Setari Cookie-uri

profetul Mohammad in biblie

si ca sa-ti demonstrez cat de penibila esti...te contrazici pe tine insuti draga...citez comentariul tau wlfy..."cleopatra draga,genial-o,tu care la 21 de ani ai facultatea terminata si 2 ani de practica,imi explici si mie te rog ce legatura de rudenie exista intre isac,ismael si avraam?"........in primul rand tonul si faptul ca amesteci viata personala in discutia data indica ca esti pusa pe cearta.....in al 2-lea rand........INTRE CEI 3 EXISTA CEA MAI DIRECTA LEGATURA DE RUDENIE........CITESTE,DOCUMENTEAZA-TE SI NU VORBI AIUREA....ISAAC SI ISMAEL SUNT FII LUI AVRAAM,UNUL NASCUT DE SARRA SOTIA ACESTUIA SI AL 2-LEA NASCUT DE O ROABA EGIPTEANA PE CARE ACESTA O STAPANEA..."SI A PUS AVRAAM FIULUI SAU,PE CARE IL NASCUSE SARRA,NUMELE ISAC;SI CRESCAND COPILUL,IN ZIUA CAND A FOST INTARCAT A FACUT OSPAT MARE...VAZAND INSA SARRA CA FIUL EGIPTENCII AGAR,PE CARE ACEASTA IL NASCUSE LUI AVRAAM,RADE DE ISAAC,FIUL EI...A ZIS CATRE AVRAM:IZGONESTE PE ROABA ACEASTA SI PE FIUL EI,CACI FIUL ROABEI ACESTEIA NU VA FI MOSTENITOR CU FIUL MEU,ISAAC!..SI S-AU PARUT CUVINTELE ACESTEA LUI AVRAAM FOARTE GRELE PU FIUL SAU ISMAEL...DAR DUMNEZEU GRAI CATRE AVRAAM:"SA NU-TI PARA GRELE CUVINTELE CELE PU PRUNC SI ROABA,PU CA NUMAI CEI DIN ISAAC SE VOR CHEMA URMASII TAI,DAR SI PE FIUL ROABEI IL VOI FACE NEAM MARE,PU CA SI EL E DIN SEMINTA TA....(1-13,VECH TESTAMENT,FACEREA,CAP 21)deci isaac si ismael erau fii lui avraam......ROABA SI COPILUL EI AU MERS IN PUSTIU...:"SI ERA DUMNEZEU CU COPILUL,SI A CRESCUT ACESTA,A LOCUIT IN PUSTIU,SI S-A FACUT VANATOR;A LOCUIT DECI ISMAEL IN PUSTIUL FARAN SI MAMA SA I-A LUAT FEMEIE DIN TARA EGIPTULUI....(vech test,cap21 randul 20,21)mohammad(saws) s-a nascut in pustiul faran.....si se trage din ismael,fiul lui avraam....deci cum am zis si mai sus

Postat pe 13 Mai 2008 19:19
si ca sa-ti demonstrez cat de penibila esti...te contrazici pe tine insuti draga...citez comentariul tau wlfy..."cleopatra draga,genial-o,tu care la 21 de ani ai facultatea terminata si 2 ani de practica,imi explici si mie te rog ce legatura de rudenie exista intre isac,ismael si avraam?"........in primul rand tonul si faptul ca amesteci viata personala in discutia data indica ca esti pusa pe cearta.....in al 2-lea rand........INTRE CEI 3 EXISTA CEA MAI DIRECTA LEGATURA DE RUDENIE........CITESTE,DOCUMENTEAZA-TE SI NU VORBI AIUREA....ISAAC SI ISMAEL SUNT FII LUI AVRAAM,UNUL NASCUT DE SARRA SOTIA ACESTUIA SI AL 2-LEA NASCUT DE O ROABA EGIPTEANA PE CARE ACESTA O STAPANEA..."SI A PUS AVRAAM FIULUI SAU,PE CARE IL NASCUSE SARRA,NUMELE ISAC;SI CRESCAND COPILUL,IN ZIUA CAND A FOST INTARCAT A FACUT OSPAT MARE...VAZAND INSA SARRA CA FIUL EGIPTENCII AGAR,PE CARE ACEASTA IL NASCUSE LUI AVRAAM,RADE DE ISAAC,FIUL EI...A ZIS CATRE AVRAM:IZGONESTE PE ROABA ACEASTA SI PE FIUL EI,CACI FIUL ROABEI ACESTEIA NU VA FI MOSTENITOR CU FIUL MEU,ISAAC!..SI S-AU PARUT CUVINTELE ACESTEA LUI AVRAAM FOARTE GRELE PU FIUL SAU ISMAEL...DAR DUMNEZEU GRAI CATRE AVRAAM:"SA NU-TI PARA GRELE CUVINTELE CELE PU PRUNC SI ROABA,PU CA NUMAI CEI DIN ISAAC SE VOR CHEMA URMASII TAI,DAR SI PE FIUL ROABEI IL VOI FACE NEAM MARE,PU CA SI EL E DIN SEMINTA TA....(1-13,VECH TESTAMENT,FACEREA,CAP 21)deci isaac si ismael erau fii lui avraam......ROABA SI COPILUL EI AU MERS IN PUSTIU...:"SI ERA DUMNEZEU CU COPILUL,SI A CRESCUT ACESTA,A LOCUIT IN PUSTIU,SI S-A FACUT VANATOR;A LOCUIT DECI ISMAEL IN PUSTIUL FARAN SI MAMA SA I-A LUAT FEMEIE DIN TARA EGIPTULUI....(vech test,cap21 randul 20,21)mohammad(saws) s-a nascut in pustiul faran.....si se trage din ismael,fiul lui avraam....

