Setari Cookie-uri

Mi-a mãrturisit cã m-a înșelat!

De la: kukla, la data 2014-04-16 10:53:57Poate ca intr-adevar a avut pe cineva si acum isi da seama ca nu a meritat si vrea sa-si refaca casnicia... faptul ca a recunoscut da dovada de curaj . Ai putea sa gandesti ca vreasa indrepte greseala facuta si acceptand sa se mute in orasul in care esti inseamna ca este pe drumul cel bun. A gresit, ti-a marturisit si vrea sa mearga mai departe cu tine. Parerea mea. Sfatul meu este ca oricat de greu iti este , depaseste momentul si mergi mai departe cu ea.


Multumesc pentru opinie si sfat. Desii mã doare cumplit totul am ales sã trec peste și sã-mi continui viața cu ea mai departe.
Poate nu numai ea are nevoie de o a doua șansã, cred cã și eu am nevoie în egalã mãsurã de o a doua șansã la fericire... alãturi de partenerul cu care am ales sã-mi continui viața mai departe.
Mulțumesc încã o datã.
kudika_958736
Postat pe 17 Aprilie 2014 13:55
Povestea în esențã nu e chiar frumoasã... pentru mine. E probabil interesantã pentru cineva din afaã, însã pentru mine...
În altã ordine de idei nu apreciez nici un pic cã a știut sã joace în douã câmpuri diferite astfel încât sã nu observ nimic. Era de preferat sã aibã o atitudine mai tranșantã ori eu ori el. Pe vremea aceea aș fi putut sã intervin mult mai prompt și mai eficient, astfel încât lucrurile sã nu se prelungeascã ... la ani de zile. Nu aș fi renunțat nici atunci la ea și în general lupt din toate puterile pentru ce e al meu. Poate numai dacã nu ar fi renunțat ea total la mine... Dragoste cu sila nu se poate și nu aș putea pretinde niciodatã finței iubite un astfel de compromis.
Poate nu a vrut sã mã abandoneze total, (ea și acum susține cã am avut și voi avea tot timpul un loc mai mult decât special în inima ei) sau poate nu a vrut sã piardã copilul / în definitiv adulterul era comis de ea, nu de mine / .
Mie sincer mi-ar convenii ideea cã totuși mã iubea și pe mine, poate la fel de tarte, de moment ce nu a renunțat.
Ideea e cã nu prea mai vreau sã mã gândesc la ce a fost. Vreau sã-mi fac planuri de viitor împreunã cu ea și copilul nostru, planuri la care vreau sã mã concentrez. Oricum durerea e atât de mare încât, sincer... nefiind vreun gen de masochist, chiar nu vreau sã mã gândesc mereu. Partea proastã e cã, uneori și fãrã sã vreau mã prãbușesc în mine. Cu timpul nãdãjduiesc cã o sã-mi revin...
kudika_958736
Postat pe 17 Aprilie 2014 14:11
De la: kudika_958736, la data 2014-04-17 14:11:57Povestea în esențã nu e chiar frumoasã... pentru mine. E probabil interesantã pentru cineva din afaã, însã pentru mine...
În altã ordine de idei nu apreciez nici un pic cã a știut sã joace în douã câmpuri diferite astfel încât sã nu observ nimic. Era de preferat sã aibã o atitudine mai tranșantã ori eu ori el. Pe vremea aceea aș fi putut sã intervin mult mai prompt și mai eficient, astfel încât lucrurile sã nu se prelungeascã ... la ani de zile. Nu aș fi renunțat nici atunci la ea și în general lupt din toate puterile pentru ce e al meu. Poate numai dacã nu ar fi renunțat ea total la mine... Dragoste cu sila nu se poate și nu aș putea pretinde niciodatã finței iubite un astfel de compromis.
Poate nu a vrut sã mã abandoneze total, (ea și acum susține cã am avut și voi avea tot timpul un loc mai mult decât special în inima ei) sau poate nu a vrut sã piardã copilul / în definitiv adulterul era comis de ea, nu de mine / .
Mie sincer mi-ar convenii ideea cã totuși mã iubea și pe mine, poate la fel de tarte, de moment ce nu a renunțat.
Ideea e cã nu prea mai vreau sã mã gândesc la ce a fost. Vreau sã-mi fac planuri de viitor împreunã cu ea și copilul nostru, planuri la care vreau sã mã concentrez. Oricum durerea e atât de mare încât, sincer... nefiind vreun gen de masochist, chiar nu vreau sã mã gândesc mereu. Partea proastã e cã, uneori și fãrã sã vreau mã prãbușesc în mine. Cu timpul nãdãjduiesc cã o sã-mi revin...
kukla
Postat pe 18 Aprilie 2014 23:42
Ai grija de ferivirea ta.....e o pasare rara. Iarta si priveste inainte cu speranta.
kukla
Postat pe 18 Aprilie 2014 23:44
De la: kukla, la data 2014-04-18 23:44:12Ai grija de ferivirea ta.....e o pasare rara. Iarta si priveste inainte cu speranta.


