Setari Cookie-uri

soacra ma scoate din minti!

De la: deni_golumbina, la data 2008-06-29 10:07:32
De la: speechless, la data 2008-03-11 17:41:47nu mai suport sa stau in casa cu mama lui.taiksu e super ok, nu il doare capul de ec facem noi, insa ea nu se resemneaza cu faptul k baiatul nu mai e copilul mamei k e si al meu.pur si simplu nu vrea sa il imparta.de el c sa mai zic...a ajuns sa nu mai vb cu ea pt k ne face atata rau..e cineva in situatia asta?
da...eu sunt in aceeasi situatie si cred ca mai sunt sute de cazuri asa,ce sa mai....soacra e soacra si..asa va ramane mereu....ACRA


pe vremuri la pension se studiau toate problemele legate de casatorie. exista manualul casatoriei si acolo era un capitol special DESPRE SOACRE. deci, oricum te porti cu soacra nu e bine.....asa ca da-i un IGNORE, daca un CANCEL nu suporta..hahahahaaaaaaa
nuvola
Postat pe 1 Iulie 2008 13:12
Hmm, nu esti singura daca te consoleaza cu ceva ,si eu stau cu soacra si culmea eu am ales asta pentru ca la momentul respectiv era cea mai buna solutie pentru mine si copilul meu. nu poti sa anticipezi totul cand iei o hotarare dar sigur stii ca soacrele se sclerozeaza in timp ,ca s-ar putea sa fii nevoita sa inghiti mai mult decat ti-ai propus si bonus sa o ingrijesti cand cade la pat .dar... iti asumi riscuri daca vrei sa traiesti cu soacra.si lasa jocul de loto ,slabe sperante sa iti iei casa asa ,daca nu mai suporti pleci cu gazda ,spui ca va iubiti ,atunci sunteti in perioada in care va saturati amandoi cu un mar ,nu astepte pana cand n-o sa va ajunga nici macar o livada ,pleaca cu el in alta parte. daca nu ,atunci invata sa fii diplomata si daca tot nu merge separati-va cu cheltuieli,mancare si toate celelalte si ignorati-o. NIMIC NU DOARE MAI TARE .bafta :sml-confused0006

Postat pe 1 Iulie 2008 15:32
Ai incercat cu stricnina. Daca nu ia fotografia lui mama lui si arata-i-o farmacistului sigur gasete o solutie. Dar asta de ce este fatalau de ce nu pune piciorul in prag. Crede-ma mai tarziu o sa fie si mai rau. Termin-o acum sau ai s-a plangi toata viata.

