Setari Cookie-uri

relatii extraconjugale?!

Pentru Andreea Ionicã.
Eºti foarte categoricã în aceastã problemã (a înºelatului) ºi îi doresc soþului tãu sã nu ajungã sã-l castrezi (glumeam).
Este ca ºi cum ai spune, "nu existã decât alb ºi negru". Probabil, dacã toatã lumea ar judeca aºa, într-o primã fazã s-ar înmulþi divorþurile dar, în timp, s-ar micºora numãrul actelor de infidelitate.
Vezi, tu vii cu dreptul soþiei care nu poate fi combãtut cu argumente raþionale. Ai greºit - plãteºte. Ai înºelat - pleacã. Mã întreb dacã aceasta este singura "infracþiune" a partenerului pe care o pedepseºti cu ruperea relaþiei sau mai sunt ºi altele.
Însã unele persoane (femei, bãrbaþi) nu situeazã "infracþiunea" aceasta în categoria celor care nu pot beneficia de "circumstanþe atenuante" sau chiar de "graþiere". Citeam în topicul despre calitãþile pe care ar dori femeile sã le gãseascã la parteneri despre comunicare, înãlþime, simþ al umorului dar fidelitatea nu era trecutã ca trãsãturã fundamentalã. Oare întâmplãtor?
Regulile pe care le stabilesc soþul ºi soþia în relaþia lor de cuplu îi privesc doar pe cei doi (exemplu: infidelitate=despãrþire) dar nu poþi s-o condamni pe cea/cel care, cântãrind (dupã una sau mai multe nopþi albe) implicaþiile unui divorþ, calitãþile/defectele pe care el/ea le are, ajunge la concluzia cã poate sã treacã peste ºi sã continuie cãsnicia.
Nu vreau sã încurajez infidelitatea ci doar sã-þi atrag atenþia cã dacã tu te erijezi într-o instanþã drasticã nu e obligatoriu ca ºi ceilalþi sã gândeascã la fel. Cu toate acestea îþi respect poziþia ºi îþi doresc mult succes în cãsnicia ta.
adicon
Postat pe 6 August 2008 18:39
De la: adicon, la data 2008-08-06 18:39:09Eºti foarte categoricã în aceastã problemã (a înºelatului) ºi îi doresc soþului tãu sã nu ajungã sã-l castrezi (glumeam).
Este ca ºi cum ai spune, "nu existã decât alb ºi negru". Probabil, dacã toatã lumea ar judeca aºa, într-o primã fazã s-ar înmulþi divorþurile dar, în timp, s-ar micºora numãrul actelor de infidelitate.
Vezi, tu vii cu dreptul soþiei care nu poate fi combãtut cu argumente raþionale. Ai greºit - plãteºte. Ai înºelat - pleacã. Mã întreb dacã aceasta este singura "infracþiune" a partenerului pe care o pedepseºti cu ruperea relaþiei sau mai sunt ºi altele.
Însã unele persoane (femei, bãrbaþi) nu situeazã "infracþiunea" aceasta în categoria celor care nu pot beneficia de "circumstanþe atenuante" sau chiar de "graþiere". Citeam în topicul despre calitãþile pe care ar dori femeile sã le gãseascã la parteneri despre comunicare, înãlþime, simþ al umorului dar fidelitatea nu era trecutã ca trãsãturã fundamentalã. Oare întâmplãtor?
Regulile pe care le stabilesc soþul ºi soþia în relaþia lor de cuplu îi privesc doar pe cei doi (exemplu: infidelitate=despãrþire) dar nu poþi s-o condamni pe cea/cel care, cântãrind (dupã una sau mai multe nopþi albe) implicaþiile unui divorþ, calitãþile/defectele pe care el/ea le are, ajunge la concluzia cã poate sã treacã peste ºi sã continuie cãsnicia.
Nu vreau sã încurajez infidelitatea ci doar sã-þi atrag atenþia cã dacã tu te erijezi într-o instanþã drasticã nu e obligatoriu ca ºi ceilalþi sã gândeascã la fel. Cu toate acestea îþi respect poziþia ºi îþi doresc mult succes în cãsnicia ta.



