Setari Cookie-uri

dupa 9 ani

De la: Liviu1978, la data 2014-05-18 14:13:21 Intr-adevar, multi dintre voi aveti dreptate, si imi face bine sa pot privi situatia din mai multe unghiuri.
Radu Cristian, nu pot ierta astfel incat sa nu imi reamintesc la prima cearta mai serioasa, da este persoana potrivita pentru mine vreau sa fie mamama copiilor mei.. insa toate astea nu au nici un rost atata timp cat nu pot ierta cu adevarat.
Cand am spus ca nu imi mai trebuie femei, nu m-am referit la abstinenta.. ci la o relatie normala bazata pe incredere si dragoste cu o femeie.... ceea ce acum mi se pare imposibil.

Cati dintre voi suteti singuri si divortati? Cum ati reusit sa treceti peste asta! Cum ati reusit sa cunoasteti pe cineva?
Lucrez foarte mult, timp de prieteni nu am avut... cunostinte femei nu am si ma deprima pana si faptul de a ma apuca de cautat relatii si femei.. ca un tanar in calduri. Sa hoinaresc internetul dupa femei?? Ce pot face? Nu am chef de asa ceva... chiar daca stiu ca as fi o partida foarte buna.
Voi cum ati reusit sa treceti peste asa ceva si sa va luati viata e la capat?


Rau cu rau dar mai rau e fara rau, nu?

Daca nu poti sa treci cu vederea peste ce s-a intamplat , daca nu poti sa ierti prevad o viata plina de frustrare si nefericire in stare mocnita.

Din ce spui tu , preferi sa fi cu sotia ta pentru ca nu ai chef sa cauti alta.
Suna tare aiurea, asta e tot ce pot sa spun.

Se pare ca esti mai insurat cu munca decat cu sotia ta. In conditiile astea la ce te asteptai.
E vina ta ca nu ai fost hotarit sa faceti doi trei copii astfel incat efortul tau de la serviciu sa isi aiba un rost. In felul acesta sotia ta ar fi fost implinita emotional si grija pentru puii ei nu i-ar mai fi lasat timp la dispozitie pentru chaturi erotice.

Dã, Doamne, românului mintea de pe urmã !
Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Mai 2014 18:09
ai din nou draptate CRISTI , eu as adauga ca ea nu s-a simtit centrul universului lui ! de aici deraierea emotionala ... poate gresesc !
kudika_956659
Postat pe 18 Mai 2014 18:20
De la: kudika_956659, la data 2014-05-18 18:20:58ai din nou draptate CRISTI , eu as adauga ca ea nu s-a simtit centrul universului lui ! de aici deraierea emotionala ... poate gresesc !


Nu cred ca acesta ar fi fost motivul.

Dupa cum spune si el, are un serviciu care il tine departe de casa.

Daca ea a trait in regim casa-serviciu-casa-serviciu la un moment dat intervine plictiseala datorata singuratatii si apare tentatia de a face una alta pentru dezmortire emotionala si evitarea picarii in depresie.

Nu inteleg cum de nu s-a gandit la copii inainte sa se intample asta.

Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Mai 2014 19:13
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-18 19:13:07
De la: kudika_956659, la data 2014-05-18 18:20:58ai din nou draptate CRISTI , eu as adauga ca ea nu s-a simtit centrul universului lui ! de aici deraierea emotionala ... poate gresesc !


Nu cred ca acesta ar fi fost motivul.

Dupa cum spune si el, are un serviciu care il tine departe de casa.

Daca ea a trait in regim casa-serviciu-casa-serviciu la un moment dat intervine plictiseala datorata singuratatii si apare tentatia de a face una alta pentru dezmortire emotionala si evitarea picarii in depresie.

Nu inteleg cum de nu s-a gandit la copii inainte sa se intample asta.

nu e o regula ,daca stai singura ,sa/ti faci amant....eu stau de 3 luni,,,,,si nici prin gand nu/mi trece asa ceva
NEGRUTTTT
Postat pe 18 Mai 2014 20:02
De la: kudika_956391, la data 2014-05-18 20:02:39nu e o regula ,daca stai singura ,sa/ti faci amant....eu stau de 3 luni,,,,,si nici prin gand nu/mi trece asa ceva


In mod sigur nu e o regula.

Intrebarea e daca dupa 3 ani in care iti vezi sotul sau iubitul din 3 in 3 luni rezisti tentatiei cand o persoana agreabila incepe sa iti faca complimente si sa-ti ofere atentia de care nu prea ai avut parte in ultima vreme.

Daca partenerul vine acasa plictisit si tracasat de atata munca si nu e capabil sa se deconecteze de la starea in care e sansele sa se intample accidente de genul celor expuse la acest subiect cresc direct proportional cu lipsa de tact si afectiune a celui plecat cu lunile de acasa cu serviciul.
Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Mai 2014 20:28
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-18 20:28:09
De la: kudika_956391, la data 2014-05-18 20:02:39nu e o regula ,daca stai singura ,sa/ti faci amant....eu stau de 3 luni,,,,,si nici prin gand nu/mi trece asa ceva


In mod sigur nu e o regula.

