Setari Cookie-uri

Intalnirea mea cu un Iranian

nu este o idee prea buna sa te casatoresti cu un cetatean care are nevoie sa fie in Europa prin dobandirea cetateniei in urma casatoriei
Spun din experienta ,am fost casatorita 16 ani cu un cetatean egiptean crede-ma draga mea nici nu vrei sa traiesti intr-o lume care-ti este impusa din cauza religiei!
Cred ca il iubesti dar fii cu bagare de seama odata semnat este foarte greu sa renunti la ''sotul'' tau din cauza religiei
Nu as spune ce este o religie diabolica dar este diferita iar femeia are un loc nu prea bun in societatea lor....ea doar urmeaza sotul si traditiile lui,deci daca esti pregatita sa accepti o asa postura...tu decizi.Eu nu am putut tolera nedreptatea...
iti doresc mult noroc si o alegere nu cu inima cu capul...pup
kudika067858
Postat pe 19 Aprilie 2015 22:11
De la: kudika067858, la data 2015-04-19 22:11:52nu este o idee prea buna sa te casatoresti cu un cetatean care are nevoie sa fie in Europa prin dobandirea cetateniei in urma casatoriei
Spun din experienta ,am fost casatorita 16 ani cu un cetatean egiptean crede-ma draga mea nici nu vrei sa traiesti intr-o lume care-ti este impusa din cauza religiei!
Cred ca il iubesti dar fii cu bagare de seama odata semnat este foarte greu sa renunti la ''sotul'' tau din cauza religiei
Nu as spune ce este o religie diabolica dar este diferita iar femeia are un loc nu prea bun in societatea lor....ea doar urmeaza sotul si traditiile lui,deci daca esti pregatita sa accepti o asa postura...tu decizi.Eu nu am putut tolera nedreptatea...
iti doresc mult noroc si o alegere nu cu inima cu capul...pup



bravo,,corect spus nedreptatea
kudika_982635
Postat pe 19 Aprilie 2015 22:21
Cel mai pertinent sfat, parerea mea :)
coadi
Postat pe 20 Aprilie 2015 08:26
De la: kudika067858, la data 2015-04-19 22:11:52nu este o idee prea buna sa te casatoresti cu un cetatean care are nevoie sa fie in Europa prin dobandirea cetateniei in urma casatoriei
Spun din experienta ,am fost casatorita 16 ani cu un cetatean egiptean crede-ma draga mea nici nu vrei sa traiesti intr-o lume care-ti este impusa din cauza religiei!
Cred ca il iubesti dar fii cu bagare de seama odata semnat este foarte greu sa renunti la ''sotul'' tau din cauza religiei
Nu as spune ce este o religie diabolica dar este diferita iar femeia are un loc nu prea bun in societatea lor....ea doar urmeaza sotul si traditiile lui,deci daca esti pregatita sa accepti o asa postura...tu decizi.Eu nu am putut tolera nedreptatea...
iti doresc mult noroc si o alegere nu cu inima cu capul...pup



Adevarat,corect si bine punctat,sustin aceasta opinie intrucat eu,una,nu accept ,sub nicio forma,ideea ca ,femeia este inferioara barbatului si,din aceasta cauza,trebuie sa fie sluga la stapan!!Nimic mai fals!!Suntem egali in fata lui Dumnezeu,avem,fiecare,rolul si atributiile determinante in viata de toate zilele si in cea de familie!!Societatea se bazeaza pe comuniunea egala si deplina dintre barbat si femeie si nicio opinie exprimata in numele vreunei alte religii nu este sustinuta de o baza reala si veridica!!Nu judec nicio religie sau cult apartinator al vreunei religii,ci sustin ADEVARUL redat de Creatia insasi!!
kudika_15804
Postat pe 20 Aprilie 2015 08:41
Draga mea.Cunosc un caz de acest gen,care-si blesteama ziua in care sa nascut.
In ce te priveste daca vrei ca in viitor in afara de a face copii alceva nu ai voie,atunci e ok.Si daca vrei sa mergi numai acoperita pe fata ori acolo ori ,,daca ai norocul sa mai vi in Rominia...tot la fel.
Si sar mai putea si surpriza sa fi a doua,treia sau asa mai departe daca tipul are o pozitie materiala buna.

