Setari Cookie-uri

Mi-a mãrturisit cã m-a înșelat!

EU
INTELIGENTUL-
Postat pe 26 Martie 2014 20:04
De la: kudika_958736, la data 2014-03-26 16:40:28
Voi fi în stare SÃ DEPÃȘESC MOMENTELE? ...
Am sã mã schimb total.
Nu voi mai permite nimãnui niciodatã sã mã mai rãneascã atât de profund, iar ei nici atât.
O abatere extraconjugalã cât de micã în viitor, chiar și de naturã nonsexualã, o va exclude din viața mea definitiv!
Și spun asta aici, tocmai pentru a recitii mai târziu (sper cã nu se șterg postãrile curând) și sã nu uit.
Crud și sfâșietor pentru mine este doar simplu fapt cã o iubesc. Și asta începe sã mã cam înebuneascã... de ciudã (sau furie).


Esti barbat asa ca te sfatuiesc sa privesti problema "inginereste".
0. Cat de mult iti iubesti fica si ce sacrificii esti dispus sa faci pentru ea?
1. Ce este cel mai bine pentru viitorul fetitei la momentul actual ?
2. Esti sigur ca iti iubesti sotia cu adevarat?
Sigur nu e vorba de ce spuneai referior la varsta ta?
3. Chiar vrei sa te schimbi la 45 de ani ?
Crezi ca firea se schimba cu una cu doua ?
Esti capabil sa gestionezi stresul generat de faptul ca vei fi de straja non-stop?
4. In conditii normale ce nota ai da relatiei avute cu sotia ta?
In ce masura intruneste cele trei conditii necesare ale unei sotii de casa?
5. O poti ierta ?
6. O urasti?
7. Iti vine sa te razbuni?
8. Constientizezi ca MOMENTUL s-a consumat si nu are in prezent nici o alta proiectie in viitor ?
Crezi ca aventura ei nu a lasat nici un fel de urmari in ceea ce o priveste?
Sa fi tu sigur ca a fost o lectie de viata destul de dura si pentru ea. Cum spunea cineva mai sus in mod sigur la finalul relatiei extraconjugale si-a dat seama ca a fost folosita. Daca era o femeie usoara nu se multumea doar cu unul. Am convingerea ca in prezent sufla si in iaurt asa ca nu cred ca ai motive sa iti faci griji. Daca este o doamna prezentabila ar fi absurd sa-i pui broboada ca sa nu mai fie admirata si de alti barbati.
9. Chiar nu sti de ce au fost EPICE momentele la care ai facut referire?
Sa presupunem ca a incercat sa te recucereasca si din acest motiv a cautat sa se autodepaseasca. Altfel de i-ar mai fi pasat. In mod sigur pe langa pasiune ai simtit si altceva iar acel ceva care a fost in plus este legat cu certitudine de sentimente.
Ce zici? Iti place aceasta varianta "epica" de raspuns la intrebare ?
10. Ce ati avea de pierdut si ce ati avea de castigat daca ai divorta? Ma refer la tine , la sotia ta si mai ales la fica ta.

PS. Tine cont ca urmeaza cea mai dificila perioada pentru fata ta. Merita sa treaca prin divortul vostru doar de dragul orgolilui masculin?
Multi vor spune ca un barbat adevarat nu poate ierta asa ceva.
Eu spun ca o persoana care iubeste cu adevarat poate ierta, mai ales cand cei iubiti se caiesc si isi recunosc gresala.
Sunt persoane in viata noastre de dragul carora orgoliul merita dat de o parte.
Exista astfel de persoane in viata ta?
Radu_Cristian_1
Postat pe 26 Martie 2014 20:44
Îți mulțumesc frumos pentru vorbele bune pe care mi le transmiți. Ca sã nu rãmânã doar un monolog, îți mãrturisesc cã nu vreau sã mai aflu nimic din trecutul ei extraconjugal. Este mult prea dureros pentru mine și oricât pot sã admit anumite lucruri în viațã, mândria de a nu mã mai lãsa umilit niciodatã nu-mi lasã alternative. Așa cum sugerai și tu, o sã mã mulțumesc sã aștept sã-mi explice odatã și odatã totul. Dar nu sunt sigur cã vreau și accept sã aud.
În legãturã cu viitorul meau, al nostru...problema e cã nu mã încântã de nici un fel un divorț. Sunt 100% cã în momentul de fațã nu s-ar putea descurca singurã cu așa ceva. Poate moral da, dacã nu mai ține la mine, dar financiar nu. Și fetița este clar cã va alege sã stea cu mama sa. O astfel de viațã nu-i doresc copilului meu și nu se va întâmpla. Mi-am propus sã fac toate eforturile pentru familie și tânjesc sã începem o viațã nou nouțã. De aceea vreau sã și plece din vechea locație și sã vinã la mine. Sã o luãm de la început într-un alt oraș unde nu trebuie sã mã întreb în prezența altui bãrbat, dacã el a fost! Condiția unui alt început e sã pãrãseascã orașul unde mi-a fost infidelã. Dar toate se pot prãbuși, dacã va greșii iar. Sincer nu mai pot sã iert, nici chiar o altfel de relație chiar nonsexualã. Rãmân împreunã cu ea, pentru cã o iubesc, dar toate au o limitã ... și ea a întrecut-o o datã.
Cu singurãtatea despre care mã atenționezi sunt perfect conștient. O trãiesc zi de zi de 2,5 ani. Dacã recitești postarea inițialã vezi cã am scris despre asta. Cu multã durere...
kudika_958736
Postat pe 27 Martie 2014 06:13
Perlata, vreau sã-ți rãspund, dar nu înțeleg întrebarea. La ce autor te referi?
kudika_958736
Postat pe 27 Martie 2014 06:18
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-26 20:44:17
De la: kudika_958736, la data 2014-03-26 16:40:28
Voi fi în stare SÃ DEPÃȘESC MOMENTELE? ...
Am sã mã schimb total.
Nu voi mai permite nimãnui niciodatã sã mã mai rãneascã atât de profund, iar ei nici atât.
O abatere extraconjugalã cât de micã în viitor, chiar și de naturã nonsexualã, o va exclude din viața mea definitiv!
Și spun asta aici, tocmai pentru a recitii mai târziu (sper cã nu se șterg postãrile curând) și sã nu uit.
Crud și sfâșietor pentru mine este doar simplu fapt cã o iubesc. Și asta începe sã mã cam înebuneascã... de ciudã (sau furie).


