Setari Cookie-uri

profetul Mohammad in biblie

doamna wdy eu nu am stiut situatia dvs pana nu am citit azi,dar totusi indiferent de diferentele de opinie pe care le-am avut in trecut consider totusi ca sotul dvs gresete atunci cand le impune copiilor sa se roage sa faca ceva fara voia lor.tot ceea ce face sotul dvs este gresit si in silam este pacat.dar nu o sa continui sa vorbesc despre islam caci nu vreau sa ne mai contrazicem ci as dori daca imi permiteti sa alegeti dvs ce e bine pentr copii dvs,iar daca nu sa le dati voie sa-si exprime singur dorintele lor sau ceea ce ei simt si cu siguranta tatallor isis va da seama ca a gresit obligandui sa faca ceva impotriva vointei lor.caci credinta nu se impune credinta vine din partea interiaoara a sufletului iar ei trebuie sa-si doreasca asta.cu respect era doar o parere a mea sper sa nu o intelegeti gresit....pace
pace
Postat pe 29 Martie 2008 19:12
COPII MEI SUNT MUSULMANI SI ASA VOR RAMANE CAT VA DEPINDE DE MINE.,INDIFERENT DACA TATAL LOR VA MAI FI CU NOI
wdy
Postat pe 29 Martie 2008 19:34
pt wdy... sa inteleg ca sotul dvs este bolnav nu?imi pare rau!cerdeti-ma daca stiam prin ce situatie sunteti nu mi-as fi permis sa ajung s ama contrazic cu dvs,as fi inceracat sa fiu o prietena buna pe cat se putea sper totusi ca-mi ve-ti ierta micile mele scapari...cu respect...pace
pace
Postat pe 29 Martie 2008 19:39
da ,sotul meu este bolnav cronic ,si cu un handicap fizic usor,in urma unui accident.
wdy
Postat pe 29 Martie 2008 20:43
Am inteles ce fel de persoana esti WDY, se vede ca esti o femeie puternica, care stie ce vrea. Poate si tu in felul tau ai dreptate, daca nu ai intalnit nici un exemplu fericit, e logic sa gandesti asa. Cat despre forum nu-l numi chiar razboi[caci eu am trecut prin unul, la propriu, si nu e chiar asa de roz], sunt niste simple diferente de opinii, care in final nu v-a schimba prea multe in existenta noastra.Si vreau sa-ti mai spun un lucru, si eu urasc minciuna ft mult, sinceritatea e unul din calitatile mele[ sau defect cateodata].

Postat pe 29 Martie 2008 22:08
Fetelor,am recitit ceam scris pe aceste posturi ,si-m cer scuze pentru greselile facute(gramaticale)si pentru "intepaturile" ce le-am postat.Suntem asa de asemanatoare in durerea noastra! Si as vrea sa pot aduce un pic de bucurie acolo unde este tristete,si daca vreti sa ramanem prietene (cele ce vor)cereti-mi adresa de e-mail(mesynger) si v-o dau.Va iubesc pe toate.Noapte buna!
OCTAIA
Postat pe 29 Martie 2008 22:31
pt WDY,ma bucur pt tine sincer ,cred ca esti o femeie de admirat nu numai pt modul cum faci fata greutatilor dar si pt taria ta de caracter,multumesc pt raspunsuri,ideea este ca am o prietena mai in varsta decat mine a carei fetita este mai mereu data la o parte din viata de zi cu zi a colegilor de scoala pt ca are alta religie,si e groaznic sa vezicu ce sechele poate ramane un copil de numai 13 ani din cauza asta.ca fiinta e atat de inteligenta si de "lipicioasa" dar la scoala se poarta groaznic,nu are prieteni si mai mereu se cearta cu cate cineva,e un baietoi si jumatate.daca ai rabdare s-o cunosti e de-a dreptul fascinanta,iti spun asta pt ca a trebuit sa o meditez la o anumita materie si de multe ori aveam impresia ca eu sunt cea care da teste....de incredere.... nu ea ...sa dea testele pe care i le dadeam eu.inca o data iti multumesc pt raspunsurile sincere.