ok...vad k am fost inteleasa gresit...deci...eu nu judec pe nimeni. ma infurie faptul ca mai sunt inca femei care considera ca e normal ca partenerul sa le insele dar asta doar din partea lor. ele in schimb sa nu faca asta. nu sunt feminista dar se presupune ca suntem egali,da? pai si atunci, daca voi aveti voie si dreptul sa faceti lucrul asta atunci si noi il avem. doar ca k unele sunt slabe si accepta compromisuri. da intr-o relatie faci multe sacrificii,compromisuri dar...totusi..unde este respectul? eu (EU , NU E REGULA,) consider ca din momentul in care faci lucrul asta iti pierzi respectul pt partener. cred ca as putea sa iert o singura data infidelitatea..si asta in anumite circumstante. dar nu as putea sa iert daca s-ar repeta.
nu oblig pe nimeni sa faca ca mine, sa aibe aceeasi parere. hell no. mie imi este usor sa vb pt k nu sunt casatorita nu am copii, nu ma leaga nimic dar da la mine asta e o regula.
de ce? pentru ca din momentul in care accepti tacit ca el sa te insele ti-ai pierdut orice urma de respect fata de tine, de demnitate de absolut orice. si evident te vede ca pe o femeie slaba. te joaca cum vrea, te manipuleaza pana ajungi la a gandi ca este normala infidelitatea
eu nu inteleg un lucru. daca el te inseala si stii asta dar nu vrei sa te desparti..de ce femeile nu procedeaza la fel? (rare sunt cele care o fac) de ce?? oare pt k in momentul respectiv sotul/iubitul ar incheia relatia? iar la intrebarea asta vreau raspunsuri de la barbati.
de ce voua nu va este frica ca ne-ati putea pierde si inselati ca e normal iar cand e vorba de noi..s-a terminat..se numeste tradare. pe mine asta ma oftica...lipsa egalitatii, a corectitudinii. luati atitudine.
eu sincer, si ipotetic, daca as fi pusa in situatia asta...sa zicem k nu pot sa renunt la relatie din n motive, i-as plati-o cu aceeasi moneda. l-as insela la randul meu..si nu cred k as face-o cu mai multe persoana.(una si buna si asta doare mult mai tare) da stiu...razbunarea e arma prostului. asta e. recunosc singura dar prefer sa fiu proasta decat sa fiu calcata in picioare. sunt mai multe aspecte pe care le iau in considerare. din moment ce ma inseala inseamna ca eu nu sunt decat menajera si ocazional partenera de sex. nu pot sa accept asta. cel putin in momentul asta, in perioada aceasta a vietii. nu zic ca niciodata nu voi face sau nu voi accepta pentru ca nu stiu ce va veni dar deocamdata un clar si sigur NU.
NU AM JUDECAT PE NIMENI. SI NU JUDEC. DOAR CA NU INTELEG. ATAT
SI CHIAR AS VREA RASPUNS: DE CE FEMEILE NU PLATESC CU ACCEASI MONEDA? DE CE BARBATII TERMINA RELATIA(SI LI SE PARE NORMAL SA FACA ASTA) IN MOMENTUL IN CARE SUNT INSELATI? (DESI EI AU INSELAT PANA IN MOMETNUL RESPECTIV) nu ma refer evident la cei care nu au inselat deloc.
astept raspunsuri. multumesc
pt eventualele greseli imi cer scuze dar nu am chef sa mai recitesc inca o data tot ce am scris
ionica_andreea
Postat pe 6 August 2008 18:56
Tu ai scris: "pai de asta inseala porcii si scroafele.din cauza unora ca tine care permit lucrul asta, partenerii povestesc mai departe la prieteni si apare orgoilul: daca ala o face eu de ce sa nu?" ºi tot tu spui "deci...eu nu judec pe nimeni."
Mie mi se pare cã te cam contrazici în privinþa judecãrii altor persoane.
În altã ordine de idei cred cã nu faci nicio diferenþã între masculul feroce care vine acasã ºi spune "Ascultã, fã, azi m-am culcat cu... ºi dacã nu-þi convine ia-þi bagajele ºi pleacã!" ºi omul care regretã infidelitatea sa ºi chiar soþia/prietena are un ascendent asupra sa prin folosirea vinovãþiei lui în favoarea ei.
Dacã te revoltã mentalitatea societãþii, care acceptã cu mai multã înþelegere infidelitatea bãrbatului ºi o condamnã vehement pe cea a femeii, este ca ºi cum ai urla în pustiu. O mentalitate (mai ales una atât de bine înrãdãcinatã) este foarte greu de schimbat ºi poate nepoþii nepoþilor noºtri vor avea parte de altã atitudine dar mã îndoiesc...
adicon
Postat pe 6 August 2008 19:17
sa incerc si eu un raspuns la "DE CE FEMEILE NU PLATESC CU ACCEASI MONEDA? DE CE BARBATII TERMINA RELATIA(SI LI SE PARE NORMAL SA FACA ASTA) IN MOMENTUL IN CARE SUNT INSELATI? (DESI EI AU INSELAT PANA IN MOMETNUL RESPECTIV)"
Intai, premisa e gresita. Sa inseli ca sa platesti o polita e o tampenie, indiferent daca esti barbat sau femeie.
Paranteza: Citeam undeva ca 60% din barbatii casatoriti recunosc cel putin o relatie extraconjugala. Pai cu cine isi inseala ei sotiile? Ca n-or fi toate femeile astea necasatorite, nelogodite, neimplicate in relatii. Deci, si femeile inseala, dar... mai discret. Eu asa cred.
Si barbatii si femeile termina relatia cand sunt inselati. Poate barbatii in proportie mai mare, intrucat simtul posesiunii la ei e mai adanc si mai puternic. Si cel al competitiei. Femeile se gandesc de mai multe ori inainte de a decide sa ramana singure, mai ales daca mai exista si copii la mijloc. Intoleranta e intens promovata pe toate caile - filme, carti, reviste - astfel incat a ajuns de la sine inteles ca infidelitatea trebuie pedepsita aspru, adica prin ruperea relatiei. In acelasi timp, toleram alte mici "infidelitati", dupa parerea mea, mai grave: bani de care nu stie nevasta/sotul, glume deplasate la adresa ei/lui cand iese la o bere/barfa cu baietii/fetele, initiative pe care le ia fara sa-si consulte jumatatea pentru ca el/ea e capul familiei etc. - cum ramane cu respectul si increderea in cazurile astea?
Adicon are dreptate. Sunt destule persoane pentru care infidelitatea nu e o infractiune. Daca isi gasesc un partener care judeca asemenea lor, care e problema?
Pentru mine notiunea de incredere in cuplu depaseste cu mult sfera fidelitatii sexuale. Nu ma pot simti frustrata ca il "impart" cu alta pentru ca partenerul nu e posesiunea mea. Nu inteleg de ce trebuie sa ma simt umilita daca are o aventura, atata timp cat nu isi schimba comportamentul fata de mine si familie. Bravo lui daca reuseste sa isi strecoare in program o "distractie".
ctl
Postat pe 6 August 2008 20:52
De la: adicon, la data 2008-08-06 19:17:37Tu ai scris: "pai de asta inseala porcii si scroafele.din cauza unora ca tine care permit Dacã te revoltã mentalitatea societãþii, care acceptã cu mai multã înþelegere infidelitatea bãrbatului ºi o condamnã vehement pe cea a femeii, este ca ºi cum ai urla în pustiu. O mentalitate (mai ales una atât de bine înrãdãcinatã) este foarte greu de schimbat ºi poate nepoþii nepoþilor noºtri vor avea parte de altã atitudine dar mã îndoiesc...

ei mentalitatea asta s-a mai schimbat mai ales la cei tineri....nu mai e ca pe vremea parintilor cand sa zicem ca era anormal ca o femeie sa insele si normal ca un barbat sa o faca.....deja s-au mai emancipat si femeile. incep sa aiba putere financiara sa stie ce vor mai ales...nu mai e chiar asa.

