Setari Cookie-uri

avortul.care ar fi decizia ta?

Ar fi si culmea sa ne apucam acuma sa ne uitam la poze ca altceva mai bun nici nu avem de facut....tanti nu e pe treaba ei, e clar, are senzatia ca toata lumea e pacatoasa dar ea e fara de pacat ca toarna la copii....poate n-a auzit ca exista mai multe moduri in care iti poti arata credinta pentru Dumnezeu ca de exemplu sa donezi ceva banutipentru batrani, pentru copii, sa iei un animal mic de pe strada...din astea faceti doamna??? Sau doar va place sa va petreceti timpul "osandind" fetele care isi vad de viata lor si facand pe Dumnezeu, distribuind pedepse in stanga si in dreapta.
liliana2005
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:44
'Na seara feteleeee!!! Va puuuuuup! Ce mai e nou?
amr2009
Postat pe 25 Aprilie 2009 18:05
De la: liliana2005, la data 2009-04-25 17:44:47Ar fi si culmea sa ne apucam acuma sa ne uitam la poze ca altceva mai bun nici nu avem de facut....tanti nu e pe treaba ei, e clar, are senzatia ca toata lumea e pacatoasa dar ea e fara de pacat ca toarna la copii....poate n-a auzit ca exista mai multe moduri in care iti poti arata credinta pentru Dumnezeu ca de exemplu sa donezi ceva banutipentru batrani, pentru copii, sa iei un animal mic de pe strada...din astea faceti doamna??? Sau doar va place sa va petreceti timpul "osandind" fetele care isi vad de viata lor si facand pe Dumnezeu, distribuind pedepse in stanga si in dreapta.




Bravooo ....ai o bere te sustin 100%100....nu ati auzit de versetul acela care suna cam asa .....NU JUDECA ,CA SA NU FI JUDECAT.....?????...of cata rautate....
gratuit89
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:34
De la: gratuit89, la data 2009-04-28 00:34:35
De la: liliana2005, la data 2009-04-25 17:44:47Ar fi si culmea sa ne apucam acuma sa ne uitam la poze ca altceva mai bun nici nu avem de facut....tanti nu e pe treaba ei, e clar, are senzatia ca toata lumea e pacatoasa dar ea e fara de pacat ca toarna la copii....poate n-a auzit ca exista mai multe moduri in care iti poti arata credinta pentru Dumnezeu ca de exemplu sa donezi ceva banutipentru batrani, pentru copii, sa iei un animal mic de pe strada...din astea faceti doamna??? Sau doar va place sa va petreceti timpul "osandind" fetele care isi vad de viata lor si facand pe Dumnezeu, distribuind pedepse in stanga si in dreapta.




Bravooo ....ai o bere te sustin 100%100....nu ati auzit de versetul acela care suna cam asa .....NU JUDECA ,CA SA NU FI JUDECAT.....?????...of cata rautate....


liliana2005
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:48
Rugaciunea unui copil nenascut

Sarut mana, mamicuta mea,
Sunt eu, cel din pantecele tau care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat, de trist si de indurerat pentru ca vrei sa ma omori, crezand ca-ti sunt o grea povara...
Tu nici nu stii cat e de greu sa nu-ti aud cantecul de leagan, sa nu ma bucur de mangaierile tale, sa nu iti vad chipul, maicuta draga! Cat as vrea sa ma cuibaresc la pieptul tau izvorator de tihna, liniste si dragoste! Ce puternici am putea fi impreuna, cum am invinge toate necazurile si, mai ales, ce frumoasa ar fi viata alaturi de tine! Dar tu vrei sa ma ucizi...
As vrea si eu sa ma pot bucura de frumusetea cerului senin, sa alerg pe campul inflorit si sa-ti impletesc mandra cununita. Nu te gandi ca sunt mic si neputincios pentru ca, primindu-ma pe mine in viata ta, mamico, pe Pruncul Hristos il primesti.
Mamico, trebuie sa-ti marturisesc ce frica-mi este de lama taioasa a chiuretei care ma va sfasia curand si ma va transforma in bucatele fara viata care vor ajunge la gunoi...!
Oare tu nu auzi cum imi bate inimioara si cum tremur de frica? Eu iti aud foarte bine inima de aici, din burtica ta.
Mama, as vrea sa ma pot uita in ochii tai si sa te rog sa ai mila de mine, sa-ti zambesc dragalas - cum numai eu stiu - si sa te strang in brate cu manutele mele grasune. Vreau sa-ti dau forta si curaj, incredere si convingerea ca NU omorandu-ma pe mine vei scapa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutati, pentru ca-l vei mania pe Bunul Dumnezeu.
Imagineaza-ti ce inseamna pentru mine sa port povara nedreptatii tale, cand ma dai nu numai mortii pamantesti, care e atat de grea si de dureroasa, dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos.
Acum, in ultimul ceas, ma rog Maicii Domnului sa te lumineze si sa-ti dea putere, intelepciune si un pic de dragoste si mila pentru mine, cel ce sunt trup din trupul tau, suflet din sufletul tau, copilul tau nevinovat si nenascut.
Amin!
lourdess
Postat pe 5 Mai 2009 22:21
OK!!!
Am inteles draga mea care este parerea ta. Cred ca fiecare persoana care a scris aici a citit tot ce s-a postat pana acum, am inteles pentru ce militezi si te-am cunoscut un pic si pe tine cu ajutorul acestui forum. Acum intelege si tu ca fiecare om are dreptul la propria opinie si nu si-o va schimba nici daca ii bat zi de zi la usa vreo 20 de lourdess asa ca tine. Intelege ca pentru o fetita de 13 ani violata de tata/frate/verisor/vecin nu exista alternativa. Intelege ca exista un infinit de cazuri unde nu exista alternativa. Ca daca lucrurile ar fi asa de simple nu s-ar mai povesti.

Si te rog eu mult de tot inceteaza cu poeziile astea ieftine ca mie una imi provoaca greata instant. Sunt de un prost gust sinistru.
Vrei te rog sa iei asta ca atare si nu ca o jignire pentru tine? Te rog.
liliana2005
Postat pe 6 Mai 2009 16:39
Am vazut zilele aste un film despre avort, despre mamicile "timpurii" si cea mai tare replica din film a fost ceva de genul " cum te simti tu ca nu poti s afaci un copil, cand altii fac avorturi la orice ceas"

Cred ca depinde de situatie, ideal ar fi sa nu se considere un lucru atat de " la indemana"..si sa se ia masuri dinainte, dar nah, se mai intampla, si daca esti pus in fata faptului implinit,reactionezi si in functie de circumstante.

E o problema mare si in randul pustoaicelor care nu sunt informate, iar pe la 14 ani dragostea e atat de oarba...imi pare rau ca exista atat de multe mamici tinere...copiii cu copii
Cherry_bob
Postat pe 7 Mai 2009 22:25
"cum sa-ti cresti copilul fara tatal lui biologic?!?!?"...uite foarte bine..:).cu tata, fara tata...cam tot pe acolo...acum depinde de tata...dar majoritatea sunt mai mult "de decor"...:)...treaba cu avortul...tot nu pot sa inteleg...si nu vreau sa par "inchisa la minte" pentru ca nu sunt....dar nu inteleg....majoritatea fetelor patesc treaba asta din intamplare? sau comoditate?...pentru ca e una sa patesti o data si sa fii nevoita sa recurgi la asemenea gest , si alta e cand ai deja mai multe avorturi si le faci fara sa te gandesti ce inseamna de fapt.....:)...ma cam inspaimanta unele gandiri de pe aici....inteleg sa nu te intereseze copilul alteia...dar al tau?..:)...nu are rost sa mai spun nimic...fiecare e liber sa aleaga...pacat de sufletelele alea..:|....
ioanaeu20
Postat pe 8 Mai 2009 01:16
De la: __XXX__, la data 2009-04-22 20:02:45
De la: liliana2005, la data 2009-04-20 22:02:04Lourdess, eu te inteleg ca esti pasionata de asa ceva si iti sustii cu convingere parerea, dar nu crezi ca esti putin cam agasanta? Sau crezi tu ca esti mesagerul Domnului pe pamant si ai dreptul "Tu" sa ne pui la zid pe noi toti pacatosii? Ca daca e asa, eu una ma inchin!! De unde si cine ti-a dat tie asa un drept?
Si apoi spui "acei copii nevinovati avortati se razbuna pt ca ei nu au fost nascuti ei se duc in iad din pacate pt ca nu au fost botezati ". De unde stii tu asa ceva????? Din biblie?? Hai sa vedem ce argumente aduci ca eu una N-AM CITIT NICIUNDE ca vreun suflet nenascut s-ar duce in iad pentru ca n-a fost botezat. Vor fi pedepsiti pentru ce anume? Nu tot Dumnezeu a creat si acele suflete? Le trimite in iad fara drept de apel? Pentru ca n-au fost botezate DE OM??????????


