Setari Cookie-uri

Ati accepta o relatie cu acest barbat? Sa am rabdare cu el?

Draga mea,scuza-ma dar 29 ani mi se pare o varsta unde ar trebui sa iei singura decizii si sa nu mai depinzi de ce zice ,,mami'',iar referitor la mama bolnava si frati...de ce nu te implici mai mult sa vezi daca realmente este edevarata povestea sau este altceva la mijloc...o familie poate???numai bine
kudika382618
Postat pe 26 August 2013 16:25
Sincer,nu el are o problema...ci tu. Fara a te supara sau a interpreta gresit, dar tu ai inceput relatia asta cu tot felul de minciuni care nu isi aveau rostul. El are foarte multe responsabilitati, are griji, pentru varsta lui se comporta exemplar ( rezulta din ceea ce povesteti tu). Fii rationala si nu mai fii egoista.
kudika021817
Postat pe 26 August 2013 21:50
Daca ai 29 de ani si iti place acest baiat de ce nu te casatoresti cu el? El trebuie sa te prezinte familiei sale, poate familia sa nici nu stie de existenta ta. Daca mama sa este bolnava la pat s-ar putea sa nu se mai insanatoseasca deloc si sa nu isi cunoasca viitoarea nora niciodata.
Aceasta poveste este pe undeva incredibila, adica baiatul bogat care isi ajuta familia enorm (sa dai bani de vacanta in strainatate semnifica mult)dar nu poate angaja o persoana pentru 2 zile ca sa faca curatenie si cumparaturi iar el impreuna cu tine sa isi viziteze mama bonava fara indatoriri casnice.
kudika137672
Postat pe 27 August 2013 02:07
daca mamicuta ta ar fi bolnava si n-ar fi ajutata de propriul copil cum ar fi...
dorobant
Postat pe 27 August 2013 09:54
Ai punctat perfect. Sa se puna ea in situatia lui, sa empatizeze putin si va constata ca baiatul e cumsecade.
Liuta
Postat pe 27 August 2013 15:25
Mi se pare corect ca isi ingrijeste mama si mama ta ar trebui sa- l admire pentru asta , poate intr-o zi o v- a ajuta si pe ea daca v- a avea nevoie. Are dreptate ca nu vrea sa o vezi pe mama lui bolnava si casa probabil neglijata pina nu veti avea o relatie mai indelungata si stabila,mai ales ca tu l- ai mintit la inceput simacum i- i trebuie timp sa capete incredere in tine. Dupa un timp sint sigura ca temv- a lua si pe tine cu el sa- i cunosti familia daca te iubeste. Oricum la virsta ta poti sa hotarasti ce faci in viata nu mai hotaraste mama pentru tine.....
healthy001613
Postat pe 27 August 2013 15:59
Inca o tuta vrajita de un arabete mincinos...evident, tot in vest se petrece telenovela...
kudika226898
Postat pe 27 August 2013 17:39
Am sa va povestesc ce s-a intamplat azi. Azi m-am simtit rau toata ziua. L-am rugat sa vina sa stea cu mine, si a inceput sa ma ia la misto. Mi-a zis ca e prea obosit, sa ma duc la medic. El nu vine.

Sa precizez ca saptamana trecuta el a fost bolnav si eu m-am dus la el obosita, moarta coapta, i-am cumparat eu medicamente din banii mei, am stat cu el in fiecare zi pana s-a simtit bine.