Daca ai ajuns acolo si ai cea mai mica simtire si dubiu,sar putea sa nu mai poti sa te intorci decit dupa ce vei face vreo doi copii si atunci ,,,Daca?
kudika_949711
Postat pe 20 Aprilie 2015 13:43
De la: kudika_981982, la data 2015-03-02 00:02:50Buna! As avea nevoie de un sfat referitor la o viitoare casatorie cu un Iranian. El este in Romania din anul 2001 si este musulman. Am citit multe pareri pe diferite forumuri si pot spune ca nu mai stiu ce sa cred. El mi-a spus ca i-ar face mare placere sa merg sa vizitez Iranul cu el sa-i cunosc familia, dar mie sincer imi este putin teama, ca atare am refuzat. Aveti ceva sfaturi cu privire la barbatii musulmani, la religie si respectiv informatii cu privire la tara aceasta, pentru cei care au fost, au pe cineva acolo, cunosc sau au trecut prin asa ceva? Va multumesc!


Este foarte important și cum l-ai cunoscut. Gîndește-te cum l-ai cunoscut, prin cine, în ce împrejurãri. Nu spun sã povestești aici. Vãd cã ai fost destul de rezervatã în a povesti iar noi nu avem date suficiente.
kudika_976762
Postat pe 20 Aprilie 2015 16:11
Cati ani ai ? Nu citesti nimic legat de lumea si cultura musulmana ? Nu stii ca iranienii sunt cei mai habotnici , cei mai fanatici dintre islamisti ? Nu ai citit carti scrise de femei care aproape ca si-au pierdut viata incercand sa scape din iadul in care au fost duse ?
Citeste Numai cu fica mea , si ai sa te edifici ! Este o carte reala , nu o fictiune .
kudika104733
Postat pe 20 Aprilie 2015 16:51
Imi cer scuze , nu conteaza unde si cum l-a cunoscut ! Odata ajunsa acolo totul se schimba incepand cu el ! Nu vrbesc nici din cartl si nucu din auzite ! Din surse apropiate din nefericire .
kudika104733
Postat pe 20 Aprilie 2015 16:55
Îți recomand sã nu te plictisești. Citește urmãtoarele. E tot ce am gãsit. S-ar putea sã-ți piarã cheful!(…)
Iranul întreține, pe cãi multiple, antiamericanismul taliban, majoritar de altminteri, problema afganã eternizându-se pentru americani, Iranul scapã de o problemã.
(…)
Economia afganã este dependentã de cea iranianã, nu numai din rațiuni lingvistice. În plus, un fapt știut. O parte din banii cu care talibanii își finanțeazã rãzboiul de gherilã provine din comerțul de droguri, Afganistanul nefiind doar o placã turnantã, ci și un producãtor important. Specialiștii știu care este și aici rolul Iranului. Mai multe comentarii nu au rost: cercetãrile sunt deja fãcute și la îndemâna oricãruia dintre noi care vrea sã aprofundeze subiectul.
(…)
. Poziția cultural-ideologicã și religioasã. Între Persia și Iranul actual nu existã hiatus. Nimeni nu va înțelege Iranul actual dacã nu va înțelege în detaliu istoria sa culturalã și religioasã care nu înseamnã numai Darius și zoroastrism, ci și, mai ales, visul marii Persii și islamul șiit. Persia trãiește în sufletul oricãrui iranian șiit la nivel de ideologie imperialã: un imperiu ce va deveni imperiu și va renaște din propria-i cenușã. Iranul actual este singura țarã majoritar musulman șiitã. Cum Persia a fost una, așa și Iranul este unul: șiit. Cultivarea unicitãții și a istoriei sunt evidente la tot pasul, mai ales de când Iranul este republicã islamicã.Una șiitã. Iranul este o țarã șiitã într-o mare înconjurãtoare sunitã. Diferențele dintre șiiți și suniți nu sunt multe, dar sunt iremediabil despãrțitoare. Diferențierea s-a produs destul de rapid dupã moartea profetului Mahomed: partidul lui Ali – șiiat Ali – respectând voința lui Ali, ginerele lui Mahomed, a dat naștere ramurii șiite a islamului încã din secolul al VII-lea.

