Setari Cookie-uri

avortul.care ar fi decizia ta?

buna! eu sunt impotriva avortului dar cu toate astea am facut unul!...si nu ca am vrut ci ca nu am avut incotro...am ramas insarcinata dupa doi ani de casatorie si eram amandoi nespus de fericiti...totul a decurs bine pana la a doua ecografie adica la 22 saptamani...era mare burtica...dar am aflat ca copilul avea o malformatie foarte mare si nu ar fi trait sub nici o forma...am iesit din cabinet plangand in hohote...a doua zi am fost internata in spital...mi s-au facut controale peste controale ...dar nu era nici o sansa sa fie salvat...oricum urma sa moara ..inima ii ajunsese aproape in gat impinsa de lichidul ce ii invadase plamanii si burtica...singura solutie ca sa nu il vad mai tarziu(era probabil sa jung pana la sfarsitul sarcinii dar in momentul in care el ar fi trebuit sa respire nu ar fi putu deoarece avea apa lichid si in plamani)mai rau...era sa avortez...am crezut ca innebunesc cand am auzit...dar am vb cu sotul si pentru a nu suferi si mai mult...am hotarat sa fac avortul...au urmat cateva luni de durere sufleteasca enorma...nu va spun de cate ori ma trezeam noaptea si plangeam...aveam impresia ca inca sunt insarcinata si ca el misca...era groaznic...desi acum am un copil minunat nu voi uita niciodata prin ce am trecut...Deci in concluzie,exista metode nenumarate sa nu ramanem insarcinate ...dar de ramanem eu vad ca cel mai corect este sa nu avortam...e pacat!eu nu as face asa ceva pentru nimic in lume...dar...vedeti ca nu potem hotari mereu...eu nu am avut de ales...:(((
sincera
Postat pe 4 Martie 2008 00:30
imi pare sincer rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. stiu ca e groaznic de dureros,mai ales sa iti faci atatea planuri. eu si acum,dupa 3 ani am cosmaruri,si ma trezesc plangand asa deodata. trec de la o stare la alta rapid,fara sa-mi dau seama....e trist si dureros... iar daca unii barbati ar simti vreodata durerea unei femei dupa ce-si pierde copilul sau cand face un avrot fara sa vrea...atunci ne-ar intelege cu adevarat... eu dupa 3 ani m-am decis sa caut sa merg la un psiholog,pntru ca nu mai suport,uneori simt ca nu mai am puterea sa merg inainte. ma sufoca gandul,vinovatia...durerea asta insuportabila uneori...si numai noi stim cum e sa stai ascunsa si sa plangi in liniste pana suspini si nu mai ai aer...uneori mi-as fi dorit sa fiu o frunza...sa nu am sentimente,sa nu am ratiune...doar sa ma nasc...sa ma usuc si apoi sa mor cazand lent pe pamantul rece si umed al toamnei... dar sunt femeie si puterea de a merge inainte ne descrie pe toate. te pup

Postat pe 7 Martie 2008 23:37
anaphielle,vreo veste ceva ?ce ai facut pan la urma ?
lief
Postat pe 11 Martie 2008 16:16
a scris in pagina anterioara cum s-a rezolvat;))...vrei sa stii mai mult?(am glumit);)

Postat pe 11 Martie 2008 17:15
n-am gasit decat "peste 2 saptamani ma duc iar la control" si asteptam rezultatul
lief
Postat pe 11 Martie 2008 17:20
la tine asta e ultimul comentariu?de la asta au mai fost scrise 15...nu a fost decat o dereglare hormonala...acum e bine.

Postat pe 11 Martie 2008 17:25
lief...dar ai postat si tu:,,stabilitate afectiva si materiala si nu prea agreez ideea de mama singura- sunt prea de acord cu tine!".ii raspundeai vivi-anei.mai incearca...a dat raspunsul inainte de comentariul tau(cel pe care l-am copiat eu).

Postat pe 11 Martie 2008 17:29
a,ce bine cand se termina cu bine,nu ?:)mai multa grija pe data viitoare
lief
Postat pe 12 Martie 2008 09:54
:) ma simt bine acum,da.. a fost doar o dereglare hormonala si o sperietura pe cinste. Dumnezeu e acolo Sus si m-a pus la incercare un pic. de atunci am foarte mare grija,caci poate data viitoare nu va mai fi o dereglare hormonala. si peste vreo 2 ani imi doresc sa fiu mamica.