Postat pe 13 Mai 2008 19:19
si ca sa-ti demonstrez cat de penibila esti...te contrazici pe tine insuti draga...citez comentariul tau wlfy..."cleopatra draga,genial-o,tu care la 21 de ani ai facultatea terminata si 2 ani de practica,imi explici si mie te rog ce legatura de rudenie exista intre isac,ismael si avraam?"........in primul rand tonul si faptul ca amesteci viata personala in discutia data indica ca esti pusa pe cearta.....in al 2-lea rand........INTRE CEI 3 EXISTA CEA MAI DIRECTA LEGATURA DE RUDENIE........CITESTE,DOCUMENTEAZA-TE SI NU VORBI AIUREA....ISAAC SI ISMAEL SUNT FII LUI AVRAAM,UNUL NASCUT DE SARRA SOTIA ACESTUIA SI AL 2-LEA NASCUT DE O ROABA EGIPTEANA PE CARE ACESTA O STAPANEA..."SI A PUS AVRAAM FIULUI SAU,PE CARE IL NASCUSE SARRA,NUMELE ISAC;SI CRESCAND COPILUL,IN ZIUA CAND A FOST INTARCAT A FACUT OSPAT MARE...VAZAND INSA SARRA CA FIUL EGIPTENCII AGAR,PE CARE ACEASTA IL NASCUSE LUI AVRAAM,RADE DE ISAAC,FIUL EI...A ZIS CATRE AVRAM:IZGONESTE PE ROABA ACEASTA SI PE FIUL EI,CACI FIUL ROABEI ACESTEIA NU VA FI MOSTENITOR CU FIUL MEU,ISAAC!..SI S-AU PARUT CUVINTELE ACESTEA LUI AVRAAM FOARTE GRELE PU FIUL SAU ISMAEL...DAR DUMNEZEU GRAI CATRE AVRAAM:"SA NU-TI PARA GRELE CUVINTELE CELE PU PRUNC SI ROABA,PU CA NUMAI CEI DIN ISAAC SE VOR CHEMA URMASII TAI,DAR SI PE FIUL ROABEI IL VOI FACE NEAM MARE,PU CA SI EL E DIN SEMINTA TA....(1-13,VECH TESTAMENT,FACEREA,CAP 21)deci isaac si ismael erau fii lui avraam......ROABA SI COPILUL EI AU MERS IN PUSTIU...:"SI ERA DUMNEZEU CU COPILUL,SI A CRESCUT ACESTA,A LOCUIT IN PUSTIU,SI S-A FACUT VANATOR;A LOCUIT DECI ISMAEL IN PUSTIUL FARAN SI MAMA SA I-A LUAT FEMEIE DIN TARA EGIPTULUI....(vech test,cap21 randul 20,21)mohammad(saws) s-a nascut in pustiul faran.....si se trage din ismael,fiul lui avraam....

Postat pe 13 Mai 2008 19:19
I)cleopatra nu o sa gasesti in Biblie propozitia "Eu sunt Fiul lui Dumnezeu." Daca asta cauti cauti degeaba:D Am dat acel citat inainte in care Iisus spune ca nu ar fi corect ca el sa vina sa spuna ca este Fiul lui Dumnezeu pt. ca asta nu i-ar da veridicitate neaparat. El se refera in sensul ca daca cineva se bate cu pumnii in piept si spune ca el face asa si pe dincolo nu e neaparat o dovada. Persoana respectiva trebuie sa DOVEDEASCA/DEMONSTREZE ca chiar poate face ceea ce spune/ sau chiar este cine spune ca este. De aceea el lasa pe cei care il cunosc sa spuna asta si sa traga aceasta concluzie despre el - daca ei considera ca minunile pe care le-a facut sunt graitoare ( incluziv Invierea) - sa spuna mai departe si sa merite sa fie scrise pt posteritate. Acesta este citatul il mai dau o data:
"31. Dacã mãrturisesc Eu despre mine însumi, mãrturia Mea nu este adevãratã. 32. Altul mãrturiseºte despre Mine; ºi ºtiu cã adevãratã este mãrturia pe care o mãrturiseºte despre Mine. 33. Voi aþi trimis la Ioan, ºi el a mãrturisit adevãrul. 34. Dar Eu nu de la om iau mãrturia, ci spun aceasta ca sã vã mântuiþi. 35. Acela (Ioan) era fãclia care arde ºi lumineazã, ºi voi aþi voit sã vã veseliþi o clipã în lumina lui. 36. Iar Eu am mãrturie mai mare decât a lui Ioan; cãci lucrurile pe care Mi le-a dat Tatãl ca sã le sãvârºesc, lucrurile acestea pe care le fac Eu, mãrturisesc despre Mine cã Tatãl M-a trimis. 37. ªi Tatãl care M-a trimis, Acela a mãrturisit despre Mine. Nici glasul Lui nu l-aþi vãzut vreodatã, nici faþa Lui nu aþi vãzut-o; 38. ªi cuvântul Lui nu sãlãºluieºte în voi, pentru cã voi nu credeþi în Cel pe care l-a trimis Acela. Ioan cap 5"
________________________________________________________________________________________