Mulțumesc pentru sfat, pentru moment fericirea mea este la cota cea mai scãzutã la care a fost vreodatã.
Am speranțe totuși cã situația este reversibilã (sau poate revizuibila), nu fac exceptie din categoria acelor oameni (spun eu normali și comuni) care își doresc fericirea și luptã pentru ea.
Sunt conștient cã, fericirea mea în momentul de fațã, depinde foarte mult de modul în care voi putea depãși momentul.
Ști... durerea e groaznicã! Nu am crezut vreodatã cã ființa cu care am ales sã-mi împart viața va face asta vreodatã.
Dar cine sunt eu sã o judec? Știm cu toții cã, inimii nu poți sã-i poruncești sã se comporte rațional. În mod sigur, la un moment dat inima ei i-a dictat altceva decât relația de cãsnicie. Aici este și vina mea desigur... însã partea cu adulterul, nu o sã-l pun în sarcina mea. Pentru asta nu sunt vinovat!
Așa cred eu.
Oricum am ales sã trec mai departe, însã... deși nu este ușor de loc, mai am un rãzboi greu de purtat. CU MINE ÎNSUMI! Dacã înving sunt tare! Dacã nu, trebuie sã mã adun și sã fiu TARE! În orice situație ... trebuie sã continui sã lupt.
Cu bine,
kudika_958736
Postat pe 21 Aprilie 2014 06:57
De la: , la data 2014-03-26 01:18:38Salut toatã lumea și în câteva rânduri vrea sã vã prezint și situația mea. Nu știu dacã e mai buna sau mai cruntã ca a celorlalți care au postat aici pentru cã nu am avut timp sã citesc toate postãrile și comentariile, dar sfaturile pe care vreau sã mi le dați m-ar ajuta enorm sã trec peste propria mea tragedie. Și în mod deosebit aștept punctul de vedere, onest, al unei femei. Bãrbații în marea lor majoritate intuiesc ce îmi vor spune.
Pe scurt: am 45 ani și sunt cãsãtorit de 22 ani. 22 ani înseamnã o viațã de adolescent așa cã nu voi povesti totul, doar ce e important. Am uitat sã spun cã avem o fetițã de 14 ani, frumoasã, inteligentã și care mã face mereu mândru de ea. Dar nu fetița e problema.
În urmã cu 10-12 ani, am întemeiat o societate comercialã pentru soție, cu profil alimentație publicã (bar) și am lãsat-o sã o conducã pe deplin. Instituția în care lucrez eu nu-mi permite sã mã implic în activitãți comerciale. .................................................................................................

Admir talentul tau narativ,dar doar atat!!!!Cand va intelege barbatul ca femeia din viata lui ,si femeia, in general, nu este un instrument pr care il foloseti cum doresti dupa care, il arunci la gunoi?Cand vor intelege barbatii ca trebuie sa daruiesti in aceeasi masura in care primesti???

Situatiile de acest gen,cu copii implicati,sunt extrem de delicate pentru ca nimeni nu are dreptul sa se joace cu sufletul unui copil!!!

Ti s-au dat sfaturi,eu nu iti pot spune decat un singur lucru!!!Daca as fi in locul tau,as privi circumspect casnicia pentru ca acolo unde a intervenit tradarea si infidelitatea nu mai poate fi vorba de armonie si intelegere,nu mai amintesc respectul mutual si iubirea!!Mai ai incredere in sotia ta???Daca raspunsul este afirmativ,incearca sa uiti si sa ierti gandindu-te la acel copilas nevinovat!!!Daca raspunsul este negativ,discutati si clarificati problemele existente intre voi,dar nu in prezenta fiicei voastre!!!

Personal,nu accept tradarea in cuplu,indiferent daca vine din partea femeii sau a barbatului si nu cred in trainicia casniciilor in care a intervenit asa ceva pentru ca atunci cand iubesti pe cineva,cu atat mai mult daca vorbim de o familie,nu ajungi la infidelitate!!!Se pot posta infinite comentarii pe marginea subiectului prezentat de tine,dar daca nu se elimina cauza,care a stat la baza infidelitatii sotiei tale,reciduva isi va face aparitia!!!Nu cred in cuvintele sotiei tale,ca te iubeste ,fara ofensa!!!!NU POTI IUBI SI TRADA IUBIREA ,IN ACELASI TIMP!!!Poate gandesc demodat,dar nu ii acord circumstante sotiei tale ,cu toate ca te-as intreba:"De ce nu ai avut incredere in sotia ta ,atunci,la acel moment delicat,de ce a trebuit sa afisezi un comportament abuziv emotional fata de domnia sa,cine ti-a dat acest drept"?De multe ori,barbatul apreciaza persoana de langa el,dupa ce aceasta iese din viata lui!!!Si sincer,tot de multe ori,va meritati soarta pentru ca uitati ca aveti in viata voastra cea mai frumoasa si sensibila fiinta umana ,"FEMEIA"!!!!


Incercati sa va refaceti familia,asa cum a fost odata,daca mai este posibil acest lucru,indiferent de cate eforturi ar fi nevoie!!!Vei fi trist mult timp de acum incolo,caci iti iubesti sotia,asa reiese la prima citire a textului,nu stiu daca vei trece de aceasta frustrare,caci a disparut increderea in sotia ta,dar exista si miracole in viata unui om,cu o singura conditie insa,sa se respecte adevarul in doi!!!!