Esti barbat asa ca te sfatuiesc sa privesti problema "inginereste".
0. Cat de mult iti iubesti fica si ce sacrificii esti dispus sa faci pentru ea?
1. Ce este cel mai bine pentru viitorul fetitei la momentul actual ?
2. Esti sigur ca iti iubesti sotia cu adevarat?
Sigur nu e vorba de ce spuneai referior la varsta ta?
3. Chiar vrei sa te schimbi la 45 de ani ?
Crezi ca firea se schimba cu una cu doua ?
Esti capabil sa gestionezi stresul generat de faptul ca vei fi de straja non-stop?
4. In conditii normale ce nota ai da relatiei avute cu sotia ta?
In ce masura intruneste cele trei conditii necesare ale unei sotii de casa?
5. O poti ierta ?
6. O urasti?
7. Iti vine sa te razbuni?
8. Constientizezi ca MOMENTUL s-a consumat si nu are in prezent nici o alta proiectie in viitor ?
Crezi ca aventura ei nu a lasat nici un fel de urmari in ceea ce o priveste?
Sa fi tu sigur ca a fost o lectie de viata destul de dura si pentru ea. Cum spunea cineva mai sus in mod sigur la finalul relatiei extraconjugale si-a dat seama ca a fost folosita. Daca era o femeie usoara nu se multumea doar cu unul. Am convingerea ca in prezent sufla si in iaurt asa ca nu cred ca ai motive sa iti faci griji. Daca este o doamna prezentabila ar fi absurd sa-i pui broboada ca sa nu mai fie admirata si de alti barbati.
9. Chiar nu sti de ce au fost EPICE momentele la care ai facut referire?
Sa presupunem ca a incercat sa te recucereasca si din acest motiv a cautat sa se autodepaseasca. Altfel de i-ar mai fi pasat. In mod sigur pe langa pasiune ai simtit si altceva iar acel ceva care a fost in plus este legat cu certitudine de sentimente.
Ce zici? Iti place aceasta varianta "epica" de raspuns la intrebare ?
10. Ce ati avea de pierdut si ce ati avea de castigat daca ai divorta? Ma refer la tine , la sotia ta si mai ales la fica ta.

PS. Tine cont ca urmeaza cea mai dificila perioada pentru fata ta. Merita sa treaca prin divortul vostru doar de dragul orgolilui masculin?
Multi vor spune ca un barbat adevarat nu poate ierta asa ceva.
Eu spun ca o persoana care iubeste cu adevarat poate ierta, mai ales cand cei iubiti se caiesc si isi recunosc gresala.
Sunt persoane in viata noastre de dragul carora orgoliul merita dat de o parte.
Exista astfel de persoane in viata ta?


Bune întrebãri, iar câteva mi le-am pus singur zilele trecute. Așa cã pot sã-ți rãspund (adicã sã-mi rãspund) deja:
0.) Îmi iubesc fetița mult, cred cã la fel ca orice pãrinte normal. Sunt dispus la orice sacrificii. Mãcar de ea sunt sigur cã este a mea. Deci orice sacrificiu!
1.) Fetița mea anul acesta terminã clasa a 8-a și va merge la liceu. O sã aparã primele schimbãri majore și pentru ea ca adolescent. Normal cã o familie reunitã este cel mai bun lucru pentru copil, alternativa lasã sechele pe lungã duratã.
2.) Sunt sigur cã o iubesc pe soția mea. Nu mai sunt sigur cât o mai pot face dacã nu va fi reciprocitate deplinã.
3.) Vreau sã mã schimb și fizic și psihic. Caracterul nu știu cum pot sã-l remodelez, vreau sã încerc sã devin mai puțin sentimental și mult mai pragmatic. Altfel nu vezi, te trezesti periodic cu burta de pãmânt! Fizic chiar am nevoie de o schimbare (15-20Kg jos) și o schimbare de atitudine în general. Mã refer la o schimbare în bine.
4.) Dacã nu aș fi aflat vreodatã de aceastã relație, pe o scarã de 1 la 10 (10 fiind nota maximã), cei 22 ani de cãsnicie cred cã meritã nota 9 - 9,5. Asta m-a și durut foarte tare pentru cã am încercat sã-mi aduc aminte cum ne-a fost în perioada în care ea afirma cã a avut aceastã relație. Și nu am revãzut-o decât aceeași: mãmicã model, soție ireproșabilã în casã. Singura problemã este cã îmi aduc aminte cã relațiile intime au fost altfel, simțeam cã mã îndepãrta, dar am pus-o pe tema acelei spaime de a avea cancer uterin. Slavã Domnului cã nu a fost așa.
5.)Cred cã o pot ierta, nu știu însã în cât timp. Cred cã în final tot de atitudinea ei va ține și asta.
6.) Chiar nu o urãsc și spun asta sincer. Ar trebuii? Știi și spunându-mi despre aceastã relație extraconjugalã nu a fãcut decât sã fie sincerã acum cu mine. Poate se sãturase de atâta minciunã și prefãcãtorie.
7.) Despre rãzbunare, trebuie sã recunosc cã sunt un pic tentat. Dar rațional vorbind, ce aș realiza cu asta de moment ce mi-am propus sã încep o viațã nouã cu ea ca un cuplu adevãrat. Rãzbunarea nu se potrivește de loc cu intențiile mele actuale. Dacã ar fi sã repete greșeala cred cã aș fi necruțãtor...în multe privințe.
8.) Faptul cã aceastã infidelitate a fost în trecut l-am conștientizat pe loc. Altfel aș fi pãrãsit casa în secunda 2 de acolo, dar am rãmas. Iar dacã tot am vb de rãzbunare mai sus, dacã și-a dat seama cã de fapt a fost folositã, cred cã dezamãgirea care a avut-o a meritat-o cu vârf și îndesat.
9,) Varianta ta de rãspuns la ceea ce a fost EPIC în trecutul apropiat mã unge la suflet. Aș fi vrut sã aud asta de la ea, însã nu mi-a spus. Crezi cã ar trebuii sã o întreb, dacã a simțit la fel ca mine? Eu așa am avut impresia. Poate o întreb dupã ce ne mai liniștim.
10.)În legãturã cu ce am avea de pierdut și de câștigat, vreau sã nu fac nici o listã, pentru cã divorțul este opțiunea 0 în cazul în care nu îl cere ea. Cred cã pentru o perioadã lungã aș avea de pierdut totul. Poate chiar și valorile morale. De câștigat nimic important, poate doar aș putea evita sã mai fiu rãnit ENY MORE.
Fetița ar pierde siguranța unui cãmin cu ambii pãrinți, ar pierde familia, pe noi ca pãrinți nu ne-ar pierde. Soția nu știu ce ar avea de pierdut și de câștigat. Adicã sincer de pierdut știu ce ar avea...de câștigat numai ea știe. Nu mã pronunț în locul ei.
Cam așa ar sta situația (la 45 ani).
Și apropos! Soția mea rãmâne persoana de dragul cãreia pot da orgoliul la o parte.
kudika_958736
Postat pe 27 Martie 2014 07:01
De la: kudika_958736, la data 2014-03-26 17:05:59
De la: kiss_my_ass, la data 2014-03-26 14:34:56
De la: kudika_958736, la data 2014-03-26 13:11:15
De la: kiss_my_ass, la data 2014-03-26 10:26:55 pe bune ai 45 de ani? adica la 45 de ani iti place "THE VAMPIRES DIARIES"?! scuze dar nu ma pot abtine!!


Da am 45 ani ºi mi+a plãcut la maxim acest serial. L-am vãzut anul acesta pe net într+-un mod care mi-a declanºat sentimente pe care le credeam apuse de la vârsta când eram student. 100 episoade în 3 sãptãmâni! Este filmul în urma cãruia am realizat cã sunt singur si care m-a determinat sã vreau sã-mi reunesc familia în orice mod. Dar intenþia mea bunã m+a condus la ce am arãtat mai sus...


si ce anume din serial te-a facut sa realizezi ca esti singur?! scuze, dar cum spuneam nu ma pot abtine!!