Si i-am zis asta, iar replica lui a fost: si imi vei reprosa asta toata viata??
kudika_931541
Postat pe 28 August 2013 00:56
Imi pare rau ca esti bolnava si nu te simti bine. Insanatosire grabnica!
kudika137672
Postat pe 28 August 2013 22:25
Gaseste-ti alt prieten.O relatie in care sa nu fie nevoie sa minti . Si eu am trecut peste faza cu mama. Si regret. Acum dupa 7 ani de casatorie si o fetita dulce foc inca persista aceeasi problema. Adica vizitele la mama primeaza.
ganciucris
Postat pe 29 August 2013 07:36
draga mea..la prima vedere el face un gest frumos pentru familia lui,dar faptul ca nu vrea sa te ia cu el cand merge acasa mi se pare un pic suspect..il inteleg ca nu vrea sa o vezi pe mama lui bolnava..dar macar sa mergi cu el cand face cumparaturile pentru familia lui,sa vezi ca intradevar face asta..eventual sa iti arate diagnosticul mamei lui,sau medicamentele care le cumpara pentru ea..ceva dovezi intelegi ce zic?plus daca are fratu sa faca cu randul nu?sa faca curatenie si ei,s-o ajute si ei pe mama lor..Din ce spui tu eu cred ca trebuie sa-l intelegi daca intradevar este asa..pentru ca pare o relatie faina..chiar daca v-ati cunoscut pe internet..si eu de exemplu mi-am intalnit iubirea pe internet si acum locuim impreuna si e f frumos..
Mama ta isi spune parerea ei si o face sincer..nu trebuie condamnata,pentru ca ea iti vrea binele..dar numai tu stii ce vrea inima ta nu?e bine sa tii cont de ce zice ea,dar nu in totalitate daca tu iti doresti altceva..sper ca ai inteles cv din ce ti-am scris :)
VioricaBarbu
Postat pe 29 August 2013 10:33
o nu asa ceva e inaccceptabil..nu nu deci avea scuza cu mama acum ce mai e?dar unde la el?parca nu puteai sa mergi la el..locuieste separat de mama lui?trebuie sa cantaresti bine situatia..si sa tii cont mult si de faptul ca e strain..vezi daca intradevar e mama lui in spate..pune-i conditii daca vrea sa continuati sa-ti demonstreze acest lucru..pentru ca e posibil sa fie o nevasta in spate nu mama...la raspunsul pe care ti l-a dat sa nu-i mai vb macar 2 zile..spune-i doar ca nu ti-a placut atitudinea lui si-l lasi 2 zile sa reflecteze si sa realizeze ca a gresit..trebuie sa impui respect draga nu sa-l lasi sa te ameteasca cu toanele lui.
VioricaBarbu
Postat pe 29 August 2013 10:44
De la: VioricaBarbu, la data 2013-08-29 10:33:04draga mea..la prima vedere el face un gest frumos pentru familia lui,dar faptul ca nu vrea sa te ia cu el cand merge acasa mi se pare un pic suspect..il inteleg ca nu vrea sa o vezi pe mama lui bolnava..dar macar sa mergi cu el cand face cumparaturile pentru familia lui,sa vezi ca intradevar face asta..eventual sa iti arate diagnosticul mamei lui,sau medicamentele care le cumpara pentru ea..ceva dovezi intelegi ce zic?plus daca are fratu sa faca cu randul nu?sa faca curatenie si ei,s-o ajute si ei pe mama lor..Din ce spui tu eu cred ca trebuie sa-l intelegi daca intradevar este asa..pentru ca pare o relatie faina..chiar daca v-ati cunoscut pe internet..si eu de exemplu mi-am intalnit iubirea pe internet si acum locuim impreuna si e f frumos..
Mama ta isi spune parerea ei si o face sincer..nu trebuie condamnata,pentru ca ea iti vrea binele..dar numai tu stii ce vrea inima ta nu?e bine sa tii cont de ce zice ea,dar nu in totalitate daca tu iti doresti altceva..sper ca ai inteles cv din ce ti-am scris :)


interesante sfaturi si cand te gandesti ca n-au decat 2 luni de relatie stau si ma gandesc dupa ce trece un an cam ce sfaturi i-ai da!!!
kiss_my_ass
Postat pe 29 August 2013 10:56
De la: healthy001613, la data 2013-08-27 15:59:43Mi se pare corect ca isi ingrijeste mama si mama ta ar trebui sa- l admire pentru asta , poate intr-o zi o v- a ajuta si pe ea daca v- a avea nevoie. Are dreptate ca nu vrea sa o vezi pe mama lui bolnava si casa probabil neglijata pina nu veti avea o relatie mai indelungata si stabila,mai ales ca tu l- ai mintit la inceput simacum i- i trebuie timp sa capete incredere in tine. Dupa un timp sint sigura ca temv- a lua si pe tine cu el sa- i cunosti familia daca te iubeste. Oricum la virsta ta poti sa hotarasti ce faci in viata nu mai hotaraste mama pentru tine.....