Felicitari pentru arta redarii acestei povesti de viata!!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Aprilie 2014 09:11
Nu stie nimeni ce ne rezerva viitorul,dar stim cu siguranta ca viitor il facem noi.Lupta in continuare pt ceea ce este al tau,sunt sigura ca Dzeu va dat intelepciune amandurora si va impins pe calea cea buna!De acum ininte poti fi sigur ca ce este al tau nimeni nu va mai putea sa va desparta!Familia este un lucru divin pastrazal in inima ta!
Titanika
Postat pe 21 Aprilie 2014 10:50
De la: kudika_15804, la data 2014-04-21 09:11:56
De la: , la data 2014-03-26 01:18:38Salut toatã lumea și în câteva rânduri vrea sã vã prezint și situația mea. Nu știu dacã e mai buna sau mai cruntã ca a celorlalți care au postat aici pentru cã nu am avut timp sã citesc toate postãrile și comentariile, dar sfaturile pe care vreau sã mi le dați m-ar ajuta enorm sã trec peste propria mea tragedie. Și în mod deosebit aștept punctul de vedere, onest, al unei femei. Bãrbații în marea lor majoritate intuiesc ce îmi vor spune.
Pe scurt: am 45 ani și sunt cãsãtorit de 22 ani. 22 ani înseamnã o viațã de adolescent așa cã nu voi povesti totul, doar ce e important. Am uitat sã spun cã avem o fetițã de 14 ani, frumoasã, inteligentã și care mã face mereu mândru de ea. Dar nu fetița e problema.
În urmã cu 10-12 ani, am întemeiat o societate comercialã pentru soție, cu profil alimentație publicã (bar) și am lãsat-o sã o conducã pe deplin. Instituția în care lucrez eu nu-mi permite sã mã implic în activitãți comerciale. .................................................................................................

Admir talentul tau narativ,dar doar atat!!!!Cand va intelege barbatul ca femeia din viata lui ,si femeia, in general, nu este un instrument pr care il foloseti cum doresti dupa care, il arunci la gunoi?Cand vor intelege barbatii ca trebuie sa daruiesti in aceeasi masura in care primesti???

Situatiile de acest gen,cu copii implicati,sunt extrem de delicate pentru ca nimeni nu are dreptul sa se joace cu sufletul unui copil!!!

Ti s-au dat sfaturi,eu nu iti pot spune decat un singur lucru!!!Daca as fi in locul tau,as privi circumspect casnicia pentru ca acolo unde a intervenit tradarea si infidelitatea nu mai poate fi vorba de armonie si intelegere,nu mai amintesc respectul mutual si iubirea!!Mai ai incredere in sotia ta???Daca raspunsul este afirmativ,incearca sa uiti si sa ierti gandindu-te la acel copilas nevinovat!!!Daca raspunsul este negativ,discutati si clarificati problemele existente intre voi,dar nu in prezenta fiicei voastre!!!

Personal,nu accept tradarea in cuplu,indiferent daca vine din partea femeii sau a barbatului si nu cred in trainicia casniciilor in care a intervenit asa ceva pentru ca atunci cand iubesti pe cineva,cu atat mai mult daca vorbim de o familie,nu ajungi la infidelitate!!!Se pot posta infinite comentarii pe marginea subiectului prezentat de tine,dar daca nu se elimina cauza,care a stat la baza infidelitatii sotiei tale,reciduva isi va face aparitia!!!Nu cred in cuvintele sotiei tale,ca te iubeste ,fara ofensa!!!!NU POTI IUBI SI TRADA IUBIREA ,IN ACELASI TIMP!!!Poate gandesc demodat,dar nu ii acord circumstante sotiei tale ,cu toate ca te-as intreba:"De ce nu ai avut incredere in sotia ta ,atunci,la acel moment delicat,de ce a trebuit sa afisezi un comportament abuziv emotional fata de domnia sa,cine ti-a dat acest drept"?De multe ori,barbatul apreciaza persoana de langa el,dupa ce aceasta iese din viata lui!!!Si sincer,tot de multe ori,va meritati soarta pentru ca uitati ca aveti in viata voastra cea mai frumoasa si sensibila fiinta umana ,"FEMEIA"!!!!


Incercati sa va refaceti familia,asa cum a fost odata,daca mai este posibil acest lucru,indiferent de cate eforturi ar fi nevoie!!!Vei fi trist mult timp de acum incolo,caci iti iubesti sotia,asa reiese la prima citire a textului,nu stiu daca vei trece de aceasta frustrare,caci a disparut increderea in sotia ta,dar exista si miracole in viata unui om,cu o singura conditie insa,sa se respecte adevarul in doi!!!!

Felicitari pentru arta redarii acestei povesti de viata!!!!


