Setari Cookie-uri

profetul Mohammad in biblie

wolfy, nu te indeparta de subiect si recunoaste ca am dreptate...e un arbore gebealogic care incepe cu iisus(saw) si ajunge la ''Adam, Fiul lui Dumnezeu''

Postat pe 15 Mai 2008 11:59
Si acum sa iti explic ce am vrut sa spun legat de citatul pe care l-ai dat tu din Evanghelia dupa Luca.Pe un alt topic se discuta in contradictoriu despre Iisus, crestinele spunand ca este fiul lui Dumnezeu, iar musulmanele ca este numai un profet. Dorind sa arate cat este de derizoriu pentru crestini notiunea de fiu al lui Dumezeu, Muslim da un citat din Luca si spune ca iata, pana si Adam este numit astfel:"ªi Iisus Însuºi era ca de treizeci de ani când a început (sã propovãduiascã), fiind, precum se socotea, fiu al lui Iosif, care era fiul lui Eli, 24. Fiul lui Matat, fiul lui Levi, fiul lui Melhi, fiul lui Ianai, fiul lui Iosif,(...) 38. Fiul lui Enos, fiul lui Set, FIUL LUI ADAM, FIUL LUI DUMNEZEU''(Luca, 5:23-38)...iata, si Adam e numit fiul lui Dumnezeu..."(Muslim,
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/17966/Isus-FIUL-LUI-DUMNEZEU-DUMNEZEU-INSUSI-PROFET-UN-INVATATOR-/1.html)
beyonce_indragostita
Postat pe 15 Mai 2008 12:08
Stai linistita, nu ma indepartez de la subiect, iti raspund imediat, cum am facut de fiecare data cand a fost nevoie. Ceea ce nu se poate spune despre tine, care nu ai raspuns la foarte multe probleme care ti s-au ridicat.
beyonce_indragostita
Postat pe 15 Mai 2008 12:10
wolfy, e foarte mult sa raspunsi in acelasi timp atator intrebari si acuzatii..poate ca sunt selectiva, dar incerc sa raspund acuzatiilor bazate pe argumente, si intrebarilor obiective, si mai putin atacurilor la persoana, sau acuzatiilor , mai mult sau mai putin fondate aduse musulmanilor. Si crede-ma ca nu am ocolit nici o intrebare, pentru ca politica strutului nu mi se pare potrivita niciodata.Daca nu am raspuns, nu mi-e rusine sa ma documentez, sa intreb, sau sa spun ..''nu stiu''.. ar fi o prostie din partea mea sa afirm ca sunt atotstiutoare...