ai fost la el, i-ai vazut fam,mama lui fratii?
Titanika
Postat pe 29 August 2013 11:39
De la: Titanika, la data 2013-08-29 11:39:43
De la: healthy001613, la data 2013-08-27 15:59:43Mi se pare corect ca isi ingrijeste mama si mama ta ar trebui sa- l admire pentru asta , poate intr-o zi o v- a ajuta si pe ea daca v- a avea nevoie. Are dreptate ca nu vrea sa o vezi pe mama lui bolnava si casa probabil neglijata pina nu veti avea o relatie mai indelungata si stabila,mai ales ca tu l- ai mintit la inceput simacum i- i trebuie timp sa capete incredere in tine. Dupa un timp sint sigura ca temv- a lua si pe tine cu el sa- i cunosti familia daca te iubeste. Oricum la virsta ta poti sa hotarasti ce faci in viata nu mai hotaraste mama pentru tine.....

ai fost la el, i-ai vazut fam,mama lui fratii?

la ce concluzie ai ajuns dupa ce ai fost tratata asa cum te-a tratat el?
Titanika
Postat pe 29 August 2013 11:55
De la: kudika_931541, la data 2013-08-28 00:56:30Am sa va povestesc ce s-a intamplat azi. Azi m-am simtit rau toata ziua. L-am rugat sa vina sa stea cu mine, si a inceput sa ma ia la misto. Mi-a zis ca e prea obosit, sa ma duc la medic. El nu vine.

Sa precizez ca saptamana trecuta el a fost bolnav si eu m-am dus la el obosita, moarta coapta, i-am cumparat eu medicamente din banii mei, am stat cu el in fiecare zi pana s-a simtit bine.

Si i-am zis asta, iar replica lui a fost: si imi vei reprosa asta toata viata??

raspunsurile de mai sus iti sunt tie adresate,am facut eu o gafa scuze!!!
Titanika
Postat pe 29 August 2013 11:58
se pare ca indiferenta lui ,DOARE!asa-i?
Titanika
Postat pe 29 August 2013 12:05
ti-a ramas un gust amar,toate intalnirile voastre ,dar sunt curioasa daca te mai suna cum o facea inainte?
Titanika
Postat pe 29 August 2013 12:15
Ai gandit vre-o clipa ca acest baiat s-ar putea sa fie casatorit ? Nu cred...motiv pt care , daca-ti doresti o relatie cu acesta ar trebui sa insisti sa ajungi acasa la el sa-i cunosti mama si restul familiei si totodata sa-l ajuti cu ceea ce poti...Daca in continuare va refuza din nu conteaza ce motive , atunci...exista o problema...deloc de neglijat.

Aceasta este opinia / parerea mea...te rog sa nu mi-o iei in nume de rau...

Iti doresc mult succes.
kudika_931639
Postat pe 29 August 2013 22:08
De la: kudika_931541, la data 2013-08-28 00:56:30Am sa va povestesc ce s-a intamplat azi. Azi m-am simtit rau toata ziua. L-am rugat sa vina sa stea cu mine, si a inceput sa ma ia la misto. Mi-a zis ca e prea obosit, sa ma duc la medic. El nu vine.

Sa precizez ca saptamana trecuta el a fost bolnav si eu m-am dus la el obosita, moarta coapta, i-am cumparat eu medicamente din banii mei, am stat cu el in fiecare zi pana s-a simtit bine.

Si i-am zis asta, iar replica lui a fost: si imi vei reprosa asta toata viata??


Cu alte cuvinte, il doare in basca de tine...
kudika226898
Postat pe 30 August 2013 16:38
Baiatul cu care vorbesc nu locuieste cu parintii. Familia lui locuieste la trei ore distanta.

Deocamdata eu nu pot face cercetari pe viu...Si nu stiu cum sa descopar daca e adevarat sau nu.

Am vazut o conversatie cu mama lui in care ea ii spunea ca va face analize.

Eu nu stiu ce sa mai cred. Nici nu vreau sa il judec gresit, sa fie adevarat ce spune si eu sa ii dau papucii. Nici nu vreau sa fiu mintita in cel mai josnic mod si sa continui cu el.

Cum as putea sa aflu adevarul???
kudika_931541
Postat pe 30 August 2013 17:06
De la: kudika_931541, la data 2013-08-30 17:06:05
Cum as putea sa aflu adevarul???


angajeaza o firma de detectivi particulari. sau privati
paradoxion-secund
Postat pe 30 August 2013 17:08
De la: kudika_931541, la data 2013-08-30 17:06:05Baiatul cu care vorbesc nu locuieste cu parintii. Familia lui locuieste la trei ore distanta.