Multumesc pentru opinia ta. Sunt multe sfaturi aici, de care o sã încerc sã țin cont mai târziu.
Îmi pare rãu cã, pânã acum nu a intrat pe acest topic nici o femeie care a înșelat în mod asemãnãtor, sã spunem, partenerul sãu (iubit, soț...). Sub protecția anonimatului desigur. Aș fi vrut sã știu de la o astfel de persoanã, ce se întâmplã? Care este cauza pentru care alege sã facã așa ceva... și mai ales cum este posibil sã aibã o relație extraconjugalã în paralel cu cãsnicia, astfel încât acasã, familia sã nu își dea seama de nimic. E posibil? E ușor? Meritã?
De câte ori scriu câte ceva aici îmi rãsucesc adânc cuțitul în ranã! Poate ar trebui sã o las mai ușor..., dar nu pot.
Îți spun sincer cã nici acum nu pot sã cred cã mi s-a putut întâmpla așa ceva. Dacã nu-mi spunea chiar cu gura ei nu aș fi admis în ruptul capului. Dar oare mi-a spus adevãrul sau nu?
M-a implorat sã nu mai discutãm niciodatã acest subiect, i-am promis (atunci) cã nu-i voi mai pune întrebãri și asta am și fãcut.
Nu știu dacã a mai ține la principiile mele și la a respecta promisiuni... mai valoreazã cât o ceapã degeratã.
Relația între noi pare sã redevinã ce a fost la începuturi..., dar așa cum bine ai scris mai sus, în mine este o luptã teribilã.
Ori eu sunt nebun, ori nu știu ce se întâmplã, pentru cã eu, simt cã o iubesc cu adevãrat. Rațional nu ar trebui, pentru cã nu am admis niciodatã relațiile extraconjugale. Cred cã, undeva în sufletul meu, încã mai sper ca nimic din toate acestea sã nu fie reale!
Dacã sunt tâmpit o sã mor cu aceastã îndoialã în suflet, dacã nu sunt, ar trebui sã-mi continui viața, pentru cã, conștientizez cã mai am mult de lucrat la anumite ... capitole ale ei.
Cu bine și mulțumesc încã o datã.
kudika_958736
Postat pe 22 Aprilie 2014 23:16
Cataline,inca nu-ti lua ramas bun,eu una inca mai astept vesti de la tine si sper ca din cele bune,.......ce a fost mai greu a trecut!Eu presimt ca va bine!!!!!!!
Titanika
Postat pe 23 Aprilie 2014 12:19
nu are rost sa mai suferi,daca ea nu a interesat/o cand te/a inselat,,,inseamna ca nu te iubeste/////asa zic esti liber sa gasesti si tu o amanta
NEGRUTTTT
Postat pe 23 Aprilie 2014 17:02
Daca ai ales drumul asta nu te mai uita inapoi. Mergi inainte si spera in lucruri frumoase. Intr-o zi vei fi rasplatit pentru nobletea de care ai dat dovada. Cand te apuca deznadejdea si simti ca nu mai ai putere intra si da-ne de stire. Vom fi aici sa te sprijinim.
kukla
Postat pe 24 Aprilie 2014 00:09
De la: kudika_956391, la data 2014-04-23 17:02:02nu are rost sa mai suferi,daca ea nu a interesat/o cand te/a inselat,,,inseamna ca nu te iubeste/////asa zic esti liber sa gasesti si tu o amanta
pari copil,tu crezi ca asta e un sfat demn de urmat????daca sotia lui a gresit asta nu inseamna ca si el poate face aceeasi greseala,ar fi cea mai mare prostie,din contra el sa ii demonstreze ca e un barbat adevarat si nu se duce sa caute fericirea in bratele alteia,sa iidemonstreze ca e cu mult peste nivelul ei.NUvreau sa fiu in locul lui,e greu,si eu imi iubesc enorm de mult sotul,daca mie mi-ar marturisi ca m-a inselat,ca a cautat fericirea in bratele alteia,crede-ma pe cuvant,nu i-as mai oferii a doua sansa,oricat de mult l-as iubi nu as mai reusi sa reaprind flacara iubirii dintre noi,mi-ar fi scarba sa il mai sarut,sa il mai las sa ma atinga,sa mai facem dragoste,m-as gandi mereu ca el a preferat pe alta in locul meu,nu stiu ce mi-ar trece prin minte in asemenea situatie pt ca nu am trecut si sper sa nu mi se intample asemenea tragedie,dar totusi eu ca femeie daca nu i-as oferii a doua sansa,ca barbat e si mai greu,aveti un orgoliu al vostru greu de doborat,dar am citit toate randuril,toate mesajele si am vazut ca ai ales sa ierti,esti un barbat demn de admiratie,rar intalnesti asemenea oamenii,chiar te admir ca ai iertat-o si ai ales sa mergi mai departe,gandeste-te ca sunteti iar ca la inceput,din nou indragostiti,bineinteles cu ceva mai multi ani in spate,cu un copil si cu mult mai multa experienta de viata,va doresc tot binele din lume si sa fiti fericiti toata viata si sa imbatraniti impreuna
dulcik0021
Postat pe 24 Aprilie 2014 14:33
De la: dulcik0021, la data 2014-04-24 14:33:19
De la: kudika_956391, la data 2014-04-23 17:02:02nu are rost sa mai suferi,daca ea nu a interesat/o cand te/a inselat,,,inseamna ca nu te iubeste/////asa zic esti liber sa gasesti si tu o amanta
pari copil,tu crezi ca asta e un sfat demn de urmat????daca sotia lui a gresit asta nu inseamna ca si el poate face aceeasi greseala,ar fi cea mai mare prostie,din contra el sa ii demonstreze ca e un barbat adevarat si nu se duce sa caute fericirea in bratele alteia,sa iidemonstreze ca e cu mult peste nivelul ei.NUvreau sa fiu in locul lui,e greu,si eu imi iubesc enorm de mult sotul,daca mie mi-ar marturisi ca m-a inselat,ca a cautat fericirea in bratele alteia,crede-ma pe cuvant,nu i-as mai oferii a doua sansa,oricat de mult l-as iubi nu as mai reusi sa reaprind flacara iubirii dintre noi,mi-ar fi scarba sa il mai sarut,sa il mai las sa ma atinga,sa mai facem dragoste,m-as gandi mereu ca el a preferat pe alta in locul meu,nu stiu ce mi-ar trece prin minte in asemenea situatie pt ca nu am trecut si sper sa nu mi se intample asemenea tragedie,dar totusi eu ca femeie daca nu i-as oferii a doua sansa,ca barbat e si mai greu,aveti un orgoliu al vostru greu de doborat,dar am citit toate randuril,toate mesajele si am vazut ca ai ales sa ierti,esti un barbat demn de admiratie,rar intalnesti asemenea oamenii,chiar te admir ca ai iertat-o si ai ales sa mergi mai departe,gandeste-te ca sunteti iar ca la inceput,din nou indragostiti,bineinteles cu ceva mai multi ani in spate,cu un copil si cu mult mai multa experienta de viata,va doresc tot binele din lume si sa fiti fericiti toata viata si sa imbatraniti impreuna


