Setari Cookie-uri

dupa 9 ani

Buna tuuror. Nu credeam sa ajung sa scriu pe forumuri si mai ales despre viata mea, dar iata-me nevoit sa fac asta.
Povestea mea..... sunt casatorit de 9 ani dar ne cunoastem si ne iubim de 13 ani. Am iubit-o si o iubesc, la fel cum stiu ca ma iubit.... si poate ma mai iubeste.
Acum o luna am gasit pe messengerul ei multe discutii cu un coleg de servici, discutii ca intre indragostiti, cu reprosuri si suparari, cu gelozii si dulcegarii, cu discutii sexuale.Mai mult decat atat, stiu sigur ca luau masa imreuna in oras.
Pusa in fata faptului, a spus ca era doar un joc, ca a avut nevoie de un prieten si sa lasat luata de val, dar nu au fost decat jocuri si copilarii. Ba chiar, ma luat la Biserica si a jurat cu mana pe Biblie cu nu a pacatuit niciodata cu nimeni. Insista cu disperare si plansete ca racirea relatiei noastre a facut-o sa caute un prieten, si ca totul nu a fost decat un joc, spirit de gluma si nimic mai mult. Spune ca abia acum, isi da seama cat ma iubeste. Am aflat cu stupoare ca aceste lucruri se intamplau de 5 ani.
Problema este ca, dupa ani de delasare, abia acum vad, in sufletul meu cat de mult o iubesc si cat de mult inseamna pentru mine! Iar ea imi spune acelasi lucru sica acele discutii nu au insemnat nimic pentru ea.

Problema este ca nu o cred. Poate oare cineva sa jure cu mana pe biblie ca nu a facut nimic si totusi sa fi facut? Nu o cred ca nu a fost indragostita, nu poti sa te harjonesti cu un coleg pe net, sa faci pe geloasa cu el, sa faci sex online, sa iti imparasesti viata si intimitatile si sa nu simnti nimic pentru acea persoana. Cu toate astea ea insista ca nu si nu, pe mine ma iubeste si ca nu au fost decat copilarii!
Sufar enorm, pentru ca a fost o lovitura pentru mine, pentru ca am iubit-o si stiu ca ma iubit, pentru ca aveam incredere unul in celalalt.... si toate sau spulberat. Imi spune ca sufera la fel ca mine...
Variez intre accese de furie si rabufniri de dragoste cum nu am mai simntit, intre divort si departire si dragostea unui nou inceput. Insa cuvantul divort continua sa apara si ca barbat sufar enorm si u pot trece peste asa ceva.
Imi spun suferinta, poate cineva intelept dintre voi are reteta magica care face sa dispara toul ca prin minune....

Liviu1978
Postat pe 4 Mai 2014 01:54
Tu unde ai fost?Sa nu mi spui ca langa ea,ai fost absent.Ea a umplut golul lasat de tine.O MINUNE ,este ca inca este cu tine.
indira
Postat pe 4 Mai 2014 02:12
Eu lucrez intr-un mod mai special. Sa spunem ca jumatate din timp sunt acasa nonstop si jumatate sunt plecat.
Insa chiar si cand am fost acasa am simntit ca relatia se raceste si, ca un bou, nu am facut nimic, atat de mare incredere aveam in ceea ce era intre noi. Consideram ca, de, dupa un anumit timp, orice relatie se mai "raceste" poate este mult spus, poate am devenit mai indiferenti unul fata de celalalt.
Nu pot intelege ce a fost in capul ei. Pot intelege o prietenie, un flirt pe net, dar nu timp de 5 ani, nu cu cineva cu care te vezi si cu care iesi la masa.
Colegul respectiv, casatorit apropo, nu este cu nimic mai presus decat mine, in nici o privinta, ba dinpotriva, arat mai bine, sunt mai inteligent, produc mai mult. Nu pot intelege ce a fost in capul ei si cum a insistat asupra acestei tradari, pentru ce, in ce scop? Impreuna cu el nu putea avea un viitor, si atunci... ce este in capul femeilor de fac asemenea fapte.
Acum este disperata, plange, regreta, vrea sa continuam impreuna, sa facem copii, sa uitam totul...dar eu nu pot... in ciuda faptului ca...si abia acum am realizat... o iubesc enorm.... si stiu, in ciuda a ceea ce ai spus tu, ca si ea ma iubeste (ce sa mai zic acum, intr-un fel sau altul).
Ma cuprind accese de furie cand ma gandesc la ce isi spuneau unul altuia si nu pot in nici un caz trece peste... chiar daca ea jura ca nu a fost nimic important pentru ea.

Mai are rost oare sa continui o relatie daca increderea sa destramat, daca dintr-un om normal, m-am transformat intr-un monstru gelos. Cu toata dragostea care inca exista, gelozia nou descoperita si reprosurile pot transforma viata intr-un cosmar si nu are rost sa mai continuam. Regret enorm ca nu am facut un copil, dar acum este prea tarziu.
Daca divortez nu voi suferi mai mult decat sufar acum, stiu ca nu voi avea niciodata ceea ce am avut cu ea, dar poate cine stie..... si apoi dupa experienta asta... nu imi mai trebuie femei cat voi trai.
Vai ce mult am scris.. sper sa aiba cineva rabdarea sa citeasca si merci pentru raspuns !!
Liviu1978
Postat pe 4 Mai 2014 03:08
De la: Liviu1978, la data 2014-05-04 03:08:31 Eu lucrez intr-un mod mai special. Sa spunem ca jumatate din timp sunt acasa nonstop si jumatate sunt plecat.
Insa chiar si cand am fost acasa am simntit ca relatia se raceste si, ca un bou, nu am facut nimic, atat de mare incredere aveam in ceea ce era intre noi. Consideram ca, de, dupa un anumit timp, orice relatie se mai "raceste" poate este mult spus, poate am devenit mai indiferenti unul fata de celalalt.
Nu pot intelege ce a fost in capul ei. Pot intelege o prietenie, un flirt pe net, dar nu timp de 5 ani, nu cu cineva cu care te vezi si cu care iesi la masa.
Colegul respectiv, casatorit apropo, nu este cu nimic mai presus decat mine, in nici o privinta, ba dinpotriva, arat mai bine, sunt mai inteligent, produc mai mult. Nu pot intelege ce a fost in capul ei si cum a insistat asupra acestei tradari, pentru ce, in ce scop? Impreuna cu el nu putea avea un viitor, si atunci... ce este in capul femeilor de fac asemenea fapte.
Acum este disperata, plange, regreta, vrea sa continuam impreuna, sa facem copii, sa uitam totul...dar eu nu pot... in ciuda faptului ca...si abia acum am realizat... o iubesc enorm.... si stiu, in ciuda a ceea ce ai spus tu, ca si ea ma iubeste (ce sa mai zic acum, intr-un fel sau altul).
Ma cuprind accese de furie cand ma gandesc la ce isi spuneau unul altuia si nu pot in nici un caz trece peste... chiar daca ea jura ca nu a fost nimic important pentru ea.