II)
Dar in tot NT apar marturii ale apostolilor si ale oamenilor care l-au cunoscut(si care au fost CONTEMPORANI cu El - carora el le-a demonstrat prin tot ce a facut ca merita sa fie numit Fiul Lui Dumnezeu pt. ca a fost singura persoana care a infaptuit acele minuni.). Nu am sa dau toate citatele din NT care spun despre Iisus ca este Fiul lui Dumnezeu .. oricum sunt destule:
1)"19. Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, Cel propovãduit vouã - prin noi, prin mine, prin Silvan ºi prin Timotei - nu a fost da ºi nu, ci da a fost în El. " (Epistola a doua cãtre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel Cap. 1)

------------------------------------------------------------------

2)"Cap 3
13. Dumnezeul lui Avraam ºi al lui Isaac ºi al lui Iacov, Dumnezeul pãrinþilor noºtri a slãvit pe Fiul Sãu Iisus, pe Care voi L-aþi predat ºi L-aþi tãgãduit în faþa lui Pilat, care gãsise cu cale sã-L elibereze.
Cap. 8
37. Filip a zis: Dacã crezi din toatã inima, este cu putinþã. ªi el, rãspunzând, a zis: Cred cã Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu." (Faptele Sfinþilor Apostoli)

---------------------------------------------------------------------

3)"Cap. 3 69. ªi noi am crezut ºi am cunoscut cã Tu eºti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu. " (Sfânta Evanghelie dupã Ioan)

----------------------------------------------------------------------

4)"Cap. 1
1. Începutul Evangheliei lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu .." (Sfânta Evanghelie dupã Marcu)

----------------------------------------------------------------------

5) "54. Iar sutaºul ºi cei ce împreunã cu el pãzeau pe Iisus, vãzând cutremurul ºi cele întâmplate, s-au înfricoºat foarte, zicând: Cu adevãrat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!"Sf. Evanghelie dupa Matei cap 27


_____________________________________________________________________________________


III)
Deci cleopatra: 1) sau nu crezi in NT deloc - inclusiv in acel citat in care spune Iisus ca el nu poate sa marturiseasca despre el ca e Fiul Lui Dumnezeu - si atunci NU!!! poti sa argumentezi - ca Iisus nu a spus nicaieri in NT ca el este Fiul Lui Dumnezeu (ca doar tu oricum nu crezi nimic de acolo:D).
2) sau atunci crezi si acele citate din NT in care sunt diverse marturii ale apostolilor si ale oamenilor care l-au cunoscut si care au fost CONTEMPORANI cu El, care spun ca Iisus Hristos ESTE Fiul Lui Dumnezeu!

Josie
Postat pe 13 Mai 2008 20:39
Ei si acum e acum singura persoana care ii contrazice pe toti care au marturisit despre Iisus Hristos si care L-au cunoscut PERSONAL.(alea caror marturii sunt scrise in NT) - este Mohammad - un om care s-a nascut 500 de ani MAI TARZIU!
_______________________________________________________________________
1)INTREBARE:De ce ar fi vrut Mohammad sa nu se creada despre Iisus ca este Fiul Lui Dumnezeu??
RASPUNS: Pai in primul si in primul rand pt. ca daca lumea crede ca Iisus a fost MESIA Cel care a dat ADEVARATA Noua Lege si care are natura DIVINA, care a infaptuit minuni(si care a INVIAT!!!), si care a luat pacatele oamenilor - invataturile lui ca si profet post Iisus nu si-ar mai fi avut rostul! Logic nu??
Din acelsi motiv respinge si ideea de INVIERE a Lui Iisus - pt. ca asta ar fi intarit ideea ca Iisus era de natura divina si chiar FIUL LUI DUMNEZEU!


Cred ca toata lumea ar alege sa creada in Divinitate/Iisus-Fiul Lui Dumnezeu decat intr-un simplu om cum a fost Mohammad.
_______________________________________________________________________________
In plus Mohammad nu a facut nimci special - NU A FACUT MINUNI (Va reamintesc ca in VT - va dau doar cateva exemple de minuni facute de cei care au fost OAMENII LUI DUMNEZEU
----------------------------------------------------------------------------------------------
1)Moise a despartit marea, a vindecat poporul de boli a facut sa cada mana din cer pt, a hrani poporul etc.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
2)proorocul Ilie a inviat un copil din morti, a facut sa vina foc din cer care a ars jertfa lui si a nimicit idolii lui Baal )
-----------------------------------------------------------------------------------------------
3)(in ideea ca Iisus a fost doar un simplu profet:D si iau doar minunile pe care le-a facut - fara Inviere)
a vindecat un orb, a inmultit painile si pestii, a inmultit vinul la nunta din Caana Galileii l-a inviat pe Lazar, a inviat o fata bolnava etc.etc.

Aaa da si sa nu uit: NICIUNUL NU A FOST CASATORIT!!!


Si asta tocmai pt. ca Dumnezeu a lasat ca acesti oameni sa faca minuni pt. a-i face pe oameni sa(-i) CREADA si sa ii urmeze (adica sa le asculte invataturile). Toti care au fost prooroci , sau doar simpli sfinti au facut minuni!!! au facut ceva deosebit care a spart tiparele si care i-a facut sa CONVINGA oamenii ca detin Adevarul!