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Martie 2008 14:10
pt eva... nu ma documentez toata noaptea dar din pacate...aia este ora la care imi permit sa ma delectez in fata calculatorului,pt ca in rest.....munca munca si iar munca ...tot in fata calculatorului,undeva in jur de minim 10-11 ore pe zi.nu sunt o obsedata de munca dar nuimi place sa las lucrurile neterminate asa ca daca ti se pare ca stau pana tarziu la calc...asta este,nu ca justificare,Doamne fereste.
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Martie 2008 14:18
d-na pace ...io de felul meu sunt ma zbuciumata asa...cum spun prietenii mei dar...va multumesc pt urari,si imi permit sa vi le intorc cu aceeasi marinimie ,no..numa' bine,cum spun ardelenii
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Martie 2008 14:21
DRAGA EMA ,DIN ACELASI MOTIV AM ALES SA-MI DUC COPILUL LA O SCOALA PARTICULARA,DESI EFOTRUL ESTE F MARE ,FINANCIAR VORBIND.COPII RAMAN CU AMINTIRI NEPLACUTE ,SUNT COMPLEXATI ,SI SE CONSIDERA INFERIORI.DACA PRIETENA TA ARE POSIBILITATE SA-SI DUCA COPILUL LA SC.PARTICULARA.DIN FERICIRE SC. LA CARE INVATA FETITA MEA ESTE INTERNATIONALA, SUNT MULTI COPII DE ACEEASI RELIGIE CU EA SI TOTUL E OK.
wdy
Postat pe 30 Martie 2008 14:39
din pacate,sau fericire daca vrei,este mama singura iar fetita a cresct-o singura,nu pt ca nu este maritata cu tatal fetitei ci pt a fost mereu absent.meditatiile de care iti scriam ,le-am facut de placere pt ca stiam ca are nevoie de ajutor si era singurul mod de a o rasplati pt tot sprijinul moral pe care mi l-a oferit intr-o perioada neagra din viata mea.cel mai mult m-a impresionat la ea ca desi este de alt rit religios,intre noi nu au fost niciodata divergente de opinie referitoare la credinta si religie,am abordat subiectul dar niciodata nu mi-a impuiat capul cu chestii inutile ,citate din biblie sau alte chestii de genul,de aceea ...te-am comparat cu ea si cred ca pe undeva sunteti la fel....
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Martie 2008 14:48
DACA ESTE MUSULMANCA POATE CERE AJUTOR DE LA ORGANIZATIILE EXISTENTE IN ROMANIA,IN SPETA TAIBA,TAXA SCOLARA NU CRED CA DEPASESTE 100 EURO ,EU PLATESC 150LUNAR.SI AU FOST MOMENTE CAND NU AM PUTUT PLATI SI M-AU PASUIT,.AM O PRIETENA CARE NU A MAI REUSIT SA PLATEASCA TAXA,SI A HOTARAT SA-L DUCA PE BAIATUL EI LA SC DE STAT,DAR A DAT MAI MULTI BANI LA PSIHOLOG,APOI A REVENIT .CE SA-TI ZIC ,CRED CA ACESTI COPII VOR APRECIA CE EFORTURI FACEM PT LINISTEA LOR ,SI VOR FACE SI EI EFORTURI SA FIE COPII BUNI SI IUBITORI.FETITA MEA A INTELES SI ESTE FOARTE CUMPATATA,NU ARE DORINTE EXAGERATE.TE PUP
wdy
Postat pe 30 Martie 2008 15:10
nu e musulmanca si comunitatea din care face parte o ajuta,insa situatia ei este f diferita de a ta.multe probleme de familie la mijloc si eu imi doresc doar sa inteleg anumite lucruri ca sa o pot ajuta eu,nu si-ar permite acum o scoala particulara dar anul asta in toamna incepe fetita liceul.imi doresc din suflet sa intre la unul bun si din eforturile pe care le face se vede ca isi doreste acelasi lucru.pt mine ca am ajuns sa o cunosc si a ajuns sa aiba incredere in mine este ok,doar ca mi-asi dori tare mult sa treaca peste chinurile scolii generale si sa se adapteze mai bine la liceu.sa faca sport sa nu se mai ia la harta mereu cand cineva se leaga de ea..e mereu in defensiva...de aceea vroiam sa inteleg alte situatii de genul asta ...cand copiii de rituri religioase diferite ...dau nas in nas unii cu altii.poate asa inteleg mai multe si pot sa ajut copilul asta sa nu mai fie asa baietoi.mai e si frumoasa foc...si baietii cred ca si de aia ii fac zile fripte.