Postat pe 6 August 2008 20:54
uneori stau si ma intreb:cum o fi oare sa nu fii gelos si sa ti se para ok ca partenerul sa aiba aventuri?nu te intrebi oare ce-ti lipseste tie de a fost nevoit(a)sa caute in alta parte?si iubirea stiam ca implica si mult respect...pey ce respect e ala cand iti inseli partenerul de viata?/
pucca22
Postat pe 6 August 2008 23:55
Ma bucur ca m-a sustinut si pe mine cineva, si mai ales ma bucur ca acele sustineri nu au venit de la niste pustoaice, care nu cunosc inca adevarata fata a unei casnicii, si de la oameni cu capul pe umeri.
Si s-o recunoastem...nu exita egalitate intre sexe!!! Orice am zice, s orice am face noi femeile nu suntem, nu putem sau nu vrem sa fim egale cu barbatii. Nu este vorba de cine e mai sus sau cine e mai prost..nu e vorba de asa ceva. Dar nu suntem la fel!!! Prin urmare nu exista termen de comparatie intre femei si barbati!
K ei se culca cu vreo tarfa, n-au decat!!! Eu n-am chef!!!
Pana si infidelitatea este diferita, draga mea Andreea,intre barbati si femei!!!
In fine,cred ca ai vazut prea multe filme!
cookie-tatata
Postat pe 7 August 2008 10:01
De la: cookie-tatata, la data 2008-08-07 10:01:48Ma bucur ca m-a sustinut si pe mine cineva, si mai ales ma bucur ca acele sustineri nu au venit de la niste pustoaice, care nu cunosc inca adevarata fata a unei casnicii, si de la oameni cu capul pe umeri.
Si s-o recunoastem...nu exita egalitate intre sexe!!! Orice am zice, s orice am face noi femeile nu suntem, nu putem sau nu vrem sa fim egale cu barbatii. Nu este vorba de cine e mai sus sau cine e mai prost..nu e vorba de asa ceva. Dar nu suntem la fel!!! Prin urmare nu exista termen de comparatie intre femei si barbati!
K ei se culca cu vreo tarfa, n-au decat!!! Eu n-am chef!!!
Pana si infidelitatea este diferita, draga mea Andreea,intre barbati si femei!!!
In fine,cred ca ai vazut prea multe filme!

draga mea..nu am vazut prea multe filme pentru simplul motiv ca nu am timp de ele. nu este egalitate inre femei si barbati pentru ca sunt foarte multe femei care se simt inferioare.nu suntem egali din toate punctele de vedere,cel mai evident aspect este cel fizic, dar din foarte multe puncte de vedere suntem,asta daca si vrem. poate sunt eu o pustoaica si nu stiu ce inseamna o casnicie dar mor de ciuda cand vad atatea persoane care inseala. nu e corect. prefer sa inchei aici discutia pentru ca nu vreau sa ma cert cu nimeni pe forumul acesta pentru ca imi plac si persoanele si ideile si e foarte bine faptul ca sunt atat de multe pareri si extrem de diverse. imi cer scuze daca tu ai considerat ca te-am jignit sau judecat intr-un fel. nu asta a fost intentia mea si imi cer scuze si pentru primul post care a fost foarte violent din partea mea.
numai bine
ionica_andreea
Postat pe 7 August 2008 11:02
De la: adicon, la data 2008-08-06 19:17:37Tu ai scris: "pai de asta inseala porcii si scroafele.din cauza unora ca tine care permit lucrul asta, partenerii povestesc mai departe la prieteni si apare orgoilul: daca ala o face eu de ce sa nu?" ºi tot tu spui "deci...eu nu judec pe nimeni."
Mie mi se pare cã te cam contrazici în privinþa judecãrii altor persoane.
În altã ordine de idei cred cã nu faci nicio diferenþã între masculul feroce care vine acasã ºi spune "Ascultã, fã, azi m-am culcat cu... ºi dacã nu-þi convine ia-þi bagajele ºi pleacã!" ºi omul care regretã infidelitatea sa ºi chiar soþia/prietena are un ascendent asupra sa prin folosirea vinovãþiei lui în favoarea ei.
Dacã te revoltã mentalitatea societãþii, care acceptã cu mai multã înþelegere infidelitatea bãrbatului ºi o condamnã vehement pe cea a femeii, este ca ºi cum ai urla în pustiu. O mentalitate (mai ales una atât de bine înrãdãcinatã) este foarte greu de schimbat ºi poate nepoþii nepoþilor noºtri vor avea parte de altã atitudine dar mã îndoiesc...

