Setari Cookie-uri

dupa 9 ani

De la: Liviu1978, la data 2014-05-21 07:58:53Spuneti multe adevaruri cu totii.
Arno_28, ai atat de multa dreptate cand spui de focul neintretinut al dragostei.... se potriveste atat de bine incat nu este nimic ce as mai putea eu adauga. Vad insa acum, ca in sufletul meu, chiar si neintretinuta si lasata in paragina, dragostea a vegetat, si a izbucnit acum la suprafata ca un torent.... de aici vine si suferita aceasta imensa.
Radu_Cristian, intr-adevar, fiind mai mereu plecat la munca... 3 saptamani acasa, 3 saptamani plecat... incertitudinea o sa ma omoare cu zile... asa cum se intampla acum. Tocmai din aceasta cauza, caut cu disperare o certitudine.. oricare ar fi aceea.
Kudika_15804, vad ca ai si tu aceiasi opinie fata de posibilitatea de fi o prietenie si un joc copilaresc timp de 5 ani, ca a multor femei care au avut comentarii. Lucram mult iar cand veneam acasa eram mult prea sigur pe mine si pe relatia nostra pentru a realiza in ce pericol ma aflam si chiar pentru a-i mai da dovezi de dragoste. Aceasta incredere ma facea sa fiu orb si chiar daca sesizam anumite chestii, consideram ca gelozia este sub demnitatea mea.Acum, de pe smartphonuri este extrem de usor sa comunici in orice fel.. si oricum erau colegi... deci in orele de serviciu era usor sa comunice, iar cand nu eram acasa... In cele din urma, sotia mea nu a mai putut de atata bine... un stadard de viata foarte ridicat, acces neingradit la un cont gras, masina, libertate, incredre, dragoste neconditionata si respect din partea mea. Ma gandesc, cu sincera mila ce va face cu un salariu de 1000 lei, singura, fara casa, fara masina? In mod evident, ea nu sa gandit nici un moment la aceasta posibilitate. Nu sa gandit vreun moment ca noi doi ne-am putea desparti. Dar oare de ce? Doar pentru ca eram "baiat bun" si pentru bani, sau poate ca simtea si ea, la fel ca mine, acea dragoste latenta, adormita, din suflet, si care iata, in cazul meu a rabufnit atat de violent, ca si cum barajul care o tinea in loc a disparut brusc.
As mai spune atat de multe... dar acum in mod sigur voi avea nevoie de ajutorul unui psiholog. Mai jos de unde sunt acum.. se mai afla doar o singura treapta si daca ajung acolo.. va fi prea tarziu pentru tot si pentru toate.
termina cu prostiile.....,,psiholog,,//////gandeste/te ca tu ai de toate,si/ti poti reface viata mai usor decat ea,,,,care are un venit mic
NEGRUTTTT
Postat pe 21 Mai 2014 08:38
De la: Liviu1978, la data 2014-05-21 07:58:53 Ma gandesc, cu sincera mila ce va face cu un salariu de 1000 lei, singura, fara casa, fara masina? In mod evident, ea nu sa gandit nici un moment la aceasta posibilitate. Nu sa gandit vreun moment ca noi doi ne-am putea desparti. Dar oare de ce? Doar pentru ca eram "baiat bun" si pentru bani, sau poate ca simtea si ea, la fel ca mine, acea dragoste latenta, adormita, din suflet, si care iata, in cazul meu a rabufnit atat de violent, ca si cum barajul care o tinea in loc a disparut brusc.
As mai spune atat de multe... dar acum in mod sigur voi avea nevoie de ajutorul unui psiholog. Mai jos de unde sunt acum.. se mai afla doar o singura treapta si daca ajung acolo.. va fi prea tarziu pentru tot si pentru toate.