Ca atare, șiismul, minoritar ca numãr de credincioși în islam, a fost îmbrãțișat de persani (actualii iranieni), pe când sunismul, majoritar, a fost îmbrãțișat de arabii din Peninsulã Arabiei, la început. (Nu ne referim la islamul tardiv din Indonezia, Maghreb, sudul Indiei, China, ci doar la cel din leagãnul civilizației arabo-persane din fosta Arabia Felix și din Iran). Șiit iranian, sunit arab, deci diferența în sânul islamului, veche de aproape paisprezece veacuri, a fost nu numai la nivel religios, în interiorul islamului, ci și la nivel etnic. Ceea ce este și evident și astãzi, cãci un arab sunit din Golf (chiar un saudit, de exemplu) nu poate spune cã înainte de islamul sunit arab a existat altceva decât jahilyya (epoca întunericului) pe când un șiit iranian va spune cã Persia a existat înainte de islam, cultura sa, la fel, cu tot ceea ce implicã aceasta.

Actul de naștere al șiismului are și o pre-naștere pe care Iranul nu o oculteazã, ci, din contrã, o glorificã: Persia, cultura persanã. Michel Malherbe, atunci când analizeazã pe scurt Revoluția islamicã din Iran, caracterizeazã în acești termeni relația iranienilor cu Persia și cu islamul șiit: „Astfel ne putem gândi cã adoptarea șiismului de cãtre antica Persie a fost motivatã, în mare parte, de grija de a prezerva fiinþa naþionalã pentru a se distinge de sunnismul arab, fãrã ca totuși sã pãrãseascã islamul” (Cf. Michel Malherbe, Enciclopedia religiilor, Nemira, vol.II, 2013, p.221).

În plus, șiismul a dezvoltat ideea de ierarhie, ceea ce nu existã în sunism. Ierarhia șiitã este stricã asemenea celei din catolicism sau din ortodoxie. Ceea ce structureazã o societate, desigur, așa cum este structuratã societatea islamicã șiitã actualã. Ca atare, oaspeții oficiali ai Iranului de azi vor vizita nu numai Qom, centrul de formare al șiiților și bastionul acestora, ci și Isfahan și orice centru amintind de Persia și de gloria sa. Sã mai amintesc faptul cã iranienii vorbesc persana, iar araba, deși limbã de cult, sfântã cãci este limba Coranului, nu s-a impus niciodatã ca limbã naționalã? Sigur, în persanã sunt la nivelul vocabularului câteva împrumuturi, așa cum limba turcã la nivel lexical are și ea împrumuturi din arabã, prin intermediul Coranului. Turcii nu sunt mai puțin turci, deși suniți, iar persanii nu sunt mai puțin persani, deși șiiți: împrumuturile la nivelul lexicului din arabã nu au schimbat fundamental limbile. Persanii au devenit musulmani, dar șiiți, iar nu suniți ca arabii vecini; și-au pãstrat limba, și-au domesticit obiceiurile, dar au rãmas, cam în mare, tot persani. Este ceea ce contribuie azi la acea soft power a Iranului. În acest sens, opinia lui Michel Malherbe din volumul al II-lea al Enciclopediei religiilor, operã apãrutã la Nemira, este concludentã, susținând cã populația Iranului este „mai mult naționalistã decât religioasã” (p.230). Deci, mai întâi națiunea și mai apoi religia.

Un amãnunt interesant. Iranul a interzis oficial în 2010 folosirea sintagmei Golful Arabicã prin care statele arabe din Golf numesc Golful Persic. Același Golf este pentru iranieni și pentru arabii din Peninsulã diferit: Persic sau Arabic. Iranul impune folosirea Golfului Persic, iar arabii și aliații lor folosesc sintagma Golful Arabiei. Un detaliu care spune multe despre soft power, doctrina strategicã a Iranului.

Profesorul Cioculescu îl citeazã în articol pe Paul Brusanowski, unul dintre puținii specialiști vizibili în România, în privința islamului șiit, cu o opinie despre “islamul echilibrat”, dupã expresia sa. La nivel de soft power, da, pare un islam moderat, dar specialiștii vizibili citați uitã sã spunã cã Iranul și islamul șiit au în vigoare pedeapsa cu moartea pentru acte considerate de lumea democraticã occidentalã drept normale. Lapidarea, spânzurarea în public, precum și pedepsele corporale dure prevãzute de sharia, legea islamicã, sunt la ordinea zilei. Pentru un vizitator oficial, vizibil în țara sa, ca Paul Brusanowski în România, Iranul nu va arãta niciodatã aceastã fațã a islamului aplicat în litera sa. Este și aici tot aceastã strategie de soft power pe care Iranul a pus-o la punct de acum vreo zece ani. Invitã specialiști vizibili în vizitã oficialã, le plãtește cãlãtoria și excursia de douã sãptãmâni, sau o bursã de un an de zile, suportã sponsorizarea unor lucrãri despre islamul șiit și tipãrirea lor, iar aceștia se vor simți datori sã vorbeascã, în calitate de voci ale cetãții, de acel „islam echilibrat”.