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Martie 2008 15:24
iar raspunsul meu doamna ema este Sa va lumineze Dumnezeu inima cu bunatate caci se vede ca dvs chiar cauati un motiv de cearta doar ca sa demonstrati ceva ce inca nici dvs nu credeti ca sunteti in rest lasati oamenii in pace iar daca doriti sa fiti profesoara sau sa adati lectii de viata credeti-ma sunt multe locuri unde persoane ca dvs isi pot oferi ajutorul voluntar fara a se face mare haz ne decaz asa cum doriti dvs.Credeti-ma sunt multi care striga dupa ajutoriar dvs veniti aici si srieti pe topic cuvinte copiate dintr-o carte................in rest va rapund ardeleneste caci ma mandresc ,,no mai vorbim,, paceee Dumnezeu s ava binecuvanteze
pace
Postat pe 31 Martie 2008 13:38
la arat s-or inceput lucrarile de mult...d-na pace,ma repet multumesc pt urari si vi le intorc intocmai...dar meditatiile la matematica nu au nici in clin nici in maneca cu lectiile de viataaaaa!!!!!cuvinte copiate dintr-o carte???? eva ce nici eu nu cred ca sunt????? si mai spuneati de cine judeca pe cine!!!!!m-am distrat copios citind raspunsul d-v si credeti-ma ca nu exista absolut nimic mai vesel pe ziua de azi....pana acu....doar nu-i trecuta ziua...mai e timp sa ne dam in stamba.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Martie 2008 13:59
ce vocabular..cred ca ati imprumutat cuvintele sau mai bine zis ati stat mult sa cautati in dex nu?sunt sigura de asta si cu siguranta aveti vreo poveste fantoma in spatele dvs...pacat credeam totusi ca dati dovada de bun simt....si va credeam totusi mai culta dar dupa cum se vede m-am inselat si daca nu va gasiti locul pe pamantul asta de ardeleni cautati in alta parte pe glob caci se vede ca nu mai aveti loc de nimeni si se vede cat de rau intentionata sunteti doriti sa iesiti in fata cu ceva dar nu stiti cu ce .......va sta bine asa cu acest comportament caci va caracterizeaza asa incepi sa cunosti oamenii va rog aveti grija decalculele dvs matematice decat sa va obositi sa mai postati cate un comentariu rautacios..caci cum am spus nu va cunosc si nuci nu-mi doresc sa cunosc persoane rautacioase si rau intentionate ,,no ca amu sper sa va ajunga..,,si draga me nu te mai obosi satastezi doar casa raspunzi,,eu iubesc oamenii asa cum sunt cu bune cu relecum sunt ei imi plac si incerc sa ii respect dar sunt unii printre noi de....Domane fereste..pace

Postat pe 31 Martie 2008 16:02
Domana Ema am uitat sa va zic un lucru foarte importanta:Daca ma-ti fi cunoscut va-ti fi dat seama ca nu sunt un monstru de aceea as dori ca oricine va citi povestea mea sa nu condamen sa nu blameze,sa nu aduca acuze sau injurii ci doar pareri si daca una dintre voi considera ca am gresit procedand asa atunci voi incerca sa tin cont de asta.
Va povesteam de faptul ca eu nu pot avea copii asta era chiar inainte sa intru eu peforum si sa imi expun o parere.

Voi trece direct la subiect caci sunt in timpul servicicului si nu pot sa profit prea mult.
Este vorba despre fetita mea:ziceam ca este un copil abandonat de mama ei dintr-o secta pocaita cu parinti pocaiti,numai ca in saptamana in care fetita s-a nascut in aceea saptamana am si primit-o ,,ca dar,,exact aceste erau cuvintele.Eram foarte socata de acest fapt pt ca doar sotul meu sti originea cestei femei si avea relatii in ceea ce priveste prsoana ei.