Mai are rost oare sa continui o relatie daca increderea sa destramat, daca dintr-un om normal, m-am transformat intr-un monstru gelos. Cu toata dragostea care inca exista, gelozia nou descoperita si reprosurile pot transforma viata intr-un cosmar si nu are rost sa mai continuam. Regret enorm ca nu am facut un copil, dar acum este prea tarziu.
Daca divortez nu voi suferi mai mult decat sufar acum, stiu ca nu voi avea niciodata ceea ce am avut cu ea, dar poate cine stie..... si apoi dupa experienta asta... nu imi mai trebuie femei cat voi trai.
Vai ce mult am scris.. sper sa aiba cineva rabdarea sa citeasca si merci pentru raspuns !!


Din nefericire și pentru mine, știu exact prin ce treci. MAI MULT, mie mi-a confirmat infidelitatea cu gura ei. Și a ținut aceastã relație extraconjugalã mulți ani. Eu am aflat la câțiva ani dupã ce (susține ea) s-a terminat.
Îți dau doar un sfat: Analizeazã profund ce a fost între voi. Trece pe hârtie dacã e nevoie, ce a fost frumos, ce a fost urît. Pune apoi în balanțã. Dacã lucrurile pozitive sunt mai numeroase, încearcã sã ierți. Asta spun pentru cã ai scris aici cã încã o iubești enorm. E greu sã pierzi pe cineva drag. Și e o prostie sã faci asta dacã mai sunt șanse cât de infime sã vã recâștigați. Suntem oameni și greșim cu toții. Și vanitatea mea de bãrbat a fost greu încercatã. Am ales sã renunț la origoliul prostesc. De ce? Nu știu, i-am mai dat o șansã și acum sunt extrem de atent ce va face cu șansa primitã.
Iubirea meritã sacrificii enorme, îți mai aduci aminte?
Și îți mai spun ceva: dacã știi sã acorzi o a doua șansã, sã ierți, vei constata cã ești un bãrbat cu adevãrat puternic. Iar în fața ei vei fi extrem de generos. Ști de ce? Pentu cã un bãrbat puternic va știi sã treacã peste asta. Unul slab va alege repede divorțul. VA alege sã nu lupte pentru partenerul sãu și pentru dragostea sa.
Acum tu alegi, dar alege cu grijã. Rãzbunãrile de moment ne vor afecta viața întreagã mai tîrziu.
Și mai e ceva, tu nu ai greșit niciodatã?
Fi sincer cu tine însuți, nu trebuie sã scrii aici, doar fi sincer cu tine însuți. Și ia decizia corectã.
Sã auzim de bine,
kudika_958736
Postat pe 4 Mai 2014 03:33
Merci frumos Cata pentru raspuns si iti dau dreptate.
Dar spune-mi te rog, tu cum ai facut, cum ai reusit.
Eu nu imi pot sterge din minte imaginea, senzatia, ideea ca femeia mea, a ales pe altcineva, vorbele care si le spuneau,faptul ca chiar si pentru un moment, in sufletul ei, eu am fost pe locul doi si un alt barbat pe locul intai. Ca un film stricat, sunt imagini, idei si senzatii care revin si revin. Cand ma gandesc la cat de mult o iubesc, filmul revine si trec in extrema furiei si divortului. Ideea ca, sa simntit bine, ca a cautat compania altui barabat ma scoate din minti !!!!
Tu cum ai reusit sa treci peste asa ceva?
Da o iubesc si abia cum am realizat cat de mult si acelasi lucru mi-l spune si ea. Dar lupta cu aceasta furie si gelozie teribila, cu orgoliul acesta teribil de barbat este imposibila. Ma zbat intre iubirea renascuta parca, si aceasta furie zdrobitoare si imposibil de controlat.
Ma implora sa uitam totul si sa o luam de la capat, sa ne iubim, sa facem copii.... dar nu pot, nu ma am incredere.
Dar in acelasi timp, imi este frica de viata de dupa divort, de singuratate, de faptul ca oricum nu voi mai avea cu nimeni ce am avut c ea.... motiv pentru care mi-e greu si sa divortez.

Liviu1978
Postat pe 4 Mai 2014 04:26
S-au intalnit pic si poc consolativa pe forum, fiti barbati, ca sunt doar basme inventate de voi, si o faceti pe
-Iulya
Postat pe 6 Mai 2014 21:24
De la: Liviu1978, la data 2014-05-04 04:26:08 Merci frumos Cata pentru raspuns si iti dau dreptate.
Dar spune-mi te rog, tu cum ai facut, cum ai reusit.
Eu nu imi pot sterge din minte imaginea, senzatia, ideea ca femeia mea, a ales pe altcineva, vorbele care si le spuneau,faptul ca chiar si pentru un moment, in sufletul ei, eu am fost pe locul doi si un alt barbat pe locul intai. Ca un film stricat, sunt imagini, idei si senzatii care revin si revin. Cand ma gandesc la cat de mult o iubesc, filmul revine si trec in extrema furiei si divortului. Ideea ca, sa simntit bine, ca a cautat compania altui barabat ma scoate din minti !!!!
Tu cum ai reusit sa treci peste asa ceva?
Da o iubesc si abia cum am realizat cat de mult si acelasi lucru mi-l spune si ea. Dar lupta cu aceasta furie si gelozie teribila, cu orgoliul acesta teribil de barbat este imposibila. Ma zbat intre iubirea renascuta parca, si aceasta furie zdrobitoare si imposibil de controlat.
Ma implora sa uitam totul si sa o luam de la capat, sa ne iubim, sa facem copii.... dar nu pot, nu ma am incredere.
Dar in acelasi timp, imi este frica de viata de dupa divort, de singuratate, de faptul ca oricum nu voi mai avea cu nimeni ce am avut c ea.... motiv pentru care mi-e greu si sa divortez.