Draga mea...is tare curioasa ce citesti tu...

da' tu ce citesti ???
ralu_zar
Postat pe 8 Mai 2009 01:19
Dar cat scandal...nu ar trebuii sa se transforme schimbul de opinii in cearta! Eu personal cre`k exista cale de mijloc, nu sunt pro avort deloc, dar cred ca exista situatii limita in care e posibil macar sa iti treaca prin cap....

De ex. o femeie cu doi copii mari, careia ii decedase sotul cand copiii erau foarte mici, s`a recasatorit dupa multi ani, si a ramas insarcinata...era cazul sa pastreze copilul, tinand cont k oricum desi recasatorita(defapt concubinaj) nu mai putea avea aceleasi sentimente profunde pt actualul sot, si ca o data cu avansarea in varsta si sanatatea ti`e precara, si k nici conditia materiala nu o avea excelenta, si ca dupa o viata in care i`a fost extrem de greu sa`si creasca copiii singura, nu se mai simtea stabila in primul rand emotional?

Sau alt exemplu: In cazul unui viol, ar trebui sa pastrezi copilul?

Eu cred ca daca un copil e facut din dragoste in principiu nu ar trebui sa existe nici un dubiu, dar mai cred ca nu totul e impartit in alb si negru, mai exista si nuante de gri.....din pacate uneori trebuie sa punem in balanta mai multe chestii decat am vrea.

Si mai cred ca oamenii destepti nu pastreaza un copil doar pt a nu pacatui, pt a nu decadea in fata lui dumnezeu, ci pt ca simt cu adevarat, si constientizeaza dorinta de a pastra minunea aia mica.
Cherry_bob
Postat pe 8 Mai 2009 22:07
De la: Cherry_bob, la data 2009-05-08 22:07:11Dar cat scandal...nu ar trebuii sa se transforme schimbul de opinii in cearta! Eu personal cre`k exista cale de mijloc, nu sunt pro avort deloc, dar cred ca exista situatii limita in care e posibil macar sa iti treaca prin cap....

De ex. o femeie cu doi copii mari, careia ii decedase sotul cand copiii erau foarte mici, s`a recasatorit dupa multi ani, si a ramas insarcinata...era cazul sa pastreze copilul, tinand cont k oricum desi recasatorita(defapt concubinaj) nu mai putea avea aceleasi sentimente profunde pt actualul sot, si ca o data cu avansarea in varsta si sanatatea ti`e precara, si k nici conditia materiala nu o avea excelenta, si ca dupa o viata in care i`a fost extrem de greu sa`si creasca copiii singura, nu se mai simtea stabila in primul rand emotional?

Sau alt exemplu: In cazul unui viol, ar trebui sa pastrezi copilul?

Eu cred ca daca un copil e facut din dragoste in principiu nu ar trebui sa existe nici un dubiu, dar mai cred ca nu totul e impartit in alb si negru, mai exista si nuante de gri.....din pacate uneori trebuie sa punem in balanta mai multe chestii decat am vrea.

Si mai cred ca oamenii destepti nu pastreaza un copil doar pt a nu pacatui, pt a nu decadea in fata lui dumnezeu, ci pt ca simt cu adevarat, si constientizeaza dorinta de a pastra minunea aia mica.


Nimeni, absolut nimeni nu cred ca este pro avort. Cei care sunt sau au fost in situatia de a-l face sunt cel putin nefericiti o perioada buna din viata lor. Unii nici nu constientizeaza ca sunt. In fine, urmarile unui avort sunt cu totul si cu totul alta poveste.
In acelasi timp, asa cum ai zis si tu si alte persoane, se poate intampla sa fie ABSOLUT NECESAR. E un lucru cat se poate de oribil, crima e cel mai oribil lucru care ti se poate intampla si nimeni nu cred ca se duce la un avort incantat de viata, fericit de ceea ce i se intampla. Dar de aici pana la a ne face in toate felurile numai pentru ca unii "indraznesc" sa ia in considerare ideea, e cale lunga.
liliana2005
Postat pe 12 Mai 2009 15:38
De la: Cherry_bob, la data 2009-05-08 22:07:11Dar cat scandal...nu ar trebuii sa se transforme schimbul de opinii in cearta! Eu personal cre`k exista cale de mijloc, nu sunt pro avort deloc, dar cred ca exista situatii limita in care e posibil macar sa iti treaca prin cap....

De ex. o femeie cu doi copii mari, careia ii decedase sotul cand copiii erau foarte mici, s`a recasatorit dupa multi ani, si a ramas insarcinata...era cazul sa pastreze copilul, tinand cont k oricum desi recasatorita(defapt concubinaj) nu mai putea avea aceleasi sentimente profunde pt actualul sot, si ca o data cu avansarea in varsta si sanatatea ti`e precara, si k nici conditia materiala nu o avea excelenta, si ca dupa o viata in care i`a fost extrem de greu sa`si creasca copiii singura, nu se mai simtea stabila in primul rand emotional?

Sau alt exemplu: In cazul unui viol, ar trebui sa pastrezi copilul?

Eu cred ca daca un copil e facut din dragoste in principiu nu ar trebui sa existe nici un dubiu, dar mai cred ca nu totul e impartit in alb si negru, mai exista si nuante de gri.....din pacate uneori trebuie sa punem in balanta mai multe chestii decat am vrea.

Si mai cred ca oamenii destepti nu pastreaza un copil doar pt a nu pacatui, pt a nu decadea in fata lui dumnezeu, ci pt ca simt cu adevarat, si constientizeaza dorinta de a pastra minunea aia mica.


Chery, din pacate cele care sunt pro life nu vor fi niciodata moderate. Deci, e normal ca vor recurge la insulte, la justifcari religioase si sentimentale, nu la logica. Nu degeaba se spune ca miscarea pro-life este o miscare antifeminista. Trebuie o femeie care a facut avort sa fie izolata si considerta o criminala de catre "neprihanite" al caror unic merit e ca nu au avortat, si acum isi cresc odorul cu ajutorul bunicilor si matusilor? Nu!

O femeie cu bun simt nu va generaliza si nu va arunca cu pietre indiferent de decizia pe care ea a luat-o sau o va lua in situatia in care ar fi insarcinata.
Aladiah
Postat pe 12 Mai 2009 15:58
De la: lourdess, la data 2009-04-21 17:23:20
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-20 22:16:08eu una sper sa dispara cat mai repede de pe acest forum acea Lourdess

si eu sper sa dispara de pe pamant oameni ca tine


rage cre(s)tinismul in tine
Aladiah
Postat pe 13 Mai 2009 04:20
De la: Aladiah, la data 2009-05-12 15:58:39
De la: Cherry_bob, la data 2009-05-08 22:07:11Dar cat scandal...nu ar trebuii sa se transforme schimbul de opinii in cearta! Eu personal cre`k exista cale de mijloc, nu sunt pro avort deloc, dar cred ca exista situatii limita in care e posibil macar sa iti treaca prin cap....