Mahomed NU! A fost un om normal(mai mult sau mai putin :D) Cu 12 neveste in total (dintre care una o fetita de 9 ani!). A purtat razboaie impotriva "necredinciosilor" - indeamna in continuare (prin Coran) la razboi impotriva celor care nu cred in invataturile lui!!! A murit de moarte naturala - BOLNAV! si mormantul lui exista!.

__________________________________________________________________________________


Nu sunt totusi diferente CAM MARI INTRE MAHOMED SI CEILALTI PROFETI??

1) ceilalti profeti NU AU FOST CASATORITI - Mahomed a fost! Si nu cu una ci cu 12!!!!!!!
2) ceilalti profeti au facut minuni - Mahomed a fost un simplu om
3)ceilalti profeti nu au modificat celor ce erau scrise in Biblie pana la venirea lor - Mahomed a facut-o - spunand despre Iisus ca NU este Fiul Lui Dumnezeu si ca NU a Inviat!
Oare cine sa aiba dreptate?? oamenii care au depus marturie despre Iisus si care l-au cunoscut PERSOANL si care au fost CONTEMPORANI cu el - sau un om care s-a nascut 500 de ani DUPA Iisus???
______________________________________________________________________________

PS: ca tot m-a intrebat muslim - tot ce scriu sunt ideile MELE - nu pe site-uri "islamofobe" :D. Doar cand caut citate din Coran caut de pe site- uri - dar am verificat pe site-urile oficiale islamice sa fie citate CORECTE din Coran.


Josie
Postat pe 13 Mai 2008 21:16
deci....asadar....si prin urmare...am ajuns la o concluzie din tot ceea ce spun fetele astea....adica profetul nu este mentionat in Biblie pe nicaieri asa ca topicul nu isi gaseste sensul.ca celelalte argumente sunt valabile sunt de acord cu voi dar profetul NU e mentionat in Biblie.buuun si cu asta mi-am lamurit neclaritatea.ceea ce nu reusesc sa imi lamuresc este....de ce oare cleopatra refuza cu desavarsire sa raspunda la intrebare,sau reformulrez....de ce imi pune mie o intrebare de genul:unde e scris in Biblie ca Isus e fiul lui Dumnezeu can am scris de nenumarate ori ca nu am citit Biblia.nu asta ma interesa cialtceva evident ca nu cred ca mai are rost sa ma intreb in continuare acest lucru de vreme ce altcineva mi-a raspuns la intrebare.si scuza-ma ca iti spun clopatra dar ceea ce spui nu are fundament si nici logica si nici substanta...adica mai pe romaneste sunt o gramada de "gogorite"....ca s nu spun prostii.oricum fetele mersi de info...tuturor care se straduiesc ...mai frumos sau mai "tepos" sa aduca argumente.
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 21:51
In primul rand eu nu am spus niciodata nimic de viata personala a lui pace. In al doilea rand, ce am spus eu de cleopatra nu are nimic de-a face cu viata ei personala(adica cu decizia de a trece la islam, casatoria ei si asa mai depate), ci cu inteligenta ei. Ca de, de la o persoana care a terminat facultatea pe la 20 de ani te-ai astepta sa fie un geniu. Si apelativul "scump-o" iti apartine cleopatra, tu mi l-ai adresat pe un alt topic, cu exact grafia asta, dar fara ghilimele evident. Asa ca daca eu acum iti spun ca nu stii sa scrii corect in limba romana probabil iar o sa mi se spuna ca sunt nerespectuoasa. Daca citeai ce am scris ai fi vazut foarte clar ca stiu cine sunt Isaac si Ismael, eu spre deosebire de tine am citit Biblia. Ti-am demonstra ca ce spuneai tu era o aberatie, imi pare rau ca sunt nevoita sa spun din nou, o dovada faptului ca nu ai informatie, ca nu esti capabila sa gandesti si ca incurci lucrurile. Spune tu cum se numeste asta.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:05
Pt Cleopatra:........"CITESTE,DOCUMENTEAZA-TE SI NU VORBI AIUREA....ISAAC SI ISMAEL SUNT FII LUI AVRAAM,UNUL NASCUT DE SARRA SOTIA ACESTUIA SI AL 2-LEA NASCUT DE O ROABA EGIPTEANA PE CARE ACESTA O STAPANEA..";"mohammad(saws) s-a nascut in pustiul faran.....si se trage din ismael,fiul lui avraam....deci cum am zis si mai sus" - citate din cleopatra. Adica ea spune ca Ismael e fiul lui avraam si ca mohamed se trage din ismael. Iata ce am spus eu ieri:"Cleopatra "scump-o", draguta mea,eu am citit Biblia cand aveam 9 ani, adica cu mult timp in urma, insa imi aduc aminte urmatoarele: Avraam a avut doi fii: Isaac si Ismael.";"Ceea ce inseamna ca profetul care se va ridica din fiii fratilor lui Moise este urmas pe linie directa al lui Isaac, nu al lui Ismael.Asta inseamna ca mohamed care se trage din Ismael nu are cum sa se traga din Isaac, pentru simplul motiv ca Isaac si Ismael sunt doua pesoane diferite."
Din ce am scris eu rezulta clar ca am spus despre avraam ca a avut doi fii, isaac si ismael, si ca mohamed provenea din ismael. Adica ce a spus cleopatra aici. Asa ca draga cleopatra, imi spui si mie de ce e nevoie sa citesc, sa ma documentez si sa nu vorbesc aiurea?

beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:13
N-am vazut in viata mea ceva mai penibil. Eu scriu informatiile corecte iar ea imi spune ca trebuie sa mai citesc, sa ma documentez si sa nu vorbesc aiurea. Si ce face mai departe? Imi indica informatie identica cu cea pe care am dat-o eu. Spune tu cleopatra ce inseamna asta.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:16
Si nu cred ca ai inteles ce ti-am explicat ieri, dar in fine, asta nu e ceva ce ma mira la tine. Citatul din deutronom se referea la un profet care se va ridica din fiii fratilor lui moise. Tu spui ca Iisus nu poate fi cel la care se face referire, fiindca se trage din Israel.Iar eu ti-am aratat conform Bibliei ca cel care se ridica din fiii fratilor lui Moise nu poate sa se traga din alta parte decat din Israel, pentru simplul motiv ca Moise si fratii sai sunt uramasii lui Israel. Deci este firesc ca toti profetii din Biblie sa se traga din Israel, pentru ca toti se trag din Moise iar neamul lui Moise se trage din Isreal.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:22
Si mai spuneai ca profetul e mohamed, pentru ca se trage din ismael.Iar eu ti-am explicat ca un profet nu se poate trage in acelasi timp din fiii fratilor lui moise si din ismael. De ce? Fiindca Moise si fratii lui se trag din Israel, care e fiul lui Isaac. Adica moise si fratii sai se trag din isaac. Da, isaac si ismael sunt frati, insa sunt doua persoane diferite, si cine se trage din isaac nu se trage din ismael, si invers. Cu alte cuvinte, este imposibil ca mohamed sa fie profetul in cauza tocmai finndca se trage din ismael si nu din isaac. Sunt linii diferite de descendenta.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:28
Avraam > Isaac > Israel> cele 12 semintii evreiesti> Moise si fratii lui.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:30
Avraam > Ismael
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:30
Le-am scris asa ca sa vezi mai bine, poate asa intelegi in sfarsit.Sunt doua linii diferite de descendenta. Moise si fratii lui se trag din Israel, adica din Isaac, pe cand mohamed se trage din Ismael. Deci cine se trage din moise si fratii lui se trage din isaac.Asa ca nu mohamed e profetul la care se face referire, pentru ca el nu se trage din isaac ci din ismael.A, daca s-ar fi spus ca profetul se va ridica din neamul lui avraam, atunci da, putea fi vorba si de mohamed, pentru ca si el se trage din Avraa. Sau afirmatia ta avea valoare de adevar daca moise si fratii sai proveneau pe linie directa din ismael, ceea ce e fals.Provin din Isaac.Si normal ca toti profetii care s-au ridicat dupa moise se trageau din israel deci si din isaac, pentru ca toti profetii din biblie sunt evrei. Nu interesa pe nimeni ce se intampla cu profetii din alta parte. Si cred ca si tu cu informatia ta infailibila stii ca Avraam a stat prin urmasii sai la baza a doua etnii si religii. Din fiul sau Isaac se trag evreii care au ca religie mozaismul, si din fiul sau Ismael se trag arabii care au ca religie islamul. Deci profetul care urma sa se ridice din Moise si fratii lui nu putea sa fie altfel decat evreu avand ca religie mozaismul, pentru ca Moise e uramasul lui isaac, stramosul evreilor si al mozaismului.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:41
Daca nici asa nu intelegi, nu stiu ce sa mai fac.Cat despre lipsa mea de educatie, imi pare rau, dar nu cred ca am fost mai needucata ca tine cand mi-ai spus ca scriu aberatii, prostii si altele de genul, iar cand te-am rugat sa-mi arati si mie unde sunt aberatiile respective ai adoptat pozitia strutului cum ar spune Ema. Sau nu cred ca am fost mai needucata decat tine care imi spui sa ma informez si sa nu mai vorbesc aberatii, dar de fapt ma trimiti la o informatie identica cu cea pe care am dat-o eu. Asta sa ma scuzi ca iti spun, dar e o jignire fiindca cuprinde un neadevar. Daca ar fi fost adevarat ce ai spus tu, nu mai era vorba de o jignire, ci de o admonestare. Si nu cred ca am fost mai needucata decat tine care vii pe forum si induci oamenii in eroare cu lipsa ta de informatii, cu distorsionarea adevarului sau cu incapacitatea de a gandi informatia.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:47