Postat pe 4 Iulie 2008 15:43

Postat pe 7 Iulie 2008 17:07
Cand e vorba de soacre ma bag si eu in discutie fiind ca am si eu o soacra!Nu stam cu ea ce-i drept dar am avut si noi discutii cu ea.Si apropo de teatru joc asa bine ca mi-a luat si inel de aur de ziua mea.Trebuie sa joci dur cand e vorba de soacre...o adevarata batalie mintala...dar trebuie sa fim tari si sa iesim invingatoare.
butterflylili
Postat pe 10 Iulie 2008 15:34
In primul rand el s-a casatorit cu tine si nu cu ma-sa.
Apoi, trebuiesc respectati parintii dar …daca ei abuzeaza de sanatatea voastra mentala …explica-mi cum ai putea sa respecti asa un om, fie ori nu din familia ta. Care iti distruge creierii?
Soacra are de pierdurt si nu voi.
Exista o zicala: prietenii, sotia, iubita, anturajul ti-l alegi dar familia in care te nasti, nu.
Asdara, daca el nu vorbeste cu ea, lasa-l. Stie el ce face! Si face bine!
Nu incurajez supararea sau distantarea. Insa, trebuie sa va ganditi si la voi.
Daca ei nu ii pasa de voi ca oameni, ca sa aveti liniste in casa. De ce sa va luati voi campii?
Stiti bine unde se ajunge in situatii de acestea – cel mai frecvent la divort.
Daca ea nu-si da seama de cat rau poate sa faca intre voi ….atunci : Dumnezeu cu mila!
Voi sa fiti sanatosi si fericiti impreuna!
Toate cele bune!
blinkinsyl
Postat pe 18 Iulie 2008 04:17
ei aici au fost impartite multe pareri, dar pot spune ca si eu am divergente cu soacra, numai ca soacra mea a vazut ca pierde teren , iar odorul ei m-a asezat pe mine prima pe piedestal asa ca a inceput sa joace teatru, iar eu la randul meu, mirosind-o si eu am inceput sa-i joc ca in piesele lui Sheakspeare, iar acum desi simt ca-mi vine s-o omor mi-a cumparat masina...ce vreau sa-ti zic e ca niciodata sa nu-i vorbesti mama de rau sotului, sau prietenului, adu-l de partea ta cu blandete si cu tact, fi precum o vulpita, iar el o v-a indeparta de el pe mama lui fara, sa-si dea seama iar tu fara efort.Cat despre mama soacra o sa vada ca-l pierde si nu v-a avea incotro si te v-a accepta si pe tine.
Si eu mai am unele divregente cu ea dar o pun la punct, dar cu muuuuuulta rabdare si finete.fi diplomata...te pup succes!
dibsi
Postat pe 18 Iulie 2008 10:22
am omis un lucru socru...al meu socru este de milioane ca si al tau, de exemplu ne-am cumparat teren sa ne facem casa si ea, draga de soacra ar vrea sa-si faca casa in aceeasi curte cu a noastra, nu am disperat ci l-am facut pe socrul meu sa refuze categoric dandu-i de inteles diferenta de varsta... nu prea o sa se ajunga la un consens, iar el i-a bagat repede mintile in cap, dandu-mi mie dreptate.Deci daca nu reusesti cu prietenul, (sotul), fati-l prieten pe socrul tau, si asa poti sa ajungi unde vrei, doar sti tu, gaina nu canta in casa, doar cocosul.numai bine!
dibsi
Postat pe 18 Iulie 2008 10:29
n-ai idee..cat de multe sunt in situatai ta....chit sa nu stau cu ele..efectiv in casa
tune_akj
Postat pe 18 Iulie 2008 12:08
da..sunt multe persoane in acceasi situati...ce pot spune "soacra soacra poama acra":D...important e ca voi sa va iubiti si sa nu o lasati sa se bage intre voi..din cate am inteles prietenul tau e de partea ta si asta e cel mai important..cu rabdare si calm o sa reusiti pana la urma sa va mutati la casa voastra...pana atunci incearca sa-i ingnori rautatile si vb frumos cu ea..eu em fost cat pe ce sa ajung sa traiesc cu soacra in casa asta pt ca ea asa isi facea planuri si asa l-a sfatuit pe sotul meu sa ne facem casa si sa locuim impreuna..dar eu nu am acceptat si pana la urma ne-am cumparat apartament amandoi..stiu ca ea nu ma suporta ca i-am stricat planurile dar asta e o sa se obisnuiasca cu ideea..eu ma port frumos cu ea dar ne intalnim mai rarutz ca e mai dragut...multa bafta si sper sa se rezolve problema ta:P
PisSyK
Postat pe 18 Iulie 2008 14:55
salutare! vis-a-vis de soacre! cica o fosta soacra de-a mea zicea ca nurorile accepta situatii care le indispun pt ca asa vor si nu fac nimic in sensul acesta1 cica, daca un lucru te-ar deranja atat de tare la un om, ai gasi metoda placuta si mai putin iritanta sa i-o spui, fara cearta sau scandal si de preferat intre 4 ochi sa ni iasa "victima" in fata familiei, rudelor, prietenilor, etc. sau cel mult si cu partenerul tau de fata cu voi doua. iar daca tu ii spui in repetate randuri partenerului tau ca ceva te deranjeaza la mama lui, iar el nu ia atitudine, e pt ca e las, sau slab, sau e nevertebrat. atunci nu merita . asa mama, asa fiu. fiecare dintre noi meritam ceva mai bun. trebuie doar sa cautam si sa modelam caracterele umane ale celor din jur asa cum ne este bine pt a ne aduce armonie, liniste si satisfactii! bafta!