o iau pe pasi:
1. in primul post am fost f violenta si foarte nervoasa,a fost un impuls si imi pare rau ca am fost atat ed categorica si poate chiar vulgara in exprimare.
2. fac diferenta intre masculii feroce si cei care inseala o data din greseala. dar nu la ei ma refeream ci la cei care inseala constant iar sotiile accepta lucrul asta. aceia nu mai regreta nimic,e ceva normal.
este adanca inradacinata pentru ca sunt persoane care permit asta. si nu este normal. de ce? din cauza respectului care dispare. si respect dispare si atunci cand faci glume rautacioasa la adresa partenerului sau a partenerei, cand o vorbesti de rau, cand ii ascunzi lucruri importante,nu doar cand inseli.dar in topicul acesta era discutia doar despre inselat si nu si despre celelalte aspecte ale unei relatii sau mai stiu eu ce.
in primul post posibil sa fi judecat desi nu asta a fost intentia doar ca m-a revoltat gandirea unor femei. eu consider ca o femeie care accepta lucurile acestea din partea partenerului nu se respecta in primul rand pe ea si evident nici el nu o mai respecta. daca gresesc...imi va dovedi timpul si experienta.
ionica_andreea
Postat pe 7 August 2008 11:26
andreea, din nou cazi in pacatul etichetarii negative a celor care gandesc altfel decat tine. Trec peste chestia cu respectul de sine, e simplista si comuna, si am incredibilul curaj sa imi mai exprim o parere: intoleranta, ca si gelozia (caci sunt rude), provin din insecuritate. Departe de a fi o lipsa de respect de sine, a fi tolerant inseamna a fi sigur de valoarea proprie si de valoarea pe care o reprezinti pentru partener, inseamna a-i intelege, accepta si respecta conditia umana, cu slabiciunile ei, inseamna a fi cladit o relatie solida, care nu se poate distruge la prima "abatere".
Spre deosebire de tine, eu nu imi proclam parerea drept adevar absolut, adica nu ii dispretuiesc pe cei care sufera profund in urma infidelitatii partenerului, cel mult ii compatimesc. Dar eu asa simt, asa sunt construita, asa am gandit intotdeauna si sunt sigura ca mai sunt multe persoane care gandesc la fel, dar nu au curajul sa se exprime pentru ca e prea... neconventional.
Cred ca toata lumea e de acord ca nu se pune semnul egal intre sex si dragoste. Atunci de ce se pune semnul egal intre sex si incredere?
ctl
Postat pe 7 August 2008 12:59
nu este deloc simplista.
oook.... "a fi tolerant inseamna sa fii sigur de valoarea proprie" buuun total de acord pana aici. dar...din moment ce esti sigur de valoarea proprie,din moment ce stii cat si ce anume meriti si atata timp cat tu oferi acelasi lucru...de ce sa nu primesti inapoi la fel?
,,de valoarea care o reprezinti pentru partener"? pai..mai ai vreo valoare din moment ce nu ii pasa si decide sa isi gaseasca fericirea in alta parte?
,,o relatie solida, care nu se poate distruge la prima "abatere"." dar la mai multe abateri? repet..eu ma refeream la cei care au multe abateri si constante nu una la betie sau mai stiu eu ce.nu una intamplatoare ci la cele repetate. ce fel de relatie mai este aceea in care sotul se abate deseori de la drum?
ii compatimiti? dumneavostra nu ati suferi daca ati fi pusa intr-o astfel de situatie? sau , mai rau, daca sotul nu are abateri multiple ci..una si buna? adica va inseala cu o singura femeie pe termen lung. ce parere aveti in acest caz?
nici vorba sa pui egal intre sex si dragoste. dar in momentul in care consideri ca ai o relatie serioasa, oficiala, implinita, mai ales casatorie, ce rost mai are sa cauti in alta parte? ce rost are sa te gandesti doar la tine si atat?
eu nu cred k am sustinut k eu detin adevarul absolut...nu exista oricum,e doar o conceptie. eu m-am intrebat de ce doar ei? daca ei se pot abate de ce nu putem si noi? de ce noi suntem privite cu ochi critici si nu numai? de ce noi suntem jignite iar ei sunt bine mersi...cu replica(cel mult): "e barbat.bravo lui1" mi se pare absurd(mie...nu inseamna ca tuturor tb sa li se para asa) ca exact persoanele care sufera din cauza asta-sotiile,iubitele- sa gandeasca la fel doar pentru a nu il pierde. dar ce pierzi?
si sa fim seriosi: cati dintre cei care inseala se poarta la fel cu partenerea oficiala? majoritatea se schimba, daca nu imediat o fac pe parcurs.
eu cred ca de fapt nu vreti sa vedeti si acceptati compromisuri de genul asta.
si inca ceva
inteleg sa faci compromisuri cand ai o viata in spate cu persoana respectiva,copii.dar nu la nesfarsit.nu sa accepti orice.
iar la cei 22 de ani ai mei mi se pare absurd sa accept asa ceva inca de acum. pai daca accept acum cand sunt tanara si frumoasa mai tarziu cand o sa imbatranesc ce o sa fac? cred k uitati un amanunt.si lor li se intampla acelasi lucru(imbatranesc) dar doar noi ne complacem.ei doresc sa isi reconfirme farmecul pe cand noi ne multumim cu ce avem fara a incerca sa ne reconfirmam valoarea
evident ca sunt pareri si perspective diferite in functie de experienta de varsta...poate k peste 15 ani o sa gandesc la fel..sau nu o sa mi se para mare scofala sa faca ce vrea cu cine vrea .sau poate ca nu.
din punctul meu de vedere(si doar al meu) eu consider inselatul si orice tratament care il pune pe celalalt pe o pozitie inferioara lipsa de respect.
daca si acum am mai judecat pe cineva...ma duc sa ma impusc.
ionica_andreea
Postat pe 7 August 2008 14:06
Sti ceva? Cred ca tu te consideri perfectiunea in persoana!!! Tu nu gresesti niciodata, si prin urmare nu-i permiti acest lucru nici celui de langa tine!!!
MA faci sa rad!! Tu esti, sau o sa devii, una dintre femeile care o sa fie inselate si n-o sa stie nimik despre asta! Tu traiesti intr-o lume ideala, perfecta...Wake up, girl!
Si...cill out girl...nu inteleg vehementa cu care iti aperi asa tare punctul de vedere!!! Parca ai vrea sa te convingi si pe tine...
Ok...toata lumea a inteles opinia ta! Acum esti la varsta cu "DE CE-urilor"...mai vorbim cand o sa ajungi la varsta cand deja ai trecut prin ele..si ai incetat sa mai intrebi.

Iti urez mult noroc!
cookie-tatata
Postat pe 7 August 2008 16:34
De la: cookie-tatata, la data 2008-08-07 16:34:13Sti ceva? Cred ca tu te consideri perfectiunea in persoana!!! Tu nu gresesti niciodata, si prin urmare nu-i permiti acest lucru nici celui de langa tine!!!
MA faci sa rad!! Tu esti, sau o sa devii, una dintre femeile care o sa fie inselate si n-o sa stie nimik despre asta! Tu traiesti intr-o lume ideala, perfecta...Wake up, girl!
Si...cill out girl...nu inteleg vehementa cu care iti aperi asa tare punctul de vedere!!! Parca ai vrea sa te convingi si pe tine...
Ok...toata lumea a inteles opinia ta! Acum esti la varsta cu "DE CE-urilor"...mai vorbim cand o sa ajungi la varsta cand deja ai trecut prin ele..si ai incetat sa mai intrebi.