Postat pe 15 Mai 2008 12:19
Deci, eu am vrut sa spun urmatoarele: ca citatul se referea la Iisus, fiu al lui Iosif, (Iisus) fiu al lui Eli, (Iisus) fiu lui Matat, (Iisus) fiu lui Levi, ....(Iisus), fiul lui Set, (Iisus) fiul lui Adam, (Iisus) fiul lui Dumnezeu. Evident, nu m-am referit la faptul ca Iisus este fiul mai multor tati, ci la faptul ca se trage din Eli, Matat, ..., Set, Adam si in cele din urma din Dumnezeu, asa cum Moise este fiul lui Israel, al lui Isaac, al lui Avraam, si asa mai departe.Fiu in sens de urmas.Adica am vrut sa spun ca toate substantivele din insiruire sunt subordonate substantivului "Iisus" si coordonate intre ele. Prin urmare, fiul lui Dumnezeu este o apozitie subordonata lui "Iisus". Ieri ai dat citatul complet, si intr-adevar se poate citi in ambele feluri:1) toate substantivele din insiruire sunt subordonate substantivului Iisus, pentru ca El este fiul de peste veacuri al lui Set, Adam, Dumnezeu. Vorbim de o descendenta directa, nu incrucisata, ca cea de care vorbea ieri cleopatra.2) fiecare din substantivele din insiruire este subordonat celui de dinaintea lui, pentru ca intr-adevar Iuda este fiul lui Iacov, Iacov fiul lui Isaac si Isaac fiul lui Avraam. Cu alte cuvinte, ambele citiri sunt corecte. Poti sa o alegi pe oricare dintre ele, nu se schimba prea mult problema. De ce? Tu incercai sa demonstrezi ca notiunea de fiu al lui Dumnezeu este derizorie pentru crestini, pentru ca si Adam este numit in acest fel. Cu alte cuvinte, daca si Iisus si Adam sunt fiii lui Dumnezeu, oricine poate fi. Poate ai si tu dreptate, toti suntem fii ai lui Dumnezeu in sensul de copii ai Lui, dar Fiu al lui Dumnezeu pe linie directa, nascut din Dumezeu, nu este decat Iisus. Spui ca din citat reiese ca Adam e fiul lui Dumnezeu. Ai dreptate, conform celei de-a doua citiri, Adam e numit asa, dar sintagma e folosita cu sensul de copil al Domnului in masura in care si ceilalti sunt copii ai lui. De ce spun ca acesta e sensul corect si nu celalalt? Din motivul pe care l-am invovat prima data: anume prezenta virgulei. Ea arata ca apozitia in cauza e suplimentara - sintagma in care aportul are statutul de supliment, termen semantic nonrestrictiv. Iti dau un alt exemplu ca sa intelegi mai bine. Daca spun " Andreea a devenit femeie importanta, DIRECTOARE DE BANCA", sintagma pe care am subliniat-o nu este restrictiva semantic, cu alte cuvinte nu spune ca a fi femeie importanta este exclusiv egal cu a fi directoare de banca. Si daca este medic, conducatoare de afaceri sau altele de genul se chiama ca femeia respectiva e importanta. Ca sa revenim la disputa noastra, "Adam, (virgula) fiul lui Dumnezeu" nu se refera la faptul ca Adam poate fi numit NUMAI fiu al lui Dumnezeu, ca aceasta ar fi principala lui calitate. Daca citatul ar fi fost " Adam (fara virgula) Fiu al lui Dumnezeu", atunci am fi avut de-a face cu o apozitie integrata(neizolata, inchisa) - sintagma in care aportul are statutul de modificator si este restrictiv semantic(restrange denotaþia celuilalt, serveºte la identificarea semanticã a obiectului). Primul termen este generic, iar al doilea individualizat la maximum. De exemplu, daca spun "Opera "La Boheme" este preferata mea", "La Boheme" este apozitie integrata si are rolul de a individualiza la maximum termenul generic opera, de a arata la care opera anume se refera vorbitorul in cauza. Cu alte cuvinte, daca am fi avut in text " Adam Fiul lui Dumnezeu", ar fi insemnat ca ar fi fost vorba de o apozitie integrata care ar fi aratat faptul ca aceasta calitate era susceptibila de a fi principala calitate dupa care ar fi recunoscut Adam. Numai in acest caz - care ar fi trebuit intarit prin prezenta in text a substantivului "fiu' cu majuscula si de repetarea in nenumarate randuri a sintagmei "Adam(fara virgula) Fiu al lui Dumnezeu"( asta ca sa fim siguri ca nu e o greseala de tipar), am fi putut trage concluzia ca sintagama "fiu al Lui Dumnezeu" e folosita cu al doilea sens pe care l-am mentionat,anume de fiu pe linie directa, nascut din Dumenzeu. Rolul mai inainte mentionat ii apartine lui Iisus.