Fetita avea o saptaman si 2 zile am acceptat sa o resc eu problema erau actele ei.Certificatul de nastere etc...sotul meu a zis ca nu este nici o problema asta ca se va ocupa el..zis si facut...dupa o luna de zile fetita purta numele nostru avea documentatia necesara si am putu sa o inscriu la un medic de familie si sa ii pregatesc un viitor minunat.
Ganditi-va ca mama mea este medic si a insistat sa mergem in Cluj sa ii facem toate analizele sa nu sufere de vreo boala si etc..zis si facut dupa 2 ani de zile reusim si noi sa mergem in Cluj si am inceput toata investigatia necesara.La scurt timp la aproape vreo 3 saptamani primesc prin posta un rezultat care m-a socat enorm,atat rezultatele de la analizelemedicale cat si un test Adn facut de mama mea fara sa stim noi.
Test prin care rezulta ca,sotul meu este tatalbiologic a copilului.
Am ramas socata am crezut ca fuge pamantul sub mine,dar m-am gandit si am meditat un timp si am zis cacopilul n are nici o vina.Normal ca laaflarea acestei vesti sotul meu mi-a spus adevarul.Va rog sa ma credeti am zis a am cladit o familie pe minciuna dar cu timpulam trecut cu vederea acest incident si am crescut un boboc de fetita minunat.Oare doamna Ema considerati ca am gresit,incercand sa ofer acestui copil un camin?oare am gresit prin faptul ca sunt ardeleanca?oare domana Ema putem noi oare sa catalogam oamenii doar asa print-un simplu comentariu?sunteti cadru didactic dupa cate am inteles oare si copii nostri vor lua exemplu nostru?
De ce am scris asta este pentru ca am dorit sa nu mai intram in polemica si sa incercam sa dezbatem povesti reale despre viata si poate ca una dintre noi sau uneledintre noi au cunostinte mai vaste despre viata si ne pot spune cum sa interactionam cu viata,prin incercari,gresesli,esecuri,....
Si Domana Wdy are o poveste extraordinara de viata iar noi din egoism nu am bagat de seama si ca noi mai sunt multe...
Acum vreau sa spun ca am o familie fericita nemaipomenita,intrebarea mea este:CUM ATI FI PROCEDAT VOI SCUMPE DOAMNA DACA ATI FI FOST SUPUSE UNEI ASEMNEA INCERCARI?SAU CUM ATI FI REACTIONAT DACA ATI F AFLAT CA,COPILUL ABANDONAT PE CARE L-ATI CRESCUT DVS ESTE CHIAR COPILUL SOTULUI VS?Doamna Ema tot ceea ce am trait eu in viata a fost o adevarata lectie despre viata.
Am incercat intotdeauna sa invat lucrurinoi si sa testez gustulamar al vietii.Ca am gesit eu pe undeva asta ramane la atitudinea lui Dumnezeu si sa il lasam pe El sa ne judece pe toti....cu respect pace..am scris scurt si la obiect caci sunt in timpul servicului iar acasa nu am timpcaci ii dau tot timpul meu copilului....
pace
Postat pe 31 Martie 2008 16:31
PS:NU AM VORBIT DESPRE POVESTEA VIETII MELE DIN CAUZA FAPTULUI CA ATI FI INTERPRETAT GRESIT.S-AR FI AMESTECAT AICI PROBLEMELE RELIGIOASE CU CELE ALE VIETIIDE ZI CU ZI.DE ACEEA AM LASAT LUCRURILE ASA.DAR AM VAZUT IN ANUMITE COMENTARII CA SE SCRIU SI MI SE ADRESEAZAANUMITE ACUZE SI INJURII SI CHIAR SI O CARACTERIZARE A MEA INCAT AM FOST NEVOITA SA INCERC SA SCHIMB SUBIECTUL CHIR SI DACA MI-AM TRECUT PESTE VOINTA.
DE ACEEA SCUMPEDOAMNE NICIODATA NU CARACTERIZATI PE NIMENI CACI IN SPATELE FIECARUIA EXISTA O POVESTE NUMAI DE NOI STIUTA,IAR PENTRU NOI POATE II O LECTIE DE VIATA.CU RESPECT...
pace
Postat pe 31 Martie 2008 16:39
te inseli daca ai impresia ca mi-asi fii facut vreo idee gresita.ador copii si povestile lor....si sper sa iti implineasca visele tale si ale ei ca persoana.sincer cred ca asi fii ales calea pe care ai ales-o tu daca asi fii fost pusa intr-o situatie asemanatoare,pt ca fiecare dintre noi ascundem in spate o poveste dureroasa.