În plus, un alt amãnunt. Iranul vizeazã prin aceastã soft power în primul rând țãrile din flancul UE, în cazul nostru estul, așa cum China vizeazã Portugalia sau Grecia (portul Pireu concesionat chinezilor pentru o bunã bucatã de ani). Odatã slãbit flancul estic, intrarea spre nucleul dur este mai ușoarã.

Nu se poate nega existența celorlalte religii în Iran, sunt bimilenare, dar islamul șiit din Iran este dirijat de legile shariei. Ceea ce presupune și condamnarea la moarte. A nu se uita nici procesele intentate unor cetãțeni occidentali, de exemplu francezi, acuzați de spionaj: se știe din start cã nu vor fi condamnați, dar uriașul se sumețește prin ideologia soft power. Nu are toatã puterea, dar are putere. Lumea occidentalã este ținutã în apnee câteva sãptãmâni.

Un fapt semnalat de agenția de presã Fides: Un creștin, Mohammad-Hadi Bordbar, cunoscut ca Mostafa, de origine iranianã, deci convertit la creștinism, a fost condamnat la zece ani de închisoare, dupã ce a recunoscut cã a difuzat 12 000 de Biblii; la sfârșitul anului 2012, aceeași persoanã fusese condamnatã pentru apostazie, ceea ce este în Iran un delict penal

http://www.sacru.ro/iranul-soft-power-dar-putere


kudika_976762
Postat pe 20 Aprilie 2015 17:01
Poți ști de ce este aici din 2001? Sigur? Cu ce se ocupã de fapt? Ce situație are aici? Dar familia de acolo?

Sunt multe semne de întrebare. Multe întrebãri și puține date sigure mai ales pentru vârsta ta.

Mulți vin la studii aici ca sã scape de ceva de acolo. Mulți sunt fugari...Nu știi. Poate sã fie totul o.k. Dar ești sigurã?

Nu mã mai refer la ce am citit n articolul citat.
kudika_976762
Postat pe 20 Aprilie 2015 17:15
pai nu cred ca a-ti inteles cineva mai sus facea o afirmatie ca islamul este religie satanica , asta nu este adevarat , incercam sa explic ca de fapt islamul este o religie buna,,,apoi egal de religie dumnezeu este doar unul
Silvia_Ivascu_1
Postat pe 20 Aprilie 2015 23:06
De la: Silvia_Ivascu_1, la data 2015-04-20 23:06:51pai nu cred ca a-ti inteles cineva mai sus facea o afirmatie ca islamul este religie satanica , asta nu este adevarat , incercam sa explic ca de fapt islamul este o religie buna,,,apoi egal de religie dumnezeu este doar unul



fetita tu habar nu ai ce e islamul cum nici fetita de deasuprata nu stie,,,voi nu stiti decat ce vi sa spus nu cunoasteti coranul cu adevaratsi nici hadisurile,,va dau eu versete unde islamisti sunt invatati sa lupte impotriva crestinilor evreilor si tuturor celor ce nu se supun asa ziselor revelatii ale lui mohamed sa lupte pana acestia se supun si devin islamisti sau vor fi ucisi
kudika_982635
Postat pe 20 Aprilie 2015 23:52
dumnezeu este doar unul si nu se numeste allah alah nu are nici o treaba cu dumnezeu

nu mai vorbi lucruri ce nu le cunosti
kudika_982635
Postat pe 20 Aprilie 2015 23:57
@ kudika_981982


Citind pe aici pun si eu o intrebare: Dintre toti oamenii din tara asta chiar nu ai gasit unul, roman, care sa fie pe placul tau, chiar trebuie sa iti complici viata cu unul care a carei religie este foarte restrictiva in privinta femeilor, care te va duce intr-o tara plina de conflicte si pericole?
Cum reusiti sa nu ganditi deloc?
Crezi ca esti singura care a cunoscut un individ de rasa asta ?Trebuie sa iti pui mintea la lucru si mai las-o in pana ma-sii de iubire si cantareste binele si raul pe care ti-l faci facand acest pas!!!
Arno_28
Postat pe 22 Aprilie 2015 06:30
De la: Arno_28, la data 2015-04-22 06:30:10@ kudika_981982


Citind pe aici pun si eu o intrebare: Dintre toti oamenii din tara asta chiar nu ai gasit unul, roman, care sa fie pe placul tau, chiar trebuie sa iti complici viata cu unul care a carei religie este foarte restrictiva in privinta femeilor, care te va duce intr-o tara plina de conflicte si pericole?
Cum reusiti sa nu ganditi deloc?
Crezi ca esti singura care a cunoscut un individ de rasa asta ?Trebuie sa iti pui mintea la lucru si mai las-o in pana ma-sii de iubire si cantareste binele si raul pe care ti-l faci facand acest pas!!!