Intrebarea e daca dupa 3 ani in care iti vezi sotul sau iubitul din 3 in 3 luni rezisti tentatiei cand o persoana agreabila incepe sa iti faca complimente si sa-ti ofere atentia de care nu prea ai avut parte in ultima vreme.

Daca partenerul vine acasa plictisit si tracasat de atata munca si nu e capabil sa se deconecteze de la starea in care e sansele sa se intample accidente de genul celor expuse la acest subiect cresc direct proportional cu lipsa de tact si afectiune a celui plecat cu lunile de acasa cu serviciul.
il faci sa se deconecteze de la starea lui....ca nu o fi serviciul mai important decat casnicia???
NEGRUTTTT
Postat pe 18 Mai 2014 20:31
Hey bro'...asta e', suporti ...bine! Nu suporti, iar bine!!! Ce alegi?
rondina
Postat pe 18 Mai 2014 20:32
De la: kudika_956391, la data 2014-05-18 20:31:34il faci sa se deconecteze de la starea lui....ca nu o fi serviciul mai important decat casnicia???


Nu toate femeile gandesc asa.

Uneori , unele femei au inainte de toate multe asteptari si isi imagineaza ca daca vine sotul acasa dupa 3 luni de munca si stres, musai vine cu chef sa o recucereasca asa cum o facea cand s-au cunoscut.

Nici asta nu este o regula.
E doar o alta varianta de scenariu.
Radu_Cristian_1
Postat pe 18 Mai 2014 21:08
Dupa parerea mea pentru persoana care inseala sunt doar 2 cai dupa faptul consumat: 1 este sa inteleaga ca nu il mai iubeste pe sot/iubit si se simte eliberata, iar al 2-lea este sa inteleaga ca intradevar il iubeste si crede ca a facut cea mai mare greseala. Eu as crede ce va spus sotia... pentru ca este posibil sa fie un joc copilalesc care sa aiba loc doar virtual, si nu in viata reala. Te inteleg ca suferi e si normal ,daca o iubesti asa cum spui. Dar cred ca ea in discutia ei nu ia dat asa aprofundare cum ai facut-o.Dar ca te simti tradat, si ca ai fi dorit sa discutte cu tine acelea momente.
mandarina13
Postat pe 19 Mai 2014 14:06
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-18 21:08:20
De la: kudika_956391, la data 2014-05-18 20:31:34il faci sa se deconecteze de la starea lui....ca nu o fi serviciul mai important decat casnicia???


Nu toate femeile gandesc asa.

Uneori , unele femei au inainte de toate multe asteptari si isi imagineaza ca daca vine sotul acasa dupa 3 luni de munca si stres, musai vine cu chef sa o recucereasca asa cum o facea cand s-au cunoscut.

Nici asta nu este o regula.
E doar o alta varianta de scenariu.
CORECT,,,,DAR MACAR AI BUNUL SIMT SI O ANUNTI DIN TIMP.....SOTUL MEU M/A ANUNTAT,,,CA POATE O SA FIE PUTIN CAM OBOSIT
NEGRUTTTT
Postat pe 19 Mai 2014 14:35
Vad ca multi iti dau asa sfat ca sa te desparti.. ceea ce eu nu consider corect. Dar intii de toate cred ca trebuie sa acorzi o sansa ca sa iti demonstreze ca intradevar ii pare rau si considera o greseala ceea ce a facut, daca asta e asa. A te desparti este foarte simplu si usor, dar ca sa traiesti cu asta este foarte greu, si cei care spus ca sa iti cauti de viata, si ca cauti scuze si alte chestii.... isi vor trai viata mai departe cu bucuriile ei, fara sa se gindeasca la tine, dar tu vei fi singur cel putin la inceput.. si te va framinta intrebarea cum era sa fie daca era sa iert, sau poate intradevar a fost doar niste discutii pe net cu fantezii.. Consider ca in primul rind trebuie sa iti raspunzi tie la intrebarile daca ai facut tot posibilul ca sa fie bine? ... sau daca mai vreai asta?
mandarina13
Postat pe 19 Mai 2014 16:04
Multumesc Mandarina13 pentru vorbele tale. Nu stiu de ce, dar sunt vorbe care ma ung pe suflet. De ce? Pentru ca logica, gandirea rece si aplicata imi spun un lucru.... iar sufletul imi spune cu totul altceva.
Ai dreptate cand spui despre cele 2 optiuni pe care le are o persoana care inseala, si fara indoiala, sotia mea intra in a doua categorie.
Foarte hazliu cum luam dragostea in ras... dar acum am ajuns sa sufar enorm tocmai din aceasta cauza!!
Cum spun si Legile lui Murphy, orice decizie as lua.. sigur o voi regreta, intr-un fel sau altul... punandu-mi intrebarea... "si daca, totusi...?"" E foarte greu cand, sotiei tale, nu ai nimic ai reprosa... in afara de aceasta brusca si teribila lovitura, cand ai cazut brusc de pe cele mai inalte inaltimi in cele mai de jos mlastini.
Nu credeam ca este posibil ca in interiorul unui om sa aiba loc un asemenea razboi, intre logica si gandirea rece si ... cotloanele sufletului. Nu credeam ca un gand aproape ca poate durea fizic.
Este o lupta pe care trebuie sa o duc si intrebari la care trebuie sa imi raspund, eu.... mie insumi.