Îți mulțumesc mult pentru vorbele bune care mi le-ai transmis.
Am meditat îndelung la ceea ce am de fãcut în viitor. Am ales sã iert și sã-i acord o a doua șansã pentru cã este mama copilului meu... și și-a dorit încã de la începuturile noastre cu disperare sã aibã și sã-mi dãruiascã un copil.
Ceea ce s-a întâmplat pe parcurs se datoreazã în bunã parte și mie.
Ai spus cã tu nu ai acorda o a doua șansã? Când iubești profund, iubirea ta este mai presus decât orice orgoliu. Altfel nu e iubire imensã, poartã oarecum o micã nuanțã de egoism.
Spun asta probabil pentru a-mi justifica alegerea fãcutã, însã sper sã nu mã înșel și sper sã merite decizia care am luat-o, pt. cã o altã șansã nici eu nu aș mai putea acorda.
În rest ce sã-ți spun, durerea care am simțit-o atunci când mi-a spus o simt și acum la fel de puternicã, dar mintea și organismul meu a început sã se acomodeze cu aceastã durere. Odatã acceptatã pot sã-i gãsesc tratamentul pentru vindecare. Nu o vreau cronicã.
Paradoxal, dar atunci când sunt din nou lângã soția mea (am avut parte de 3 zile de Paște și 4 de 1 mai) mã simt foarte liniștit, chinul îmi dispare, mã inundã o plãcere caldã și numai privind-o și ascultându-i vocea. Și ea parcã este mult mai afectuoasã cu mine... și cert s-a schimbat. Nu mai existã rutinã între noi și e plãcut pentru mine ca bãrbat sã constat cã sunt din nou în centrul atenției ei.
Bine înțeles cã m-am schimbat și eu, atât în atitudine cât și psihic (și parcã și fizic un pic).
O zi bunã,
kudika_958736
Postat pe 6 Mai 2014 09:49
Salut
Intradevar este tragic ceea ce ti se intampla. Cred ca cele intamplate te vor macina mult timp de aici incolo si trebuie sa fii constient de acest lucru (vorbesc din experienta). Acum esti alinat de afectiunea pe care o primesti si te simti din nou ca la inceput, dar cand sotia ta nu va mai fi in stare sa-ti ofere acesta afectiune suferinta va reveni la fel de puternic. Cea mai mare batalie va fi cu tine insuti pentru ca orice deciziei vei lua nu vei scapa de suferinata (daca te desparti o sa fii departe de fetita..., dar daca mergi mai departe vei fi macinat de ce s-a intamplat dar si de nesiguranta in privinta fidelitatii sotiei...)
Am citit cateva dintre mesajele tale: tipic barbatului familist nu iti vine sa crezi ca acest lucru ti se intampla tie si speri sa nu fie adevarat. Din pacate cred ca doar te amagesti pentru a putea accepta mai usor realitatea.

Nu stiu daca ai primit raspunsul pe care-l cautai de la femei, dar opinia mea este ca acesta atitudine face parte din ADN-ul omului(femeii). Este nevoie doar de un mediu propice si un factor declansator si toate femeile pot deveni curve (no offence) Nu stiu daca intelegi ce vreu sa spun dar vei intelege (trebuie sa vorbeti cu femei care au inselat sau isi inseala sotii pentru a intelege). Daca vrei sa mergi mai departe trebuie sa afli daca sotia te mai poate iubi sau nu.
Va doresc toate bune, iar tie multa intelepciune pentru a lua cea mai buna decizie.