Postat pe 14 Martie 2008 10:49
la 22 doar ????valeu,ce devreme...inseamna ca eu trebuia sa fiu bunica deja :))
lief
Postat pe 14 Martie 2008 11:06
fiecare hotaraste pentru sine si indiferent de decizie nimeni nu va sti cat de greu sau de usor ti-a fost sa o iei;ii multumesc lui Dumnezeu pentru copilul meu dar au existat si intreruperi de sarcina;in fiecare zi ai de luat o hotarare si depinde enorm de momentul in care trebuie sa faci alegerea
olga43
Postat pe 15 Martie 2008 15:52
Cu toate ca nu am fost pusa in situatia asta, mi-am imaginat de multe ori ce as face daca as ramane insarcinata...si mereu mi-am raspuns:in nici un caz nu as avorta.Chiar daca iubitul meu nu ar fi de acord, nici familia mea... nu as renunta pt.nimic in lume la copilul meu, parte din mine.Sunt de parere ca un copil nu-ti poate schimba viata decat in bine si ca oricat de greu ti-ar fi, atunci cand il vei tine pt.prima data in brate, vei spune ca a meritat orice efort pe care l-ai facut.Asta este ceea ce as face eu, indiferent de ce ar zice lumea, nu as reunuta la o parte din mine...chiar dc iubitul m-ar parasii, asta inseamna ca nu m-a iubit atat de mult, chiar daca mama mi-ar face crize zi si noapte ca st nemaritata si ca o sa am un copil...stiu ca Dumnezeu va avea grija si de mine si de el...si le-as sfatuii pe fetele care se gandesc la avort, sa vorbeasca inainte cu un preot si le asigur ca se vor razgandii, pt.ca(aici sigur multe ma vor contrazice)ceea ce vor face ele se numeste ucidere, indiferent ca sunt insarcinate in 2 sapt, o luna, 3...copilul are suflet din prima clipa in care a prins viata...asta este parerea mea si nu o sa mi-o schimb niciodata, indiferent de ce vor spune fetele de pe site, indiferent de ce-mi va zice lumea...
deea_elena
Postat pe 16 Martie 2008 18:07
deea,e bine cum gandesti tu din perspectiva ta,insa cand te gandesti in ce hal au ajuns preotii in ziua de azi,mai bine fugi de rupi pamantul. rar mai gasesti unul care sa fie adevarat preot.nu-i vezi? ei spun''ajutati-i pe semenii vostri'' si ei au vila si masina . hai sa vb serios acum. sunt niste jigodii care cer bani si ca sa te spovedesti. dar ce? trebuie sa-L platim pe Dumnezeu ca sa ne ierte? la ortodoxi e 50 bani o lumanare. deci,in cocluzie ,tre sa platesti ca sa fii credincios adevarat. aaa si da...sunt pomelnicile alea sau cum s-or numi care-s scumpe cu draci. adica dai de la 5 lei in sus ca sa zica popa in biserica niste nume. sunt niste prostii. in realitate si pe bune. in ziua de azi trebuie sa ai religia in suflet si sa crezi in ceea ce simti tu ,nu in ceea ce zic niste parliti care se autointituleaza ''preoti'' si de fapt ....eee dar nu despre asta e vb acum.

Postat pe 17 Martie 2008 00:50
vb lui lief'' ce bine-i cand totul se termina cu bine'' :) ;)

Postat pe 17 Martie 2008 01:08
anaphielle, asa de tanara si asa de de multe drame... felicitari ca ai reusit sa le depasesti!

Postat pe 17 Martie 2008 14:46
multumesc.e adevarat ca femeile sunt niste invingatoare,nu? desi uneori imi doream sa mor,am inghitit in sec si am mers mai departe cu speranta ca intr-o buna zi voi ''strange banii necesari'' pentru o viata linistita.si am reusit!! fetelor,nu va lasati invinse,pentru ca viata e un continuu suis si coboras,iar roata se intoarce intotdeauna. va doresc numai bine, prietena voastra,anaphielle.

Postat pe 19 Martie 2008 10:22
vezi-ti de treaba ca...o singura data mori :)
lief
Postat pe 19 Martie 2008 13:07
da stiu,tocmai de asta mi-a fost frica :)),caci totusi viata era frumoasa cand ascultam dimineata pasarelele,cand simteam roua pe piciare,cand pisica si catelul se jucau cu mine. si am avut destule lacrimi ca sa ma descarc si destule caiete ca sa ma destainui.

Postat pe 20 Martie 2008 10:35
vorba lui lief 'o singura data mori'! :)
trebuie sa le luam pe toate asa cum vin si sa le ducem ca asta e! daca nu luptam cu viata ne subjuga!