Postat pe 22 Iulie 2008 14:21
daca te scoate din minti nu ii mai da atentie, nu ii mai da importanta pentru ca nu merita, tu trebuie sa iti vezi de relatia ta si pe soacra sa o tii mai la distanta, si daca tot nu inceteaza pune piciorul in prag.

Postat pe 22 Iulie 2008 14:52
Va plangeti dar va plangeti degeaba. Putina diplomatie fratilor. Pana si cea mai crunta si dibolica SOACRA poate fi imblanzita. Bateti-o cu armele ei. Au inblanzit altii scorpii iar voi (si ma refer la fete in general) nu santeti in stare sa " studiati un comportament, sa gasiti solutii in a anihila ofensiva suprematiei unei soacre. Stiti de arta de a cuceri un om se aplica tuturor. Spune-i ca sunt asa si pe dincolo si ii faci pe cei mai aprigi dusmani in catelusii tai. ASA CA .............. S-a auzim de bine. Cammy

Postat pe 24 Iulie 2008 08:35
Se vede ca sunteti barbat, chestia cu ofensiva... . Eu sunt femeie si sunt un pic altfel croita. Nu stiu sa lupt, cred in blandete, pur si simplu nu inteleg tehnicile de "vulpita"!Analizez, fac compromisuri, las de la mine....dar cu soacra mea de cate ori am incercat sa fac ceva, chiar lasand dupa ea, parca am dat nastere la un monstru. Sa ma uit la telenovele sa preiau metode de acolo?! Nu stiu, pur si simplu nu ma prind, nu inteleg cum sa raspund rautatii.
maralupu
Postat pe 24 Iulie 2008 08:49
Vezi pentru astfel de cazuri daca nu merge cu frumosul incearca s-a fi mai dura. De regula unii oameni devin monstri atunci cand considera ca au gasit unul mai slab de inger decat el si satul de atata bataie si umilinta gaseste unul mai umil decat el si atunciu ataca. Dar vezi bine dorinta de a te face folositor si binevoitor conduce la concluzia gresita a oponentului ca de fapt este o slabiciune care trebuie fructificata. Cred ca si sotul-sotia respectivului socru sau soacra este nitel mai mult sub papuc si atunci, fiind frustrat cauta razbunare. NU TREBUIE SA DAI SATISFACTIE. Incepe dur, in limitele bunului simt, moduleaza duritatea si atunci lucrurile vor intra pe fagasul normal in caz contrar iti vei duce crucea pana la capat. Decizia de a contracara iti apartine. Tu stii cand este mai bine sa-ti iei inima in dinti si sa ataci la momentul oportun. SA STII CA UNEORI SI TACEREA SI INCRUNTAREA POT FI NISTE RASPUNSURI DUPA CAZ. Mult succes in alegerea strategiei. CAMUTU