Erata: a carui
Arno_28
Postat pe 22 Aprilie 2015 06:31
De la: Arno_28, la data 2015-04-22 06:30:10@ kudika_981982


Citind pe aici pun si eu o intrebare: Dintre toti oamenii din tara asta chiar nu ai gasit unul, roman, care sa fie pe placul tau, chiar trebuie sa iti complici viata cu unul care a carei religie este foarte restrictiva in privinta femeilor, care te va duce intr-o tara plina de conflicte si pericole?
Cum reusiti sa nu ganditi deloc?
Crezi ca esti singura care a cunoscut un individ de rasa asta ?Trebuie sa iti pui mintea la lucru si mai las-o in pana ma-sii de iubire si cantareste binele si raul pe care ti-l faci facand acest pas!!!



iar vorbesti ce nu trebui,,voua va e greu sa face ti o diferenta

dc sa o lase incolo de iubire? si rasa lui e omeneasca

voi intelege ti greu,,conteaza doar cat de religios e el sau nu pentru ca unii nu prea sunt e adevarat nu majoritatea dar sunt,poate unul dintre ei e chiar asta deci nu poate sa o lase incolo de iubire ca nu i nimic intamplator

poate altceva sa faca,sa l cunoasca sa l intrebe sa si dea seama de lucruri,sa i spuna ca ea nu crede ca mohamed a fost profet ,,,,,,,,,trebui sa i spuna lucrurile astea de la inceput
kudika_982635
Postat pe 22 Aprilie 2015 09:00
De la: Arno_28, la data 2015-04-22 06:30:10@ kudika_981982


Citind pe aici pun si eu o intrebare: Dintre toti oamenii din tara asta chiar nu ai gasit unul, roman, care sa fie pe placul tau, chiar trebuie sa iti complici viata cu unul care a carei religie este foarte restrictiva in privinta femeilor, care te va duce intr-o tara plina de conflicte si pericole?
Cum reusiti sa nu ganditi deloc?
Crezi ca esti singura care a cunoscut un individ de rasa asta ?Trebuie sa iti pui mintea la lucru si mai las-o in pana ma-sii de iubire si cantareste binele si raul pe care ti-l faci facand acest pas!!!


kudika226898
Postat pe 24 Aprilie 2015 07:27
De la: kudika_982635, la data 2015-04-22 09:00:17
De la: Arno_28, la data 2015-04-22 06:30:10@ kudika_981982


Citind pe aici pun si eu o intrebare: Dintre toti oamenii din tara asta chiar nu ai gasit unul, roman, care sa fie pe placul tau, chiar trebuie sa iti complici viata cu unul care a carei religie este foarte restrictiva in privinta femeilor, care te va duce intr-o tara plina de conflicte si pericole?
Cum reusiti sa nu ganditi deloc?
Crezi ca esti singura care a cunoscut un individ de rasa asta ?Trebuie sa iti pui mintea la lucru si mai las-o in pana ma-sii de iubire si cantareste binele si raul pe care ti-l faci facand acest pas!!!



iar vorbesti ce nu trebui,,voua va e greu sa face ti o diferenta

dc sa o lase incolo de iubire? si rasa lui e omeneasca

voi intelege ti greu,,conteaza doar cat de religios e el sau nu pentru ca unii nu prea sunt e adevarat nu majoritatea dar sunt,poate unul dintre ei e chiar asta deci nu poate sa o lase incolo de iubire ca nu i nimic intamplator

poate altceva sa faca,sa l cunoasca sa l intrebe sa si dea seama de lucruri,sa i spuna ca ea nu crede ca mohamed a fost profet ,,,,,,,,,trebui sa i spuna lucrurile astea de la inceput