Postat pe 20 Martie 2008 10:38
Nu avem dreptul de a judeca o femeie care ar vrea sa faca un avort. Este alegerea ei! Dar in momentul de ata exista 9 metode contraceptive. De ce sa nu le folositi? E dureros cand o femeie nu ii pasa in primul rand de ea! Nu am fost pusa in postura de a alege intre un avort si a da viata unui copil si sper nici sa nu fiu pusa! Nu judec! Nu am dreptul acesta! E greu sa cresti un copil in ziua de azi in special cand la randul tau te consideri sau esti copil. Ma cutremur cand aud astfel de cazuri si sunt ,cel putin moral, alaturi de acea femeie. Am avut 2 cazuri in perioda liceului, Erau colege de clasa si bune prietene. Au suferit mult dupa asta si nu va doresc sa treceti prin o situatie asemanatoare! E trist dar realitatea ne loveste din plin de mult prea multe ori si din pacate se intampla din vina noastra!

Postat pe 25 Martie 2008 12:22
in caz de ceva, m-am uiat pe youtubela ''operatia chrurgicala''chiuretaj. si nu-mi mai trebuieeeeeeee nici sa nu am ce manca. daca sunteti intr-o situatie in care nu stiti ce sa faceti, dati un search pe youtube si va zic eu ca preferati sa-l pastrati . :)

Postat pe 23 Aprilie 2008 12:02
mi s-a facut parul maciuca numai cand am citit.cat priveste deciziile pe care le-asi lua ..acum la varsta pe care o am si cu toate cate mi s-au intamplat,-asi pastra cu siguranta chiar si impotriva oricarei ratiuni.e lucrul cel mai frumos care mi s-ar putea intampla in viata si mi-l doresc din suflet si din toata inima,mai ramane ...problema viitorului tatic,...glumesc desigur,o sa alegem momentul impreuna,pana atunci am lasat sa treaca toata durerea din trecut,si incet in cet nu mamai sperie o sarcina si nici nu imi mai e frica de un avort spontan de care nu poti da vina pe nimeni.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Mai 2008 17:00
are dreptate anaphielle,te ingrozesti prefer sa fac 10 copii decat sa fac asa ceva mai ales ca s-a descoperit ca ei simt aproape orice de la 8 saptamani.asa ca e ca si cum i-ai macelarii pe viu.
dayana_dydy
Postat pe 22 Mai 2008 17:15
are dreptate anaphielle,te ingrozesti prefer sa fac 10 copii decat sa fac asa ceva mai ales ca s-a descoperit ca ei simt aproape orice de la 8 saptamani.asa ca e ca si cum i-ai macelarii pe viu.
dayana_dydy
Postat pe 22 Mai 2008 17:15
are dreptate anaphielle,te ingrozesti prefer sa fac 10 copii decat sa fac asa ceva mai ales ca s-a descoperit ca ei simt aproape orice de la 8 saptamani.asa ca e ca si cum i-ai macelarii pe viu.
dayana_dydy
Postat pe 22 Mai 2008 17:15
are dreptate anaphielle,te ingrozesti prefer sa fac 10 copii decat sa fac asa ceva mai ales ca s-a descoperit ca ei simt aproape orice de la 8 saptamani.asa ca e ca si cum i-ai macelarii pe viu.
dayana_dydy
Postat pe 22 Mai 2008 17:15
are dreptate anaphielle,te ingrozesti prefer sa fac 10 copii decat sa fac asa ceva mai ales ca s-a descoperit ca ei simt aproape orice de la 8 saptamani.asa ca e ca si cum i-ai macelarii pe viu.
dayana_dydy
Postat pe 22 Mai 2008 17:15
sorry::d
dayana_dydy
Postat pe 22 Mai 2008 17:17
Exact la ora asta, in urma cu un an nasteam un copil-inger. Eram insarcinata in 6 luni jumatate cand s-a descoperit faptul ca pupiul meu are o problema. Mi s-a provocat nasterea. Am nascut normal si durerile au fost crancene. Nu mi-am revenit nici acum si nu stiu daca imi voi reveni vreodata. Nu am avut curajul pana acum sa incerc sa am un alt copil. Desi nu l-am tinut niciodata in brate, desi nu i-am auzit glasul niciodata...mi-e cumplit de dor de el. Durerea e prea mare ca sa o pot exprima in cuvinte...Azi mai mult ca oricand simt golul din mine. E atat de greu...
angelaviorica
Postat pe 22 Mai 2008 22:35
eu nu as face avort niciodata.din contra,ne dorim un bebe,de fapt mai exact 4!:)asa ca.....il asteptam pe primul deocamdata..!!!tin sa precizez ca un barbat daca o iubeste pe iubita lui,nu i ar spune niciodata sa faca asa ceva..

Postat pe 23 Mai 2008 19:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu avort 12 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
Consecintele avortului 3 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:26
cum pot infrunta o asemenea tagedie??? 12 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:24
avort 2 De la: kudika_25462 9 Ianuarie 2013 09:57
Urgenta avort! 16 De la: kutzy 5 Iulie 2012 23:54