nu e asa de negru cum crezi tu,mergi inainte si crede ca a fost ceva copilaresc din partea ei si fi mai atent data viitoare
Titanika
Postat pe 6 Mai 2014 21:36
De la: kudika_958736, la data 2014-05-04 03:33:54
De la: Liviu1978, la data 2014-05-04 03:08:31 Eu lucrez intr-un mod mai special. Sa spunem ca jumatate din timp sunt acasa nonstop si jumatate sunt plecat.
Insa chiar si cand am fost acasa am simntit ca relatia se raceste si, ca un bou, nu am facut nimic, atat de mare incredere aveam in ceea ce era intre noi. Consideram ca, de, dupa un anumit timp, orice relatie se mai "raceste" poate este mult spus, poate am devenit mai indiferenti unul fata de celalalt.
Nu pot intelege ce a fost in capul ei. Pot intelege o prietenie, un flirt pe net, dar nu timp de 5 ani, nu cu cineva cu care te vezi si cu care iesi la masa.
Colegul respectiv, casatorit apropo, nu este cu nimic mai presus decat mine, in nici o privinta, ba dinpotriva, arat mai bine, sunt mai inteligent, produc mai mult. Nu pot intelege ce a fost in capul ei si cum a insistat asupra acestei tradari, pentru ce, in ce scop? Impreuna cu el nu putea avea un viitor, si atunci... ce este in capul femeilor de fac asemenea fapte.
Acum este disperata, plange, regreta, vrea sa continuam impreuna, sa facem copii, sa uitam totul...dar eu nu pot... in ciuda faptului ca...si abia acum am realizat... o iubesc enorm.... si stiu, in ciuda a ceea ce ai spus tu, ca si ea ma iubeste (ce sa mai zic acum, intr-un fel sau altul).
Ma cuprind accese de furie cand ma gandesc la ce isi spuneau unul altuia si nu pot in nici un caz trece peste... chiar daca ea jura ca nu a fost nimic important pentru ea.

Mai are rost oare sa continui o relatie daca increderea sa destramat, daca dintr-un om normal, m-am transformat intr-un monstru gelos. Cu toata dragostea care inca exista, gelozia nou descoperita si reprosurile pot transforma viata intr-un cosmar si nu are rost sa mai continuam. Regret enorm ca nu am facut un copil, dar acum este prea tarziu.
Daca divortez nu voi suferi mai mult decat sufar acum, stiu ca nu voi avea niciodata ceea ce am avut cu ea, dar poate cine stie..... si apoi dupa experienta asta... nu imi mai trebuie femei cat voi trai.
Vai ce mult am scris.. sper sa aiba cineva rabdarea sa citeasca si merci pentru raspuns !!


Din nefericire și pentru mine, știu exact prin ce treci. MAI MULT, mie mi-a confirmat infidelitatea cu gura ei. Și a ținut aceastã relație extraconjugalã mulți ani. Eu am aflat la câțiva ani dupã ce (susține ea) s-a terminat.
Îți dau doar un sfat: Analizeazã profund ce a fost între voi. Trece pe hârtie dacã e nevoie, ce a fost frumos, ce a fost urît. Pune apoi în balanțã. Dacã lucrurile pozitive sunt mai numeroase, încearcã sã ierți. Asta spun pentru cã ai scris aici cã încã o iubești enorm. E greu sã pierzi pe cineva drag. Și e o prostie sã faci asta dacã mai sunt șanse cât de infime sã vã recâștigați. Suntem oameni și greșim cu toții. Și vanitatea mea de bãrbat a fost greu încercatã. Am ales sã renunț la origoliul prostesc. De ce? Nu știu, i-am mai dat o șansã și acum sunt extrem de atent ce va face cu șansa primitã.
Iubirea meritã sacrificii enorme, îți mai aduci aminte?
Și îți mai spun ceva: dacã știi sã acorzi o a doua șansã, sã ierți, vei constata cã ești un bãrbat cu adevãrat puternic. Iar în fața ei vei fi extrem de generos. Ști de ce? Pentu cã un bãrbat puternic va știi sã treacã peste asta. Unul slab va alege repede divorțul. VA alege sã nu lupte pentru partenerul sãu și pentru dragostea sa.
Acum tu alegi, dar alege cu grijã. Rãzbunãrile de moment ne vor afecta viața întreagã mai tîrziu.
Și mai e ceva, tu nu ai greșit niciodatã?
Fi sincer cu tine însuți, nu trebuie sã scrii aici, doar fi sincer cu tine însuți. Și ia decizia corectã.
Sã auzim de bine,

Cataline,ma bucur pt tine ca ai trecut cu brio peste tot ce a fost mai greu in viata ta!
Titanika
Postat pe 6 Mai 2014 21:39
Ba dinpotriva, lulya, se pare ca voi faceti pe sfintele si pe nevinovatele, timp in care sunteti in stare sa organizati niste tradari cat voi de mari. Pana la urma toti suntem la fel, insa doar voi femeile, va place sa va asumati aceasta aura de sfinte pe care nu o meritati..... dovada... citeste postarea mea!
Liviu1978
Postat pe 7 Mai 2014 01:59
De la: Titanika, la data 2014-05-06 21:39:30
De la: kudika_958736, la data 2014-05-04 03:33:54
De la: Liviu1978, la data 2014-05-04 03:08:31 Eu lucrez intr-un mod mai special. Sa spunem ca jumatate din timp sunt acasa nonstop si jumatate sunt plecat.
Insa chiar si cand am fost acasa am simntit ca relatia se raceste si, ca un bou, nu am facut nimic, atat de mare incredere aveam in ceea ce era intre noi. Consideram ca, de, dupa un anumit timp, orice relatie se mai "raceste" poate este mult spus, poate am devenit mai indiferenti unul fata de celalalt.
Nu pot intelege ce a fost in capul ei. Pot intelege o prietenie, un flirt pe net, dar nu timp de 5 ani, nu cu cineva cu care te vezi si cu care iesi la masa.
Colegul respectiv, casatorit apropo, nu este cu nimic mai presus decat mine, in nici o privinta, ba dinpotriva, arat mai bine, sunt mai inteligent, produc mai mult. Nu pot intelege ce a fost in capul ei si cum a insistat asupra acestei tradari, pentru ce, in ce scop? Impreuna cu el nu putea avea un viitor, si atunci... ce este in capul femeilor de fac asemenea fapte.
Acum este disperata, plange, regreta, vrea sa continuam impreuna, sa facem copii, sa uitam totul...dar eu nu pot... in ciuda faptului ca...si abia acum am realizat... o iubesc enorm.... si stiu, in ciuda a ceea ce ai spus tu, ca si ea ma iubeste (ce sa mai zic acum, intr-un fel sau altul).
Ma cuprind accese de furie cand ma gandesc la ce isi spuneau unul altuia si nu pot in nici un caz trece peste... chiar daca ea jura ca nu a fost nimic important pentru ea.

Mai are rost oare sa continui o relatie daca increderea sa destramat, daca dintr-un om normal, m-am transformat intr-un monstru gelos. Cu toata dragostea care inca exista, gelozia nou descoperita si reprosurile pot transforma viata intr-un cosmar si nu are rost sa mai continuam. Regret enorm ca nu am facut un copil, dar acum este prea tarziu.
Daca divortez nu voi suferi mai mult decat sufar acum, stiu ca nu voi avea niciodata ceea ce am avut cu ea, dar poate cine stie..... si apoi dupa experienta asta... nu imi mai trebuie femei cat voi trai.
Vai ce mult am scris.. sper sa aiba cineva rabdarea sa citeasca si merci pentru raspuns !!