Liviu1978
Postat pe 20 Mai 2014 07:33
De la: Liviu1978, la data 2014-05-20 07:33:13 Multumesc Mandarina13 pentru vorbele tale. Nu stiu de ce, dar sunt vorbe care ma ung pe suflet. De ce? Pentru ca logica, gandirea rece si aplicata imi spun un lucru.... iar sufletul imi spune cu totul altceva.
Ai dreptate cand spui despre cele 2 optiuni pe care le are o persoana care inseala, si fara indoiala, sotia mea intra in a doua categorie.
Foarte hazliu cum luam dragostea in ras... dar acum am ajuns sa sufar enorm tocmai din aceasta cauza!!
Cum spun si Legile lui Murphy, orice decizie as lua.. sigur o voi regreta, intr-un fel sau altul... punandu-mi intrebarea... "si daca, totusi...?"" E foarte greu cand, sotiei tale, nu ai nimic ai reprosa... in afara de aceasta brusca si teribila lovitura, cand ai cazut brusc de pe cele mai inalte inaltimi in cele mai de jos mlastini.
Nu credeam ca este posibil ca in interiorul unui om sa aiba loc un asemenea razboi, intre logica si gandirea rece si ... cotloanele sufletului. Nu credeam ca un gand aproape ca poate durea fizic.
Este o lupta pe care trebuie sa o duc si intrebari la care trebuie sa imi raspund, eu.... mie insumi.


NEGRUTTTT
Postat pe 20 Mai 2014 07:59
E o lupta intre inima si ratiune, esti sigur ca vei putea trai cu alegerea rationala, chiar daca da, cit timp? In viata asta se intimpla lucru care nu intotdeauna isi gasesc explicatia logica. Eu as alege ce imi spune inima, cu asta as putea trai, chiar daca mai apoi voi regreta. As face aceasta alegerea pentru ca cu inima traiesc, sunt vie.
mandarina13
Postat pe 20 Mai 2014 08:26
Liviu , citeste postarea lui Kudika 15804
postata pe: 19 Mai 2014, ora 19:21 , adica ieri seara, de la subiectul "Despre fericirea femeii".

Uite linkul:
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/59160/Despre-fericirea-femeii/Despre-fericirea-femeii-pagina-3.html


si gandeste-te in ce masura te incadrezi in cele scrise.

Cred ca iti va fi mai usor sa ierti daca vei constientiza ca o parte din vina iti apartine.

Spui ca sotia ta ar fi sotia perfecta pentru tine daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat.

Esti constient ca sansele sa mai gasesti pe cineva atat de compatibil sunt foarte mici.

Esti constient ca numai esti la vartsa la care te indragostesti fulger si ca experienta de viata acumulata te va face sa fi mult mai exigent in alegerea unei viitoare partenere.

Evident daca nu cumva din disperare o alegi pe cea cu sanii cei mai mari ca in bancul urmator:

"Un barbat avea 3 femei cu care se insoare si nu stia pe care sa o aleaga. Asa ca hotara sa le dea la fiecare cate 5000$ si sa vada ce face fiecare cu ei.

Prima cheltuie banii pe imbracaminte, farduri, coafura etc:

- Uite am cheltuit banii ca fiu frumoasa pentru tine, pentru ca te iubesc.

A doua ii cumpara lui adidasi, tv, racheta de tenis, echipament de fotbal, bere etc.

- Uite am cheltuit banii pentru ce iti place tie, pentru ca te iubesc.

A treia a investit banii, a facut 10000$.

- Uite cei 5000$ care mi i-ai dat si restul de 5000$ i-am investit iar pentru noi pentru ca te iubesc.

