice ai face tu, ca iti convine sau nu. Ori il accepti asa ori va luati pa ca el altfel nu stie sa fie si nici n-ar incerca sa fie altfel pentru tine ca nu ai sa ii dai argumente destul de puternice. Nu o sa rastorni tu in cateva luni niste conceptii de viata in care a fost crescut toata viata. In caz ca nu stii, la arabi mama este extreme de importanta si mult respectata. Nu puteti judeca si seta un arab cu o minte de roman. La romani parintii nu se baga in relatiile copiilor, la arabi intr-o casatorie intra toata familia, nu te mariti cu baiatul ci cu familia lui. Si ca sa fii acceptata tre sa stai mai mult cu ma-sa decat cu fii-su. De-asta nu te duce la el acasa, la ei nu exista reletii fara casatorie si ma-sa nu poate accepta asa ceva, poate nici nu stie de tine. Si ca-i dragastos, asa sunt toti arabii, alta trasatura caracteristica, asta nu inseamna multa iubire, e doar stilul lor. si - 4 ur information - arabii pot sa fie foarte dragastosi si cu mai multe femei simultan. Asta ca sa nu ne imbatam cu apa rece :)
danaeldreny
Postat pe 26 August 2013 10:04
BTW arabii isi iau neveste mult mai in varsta - 5 ani, 10 ani, 15 ani e ceva frecvent si traiesc fericiti pana la adanci batraneti fara a observa acest lucru. la tine un an jumate e nimic, sunteti aceeasi generatie.
Multe mai ai de invatat.
Cam multa inocenta pentru 29 de ani
danaeldreny
Postat pe 26 August 2013 10:10
De la: kudika_931541, la data 2013-08-21 13:57:48Mi-a spus ca mama lui e bolnava, sta la pat, si nu vrea sa o cunosc asa. Si in plus, cand merge acasa la el, el trebuie sa faca curatenie in toata casa, cumparaturi, mancare pentru toata familia. Sta de vorba cu mama lui. Eu m-as simti in plus. Si mai si cred ca mama lui e geloasa, desi el mi-a zis ca nu este asa. Si el isi doreste ca intai mama lui sa se insanatoseasca. Si impune un fel de distanta in acest sens, ceea ce ma irita un pic. Dar am inteles ca aici e normal ca un cuplu proaspat sa petreaca intai timp impreuna, apoi sa isi prezinte amicii, apoi la urma de tot parintii...


asa este normal peste tot mai nu numai pe acolo!!
kiss_my_ass
Postat pe 26 August 2013 10:11
De la: kiss_my_ass, la data 2013-08-26 10:11:23
De la: kudika_931541, la data 2013-08-21 13:57:48Mi-a spus ca mama lui e bolnava, sta la pat, si nu vrea sa o cunosc asa. Si in plus, cand merge acasa la el, el trebuie sa faca curatenie in toata casa, cumparaturi, mancare pentru toata familia. Sta de vorba cu mama lui. Eu m-as simti in plus. Si mai si cred ca mama lui e geloasa, desi el mi-a zis ca nu este asa. Si el isi doreste ca intai mama lui sa se insanatoseasca. Si impune un fel de distanta in acest sens, ceea ce ma irita un pic. Dar am inteles ca aici e normal ca un cuplu proaspat sa petreaca intai timp impreuna, apoi sa isi prezinte amicii, apoi la urma de tot parintii...


asa este normal peste tot mai nu numai pe acolo!!

Kissss !
luchianramona
Postat pe 26 August 2013 10:13
cf aso
acum-sunt-eu
Postat pe 26 August 2013 10:13
De la: luchianramona, la data 2013-08-26 10:13:15
De la: kiss_my_ass, la data 2013-08-26 10:11:23
De la: kudika_931541, la data 2013-08-21 13:57:48Mi-a spus ca mama lui e bolnava, sta la pat, si nu vrea sa o cunosc asa. Si in plus, cand merge acasa la el, el trebuie sa faca curatenie in toata casa, cumparaturi, mancare pentru toata familia. Sta de vorba cu mama lui. Eu m-as simti in plus. Si mai si cred ca mama lui e geloasa, desi el mi-a zis ca nu este asa. Si el isi doreste ca intai mama lui sa se insanatoseasca. Si impune un fel de distanta in acest sens, ceea ce ma irita un pic. Dar am inteles ca aici e normal ca un cuplu proaspat sa petreaca intai timp impreuna, apoi sa isi prezinte amicii, apoi la urma de tot parintii...


asa este normal peste tot mai nu numai pe acolo!!

Kissss !


ramoooooo!!!
kiss_my_ass
Postat pe 26 August 2013 10:17
De la: acum-sunt-eu, la data 2013-08-26 10:13:50cf aso


bn
kiss_my_ass
Postat pe 26 August 2013 10:18
Buna,am citit articolul cu interes si sincer sa fiu sunt 2 variante clare.Pentru inceput iti spun ca in general relatiile intre natii diferite nu dureaza in timp,iar majoritatea se sfarsec urat.
Prima varianta,daca te iubeste cu adevarat,deja asta inseamna ca are o responsabilitate...adica ar trebui sa fie responsabil de relatia voastra,si sa faca in asa fel sa se ingrijasca de tine si de voi,atat financiar cat si moral..asta inseamna servici casa masa etc....deci sa lase vrajala cu masa frati surori,ca nu suporta maicas,daca tine la tine asa cum spune sa faca in asa fel sa traiti impreuna ca o familie,sub acoperisul vostru si gata.
A doua varianata e sa il lasi in pace ca in general nu tin mult timp relatiile astea,intotdeauna vor fii discutii de rasa,tara,copii,etc...si daca vrea sa stea cu masa si fratii lui atunci lasa-l sa traiasca cu ei.Poate prefera asa.
Am trait si eu cu sotia cativa ani buni in strainatate si am munci,am vazut si cazuri de aceste,si stim foarte bine cum este cu zambetul acela fals in fata si ura aia permanenta pe la spate a celor din tara respectiva fata de straini..mai ales fata de romani...asa ca daca ma intrebi pe mine eu nu as fii deacord cu relatia...
Mult succes in continuare.
Sarut mana.
kudika_23701
Postat pe 26 August 2013 13:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Amintiri din copilarie 9 De la: _dulcik_ 25 Aprilie 2009 12:08
PARERI VA ROG 0 De la: 19 August 2009 16:44
ce parere aveti ?/?majoritatea femeilor sunt materialiste?? 44 De la: SweetDadyD 11 Martie 2009 21:58
Dragoste la prima vedere 68 De la: camelusha83 6 Aprilie 2009 19:19
sf.mihail si gavril 2 De la: kudika_alexutza 8 Noiembrie 2009 15:49