Iar eu nu mi-am sustinut parerile cu argumente logice chiar si atunci cand am admonestat pe cineva. Nu am spus nimanui vreodata ca spune aberatii fara sa arat si sa demonstrez care sunt aberatiile respective, fara sa arat unde este ignoranta si ma scuzati, prostia. Din punctul meu de vedere asta arata mai multa educatie decat atitudinea cleopatrei care arunca cu tot felul de afirmatii fara sa le sustina.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:52
Muslim, imi pare rau si pentru tine, dar din ciatatul pe care l-ai dat tu si comentariul tau se vede clar ca ai facut o confuzie din cauza semnelor de punctuatie, si mai exact a virgulei. Iar eu ti-am aratat cu argumente unde ai gresit. Ca studenta la Litere ar trebui sa stii la ce ma refer. Si nu mi-ao raspuns la ce ti-am scris nici mai demult, atunci cand nu fusesem inca nerespectuoasa. Oare de ce?
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 14:59
Wolfy, nu are de c es aiti para rau pt mine, dar iti multumesc pentru compasiune. E intr-adevar , un sentiment care innobileaza. Nu am raspuns data trecuta pentru ca nu am observat acest comentariu- imi pare rau ca nu am facut-o. Ajunsesem foarte iritata de aciditatea comentariilor si am preferat sa ma retrag decat sa risc sa transform topicul intr-un circ, si sa spun ceva ce as fi regretat. In fine, sa revenim la subiect. In primul rand, tu privesti cam superficial lucrurile. Intr-adevar, Fiii fratilor lui Moise, ar fi putut fi Israelitii, insa in aceeasi masura, urmasii lui Israel ar putea fi considerati fratii urmasilor lui Isaac, pentru simplul motiv ca se trag toti din Avraam. Se spune in crestinism ca noi toti suntem frait, pentru ca ne tragem din Adam si Eva..de ce nu ar fi acelasi lucru pentru arabi si evrei, care se trag, din Avraam? Legand asta de faptul ca iisus , prin insusi unicitatea lui nu putea fi''profet ca si Moise'' , arata faptul ce nu este vorba despre el. Apoi, Noi credem ceea ce ne spune Coranul: anume, biblia e cuvantul lui Dumnezeu, insa crestinii s-au abatut de la calea cea dreapta, si au facut partener lui Dumnezeu...l-au divinizat pe Iisus. In plus, pentru a-si atinge propriile scopuri, si interese, au fost schimbat eunele parti ale Bibliei. Musulmanii nu au incredere in revelatiile care au fost transmise apostolului pavel, deoarece acesta nu l-a cunsocut pe Iisus(saw), si a introdus conceptul de Trinitate. Iisus nu a propavaduit impotriva poligamiei, o practica obisnuita a acelei vremi, nici nu a mentionat conceptul de Trinitate. De aceea ne rezervam dreptul de a ne indoi d eceea ce Pavel a adus dupa Hristos. Noi credem ca mesajul pe care Dumnezeu l-a transmis oamenilor prin Mohammad(saw) , nu contrazice Biblia..cele 10 porunci, de exemplu, se regasesc in coran...prima dintre ele fiind, ca si in biblie, sanu-i faci parteneri Domnului tau, ceea ce este un pacat de neiertat. Ci pur si simplu rectifica ceea ce crestinii timpuri au interpretat gresit-intentionat sau nu si completeaza mesajul, pe care Domnul l-a transmis pana la Mohammad pe parti, pentru ca, asa cum insusi iisus a spus, chiar in Biblia voastra si asa cum si noi credem, oamenii nu puteau accepta si ''purta'' totul deodata.
Parerea mea este ca de aceea Biblia nu mai exista in varianta originala, iar traducerile revizuite ,dupa revizuiri ale altor traduceri revizuite, si asa mai departe nu mai au cum sa fie comparate cu ceea ce a fost scris de fapt (caci acel mesaj original nu mai exista) in timp ce origininalul Coran datand de acum 1400 de ani exista si astazi si este etalonul pentru orice traducere si editie: pentru ca Dumnezeu a ales islamul ca religie pentru oameni, asa cum se spune in Coran. Dar El stie cel mai bine