Dupa o lunga deliberare … a ales-o pe cea cu sanii cei mai mari!"
Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Mai 2014 10:59
Ohoo, departe de mine faptul de nu a recunoaste ca sunt si eu vinovat de ceea ce sa intamplat.
Eram atat de sigur pe mine si pe dragostea noastra incat am crezut ca nu mai trebuie sa-i mai aduc dovezi, sa o rasfat asa cum faceam in trecut. Lucrand asa cum lucram, cand ajungeam acasa.. nu mai incercam sa o recuceresc, sa intretin aprinsa, flacara care ne-a adus impreuna. La fel cum de altfel nici ea nu facea... consideram ca asa trebuie sa fie.... iar comunicarea adevarata dintre noi sa subtiat pana la disparitie.
Toate astea insa, sunt probleme, care, probabil ca pot fi intalnite in orice casnicie, dupa o anumita perioada si in nici un caz nu pot fi o scuza pentru ceea ce a facut ea.
Liviu1978
Postat pe 20 Mai 2014 13:09
Stii nu inteleg ce e mai important pentru tine? cine e vinovat sau cum sa depasiti situatia creata in familia voastra?
mandarina13
Postat pe 20 Mai 2014 14:50
De la: Liviu1978, la data 2014-05-20 13:09:49 Ohoo, departe de mine faptul de nu a recunoaste ca sunt si eu vinovat de ceea ce sa intamplat.
Eram atat de sigur pe mine si pe dragostea noastra incat am crezut ca nu mai trebuie sa-i mai aduc dovezi, sa o rasfat asa cum faceam in trecut. Lucrand asa cum lucram, cand ajungeam acasa.. nu mai incercam sa o recuceresc, sa intretin aprinsa, flacara care ne-a adus impreuna. La fel cum de altfel nici ea nu facea... consideram ca asa trebuie sa fie.... iar comunicarea adevarata dintre noi sa subtiat pana la disparitie.
Toate astea insa, sunt probleme, care, probabil ca pot fi intalnite in orice casnicie, dupa o anumita perioada si in nici un caz nu pot fi o scuza pentru ceea ce a facut ea.

daca nici tu,nici ea nu luptati pt a aprinde din nou "acea flacara",nu veti merge impreuna mai departe!Si tare cred eu ca in vietile voaste separate s-a cuibarit alcineva care va dat viata peste cap!
"Doua pitre tari nu macina faina buna"
Titanika
Postat pe 20 Mai 2014 14:59
Ma gindesc ca orice e vinovatul, faptul s-a consumat si nu trebuie sa te axezi atit de mult pe aceasta. Un indicator pozitiv in relatia voastra ar fi sa discutati cit mai sincer, sa iti explice de ce? cum s-a ajuns aici din punctul ei de vedere? a fost tot atit de frumos si la ea cum era si la tine.. povestea de dragoste pe care ai trait-o? Contretiza-ti daca s-a simtit respinsa, daca a incercat sa discute cu tine, si tu nu ai fost intretinut discutia. Uneori femeiele sunt mai visatoare, nebunatice, naive si daca tu n-ai acceptat-o fiind ea asa, si spuniindu-i ca este matura si ar trebui sa se comporte in raport cu virsta. Atunci ea a inhibat aceste emotii, discutii, si alte sentimente un timp pina cind acestea eu evadat si se-au gasit in discutia cu un coleg.
mandarina13
Postat pe 20 Mai 2014 15:05
De la: Liviu1978, la data 2014-05-20 13:09:49 Ohoo, departe de mine faptul de nu a recunoaste ca sunt si eu vinovat de ceea ce sa intamplat.
Eram atat de sigur pe mine si pe dragostea noastra incat am crezut ca nu mai trebuie sa-i mai aduc dovezi, sa o rasfat asa cum faceam in trecut. Lucrand asa cum lucram, cand ajungeam acasa.. nu mai incercam sa o recuceresc, sa intretin aprinsa, flacara care ne-a adus impreuna. La fel cum de altfel nici ea nu facea... consideram ca asa trebuie sa fie.... iar comunicarea adevarata dintre noi sa subtiat pana la disparitie.
Toate astea insa, sunt probleme, care, probabil ca pot fi intalnite in orice casnicie, dupa o anumita perioada si in nici un caz nu pot fi o scuza pentru ceea ce a facut ea.
ai dreptate....mai sunt si zile,tacute....,,daca nu am ce sa povestesc,,.....asa iimai zic sotului
NEGRUTTTT
Postat pe 20 Mai 2014 15:09
De la: mandarina13, la data 2014-05-20 15:05:16Ma gindesc ca orice e vinovatul, faptul s-a consumat si nu trebuie sa te axezi atit de mult pe aceasta. Un indicator pozitiv in relatia voastra ar fi sa discutati cit mai sincer, sa iti explice de ce? cum s-a ajuns aici din punctul ei de vedere? a fost tot atit de frumos si la ea cum era si la tine.. povestea de dragoste pe care ai trait-o? Contretiza-ti daca s-a simtit respinsa, daca a incercat sa discute cu tine, si tu nu ai fost intretinut discutia. Uneori femeiele sunt mai visatoare, nebunatice, naive si daca tu n-ai acceptat-o fiind ea asa, si spuniindu-i ca este matura si ar trebui sa se comporte in raport cu virsta. Atunci ea a inhibat aceste emotii, discutii, si alte sentimente un timp pina cind acestea eu evadat si se-au gasit in discutia cu un coleg.
nu are scuza,,,de la a discuta,,,pana la a te culca,,,e drum lung
NEGRUTTTT
Postat pe 20 Mai 2014 15:11
De la: Liviu1978, la data 2014-05-20 13:09:49 Ohoo, departe de mine faptul de nu a recunoaste ca sunt si eu vinovat de ceea ce sa intamplat.
Eram atat de sigur pe mine si pe dragostea noastra incat am crezut ca nu mai trebuie sa-i mai aduc dovezi, sa o rasfat asa cum faceam in trecut. Lucrand asa cum lucram, cand ajungeam acasa.. nu mai incercam sa o recuceresc, sa intretin aprinsa, flacara care ne-a adus impreuna. La fel cum de altfel nici ea nu facea... consideram ca asa trebuie sa fie.... iar comunicarea adevarata dintre noi sa subtiat pana la disparitie.
Toate astea insa, sunt probleme, care, probabil ca pot fi intalnite in orice casnicie, dupa o anumita perioada si in nici un caz nu pot fi o scuza pentru ceea ce a facut ea.