Postat pe 25 Iulie 2008 08:52
maralupu, nu e furie, eu pur si simplu nu inteleg cum se poate ca cineva sa astepte mila si pomana de la parintii iubitului ( care desigur nu vor da nimic atata timp cat vad ca astepti cu ciocul cascat, mai multe sanse ar avea daca parintii i-ar vedea ca fac ceva ).
daca exista parinti care isi permit sa faca asemenea cadouri, si, ceea ce e si mai important, SA VREA sa o faca, e ok, dar vremea zestrei a trecut, si aia se dadea numai la fete.
tu insa, ai viata grea, aoleu, nu as vrea sa fiu in locul tau!
intrebare: al tau consort se trezeste si merge sa ii verifice plosca, fereastra si somnul mamei? daca nu, care e treaba ta? nu esti salvatorul lumii, nu e mama ta, si chiar daca ai fi, pune piciorul in prag, noaptea e facuta ca sa te odihnesti, chiar daca ea nu are somn ( sa ia o carte, ceva, daca se plictiseste ).
ea si-a facut un obicei din a te chinui pe tine ( ii place, precis ), pt. ca asa cum spune comanescu in a doua postare, a gasit un suflet slab pe care sa il umileasca.
fa asa cum spune comanescu, fii tare, nu mai fii la cheremul ei, fii chiar dura daca e nevoie, asta ca sa iti asiguri ceva liniste in anii ce vor veni, pt. ca e posibil sa traiasca inca un timp lung si sanatos.
in alta ordine de idei, ce fel de sot e acela care te lasa pe tine sa te trezesti pt. mama lui, si care a intrerupt relatiile intime cu tine, din cauza ca...ei bine, nu stiu cauza, dar daca e ceva ce tine tot de mama lui, e cu atat mai vinovat.
fii dura, chiar daca sufletul tau bun si bland se opune, fa-ti loc de respirat in jurul tau si traseaza niste limite pe care ea sa nu aiba voie sa le incalce.
si fa ceva pt. voi! iesiti la cafea, la film, la plimbare, ca nu o sa moara soacra in cele 2 ore in care sunteti si voi din cand in cand plecati, pt. ca din cate inteleg, nu e pe moarte.
cat despre azil, o spun cu mana pe inima, in momentul in care eu ajung sa nu ma mai pot misca in mod natural ( normal, am vrut sa zic ) , vreau la azil nene! acolo exista si serviciu medical, si oameni de varsta mea cu care pot discuta despre muzica despre vremea noastra, despre discotecile in care mergeam, sa jucam un macao, o septica, un cinel-cinel, spanzuratoarea, ceva....acolo, unde e generatia mea si unde preocuparile sunt comune, m-as simti mai bine decat in casa cu un/o oarecare cu care nu pot comunica, pt. ca ideile se schimba de la generatie la generatie.
caminele de batrani nu sunt chiar asa bau-bau cum le-a mers vestea
ioanashiatat
Postat pe 25 Iulie 2008 13:30
eu zic sa o trimiti la dracu .si asta cat mai repede.....decat sa te innebneasca ea pe tine mai bine tu pe ea.........ca o consolare: toate sunt asa......daca ai nervii tari ai putea sa o ignori...dar...nu prea mult timp bafta cu acritura
mihaelascorpions
Postat pe 26 Iulie 2008 03:07
multumesc mult pentru incurajari! Am ras putin, chiar asa, de ce sa nu spun NU acestei situatii care ma raneste?, ei, dar vedeti voi, acest lucru , sa spui NU e foarte greu de invatat. Parca mi se pune un nod in gat si ma simt vinovata ca nu fac ceva ce as putea dar care nu doresc sa fac..ca si atunci cand nu vrei sa dai la cersetorul de la biserica, asta sa fie slabiciune? daca asa vad altii,pacatul lor daca profita de asta. Eu o sa incerc sa fiu mai hotarata, sa-mi apar spatiu interior, nu mai merita ce fac.Ce-mi pare cel mai rau e ca dintr-o mare dragoste ce am avut-o pt el, acum s-a redus la ganduri de dispret, da , am curajul sa o spun, nu am vrut sa o fac pana acum, dar trebuie sa recunosc adevarul. cred ca asta ma doare cel mai mult, sa-mi dau seama ca sentimentele mele s-au stins.Sa fie doar vina soacrei? A mea pt ca am fost prea slaba sa pun piciorul in prag? Ca regret ca l-am ascultat pe el si am tot amanat sa fac copii ca...mai incolo... Macar mi-am ascultat instinctul candva si nu mi-am vandut apartamentul meu pe care-l am de dinainte de a fi cu el.Si, Ioanashiatat, l-am facut singura, nu l-am primit si sunt mandra de asta si ca pot EU sa-mi ajut parintii,
va pup
maralupu
Postat pe 26 Iulie 2008 08:49
bravo, bine ai facut ca nu ti-ai vandut apartamentul!
pt.ca este sprijinul tau in cazul in care te hotarasti vreodata sa o iei de la inceput!
eu cred ca nu este doar vina soacrei in ceea ce se intampla intre voi doi, relatia este a voastra, si amandoi trebuie sa aveti grija de ea, iar daca el iti arunca in spate toate responsabilitatile si amana ceea ce iti doresti tu...nu te intrebi oare care este rostul tau in relatia asta?
daca il dispretuiesti, inseamna ca e ceva mai grav decat lenea lui.
parerea mea personala: ar trebui sa iti iei viata in maini si sa renunti la rolul de mama ranitilor.
sa nu te trezesti cu un picior undeva in momentul in care nu mai este nevoie de serviciile tale
ioanashiatat
Postat pe 28 Iulie 2008 02:32
TE INTELEG PERFECT SI IMI PARE RAU CA TRECI PRIN ASTA.TREBUIE SA I EXPLICI LUI PRIN CE TRECI, CE SIMTI SI DACA TE IUBESTE, IN MODUL CEL MAI ELEGANT SI FRUMOS VA VORBI CU MAMA LUI SI II VA SPUNE CA TE IUBESTE SI E FOARTE IMPORTANT PT EL CE TE SIMTI...SOLUTIA CEA MAI BUNA E SA STATI VOI 2 SINGURI, LUPTA PT ASTA...SI BIBLIA SPUNE CA NU E BINE SA STAI CU PARINTII DUPA CE TE CASATORESTI.FI TARE SI LUPTA PT LINISTEA TA SUFLETEASCA.EL TREBUIE SA TE INTELEAGA.
andreea9
Postat pe 28 Iulie 2008 06:19
vai maralupu cand am citit comentariile tale imi imaginam o femeie la vreo 50 si de ani, mai ales ca ziceai ca nu mai ai relatii intime cu sotul tau. La varsta ta (esti f tanara) asta nu prea e o situatie normala si mai ales ca ai ajuns sa-l dispretuiesti pt. ca te lasa singura sa o ingrijesti pe mama lui.
Si nu am inteles nu ati facut copii ca sa fie soacra ta pe post de copil sau cum??
Eu zic sa vorbesti cu el si sa lamuriti problema. Nu se poate sa se bage soacra in relatia voastra chiar asa. Si voi?? cat sa asteptati sa faceti un copil pana moare ea?? Plus ca dupa 30 de ani faci copii mai greu ... dar fireste pt. asta ar trebui sa fie si el de acord.
Josie
Postat pe 28 Iulie 2008 15:45
dragele mele,eu sunt soacra ,va cred ,caci stiu ce fac unele mame de baieti,cred ca baiatul inca le apartine si gresesc ,caci asa mai mult il pierd,explicatile calm fara ca fiul sa fie de fata ,incercati cu calm si cu rabdare, sa le spuneti ca voi aveti intentiile cele mai bune ,sa faca si dumnealor in asa fel sa fie bine ,caci la batranete ,pe mina voastra ajung,cum la crescut ea pe fiul ei si cum nu iar placea sa-l supere mama voasta tot asa nici mamicilor voastre nu le place sa va stie suparate .sa se retraga si sa dea sfaturi doar daca sunt cerute!va pupic si sa le limineze Dumnezeu mintea
BALASICA55
Postat pe 28 Iulie 2008 16:11