Postat pe 14 Mai 2008 16:18
Muslim, ai dreptate, compasiunea pentru tine ma innobileaza. Sunt convinsa ca esti fericita ca provoci oamenilor asemenea sentimente inaltatoare.Apoi, eu nu privesc superficial lucrurile. Pornesc de la text si judec strict pe informatia pe care el mi-o ofera, fara a dauga nimic de la mine care sa duca la alta concluzie decat cea pe care mi-o ofera el(textul), pentru ca asta ar insemna distorsionarea adevarului pe care il ofera Biblia.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 16:31
M-am saturat de disputa asta in van. Tu spui:"Intr-adevar, Fiii fratilor lui Moise, ar fi putut fi Israelitii, insa in aceeasi masura, urmasii lui Israel ar putea fi considerati fratii urmasilor lui Isaac, pentru simplul motiv ca se trag toti din Avraam." Dupa cum am spun in nenumarate randuri, fiii fratilor lui Moise chiar sunt israelitii(asa ne arata genealogia). Si evident ca fiii fratilor lui Moise sunt si urmasii lui Isaac. Si asta am spus in nenumarate randuri. De exemplu:"Ceea ce inseamna ca profetul care se va ridica din fiii fratilor lui Moise este urmas pe linie directa al lui Isaac", "Fiindca Moise si fratii lui se trag din Israel, care e fiul lui Isaac. Adica moise si fratii sai se trag din isaac.";"Si normal ca toti profetii care s-au ridicat dupa moise se trageau din israel deci si din isaac, pentru ca toti profetii din biblie sunt evrei. " Si asa mai departe.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 16:36
. ªi Iisus Însuºi era ca de treizeci de ani când a început (sã propovãduiascã), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli,
24. Fiul lui Matat, fiul lui Levi, fiul lui Melhi, fiul lui Ianai, fiul lui Iosif,
25. Fiul lui Matatia, fiul lui Amos, fiul lui Naum, fiul lui Esli, fiul lui Nagai,
26. Fiul lui Iosua, fiul lui Matatia, fiul lui Semein, fiul lui Ioseh, fiul lui Ioda,
27. Fiul lui Ioanan, fiul lui Resa, fiul lui Zorobabel, fiul lui Salatiel, fiul lui Neri,
28. Fiul lui Melhi, fiul lui Adi, fiul lui Cosam, fiul lui Elmadam, fiul lui Er,
29. Fiul lui Iosua, fiul lui Eliezer, fiul lui Lorim, fiul lui Matat, fiul lui Levi,
30. Fiul lui Simeon, fiul lui Iuda, fiul lui Iosif, fiul lui Ionam, fiul lui Eliachim,
31. Fiul lui Melea, fiul lui Mena, fiul lui Matata, fiul lui Natan, fiul lui David,
32. Fiul lui Iesei, fiul lui Iobed, fiul lui Booz, fiul lui Sala, fiul lui Naason,
33. Fiul Aminadav, fiul lui Admin, fiul lui Arni, fiul lui Esrom, fiul lui Fares, fiul lui Iuda.
34. Fiul lui IACOV, FIUL LUI ISAAC, FIUL LUI AVRAAM , fiul lui Tara, fiul lui Nahor,
35. Fiul lui Serug, fiul lui Ragav, fiul lui Falec, fiul lui Eber, fiul lui Sala,
36. Fiul lui Cainam, fiul lui Arfaxad, fiul lui Sim, fiul lui Noe, fiul lui Lameh,
37. Fiul lui Matusala, fiul lui Enoh, fiul Iaret, fiul lui Maleleil, fiul lui Cainam,
38. Fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu.
''fiind, dupa cum se socotea, fiu al lui Iosif, CARE ERA FIUL LUI ELI, fiul lui ..'' eu cred ca e clar pentru oricine ca se face arborele genealogic al lui Iisus(saw), pornind de la El(fiu al lui Iosif) si ajungand la Adam(fiu al lui Dumnezeu).
E evident ca este o enumeratie, si, mai mult, intre fiecare dintre termeni , este o explicatie. De exemplu, atunci cand spun..Maria...si dau explicatia, fiica Ioanei , voi pune ..Maria,(virgula) fiica Ioanei...aceasta se numeste ''apozitie''. Nu avea deci cum sa apara fara virgula, ar fi fost o greseala, deoarece apozitia se semnaleaza intodeauna prin virgula. E absolut sigur ca acesta este pur si simplu linia genealogica a lui Iisus, iar ultimul mentionat in lista este Adam,(virgula) fiul lui Dumnezeu. Si ca sa te convingi, am scris cu majuscule numele celor 3 personaje foarte bine cunoscute toti de-acum, Iacov, Isaac, si Avram, despre care chiar tu ai spus ca sunt unul fiul celuilalt, si iata, s-a pus virgula intre ei. Sper ca acum esti convinsa in legatura cu nivelul meu de limba romana, iar Allah stie mai bine