Nu sunt o scuza.
Sunt o cauza.
Nu te-ai casatorit cu o maicuta catolica.


In plus nu ai nici o certitudine ca a fost depasit stadiul de flirt.
Este doar teama ta ca s-a intamplat mai mult de atat.

Ia o coala e hartie, fa doua rubrici impartind hartia in doua cu o linie verticala, scrie pe partea stanga ce este negativ in relatia voastra de cand va stiti si pe partea dreapta ce este pozitiv.
Dupa ce consideri ca ai terminat de scris sunt convins ca esti capabil sa tragi concluziile si singur.
Sper sa reusesti sa fi obiectiv.

Bafta!
Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Mai 2014 15:15
De la: kudika_956391, la data 2014-05-20 15:11:44
De la: mandarina13, la data 2014-05-20 15:05:16Ma gindesc ca orice e vinovatul, faptul s-a consumat si nu trebuie sa te axezi atit de mult pe aceasta. Un indicator pozitiv in relatia voastra ar fi sa discutati cit mai sincer, sa iti explice de ce? cum s-a ajuns aici din punctul ei de vedere? a fost tot atit de frumos si la ea cum era si la tine.. povestea de dragoste pe care ai trait-o? Contretiza-ti daca s-a simtit respinsa, daca a incercat sa discute cu tine, si tu nu ai fost intretinut discutia. Uneori femeiele sunt mai visatoare, nebunatice, naive si daca tu n-ai acceptat-o fiind ea asa, si spuniindu-i ca este matura si ar trebui sa se comporte in raport cu virsta. Atunci ea a inhibat aceste emotii, discutii, si alte sentimente un timp pina cind acestea eu evadat si se-au gasit in discutia cu un coleg.
nu are scuza,,,de la a discuta,,,pana la a te culca,,,e drum lung


bine si daca intr-adevar nu s-au culcat?
mandarina13
Postat pe 20 Mai 2014 15:20
De la: mandarina13, la data 2014-05-20 15:20:20
De la: kudika_956391, la data 2014-05-20 15:11:44
De la: mandarina13, la data 2014-05-20 15:05:16Ma gindesc ca orice e vinovatul, faptul s-a consumat si nu trebuie sa te axezi atit de mult pe aceasta. Un indicator pozitiv in relatia voastra ar fi sa discutati cit mai sincer, sa iti explice de ce? cum s-a ajuns aici din punctul ei de vedere? a fost tot atit de frumos si la ea cum era si la tine.. povestea de dragoste pe care ai trait-o? Contretiza-ti daca s-a simtit respinsa, daca a incercat sa discute cu tine, si tu nu ai fost intretinut discutia. Uneori femeiele sunt mai visatoare, nebunatice, naive si daca tu n-ai acceptat-o fiind ea asa, si spuniindu-i ca este matura si ar trebui sa se comporte in raport cu virsta. Atunci ea a inhibat aceste emotii, discutii, si alte sentimente un timp pina cind acestea eu evadat si se-au gasit in discutia cu un coleg.
nu are scuza,,,de la a discuta,,,pana la a te culca,,,e drum lung