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Martie 2008 17:22
Multumesc doamna Ema stiam eu ca totusi sunteti aceea doamna onesta exact asa cum ma gandeam.
Numai ca povestea mea nu se sfarseste aici.aAcum trebuie sa trec printru-un proces lung si dureros.
Un proces intre mine si mama ei naturala.Nu mi-e frica ca caci voi pierde copilul,nu am cum,am incredere in Dumnezeu,caci datorita Lui AM putu sa gandesc lucid si clar.De tot ce-mi este frica este sa nu-mi fure copilul caci daca as pierde ratiunea mea de a trai am muri eu si speranta mea....
Considerati ca ar trebui sa ne intelegem prin cale amiabila sau sa ne judecam?caci eu am o singura speranta:CREDINTA MEA!CREDINTA IN DUMNEZEU!
pace
Postat pe 31 Martie 2008 17:38
D-na Pace,dincolo de sufletul dv-stra se vad problemele pe care le aveti ,din pacate la unele comentarii se simte o aciditate acerba si nici divergentele de opinii nu le suportati prea bine ceea ce rezulta un fond nervos sensibil.va admir puterea de trece prin viata si de a va rezolva problemele si va felicit pentru taria de caracter de care dati dovada.la inceput am fost surprinsa de patima cu ,care va sustineati parerile religioase dar mai apoi am realizat ca este un refugiu dar mare atentie sa nu cadeti in extreme ca si asta e o boala precum depresia.va sfatuiesc sa consultati un psiholog pentru ca treceti printr-o perioada dificila si aveti nevoie de ajutor si putere de a lupta.oricum acel DUMNEZEU al nostru al tuturora bun si iubitor de oameni o sa va ajute in rezolvarea problemelor mai ales ca e vorba de sufletul unui copil nevinovat.din pacate v-ati iertat sotul dar nu a-ti uitat.regret prin ce treceti si nu va pot ajuta decit cu o vorba buna si un sfat daca aveti nevoie dar totul face parte din incercarile vietii .mult curaj si zimbiti orice ar fi pentru ca ura si rautatea nu aduce nimic bun.toate cele bune!

Postat pe 31 Martie 2008 18:10
daca vrei parerea mea sincera...asi lupta pana la ultima suflare pe cai legale sau ilegale daca vrei pt un copil....cat despre drepturi legale,ale mamei naturale....am vazut cu totii cat de absurda poate fii justitia din romania.avocatii iti pot da sfaturi dar nu iti pot garanta absolut nimic.m-ai lasat fara drept de replica pt ca daca asi putea sa te ajut macar cu un sfat cu cea mai mare placere asi face-o,dar nu pot pt ca nu am fost pusa niciodata in situatia asta.ceea ce pot sa iti spun...lupta cu toate mijloacele si nu te lasa doborata.pt un copil merita sa iti sacrifici viata daca trebuie.
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Martie 2008 18:25
d-na mariana_popescu va multumesc de aprecieri,daca dumneavoastra le-ati scris,tin sa va anunt ca sunt ardeleanca nascuta asi crescuta in brasov,din parinti insa sunt doar pe jumatate cealalta sunt olteanca.insa imi place sa ma repet oleaca "la arat s-or inceput lucrarile de mult" si continui sper ca s-au si termiat.asta imi aminteste de bancul ala de pe vremea lui ceasca "OPRITI ARATURILE CA S-AU DEPASIT GRANITELE TARII" de aceea mi se pare in continuare haioasa treaba...,chestia,sau subiectul de mai sus.nu mai fac calcule matematice de mult,acu lucrez din fericire in alt domeniu....