Prin sezonul 3 sau 4 au loc niște întâmplãri ciudate între principalele personaje. Elena începe sã schimbe tabãra, în timp ce Ștefan face tot ceea ce face pentru ea și fratele ei. Grație fratelui sãu care încet, încet sapã la temelia relației ei Elena îl pãrãsește și se cupleazã cu fratele, dupã pãrerea mea total nemeritat. Dar asta e pãrerea mea. Adevãrul cã fratele lui Ștefan ca și personaj are mai mult șarm și trecere la femei (exclus când se transformã). Bun acum ce nu am spus, când eram tînãr, eram student, aveam o iubire de adolescent cu o fatã. Dragostea noastrã era profundã (judecam noi prin mintea noastrã de atunci). De prea multã afecțiune, dragoste, inclusiv platonicã a ajuns ... în pat la altul. Iar ea era universul meu atunci! Masculul din mine a ripostat și rãnit fiind în orgoliu am fãcut ce nu se aștepta, în mod frumușel și un pic mai neortodox, la prima ocazie când am prins o conjuncturã favorabilã i-am suflat-o individului înapoi. Și mi-am schimbat total comportamentul, am fost un pic mai rece, mai hotãrât și doar atunci când simțeam pericol sã renunțe redeveneam deosebit de iubitor și tandru. Și nu mi-a fost greu pentru cã îmi plãcea enorm de ea și o iubeam. Apoi iar mã schimbam. Am înebunit-o pe sãraca fatã și ajunsese topitã dupã mine. Iar când a fost foarte dependentã sentimental... am încercat sã o pãrãsesc... așa gândeam rãzbunarea mea. Dar nu am pãrãsit-o eu în final, tot ea. Dupã aceea mi-am cunoscut actuala soție și totul s/a schimbat în atitudinea mea. Ca urmare ne-am și cãsãtorit și mi-am bãgat mințile în cap cum se spune!
Am o baftã la femei...!
Dar nu acea fatã a fost marea mea dragoste.
Bun, revenind la film mi-am dat seama, nu întreba de ce, cã nu despre acea perioadã din tinerețe îmi aduce aminte. Am realizat cã sunt singur, cã îmi iubesc soția și nu e lângã mine și nici fetița noastrã.
Poate nu e atât de mare legãtura între mine și acest serial dar, mi-a surprins drama din scenariu. Nu e un film de groazã ci o dramã, o poveste de dragoste a unor tineri.
În fine nu cred cã pot explica ce și cum.


si eu care credeam ca setea de sange te-a marcat!! fiica-mea il prefera pe Damian, dar este de inteles are doar 15 ani nu 45!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Martie 2014 09:39
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 07:01:26

Bune întrebãri, iar câteva mi le-am pus singur zilele trecute. Așa cã pot sã-ți rãspund (adicã sã-mi rãspund) deja:
0.) Îmi iubesc fetița mult, cred cã la fel ca orice pãrinte normal. Sunt dispus la orice sacrificii. Mãcar de ea sunt sigur cã este a mea. Deci orice sacrificiu!
1.) Fetița mea anul acesta terminã clasa a 8-a și va merge la liceu. O sã aparã primele schimbãri majore și pentru ea ca adolescent. Normal cã o familie reunitã este cel mai bun lucru pentru copil, alternativa lasã sechele pe lungã duratã.
2.) Sunt sigur cã o iubesc pe soția mea. Nu mai sunt sigur cât o mai pot face dacã nu va fi reciprocitate deplinã.
3.) Vreau sã mã schimb și fizic și psihic. Caracterul nu știu cum pot sã-l remodelez, vreau sã încerc sã devin mai puțin sentimental și mult mai pragmatic. Altfel nu vezi, te trezesti periodic cu burta de pãmânt! Fizic chiar am nevoie de o schimbare (15-20Kg jos) și o schimbare de atitudine în general. Mã refer la o schimbare în bine.
4.) Dacã nu aș fi aflat vreodatã de aceastã relație, pe o scarã de 1 la 10 (10 fiind nota maximã), cei 22 ani de cãsnicie cred cã meritã nota 9 - 9,5. Asta m-a și durut foarte tare pentru cã am încercat sã-mi aduc aminte cum ne-a fost în perioada în care ea afirma cã a avut aceastã relație. Și nu am revãzut-o decât aceeași: mãmicã model, soție ireproșabilã în casã. Singura problemã este cã îmi aduc aminte cã relațiile intime au fost altfel, simțeam cã mã îndepãrta, dar am pus-o pe tema acelei spaime de a avea cancer uterin. Slavã Domnului cã nu a fost așa.
5.)Cred cã o pot ierta, nu știu însã în cât timp. Cred cã în final tot de atitudinea ei va ține și asta.
6.) Chiar nu o urãsc și spun asta sincer. Ar trebuii? Știi și spunându-mi despre aceastã relație extraconjugalã nu a fãcut decât sã fie sincerã acum cu mine. Poate se sãturase de atâta minciunã și prefãcãtorie.
7.) Despre rãzbunare, trebuie sã recunosc cã sunt un pic tentat. Dar rațional vorbind, ce aș realiza cu asta de moment ce mi-am propus sã încep o viațã nouã cu ea ca un cuplu adevãrat. Rãzbunarea nu se potrivește de loc cu intențiile mele actuale. Dacã ar fi sã repete greșeala cred cã aș fi necruțãtor...în multe privințe.
8.) Faptul cã aceastã infidelitate a fost în trecut l-am conștientizat pe loc. Altfel aș fi pãrãsit casa în secunda 2 de acolo, dar am rãmas. Iar dacã tot am vb de rãzbunare mai sus, dacã și-a dat seama cã de fapt a fost folositã, cred cã dezamãgirea care a avut-o a meritat-o cu vârf și îndesat.
9,) Varianta ta de rãspuns la ceea ce a fost EPIC în trecutul apropiat mã unge la suflet. Aș fi vrut sã aud asta de la ea, însã nu mi-a spus. Crezi cã ar trebuii sã o întreb, dacã a simțit la fel ca mine? Eu așa am avut impresia. Poate o întreb dupã ce ne mai liniștim.
10.)În legãturã cu ce am avea de pierdut și de câștigat, vreau sã nu fac nici o listã, pentru cã divorțul este opțiunea 0 în cazul în care nu îl cere ea. Cred cã pentru o perioadã lungã aș avea de pierdut totul. Poate chiar și valorile morale. De câștigat nimic important, poate doar aș putea evita sã mai fiu rãnit ENY MORE.
Fetița ar pierde siguranța unui cãmin cu ambii pãrinți, ar pierde familia, pe noi ca pãrinți nu ne-ar pierde. Soția nu știu ce ar avea de pierdut și de câștigat. Adicã sincer de pierdut știu ce ar avea...de câștigat numai ea știe. Nu mã pronunț în locul ei.
Cam așa ar sta situația (la 45 ani).
Și apropos! Soția mea rãmâne persoana de dragul cãreia pot da orgoliul la o parte.


ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost! sa-mi fie iertata lipsa de bun simt dar este exact ceea ce simt de cate ori iti citesc postarile astea care se bat in cap adica:ca si barbat analizezi pana si culoarea bichinilor purtati(o chestie tare ciudata daca ma intrebi pe mine) in nu-s ce zi dar totusi a avut o relatie pe care nici macar n-ai banuit-o si nici n-ai fi stiut de ea daca nu ti-ar fi spus!!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Martie 2014 09:45
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 07:01:26

Și apropos! Soția mea rãmâne persoana de dragul cãreia pot da orgoliul la o parte.