Din nefericire și pentru mine, știu exact prin ce treci. MAI MULT, mie mi-a confirmat infidelitatea cu gura ei. Și a ținut aceastã relație extraconjugalã mulți ani. Eu am aflat la câțiva ani dupã ce (susține ea) s-a terminat.
Îți dau doar un sfat: Analizeazã profund ce a fost între voi. Trece pe hârtie dacã e nevoie, ce a fost frumos, ce a fost urît. Pune apoi în balanțã. Dacã lucrurile pozitive sunt mai numeroase, încearcã sã ierți. Asta spun pentru cã ai scris aici cã încã o iubești enorm. E greu sã pierzi pe cineva drag. Și e o prostie sã faci asta dacã mai sunt șanse cât de infime sã vã recâștigați. Suntem oameni și greșim cu toții. Și vanitatea mea de bãrbat a fost greu încercatã. Am ales sã renunț la origoliul prostesc. De ce? Nu știu, i-am mai dat o șansã și acum sunt extrem de atent ce va face cu șansa primitã.
Iubirea meritã sacrificii enorme, îți mai aduci aminte?
Și îți mai spun ceva: dacã știi sã acorzi o a doua șansã, sã ierți, vei constata cã ești un bãrbat cu adevãrat puternic. Iar în fața ei vei fi extrem de generos. Ști de ce? Pentu cã un bãrbat puternic va știi sã treacã peste asta. Unul slab va alege repede divorțul. VA alege sã nu lupte pentru partenerul sãu și pentru dragostea sa.
Acum tu alegi, dar alege cu grijã. Rãzbunãrile de moment ne vor afecta viața întreagã mai tîrziu.
Și mai e ceva, tu nu ai greșit niciodatã?
Fi sincer cu tine însuți, nu trebuie sã scrii aici, doar fi sincer cu tine însuți. Și ia decizia corectã.
Sã auzim de bine,

Cataline,ma bucur pt tine ca ai trecut cu brio peste tot ce a fost mai greu in viata ta!


Multumesc Lina
kudika_958736
Postat pe 7 Mai 2014 16:54
De la: Liviu1978, la data 2014-05-07 01:59:34 Ba dinpotriva, lulya, se pare ca voi faceti pe sfintele si pe nevinovatele, timp in care sunteti in stare sa organizati niste tradari cat voi de mari. Pana la urma toti suntem la fel, insa doar voi femeile, va place sa va asumati aceasta aura de sfinte pe care nu o meritati..... dovada... citeste postarea mea!


Nu inteleg de ce trebuie sa generalizezi...imi pare rau , sincer pt ceea ce ti s-a intamplat , in cazul in care este adevarat...nu am zis decat ca nu va cred , pt ca sunt prea multe postari de genul asta pe forum.
Daca tu ai nimerit sa fii "stan patitul " , nu cataloga ca toate sunt la fel !!!
Eu personal , consider ca nu toti barbatii inseala .
Succes pe viitor.
-Iulya
Postat pe 7 Mai 2014 18:31
De la: Liviu1978, la data 2014-05-04 01:54:51Buna tuuror. Nu credeam sa ajung sa scriu pe forumuri si mai ales despre viata mea, dar iata-me nevoit sa fac asta.
Povestea mea..... sunt casatorit de 9 ani dar ne cunoastem si ne iubim de 13 ani. Am iubit-o si o iubesc, la fel cum stiu ca ma iubit.... si poate ma mai iubeste.
Acum o luna am gasit pe messengerul ei multe discutii cu un coleg de servici, discutii ca intre indragostiti, cu reprosuri si suparari, cu gelozii si dulcegarii, cu discutii sexuale.Mai mult decat atat, stiu sigur ca luau masa imreuna in oras.
Pusa in fata faptului, a spus ca era doar un joc, ca a avut nevoie de un prieten si sa lasat luata de val, dar nu au fost decat jocuri si copilarii. Ba chiar, ma luat la Biserica si a jurat cu mana pe Biblie cu nu a pacatuit niciodata cu nimeni. Insista cu disperare si plansete ca racirea relatiei noastre a facut-o sa caute un prieten, si ca totul nu a fost decat un joc, spirit de gluma si nimic mai mult. Spune ca abia acum, isi da seama cat ma iubeste. Am aflat cu stupoare ca ac..........................




Nu exista miracole pentru a vindeca astfel de rani,chiar daca ele se estompeaza in timp,raman in acelasi loc si dor la fel de mult,timpul le va acoperi cu o pojghita de uitare,dar nu mai mult!!!!

De ce s-a ajuns aici???O femeie,cand are un astfel de comportament,inseamna ca s-a intamplat ceva grav in inima si familia ei!!!!De ce viata voastra de cuplu a ajuns intr-un asemenea impas??

Faptul ca a jurat pe Biblie nu trebuie sa te impresioneze pentru ca daca sotia ta ar fi respectat macar o fraza din ceea ce spune Biblia nu s-ar fi jucat cu acel coleg si nu ar fi avut acea atitudine pentru afisarea careia si tu esti vinovat!!!

Te iubeste???Cum??Doar declarand???Orice declaratie verbala,neinsotita de fapte este nula!!!Cand?????O facea in pauzele de sex virtual cu colegul ei????Fals si murdar!!!!Cat de mult????Va iubeste pe amandoi in acelasi procent????Nimic mai neadevarat,pentru ca nu poti iubi doi barbati ,simultan,niciodata!!Cine spune ca o poate face ,minte fara a avea vreun scrupul!!!


Viata voastra este extrem de murdara,si cum orice lucru murdar trebuie sa fie spalat,curatat de murdaria depusa,asa trebuie sa faceti si cu viata voastra!!Sunt situatii cand petele de murdarie sunt definitive,in acest caz,fiind necesara renuntarea la acele lucruri distruse de mizerie!!!De voi doi depinde daca veti renunta sau nu la viata voastra, intinata de vina ta si de comportamentul sotiei tale!!!!!