PS: In cazul meu au trecut deja 6 ani de la marturisirea sotiei care mi-a schimbat viata. Suntem in continuare impreuna si nu regret acest lucru (eu am 2 copii). Cat despre suferinata, periodic retraiesc momentele in care am primit vestea...
IonCreanga
Postat pe 14 Mai 2014 00:34
De la: kudika_965276, la data 2014-05-14 00:34:24Salut
Intradevar este tragic ceea ce ti se intampla. Cred ca cele intamplate te vor macina mult timp de aici incolo si trebuie sa fii constient de acest lucru (vorbesc din experienta). Acum esti alinat de afectiunea pe care o primesti si te simti din nou ca la inceput, dar cand sotia ta nu va mai fi in stare sa-ti ofere acesta afectiune suferinta va reveni la fel de puternic. Cea mai mare batalie va fi cu tine insuti pentru ca orice deciziei vei lua nu vei scapa de suferinata (daca te desparti o sa fii departe de fetita..., dar daca mergi mai departe vei fi macinat de ce s-a intamplat dar si de nesiguranta in privinta fidelitatii sotiei...)
Am citit cateva dintre mesajele tale: tipic barbatului familist nu iti vine sa crezi ca acest lucru ti se intampla tie si speri sa nu fie adevarat. Din pacate cred ca doar te amagesti pentru a putea accepta mai usor realitatea.

Nu stiu daca ai primit raspunsul pe care-l cautai de la femei, dar opinia mea este ca acesta atitudine face parte din ADN-ul omului(femeii). Este nevoie doar de un mediu propice si un factor declansator si toate femeile pot deveni curve (no offence) Nu stiu daca intelegi ce vreu sa spun dar vei intelege (trebuie sa vorbeti cu femei care au inselat sau isi inseala sotii pentru a intelege). Daca vrei sa mergi mai departe trebuie sa afli daca sotia te mai poate iubi sau nu.
Va doresc toate bune, iar tie multa intelepciune pentru a lua cea mai buna decizie.

PS: In cazul meu au trecut deja 6 ani de la marturisirea sotiei care mi-a schimbat viata. Suntem in continuare impreuna si nu regret acest lucru (eu am 2 copii). Cat despre suferinata, periodic retraiesc momentele in care am primit vestea...


Mulțmesc pentru mesaj. am primit multe sfaturi, unele sã merg mai departe, altele sã renunț.
În parte aveau dreptate și unii și alții. Deci am ales sã fac ce o sã-mi spunã inima.
În aceste momente mã agãț de orice speranțã pentru cã inima îmi spune cã trebuie sã rãmân lângã ea. Rațiunea la fel, dar rațiunea mã îndeamnã acum și la multã prudențã.
Deja știu ce mã așteaptã, pentru cã nu este zi de la Dumnezeu sã nu simt durerea îngrozitoare, vreau sã aflu doar dacã timpul va estompa totul.
Cred cã acum soția mea s-a schimbat mult și ea. O vãd fãcând gesturi și lucruri care aratã multã afecțiune fațã de mine. Și o simt și vibrând în anumite momente.
Nu cred, nu pot sã cred și nu vreau sã cred cã și acestea fac parte dintr-un șir de tehnici menite sã-mi adoarmã orgoliul rãnit, vanitatea și vigilența, doar pentru a rãmâne împreunã din varii motive doar de ea știute. Ar însemna sã fie un actor perfect. A mai fost de fapt, ținând cont de faptul cã eu nu am știut nimic, dar acum care ar fi motivele? Dacã voia sã ne despãrțim cu adevãrat o fãcea. Dacã avea altceva în cap, moravuri de femeie ușoarã, nu mi-ar fi spus niciodatã cã a avut o relație. Era foarte simplu. Poate a fost pericolul ca eu sã aflu ce s-a întâmplat din altã sursã și atunci a considerat cã mai bine îmi spune ea. Poate începuse sã fie șantajatã de cineva, nu știu.
În definitiv alegerea mea pentru viitor am luat-o, dacã existã cineva care ne amenințã din nou o sã-l distrug. O sã-mi fac un scop în viațã din asta. Ea spune cã nu este nimic de genul acesta și mã roagã sã o cred cã totul s-a terminat între ei de circa 5 ani. Atunci de ce naiba mi-a spus?
kudika_958736
Postat pe 14 Mai 2014 07:11
De la: kudika_958736, la data 2014-05-14 07:11:45... Atunci de ce naiba mi-a spus?


Ca sa-i fie iertate pacatele.

Gandeste-te la sistemul folosit de biserica care prin spovedanie usureaza sufletele enoriasilor de toate pacatele facute cu voie sau fara de voie lasandu-le speranta ca prin anumite penitente vor fi iertati de Dumnezeu.