Iti urez mult noroc!



nu ma consider perfectiunea in persoana.gresesc in multe privinte insa am o conditie: ce ofer eu asta vreau sa primesc inapoi. si da pot sa afirm ca nu gresesc din punctul asta de vedere: atata timp cat nu insel nu accept sa fiu inselata. sau daca sunt,nu accept sa aflu si sa tolerez. iar in cazul in care as ierta( vorba vine dar as continua doar ca sa vada cum e-da e o idiotenie totala.deacord) prima abatere as face la fel cu prima ocazie.
si draga mea nu toate sunt fraiere sa nu isi dea seama cand sunt inselate sau sa inchida ochii. si pentru ca nu aveti raspunsuri si v-ati pus la randul vostru niste intrebari, incheiati subiectul pentru ca nu stiti ce sa mai ziceti si nu va convine.iar eu as putea sa zic acelasi lucru despre tine, si tu iti sustii cu aceeasi vehementa punctul tau de vedere.
nu traiesc intr-o lume ideala, nu cred in fidelitate absoluta si sunt constienta ca prietenul ma poate insela oricand. dar eu, spre deosebire de tine si de alte femei nu am sa inchid ochii doar pt k il iubesc enorm si mor fara el. sau o sa ii platesc la fel.
oricum eram sigura ca asta va fi urmatorul tau raspuns. pentru ca tu, in maturitatea si profunzimea relatiei tale nu ai nici un raspuns la intrebarile mele copilaresti poate si pt ca ai refuzat sa ti le pui vreodata. e mai simplu sa treci peste si sa fii "tolerant". (hai sa iti zic ceva, inca o data: daca tie ti s-ar aprinde calcaiele dupa altcineva doar o data( si nu in timpul unor pauze ci cand sunteti impreuna si e totul ok), o singura data( pur si simplu nu ai mai rezista , ipotetic vorbind,da?)sigur viitorul tau sot ar anula toate planurile voastre si ar pleca mai departe.sau te-ar ierta muuuult mai greu decat ai facut-o tu.) preferi sa zici:gata nu ma mai joc.esti previzibila. bine draga mea. oricum am obosit sa va fac sa intelegeti ca nu e corect si va calcati singure in picioare.
ionica_andreea
Postat pe 7 August 2008 16:51
ionica_andreea citind comentariile tale am stat si m-am gandit daca nu cumva mi-am mai facut eu vreun cont si am postat.dupa ce m-am convins ca nu sunt nici somnambula si nu sufar nici de pierderi de memorie m-am decis sa te felicit!ma bucur ca mai exista persoane ca mine...desi cei de varsta a2a si a3a considera ca'tineretu'din ziua de azi dom'ne ce depravat e'.. poate noi suntem departe de realitate,dar poate relatiile noastre sunt si ele diferite de celelalte.in lume,la fel ca si infidelitatea si inegalitatea dintre sexe exista si crima si violurile si talhariile...trebuie sa le acceptam pur si simplu sau sa facem ceva in acest sens?eu pe aceasta premisa merg...
pucca22
Postat pe 7 August 2008 16:51
De la: lydeea, la data 2008-08-07 16:51:54ionica_andreea citind comentariile tale am stat si m-am gandit daca nu cumva mi-am mai facut eu vreun cont si am postat.dupa ce m-am convins ca nu sunt nici somnambula si nu sufar nici de pierderi de memorie m-am decis sa te felicit!ma bucur ca mai exista persoane ca mine...desi cei de varsta a2a si a3a considera ca'tineretu'din ziua de azi dom'ne ce depravat e'.. poate noi suntem departe de realitate,dar poate relatiile noastre sunt si ele diferite de celelalte.in lume,la fel ca si infidelitatea si inegalitatea dintre sexe exista si crima si violurile si talhariile...trebuie sa le acceptam pur si simplu sau sa facem ceva in acest sens?eu pe aceasta premisa merg...