kudika_15804
Postat pe 7 Mai 2014 19:10
Buna, multumesc pentru raspuns.
De ce sa ajuns aici ? Asa cum a spus si ea... relatia noastra a intrat intr-o perioada de blazare, de raceala, nu ne-am mai acordat aceiasi atentie, nu ne-am mai sustinut si arata afectiunea la fel. Eu lucrez in ture, o luna la munca, o luna acasa, si spunea ca ia fost greu singura, ca avea nevoie de un prieten. Ne iubeam insa am luat relatia noasra de buna si nu am mai luptat pentru noi. Asta mi-a spus ea si asta am simtit si eu. Doar atat nimic mai mult, nu certuri, nu batai sau cine stie ce... Doamne fereste.
Ea spune ca pentru ea nu a fost decat o "prietenie" ,o copilarie, ca sa lasat antrenata intr-un joc, ca a fost luata de val, ca au fost doar vorbe, copilarii, dorinte si fantezii impartasite. Imi spune ca niciodata nu a fost mai mult decat un prieten si ca in nici un caz nu a fost indragostita de el. Doar a discutat si a sarit calul discutand.
Acum eu, te intreb, va intreb, ca pe femei,.... poate o femeie maritata, care are tot ceea ce si-ar dori cineva, material, profesional, uman.... poate o femeie sa fie prietena forte buna cu un barbat, sa ii impartaseasca intimitatile, problemele, dorintele si fanteziile.... fara a simti ceva pentru acel barbat, fara a fi indragostita de el?
Ea imi spune ca a fost dor un joc, niste copilarii, dar eu nu pot crede, nu pot crede ca a putut sa spuna ceea ce spunea fara a fi indragostita de el. Spune, ca abia acum si-a dat seama cat de mult ma iubeste si ca a gresit enorm. Dealtfel, si eu abia acum mi-am dat seama cat de mult o iubesc.
O stiu o femeie, normala, cu frica de Dumnezeu, poate oare o asemenea femeie sa jure stramb cu mana pe biblie si in fata preotului?
O vad ca sufera, la fel cum sufar si eu.... dar nu o pot crede..... nu pot crede ca nu a insemnat nimic pentru ea, nu pot crede ca o femeie normala se lasa antrenata intr-un asemenea joc fara a simti nimic.... si nu stiu de ce dracu, dragostea asta, in loc sa se transforme in ura.. sau in indiferenta, brusc sa facut mai mare si mai inflacarata. Asta imi spune ea, asta simt si eu.
Dar nicaieiri, nicairei in discutiile lor nu apare nici un echivoc, nimic ! Cum sa trec peste asa ceva, cum sa cred ca nu a fost indragostita de el,ca au fost doar glume si vorbe, cum sa cred ca nu au si facut ceea ce au scris.
Voi, ca femei credeti ca este posibil asa ceva? Poate o femeie sa isi iubeasca sotul, dar sa aiba un ""prieten" foarte bun cu care sa isi discute intimitatile, dar fara sa fie indragostita ?
Liviu1978
Postat pe 7 Mai 2014 22:39
nu ai avut incredere in ea...degeaba regreti..faptul e consumat, nu poti intoarce roata si nu ai cum..poate printr-o minune sa castigi cea ce ai pierdut...sa fie orgoliul de vina?..logic ..nu ati luptat suficient...pentru relatia voastra....???
prietenie, da..insa....intimitatile..raman acolo unde trebuie sa ramana..!!!
Fulg-de-nea
Postat pe 7 Mai 2014 22:48
De la: kudika_15804, la data 2014-05-07 19:10:04
De la: Liviu1978, la data 2014-05-04 01:54:51Buna tuuror. Nu credeam sa ajung sa scriu pe forumuri si mai ales despre viata mea, dar iata-me nevoit sa fac asta.
Povestea mea..... sunt casatorit de 9 ani dar ne cunoastem si ne iubim de 13 ani. Am iubit-o si o iubesc, la fel cum stiu ca ma iubit.... si poate ma mai iubeste.
Acum o luna am gasit pe messengerul ei multe discutii cu un coleg de servici, discutii ca intre indragostiti, cu reprosuri si suparari, cu gelozii si dulcegarii, cu discutii sexuale.Mai mult decat atat, stiu sigur ca luau masa imreuna in oras.
Pusa in fata faptului, a spus ca era doar un joc, ca a avut nevoie de un prieten si sa lasat luata de val, dar nu au fost decat jocuri si copilarii. Ba chiar, ma luat la Biserica si a jurat cu mana pe Biblie cu nu a pacatuit niciodata cu nimeni. Insista cu disperare si plansete ca racirea relatiei noastre a facut-o sa caute un prieten, si ca totul nu a fost decat un joc, spirit de gluma si nimic mai mult. Spune ca abia acum, isi da seama cat ma iubeste. Am aflat cu stupoare ca ac..........................




Nu exista miracole pentru a vindeca astfel de rani,chiar daca ele se estompeaza in timp,raman in acelasi loc si dor la fel de mult,timpul le va acoperi cu o pojghita de uitare,dar nu mai mult!!!!

De ce s-a ajuns aici???O femeie,cand are un astfel de comportament,inseamna ca s-a intamplat ceva grav in inima si familia ei!!!!De ce viata voastra de cuplu a ajuns intr-un asemenea impas??

Faptul ca a jurat pe Biblie nu trebuie sa te impresioneze pentru ca daca sotia ta ar fi respectat macar o fraza din ceea ce spune Biblia nu s-ar fi jucat cu acel coleg si nu ar fi avut acea atitudine pentru afisarea careia si tu esti vinovat!!!

Te iubeste???Cum??Doar declarand???Orice declaratie verbala,neinsotita de fapte este nula!!!Cand?????O facea in pauzele de sex virtual cu colegul ei????Fals si murdar!!!!Cat de mult????Va iubeste pe amandoi in acelasi procent????Nimic mai neadevarat,pentru ca nu poti iubi doi barbati ,simultan,niciodata!!Cine spune ca o poate face ,minte fara a avea vreun scrupul!!!


Viata voastra este extrem de murdara,si cum orice lucru murdar trebuie sa fie spalat,curatat de murdaria depusa,asa trebuie sa faceti si cu viata voastra!!Sunt situatii cand petele de murdarie sunt definitive,in acest caz,fiind necesara renuntarea la acele lucruri distruse de mizerie!!!De voi doi depinde daca veti renunta sau nu la viata voastra, intinata de vina ta si de comportamentul sotiei tale!!!!!



ma curcubeu cum se face ca o femeie daca greseste ,,inseamna ca sa intamplat ceva iar cand un barbat greseste inseamna ca e un porc,,dupa o gandire logica si obiectiva nu ti se pare ca este cam infantila si neobiectiva aceasta mentalitate
kudika_950728
Postat pe 7 Mai 2014 22:51
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-05-07 22:48:14 nu ai avut incredere in ea...degeaba regreti..faptul e consumat, nu poti intoarce roata si nu ai cum..poate printr-o minune sa castigi cea ce ai pierdut...sa fie orgoliul de vina?..logic ..nu ati luptat suficient...pentru relatia voastra....???
prietenie, da..insa....intimitatile..raman acolo unde trebuie sa ramana..!!!


adica nicaieri,,,,
ciudat este ca,,,cand isi varsa o femeie amarul pe aicinu prea ii mai spune ti ca intimitatile trebui sa ramana in pod
kudika_950728
Postat pe 7 Mai 2014 22:54
De la: kudika_950728, la data 2014-05-07 22:54:23
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-05-07 22:48:14 nu ai avut incredere in ea...degeaba regreti..faptul e consumat, nu poti intoarce roata si nu ai cum..poate printr-o minune sa castigi cea ce ai pierdut...sa fie orgoliul de vina?..logic ..nu ati luptat suficient...pentru relatia voastra....???
prietenie, da..insa....intimitatile..raman acolo unde trebuie sa ramana..!!!