De ex. o femeie cu doi copii mari, careia ii decedase sotul cand copiii erau foarte mici, s`a recasatorit dupa multi ani, si a ramas insarcinata...era cazul sa pastreze copilul, tinand cont k oricum desi recasatorita(defapt concubinaj) nu mai putea avea aceleasi sentimente profunde pt actualul sot, si ca o data cu avansarea in varsta si sanatatea ti`e precara, si k nici conditia materiala nu o avea excelenta, si ca dupa o viata in care i`a fost extrem de greu sa`si creasca copiii singura, nu se mai simtea stabila in primul rand emotional?

Sau alt exemplu: In cazul unui viol, ar trebui sa pastrezi copilul?

Eu cred ca daca un copil e facut din dragoste in principiu nu ar trebui sa existe nici un dubiu, dar mai cred ca nu totul e impartit in alb si negru, mai exista si nuante de gri.....din pacate uneori trebuie sa punem in balanta mai multe chestii decat am vrea.

Si mai cred ca oamenii destepti nu pastreaza un copil doar pt a nu pacatui, pt a nu decadea in fata lui dumnezeu, ci pt ca simt cu adevarat, si constientizeaza dorinta de a pastra minunea aia mica.


Chery, din pacate cele care sunt pro life nu vor fi niciodata moderate. Deci, e normal ca vor recurge la insulte, la justifcari religioase si sentimentale, nu la logica. Nu degeaba se spune ca miscarea pro-life este o miscare antifeminista. Trebuie o femeie care a facut avort sa fie izolata si considerta o criminala de catre "neprihanite" al caror unic merit e ca nu au avortat, si acum isi cresc odorul cu ajutorul bunicilor si matusilor? Nu!

O femeie cu bun simt nu va generaliza si nu va arunca cu pietre indiferent de decizia pe care ea a luat-o sau o va lua in situatia in care ar fi insarcinata.





... alaluia ... din pacate MAIMUTELE CA VOI NU VOR REUSI NICIODATA SA INTELEAGA CEEA CE FAC ... sinteti primitive, ignorante si inapoiate ... cracanat, oftat, aveti bani si chef - faceti copil, nu aveti bani nu mai conteaza cheful - VA SCOBITI ... logica voastra e simpla si disperant de PRIMITIVA ... e normal ca orice OM sa dispere vazindu-va ... nici macar nu e nevoie sa fie pro- ceva ... orice OM normal, vazind cu ce MAIMUTE traieste pe linga el, incearca macar sa va educe, apoi normal ca incepi sa disperi vazind cum ramineti in JEGUL si NON-VALOAREA pe care le raspinditi in jurul vostru ...


... pentru bani va vindeti ORICARE DINTRE COPII VOSTRI ... indiferent de garniturile de prost gust pe care le enumerati ... pentru bani VA VETI OMORI COPII ... ... scuze, sinteti SIMPE, PRIMITIVE, INAPOIATE si IGNORANTE ...


... ce zici, daca NU RAMII INSARCINATA 4 ANI vei primi un jeep ... ... in astia 4 ani avortade 2 ori pe an ca sa realizezi asta ... nici nu te-ai gindi ca sint copii asa cum ai fost si tu ... jeepul ar fi mai important ... poate pentru tine jeepul e oricum prea mult, probabil si o plasma te-ar hotari ... nu crezi ? ... ... important sa nu faceti eforturi, e tot ce va doriti ... asa ca de ce v-ati mai lupta si cu constiinta ? ... nu-i asa ca e o prostie sa ai constiinta ? ... imi place fraza standard a voastra - da ce vine d-zeu sa imi dea de mincare ... ... normal ca nu ... voi traiti visind si visati traind ... ...

... apropo, parintii si sotul (daca aveti) sint si ei de acord cu voi ? ... va acorda si respecta ''responsabilitatea'' deplina ? ... s-au fugiti pe furis, va anesteziati si zimbiti fericite ca v-ati salvat viata de la o ''nenorocire'' ... dar copii (daca aveti) vostri STIU CA AU FOST SELECTIONATI ? ... STIU CA SINT O INTIMPLARE ? ... STIU CA VIATA LOR A DEPINS DE O TOANA ? ... STIU CA AR MAI FI AVUT FRATI SI SURORI DAR PENTRU CA EI SA AIBA 4-5 JUCARII IN PLUS SI BANI DE BUZUNAR ACESTIA AU FOST EXTERMINATI DE ACEAISI PARINTI CARE SPUN CA II IUBESC ... COPII STIU TOATE ACESTEA ???? ... nu-i nimic VOR AFLA ... ... explicati-le apoi CUM A FUNCTIONAT ALGORITMUL DUPA CARE I-ATI SELECTAT ... cel mai simplu ar fi sa fiti sinceri/e ... DUPA BURTA ... ... ANIMAL PLANET ...

... HAI RECUNOASTETI CEVA ... PE FORUM INCERCATI SA PARETI CA ATI ANALIZAT PROBLEMA ... DAAAAAR ... CIND ATI AVUT-O ... ATI FUGIT CU COPILUL IN BURTA, FARA NICI O ANALIZA, MORALA SAU NU, LA SCOBEALA ... de ce nu sinteti sincere ? ... NU SINTETI CAPABILE SA INTELEGETI CEEA CE ATI FACUT ... e mai simplu si mai corect ... oamenii sint identici, ca aspect ... toti par normali ... dar moral si intelectual, sa fim cinstiti, unii sint HANDICAPATI ... e un aspect care nu e usor sa il observi ... dar nu e o rusine sa recunoasteti ca sinteti HANDICAPATE ... atunci nu v-ar mai spune nimeni PRIMITIVE, INAPOIATE sau IGNORANTE ... un HANDICAPAT are limitele lui ... voi ce sinteti pina la urma ? ...

marco918
Postat pe 3 Iunie 2009 19:37
De la: anaphielle, la data 2008-02-14 17:55:46peste 2 saptamani ma duc iar la control. nu s-a vazut nimic.medicul spune ca s-ar putea sa se fi distrus sarcina din cauza anticonceptionalelor sau a -2a varianta...se poate sa fie sarcina extra-uterina. am anexita chistica sigur,numai atat s-a putut vedea... acum imi ramane sa ma rog la Dumnezeu ca nu am nimic.

doctorul mi-a dat niste medicamente peste cele care le luam dinainte...din cate am inteles reteta asta este pt curatare in cazul in care sarcina s-a ''distrus''.
va voi tine la curent...


continuati cu sfaturile si parerile,pt ca poate sunt femei care pot invata ceva din povestea mea si din parerile voastre.


va multumesc! si va pup



... ultima femeie cu extrauterina pe care am vazut-o ... era o tinara ... iar doctorii au ''ajutat-o'' si iau scos uterul (cica avea un chist) ...

... CRED CA NIMENI NU ARE DE INVATAT CEVA DIN ''EXPERIENTA'' TA ...

... PROSTIA SE PLATESTE ...

... MULTE PLATESC MAI MULT TOATA VIATA DECIT AR FI COSTAT MINCAREA SI PAMPERSII DE COPIL ...

... AI FI PUTUT SA FII O MAMA TINARA ... AI ALES SA DEVII O CIRPA ... PRIMUL COMPROMIS E GREU ...RESTUL VIN SINGURE ...

... AI GRIJA LA DOCTORI ... PENTRU EI ESTI O CLIENTA ...


marco918
Postat pe 3 Iunie 2009 19:50
De la: marco918, la data 2009-06-03 19:37:05
De la: Aladiah, la data 2009-05-12 15:58:39
De la: Cherry_bob, la data 2009-05-08 22:07:11Dar cat scandal...nu ar trebuii sa se transforme schimbul de opinii in cearta! Eu personal cre`k exista cale de mijloc, nu sunt pro avort deloc, dar cred ca exista situatii limita in care e posibil macar sa iti treaca prin cap....

De ex. o femeie cu doi copii mari, careia ii decedase sotul cand copiii erau foarte mici, s`a recasatorit dupa multi ani, si a ramas insarcinata...era cazul sa pastreze copilul, tinand cont k oricum desi recasatorita(defapt concubinaj) nu mai putea avea aceleasi sentimente profunde pt actualul sot, si ca o data cu avansarea in varsta si sanatatea ti`e precara, si k nici conditia materiala nu o avea excelenta, si ca dupa o viata in care i`a fost extrem de greu sa`si creasca copiii singura, nu se mai simtea stabila in primul rand emotional?