In acest caz nu ramane decat sa pui in aplicare ce ti-ai propus referitor la slabit, la mutarea in orasul in care ai serviciu si nu in ultimul rand la regasirea armoniei familiale in noul camin.
Dupa parerea mea este mai bine sa numai deschizi nici o discutie pe subiectele dureroase din trecut. Nu de alta dar genul acesta de discutii au cam acelas efect ca TNT-ul scapat de sub control.
Chier este indicat sa opresti astfel de discutii din fasa.
Daca incepii sa scormonesti in hazna vrei nu vrei tot te stropesti.
Concentreaza-te pe ce doresti sa realizezi in viitor si proiecteaza-ti mental imaginea familiei fericite.

PS. Referitor la episoadele epice la care ai facut referire este de preferat sa te multumesti cu ce ai simtit tu si cu interpretarea pe care ai dat-o tu referitor la ele.
A fost EPIC. Pai bucurate de asta ca putini mai au parte de asa ceva dupa 22 de ani de casnicie. E un semn bun ca dupa atat timp mai poate fi epic. Viitorul suna bine.
Dupa marturisirea ei este mai bine sa nu deschizi subiectul ca sa afli si parerea ei. Momentan nu cred ca esti pregatit sa fi suficient de obiectiv intr-o astfel de discutie. Dracusorii din noi abia asteapta sa aiba motiv sa rasuceasca totul pe fetele nepotrivite, generatoare de certuri si nemultumiri.
Fiind epic de doua ori e clar ca e de bine. Daca nu se simtea bine se oprea doar la o data.
Radu_Cristian_1
Postat pe 27 Martie 2014 09:58
De la: kiss_my_ass, la data 2014-03-27 09:45:47
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 07:01:26


ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost!
se pupa,,,specificul kudicii,,,e topic deschis de kudika
INTELIGENTUL-
Postat pe 27 Martie 2014 10:07
De la: kudika_958736, la data 2014-03-26 13:06:29
De la: -Iulya, la data 2014-03-26 09:58:03
De la: kudika_958736, la data 2014-03-26 07:01:46Mda, se pare cã asta-i viața! Dar dacã lucrurile astea se pot întâmpla mai mereu, mãcar luați aminte din greșelile mele și nu le repetați și voi.
Îți doresc o zi mult mai bunã ca a mea!

Ma intreb , unde ai fost tu , in timp ce sotia avea o relatie extraconjugala ?Cum de nu ai observat nimic ...presupun ca avea nevoie de timp la discretie , pt a-si trai relatia....
Povestea asta a ta , suna a Telenovela .....


Din suflet te rog sã mã crezi cã asta mã întreb ºi eu non stop, unde dracului am fost ºi cât de orb am fost. Aº da orice sã fie doar o telenuvelã, dar e realitatea mea crudã. Doar cu o singurã ºi micã întrebare: dacã nu e nimic adevãrat? Pentru cã am spus mai sus nu am descoperit eu cã m+a înºelat, ea mi-a spus asta într+un anumit moment ce pãrea de sinceritate maximã.
Probabil cã un timp rãmâne o enigmã, pentru cã nu mã voi coborî pânã acolo sã fac cercetãri ºi sãpãturi. Realizez cã asta nu+mi va provoca decât mai multã durere ºi nu vreau. Oricum e suficient ºi ce am aflat.
Deci încã o datã, tot ce am scris sus nu e inventat ci tragedia mea actualã. Poate cã am scris-o mai cu aer de telenuvelã...aºa am simþit la acea orã din noapte.
Ms pentru postare.

Povestea asta pe care sustii ca ar fi adevarata , din tot ceea ce am citit ....e o fictiune .
Sa presupunem ca ar fi adevarat ..... un barbat inselat , ani la rand ...ani in care tu erai bun doar de reparat o priza , de mutat un dulap , de adus bani in casa ....etc si atat ...vorba aia ...ai fost bun de tinut pe langa casa omului.
Aveai statut de sot ..dar Nu si de barbat (amantul avea acest statut)!!
Te consoleaza ideea ca : cei doi se foloseau unul de altul , EPIC iar cel inselat era amantul , Maxim ....ti-ai indeplinit responsabilitatile de sot .....dar cele de barbat , ti-au fost nerecunoscute .
Schimba orasul , astfel va schimba si ea , amantul ..dar ce conteaza , nu tu esti cel inselat
Exista putini barbati care iarta infidelitatea femeii.....iar ceea ce descrii tu pe aici , sunt basme .
Multe femei , nu ar accepta un barbat ca tine nici macar o secunda !
Faptul ca nu ai orgoliu cand este vorba de sotia ta , atunci tine-o de mana in timp ce se simte bine cu amantul ....siii nu o mai face pe plangaciosul. Femeile nu agreeaza ,barbatii plangaciosi .
-Iulya
Postat pe 27 Martie 2014 10:49
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 06:18:36Perlata, vreau sã-ți rãspund, dar nu înțeleg întrebarea. La ce autor te referi?

Titlu : " Sotul perfect ".
Autor: Amantul.
-Iulya
Postat pe 27 Martie 2014 11:13
De la: -Iulya, la data 2014-03-27 10:49:52
De la: kudika_958736, la data 2014-03-26 13:06:29
De la: -Iulya, la data 2014-03-26 09:58:03
De la: kudika_958736, la data 2014-03-26 07:01:46Mda, se pare cã asta-i viața! Dar dacã lucrurile astea se pot întâmpla mai mereu, mãcar luați aminte din greșelile mele și nu le repetați și voi.
Îți doresc o zi mult mai bunã ca a mea!

Ma intreb , unde ai fost tu , in timp ce sotia avea o relatie extraconjugala ?Cum de nu ai observat nimic ...presupun ca avea nevoie de timp la discretie , pt a-si trai relatia....
Povestea asta a ta , suna a Telenovela .....


Din suflet te rog sã mã crezi cã asta mã întreb ºi eu non stop, unde dracului am fost ºi cât de orb am fost. Aº da orice sã fie doar o telenuvelã, dar e realitatea mea crudã. Doar cu o singurã ºi micã întrebare: dacã nu e nimic adevãrat? Pentru cã am spus mai sus nu am descoperit eu cã m+a înºelat, ea mi-a spus asta într+un anumit moment ce pãrea de sinceritate maximã.
Probabil cã un timp rãmâne o enigmã, pentru cã nu mã voi coborî pânã acolo sã fac cercetãri ºi sãpãturi. Realizez cã asta nu+mi va provoca decât mai multã durere ºi nu vreau. Oricum e suficient ºi ce am aflat.
Deci încã o datã, tot ce am scris sus nu e inventat ci tragedia mea actualã. Poate cã am scris-o mai cu aer de telenuvelã...aºa am simþit la acea orã din noapte.
Ms pentru postare.