nu cred ca noi suntem departe de realitate. sau ele. ci pur si simplu fiecare are prioritatile lui.
eu cred doar ca ele sunt cele care se mint singure pentru ca noi cel putin avem o atitudine, incercam sa ne revoltam intr-un fel sau altul dar ele sunt pasive la chestiile de genul asta si prefera sa taca si sa accepte. se mint ca sunt fericite pentru ca isi doresc cu disperare lucrul asta.si cine nu vrea asta pana la urma? si poate chiar sunt fericite dar pe o baza destul de nesigura.
eu sunt de parere ca daca ai cat de cat minte te abtii,si ca femeie si ca barbat. chiar daca ai tentatii,chiar daca te uiti dupa una pe strada sau zambesti frumos unui coleg, daca te respecti,daca iti respecti partenerul/partenera si daca iti respecti si ceea ce aveti impreuna, te abtii si gata. sunt multe multe aspecte si fiecare are o parere diferita. dar nu inteleg de ce nu a intervenit mai multa lume in aceasta discutie pentru ca pe alte forumuri sunt multe femei,chiar trecute de prima tinerete care merg pe acelasi principiu ca noi ,pustoaicele.
pana la urma fiecare face ce vrea si poate ca intradevar am judecat.lucru pt care imi cer scuze. fiecare are parerile lui si fiecare are dreptul sa si le sustina.
si am deviat enorm de la subiect.tb sa dam un sfat pt doamna care a deschis acest topic...
ce sfat as putea eu sa dau, o pustoaica de 22 de ani care nu a fost casatorita, care nu a inselat si care nu a fost pusa in situatia de a afla ca a fost inselata? ( nu bag mana in foc ca nu am fost. nu am aflat si nici nu mi s-au dat motive) si mai ales, care este atat de categorica in aceasta privinta?
eu i-as spune doar sa se puna in locul sotului ei. sotul ei daca a inselat-o vreodata....ok..daca chiar vrea poate sa incerce. daca insa sotul ei nu a inselat-o si si-a respectat casnicia frumos ar fi sa reziste tentatiei, pentru ea mai ales. plus ca este priten de familie si ar putea fi un test din partea sotului sau amicul ar putea sa fuga a doua zi sa ii spuna sotului. sau chiar daca nu este asa...ar putea spune cuiva si s-ar afla si ar fi foarte foarte greu pe urma sa se explice.
ionica_andreea
Postat pe 7 August 2008 17:14
buna tuturor
dupa ce am citit toate postarile voastre, vreau sa intervin si eu cu...inca o parere:) kestia asta cu inselatul e relativa....pe cand casatoria, nu!atunci cand te casatoresti, o faci pentru ca il accepti pe omul de langa tine, la bine si la rau, cu defect si calitati!revin la o idee mai veche de-a mea-cu riscul de a sari careva pe mine:)oamenii nu sunt facuti sa fie monogami!!!Si, atat si barbatii cat si femeile inseala-la un moment dat, mai devreme sau mai tarziu- dar, de cele mai multe ori, femeile inseala-in opinia mea, a insela nu este echivalent cu a face sex cu altcineva, ci a face dragoste cu altcineva-si sustin aceasta idee datorita faptului ca noi, femeile, daca e sa avem raporturi sexuale cu altcineva decat partenerul nostru, o facem implicand niste sentimente. barbatii de obicei, nu!eu fac mai repede sex decat dragoste!(mama ce bucata e aia-si aia cedeaza ca e gasca, ma intelegeti sper, ce vreau sa spun).Eh, in final, vreau sa inchei cu o constatare: in general, femeile, dupa ce s-au casatorit, nu mai au grija de ele!!!si aici includ tot:acumularea kilogramelor, nu se mai aranjeaza-coafor, manechiura, machiaj, etc!Asadar!Dragele mele, dupa ce v-ati vazut cu verigheta pe deget, nu uitati de voi-pt k la fel vor uita si sotii vostri!!Da, intervin greutati-copii, etc, dar, pentru a pastra intotdeauna flacara iubirii ce v-a unit, aprinsa, nu uitati ca inainte de toate sunteti FEMEI!!NU UITATI SA REINVIATI FEMEIA DE CARE S-A INDRAGOSTIT! Sfat valabil si pentru barbati:)
Respect!
moonlight11
Postat pe 7 August 2008 18:06
Andreea,
Evident ca daca ofer toleranta pretind acelasi lucru de la partener, altfel relatia e dezechilibrata si sfarseste in dezastru, cu sau fara adulter. Este dreptul tau sa nu accepti ca partenerul sa te insele, daca pentru tine fidelitatea de acest fel este cruciala. Dar nu ii condamna pe cei care simt alfel, asta e tot.
Si evident, nu m-am referit la cei care vaneaza si "executa" orice persoana de sex opus disponibila. Ei sunt extremele si nu merita efortul unui comentariu. Nu ma refer nici la cei care inseala in primele luni ale unei relatii, astia sunt doar nehotarati.
E vorba de cuplurile obisnuite, oameni normali, cu dorinte si reactii normale. Cu vieti normale, cu relatii - cum ai spus - serioase, oficiale, implinite. De ce cauta in alta parte? Pai... de cele mai multe ori nu cauta. Ci se intampla. Daca tii neaparat, poti gasi milioane de motive si justificari pentru care barbati si femei cedeaza tentatiei: relatia de cuplu e nesatisfacatoare, hormonii "te lucreaza", vrei sa mai simti emotiile inceputului, criza varstei
de mijloc, dorinta de "altceva"... Dar adevarul e ca omul nu e facut sa fie monogam. Dorinta de variatie apare la un moment dat, chiar daca ne place, chiar daca nu. Mai ales la cuplurile de cursa lunga. Sigur, e alegerea noastra daca ii cedam sau nu. Si daca partenerul tine
fidelitatea sexuala la mare pret, corect e sa nu cedam. Dar daca nu...
De ce sunt toleranta? Pentru ca un partener stabil, cu care sa te potrivesti foarte bine si cu care sa construiesti o relatie pe termen lung, e greu de gasit. Amandoi stim asta si, daca ne-am gasit, niciunul nu va da vrabia din mana pe cioara de pe gard. Am fost indragostita de mai multe ori si stiu cum e sa ai creierul infierbantat. Si mai stiu ca trece. Important e ce ramane dupa si de cele mai multe ori nu mai ramane nimic. De aceea nu dau mare importanta infidelitatii sexuale.
Consider ca o relatie solida e cladita pe mult mai mult decat atat. Nu o distrugi doar pentru ca partenerul a cedat unui impuls natural. Cam asta inseamna incredere pentru mine. Eu stiu ca sunt perechea lui, el stie ca e perechea mea. O relatie in afara cuplului poate fi o descarcare emotionala, nu inseamna ca nu ne mai respectam,
iubim, intelegem.
Ai mentionat cazul in care relatia extraconjugala dureaza de niste ani. Poate fi o relatie ocazionala si atunci nu inseamna nimic. Daca e mai mult de atat, atunci, intr-adevar, e cazul sa ne punem niste intrebari despre propria relatie. Eu nu cred ca o terta persoana poate strica un cuplu, intotdeauna cauza trebuie cautata in interiorul cuplului. Fie in slabiciunea legaturii intre parteneri, fie in slabiciunea umana a unuia din ei.
Banuiesc ca toate astea ti se par greu de acceptat, avand in vedere varsta pe care o ai. Inca nu stii ce inseamna niste ani (multi) de convietuire cu cineva. Ai fost probabil indragostita, poate mai esti inca, ai simtit euforia inceputului, e normal sa nu concepi ca poti fi atrasa de alt barbat in timp ce iti iubesti in continuare partenerul. Asa simtim toti cand suntem indragostiti.
Nu iti contest punctul de vedere, e al tau si ai dreptul la el. Ne-am duelat in comentarii numai din cauza virulentei cu care ai atacat. Nu m-am putut abtine, ce sa fac? Mai asteapta niste ani, acumuleaza ceva experienta de viata, inainte de a judeca atat de dur pe altii (desi... peste niste ani s-ar putea sa iti dispara aceasta inclinatie). Altfel, nu simt nevoia sa dau explicatii pe forum si imi pasa prea putin de ceea ce crede lumea despre modul meu de a gandi.
ctl
Postat pe 7 August 2008 19:34
parerea mea e ca una e sa fii atrasa de alta persoana si ceva cu totul diferit e sa cedezi atractiei.si mai ales daca stii ca partenerul ar suferi enorm de pe urma acestei vesti,sau ca risti sa strici relatia din cauza unei'abateri'cum o numiti voi....deja mi se pare inacceptabil!regulile si le stabileste fiecare cuplu in parte asta e adevarat,dar 'ce tie nu-ti place altuia nu-i face'-ramane valabil,cu atat mai mult daca sustii ca iubesti o persoana
pucca22
Postat pe 7 August 2008 20:47
Lydeea, si tu ai 21 de ani...deci ctl s-a referit si la tine,nu numai la Andreea.
Sunt perfect de acord cu tine, ctl.
cookie-tatata
Postat pe 8 August 2008 09:55
De la: cookie-tatata, la data 2008-08-08 09:55:19Lydeea, si tu ai 21 de ani...deci ctl s-a referit si la tine,nu numai la Andreea.
Sunt perfect de acord cu tine, ctl.