Sau alt exemplu: In cazul unui viol, ar trebui sa pastrezi copilul?

Eu cred ca daca un copil e facut din dragoste in principiu nu ar trebui sa existe nici un dubiu, dar mai cred ca nu totul e impartit in alb si negru, mai exista si nuante de gri.....din pacate uneori trebuie sa punem in balanta mai multe chestii decat am vrea.

Si mai cred ca oamenii destepti nu pastreaza un copil doar pt a nu pacatui, pt a nu decadea in fata lui dumnezeu, ci pt ca simt cu adevarat, si constientizeaza dorinta de a pastra minunea aia mica.


Chery, din pacate cele care sunt pro life nu vor fi niciodata moderate. Deci, e normal ca vor recurge la insulte, la justifcari religioase si sentimentale, nu la logica. Nu degeaba se spune ca miscarea pro-life este o miscare antifeminista. Trebuie o femeie care a facut avort sa fie izolata si considerta o criminala de catre "neprihanite" al caror unic merit e ca nu au avortat, si acum isi cresc odorul cu ajutorul bunicilor si matusilor? Nu!

O femeie cu bun simt nu va generaliza si nu va arunca cu pietre indiferent de decizia pe care ea a luat-o sau o va lua in situatia in care ar fi insarcinata.





... alaluia ... din pacate MAIMUTELE CA VOI NU VOR REUSI NICIODATA SA INTELEAGA CEEA CE FAC ... sinteti primitive, ignorante si inapoiate ... cracanat, oftat, aveti bani si chef - faceti copil, nu aveti bani nu mai conteaza cheful - VA SCOBITI ... logica voastra e simpla si disperant de PRIMITIVA ... e normal ca orice OM sa dispere vazindu-va ... nici macar nu e nevoie sa fie pro- ceva ... orice OM normal, vazind cu ce MAIMUTE traieste pe linga el, incearca macar sa va educe, apoi normal ca incepi sa disperi vazind cum ramineti in JEGUL si NON-VALOAREA pe care le raspinditi in jurul vostru ...


... pentru bani va vindeti ORICARE DINTRE COPII VOSTRI ... indiferent de garniturile de prost gust pe care le enumerati ... pentru bani VA VETI OMORI COPII ... ... scuze, sinteti SIMPE, PRIMITIVE, INAPOIATE si IGNORANTE ...


... ce zici, daca NU RAMII INSARCINATA 4 ANI vei primi un jeep ... ... in astia 4 ani avortade 2 ori pe an ca sa realizezi asta ... nici nu te-ai gindi ca sint copii asa cum ai fost si tu ... jeepul ar fi mai important ... poate pentru tine jeepul e oricum prea mult, probabil si o plasma te-ar hotari ... nu crezi ? ... ... important sa nu faceti eforturi, e tot ce va doriti ... asa ca de ce v-ati mai lupta si cu constiinta ? ... nu-i asa ca e o prostie sa ai constiinta ? ... imi place fraza standard a voastra - da ce vine d-zeu sa imi dea de mincare ... ... normal ca nu ... voi traiti visind si visati traind ... ...

... apropo, parintii si sotul (daca aveti) sint si ei de acord cu voi ? ... va acorda si respecta ''responsabilitatea'' deplina ? ... s-au fugiti pe furis, va anesteziati si zimbiti fericite ca v-ati salvat viata de la o ''nenorocire'' ... dar copii (daca aveti) vostri STIU CA AU FOST SELECTIONATI ? ... STIU CA SINT O INTIMPLARE ? ... STIU CA VIATA LOR A DEPINS DE O TOANA ? ... STIU CA AR MAI FI AVUT FRATI SI SURORI DAR PENTRU CA EI SA AIBA 4-5 JUCARII IN PLUS SI BANI DE BUZUNAR ACESTIA AU FOST EXTERMINATI DE ACEAISI PARINTI CARE SPUN CA II IUBESC ... COPII STIU TOATE ACESTEA ???? ... nu-i nimic VOR AFLA ... ... explicati-le apoi CUM A FUNCTIONAT ALGORITMUL DUPA CARE I-ATI SELECTAT ... cel mai simplu ar fi sa fiti sinceri/e ... DUPA BURTA ... ... ANIMAL PLANET ...

... HAI RECUNOASTETI CEVA ... PE FORUM INCERCATI SA PARETI CA ATI ANALIZAT PROBLEMA ... DAAAAAR ... CIND ATI AVUT-O ... ATI FUGIT CU COPILUL IN BURTA, FARA NICI O ANALIZA, MORALA SAU NU, LA SCOBEALA ... de ce nu sinteti sincere ? ... NU SINTETI CAPABILE SA INTELEGETI CEEA CE ATI FACUT ... e mai simplu si mai corect ... oamenii sint identici, ca aspect ... toti par normali ... dar moral si intelectual, sa fim cinstiti, unii sint HANDICAPATI ... e un aspect care nu e usor sa il observi ... dar nu e o rusine sa recunoasteti ca sinteti HANDICAPATE ... atunci nu v-ar mai spune nimeni PRIMITIVE, INAPOIATE sau IGNORANTE ... un HANDICAPAT are limitele lui ... voi ce sinteti pina la urma ? ...





N-AM CUVINTE!!!!!!!!!!!
DUMNEATA TRAIESTI SI FUNCTIONEZI PRINTRE OAMENI??? SI TE ACCEPTA ASA CUM ESTI ALTCINEVA IN AFARA DE MAMA SI TATA??????? EFECTIV NU AM CUVINTE

O intrebare am si eu. Marco 918 e ceea ce cred eu ca e? Capitolul 9, verse 18?? Pe bune????????????????????????????????
liliana2005
Postat pe 4 Iunie 2009 18:17
De la: liliana2005, la data 2009-06-04 18:17:47
De la: marco918, la data 2009-06-03 19:37:05
De la: Aladiah, la data 2009-05-12 15:58:39
De la: Cherry_bob, la data 2009-05-08 22:07:11Dar cat scandal...nu ar trebuii sa se transforme schimbul de opinii in cearta! Eu personal cre`k exista cale de mijloc, nu sunt pro avort deloc, dar cred ca exista situatii limita in care e posibil macar sa iti treaca prin cap....

De ex. o femeie cu doi copii mari, careia ii decedase sotul cand copiii erau foarte mici, s`a recasatorit dupa multi ani, si a ramas insarcinata...era cazul sa pastreze copilul, tinand cont k oricum desi recasatorita(defapt concubinaj) nu mai putea avea aceleasi sentimente profunde pt actualul sot, si ca o data cu avansarea in varsta si sanatatea ti`e precara, si k nici conditia materiala nu o avea excelenta, si ca dupa o viata in care i`a fost extrem de greu sa`si creasca copiii singura, nu se mai simtea stabila in primul rand emotional?

Sau alt exemplu: In cazul unui viol, ar trebui sa pastrezi copilul?

Eu cred ca daca un copil e facut din dragoste in principiu nu ar trebui sa existe nici un dubiu, dar mai cred ca nu totul e impartit in alb si negru, mai exista si nuante de gri.....din pacate uneori trebuie sa punem in balanta mai multe chestii decat am vrea.

Si mai cred ca oamenii destepti nu pastreaza un copil doar pt a nu pacatui, pt a nu decadea in fata lui dumnezeu, ci pt ca simt cu adevarat, si constientizeaza dorinta de a pastra minunea aia mica.


Chery, din pacate cele care sunt pro life nu vor fi niciodata moderate. Deci, e normal ca vor recurge la insulte, la justifcari religioase si sentimentale, nu la logica. Nu degeaba se spune ca miscarea pro-life este o miscare antifeminista. Trebuie o femeie care a facut avort sa fie izolata si considerta o criminala de catre "neprihanite" al caror unic merit e ca nu au avortat, si acum isi cresc odorul cu ajutorul bunicilor si matusilor? Nu!

O femeie cu bun simt nu va generaliza si nu va arunca cu pietre indiferent de decizia pe care ea a luat-o sau o va lua in situatia in care ar fi insarcinata.