Povestea asta pe care sustii ca ar fi adevarata , din tot ceea ce am citit ....e o fictiune .
Sa presupunem ca ar fi adevarat ..... un barbat inselat , ani la rand ...ani in care tu erai bun doar de reparat o priza , de mutat un dulap , de adus bani in casa ....etc si atat ...vorba aia ...ai fost bun de tinut pe langa casa omului.
Aveai statut de sot ..dar Nu si de barbat (amantul avea acest statut)!!
Te consoleaza ideea ca : cei doi se foloseau unul de altul , EPIC iar cel inselat era amantul , Maxim ....ti-ai indeplinit responsabilitatile de sot .....dar cele de barbat , ti-au fost nerecunoscute .
Schimba orasul , astfel va schimba si ea , amantul ..dar ce conteaza , nu tu esti cel inselat
Exista putini barbati care iarta infidelitatea femeii.....iar ceea ce descrii tu pe aici , sunt basme .
Multe femei , nu ar accepta un barbat ca tine nici macar o secunda !
Faptul ca nu ai orgoliu cand este vorba de sotia ta , atunci tine-o de mana in timp ce se simte bine cu amantul ....siii nu o mai face pe plangaciosul. Femeile nu agreeaza ,barbatii plangaciosi .


TOUCHE !
Am reținut. Punct ochit punct lovit. Un duș rece face foarte mult în noianul asta de emoții.
Am aceeași pãrere despre mine ca a ta, doar cã nu aș fi scris niciodatã asta.
Ești de pãrere cã, calitãțile de armãsar scot bãrbații din noi în evidențã? Sigur ajutã la un anumit gen de femei, dar uitã cã mai existã și alt gen de bãrbați.
Te asigur cã nu e nici o ficțiune în tot ce am spus, poate doar dacã nu m-a mințit atât de tare. Dacã ea a inventat totul din nu știu ce motiv, o sã fiu primul care îmi voi trage palme!
kudika_958736
Postat pe 27 Martie 2014 13:13
Nu te pot cita.
Cel care a inventat povestea esti tu....deci da-ti palme !
Ma repet , in cazul in care este adevarat....bine-ti face pe cine intereseaza , ca-ti ierti tu sotia de infidelitate , ce anume vrei tu de fapt sa scoti in evidenta
-Iulya
Postat pe 27 Martie 2014 13:27


0.) Îmi iubesc fetița mult, cred cã la fel ca orice pãrinte normal. Sunt dispus la orice sacrificii. Mãcar de ea sunt sigur cã este a mea. Deci orice sacrificiu!
1.) Fetița mea anul acesta terminã clasa a 8-a și va merge la liceu. O sã aparã primele schimbãri majore și pentru ea ca adolescent. Normal cã o familie reunitã este cel mai bun lucru pentru copil, alternativa lasã sechele pe lungã duratã.
2.) Sunt sigur cã o iubesc pe soția mea. Nu mai sunt sigur cât o mai pot face dacã nu va fi reciprocitate deplinã.
3.) Vreau sã mã schimb și fizic și psihic. Caracterul nu știu cum pot sã-l remodelez, vreau sã încerc sã devin mai puțin sentimental și mult mai pragmatic. Altfel nu vezi, te trezesti periodic cu burta de pãmânt! Fizic chiar am nevoie de o schimbare (15-20Kg jos) și o schimbare de atitudine în general. Mã refer la o schimbare în bine.
4.) Dacã nu aș fi aflat vreodatã de aceastã relație, pe o scarã de 1 la 10 (10 fiind nota maximã), cei 22 ani de cãsnicie cred cã meritã nota 9 - 9,5. Asta m-a și durut foarte tare pentru cã am încercat sã-mi aduc aminte cum ne-a fost în perioada în care ea afirma cã a avut aceastã relație. Și nu am revãzut-o decât aceeași: mãmicã model, soție ireproșabilã în casã. Singura problemã este cã îmi aduc aminte cã relațiile intime au fost altfel, simțeam cã mã îndepãrta, dar am pus-o pe tema acelei spaime de a avea cancer uterin. Slavã Domnului cã nu a fost așa.
5.)Cred cã o pot ierta, nu știu însã în cât timp. Cred cã în final tot de atitudinea ei va ține și asta.
-eu am mers pe o directie in casnicie un motto pe care nu-l pot uita niciodata.al lui Balzac,"femeia la 40 ani" si acesta spune:-intro casnicie trebuie sa lupti mereu cu acel monstru care se nu meste -OBISNUINTA!

6.) Chiar nu o urãsc și spun asta sincer. Ar trebuii? Știi și spunându-mi despre aceastã relație extraconjugalã nu a fãcut decât sã fie sincerã acum cu mine. Poate se sãturase de atâta minciunã și prefãcãtorie.

-"nu rascoli cenusa trecutului caci vei gasi taciuni ce te vor arde necrutator!
TU,la fel ca si EA,ati facut cea mai buna alegere si in fata lui Dzeu cat si in caest moment al impacarii,mai ales ea care a vrut sa paseasca din nou in viata ta din nou curata si sa ia totul de la inceput!Zic eu ca sunteti suflete pereche,care nu se pot separa decat doar atunci cand va voi cel de sus!

7.) Despre rãzbunare, trebuie sã recunosc cã sunt un pic tentat. Dar rațional vorbind, ce aș realiza cu asta de moment ce mi-am propus sã încep o viațã nouã cu ea ca un cuplu adevãrat. Rãzbunarea nu se potrivește de loc cu intențiile mele actuale. Dacã ar fi sã repete greșeala cred cã aș fi necruțãtor...în multe privințe.
8.) Faptul cã aceastã infidelitate a fost în trecut l-am conștientizat pe loc. Altfel aș fi pãrãsit casa în secunda 2 de acolo, dar am rãmas. Iar dacã tot am vb de rãzbunare mai sus, dacã și-a dat seama cã de fapt a fost folositã, cred cã dezamãgirea care a avut-o a meritat-o cu vârf și îndesat.
9,) Varianta ta de rãspuns la ceea ce a fost EPIC în trecutul apropiat mã unge la suflet. Aș fi vrut sã aud asta de la ea, însã nu mi-a spus. Crezi cã ar trebuii sã o întreb, dacã a simțit la fel ca mine? Eu așa am avut impresia. Poate o întreb dupã ce ne mai liniștim.
10.)În legãturã cu ce am avea de pierdut și de câștigat, vreau sã nu fac nici o listã, pentru cã divorțul este opțiunea 0 în cazul în care nu îl cere ea. Cred cã pentru o perioadã lungã aș avea de pierdut totul. Poate chiar și valorile morale. De câștigat nimic important, poate doar aș putea evita sã mai fiu rãnit ENY MORE.
Fetița ar pierde siguranța unui cãmin cu ambii pãrinți, ar pierde familia, pe noi ca pãrinți nu ne-ar pierde. Soția nu știu ce ar avea de pierdut și de câștigat. Adicã sincer de pierdut știu ce ar avea...de câștigat numai ea știe. Nu mã pronunț în locul ei.
Cam așa ar sta situația (la 45 ani).
Și apropos! Soția mea rãmâne persoana de dragul cãreia pot da orgoliul la o parte.[/quote]

-Mutativa unde crezi ca ar fi mai bine pt voi si incepeti viata de la inceput,chiar de acolo de unde era sa va pierdeti!!!
Titanika
Postat pe 27 Martie 2014 13:42
Am presimtit de la inceput ca totul va fi de bine si se va gasi o rezolvare daca de amandoua partile se gaseste dragoste adevarata.Ca sa dobandim de ceea ce avem nevoie trebuie sa ducem un lung razboi,dar ce frumos este cand dragostea invinge!
Imi amintesc de o buna prietena care a plecat de langa toti pt totdeauna,la cer,iar sotul ei spunea ca ar fi fost fericit sa o stie cu altul,dar sa nu fii murit......
Nu este nevoie sa te schimbi,poti ramane aceeasi persoana care ai fost langa ea atatia ani,singurul lucru este sa fiti uniti si sa va ajutati reciproc atunci cand viata incearca sa va dea peste cap planurile!
Titanika
Postat pe 27 Martie 2014 13:58

ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost! sa-mi fie iertata lipsa de bun simt dar este exact ceea ce simt de cate ori iti citesc postarile astea care se bat in cap adica:ca si barbat analizezi pana si culoarea bichinilor purtati(o chestie tare ciudata daca ma intrebi pe mine) in nu-s ce zi dar totusi a avut o relatie pe care nici macar n-ai banuit-o si nici n-ai fi stiut de ea daca nu ti-ar fi spus!! [/quote]

Sigur cã iti voi ierta lipsa de bun simț, nu vezi cã încerc sã iert chestii mult mai grave ale unei femei...
Bunul simț pe care-l are sau nu e problema persoanei respective nu a mea, ca sã fiu politicos.
Dacã postãrile mele se bat cap în cap probabil cã mã încearcã sentimente contradictorii. E o crasã dovadã de prostie din partea mea sã încerc sã analizez lucrurile mai atent?
Sau tu privești lucrurile așa simpluț în general?
Dacã e așa te invidiez, acest mod de a exista ar putea fi una din soluțiile problemei mele, dar numai din perspectiva unor categorii de persoane.
Acuma eu sper sã nu te superi, ok?

kudika_958736
Postat pe 27 Martie 2014 16:32
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 16:32:39
ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost! sa-mi fie iertata lipsa de bun simt dar este exact ceea ce simt de cate ori iti citesc postarile astea care se bat in cap adica:ca si barbat analizezi pana si culoarea bichinilor purtati(o chestie tare ciudata daca ma intrebi pe mine) in nu-s ce zi dar totusi a avut o relatie pe care nici macar n-ai banuit-o si nici n-ai fi stiut de ea daca nu ti-ar fi spus!!


Sigur cã iti voi ierta lipsa de bun simț, nu vezi cã încerc sã iert chestii mult mai grave ale unei femei...
Bunul simț pe care-l are sau nu e problema persoanei respective nu a mea, ca sã fiu politicos.
Dacã postãrile mele se bat cap în cap probabil cã mã încearcã sentimente contradictorii. E o crasã dovadã de prostie din partea mea sã încerc sã analizez lucrurile mai atent?
Sau tu privești lucrurile așa simpluț în general?
Dacã e așa te invidiez, acest mod de a exista ar putea fi una din soluțiile problemei mele, dar numai din perspectiva unor categorii de persoane.
Acuma eu sper sã nu te superi, ok?

[/quote]
pt cine este mesajul?
Titanika
Postat pe 27 Martie 2014 17:13
De la: Titanika, la data 2014-03-27 17:13:35
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 16:32:39
ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost! sa-mi fie iertata lipsa de bun simt dar este exact ceea ce simt de cate ori iti citesc postarile astea care se bat in cap adica:ca si barbat analizezi pana si culoarea bichinilor purtati(o chestie tare ciudata daca ma intrebi pe mine) in nu-s ce zi dar totusi a avut o relatie pe care nici macar n-ai banuit-o si nici n-ai fi stiut de ea daca nu ti-ar fi spus!!


Sigur cã iti voi ierta lipsa de bun simț, nu vezi cã încerc sã iert chestii mult mai grave ale unei femei...
Bunul simț pe care-l are sau nu e problema persoanei respective nu a mea, ca sã fiu politicos.
Dacã postãrile mele se bat cap în cap probabil cã mã încearcã sentimente contradictorii. E o crasã dovadã de prostie din partea mea sã încerc sã analizez lucrurile mai atent?
Sau tu privești lucrurile așa simpluț în general?
Dacã e așa te invidiez, acest mod de a exista ar putea fi una din soluțiile problemei mele, dar numai din perspectiva unor categorii de persoane.
Acuma eu sper sã nu te superi, ok?


pt cine este mesajul? [/quote]

Scuze era pentru kiss_my_ass. Era o replicã lao postare de mai sus.
kudika_958736
Postat pe 27 Martie 2014 23:01
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 16:32:39
ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost! sa-mi fie iertata lipsa de bun simt dar este exact ceea ce simt de cate ori iti citesc postarile astea care se bat in cap adica:ca si barbat analizezi pana si culoarea bichinilor purtati(o chestie tare ciudata daca ma intrebi pe mine) in nu-s ce zi dar totusi a avut o relatie pe care nici macar n-ai banuit-o si nici n-ai fi stiut de ea daca nu ti-ar fi spus!!


Sigur cã iti voi ierta lipsa de bun simț, nu vezi cã încerc sã iert chestii mult mai grave ale unei femei...
Bunul simț pe care-l are sau nu e problema persoanei respective nu a mea, ca sã fiu politicos.
Dacã postãrile mele se bat cap în cap probabil cã mã încearcã sentimente contradictorii. E o crasã dovadã de prostie din partea mea sã încerc sã analizez lucrurile mai atent?
Sau tu privești lucrurile așa simpluț în general?
Dacã e așa te invidiez, acest mod de a exista ar putea fi una din soluțiile problemei mele, dar numai din perspectiva unor categorii de persoane.
Acuma eu sper sã nu te superi, ok?

[/quote]

nici macar printre randuri nu stii sa citesti,toata chestia cu iertarea este pur retorica pentru a nu bufni in hohote de ras!daca se dorea un roman de dragoste cu tenta dramatica ei afla ca nu ti-a reusit, este ceva tragico-comic(da comic rau)!! si zici ca esti din Ramnicu Valcea?! sper ca nu faci parte nici macar din cercul de cunostiinte!!
kiss_my_ass
Postat pe 28 Martie 2014 12:16
De la: kiss_my_ass, la data 2014-03-28 12:16:28
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 16:32:39
ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost! sa-mi fie iertata lipsa de bun simt dar este exact ceea ce simt de cate ori iti citesc postarile astea care se bat in cap adica:ca si barbat analizezi pana si culoarea bichinilor purtati(o chestie tare ciudata daca ma intrebi pe mine) in nu-s ce zi dar totusi a avut o relatie pe care nici macar n-ai banuit-o si nici n-ai fi stiut de ea daca nu ti-ar fi spus!!


Sigur cã iti voi ierta lipsa de bun simț, nu vezi cã încerc sã iert chestii mult mai grave ale unei femei...
Bunul simț pe care-l are sau nu e problema persoanei respective nu a mea, ca sã fiu politicos.
Dacã postãrile mele se bat cap în cap probabil cã mã încearcã sentimente contradictorii. E o crasã dovadã de prostie din partea mea sã încerc sã analizez lucrurile mai atent?
Sau tu privești lucrurile așa simpluț în general?
Dacã e așa te invidiez, acest mod de a exista ar putea fi una din soluțiile problemei mele, dar numai din perspectiva unor categorii de persoane.
Acuma eu sper sã nu te superi, ok?



nici macar printre randuri nu stii sa citesti,toata chestia cu iertarea este pur retorica pentru a nu bufni in hohote de ras!daca se dorea un roman de dragoste cu tenta dramatica ei afla ca nu ti-a reusit, este ceva tragico-comic(da comic rau)!! si zici ca esti din Ramnicu Valcea?! sper ca nu faci parte nici macar din cercul de cunostiinte!! [/quote]
Stai "listi.." n-are cum sa faca parte din cercul tau de prieteni Kissulina!
rondina
Postat pe 28 Martie 2014 13:57
De la: rondina, la data 2014-03-28 13:57:53
De la: kiss_my_ass, la data 2014-03-28 12:16:28
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 16:32:39
ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost! sa-mi fie iertata lipsa de bun simt dar este exact ceea ce simt de cate ori iti citesc postarile astea care se bat in cap adica:ca si barbat analizezi pana si culoarea bichinilor purtati(o chestie tare ciudata daca ma intrebi pe mine) in nu-s ce zi dar totusi a avut o relatie pe care nici macar n-ai banuit-o si nici n-ai fi stiut de ea daca nu ti-ar fi spus!!