bine si daca intr-adevar nu s-au culcat?
atunci e ok....
NEGRUTTTT
Postat pe 20 Mai 2014 15:22
Radu Cristian, sa stii ca daca ar fi sa asez pe o foaie de hartie , bune si rele, ce a fost frumos si ce a fost urat in relatia noastra.. aspectele pozitive le vor depasi cu muuult pe cele negative, fara nici o urma de indoiala.
In afara de lovitura aceasta de trasnet care ma doborat, nu am nimic ai reprosa sotiei... poate doar aceiasi lipsa de interes ... cu care spune ca am tratat-o si eu in ultimul timp, pana la aceasta lovitura care ma facut sa descoper ce mult inseamna pentru mine.
Cat despre depasirea stadiului de flirt, dupa cum au spus foarte multe femei in comentariile lor, o femeie care isi impartaseste intimitatile cu un barbat, cu un coleg, timp de 5 ani.. nu se poate limita doar la jocuri de cuvinte.. sustinerea timp de 5 ani a acestei legaturi implica existenta unor sentimente... iar o femeie dominata de sentimente, nu poate refuza acel barbat. Alta dovada nu am in afara de vorbele lor de dragoste si aceasta constructie rationala.
Decizia ar fi usoara daca ea nu ar insista atat de mult ca nu a fost decat un flirt, decat un joc scapat de sub control, si ca nu a fost altceva decat un prieten pentru ea.
Dupa cum spuneam mai sus, gandind rational, nu se poate sa nu fi mers pana la capat..... timp de 5 ani.. sufletul insa parca ma indeamna sa o cred, sa-i mai acord o sansa, vazand-o schimbata, vazand-o suferind, cerandumi sa facem un copil si sa o lam de la capat.
Daca as avea certitudinea ca au mers pana la capat.. in mod sigur ne-am desparti... dar nu o am, sau cel putin sufletul se incapataneaza sa lupte impotriva ratiunii.
Liviu1978
Postat pe 20 Mai 2014 17:10
De la: Liviu1978, la data 2014-05-20 17:10:58 Radu Cristian, sa stii ca daca ar fi sa asez pe o foaie de hartie , bune si rele, ce a fost frumos si ce a fost urat in relatia noastra.. aspectele pozitive le vor depasi cu muuult pe cele negative, fara nici o urma de indoiala.
In afara de lovitura aceasta de trasnet care ma doborat, nu am nimic ai reprosa sotiei... poate doar aceiasi lipsa de interes ... cu care spune ca am tratat-o si eu in ultimul timp, pana la aceasta lovitura care ma facut sa descoper ce mult inseamna pentru mine.
Cat despre depasirea stadiului de flirt, dupa cum au spus foarte multe femei in comentariile lor, o femeie care isi impartaseste intimitatile cu un barbat, cu un coleg, timp de 5 ani.. nu se poate limita doar la jocuri de cuvinte.. sustinerea timp de 5 ani a acestei legaturi implica existenta unor sentimente... iar o femeie dominata de sentimente, nu poate refuza acel barbat. Alta dovada nu am in afara de vorbele lor de dragoste si aceasta constructie rationala.
Decizia ar fi usoara daca ea nu ar insista atat de mult ca nu a fost decat un flirt, decat un joc scapat de sub control, si ca nu a fost altceva decat un prieten pentru ea.
Dupa cum spuneam mai sus, gandind rational, nu se poate sa nu fi mers pana la capat..... timp de 5 ani.. sufletul insa parca ma indeamna sa o cred, sa-i mai acord o sansa, vazand-o schimbata, vazand-o suferind, cerandumi sa facem un copil si sa o lam de la capat.
Daca as avea certitudinea ca au mers pana la capat.. in mod sigur ne-am desparti... dar nu o am, sau cel putin sufletul se incapataneaza sa lupte impotriva ratiunii.
de ce ,nu recunoaste????da sau ba....macar numai va chinuiti
NEGRUTTTT
Postat pe 20 Mai 2014 18:55
De la: Liviu1978, la data 2014-05-20 17:10:58 Radu Cristian, sa stii ca daca ar fi sa asez pe o foaie de hartie , bune si rele, ce a fost frumos si ce a fost urat in relatia noastra.. aspectele pozitive le vor depasi cu muuult pe cele negative, fara nici o urma de indoiala.
In afara de lovitura aceasta de trasnet care ma doborat, nu am nimic ai reprosa sotiei... poate doar aceiasi lipsa de interes ... cu care spune ca am tratat-o si eu in ultimul timp, pana la aceasta lovitura care ma facut sa descoper ce mult inseamna pentru mine.
Cat despre depasirea stadiului de flirt, dupa cum au spus foarte multe femei in comentariile lor, o femeie care isi impartaseste intimitatile cu un barbat, cu un coleg, timp de 5 ani.. nu se poate limita doar la jocuri de cuvinte.. sustinerea timp de 5 ani a acestei legaturi implica existenta unor sentimente... iar o femeie dominata de sentimente, nu poate refuza acel barbat. Alta dovada nu am in afara de vorbele lor de dragoste si aceasta constructie rationala.
Decizia ar fi usoara daca ea nu ar insista atat de mult ca nu a fost decat un flirt, decat un joc scapat de sub control, si ca nu a fost altceva decat un prieten pentru ea.
Dupa cum spuneam mai sus, gandind rational, nu se poate sa nu fi mers pana la capat..... timp de 5 ani.. sufletul insa parca ma indeamna sa o cred, sa-i mai acord o sansa, vazand-o schimbata, vazand-o suferind, cerandumi sa facem un copil si sa o lam de la capat.
Daca as avea certitudinea ca au mers pana la capat.. in mod sigur ne-am desparti... dar nu o am, sau cel putin sufletul se incapataneaza sa lupte impotriva ratiunii.




Sotia ta sa fie inteleapta si sa nu mai insiste cu conceperea unui copil,pana nu va rezolvati problema existenta in familie!!!Este o tactica marsava,de a-ti abate atentia de la modul cum s-a comportat,chiar prostesc si infantil fiind,si de a te canaliza pe directia dorita de ea!!!