adica nicaieri,,,,
ciudat este ca,,,cand isi varsa o femeie amarul pe aicinu prea ii mai spune ti ca intimitatile trebui sa ramana in pod

adica nu se spun..nu ai avut un prieten adevarat niciodata?
Fulg-de-nea
Postat pe 7 Mai 2014 22:57
pacat..invata sa pretuiesti..prietenia..nb!!!
Fulg-de-nea
Postat pe 7 Mai 2014 23:00
De la: Liviu1978, la data 2014-05-07 22:39:07
Acum eu, te intreb, va intreb, ca pe femei,.... poate o femeie maritata, care are tot ceea ce si-ar dori cineva, material, profesional, uman.... poate o femeie sa fie prietena forte buna cu un barbat, sa ii impartaseasca intimitatile, problemele, dorintele si fanteziile.... fara a simti ceva pentru acel barbat, fara a fi indragostita de el?
Ea imi spune ca a fost dor un joc, niste copilarii,

Voi, ca femei credeti ca este posibil asa ceva? Poate o femeie sa isi iubeasca sotul, dar sa aiba un ""prieten" foarte bun cu care sa isi discute intimitatile, dar fara sa fie indragostita ?




Eu stiu una si buna ! Femeia care-si iubeste sotul , in adevaratul sens al cuvantului ; iubeste cu sufletul , cu inima , cu toata fiinta ei si se respecta in acelasi timp pe ea insasi ca sotie si femeie.....si nu are nici cel mai mic gand , de a-si insela sotul !!!!
Maaan cum vine asta : imi iubesc sotul atat de mult , iar ca drept dovada ma duc sa ma sexez cu alti barbati , sa-mi rasplatesc sotul...pt iubirea ce i-o port....bleahh
Asa ca scutiti-ma de "filozofii scuzabile" !
Ceea ce ma revolta la cei patiti ca tine ... e ca aplicati regula : toti pt unul si unul pt toti !
-Iulya
Postat pe 9 Mai 2014 17:02
De la: Liviu1978, la data 2014-05-07 22:39:07Buna, multumesc pentru raspuns.
De ce sa ajuns aici ? Asa cum a spus si ea... relatia noastra a intrat intr-o perioada de blazare, de raceala, nu ne-am mai acordat aceiasi atentie, nu ne-am mai sustinut si arata afectiunea la fel. Eu lucrez in ture, o luna la munca, o luna acasa, si spunea ca ia fost greu singura, ca avea nevoie de un prieten. Ne iubeam insa am luat relatia noasra de buna si nu am mai luptat pentru noi. Asta mi-a spus ea si asta am simtit si eu. Doar atat nimic mai mult, nu certuri, nu batai sau cine stie ce... Doamne fereste.
Ea spune ca pentru ea nu a fost decat o "prietenie" ,o copilarie, ca sa lasat antrenata intr-un joc, ca a fost luata de val, ca au fost doar vorbe, copilarii, dorinte si fantezii impartasite. Imi spune ca niciodata nu a fost mai mult decat un prieten si ca in nici un caz nu a fost indragostita de el. Doar a discutat si a sarit calul discutand.
Acum eu, te intreb, va intreb, ca pe femei,.... poate o femeie maritata, care are tot ceea ce si-ar dori cineva, material, profesional, uman.... poate o femeie sa fie prietena forte buna cu un barbat, sa ii impartaseasca intimitatile, problemele, dorintele si fanteziile.... fara a simti ceva pentru acel barbat, fara a fi indragostita de el?
Ea imi spune ca a fost dor un joc, niste copilarii, dar eu nu pot crede, nu pot crede ca a putut sa spuna ceea ce spunea fara a fi indragostita de el. Spune, ca abia acum si-a dat seama cat de mult ma iubeste si ca a gresit enorm. Dealtfel, si eu abia acum mi-am dat seama cat de mult o iubesc.
O stiu o femeie, normala, cu frica de Dumnezeu, poate oare o asemenea femeie sa jure stramb cu mana pe biblie si in fata preotului?
O vad ca sufera, la fel cum sufar si eu.... dar nu o pot crede..... nu pot crede ca nu a insemnat nimic pentru ea, nu pot crede ca o femeie normala se lasa antrenata intr-un asemenea joc fara a simti nimic.... si nu stiu de ce dracu, dragostea asta, in loc sa se transforme in ura.. sau in indiferenta, brusc sa facut mai mare si mai inflacarata. Asta imi spune ea, asta simt si eu.
Dar nicaieiri, nicairei in discutiile lor nu apare nici un echivoc, nimic ! Cum sa trec peste asa ceva, cum sa cred ca nu a fost indragostita de el,ca au fost doar glume si vorbe, cum sa cred ca nu au si facut ceea ce au scris.
Voi, ca femei credeti ca este posibil asa ceva? Poate o femeie sa isi iubeasca sotul, dar sa aiba un ""prieten" foarte bun cu care sa isi discute intimitatile, dar fara sa fie indragostita ?




RASPUNSUL MEU ESTE "NU",intimitatile se discuta NUMAI cu partenerul de viata,nicidecum cu prietenii sau prietenele,cine o face nu isi respecta viata intima!!!Intimitatea ramane intimitate,insusi sensul cuvantului spune totul!!!Cine povesteste prietenilor momente din intimitatea ei sau lui,nu si-o respecta,in primul rand,si,in al doilea rand ,o poate pune in practica cu acei prieteni!!Ce fel de oameni sunt astfel de participanti,virtuali sau nu???

Nu exista om cu credinta in Divinitate,dar care sa jure fals pe Biblie!!!Te arde minciuna la degete!!!Cei care o fac totusi sunt malefici,persoane fara constiinta!!
kudika_15804
Postat pe 9 Mai 2014 17:18
De la: kudika_950728, la data 2014-05-07 22:51:08
De la: kudika_15804, la data 2014-05-07 19:10:04
De la: Liviu1978, la data 2014-05-04 01:54:51Buna tuuror. Nu credeam sa ajung sa scriu pe forumuri si mai ales despre viata mea, dar iata-me nevoit sa fac asta.
Povestea mea..... sunt casatorit de 9 ani dar ne cunoastem si ne iubim de 13 ani. Am iubit-o si o iubesc, la fel cum stiu ca ma iubit.... si poate ma mai iubeste.
Acum o luna am gasit pe messengerul ei multe discutii cu un coleg de servici, discutii ca intre indragostiti, cu reprosuri si suparari, cu gelozii si dulcegarii, cu discutii sexuale.Mai mult decat atat, stiu sigur ca luau masa imreuna in oras.
Pusa in fata faptului, a spus ca era doar un joc, ca a avut nevoie de un prieten si sa lasat luata de val, dar nu au fost decat jocuri si copilarii. Ba chiar, ma luat la Biserica si a jurat cu mana pe Biblie cu nu a pacatuit niciodata cu nimeni. Insista cu disperare si plansete ca racirea relatiei noastre a facut-o sa caute un prieten, si ca totul nu a fost decat un joc, spirit de gluma si nimic mai mult. Spune ca abia acum, isi da seama cat ma iubeste. Am aflat cu stupoare ca ac..........................