... alaluia ... din pacate MAIMUTELE CA VOI NU VOR REUSI NICIODATA SA INTELEAGA CEEA CE FAC ... sinteti primitive, ignorante si inapoiate ... cracanat, oftat, aveti bani si chef - faceti copil, nu aveti bani nu mai conteaza cheful - VA SCOBITI ... logica voastra e simpla si disperant de PRIMITIVA ... e normal ca orice OM sa dispere vazindu-va ... nici macar nu e nevoie sa fie pro- ceva ... orice OM normal, vazind cu ce MAIMUTE traieste pe linga el, incearca macar sa va educe, apoi normal ca incepi sa disperi vazind cum ramineti in JEGUL si NON-VALOAREA pe care le raspinditi in jurul vostru ...


... pentru bani va vindeti ORICARE DINTRE COPII VOSTRI ... indiferent de garniturile de prost gust pe care le enumerati ... pentru bani VA VETI OMORI COPII ... ... scuze, sinteti SIMPE, PRIMITIVE, INAPOIATE si IGNORANTE ...


... ce zici, daca NU RAMII INSARCINATA 4 ANI vei primi un jeep ... ... in astia 4 ani avortade 2 ori pe an ca sa realizezi asta ... nici nu te-ai gindi ca sint copii asa cum ai fost si tu ... jeepul ar fi mai important ... poate pentru tine jeepul e oricum prea mult, probabil si o plasma te-ar hotari ... nu crezi ? ... ... important sa nu faceti eforturi, e tot ce va doriti ... asa ca de ce v-ati mai lupta si cu constiinta ? ... nu-i asa ca e o prostie sa ai constiinta ? ... imi place fraza standard a voastra - da ce vine d-zeu sa imi dea de mincare ... ... normal ca nu ... voi traiti visind si visati traind ... ...

... apropo, parintii si sotul (daca aveti) sint si ei de acord cu voi ? ... va acorda si respecta ''responsabilitatea'' deplina ? ... s-au fugiti pe furis, va anesteziati si zimbiti fericite ca v-ati salvat viata de la o ''nenorocire'' ... dar copii (daca aveti) vostri STIU CA AU FOST SELECTIONATI ? ... STIU CA SINT O INTIMPLARE ? ... STIU CA VIATA LOR A DEPINS DE O TOANA ? ... STIU CA AR MAI FI AVUT FRATI SI SURORI DAR PENTRU CA EI SA AIBA 4-5 JUCARII IN PLUS SI BANI DE BUZUNAR ACESTIA AU FOST EXTERMINATI DE ACEAISI PARINTI CARE SPUN CA II IUBESC ... COPII STIU TOATE ACESTEA ???? ... nu-i nimic VOR AFLA ... ... explicati-le apoi CUM A FUNCTIONAT ALGORITMUL DUPA CARE I-ATI SELECTAT ... cel mai simplu ar fi sa fiti sinceri/e ... DUPA BURTA ... ... ANIMAL PLANET ...

... HAI RECUNOASTETI CEVA ... PE FORUM INCERCATI SA PARETI CA ATI ANALIZAT PROBLEMA ... DAAAAAR ... CIND ATI AVUT-O ... ATI FUGIT CU COPILUL IN BURTA, FARA NICI O ANALIZA, MORALA SAU NU, LA SCOBEALA ... de ce nu sinteti sincere ? ... NU SINTETI CAPABILE SA INTELEGETI CEEA CE ATI FACUT ... e mai simplu si mai corect ... oamenii sint identici, ca aspect ... toti par normali ... dar moral si intelectual, sa fim cinstiti, unii sint HANDICAPATI ... e un aspect care nu e usor sa il observi ... dar nu e o rusine sa recunoasteti ca sinteti HANDICAPATE ... atunci nu v-ar mai spune nimeni PRIMITIVE, INAPOIATE sau IGNORANTE ... un HANDICAPAT are limitele lui ... voi ce sinteti pina la urma ? ...





N-AM CUVINTE!!!!!!!!!!!
DUMNEATA TRAIESTI SI FUNCTIONEZI PRINTRE OAMENI??? SI TE ACCEPTA ASA CUM ESTI ALTCINEVA IN AFARA DE MAMA SI TATA??????? EFECTIV NU AM CUVINTE

O intrebare am si eu. Marco 918 e ceea ce cred eu ca e? Capitolul 9, verse 18?? Pe bune????????????????????????????????




... ... pe cine intereseaza ce crezi TU ... nu stiu de ce esti IPOCRITA ? ... nu esti TU cea care invoci sfinti si d-zei atunci cind iti este greu ? ... nu esti tu care te bucuri ca vine craciunul sau pastele ? ... ... DE CE ? ...
... da frumos ... sau e inconstient ... NICI MACAR NU STII CE FACI SAU DE CE ... ...

... inca ceva ... DA, EU ''FUNCTIONEZ'' PRINTRE OAMENI ... daca pentru tine faptul de ati ridica putin constiinta si a realiza ca acele ''intreruperi de sarcina'' pe care le-ai facut au fost de fapt COMPROMISURI JALNICE CU PROPRIA TA CONSTIINTA SI PRORPII TAI COPII inseamna ca altii nu traiesc printre ''oameni'', ma fac sa imi fie MILA de tine ...

... ma gindesc daca tu si ''oamenii'' printre care traiesti, REALIZATI CA PRIN AVORT VA EXTERMINATI PROPRII VOSTRI COPIII ... copii care doar presupun ca sint rodul unei iubiri (???!!!) ... SAU NU E ASA ? ... tu si ''oamenii'' printre care traiesti, ATI VAZUT VREODATA UN FILM CU O OPERATIE DE INTRERUPERE DE SARCINA ??? ... un film in care s-ar putea revedea ORICE FEMEIE CARE A FACUT AVORT ... sint atitea pe internet ... daca tu si ''oamenii'' din jurul tau le-ar vedea, poate ati intelege de ce vi se spune PRIMITIVI, INAPOIATI si IGNORANTI ... fara VALORI, SI FARA MORALA ... faptul ca tratati avortul ca pe o simpla operatie de polipi (mai multe probleme va faceti pentru operatia de polipi) si nu vizualizati ceea ce vi se face NU VA ACORDA CIRCUMSTANTE ATENUANTE ... faptul ca nu va intereseaza realitatea va acorda cu prisosinta denumirile de mai sus ... daca ati incerca sa nu mai fiti atit de superficiale si ignorante cu acest subiect foarte important pentru viata voastra si a copiilor vostri ati intelege ca traiti o drama ... dar de ce sa va bateti capul ...
marco918
Postat pe 4 Iunie 2009 21:43
alta care se apuca de judecat aiurea.....mai oare cine va da voua dreptul asta sa judecati oameni pe care nici macar nu-i cunoasteti? mai bine judeca-te pe tine in primul rand ca nu sunt asa de sigura ca tu esti ''cea far' da pacat" care poate sa arunce prima piatra. uitati-va la barna din ochiul vostru si dupaia la paiul din ochiul altuia. va dati credincioase si evlavioase si cand colo voi injurati ca la usa cortului. si acum intrebare de baraj...care e mai IPOCRITA?
ScorpiutsA
Postat pe 4 Iunie 2009 21:54
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 21:54:49alta care se apuca de judecat aiurea.....mai oare cine va da voua dreptul asta sa judecati oameni pe care nici macar nu-i cunoasteti? mai bine judeca-te pe tine in primul rand ca nu sunt asa de sigura ca tu esti ''cea far' da pacat" care poate sa arunce prima piatra. uitati-va la barna din ochiul vostru si dupaia la paiul din ochiul altuia. va dati credincioase si evlavioase si cand colo voi injurati ca la usa cortului. si acum intrebare de baraj...care e mai IPOCRITA?