Vorbesti despre compasiune (mila) fata de ea , nicidecum despre Iubire....sunt doua sentimente total diferite !
Probabil esti in faza in care , inima si ratiunea , iti joaca feste , luptandu-te cu tine insati...poate pe viitor vei avea puterea de a decide sa gandesti cu ambele.
-Iulya
Postat pe 21 Mai 2014 14:21
De la: Liviu1978, la data 2014-05-21 07:58:53Spuneti multe adevaruri cu totii.
Arno_28, ai atat de multa dreptate cand spui de focul neintretinut al dragostei.... se potriveste atat de bine incat nu este nimic ce as mai putea eu adauga. Vad insa acum, ca in sufletul meu, chiar si neintretinuta si lasata in paragina, dragostea a vegetat, si a izbucnit acum la suprafata ca un torent.... de aici vine si suferita aceasta imensa.
Radu_Cristian, intr-adevar, fiind mai mereu plecat la munca... 3 saptamani acasa, 3 saptamani plecat... incertitudinea o sa ma omoare cu zile... asa cum se intampla acum. Tocmai din aceasta cauza, caut cu disperare o certitudine.. oricare ar fi aceea.
Kudika_15804, vad ca ai si tu aceiasi opinie fata de posibilitatea de fi o prietenie si un joc copilaresc timp de 5 ani, ca a multor femei care au avut comentarii. Lucram mult iar cand veneam acasa eram mult prea sigur pe mine si pe relatia nostra pentru a realiza in ce pericol ma aflam si chiar pentru a-i mai da dovezi de dragoste. Aceasta incredere ma facea sa fiu orb si chiar daca sesizam anumite chestii, consideram ca gelozia este sub demnitatea mea.Acum, de pe smartphonuri este extrem de usor sa comunici in orice fel.. si oricum erau colegi... deci in orele de serviciu era usor sa comunice, iar cand nu eram acasa... In cele din urma, sotia mea nu a mai putut de atata bine... un stadard de viata foarte ridicat, acces neingradit la un cont gras, masina, libertate, incredre, dragoste neconditionata si respect din partea mea. Ma gandesc, cu sincera mila ce va face cu un salariu de 1000 lei, singura, fara casa, fara masina? In mod evident, ea nu sa gandit nici un moment la aceasta posibilitate. Nu sa gandit vreun moment ca noi doi ne-am putea desparti. Dar oare de ce? Doar pentru ca eram "baiat bun" si pentru bani, sau poate ca simtea si ea, la fel ca mine, acea dragoste latenta, adormita, din suflet, si care iata, in cazul meu a rabufnit atat de violent, ca si cum barajul care o tinea in loc a disparut brusc.
As mai spune atat de multe... dar acum in mod sigur voi avea nevoie de ajutorul unui psiholog. Mai jos de unde sunt acum.. se mai afla doar o singura treapta si daca ajung acolo.. va fi prea tarziu pentru tot si pentru toate.



Psiholog??Pentru care motiv????Nu este cazul,niciun psiholog nu te va putea ajuta,daca tu nu iti impui o anumita atitudine!!!

Indirect,iti exprimi compasiunea fata de sotia ta,in cazul in care ar ramane fara suportul tau material,si ce-i cu asta??????Crezi ca nu se va descurca???Te contrazic!!!Dar nu despre aceasta este vorba aici si acum!!!

Iti place sa anticipezi ceva ,care mocneste in inima ta!!!Esti amator de facut prezumtii,preferandu-le in locul rezolvarii imediate a problemei in cauza!!Esti un bun teoretician,dar practica te duce in colaps emotional!!!

Nu sunt de acord cu modul in care s-a comportat sotia ta,nu cred in inocenta ei,dar vin si iti spun ca, orice banuiala ,fara a avea suport real,faptic,nu este agreata de nicio "instanta" lumeasca!!!