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Aprilie 2008 01:02
Muslim, desi nu mai esti pe aici tin sa-ti spun ca pe mine m-ar deranja enorm sa port voal pe cap sau si mai rau, peste fata. SA-ti acoperi fata are semnificatii diferite in functie de civilizatie si cultura. Cantemir spune ca pe vremea lui in Moldova femeile si mai ales fetele nu-si acopereau fata nici cu cel mai subtire voal, pentru ca asta era simbolul necurateniei sexuale. prin urmare, un voal gros peste fata ar fi fost probabil echivalent cu a fi prostituata.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Aprilie 2008 00:30
doamna wlfy atat in islam cat si in crestinism valul pe capul unei femei inseamna curatenie sufleteasca si smirenie...intreaba si pe un preot sa-ti spuna ce inseamna o femeie cu capul descoperit,mai ales in biserica....cat despre ceea ca dumneata n-ai putea sa-l porti,,,este alegerea ta...iar daca sunt oameni care vor sa-l poarte ,dumnezeu cu ei...de ce criticam femeile musulmane ce poarta val,dar nu criticam maicutile manastiresti...?????///valul unei musulmane si al unei crestine sunt identice dupa sens...si inca ceva despre valul peste fata,nici in quran nici in hadisuri nu e scris despre val pe fata...asta se trage de la femeile ce locuiau in pustiu,si valul peste fata atat la barbati cat si la femei era o metoda de protectie impotriva furtunilor de nisip si razele dogoritoare ale soarelui...

Postat pe 12 Aprilie 2008 14:05
Pe mine nu ma intereseaza daca fetele vor sa poarte voalsau nu, e problema lor. Stii, islamul si musulmanii sunt departe de a fi preocuparea vietii mele, insa am avut de-a face cu ei pentru o perioade de aproximativ un an si am avut ocazia sa vad cum sunt.Dupa cum ti-am mai spus, nu voi respecta niciodata o femeie care accepta niste lucruri valabile numai pentru ea, nu si pentru barbatul ei. Pentru mine o prostituata este mai sus decat o femeie care nu-i iese din cuvant sotului ei. Asa ca daca si barbatii si-ar acoperi parul, ar fi ok. Dar nu e deloc asa. Eu nu am spus niciodata ca e obligatie religioasa sa-ti acoperi fata, in coran este scris ca dintr-o femeie trebuie sa se vada numai mainile si fata. Insa sunt araboaice care nu isi arata chipul, chiar daca nu din motive religioase, si e oribil sa vezi asa ceva. Dupa cum ai spus, calugaritele crestine isi acopera prul, dar ele sunt calugarite, se izoleaza si nu traiesc in lumea obisnuita. Asa ca daca vad o astfel de femeie pe strada in Bucuresti, e o exceptie. Pe de alta parte, la musulmani religia spune ca orice femeie trebuie sa poarte voal, nu numai (eventualele)calugarite, fiindca la voi nu exista. Sigur, sunt tari arabe mai liberale, dar pentru ca s-au departat intr-o anumita masura de religie. In Liban nu e obligatoriu sa porti voal, in Arabia Saudita da, si nu numai pentru musulmance, ci pentru toate femeile care traiesc sau viziteaza tara respectiva, indiferent de religia lor.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Aprilie 2008 14:31
Arabia Saudita e ultimul loc din lume unde as vrea sa merg, insa in cazul in care as pune vreodata piciorul acolo, ar trebui sa port voal, ceea ce mie mi-ar leza credintele personale la fel cum i le-ar leza unei musulmance interzicerea purtarii voalului. Cand musulmancele traiesc in Europa vor sa li se permita sa-si acopere parul pe motiv ca tine de civilzatia lor. In schimb cand europeancele merg in Arabia Saudita SUNT OBLIGATE sa poarte voal, chair daca conform civilizatiei lor nu trebuie sa faca asta. Daca ar exista corectitudine ar trebui ca noi sa va permitem in tarile noastre sa purtati voal, dar si voi sa ne permiteti in tarile voastre sa nu purtam voal.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Aprilie 2008 14:36
wolfy ...sunt de acord cu ceea ce zic,recunosc ,esti mai documentata si mai inversunata ca mine ...felicitari,dar nu iti raci gura(mainile)degeaba.o vorba batraneasca spune:nu poti invata cal batran in buiestru.ceea ce inseamna ca oricat ai incerca sa faci un om sa vada realitatea ta..nu o va vedea decat pe a lui.noi crestini europeni vedem viata noastra in felul in care am ales sa o traim,ne consideram evoluati s.a.m.d. daca faci o comparatie cu lumea asiatica sau lumea araba....ai sa vezi alte traditii si alte obiceiuri.parerea mea este ca nu religia le impune lucrurile respective,nu fac toate lucrurile pe care le fac in numele religiei sau al traditiilor,ci le fac in numele socialului,in numele civilizatiei in care traiesc.dau vina pe religie pt privatiunile la care singure se supun.efectiv religia e doar o justificare a acceptarii faptului ca te supui.iar eu asta n-o sa inghit cate zile 'oi avea...nu dtorita faptului ca m-am nascut libera s icrestina ci pt ca din pct-ul meu de vedere femeia ii e cel putin egala barbatului si ambii se completeaza reciproc.nu mai vb de vestimentatie nu mai vorbesc de religie ci de bun simt in sine.