... ... este ca te-ai scobit fara sa te gindesti de atitea ori incit iti inchipui ca TOATA LUMEA se comporta identic cu tine ... FAAAAALLLLSSSS ... ... ai luat teapa ... a nu face avort nu inseamna o mare puritate sau o mare evlavie ... ... e doar dovada RESPECTULUI DE SINE, A RESPECTULUI PE CARE PARTENERUL TI-L ACORDA, A MATURITATII SI A RESPONSABILITATII, A VALORII REALE PE CARE O ACORZI PROPRIILOR COPII ... nu are legatura neaparat cu credinta ... oricum majoritatea romanilor se declara crestini dar se comporta ca niste samani (si gramezi de popi care nici sa deschida gura nu au curaj) ...
... aici NIMENI NU JUDECA ... NIMENI NU ESTE PEDEPSIT si NIMENI NU ESTE OBLIGAT (ca sa putem vorbi de o judecata) ... e pur si simplu o DISCUTIE ... pe care cele care s-au intepat (a citi au avortat) de multe ori NU O INTELEG ...
... as vrea sa stiu de ce femeile care aici cer sa nu fie ''judecate'' sint foarte AGRESIVE cind e vorba de problemele reale ale altor femei ... de ce atunci sint foarte capabile sa defineasca o femeie ca fiind ''proasta'', ''needucata'' sau alte epitete GRATUITE doar pentru ca are mai multi copii ... de parca le-ar interesa cum ii creste ... DAR NU VOR CA SA FI COMPARATE VREODATA ... oricum deja se vede la multimea de babe si mosi de astazi care sint singuri, ca s-au ''intepat'' si acum isi rod unghiile de singuratate sau stau pe capul unicului copil distrugindu-i viata si familia ... hai nu spuneti ca nu stiti exemple de parinti care intervin in viata copiilor in mod grosolan ...
... ipocrizie ??? ... ... cum poti spune ca iti iubesti copilul la nebunie si ai face orice cind ai avortat gramezi de alti copii ... care era diferenta dintre ei ??? ... oricare ar fi fost lasat in viata ia fi spus la fel !!! ... este ??? ... ... cum ti se pare ? ... nu e oare IPOCRIZIE sa ii repeti apoi acestuia cit te-ai ''chinuit'' sa ii asiguri ''conditii'' ... dar niciodata nu ii vei spune ca ai facut asta exterminindu-i fratii pe care tot ''mama'' iar procreat ... impreuna cu ''iubitorul si responsabilul'' tata ... ... deja cred ca multi tineri incep sa inteleg ca sint doar niste INTIMPLARI, A UNOR CALCULE economice de multe ori ... cam nasol sa ajungi la concluzia asta, nu-i asa, dar asta intelege orice om normal ... si se scirbeste ... dar le puteti explica cit de important era SEXUL pentru voi ... ... si cit este inaceptabil sa fi ''pedepsita'' pentru ca esti ''fericita'' ... in fond ''trebuie'' si voi sa traiti sa va simti bine ... iar sexul pare sa fie singurul mod de a face asta ... ...
marco918
Postat pe 4 Iunie 2009 22:47
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 21:54:49alta care se apuca de judecat aiurea.....mai oare cine va da voua dreptul asta sa judecati oameni pe care nici macar nu-i cunoasteti? mai bine judeca-te pe tine in primul rand ca nu sunt asa de sigura ca tu esti ''cea far' da pacat" care poate sa arunce prima piatra. uitati-va la barna din ochiul vostru si dupaia la paiul din ochiul altuia. va dati credincioase si evlavioase si cand colo voi injurati ca la usa cortului. si acum intrebare de baraj...care e mai IPOCRITA?
stai calma ca astea se pocaira dupa ce facura pacate nu inainte de faptele cu pricina. sint atit de paranoice incit au impresia ca daca fac pe sfintele li se iarta cu ,chiu cu vai pacatele! vai de capul lor saracele dar nici cu tratament nu mai scapa! lasa-le sa injure si sa judece ca sigur au un loc asigurat la
FRANNNCE
Postat pe 4 Iunie 2009 22:57
De la: FRANNNCE, la data 2009-06-04 22:57:06
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 21:54:49alta care se apuca de judecat aiurea.....mai oare cine va da voua dreptul asta sa judecati oameni pe care nici macar nu-i cunoasteti? mai bine judeca-te pe tine in primul rand ca nu sunt asa de sigura ca tu esti ''cea far' da pacat" care poate sa arunce prima piatra. uitati-va la barna din ochiul vostru si dupaia la paiul din ochiul altuia. va dati credincioase si evlavioase si cand colo voi injurati ca la usa cortului. si acum intrebare de baraj...care e mai IPOCRITA?
stai calma ca astea se pocaira dupa ce facura pacate nu inainte de faptele cu pricina. sint atit de paranoice incit au impresia ca daca fac pe sfintele li se iarta cu ,chiu cu vai pacatele! vai de capul lor saracele dar nici cu tratament nu mai scapa! lasa-le sa injure si sa judece ca sigur au un loc asigurat la


frannnce ce dreptate poti sa ai mama, da sa mor io de nu ma oftic cand vad cateo tsoapa de-asta de se apuca dea pixu sa arunce cu cuvinte pe care nici macar ele nu le inteleg. si oare ce treaba au ele cu altele care au facut avort, e fix problema lor ca doar ele isi duc crucea nu altcineva. si tare sunt curioasa la faza asta ce mai au de zis....eu mai trebuia sa am un fratior dar mama a avut un avort spontan, deci pur si simplu s-a intamplat, sa vad mai comenteaza careva la faza asta? ea nu a provocat absolut nimic. dar vai si amar de aia care comenteaza ceva de mama mea aiurea ca nici sfintii si nici dumnezeu nu le mai scoate din gura mea
te pup frannnce
ScorpiutsA
Postat pe 4 Iunie 2009 23:16
De la: FRANNNCE, la data 2009-06-04 22:57:06
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 21:54:49alta care se apuca de judecat aiurea.....mai oare cine va da voua dreptul asta sa judecati oameni pe care nici macar nu-i cunoasteti? mai bine judeca-te pe tine in primul rand ca nu sunt asa de sigura ca tu esti ''cea far' da pacat" care poate sa arunce prima piatra. uitati-va la barna din ochiul vostru si dupaia la paiul din ochiul altuia. va dati credincioase si evlavioase si cand colo voi injurati ca la usa cortului. si acum intrebare de baraj...care e mai IPOCRITA?
stai calma ca astea se pocaira dupa ce facura pacate nu inainte de faptele cu pricina. sint atit de paranoice incit au impresia ca daca fac pe sfintele li se iarta cu ,chiu cu vai pacatele! vai de capul lor saracele dar nici cu tratament nu mai scapa! lasa-le sa injure si sa judece ca sigur au un loc asigurat la



... alooooo ... sint barbat, insurat, am copii ... sint ortodox nepracticant ... si imi face placere sa citesc despre mizeriile pe care le aveti in cap ... despre cit de defazate sint unele femei ... cit de GOALE si USCATE puteti fi ... ... imi intariti impresiile ... CRESTINELOR ... ... tot ortodoxe ??? ... ... nu-i asa ca voi aveti un ''d-zeu'' mai prostovan si mai de nivelul vostru ... se face ca nu intelege ca ''greselile'' voastre sint PREMEDITATE si INTENTIONATE ... parca bunul simt spune sa dai o sansa celui care greseste din necunostinta de cauza, sau chiar din prostie ... VOI SINTETI PROASTE ? ... ca nu se poate spune ca nu stiti ce faceti ... ... ortodoxelor de carton ce sinteti ... ... de ce va mintiti singure ... nu va pedepseste nimeni ... NU-I ASA ? ... e doar o sugestie ca va iarta sau va pedepseste cineva ... ... nu se poate spune ca aveti niste MINIME VALORI ... faptul ca zimbiti fals si folosti cuvinte ''politically corect'' nu va aduce si VALOARE, MORALA sau CARACTER ... faptele vorbesc ...
marco918
Postat pe 4 Iunie 2009 23:19
intr-adevar faptele vorbesc, atunci ce-ar fi sa nu mai scrii nimic ca deja ti-ai demonstrat 'inteligenta'
ScorpiutsA
Postat pe 4 Iunie 2009 23:24
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 23:16:50
De la: FRANNNCE, la data 2009-06-04 22:57:06
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 21:54:49alta care se apuca de judecat aiurea.....mai oare cine va da voua dreptul asta sa judecati oameni pe care nici macar nu-i cunoasteti? mai bine judeca-te pe tine in primul rand ca nu sunt asa de sigura ca tu esti ''cea far' da pacat" care poate sa arunce prima piatra. uitati-va la barna din ochiul vostru si dupaia la paiul din ochiul altuia. va dati credincioase si evlavioase si cand colo voi injurati ca la usa cortului. si acum intrebare de baraj...care e mai IPOCRITA?
stai calma ca astea se pocaira dupa ce facura pacate nu inainte de faptele cu pricina. sint atit de paranoice incit au impresia ca daca fac pe sfintele li se iarta cu ,chiu cu vai pacatele! vai de capul lor saracele dar nici cu tratament nu mai scapa! lasa-le sa injure si sa judece ca sigur au un loc asigurat la