draga mea cookie, nu te mai da asa rotunda ca ce matura esti si ce mare si bla bla bla. ai doar 26 de ani asa ca inceteaza cu maturitatea ta. daca de la varsta asta faci astfel de compromisuri...in fine treaba ta.
ok fiecare are parerea lui,fiecare stie ce e important pentru el, cel putin acum. nu are rost sa ne certam. oricum am obosit. nu o sa ma convingeti ca aveti dreptate cum nici eu nu o sa va conving pe voi.
dar asta nu inseamna ca voi aveti dreptate si detineti secretul unei relatii reusite si implinite. ( a nu se intelege ca eu il detin)
detineti secretul unei relatii pline de compromisuri,mai mult din partea voastra si etc.
cookie..ai uitat sa imi raspunzi la o intrebare,la situatia ipotetica...poti sa o faci te rog? multumesc.
numai bine
ionica_andreea
Postat pe 8 August 2008 10:40
"daca tie ti s-ar aprinde calcaiele dupa altcineva doar o data( si nu in timpul unor pauze ci cand sunteti impreuna si e totul ok), o singura data( pur si simplu nu ai mai rezista , ipotetic vorbind,da?)sigur viitorul tau sot ar anula toate planurile voastre si ar pleca mai departe.sau te-ar ierta muuuult mai greu decat ai facut-o tu.)"
ma insel? sau si el ar fi la fel de tolerant cu tine? sunt curioasa.
ionica_andreea
Postat pe 8 August 2008 10:47
Andreea, s-a intamplat...dar m-am si indragostit...pentru ca asa se intampla cu noi femeile. Intai m-am indraostit, si apoi am facut si sex. Am crezut ca e mai bun decat el, si l-am parasit. Totul a durat o luna, luna in care m-am convins k nu e barbatul pe care il credeam..asa k ne-am despartit. Poate la aceasta despartire a contribuit si iubitul meu, cert este ca m-a iertat pentru escapada mea...a zis k se poate intampla oricui, si el ma iubeste in continuare..si prin urmare, ne-am impacat. A iertat!!! Asa cum i-am iertat si eu lui.
In fine, ca vorbeai de maturitate, nu e vorba de varsta aici...poate m-am exprimat gresit...ci de maturitatea relatiei, si cum te maturizezi in timpul ei...am 11 ani de relatie cu omul asta si am invatat multe, de care tu n-ai habar acum..k esti la inceput (asa pare!).
cookie-tatata
Postat pe 8 August 2008 11:32
intr-un fel o inteleg si pe cookie-tatata,pt ca o relatie inceputa la 15 ani de obicei nu are nici o sansa de reusita.la ei inca dureaza...bravo lor!acum pe de o parte inteleg si eu escapadele astea,pt ca intervine curiozitatea,pt ca nu si-au dat timp sa-si traiasca adolescenta,sa cunoasca si alte persoana,sa experimenteze si alte lucruri.eu de exemplu intr-un timp vorbeam pe mess cu un tip care tot asa avea iubita de la 15 ani..tot de 11 ani erau impreuna si in anul urmator trebuiau sa faca nunta.ce s-a intamplat?pey tipa(foarte frumoasa de altfel)i-a dat cu flit pe motiv ca'tin foarte mult la tine,poate chiar te iubesc,dar vreau sa cunosc si alta viata in afara de tine'.saracu'baiat:
pucca22
Postat pe 8 August 2008 12:57
Pt. cookie-tatata
Am si eu o intrebare.Nu o lua in sensul rau.Prietenul tau te-a prins sau i-ai marturisit?Am avut si eu o problema asemanatoare,pur si simplu intreb pt. ca sunt foarte putini barbatii care iarta.