Unele persoane au remuscari si remuscarile ii macina zi de zi pana cand prind curaj si isi marturisesc gresala iar din acel moment se simt mai usurati.

Putem spune ca ti-a pasat tie bolovanul pe care l-a carat pana ti-a marturisit.

Tu alegi daca il cari tu in continuare sau il arunci cat colo.
Radu_Cristian_1
Postat pe 16 Mai 2014 21:45
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-16 21:45:45
De la: kudika_958736, la data 2014-05-14 07:11:45... Atunci de ce naiba mi-a spus?


Ca sa-i fie iertate pacatele.

Gandeste-te la sistemul folosit de biserica care prin spovedanie usureaza sufletele enoriasilor de toate pacatele facute cu voie sau fara de voie lasandu-le speranta ca prin anumite penitente vor fi iertati de Dumnezeu.

Unele persoane au remuscari si remuscarile ii macina zi de zi pana cand prind curaj si isi marturisesc gresala iar din acel moment se simt mai usurati.

Putem spune ca ti-a pasat tie bolovanul pe care l-a carat pana ti-a marturisit.

Tu alegi daca il cari tu in continuare sau il arunci cat colo.


Chiar dacã, o perioadã am sã car bolovanul de care-mi spuneai, am de gând sã joc un pic de rugby (am scris corect?) și sã marchez un eseu de zile mari. Iar mingea (bolovanul asta) n-o sã-l mai ridic niciodatã! Sper sã nu urmeze o nouã reprizã, cã mã retrag de tot din aceastã ”viațã sportivã”. Nu e de mine!
kudika_958736
Postat pe 17 Mai 2014 00:49
De la: kudika_958736, la data 2014-05-17 00:49:29
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-16 21:45:45
De la: kudika_958736, la data 2014-05-14 07:11:45... Atunci de ce naiba mi-a spus?


Ca sa-i fie iertate pacatele.

Gandeste-te la sistemul folosit de biserica care prin spovedanie usureaza sufletele enoriasilor de toate pacatele facute cu voie sau fara de voie lasandu-le speranta ca prin anumite penitente vor fi iertati de Dumnezeu.

Unele persoane au remuscari si remuscarile ii macina zi de zi pana cand prind curaj si isi marturisesc gresala iar din acel moment se simt mai usurati.

Putem spune ca ti-a pasat tie bolovanul pe care l-a carat pana ti-a marturisit.

Tu alegi daca il cari tu in continuare sau il arunci cat colo.


Chiar dacã, o perioadã am sã car bolovanul de care-mi spuneai, am de gând sã joc un pic de rugby (am scris corect?) și sã marchez un eseu de zile mari. Iar mingea (bolovanul asta) n-o sã-l mai ridic niciodatã! Sper sã nu urmeze o nouã reprizã, cã mã retrag de tot din aceastã ”viațã sportivã”. Nu e de mine!


Tinand cont de categoria voastra de varsta probabilitatea de a avea aceiasi "viata sportiva" este foarte redusa mai ales daca au fost intrerupte antrenamentele.

PS. M-am referit la "viata sportiva" in acelas sens la care ai facut si tu referire, sa nu cumva sa te gandesti la altceva.

Radu_Cristian_1
Postat pe 17 Mai 2014 19:31
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-17 19:31:04
De la: kudika_958736, la data 2014-05-17 00:49:29
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-16 21:45:45
De la: kudika_958736, la data 2014-05-14 07:11:45... Atunci de ce naiba mi-a spus?


Ca sa-i fie iertate pacatele.

Gandeste-te la sistemul folosit de biserica care prin spovedanie usureaza sufletele enoriasilor de toate pacatele facute cu voie sau fara de voie lasandu-le speranta ca prin anumite penitente vor fi iertati de Dumnezeu.

Unele persoane au remuscari si remuscarile ii macina zi de zi pana cand prind curaj si isi marturisesc gresala iar din acel moment se simt mai usurati.

Putem spune ca ti-a pasat tie bolovanul pe care l-a carat pana ti-a marturisit.

Tu alegi daca il cari tu in continuare sau il arunci cat colo.


Chiar dacã, o perioadã am sã car bolovanul de care-mi spuneai, am de gând sã joc un pic de rugby (am scris corect?) și sã marchez un eseu de zile mari. Iar mingea (bolovanul asta) n-o sã-l mai ridic niciodatã! Sper sã nu urmeze o nouã reprizã, cã mã retrag de tot din aceastã ”viațã sportivã”. Nu e de mine!


Tinand cont de categoria voastra de varsta probabilitatea de a avea aceiasi "viata sportiva" este foarte redusa mai ales daca au fost intrerupte antrenamentele.

PS. M-am referit la "viata sportiva" in acelas sens la care ai facut si tu referire, sa nu cumva sa te gandesti la altceva.