Postat pe 3 August 2008 16:07
pvestea mea e putin mai altfel..soacra-mea e ok,sa zicem...problema ei e ca e maniaca in ceea ce priveste constructiile,..daca ar fi dupa ea am zugravi in fiecare luna,Stau de 4 ani in acea casa,..nu a fost an in care sa nu zugravim intr-o camera,...vine de dincolo cu ceva banuti,...si se pune pata..tre sa facem in baie...sau uite cum arata bucataria"sau ce fain si-o facut vecina",..Imi vine sa mor,Ea nu are alt venit decat cel de dincolo,si ala la 6 luni,in rest noi o tinem,..dar de...e casa ei.Nu am mai fost intr-un concediu de 3 ani ptr ca nu avem bani,dar ptr fitzele soacra-mi sunt.Si ce e mai tare,acum inainte cu o luna de casatorie,..cu atatia bani de cheltuit ptr pregatii,..binenteles ca a trebuit sa ZUGRAVIM,(doar in sufragerie..)si de acolo am ajuns sa facem si bucatariea sa luam parchet ,covor nou,candelabru,caci nu se mai potrivesc cu zugraveala.Da-ti-mi un sfat va rog ca nu mai rezist.
Mai rau e ca sotul meu normal ca e de acord cu ea...Parerea mea e doar la stadiul de parere.
gabyt
Postat pe 7 August 2008 08:25
Vecini care sa-si renoveze casa nu ai?