Sotia ta s-a gandit ca esti "baiat bun",asa cum nici tu nu te-ai gandit ca ai o sotie,pe care ai neglijat-o!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Mai 2014 20:35
De la: Liviu1978, la data 2014-05-21 07:58:53Spuneti multe adevaruri cu totii.
Arno_28, ai atat de multa dreptate cand spui de focul neintretinut al dragostei.... se potriveste atat de bine incat nu este nimic ce as mai putea eu adauga. Vad insa acum, ca in sufletul meu, chiar si neintretinuta si lasata in paragina, dragostea a vegetat, si a izbucnit acum la suprafata ca un torent.... de aici vine si suferita aceasta imensa.
Radu_Cristian, intr-adevar, fiind mai mereu plecat la munca... 3 saptamani acasa, 3 saptamani plecat... incertitudinea o sa ma omoare cu zile... asa cum se intampla acum. Tocmai din aceasta cauza, caut cu disperare o certitudine.. oricare ar fi aceea.
Kudika_15804, vad ca ai si tu aceiasi opinie fata de posibilitatea de fi o prietenie si un joc copilaresc timp de 5 ani, ca a multor femei care au avut comentarii. Lucram mult iar cand veneam acasa eram mult prea sigur pe mine si pe relatia nostra pentru a realiza in ce pericol ma aflam si chiar pentru a-i mai da dovezi de dragoste. Aceasta incredere ma facea sa fiu orb si chiar daca sesizam anumite chestii, consideram ca gelozia este sub demnitatea mea.Acum, de pe smartphonuri este extrem de usor sa comunici in orice fel.. si oricum erau colegi... deci in orele de serviciu era usor sa comunice, iar cand nu eram acasa... In cele din urma, sotia mea nu a mai putut de atata bine... un stadard de viata foarte ridicat, acces neingradit la un cont gras, masina, libertate, incredre, dragoste neconditionata si respect din partea mea. Ma gandesc, cu sincera mila ce va face cu un salariu de 1000 lei, singura, fara casa, fara masina? In mod evident, ea nu sa gandit nici un moment la aceasta posibilitate. Nu sa gandit vreun moment ca noi doi ne-am putea desparti. Dar oare de ce? Doar pentru ca eram "baiat bun" si pentru bani, sau poate ca simtea si ea, la fel ca mine, acea dragoste latenta, adormita, din suflet, si care iata, in cazul meu a rabufnit atat de violent, ca si cum barajul care o tinea in loc a disparut brusc.
As mai spune atat de multe... dar acum in mod sigur voi avea nevoie de ajutorul unui psiholog. Mai jos de unde sunt acum.. se mai afla doar o singura treapta si daca ajung acolo.. va fi prea tarziu pentru tot si pentru toate.


Eu cred ca te agati ca de un colac de salvare de dragostea pentru sotia ta.Din pacate nu poti iubi pentru doi si nici nu te va face sa uiti fapta ei.
Psihologul nu te va face sa treci peste toate astea , te va determina doar sa iti faci o introspectie mai profunda sa cauti cauza caderii tale si sa treci peste ea.
Astea poti sa le faci si singur si oricum doar tu va trebui sa decizi cum vei proceda pe viitor.
Nici un psiholog din lume nu iti da solutii, numai tu le poti gasi si aplica ca sa iesi din situatia asta.
Arno_28
Postat pe 25 Mai 2014 08:29
ati reusit sa rezolvati problemele?
cred ca, din respect pentru toti cei care ti-au scris parerea, ar fi trebuit sa spui si deznodamantul povestii voastre.
va doresc totusi, daca mai citesti acest topic, o viata frumoasa amandurora...
fluffy
Postat pe 31 August 2014 17:56
Pun pariu ca s-a impacat cu nevasta si daca, da,atunci sper sa treaca peste toata povestea cu bine.
Arno_28
Postat pe 31 August 2014 19:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce e rau in a fi fost casatorita 53 De la: catalina69 18 Mai 2010 11:54
vreau sa o cer in casatorie...un sfat,va rog 52 De la: kudika344657 29 Decembrie 2010 09:13
pro sau contra casatoriei 129 De la: roxana_8708 20 August 2009 02:30
care e surpriza ideala? 26 De la: yrtdssdd 26 Mai 2009 01:15
Cand sotul refuza sa mearga in vacanta 7 zile doar cu sotia,pe motiv ca se plictiseste 66 De la: kudika_9592 4 August 2012 15:43