As intreba-o pe sotia ta,asa,ca intre femei ce suntem,cum i-a reusit acest flirt inconstient atatia ani si cum a putut sa mentina aceasta joaca fara rost,doar la nivel de copilareasca relationare virtuala,fara a merge mai departe,daca respectam spusele domniei sale!!!Personal,nu o cred!!!!!Unde te-ai aflat in tot acest interval de timp???Cat timp i-ai alocat sotiei tale,de ai ajuns in aceasta cumpana,caci,presupun,ca au fost necesare cateva eforturi suplimentare din partea sotiei de a se mentine viabila,atat in casnicie,cat si in discutiile virtuale amoroase,fara ca tu sa sesizezi pericolul,care va inconjura viata de familie!!!

Nu exista certitudini legate de finalizarea actiunii celor doi,pot fi bine mascate sau neajunse la implinire,dar banuielile vor alimenta tot timpul relatia voastra,indiferent de ceea ce iti spune inima in acest moment!!!


Domnule draga,cauti justificari logice la tot ce s-a intamplat,dar faptul este consumat,avand efecte negative asupra familiei!!Asa cum am mai spus,ori te impaci cu ideea flirtului nevinovat ,dupa cum spune sotia ta,ierti si uiti tot ce s-a petrecut intre cei doi si mergeti mai departe cu casnicia ,ori analizati-va nivelurile la care se afla sentimentele voastre si dati un verdict clar si decisiv!!A face o disectie a fiecarui cuvant rostit de sotia ta in dialogul cu colegul ei,timp de cinci ani,fara a-ti lua toate masurile de contracarare a silei si starii de voma ,care te vor incerca la fiecare mic pas facut,este o actiune ,care devine total neinspirata,caci nu se mai poate sterge nimic din trecut!!!

De regula ,in viata de familie apar fel si fel de nemultumiri,dar care devin insignifiante,daca cei doi reusesc sa depaseasca situatiile fara resentimente ulterioare,dar pentru ca sa se intample toate acestea sunt necesare vointa ,perseverenta in indreptarea greselilor si comunicare continua,nu mai amintesc iubirea si respectul reciproc ,firesti in orice cuplu veritabil!!!

A fost un puternic semnal de alarma pentru tine,si sper ca tu sa fi inteles ceva din tot ce vi s-a intamplat!!Viata are lucruri bune si mai putin bune,nu este nevie sa facem statistici pentru ca ele sunt inerente si nu trebuie sa faca obiectul unui studiu elevat,aceasta este VIATA,cine o respecta,stie sa o traiasca!!!Viata,ca si iubirea sunt rabdatoare cu oamenii,dar nu stiu sa ierte!!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Mai 2014 19:16
De la: Liviu1978, la data 2014-05-20 17:10:58
1. Radu Cristian, sa stii ca daca ar fi sa asez pe o foaie de hartie , bune si rele, ce a fost frumos si ce a fost urat in relatia noastra.. aspectele pozitive le vor depasi cu muuult pe cele negative, fara nici o urma de indoiala.
.....
2. Decizia ar fi usoara daca ea nu ar insista atat de mult ca nu a fost decat un flirt, decat un joc scapat de sub control, si ca nu a fost altceva decat un prieten pentru ea.

3. Daca as avea certitudinea ca au mers pana la capat.. in mod sigur ne-am desparti... dar nu o am, sau cel putin sufletul se incapataneaza sa lupte impotriva ratiunii.


1. E pacat ca nu este suficient faptul ca aspectele pozitive le depasesc cu muuult pe cele negative.

2. E o iluzie. Decizia e la fel de dificila si asa si asa, si doare al naibi de tare.

3. Tinand cont de faptul ca tu esti plecat cu serviciul cred ca in acest stadiu este de preferat divortul. Iti dai seama ca fiind departe de ea incertitudinea o sa te omoare cu zile.


Luati o pauza si daca nu va gasiti un drum mai lin si linistit alaturi de alte persoane in mod sigur o sa va impacati si o sa continuati ce ati intrerupt.

Poate veti spune ca ciorba reancalzita nu mai e la fel de buna ca la inceput.
Va zic eu ca daca dupa o despartire nimeresti numai ciorba stricata ajungi sa tanjesti la ciorba reincalzita de care ai fugit.

Dupa ani si ani de relatie putini reusesc ca dupa despartire sa fie echilibrati din punct de vedere emotional si psihic si din acest motiv uneori sansele sa pici din lac in put sunt foarte mari.