Sigur cã iti voi ierta lipsa de bun simț, nu vezi cã încerc sã iert chestii mult mai grave ale unei femei...
Bunul simț pe care-l are sau nu e problema persoanei respective nu a mea, ca sã fiu politicos.
Dacã postãrile mele se bat cap în cap probabil cã mã încearcã sentimente contradictorii. E o crasã dovadã de prostie din partea mea sã încerc sã analizez lucrurile mai atent?
Sau tu privești lucrurile așa simpluț în general?
Dacã e așa te invidiez, acest mod de a exista ar putea fi una din soluțiile problemei mele, dar numai din perspectiva unor categorii de persoane.
Acuma eu sper sã nu te superi, ok?



nici macar printre randuri nu stii sa citesti,toata chestia cu iertarea este pur retorica pentru a nu bufni in hohote de ras!daca se dorea un roman de dragoste cu tenta dramatica ei afla ca nu ti-a reusit, este ceva tragico-comic(da comic rau)!! si zici ca esti din Ramnicu Valcea?! sper ca nu faci parte nici macar din cercul de cunostiinte!!

Stai "listi.." n-are cum sa faca parte din cercul tau de prieteni Kissulina! [/quote]

prieteni?doamne fereste asa "superficiala in analiza" cum sunt am grija sa-mi selectez foarte bine prietenii!!
kiss_my_ass
Postat pe 28 Martie 2014 15:07
De la: kiss_my_ass, la data 2014-03-28 15:07:46
De la: rondina, la data 2014-03-28 13:57:53
De la: kiss_my_ass, la data 2014-03-28 12:16:28
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 16:32:39
ceva in toata povestea asta chiar nu se "pupa" esti atat de analitic si totusi atat de prost! sa-mi fie iertata lipsa de bun simt dar este exact ceea ce simt de cate ori iti citesc postarile astea care se bat in cap adica:ca si barbat analizezi pana si culoarea bichinilor purtati(o chestie tare ciudata daca ma intrebi pe mine) in nu-s ce zi dar totusi a avut o relatie pe care nici macar n-ai banuit-o si nici n-ai fi stiut de ea daca nu ti-ar fi spus!!


Sigur cã iti voi ierta lipsa de bun simț, nu vezi cã încerc sã iert chestii mult mai grave ale unei femei...
Bunul simț pe care-l are sau nu e problema persoanei respective nu a mea, ca sã fiu politicos.
Dacã postãrile mele se bat cap în cap probabil cã mã încearcã sentimente contradictorii. E o crasã dovadã de prostie din partea mea sã încerc sã analizez lucrurile mai atent?
Sau tu privești lucrurile așa simpluț în general?
Dacã e așa te invidiez, acest mod de a exista ar putea fi una din soluțiile problemei mele, dar numai din perspectiva unor categorii de persoane.
Acuma eu sper sã nu te superi, ok?



nici macar printre randuri nu stii sa citesti,toata chestia cu iertarea este pur retorica pentru a nu bufni in hohote de ras!daca se dorea un roman de dragoste cu tenta dramatica ei afla ca nu ti-a reusit, este ceva tragico-comic(da comic rau)!! si zici ca esti din Ramnicu Valcea?! sper ca nu faci parte nici macar din cercul de cunostiinte!!

Stai "listi.." n-are cum sa faca parte din cercul tau de prieteni Kissulina!

[/quote]
[/quote]
prieteni?doamne fereste asa "superficiala in analiza" cum sunt am grija sa-mi selectez foarte bine prietenii!! [/quote]
[/quote]
La un moment dat credeam ca sunt singura care n-a inghitit "galusca"...mno, este placut sa ai companie!
Ce mai face printesa motzata si frumi'?
rondina
Postat pe 28 Martie 2014 15:28
Dap fai testul ADN sa vezi daca e copilul tau si divort .
Corches_Sorin_1
Postat pe 31 Martie 2014 22:09
Bine spus un raspuns denota 10 !
kudika081088
Postat pe 6 Aprilie 2014 17:41
De la: -Iulya, la data 2014-03-27 11:13:41
De la: kudika_958736, la data 2014-03-27 06:18:36Perlata, vreau sã-ți rãspund, dar nu înțeleg întrebarea. La ce autor te referi?

Titlu : " Sotul perfect ".
Autor: Amantul.