Nu exista miracole pentru a vindeca astfel de rani,chiar daca ele se estompeaza in timp,raman in acelasi loc si dor la fel de mult,timpul le va acoperi cu o pojghita de uitare,dar nu mai mult!!!!

De ce s-a ajuns aici???O femeie,cand are un astfel de comportament,inseamna ca s-a intamplat ceva grav in inima si familia ei!!!!De ce viata voastra de cuplu a ajuns intr-un asemenea impas??

Faptul ca a jurat pe Biblie nu trebuie sa te impresioneze pentru ca daca sotia ta ar fi respectat macar o fraza din ceea ce spune Biblia nu s-ar fi jucat cu acel coleg si nu ar fi avut acea atitudine pentru afisarea careia si tu esti vinovat!!!

Te iubeste???Cum??Doar declarand???Orice declaratie verbala,neinsotita de fapte este nula!!!Cand?????O facea in pauzele de sex virtual cu colegul ei????Fals si murdar!!!!Cat de mult????Va iubeste pe amandoi in acelasi procent????Nimic mai neadevarat,pentru ca nu poti iubi doi barbati ,simultan,niciodata!!Cine spune ca o poate face ,minte fara a avea vreun scrupul!!!


Viata voastra este extrem de murdara,si cum orice lucru murdar trebuie sa fie spalat,curatat de murdaria depusa,asa trebuie sa faceti si cu viata voastra!!Sunt situatii cand petele de murdarie sunt definitive,in acest caz,fiind necesara renuntarea la acele lucruri distruse de mizerie!!!De voi doi depinde daca veti renunta sau nu la viata voastra, intinata de vina ta si de comportamentul sotiei tale!!!!!



ma curcubeu cum se face ca o femeie daca greseste ,,inseamna ca sa intamplat ceva iar cand un barbat greseste inseamna ca e un porc,,dupa o gandire logica si obiectiva nu ti se pare ca este cam infantila si neobiectiva aceasta mentalitate [/quote


Raspunsul meu este simplu!!Barbatii o fac frecvent si indiferent de ce fel de partenere au in viata lor si de cat de viabil este traiul in comun!!!!Problema este modificata in cazul femeilor!!
kudika_15804
Postat pe 9 Mai 2014 17:20
cel mai bine e sa o faci sa creada ca ai iertat-o si cel mai bine e sa cauti o prostituata,te culci cu ea si sunteti chit:)))apoi va veti desparti fara regrete amandoi:)))
kudika_24213
Postat pe 11 Mai 2014 09:07
De la: Liviu1978, la data 2014-05-04 04:26:08 Merci frumos Cata pentru raspuns si iti dau dreptate.
Dar spune-mi te rog, tu cum ai facut, cum ai reusit.
Eu nu imi pot sterge din minte imaginea, senzatia, ideea ca femeia mea, a ales pe altcineva, vorbele care si le spuneau,faptul ca chiar si pentru un moment, in sufletul ei, eu am fost pe locul doi si un alt barbat pe locul intai. Ca un film stricat, sunt imagini, idei si senzatii care revin si revin. Cand ma gandesc la cat de mult o iubesc, filmul revine si trec in extrema furiei si divortului. Ideea ca, sa simntit bine, ca a cautat compania altui barabat ma scoate din minti !!!!
Tu cum ai reusit sa treci peste asa ceva?
Da o iubesc si abia cum am realizat cat de mult si acelasi lucru mi-l spune si ea. Dar lupta cu aceasta furie si gelozie teribila, cu orgoliul acesta teribil de barbat este imposibila. Ma zbat intre iubirea renascuta parca, si aceasta furie zdrobitoare si imposibil de controlat.
Ma implora sa uitam totul si sa o luam de la capat, sa ne iubim, sa facem copii.... dar nu pot, nu ma am incredere.
Dar in acelasi timp, imi este frica de viata de dupa divort, de singuratate, de faptul ca oricum nu voi mai avea cu nimeni ce am avut c ea.... motiv pentru care mi-e greu si sa divortez.



Lasa furia deoparte daca vrei sa poti lua o hotarare buna pentru viitorul tau.
Se spune ca nu apreciezi ce ai avut decat dupa ce pierzi acel ceva.
Viata dupa divort nu e o tragedie sau un infern.Vei fi singur doar daca asa alegi.
Lipsa increderii intr-o casnicie o sa ajunga sa inhibe toata dragostea asta de care vorbesti si nu o sa mai fie o relatie armonioasa ci doar un teatru de razboi.
Poti sa duci asa ceva?
Arno_28
Postat pe 11 Mai 2014 10:56
De la: kudika_24213, la data 2014-05-11 09:07:47cel mai bine e sa o faci sa creada ca ai iertat-o si cel mai bine e sa cauti o prostituata,te culci cu ea si sunteti chit:)))apoi va veti desparti fara regrete amandoi:)))


Asta e o idee nascuta cumva in aburi de trascau?! Sau venita din zona "crepusculara"a slitului de la pantaloni?!
AH, era doar o gluma!!!
Arno_28
Postat pe 11 Mai 2014 10:58
Este cu adevarat bun acela care desi putea face rau, alege sa nu il faca,,,
Niciodata sa nu iei decizii de viata cand esti suparat ori prea fericit...
Lasa un timp de calmare, de reflectie, de echilibru emotional, apoi ia decizii logice, rationale. Actioneaza matur si echilibrat chiar in probleme ce iti provoaca dezechilibrul. Altfel spus, controleaza, analizeaza, manageriaza bagajul emotional. Dovedeste ca inteligenta emotionala este o trasatura a mintii tale evoluate. Ca tu decizi pentru viata ta, nu orgoliul tau ravasit. Fii stapanul, seful, managerul de succes al sentimentelor tale.
Daca poti, incearca sa ajungi la un stadiu de obiectivare a situatiei si abia apoi ia decizii.
Iubim si mereu suntem tradati into forma ori alta....tradam la randul nostru, aproape zilnic, in picaturi marunte.... Renuntam doar cand viata devine mai frumoasa fara iubirea noastra. Atunci ne facem un serviciu noua, fata de care suntem indubitabil datori.... Actionand altfel, ne suntem proprii dusmani si ne meritam soarta. Dar inca suntem vinovati fata de noi si victima noastra...
maybe
Postat pe 11 Mai 2014 17:34
De la: Arno_28, la data 2014-05-11 10:58:47
De la: kudika_24213, la data 2014-05-11 09:07:47cel mai bine e sa o faci sa creada ca ai iertat-o si cel mai bine e sa cauti o prostituata,te culci cu ea si sunteti chit:)))apoi va veti desparti fara regrete amandoi:)))


Asta e o idee nascuta cumva in aburi de trascau?! Sau venita din zona "crepusculara"a slitului de la pantaloni?!
AH, era doar o gluma!!!