Daca nu esti in stare sa ierti si sa te detasezi de ce a fost mai bine o lasi balta.
Stresul generat de neancredere nu va duce la nimic bun. De fiecare data cand nu va raspunde la timp sau va avea o alta voce sau stare de spirit te vei gandi ca a facut-o iar.
Decat asa mai bine lipsa.
Radu_Cristian_1
Postat pe 20 Mai 2014 22:24
De la: Liviu1978, la data 2014-05-20 07:33:13 Multumesc Mandarina13 pentru vorbele tale. Nu stiu de ce, dar sunt vorbe care ma ung pe suflet. De ce? Pentru ca logica, gandirea rece si aplicata imi spun un lucru.... iar sufletul imi spune cu totul altceva.
Ai dreptate cand spui despre cele 2 optiuni pe care le are o persoana care inseala, si fara indoiala, sotia mea intra in a doua categorie.
Foarte hazliu cum luam dragostea in ras... dar acum am ajuns sa sufar enorm tocmai din aceasta cauza!!
Cum spun si Legile lui Murphy, orice decizie as lua.. sigur o voi regreta, intr-un fel sau altul... punandu-mi intrebarea... "si daca, totusi...?"" E foarte greu cand, sotiei tale, nu ai nimic ai reprosa... in afara de aceasta brusca si teribila lovitura, cand ai cazut brusc de pe cele mai inalte inaltimi in cele mai de jos mlastini.
Nu credeam ca este posibil ca in interiorul unui om sa aiba loc un asemenea razboi, intre logica si gandirea rece si ... cotloanele sufletului. Nu credeam ca un gand aproape ca poate durea fizic.
Este o lupta pe care trebuie sa o duc si intrebari la care trebuie sa imi raspund, eu.... mie insumi.






Cea care a luat dragostea in ras e chiar sotia ta.Toti, absolut toti am avut si posibil sa mai avem in cuplu situatii in care se mai raceste relatia sau tensiuni si dispute dar incercam sa le rezolvam prin a le discuta si gasi o solutie nu sa compensam cu alta relatie in paralel.
Dragostea e ca un foc , daca nu-l intretii se stinge.racirile si sincopele se simt si mai mult ca sigur le-ati simtit si voi, tu si nevasta-ta, dar n-ati facut nimic, ati crezut ca terc de la sine si ati mers mai departe in virtutea inertiei fara sa va intrebati de ce se intampla si ce-ar fi de facut ca sa ramaneti un cuplu sudat fara "ajutor"de amanti secreti.
Arno_28
Postat pe 21 Mai 2014 06:41
Spuneti multe adevaruri cu totii.
Arno_28, ai atat de multa dreptate cand spui de focul neintretinut al dragostei.... se potriveste atat de bine incat nu este nimic ce as mai putea eu adauga. Vad insa acum, ca in sufletul meu, chiar si neintretinuta si lasata in paragina, dragostea a vegetat, si a izbucnit acum la suprafata ca un torent.... de aici vine si suferita aceasta imensa.
Radu_Cristian, intr-adevar, fiind mai mereu plecat la munca... 3 saptamani acasa, 3 saptamani plecat... incertitudinea o sa ma omoare cu zile... asa cum se intampla acum. Tocmai din aceasta cauza, caut cu disperare o certitudine.. oricare ar fi aceea.
Kudika_15804, vad ca ai si tu aceiasi opinie fata de posibilitatea de fi o prietenie si un joc copilaresc timp de 5 ani, ca a multor femei care au avut comentarii. Lucram mult iar cand veneam acasa eram mult prea sigur pe mine si pe relatia nostra pentru a realiza in ce pericol ma aflam si chiar pentru a-i mai da dovezi de dragoste. Aceasta incredere ma facea sa fiu orb si chiar daca sesizam anumite chestii, consideram ca gelozia este sub demnitatea mea.Acum, de pe smartphonuri este extrem de usor sa comunici in orice fel.. si oricum erau colegi... deci in orele de serviciu era usor sa comunice, iar cand nu eram acasa... In cele din urma, sotia mea nu a mai putut de atata bine... un stadard de viata foarte ridicat, acces neingradit la un cont gras, masina, libertate, incredre, dragoste neconditionata si respect din partea mea. Ma gandesc, cu sincera mila ce va face cu un salariu de 1000 lei, singura, fara casa, fara masina? In mod evident, ea nu sa gandit nici un moment la aceasta posibilitate. Nu sa gandit vreun moment ca noi doi ne-am putea desparti. Dar oare de ce? Doar pentru ca eram "baiat bun" si pentru bani, sau poate ca simtea si ea, la fel ca mine, acea dragoste latenta, adormita, din suflet, si care iata, in cazul meu a rabufnit atat de violent, ca si cum barajul care o tinea in loc a disparut brusc.
As mai spune atat de multe... dar acum in mod sigur voi avea nevoie de ajutorul unui psiholog. Mai jos de unde sunt acum.. se mai afla doar o singura treapta si daca ajung acolo.. va fi prea tarziu pentru tot si pentru toate.
Liviu1978
Postat pe 21 Mai 2014 07:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alin 46 De la: mitura 5 Iunie 2010 15:56
Tu ce faci pentru viitorul copilului tau ? 1 De la: Gabryellla 28 Mai 2009 13:54
Sa ? sau Sa nu???what do i do?? 39 De la: kudika046697 9 Iulie 2009 15:35
pro sau contra casatoriei 129 De la: roxana_8708 20 August 2009 02:30
cum sa imi cer iubitul de sot? 15 De la: dixe 13 August 2009 21:11