rondina
Postat pe 7 Aprilie 2014 12:53
Am citit ce ai scris si mi s-a parut foarte impresionant faptul ca iti iubesti sotia ca la inceput.Ea ti-a marturisit ca te-a inselat pentru a se "razbuna" per tine pentru CA ai trims-o sa lucreze in strainatate.Chiar daca a acceptat acest lucru ea s-a simtit alungata si extrem de furioasa pentru CA a trebuit sa stea o vreme departe de copil.
Chiar daca te-a inselat relatia ei cu acel barbat nu a tinut cativa ani,poate doar cateva luni si sigur a avut acea relatie in timpul declinului financiar,deoarece se simtea frustrata din cuza situatiei SI din cauza faptului ca nu ii mai dadeai foarte multa atentie,fiind preocupat de gasirea unei solutii pentru a iesi din respectiva situatie.
Sfatul meu pentru tine este sa incerci sa vorbesti cu ea si sa ii explici inca o data ca nu aveai alta solutie pentru a iesi din acea situatie financiara rea,decat daca unul dintre voi pleca sa munceasca in strainatate,iar cum tu nu puteai,ea era singura care trebuia sa faca acest pas.Ai putea sa ii spui ca o admiri si o respecti pentru acest lucru si sper sa din suflet sa va fie bine in continuare.
clarvazatoarea_Arriana
Postat pe 7 Aprilie 2014 14:10
Un barbat ranit in orgoliu nu e un porumbel cu aripa franta de un ram doborat de furtuna, el are Kudika, sa-si oblojeasca rana. Kudika e o lectura "pasionala" pentru multe femei, adolescente ori gospodine imbaxite de viata...
Depasind introducerea,insa, de ce tu iti alimentezi orgoliul in loc sa dai curs iubirii, care spui ca a inflorit iar in inima si trupul tau?! De ce orgoliul sufoca dragostea sotiei tale, de ce orgoliul te impiedica sa vezi dincolo de egoista ta framantare?!
Chiar si cand a fost cu alt barbat, sotia ta nu te-a inselat, nu a abandonat institutia (ca tot iti place tie cuvantul!) matrimoniala si profunzimile ei.Putea sa o faca, singur ai marturisit ca avea si motive si suport sa o faca.
In schimb, ce ai facut tu?!?! Ai fost fidel institutiei in care lucrezi, cu salariu fix si sigur, nu intr-o activitate privata, supusa regulilor economice de piata si proastelor obiceiuri ale societatii noastre...Ai luat decizii or care sotia ta le-a urmat, dar tu nu! Pentru ca toate deciziile au fost dincolo de "pozitia ta in institutie!" Pari kafkian, zau asa.
Sotia ta te iubeste, de fiica ta esti mandru.Amandoua au consimtit sa va urmeze, pe tine si Institutia!!! De ce nu esti fericit, din criza de orgoliu a unui barbat in criza varstei de 45?!...pai, lasa aiurelile, nu e nevoie sa o inseli si tu ca sa iti satisfaci orgoliul! Tu ai inselat-o o viata, cu Institutia!!
Ai o sotie minunata, o fiica in adoloscentza - incearca sa le fii alaturi, nu le indeparta cand, in sfarsit s-ar putea aduna apele in matca!
Succes in a gasi o locuinta adecvata si in a aseza o familie cu adevarat binecuvantata!!
maybe
Postat pe 13 Aprilie 2014 13:40
Frumoasa poveste de viata,cu bune si rele!Eu cred ca ti-a marturisit pentru ca nu mai putea sa poarte povara!E de apreciat ca a stiut sa joace pe 2 terenuri odata fara ca tu sa simti! Sigur daca ar fi vrut sa renunte la tine o facea atunci dar cred ca nu asta a fost intentia ei pe vremea accea!Partenerul ala a ajutat-o sa treaca peste problemele cu tine ( alea din casnicie). Toti meritam o a doua sansa in viata cu conditia sa nu ramana trecutul legat de ea!
kudika417935
Postat pe 14 Aprilie 2014 16:03
Poate ca intr-adevar a avut pe cineva si acum isi da seama ca nu a meritat si vrea sa-si refaca casnicia... faptul ca a recunoscut da dovada de curaj . Ai putea sa gandesti ca vreasa indrepte greseala facuta si acceptand sa se mute in orasul in care esti inseamna ca este pe drumul cel bun. A gresit, ti-a marturisit si vrea sa mearga mai departe cu tine. Parerea mea. Sfatul meu este ca oricat de greu iti este , depaseste momentul si mergi mai departe cu ea.
kukla
Postat pe 16 Aprilie 2014 10:53
De la: maybe, la data 2014-04-13 13:40:23Un barbat ranit in orgoliu nu e un porumbel cu aripa franta de un ram doborat de furtuna, el are Kudika, sa-si oblojeasca rana. Kudika e o lectura "pasionala" pentru multe femei, adolescente ori gospodine imbaxite de viata...
Depasind introducerea,insa, de ce tu iti alimentezi orgoliul in loc sa dai curs iubirii, care spui ca a inflorit iar in inima si trupul tau?! De ce orgoliul sufoca dragostea sotiei tale, de ce orgoliul te impiedica sa vezi dincolo de egoista ta framantare?!
Chiar si cand a fost cu alt barbat, sotia ta nu te-a inselat, nu a abandonat institutia (ca tot iti place tie cuvantul!) matrimoniala si profunzimile ei.Putea sa o faca, singur ai marturisit ca avea si motive si suport sa o faca.
In schimb, ce ai facut tu?!?! Ai fost fidel institutiei in care lucrezi, cu salariu fix si sigur, nu intr-o activitate privata, supusa regulilor economice de piata si proastelor obiceiuri ale societatii noastre...Ai luat decizii or care sotia ta le-a urmat, dar tu nu! Pentru ca toate deciziile au fost dincolo de "pozitia ta in institutie!" Pari kafkian, zau asa.
Sotia ta te iubeste, de fiica ta esti mandru.Amandoua au consimtit sa va urmeze, pe tine si Institutia!!! De ce nu esti fericit, din criza de orgoliu a unui barbat in criza varstei de 45?!...pai, lasa aiurelile, nu e nevoie sa o inseli si tu ca sa iti satisfaci orgoliul! Tu ai inselat-o o viata, cu Institutia!!
Ai o sotie minunata, o fiica in adoloscentza - incearca sa le fii alaturi, nu le indeparta cand, in sfarsit s-ar putea aduna apele in matca!
Succes in a gasi o locuinta adecvata si in a aseza o familie cu adevarat binecuvantata!!


Multumesc pentru cuvintele tale. În mare mãsurã ai dreptate, în altã mãsurã nu ai de loc.
Ai dreptate cã trebuie sã las trecutul departe în urma mea și sã mã concentrez pe viitor. Și crede-mã cã am ales acest drum.
Lucrurile par sã se așeze pe un drum mai mult decât sperat de mine. Trebuie însã sã lucrez mult la rana interioarã. Orgoliul l-am abandonat, te rog sã crezi asta.
Acum, de ce am spus cã nu ai dreptate.
Rateul financiar înregistrat de noi în acea firmã, a condus la o îndatorare atât de mare a noastã, a familiei încât și acum mai avem mult de plãtit (circa 5 credite - 120.000 lei).
La firma am ales sã o las sa o conduca singura, doar o ajutam atunci când era nevoie. Acele datorii care au apãrut brusc și atât de mari la acea vreme, au fost neașteptate si m-au nãucit. Nu știam de așa ceva...și în acea vreme nici nu am avut cheltuieli care sã justifice acea mare lipsã a banilor. Am întrebat-o ce se întâmplã și nu a putut sã-mi spunã ceva concret.
Acum dupã mult timp realizez cã: ori acel individ a intrat încã de pe atunci în viața ei și banii s-au dus într-o direcție ce nu vreau sã mã mai gândesc (și AȘA SUNT DUȘI), ori nu a știut gestiona afacerea, nu a calculat pierderi reale, s-a amãgit cu profituri inexistente și rezultatul... a fost cel de sus.
Eu nu m-am cãsãtorit cu instituția sau cu funcția mea. Înțelege te rog cã salariul meu a rãmas în acea perioadã, ca și acum de fapt, singura sursã constantã de bani care ne asigurã nevoile de bazã.
Crezi cã eu nu disper cã nu pot oferii familiei mai mult?
Dar în final îți spun cã, am presimțirea cã totul va fi bine. Dacã nu m-a mințit din nou în legãturã cu faptul cã din varã ne vom muta împreunã (am gãsit o locuințã cu chirie superbã), atunci îmi este și mie foarte clar cã va trebuii sã urmeze și clipe fericite în viața mea, a noastrã, de cuplu și familie.
Și apropos de ce mai scriu binevoitorii pe aici (în definitiv apreciez faptul cã au scris și nu aduc reproșuri la absolut nimeni), am ales sã iert și sã merg mai departe împreunã cu ea.
Va fi o singurã schimbare, de atitudine a mea. Eu sper cã în bine și nu în rãu. Însã va conta foarte mult ce va alege și ea!
kudika_958736
Postat pe 17 Aprilie 2014 13:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
l-am inselat si cum sa il intorc? 141 De la: Eva32 12 Mai 2011 03:21
trairi 21 De la: albastrea14 22 Ianuarie 2015 13:14
sunt oare si eu un amant? 11 De la: pickard 13 Martie 2011 16:35
Bunaaaaa!!! 37 De la: Tharr 30 Octombrie 2010 15:37
mai merita osteneala? 36 De la: Boca 26 Ianuarie 2010 09:47