Fulg-de-nea
Postat pe 11 Mai 2014 18:02
De la: maybe, la data 2014-05-11 17:34:59Este cu adevarat bun acela care desi putea face rau, alege sa nu il faca,,,
Niciodata sa nu iei decizii de viata cand esti suparat ori prea fericit...
Lasa un timp de calmare, de reflectie, de echilibru emotional, apoi ia decizii logice, rationale. Actioneaza matur si echilibrat chiar in probleme ce iti provoaca dezechilibrul. Altfel spus, controleaza, analizeaza, manageriaza bagajul emotional. Dovedeste ca inteligenta emotionala este o trasatura a mintii tale evoluate. Ca tu decizi pentru viata ta, nu orgoliul tau ravasit. Fii stapanul, seful, managerul de succes al sentimentelor tale.
Daca poti, incearca sa ajungi la un stadiu de obiectivare a situatiei si abia apoi ia decizii.
Iubim si mereu suntem tradati into forma ori alta....tradam la randul nostru, aproape zilnic, in picaturi marunte.... Renuntam doar cand viata devine mai frumoasa fara iubirea noastra. Atunci ne facem un serviciu noua, fata de care suntem indubitabil datori.... Actionand altfel, ne suntem proprii dusmani si ne meritam soarta. Dar inca suntem vinovati fata de noi si victima noastra...

tu nu intelegi ca omu' a fost inselat dupa 9 ani...las'o dq de filizofeala...
Fulg-de-nea
Postat pe 11 Mai 2014 18:05
Eu inteleg, fulg de nea, dar stiu ca si el intelege ce spun.... nu e filozofeala, e doar o parere exprimata cu calm
maybe
Postat pe 11 Mai 2014 19:42
De la: maybe, la data 2014-05-11 17:34:59Este cu adevarat bun acela care desi putea face rau, alege sa nu il faca,,,
Niciodata sa nu iei decizii de viata cand esti suparat ori prea fericit...
Lasa un timp de calmare, de reflectie, de echilibru emotional, apoi ia decizii logice, rationale. Actioneaza matur si echilibrat chiar in probleme ce iti provoaca dezechilibrul. Altfel spus, controleaza, analizeaza, manageriaza bagajul emotional. Dovedeste ca inteligenta emotionala este o trasatura a mintii tale evoluate. Ca tu decizi pentru viata ta, nu orgoliul tau ravasit. Fii stapanul, seful, managerul de succes al sentimentelor tale.
Daca poti, incearca sa ajungi la un stadiu de obiectivare a situatiei si abia apoi ia decizii.
Iubim si mereu suntem tradati into forma ori alta....tradam la randul nostru, aproape zilnic, in picaturi marunte.... Renuntam doar cand viata devine mai frumoasa fara iubirea noastra. Atunci ne facem un serviciu noua, fata de care suntem indubitabil datori.... Actionand altfel, ne suntem proprii dusmani si ne meritam soarta. Dar inca suntem vinovati fata de noi si victima noastra...



Corect cu un singur amendament!!TRADAREA nu are ce cauta in viata omului,nu face parte integranta din ceea ce i-a fost destinat,este doar o simpla alegere pentru foarte multe persoane!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Mai 2014 19:59
Multumesc pentru raspunsuri.
Stiu sigur ca sotia mea ma iubit intodeauna si ca nu ia trecut prin gand sa ne despartim... din aceasta cauza imi este si mai greu sa inteleg comportamentul ei.
Consider ca o femeie nu este capabila sa se rezume doar la sex pur, doar la adrenalina unei aventuri fara sa se indragosteasca.
Acest lucru ma tulbura. Sotia mea nu ar fi putut impartasi, timp de 5 ani, toate acele intimitati si cuvinte de dragoste cu acel coleg fara a simti ceva pentru el, fara a trece granita dintre prietenie (asa cum sustine ea) si dragoste, dintre copilarie (asa cum sustine ea) si decizia matura. Contactul fizic mi se pare imposibil de evitat....dar atunci de ce a jurat cu mana pe Biblie?
Vad la soia mea suferinta faptului ca suntem in pragul despartirii. Asta ma bucura intr-un fel, imi da ceva de care sa ma agat, ceva pentru care sa sper.
Insa iubirea este oarba si sufletul unei femei incurcat. Putea foarte bine sa ne iubeasca pe amandoi in mod diferit. Tocirea relatiei cu mine a aruncat-o in visarea unei povesti de dragoste arzatoare cu el. Probabil sa lasat dusa de visuri.. si este imposibil ca astea sa nu fi dus la dragoste... iar de aici la contact fizic. Dar de ce a jurat cu mana pe Biblie ca nu sau atins, de ce imi arata ca sufera, de ce imi spune ca ma iubeste acum mai mult decat oricand, de ce insista atat pentru noi, pe faptul ca nu au fost decat copilarii, discutii si visari. Cum sa se limiteze doi oameni adulti doar la atat? Cum se poate limita o femeie doar la atat? Mi se pare imposibil!
Alte dovezi palpabile, in afara de discutiile dintre ei nu am, acum o iubesc atat de mult cand mi-am dat seama ca as fi putut-o pierde (pentru niste motive atat de stupide), la fel imi spune si ea, promisiunea unei iubiri renascute ma impinge sa ii acord a doua sansa si parca sa nu cred ceea ce am vazut scris cu proprii mei ochi.
Dar nesiguranta si neincrederea ma macina, nu cred ca se puteau limita doar la atat, nu cred ca toate discutiile nu erau decat vorbe, glume si visari si nimic concret.

Poate oare o femeie, care isi iubeste sotul, dar este dezamagita de anumite aspecte sau atitudini inerente intr-o casnicie, sa se limteze doar la discutii, vorbe si visari de dragoste cu un alt barbat, coleg si insurat la randu-i, timp de ani de zile dar fara a se indragosti fara a se ajunge la contact fizic?


Liviu1978
Postat pe 12 Mai 2014 11:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stiu ce mai simt! 47 De la: anamaria_brunetik 29 Septembrie 2009 09:34
Iubire VS ce te face sa te simti implinita 12 De la: copacelul 2 Mai 2009 22:14
Rochie de mireasa 10 De la: lil_grace 9 Septembrie 2013 06:41
Un barbat casatorit poate sa fie doar prieten cu o alta femeie ? 92 De la: ramona_sk8er 9 Iulie 2010 21:07
nu am idee ce sa fac :D 18 De la: lilu_67 31 Iulie 2011 11:37