frannnce ce dreptate poti sa ai mama, da sa mor io de nu ma oftic cand vad cateo tsoapa de-asta de se apuca dea pixu sa arunce cu cuvinte pe care nici macar ele nu le inteleg. si oare ce treaba au ele cu altele care au facut avort, e fix problema lor ca doar ele isi duc crucea nu altcineva. si tare sunt curioasa la faza asta ce mai au de zis....eu mai trebuia sa am un fratior dar mama a avut un avort spontan, deci pur si simplu s-a intamplat, sa vad mai comenteaza careva la faza asta? ea nu a provocat absolut nimic. dar vai si amar de aia care comenteaza ceva de mama mea aiurea ca nici sfintii si nici dumnezeu nu le mai scoate din gura mea
te pup frannnce




... offf ... parca ma apuca plinsul ... era sa mai ai un fratior ... ... nu vreau sa sugerez nimic dar era o vreme, nu demult apusa, cind femeile erau foarte suparate daca avea al doilea copil ... si se scobeau cu sirme sau linguri, isi turnau diverse solutii, se curentau ... dupa '90 s-a dat drumul la oficial ... au fost vremuri grele cind copii nu prea erau ''doriti'' ... unii chiar nascuti nu sint doriti dar ce sa-i mai faca ... trebuia data o explicatie ... acum multe isi justifica singuratatea cu diverse povesti lacrimogene ... si stau in capul ''selectionatilor'' si le distrug familia din plictiseala sau din convingerea ca trebuie sa urmareasca indeaproape succesul progeniturii ...
marco918
Postat pe 4 Iunie 2009 23:26
... stiati ca unele femei ''educate'' din romania au facut si 45 de avorturi ? ... iar statisticile spun ca femeile sanatoase intre 40-50 au facut in medie 15-20 de avorturi ? ... sau exclus multe categorii ... care, din diferite motive, erau incapabile sa ramina insarcinate ... e incredibil cite femei sint sterile sau devin sterile dupa primele avorturi ... pacat ca cu toata aceasta ''experienta'' romanicele nu trag nici o concluzie ... nici macar nu fac legatura cu explozia de cancere de col cu care sint campioane in lume si au devenit subiectul experimentelor medicale ... ...
... in mod sigur nu au auzit nici ca statisticile, de fapt simple calcule de bun simt, dau maxim 100 de ani pina cind romanii vor disparea ca natie ... ... PENTRU CINE MUNCITI ? ... PENTRU CINE FACETI CASE ? ... NU VA LOCUI NIMENI IN ELE ... poate emigrantii ... ... MINTITI-VA IN CONTINUARE ... ... daca unii si-au trait viata pentru voi ... VOI TRAITI DOAR PENTRU VOI ... ... alooo, ''doamnelor'', cind o sa reveniti cu picioarele pe pamint ??? ... cind veti inceta sa traiti din sloganuri si telenovele ... viata nu e nici usoara si nici intotdeauna frumoasa ... nu exista Feti Frumosi si nici voi nu sinteti Ileana Cosinzeana ... poate ar fi bine sa va ginditi odata si la prioritatile si rolul vostru in viata ... in afara de copii nimeni nu isi va aduce aminte de voi ... meditati putin la ceea ce este cu adevarat important in viata voastra ... nu mai fiti superficiale ...
marco918
Postat pe 4 Iunie 2009 23:36
De la: marco918, la data 2009-06-04 23:26:31
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 23:16:50
De la: FRANNNCE, la data 2009-06-04 22:57:06
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 21:54:49alta care se apuca de judecat aiurea.....mai oare cine va da voua dreptul asta sa judecati oameni pe care nici macar nu-i cunoasteti? mai bine judeca-te pe tine in primul rand ca nu sunt asa de sigura ca tu esti ''cea far' da pacat" care poate sa arunce prima piatra. uitati-va la barna din ochiul vostru si dupaia la paiul din ochiul altuia. va dati credincioase si evlavioase si cand colo voi injurati ca la usa cortului. si acum intrebare de baraj...care e mai IPOCRITA?
stai calma ca astea se pocaira dupa ce facura pacate nu inainte de faptele cu pricina. sint atit de paranoice incit au impresia ca daca fac pe sfintele li se iarta cu ,chiu cu vai pacatele! vai de capul lor saracele dar nici cu tratament nu mai scapa! lasa-le sa injure si sa judece ca sigur au un loc asigurat la


frannnce ce dreptate poti sa ai mama, da sa mor io de nu ma oftic cand vad cateo tsoapa de-asta de se apuca dea pixu sa arunce cu cuvinte pe care nici macar ele nu le inteleg. si oare ce treaba au ele cu altele care au facut avort, e fix problema lor ca doar ele isi duc crucea nu altcineva. si tare sunt curioasa la faza asta ce mai au de zis....eu mai trebuia sa am un fratior dar mama a avut un avort spontan, deci pur si simplu s-a intamplat, sa vad mai comenteaza careva la faza asta? ea nu a provocat absolut nimic. dar vai si amar de aia care comenteaza ceva de mama mea aiurea ca nici sfintii si nici dumnezeu nu le mai scoate din gura mea
te pup frannnce




... offf ... parca ma apuca plinsul ... era sa mai ai un fratior ... ... nu vreau sa sugerez nimic dar era o vreme, nu demult apusa, cind femeile erau foarte suparate daca avea al doilea copil ... si se scobeau cu sirme sau linguri, isi turnau diverse solutii, se curentau ... dupa '90 s-a dat drumul la oficial ... au fost vremuri grele cind copii nu prea erau ''doriti'' ... unii chiar nascuti nu sint doriti dar ce sa-i mai faca ... trebuia data o explicatie ... acum multe isi justifica singuratatea cu diverse povesti lacrimogene ... si stau in capul ''selectionatilor'' si le distrug familia din plictiseala sau din convingerea ca trebuie sa urmareasca indeaproape succesul progeniturii ...


scuza-ma ca iti spun, dar esti prost facut gramada si asta cu indulgenta. am 20 de ani si chestia asta se intampla acum vreo 10 ani, deci daca nu mai vroiau ai mei copii erau alte metode de protectie nu sirme linguri si alte prostii. asa ca mai bine du-te si ai grija de sotia ta, de copii tai si nu mai debita aberatii pe aici. si totusi....ce chestie interesanta ai familie, dar in loc sa ai grija de ea tu stai pe net, culmea si pe un forum de femei dandu-te femeie, nu de alta dar e avatar de femeie nu de barbat, deci intentionat e pus asa. trist....foarte trist
ScorpiutsA
Postat pe 4 Iunie 2009 23:38
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 23:38:32
De la: marco918, la data 2009-06-04 23:26:31
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 23:16:50
De la: FRANNNCE, la data 2009-06-04 22:57:06
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-04 21:54:49alta care se apuca de judecat aiurea.....mai oare cine va da voua dreptul asta sa judecati oameni pe care nici macar nu-i cunoasteti? mai bine judeca-te pe tine in primul rand ca nu sunt asa de sigura ca tu esti ''cea far' da pacat" care poate sa arunce prima piatra. uitati-va la barna din ochiul vostru si dupaia la paiul din ochiul altuia. va dati credincioase si evlavioase si cand colo voi injurati ca la usa cortului. si acum intrebare de baraj...care e mai IPOCRITA?
stai calma ca astea se pocaira dupa ce facura pacate nu inainte de faptele cu pricina. sint atit de paranoice incit au impresia ca daca fac pe sfintele li se iarta cu ,chiu cu vai pacatele! vai de capul lor saracele dar nici cu tratament nu mai scapa! lasa-le sa injure si sa judece ca sigur au un loc asigurat la