Iar te bagi unde nu-ti firbe oala.Vezi-ti de mucii tai!
Adreseaza-te initiatoarei subiectului si nu-mi ataca punctele de vedere!
Cu cati musulmani ai trait tu de te crezi asa de destetpt sa critici?
Arno_28
Postat pe 25 Aprilie 2015 07:19
De la: Arno_28, la data 2015-04-25 07:19:33
De la: kudika_982635, la data 2015-04-22 09:00:17
De la: Arno_28, la data 2015-04-22 06:30:10@ kudika_981982


Citind pe aici pun si eu o intrebare: Dintre toti oamenii din tara asta chiar nu ai gasit unul, roman, care sa fie pe placul tau, chiar trebuie sa iti complici viata cu unul care a carei religie este foarte restrictiva in privinta femeilor, care te va duce intr-o tara plina de conflicte si pericole?
Cum reusiti sa nu ganditi deloc?
Crezi ca esti singura care a cunoscut un individ de rasa asta ?Trebuie sa iti pui mintea la lucru si mai las-o in pana ma-sii de iubire si cantareste binele si raul pe care ti-l faci facand acest pas!!!



iar vorbesti ce nu trebui,,voua va e greu sa face ti o diferenta

dc sa o lase incolo de iubire? si rasa lui e omeneasca

voi intelege ti greu,,conteaza doar cat de religios e el sau nu pentru ca unii nu prea sunt e adevarat nu majoritatea dar sunt,poate unul dintre ei e chiar asta deci nu poate sa o lase incolo de iubire ca nu i nimic intamplator

poate altceva sa faca,sa l cunoasca sa l intrebe sa si dea seama de lucruri,sa i spuna ca ea nu crede ca mohamed a fost profet ,,,,,,,,,trebui sa i spuna lucrurile astea de la inceput


Iar te bagi unde nu-ti firbe oala.Vezi-ti de mucii tai!
Adreseaza-te initiatoarei subiectului si nu-mi ataca punctele de vedere!
Cu cati musulmani ai trait tu de te crezi asa de destetpt sa critici?


Am trait 23 de ani intre musulmanii de la noi, cam stiu ce spun!Asa ca las-o balta cu iubirea ta!Iubirea asta oarba nefiltrata de ratiune aduce dezastre sentimentale si suferinta in majoritatea cazurilor.
Arno_28
Postat pe 25 Aprilie 2015 07:23
Vis-a vis de mine , la un bloc , stau cu chirie un musulman cu sotia si copilul de maxim 1 an.
Nici la fereastra nu are voie femeia aia sa iasa iar animalul urla in fiecare zi la ea si face scandal monstru.Copilul ala aude numai zbieretele "taticului"iar femeia aia nici macar sa vorbeasca nu are voie, nu i se aude vocea niciodata.
El merge in fata iar ea cu copilul in spatele lui la 2 metri.
Fara el nu iese din casa, nu vorbeste in prezenta lui, nu poate descide fereastra , nu are voie sa miste .

Cam ce fel de viata e asta?
Iubire, ai?????
Arno_28
Postat pe 25 Aprilie 2015 07:30
cine a zis taiso despre iubire fara ratiune?
tocmai asta am zis sa incerce sa l cunoasca,sa puna intrebari sa observe lucruri,sa i spuna lucruri sa vada reactii

si eu am avut un vecin musulman un om de nota zece,dumnezeu sa l ierte a murit tanar nu o punea pe nevastasa sa se infofoleasca o lasa singura oriunde,,,,,,,,,sti dc taiso?pentru ca tocmai asta conteaza cat de ,,religios,, esti cat de tare crezi in asa zisele revelatii ale lui mahomed


nu conteaza exemplele noastre e adevarat majoritatea musulmanilor urmeaza spusele lui mahomed,dar nu toti,e adevarat putini insa se poate ca unul dintre acestia putini sa fie si cel de zice fata asta,,,n ai de unde sti
kudika_982635
Postat pe 25 Aprilie 2015 20:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatii si epilarea 9 De la: Barbie30 4 Septembrie 2010 11:48
O pisica e mai buna decat un barbat! 18 De la: kudika027736 22 Septembrie 2013 11:01
Daca m-a lovit o data sa il iert? 89 De la: cathysailor 3 Iunie 2009 00:49
ce parere aveti despre ceea ce spune Elena Carstea:'barbatii sunt niste mitocani"?? 64 De la: wolfy 22 Iulie 2009 20:19
de ce jignesc barbatii? 77 De la: Inyo 6 Decembrie 2009 11:13