Postat pe 8 August 2008 13:17
Nu avea cum sa nu afle,iam zis direct. Dar nu a vrut sa accepte asa ceva, ne-a urmarit constant...si facea in asa fel incat se nu renunt la el. A fost o adevarata aventura!!!
cookie-tatata
Postat pe 8 August 2008 14:22
De la: ionica_andreea, la data 2008-08-06 17:40:34
De la: gabriel, la data 2008-08-06 17:32:43Ionica- andreea- meriti un premiu!
Sau...sa devii ( daca nu esti) avocat!
Ai incurcat-o pe biata fata- de mai are un pic si spune ca de fapt ea e barbat -si ca accepta si "convorbiri cu taxa inversa" :-))


hm..nu stiu cum sa iau comm tau...il iau ironic. nu am incurcat pe nimeni doar ca se contrazice. atat. in primele raspunsuri sustinea ceva iar in ultimul...penultimul nu mai stiu exact sustinea cu totul altceva...
eu am fost consecventa de la inceput. daca aflu k ma inseala si nu ma intereseaza cat de mare a fost atractia ca a fost o data doar sau de n ori e zero pentru mine, ii rup capul, i-o tai in 3 si ii pun si sare...ma rog..nu chiar dar cativa pumni tot ii dau....sau poate k nu ca indiferenta doare mai tare. n-o fi sexul totul intr-o relatie(si chiar nu e) dar nu accept tradarea.
zi mai gabriel ca tu esti barbat: voi aveti voie sa inselati ca e atractia,ca schimbati mancarea, ca schimbati aerul ce dracu schimbati voi,da? si va convinge-ti prietenele ca e normal ca toti fac asta si de asta dureaza relatiile...oookkk
dar ia spune-mi daca si ea ar considera ca are nevoie sa mai schimbe jucaria cu altele...cum ar fi? ar mai fi normal? sau doar voi aveti voie sa schimbati cateodata domnisoara? chiar sunt curioasa. vreau si parerea barbatilor in "disputa" asta. dar sincera.

Mia-m schimbat nick-ul; Motive...si motive;
Nu am vrut sa te ironizez ( cu toate ca post-urile mele sunt - ori acide ori ironice- im majoritatea lor, mie mi-a placut ( sincer) exact cum le-ai "intors";
Nu glumesc,
Si, ca sa-ti raspund la cateva "framantari": Din ce cunosc eu barbatii ( poate inclusiv eu...nu m-am intalnit cu experienta- si de aia nu stiu exact cum as reactiona)- sunt precum popii si medicii: Nufuma ( in timp ce-si aprinde o tigara); si nu dracui, taica; ( ma intelegi ce urmeaza- chiar stiam un parinte- Nifon- la Schitul Pestera- cine cunoaste...- care avea un repertoriu de injuratuuuuuuuri...rosea orice "biker" american!)
Deci: barbatii cred ca "li se permite" - pentru ca asta-i educatia si mentalitatea ( deh- maica- e barbat! :-)) - pe cand femeia inca mai trebuie sa fie supusa si sa mearga cu 3 pasi in urma barbatilor ( uita-te la alegerile americane: au trimis la "finala " un negru, nu o femeie- ( pana si afirmatia asta a mea poate naste 100 de pagini de dispute :-))
Misoginismul este cultivat si intretinut cu maaaare grija- de cand s-a trecuyt de perioada de matriarhat ( se pare ca vechii preoti s-au temut suficient de bine ca nu cumva femeia sa ia locul barbatului in casa- si -bineinteles in oranduielile publice si politice)
Eu consider femeia mult mai onesta decat barbatul. ( Raport - medie poderata - barbati /femei )( :-))- pana si afirmatia asta e - la o adica un misoginism- raportul e....cum? :-))
in rest...numai de bine!
G_I_JOE
Postat pe 8 August 2008 18:30
De la: andreea1976, la data 2008-07-30 16:51:09
De la: cazam, la data 2008-07-30 08:26:54Alb Albastru ...Hmmm, oare voi barbatii nu inselati!? Cum sa nu ...mai rau ca noi si mai usor ..asa ca ....


De acord,dar nu toti barbatii inseala.Exista si barbati care pot fi fideli.
Si femeile inseala in egala masura,dar nu toate.
Ce e trist,ca rata infidelitatii creste,iar monogamia pare ceva de moda veche.


Alb Albastru,sunt de accord cu tine.



da inseala si barbatii...dar tot cu femei....

Postat pe 10 August 2008 14:23
wrong:unii inseala si cu barbati
pucca22
Postat pe 10 August 2008 17:27
De la: lydeea, la data 2008-08-10 17:27:11wrong:unii inseala si cu barbati


dar mai ,,interesant'' unele cu femei

Postat pe 10 August 2008 17:45
De la: , la data 2008-07-02 10:13:29O prietena apropiata mie a trecut prin asta.Si a trait pt un timp o aventura cu prietenul de familie.In final totul s-a transformat intr-un dezastru si intr-o depresie enorma.Desi sotul ei a iertat-o(ceea ce cred ca se intampla destul de rar intr-o relatie...al meu nu m-ar ierta) tipul a hartuit-o foarte mult timp.Gandeste-te de 1000 de ori inainte de ati pune in pericol ceea ce are valoare cu adevarat...familia ta.


multa dreptate ai , si eu am trecut prin asa ceva, sau mai bine zis partenera mea de viata(sotia mea)a trecut prin asa ceva, de la o simpla aventura cu un tip , discutii la o cafea si la un pahar de coniac nimic mai mult , s-a ajuns ca atunci cand si-a dat seama ca a gresit fata de mine si copii a hotarat sa intrerupa aceasta mica aventura dar tipul a inceput cu sicanele, telefoane cu nr. ascuns, mesaje aiurea date pe telefonul mobil , sicanari de tot felul . CE dobitoci pot fi unii oameni.
dancer
Postat pe 9 Septembrie 2008 18:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o telenovela 24 De la: anaraoul 27 Februarie 2009 14:49
buna am nevoie de niste sfaturi 18 De la: rudi36 27 Aprilie 2011 13:35
Sa ma mut cu prietenul meu sau nu?? 10 De la: kudika098645 1 Mai 2010 17:26
vrea sa ma paraseasca fiindca sunt bolnava 117 De la: mirunaandreea 14 Aprilie 2013 21:48
CE TREBUIE SA FACA O FEMEIE CAND BARBATUL O NEGLIJEAZA SEXUAL??? 41 De la: kudika374451 7 Martie 2011 12:10