Postat pe 15 Mai 2008 13:13
Cea de sus sunt eu, se pare ca nu eram logata. Nu ai facut asta intotdeauna, de exemplu nu-mi amintesc ca Janice sa te fi jignit vreodata si cu toate astea nu ai raspuns tuturor problemelor - extrem de pertinente dealfel- pe care ti le-a ridicat ea.
beyonce_indragostita
Postat pe 15 Mai 2008 13:18
Cat despre cei care spun ca nicaieri in Biblie nu se spune ca Iisus e fiul lui Dumnezeu, sa dau cateva citate pe care le-am gasit si le-am vericat:"Ea va naste Fiu si vei chema numele Lui Iisus, caci El va mintui poporul Sau de pacate" (Mat. 1, 21); "Si iata glas din ceruri care a zis: Acesta este Fiul Meu iubit intru Care am binevoit" (Mat. 3, 17); "Ce este noua si Tie, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu?" (Mat. 8, 29); "Toate Mi-au fost date de catre Tatal Meu si nimeni nu cunoaste pe Fiul, decit numai Tatal, nici pe Tatal nu-l cunoaste nimeni, decit numai Fiul si cel caruia va voi Fiul sa-i descopere" (Mat. 11, 27); "Raspunzind, Simon Petru a zis: "Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu celui viu" (Mat. 16, 16); "Cu adevarat Fiul lui Dumnezeu este Acesta" (Mat. 11, 27); "Si duhurile cele necurate, cind il vedeau, cadeau inaintea Lui si strigau, zicind: Tu esti Fiul lui Dumnezeu" (Mc. 3, 11; compara cu 5, 7); "Iarasi l-a intrebat arhiereul si I-a zis: Esti Tu Hristosul, Fiul Celui binecuvintat? Iar Iisus a zis: Eu sunt..." (Mc. 14, 61-62); "Acesta va fi mare si Fiul Celui Preainalt se va chema; Domnul Dumnezeu ii va da Lui tron lui David, tatal sau" (Lc. 1, 32); "...Sfintul Care Se va naste din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema" (Lc. 1, 35); "Iar ei au zis toti: Asadar, Tu esti Fiul lui Dumnezeu? Si El a zis catre ei: Voi insiva ziceti ca Eu sunt" (Lc. 22, 70); "Caci Dumnezeu asa a iubit lumea, incit pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat, ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Caci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Sau in lume ca sa judece lumea, ci ca lumea sa se mintuiasca prin El" (Ioan 3, 16-17); "Cel ce crede in El nu este judecat, iar cel care nu crede a si fost judecat, fiindca nu a crezut in numele Celui Unuia-Nascut, Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 3, 18); "Tatal iubeste pe Fiul si toate le-a dat in mina Lui... Cel care crede in Fiul are viata vesnica; iar cel care nu asculta de Fiul nu va vedea viata, ci minia lui Dumnezeu ramine peste el" (Ioan 3, 35-36); "A raspuns deci Iisus si le-a zis: Adevarat, adevarat zic voua: Fiul nu poate sa faca nimic de la Sine, daca nu va vedea pe Tatal facind; caci ce face Acela, acestea le face si Fiul intocmai. (Caci Tatal iubeste pe Fiul si-i arata toate cite face si lucruri mai mari decit acestea Ii va arata, ca voi sa va mirati. Ca precum Tatal scoala mortii si le da viata, judecata a dat-o Fiului, ca toti sa cinsteasca pe Fiul, precum cinstesc pe Tatal. Cel care nu cinsteste pe Fiul nu cinsteste pe Tatal care L-a trimis... Adevarat, adevarat zic voua, ca vine ceasul si acum este, cind mortii vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu si cei care vor auzi vor invia. Ca precum Tatal are viata in Sine, asa I-a dat si Fiului sa aiba viata in Sine" (Ioan 5, 19-23 si 25-26); "Ca aceasta este voia Tatalui Meu, ca oricine vede pe Fiul si crede in El sa aiba viata vesnica si Eu Il voi invia in ziua cea de apoi" (Ioan 6, 40); "Despre Cel pe Care Tatal L-a sfintit si L-a trimis in lume, voi ziceti: "Tu hulesti, pentru ca am zis: Fiul lui Dumnezeu sunt?" (Ioan 10, 36); "Iar Iisus auzind, a zis: Aceasta boala nu este spre moarte, ci spre slava lui Dumnezeu, ca prin ea, Fiul lui Dumnezeu sa Se slaveasca" (Ioan 11, 4); "Si orice veti cere in numele Meu, aceea voi face, ca sa fie slavit Tatal in Fiul" (Ioan 14, 13); "...Si ridicind ochii Sai spre cer, a zis: Parinte, a venit ceasul! Proslaveste pe Fiul Tau, ca si Fiul sa Te proslaveasca" (Ioan 17, 1); "Iar acestea s-au scris, ca sa credeti ca Iisus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu si, crezind, viata sa aveti in numele Lui" (Ioan 20, 31).
beyonce_indragostita
Postat pe 15 Mai 2008 13:25
Va rog fiti atente la grafie - fiu scris intotdeauna cu majuscula - pentru a arata ca nu este vorba de fiu in sensul de copil al lui Dumnezeu cum toti suntem copii ai lui, ci in sensul de nascut din Dumnezeu. Si apoi, dintr-unul din citatele mele preferate reiese clar ca in crestinism Iisus este fiul lui Dumnezeu, conform textelor Noului Testament:" Atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat L-a dat pe Unicul sau Fiu, ca tot cel ce crede in El sa nu moara, ci sa aiba viata vesnica"(Ioan, 3, 16)
beyonce_indragostita
Postat pe 15 Mai 2008 13:29
Asta e cartea noastra sfanta, in asta credem noi. Si le-as sugera celor care au impresia ca unele versete se refera la altceva sa citeasca cu atentie Biblia, cu creionul in mana cum se spune, si sa incerce sa filtreze informatia prin creierul lor, nu sa vorbeasca din auzite, preluand parerile celor privesc crestinismul din afara si incearca sa distorsioneze ciatele ca sa se potriveasca cu o alta religie.
beyonce_indragostita
Postat pe 15 Mai 2008 13:32
asa este wolfy despre Iisus se spune ca este Unicul Fiu al Lui Dumnezeu si este ortografiat mereu cu majuscula. Restul sunt doar fiii lui Dumnezeu.
Josie
Postat pe 15 Mai 2008 14:20
in limba originala, de fapt, nu existau majuscule, asa ca aceasta scriere cu majuscule este o interpretare personala a traducatorilor sau teologilor, si nu are legatura cu textul original. Janice, te rog sa imi amintesti la ce anume nu ti- am raspuns, conform spuselor lui Wolfy.