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Aprilie 2008 16:11
pt @ cleopatra86 -esti un pic dezinformata da si la crestini se spune ca femeia sa aiba capul acoperit dar in biserica , cand se roaga nu in viata de zi cu zi si in nici un caz sa i se vada doar fata si mainile spune ca in principal sa fie capul acoperit:
"4. Orice bãrbat care se roagã sau prooroceºte, având capul acoperit, necinsteºte capul sãu. 5. Iar orice femeie care se roagã sau prooroceºte, cu capul neacoperit, îºi necinsteºte capul; cãci tot una este ca ºi cum ar fi rasã.
6. Cãci dacã o femeie nu-ºi pune vãl pe cap, atunci sã se ºi tundã. Iar dacã este lucru de ruºine pentru femeie ca sã se tundã ori sã se radã, sã-ºi punã vãl.
7. Cãci bãrbatul nu trebuie sã-ºi acopere capul, fiind chip ºi slavã a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bãrbatului.
8. Pentru cã nu bãrbatul este din femeie, ci femeia din bãrbat.
9. ªi pentru cã n-a fost zidit bãrbatul pentru femeie, ci femeia pentru bãrbat.
10. De aceea ºi femeia este datoare sã aibã (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
11. Totuºi, nici femeia fãrã bãrbat, nici bãrbatul fãrã femeie, în Domnul.
12. Cãci precum femeia este din bãrbat, aºa ºi bãrbatul este prin femeie ºi toate sunt de la Dumnezeu.
13. Judecaþi în voi înºivã: Este, oare, cuviincios ca o femeie sã se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?
14. Nu vã învaþã oare însãºi firea cã necinste este pentru un bãrbat sã-ºi lase pãrul lung?
15. ªi cã pentru o femeie, dacã îºi lasã pãrul lung, este cinste? Cãci pãrul i-a fost dat ca acoperãmânt.
16. Iar dacã se pare cuiva cã aici poate sã ne gãseascã pricinã, un astfel de obicei (ca femeile sã se roage cu capul descoperit) noi nu avem, nici Bisericile lui Dumnezeu. Epistola întâia cãtre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel NT". Daca nu ai citit Biblia nu fii asa sigura ca ai dreptate.
Josie
Postat pe 12 Aprilie 2008 20:07
WOLFY2225 TE ROG PRIVESTE CE POZE ARE MUSLIM,CE MINTE BOLNAVA ACOPERA CAPUL UNUI BEBELUS,AM FOST SOCATA SI FURIOASA,ORI ESTE MUSULMANCA DIN NASTERE SI ASTA NU INTRA IN DISCURIA MEA ,ORI A FACUT POZE DOAR PENTRU DISTRACTIE,SPER SA FIE ASA ,ALTFEL INCLIN SA CRED CA ESTE FUNDAMENTALISTA
wdy
Postat pe 12 Aprilie 2008 21:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rochita Sophia Tolli de vanzare 1 De la: Seraphyca 25 Iulie 2010 21:31
un sfat va rog.. 3 De la: elenacortojan 17 Februarie 2010 19:19
produse cosmetice de la Marea Moarta 1 De la: kudika_11262 4 Iulie 2012 15:58
sanseveria 2 De la: Full_Metal_Jacket 28 Aprilie 2010 00:10
Prietenii de pe Kudika 16 De la: mari58 19 Februarie 2008 21:26