frannnce ce dreptate poti sa ai mama, da sa mor io de nu ma oftic cand vad cateo tsoapa de-asta de se apuca dea pixu sa arunce cu cuvinte pe care nici macar ele nu le inteleg. si oare ce treaba au ele cu altele care au facut avort, e fix problema lor ca doar ele isi duc crucea nu altcineva. si tare sunt curioasa la faza asta ce mai au de zis....eu mai trebuia sa am un fratior dar mama a avut un avort spontan, deci pur si simplu s-a intamplat, sa vad mai comenteaza careva la faza asta? ea nu a provocat absolut nimic. dar vai si amar de aia care comenteaza ceva de mama mea aiurea ca nici sfintii si nici dumnezeu nu le mai scoate din gura mea
te pup frannnce




... offf ... parca ma apuca plinsul ... era sa mai ai un fratior ... ... nu vreau sa sugerez nimic dar era o vreme, nu demult apusa, cind femeile erau foarte suparate daca avea al doilea copil ... si se scobeau cu sirme sau linguri, isi turnau diverse solutii, se curentau ... dupa '90 s-a dat drumul la oficial ... au fost vremuri grele cind copii nu prea erau ''doriti'' ... unii chiar nascuti nu sint doriti dar ce sa-i mai faca ... trebuia data o explicatie ... acum multe isi justifica singuratatea cu diverse povesti lacrimogene ... si stau in capul ''selectionatilor'' si le distrug familia din plictiseala sau din convingerea ca trebuie sa urmareasca indeaproape succesul progeniturii ...


scuza-ma ca iti spun, dar esti prost facut gramada si asta cu indulgenta. am 20 de ani si chestia asta se intampla acum vreo 10 ani, deci daca nu mai vroiau ai mei copii erau alte metode de protectie nu sirme linguri si alte prostii. asa ca mai bine du-te si ai grija de sotia ta, de copii tai si nu mai debita aberatii pe aici. si totusi....ce chestie interesanta ai familie, dar in loc sa ai grija de ea tu stai pe net, culmea si pe un forum de femei dandu-te femeie, nu de alta dar e avatar de femeie nu de barbat, deci intentionat e pus asa. trist....foarte trist




... fetitza ... esti slabuta rau cu logica ... adica tu vrei sa imi spui ca o femeie nu a putut ramine insarcinata 10 ani de zile, fara sa incerce nimic pentru a impiedica asta ??? ... ... astepta pina te mariti ... in fine ... cum am mai spus nu vreau sa sugerez nimic ... dar de obicei, nu intotdeauna, unele lucruri se trateaza daca vrei ... trebuie sa vrei atita tot ...
... am si doua fete si ma intereseaza ceea ce gindesc romancele ''educate'' ca sa pot contracara astfel de primitivisme in gindirea lor ... dar mai mira cita inapoiere poate exista, cita ura si cita superficialitate ... ma intreb ce familii au aceste femei ... intr-un fel imi este mila de ele ...

marco918
Postat pe 4 Iunie 2009 23:52

booooriiiiiiinggggggg....apropo, nu-mi spune tu mie ce e in familia mea clar? si la gandirea ta atunci mi-e sincer mila de fetele tale cu un astfel de tata. revin la ce am spus mai sus, mai bine du-te si ai grija de familia ta si nu mai debita tampenii pe aici ca ti-ai demonstrat destul 'inteligenta'
ScorpiutsA
Postat pe 5 Iunie 2009 00:02
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-05 00:02:56
booooriiiiiiinggggggg....apropo, nu-mi spune tu mie ce e in familia mea clar? si la gandirea ta atunci mi-e sincer mila de fetele tale cu un astfel de tata. revin la ce am spus mai sus, mai bine du-te si ai grija de familia ta si nu mai debita tampenii pe aici ca ti-ai demonstrat destul 'inteligenta'




... dar tu ai putea spune ceva ... orice ... cu o anumita logica si un minim de bun-simt ... am observat ca femeile care s-au scobit de multe ori NU AU ARGUMENTE logice ... ceva bilbieli de prost gust gen - eram saraca 9automat te gindesti ca acum e bogata), nemaritata (deci s-a si maritat pina la urma), nu ma ajuta nimeni (nici nu a incercat), ... si alte prostioare simple care contrasteaza cu pretentiile pe care le au de la altii ...
... vreau sa vad o tinara care spune ceva GINDIT ... chiar te rog ... da-mi o singura explicatie REALA ... poti ? ...
... apropo ... nu le duce grija fetelor mele ... ele mai au si niste frati ... cu sau fara mine, nu vor fi singure ... asa ca mai bine ti-ai face griji pentru tine ... e cam greu sa ramii singurica la un moment dat ... iar prietenii vin si se duc ... uneori si sotii ... mai ales acum cind primeaza doar sexul si banii ...
marco918
Postat pe 5 Iunie 2009 00:10
De la: marco918, la data 2009-06-05 00:10:07
De la: ScorpiutsA, la data 2009-06-05 00:02:56
booooriiiiiiinggggggg....apropo, nu-mi spune tu mie ce e in familia mea clar? si la gandirea ta atunci mi-e sincer mila de fetele tale cu un astfel de tata. revin la ce am spus mai sus, mai bine du-te si ai grija de familia ta si nu mai debita tampenii pe aici ca ti-ai demonstrat destul 'inteligenta'




... dar tu ai putea spune ceva ... orice ... cu o anumita logica si un minim de bun-simt ... am observat ca femeile care s-au scobit de multe ori NU AU ARGUMENTE logice ... ceva bilbieli de prost gust gen - eram saraca 9automat te gindesti ca acum e bogata), nemaritata (deci s-a si maritat pina la urma), nu ma ajuta nimeni (nici nu a incercat), ... si alte prostioare simple care contrasteaza cu pretentiile pe care le au de la altii ...
... vreau sa vad o tinara care spune ceva GINDIT ... chiar te rog ... da-mi o singura explicatie REALA ... poti ? ...
... apropo ... nu le duce grija fetelor mele ... ele mai au si niste frati ... cu sau fara mine, nu vor fi singure ... asa ca mai bine ti-ai face griji pentru tine ... e cam greu sa ramii singurica la un moment dat ... iar prietenii vin si se duc ... uneori si sotii ... mai ales acum cind primeaza doar sexul si banii ...


ce sa-ti spun tie in special ceva logic cand aberezi aiurea fara o noima? ca cele care fac avort sunt goale pe dinauntru si uscate si alte aberatii asemenea ca sincer nu am stat sa-ti citesc toate aiurelile ca nu am avut puterea. Cu ce drept le faci tu asa pe femeile alea, cu ce drept le judeci tu, le cunosti personal sa te apuci sa le faci asa, ti-au gresit cu ceva, au omorat copilul tau? du-te dom'le si ia-te de mana cu cealalta justitiara si faceti voi un lucru bun daca celelalte sunt criminale si altele debitate de voi. judecati-va pe voi in primul rand si apoi mai discutam, pe restul le va judeca Dumnezeu cand va fi cazul, nu le judeci tu si nimeni altcineva ca n-aveti niciun drept.
ScorpiutsA
Postat pe 5 Iunie 2009 00:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am facut un avort acum cateva saptamani si visez copilul 871 De la: mikela_4u 8 Mai 2014 23:39
CAUT GRAVIBINON 7 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:08
buna 32 De la: vitamina_c 20 Aprilie 2011 22:09
offf 8 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:36
COSTURI AVORT?!!!(URGENTA) 76 De la: rockk 7 Februarie 2011 06:34