Stai liniștit Cristi, știu exact la ce te referi. Dar cum spunea un bun prieten al meu, paza bunã trece primejdia rea... Deci nimic nou sub soare, femeile, cred cã în mare parte datoritã ”vieții sportive” pe care o duc majoritatea, au un procent mult mai ridicat de speranțã de viațã fațã de bãrbați. Cred cã procentul este undeva la 10-15% mai mare. Oare ”viața lor sportivã” este cheia?
kudika_958736
Postat pe 20 Mai 2014 17:07
mai draga!sotia ta a avut o viata f naspa alaturi de tine;parerea mea este ca,ea a inventat o poveste si ti-a servit-o,pt a te face sa ramii in continuare la distanta(atunci cind a vazut ca ti-ai adus aminte de ea),asa cum ai fost atitia ani sau chiar sperind ca ai sa divortezi.Sint sigura ca nu a avut si nu are pe cineva...e genul de femeie nesatisfacuta sentimental si sexual de catre sot dar insuficient de stapina pe sine sa caute in alta parte sau sa-si ia viata in miini,solo,sa iasa din tipare...cele ale parintilor celor care au azi 45 de ani.In alta ordine de idei:ai intrebat-o si pe ea cind te-ai hotarit sa scrii DESPRE EA?Esti sigur ca ea e de acord sa divulgi parti din viata ei personala?doar pt atit,eu ti-as da papucii...
EA....EA....sotia ta...cum poti sa o judeci in mintea ta ,Automat,pt fapte fara probe....nici macar un martor nu ai,daca probe nu sint......vechea mentalitate imbicsita de barbat-cap de Familie(sau de ....)...orgoliu,simtul de propietate asupra nevestei....macar atit timp cit exista hirtia...
Daca voi comunicati,nu avea cum sa treaca pe Linga tine,neobservate chiar si primele datorii ale acelei firme....darminteni marile datorii.... de ani ea a fost nefericita,tu fericit si liber,fara grijile casei si ale copilului...acum poate ea s-a gindit ca e timpul sa schimbati rolurile....desi sint 99% sigura ca ti-a fost fidela,desi nu meritai.....imi inchipui cit de hard e sexul cu unul de 20 de ani ...insa cu 22 de ani in plus si 22 de kg in plus...hai sa fim seriosi!chestiile alea din dormitor,cred ca sint pure imaginatii.
zi merci ca mai sta cu tine....si cauta intii probe si martori,inainte de a face afirmatii...desi,faptul ca le-ai facut in lipsa lor,arata ca nu-ti iubesti nevasta si cred ca n-ai ioubit-o niciodata.
batrinete singurele iti doresc!
hellya
Postat pe 11 Februarie 2015 22:50
De la: hellya, la data 2015-02-11 22:50:07mai draga!sotia ta a avut o viata f naspa alaturi de tine;parerea mea este ca,ea a inventat o poveste si ti-a servit-o,pt a te face sa ramii in continuare la distanta(atunci cind a vazut ca ti-ai adus aminte de ea),asa cum ai fost atitia ani sau chiar sperind ca ai sa divortezi.Sint sigura ca nu a avut si nu are pe cineva...e genul de femeie nesatisfacuta sentimental si sexual de catre sot dar insuficient de stapina pe sine sa caute in alta parte sau sa-si ia viata in miini,solo,sa iasa din tipare...cele ale parintilor celor care au azi 45 de ani.In alta ordine de idei:ai intrebat-o si pe ea cind te-ai hotarit sa scrii DESPRE EA?Esti sigur ca ea e de acord sa divulgi parti din viata ei personala?doar pt atit,eu ti-as da papucii...
EA....EA....sotia ta...cum poti sa o judeci in mintea ta ,Automat,pt fapte fara probe....nici macar un martor nu ai,daca probe nu sint......vechea mentalitate imbicsita de barbat-cap de Familie(sau de ....)...orgoliu,simtul de propietate asupra nevestei....macar atit timp cit exista hirtia...
Daca voi comunicati,nu avea cum sa treaca pe Linga tine,neobservate chiar si primele datorii ale acelei firme....darminteni marile datorii.... de ani ea a fost nefericita,tu fericit si liber,fara grijile casei si ale copilului...acum poate ea s-a gindit ca e timpul sa schimbati rolurile....desi sint 99% sigura ca ti-a fost fidela,desi nu meritai.....imi inchipui cit de hard e sexul cu unul de 20 de ani ...insa cu 22 de ani in plus si 22 de kg in plus...hai sa fim seriosi!chestiile alea din dormitor,cred ca sint pure imaginatii.
zi merci ca mai sta cu tine....si cauta intii probe si martori,inainte de a face afirmatii...desi,faptul ca le-ai facut in lipsa lor,arata ca nu-ti iubesti nevasta si cred ca n-ai ioubit-o niciodata.
batrinete singurele iti doresc!
kudika_958736
Postat pe 19 Martie 2015 16:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Creme salvatoare 8 De la: valy90 6 Februarie 2011 20:52
Un sfat, O parere, O opinie ceva... Se paote? 34 De la: Barbie30_ 4 Decembrie 2010 11:01
Cum mi-as mai putea salva casnicia? 23 De la: kudika_1038549 10 Septembrie 2019 03:52
Make-up .•Frumusetea este promisiunea fericirii 2 De la: kudika_nikole 10 Ianuarie 2012 19:33
Sunt intr-o mare dilemã! 9 De la: kudika_13719 6 August 2012 21:41