Postat pe 14 Mai 2008 16:45
Imi cer scuze ca prma data cand am postat acest citat am facut o mica greseala de coordonate ..este (Luca, 3 :23-38). , preluat de pe http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=3

Postat pe 14 Mai 2008 16:47
Deci eu nu am spus niciodata ca fiii fratilor lui Moise nu se trag din Isaac, ba chiar am spus de foarte multe ori ca stramosul comun al evreilor este surprize-surprize:::ISAAC!Numai ca mohamed nu incape in ecuatia asta, pentru ca el se trage din Ismael, nu din Isaac. Si cum Moise si fratii sai se trag din Isaac, rezulta in mod absolut logic ca fiii fratilor lui Moise nu se pot trage din altcineva decat din Isaac. Prin urmare, daca te tragi din fiii fratilor lui Moise, te tragi din Isaac, ceea ce inseamna ca nu te poti trage din Ismael, pentru simplul motiv ca Isaac si Ismael nu sunt una si aceeasi persoana. Ismael a avut alti urmasi, nu pe Moise si fratii sai. Cei din urma sunt urmasi pe linie directa a lui Isaac. Sunt doua linii diferite de descendenta. Cu alte cuvinte, daca te tragi din Ismael nu te poti trage din fiii fratilor lui Moise( care il au ca stramos pe Isaac), ceea ce inseamna ca citatul din deutronom nu se referea in niciun caz la un profet pe nume mohamed, caci mohamed nu s-a ridicat din fii fratilor lui moise care s-au ridicat din ISAAC, ci din ISMAEL. Adica Moise si mohamed au stramosi diferiti - Isaac si respectiv Ismael, si un stramos comun, Avraam. Dar Moise si fratii sai provin din avraam prin copilul sau Isaac, nu Ismael. Dar si asta am spus de nenumarate ori pana acum. Te invit si pe tine ca si pe cleopatra sa cititi mai cu atentie ce scriu.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 16:50
Imi pare rau ca am spus de atatea ori acelasi lucru in nenumarate feluri, dar voiam numai sa demonstrez ca din orice punct te-ai apropia de discutia asta, nu poti ajunge la ao alta concluzie.Iisus putea fi si a si fost profet ca si Moise, in sensul ca si el, ca si cel din care se trage, au instituit legi. Primul a instituit legea Vechiului Testament, al doilea legea Noului Testament.spui ca au fost schimbate unele parti ale Bibliei. Si eu cred ca voi incercati sa modificati unele parti ale coranului, ca de exemplu chestia cu "loviti-le usor" in loc de "loviti-le!"
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 16:55
Scuza-ma ca-ti spun, dar nici mohamed nu l-a cunoscut pe Iisus, si eu mai degraba cred ce au spun oamenii care l-au cunoscut pe el sau care au trait mult mai aproape de el, temporal vorbind. Este cazul apostolului Pavel. Voi nu credeti in Pavel? Nicio problema, aveti tot dreptul sa o faceti. Pe noi nu ne priveste chestia asta. Noi suntem crestini si credem in Pavel, in schimb nu credem in mohamed. Nu mi se pare un motiv de mandrie faptul ca aveti aceeasi versiune a coranului ca acum 1400 de ani. E o carte ingrozitoare, ilogica, violenta si altele de genul asta.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 17:01
Eu nu mai pot sa stau, discutia continua maine.
beyonce_indragostita
Postat pe 14 Mai 2008 17:03
oricat de mult nu as vrea sa intervin in discutia asta..nu ma pot abtine cand vad ce scrie,,personajul,, asta..ce va tot chinuiti cu cleopatra?? V-ati convins deja toate de felul de om ce e.. Mincinoasa, aberanta si fara pic de argumente! Te contrazice si apoi iti copiaza cuvintele pt a da impresia ca toata ideea a fost a ei..la ce o mai lungiti atat..? Wolfy, poate nu stie sa scrie corect in limba romana pt ca ea o fi geniu doar in limba araba! :))))) Cleopatra, esti penibila, jur.. Am mai spus si repet, cu riscul de a parea o scortzoasa.. daca erai atat de inteligenta precum sustii in mod sigur ai fi fost ceva mai mult decat o farmacista.. la urma urmei cred ca nici macar o facultate nu ai facut. Personajul in care pozezi e ceea ce ti-ai dori tu sa fii, nu ceea ce esti de fapt. Pt ca pe acest site cel putin, nimeni nu stie cine esti..nici macar o poza nu ti-ai pus sa vedem si noi ce fatza ai. In locul tau mi-ar fi rusine, sincer iti spun.
oana81
Postat pe 14 Mai 2008 23:39
sa nu uit.. nu te obosi sa-mi dai una din replicile tale pertinente cum ca ,, nu raspunzi mesajelor jignitoare sau persoanelor needucate,, :D chiar nu ma intereseaza parerea ta, esti mai nesimtita decat as putea fi eu scriindu-ti 1000 de mesaje ca acesta, nu doar 2-3. Asa ca tzine pt tine raspunsurile tale mincinoase si continua sa aberezi si sa te faci de ras pe forum.
oana81
Postat pe 14 Mai 2008 23:43
Ok, sa incepem. Muslim, imi permit sa incep cu un citat din ce ai spus tu ieri:"E evident ca este o enumeratie, si, mai mult, intre fiecare dintre termeni , este o explicatie. De exemplu, atunci cand spun..Maria...si dau explicatia, fiica Ioanei , voi pune ..Maria,(virgula) fiica Ioanei...aceasta se numeste ''apozitie''. Nu avea deci cum sa apara fara virgula, ar fi fost o greseala, deoarece apozitia se semnaleaza intodeauna prin virgula."
beyonce_indragostita
Postat pe 15 Mai 2008 11:29
Draga studenta la Litere, in limba romana, ca si in alte limbi, apozitia nu se semnaleaza intotdeauna prin virgula. Tipul de apozitia la care te referi tu se numeste APOZITIE SUPLIMENTARA, si este intr-adevar marcata grafic prin virgula, doua puncte sau ghilimele. Mai exista insa si ceea ce se numeste APOZITIA INTEGRATA, aceasta nefiind izolata prin virgula, si avand rolul de a servi la identificarea semantica a obiectului. De exemplu, in afirmataia "Romanul "Jocul cu margele de sticla" e o capodopera", numele "Jocul cu margele de sticla" este o apozitie integrata si dupa cum observi nu se marcheaza garfic in niciun fel. Dimpotriva, ar fi fost incorect sa scrii: " Romanul,(virgula) "Jocul cu margele de sticla" e o capodopera." sau " Romanul,(virgula),"Jocul cu margele de sticla",(virgula) e o capodopera.". Draga mea, lectii de gramatica sunt pregatita sa iau oricand de la oricine, cu singura conditie ca persoana respectiva sa stie mai mult decat mine. Nu e cazul tau, cel putin nu legat de apozitie, asa ca te rog pastraza-ti ironia pentru altcineva(de exemplu pentru cleopatra cand nu scrie corect in limba romana) si nu mai incerca sa-mi prezinti mie notiunea de apozitie.
beyonce_indragostita
Postat pe 15 Mai 2008 11:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
1 an casatoriti 8 De la: portitza_ 20 Ianuarie 2009 15:50
timp liber 1 De la: kudika099685 25 August 2012 21:19
Promovare petitie: "Indemnizatia pentru cresterea copilului sa ramana 85% din salariu" 1 De la: adrianavata 17 Mai 2010 23:20
Violenta asupra femeii! 55 De la: katy6853_yahoo_com 20 Mai 2009 09:58
CUM TRAIM? 46 De la: ema_iordanescu 27 Mai 2008 23:02