Deocamdata eu nu pot face cercetari pe viu...Si nu stiu cum sa descopar daca e adevarat sau nu.

Am vazut o conversatie cu mama lui in care ea ii spunea ca va face analize.

Eu nu stiu ce sa mai cred. Nici nu vreau sa il judec gresit, sa fie adevarat ce spune si eu sa ii dau papucii. Nici nu vreau sa fiu mintita in cel mai josnic mod si sa continui cu el.

Cum as putea sa aflu adevarul???



Eu locuiesc in Italia si aici e foarte usor sa afli daca o anumita persoana este casatorita sau nu. Se face o cerere la primaria de care apartine cu domiciliul in care se specifica numele si adresa persoanei iar la motive se scrie ca iti face curte. Eu am facut asa si sunt multumita ca nu m-a mintit.
kudika137672
Postat pe 30 August 2013 22:23
De la: kudika137672, la data 2013-08-30 22:23:24
De la: kudika_931541, la data 2013-08-30 17:06:05Baiatul cu care vorbesc nu locuieste cu parintii. Familia lui locuieste la trei ore distanta.

Deocamdata eu nu pot face cercetari pe viu...Si nu stiu cum sa descopar daca e adevarat sau nu.

Am vazut o conversatie cu mama lui in care ea ii spunea ca va face analize.

Eu nu stiu ce sa mai cred. Nici nu vreau sa il judec gresit, sa fie adevarat ce spune si eu sa ii dau papucii. Nici nu vreau sa fiu mintita in cel mai josnic mod si sa continui cu el.

Cum as putea sa aflu adevarul???



Eu locuiesc in Italia si aici e foarte usor sa afli daca o anumita persoana este casatorita sau nu. Se face o cerere la primaria de care apartine cu domiciliul in care se specifica numele si adresa persoanei iar la motive se scrie ca iti face curte. Eu am facut asa si sunt multumita ca nu m-a mintit.


sau te uitai in buletin
paradoxion-secund
Postat pe 30 August 2013 22:28
La telefon poate vorbi cu o amica, cu o matusa sau cu bunica si sa spuna ca vorbeste cu mama lui bolnava. Tu auzi o voce feminina si presupui ca vorbeste cu mama sa.
kudika137672
Postat pe 30 August 2013 22:29
In Italia nu este valabil sa te uiti in buletin pentru ca e scris necasatorit din principiu. Stiu din proprie experienta pe vremea cand eram casatorita dar in buletin eram stato civile libera.
kudika137672
Postat pe 30 August 2013 22:34
De la: kudika137672, la data 2013-08-30 22:34:20In Italia nu este valabil sa te uiti in buletin pentru ca e scris necasatorit din principiu. Stiu din proprie experienta pe vremea cand eram casatorita dar in buletin eram stato civile libera.


acum esti singura?
paradoxion-secund
Postat pe 30 August 2013 22:45
De la: paradoxion-secund, la data 2013-08-30 22:45:33
De la: kudika137672, la data 2013-08-30 22:34:20In Italia nu este valabil sa te uiti in buletin pentru ca e scris necasatorit din principiu. Stiu din proprie experienta pe vremea cand eram casatorita dar in buletin eram stato civile libera.


acum esti singura?


nu sunt singura.
kudika137672
Postat pe 30 August 2013 23:03
Nu stiu daca aici e posibil asa ceva, adica sa intreb la primarie daca e insurat. Insa vreau sa imi dau seama din comportamentul lui.

Dupa faza de marti cand n-a dat doi bani pe mine, a vazut ca nu-i mai raspund la telefon. A intrat pe facebook si a vazut ca in seara respectiva marti, stateam de vorba cu un amic, dar pe care el nu il cunoaste, nu stia ca e amic..Si a crezut ca deja imi caut pe altul. Si mi-a trimis un mesaj lung in care spunea ca va repara ce a facut si ca ii pare rau. Eu nu i-am raspuns.