Postat pe 7 August 2008 18:05
Sa nu uit inscrie-ti sotul si nu in ultimul rand pe tine intr-o excursie ca si cum ar fi o premiere de la serviciu. Daca vrea merge daca nu "ameninta-l" ca te duci singura ca astfel de "pomana" nu se pierde. Daca nici atunci rezista e clar este iremediabil pierdut si pleaca singura in excursie.

Postat pe 7 August 2008 18:09
nu vreau sa te sperii dar in aceeasi situatie am fost si eu. Si am ajuns la divort. Inca nu am bagat actele dar nici mult nu mai am, am plecat de acasa de 6 luni iar el deja si-a gasit pe altcineva cu care locuieste si doarme in acelasi pat in care am dormit si eu. De ce? din cauza mamei lui care mereu zi de zi gasea cate ceva de reprosat, gasea ceva de spus. Nici macar mancare nu mai puteam face din cauza ei. Nu spun ca eu nu am avut partea mea de vina dar nici el nu a vrut sa ne mutam cu chirie, motivand ca nu avem bani. Viata merge mai departe chiar daca mai am cateodata regrete ca am plecat atunci cand vorbesc cu el la telefon ma conving ca am facut bine ceea ce am facut. O viata lunga langa el, care asculta de mamica, nu aveam. Am fost casatoriti 2 ani, si nu am ramas insarcinata pentru ca mamica considera ca nu este inca timpul. Stia ea ce stia. Vorbeste serios cu el si cadeti la un acord. Daca nu este de acord sa plecati sau macar sa vb cu mama lui si sa nu te mai deranjeze parerea mea este sa te gandesti bine la ceea ce vrei de la viata si la cum vedeai si credeai ca va fi o casatorie. Nimeni nu spune ca e usor dar daca eista intelegere intre voi atunci este ok.
mariangel
Postat pe 8 August 2008 18:40
Hei fetelor,
Daca sunteti in stare sa luati decizia de a va culca cu un barbat, ba chiar de a va casatorii cu el (un angajament care implica si responsabilitate nu numai sex si confort financiar) ce va opreste sa locuiti singuri? E atit de simplu.O garsoniera amarita, cu o saltea pe jos dar stii ca esti liber.Pai nu?

Postat pe 9 August 2008 07:41
dar atunci cand nu ai aceea mica garsoniera si nici bani de chirie? ce faci atunci? Te gandesti la ce frumos va fi si faci compromisuri.
mariangel
Postat pe 11 August 2008 17:22
abia acum am mai avut timp sa intru pe forum..nu stiu ce baliverne insiri, ai inteles gresit.buretele la-m pus in chiuveta in loc p marginea chiuvetei si era vorba d buretele din bucatarie.si ai mei au fost in spania si spania e la 1000 d km d romania ecva d genu, nu am stat s aii numar.pentru retsul mesajului nu ma mai obosesc sa iti dau explicatii.
speechless
Postat pe 12 August 2008 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum dovedesc ca sotul meu e casatorit cu inca o femeie???? 147 De la: alfredodecurtofreco 30 Octombrie 2010 13:29
Sa renunt la el ? 17 De la: kudika_971494 29 August 2014 14:29
Rog o parere si un sfat 15 De la: Max2 3 Decembrie 2011 15:39
Terapia de cuplu poate sa reinfiripe iubirea adolescentina intre soti ? 27 De la: yumy 25 August 2011 14:17
imi este cu adevarat prietena? 40 De la: kudika_3447 26 Martie 2012 02:51