Miercuri dimineata mi-a scris, eu nu i-am raspuns si a inceput sa ma ameninte ca renunta la mine daca nu ii raspund si daca nu ne vedem miercuri dupa-amiaza sa vorbim. Ne-am vazut si mi-a zis ca nu se poate ca daca avem o cearta sa imi caut deja pe altul, ca a vazut mesajele de pe facebook si ca ma paraseste. In fine, ne-am luat la cearta si pana la urma ne-am impacat.

Apoi a venit in fiecare zi la mine, a stat la mine, inclusiv in weekend. si totul bine, ne-am inteles bine. mi-a spus ca luna asta sta prost cu banii, trebuie sa facem economie..Peste doua saptamani e o sarbatoare in orasul in care locuieste familia lui. Sarbatoarea incepe vineri saptamana asta si tine pana duminica saptamana viitoare.

In iulie imi spusese sa vin, acum i-am zis ca voi veni...Si mi-a zis sa nu vin vineri pentru ca daca ajung vineri la unu noaptea obosita, dorm, nu are sens sa platim hotelul in acea noapte. Sa vin sambata dimineata. Ieri imi spune ca el in weekendul asta merge acolo sa fie si cu familia lui...Si i-am zis ca are bani in acest weekend, dar nu are bani pentru doua nopti de hotel cand vin eu..Si de aici o intreaga cearta. Mi-a zis ca nu ma prezinta familiei lui pentru ca nu poate prezenta o fata care il va parasi dupa trei zile, si ca ma va prezenta cand va fi sigur ca relatia noastra functioneaza. In fine, ne-am certat o gramada ieri. El urma sa vina la mine ieri seara, dar credeam ca dupa cearta nu va mai veni, insa a venit la ora stabilita.

Se purta distant, nu raspundea la gesturile mele tandre sau la cuvintele mele tandre..Asa ca l-am lasat in pace. Am mancat si inainte sa dormim m-a intrebat daca vreau sa vorbim despre cearta din timpul zilei. Si ne-am explicat ce gandim, mi-a zis ca are nevoie de mine langa el. Si ca mereu ne certam cand vrea el sa plece, si asta nu ii place.

Azi aproape ca nu mi-a scris. Dar urmeaza sa ne vedem in seara asta dupa servici.

Eu nu stiu ce sa cred si incertitudinea ma tortureaza.
kudika_931541
Postat pe 3 Septembrie 2013 16:17
Cand e in orasul in care locuim amandoi, isi petrece aproape tot timpul cu mine, ne vedem in fiecare zi, ramane la mine in fiecare noapte, weekendurile le petrecem impreuna, imi povesteste tot ce face.

Cand pleaca la ai lui:
- cand il sun, nu raspunde. Suna sau scrie mai tarziu. Daca vorbim la telefon, vorbeste cu voce joasa pentru ca sa nu il auda familia lui, pentru ca el vrea intimitate. Sau vorbeste de pe strada.

- daca ii scriu, raspunde dupa o ora sau doua. Imi spune ca el isi lasa telefonul in camera la incarcat...

- daca ii reprosez ca face cele doua de mai sus, se ia la cearta cu mine.

- weekendul trecut mi-a reprosat ca am fost la o petrecere si nu i-am scris in timpul petrecerii, ci doar la sfarsitul ei cand am ajuns acasa. Si pentru acest motiv aproape nu mi-a vorbit tot weekendul.

- m-am lamurit ca nu sta cu mama lui tot timpul. Ii face cumparaturi si curat, dar in rest sta cu amicii lui. Spune ca noaptea nu iese.

- i-am propus sa merg cu el, dar nu vrea. Nu vrea sa-mi prezinte familia lui spunand ca o va face cand e sigur ca relatia functioneaza cu adevarat.

Si atitudinea asta a lui cand pleaca ma face sa am cele mai negre indoieli.
kudika_931541
Postat pe 3 Septembrie 2013 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dupa cat timp se numeste "iubire"? 50 De la: axinte_suzana 5 Iunie 2009 10:08
Prins intre capcane 5 De la: sweetviper 19 Iunie 2009 20:50
mi`e greu sa trec peste asta ! 25 De la: kudika003451 14 Mai 2009 16:33
Afla secretul zilei de nastere 79 De la: kudika026598 18 Iunie 2009 22:53
Sunt agresiva cu iubitul meu 64 De la: lollitta 31 Iulie 2011 23:19