Postat pe 15 Mai 2008 14:34
wlfy...nu tu ai scris:"imi explici si mie ce legatura de rudenie exista intre ismael,isaac si avraam???????asta este exact ce ai scris pe paginile anterioare...si eu ti-am raspuns exact la intrebarea ta........imi cer scuze daca nu am citit mai departe celelalte comentarii,dar eram ocupata,si am tras doar cu un ochi la computer........daca stii cine sunt isaac si ismael....atunci de ce m-ai intrebat ce legatura de rudenie exista intre acestia?????????????????????????????????????????????????????????????????????

Postat pe 15 Mai 2008 18:04
muslim au fost intrebari la care nu mi-ai raspuns .... intre timp le-am uitat si eu :D ok muslim nelegandu-ne de majuscule totusi acolo scrie ca Iisus este UNICUL Fiu al Lui Dumnezeu - ceea ce inseamna ca se refera la sensul cuvantului luat AD LITERAM! si restul sunt fiii lui Dumnezeu dar Iisus este singurul despre care se spune ca este UNICUL! -deci se refera strict la sensul de fiu cu descendenta divina DIRECTA!
Josie
Postat pe 15 Mai 2008 18:33
descendenta divina DIRECTA
De fapt, ce intelegti voi prin ''fiul lui Dumnezeu?''
Cred ca stiti ca , datorita acestui concept, crestinii , la nivel inconstient l-au masculinizat pe dumnezeu. Fecioara Maria fiind mama, iar iisus(saw) fiul, Dumnezeu a devenit...barbat. Desigur, oricine spune, Dumnezeu nu are gen, dar trebuie sa recunoastem ca la nivel inconstient se face aceasta asociere. in Islam, nu exista asa ceva. se recunoaste nasterea miraculoasa a lui Iisus, insa Dumnezeu nu este precum creatia, nu se regaseste in creatie. Insusi termenul Allah nu poate fi masculinizat sau feminizat. Eu nu pot sa cred, imi e imposibil sa accept ca Dumnezeu ar fi vrut sa fie asocat cu creatia, ca Dumnezeu atotputernic sa vrea sa fie masculinizat in vreun fel. Sunt multe, multe intrebari care se ridica odata cu sintagma ''Iisus, Fiul lui Dumnezeu'', cat despre trinitate nici nu mai pun problema..nu numai ca e un concept greu de inteles dar nici macar nu isi are o origine divina, ci cat se poate de pamanteasca..

Postat pe 15 Mai 2008 18:53

De ce termenul „Trinitate” nu este scris niciodatã în Biblie?

De ce nu se gãseºte niciodatã în Biblie termenul „Dumnezeul triunic”?

De nu vorbeºte Biblia niciodatã despre un Dumnezeu care se constituie din trei persoane?

De ce nu se gãseºte niciodatã în Biblie termenul „Dumnezeu Fiul”, ci mai degrabã „Fiul lui Dumnezeu”?
De ce am fost învãþaþi sã ne rugãm astfel: „Tatãl nostru care eºti în ceruri, sfinþeascã-Se Numele Tãu…” ? Noi ne rugãm Tatãlui ceresc, dar niciodatã nu ne rugãm „ Fiului ceresc" Unde este scris în Biblie cã „Tatãl este veºnic, Fiul este veºnic, Duhul Sfânt este veºnic"?De ce nu gãsim nici o singurã datã în Biblie formularea: „ Slavã lui Dumnezeu Tatãl, lui Dumnezeu Fiul ºi lui Dumnezeu Duhul Sfânt”? De ce nu întâlnim în Biblie termenul „Tatãl creator”? Ce legãturã are Tatãl cu creaþia ºi ce legãturã are Creatorul cu naºterea de fii ºi fiice?De ce nu e femeia parte a Trinitatii ? în Biblie nu existã nici mãcar o singurã lucrare efectuatã în numele Tatãlui ºi al Fiului ºi al Sfântului Duh! zilele Bibliei, nici un botez, nici o vindecare, nici o binecuvântare – absolut nimic nu a fost fãcut prin repetarea formulei: „În Numele Tatãlui ºi al Fiului ºi al Sfântului Duh.” Aceastã practicã este pur ºi simplu luatã de bunã de cãtre toþi doar pentru cã este o tradiþie a bisericii.-Aceste intrebari si comentarii nu imi apartin, dar le gasesc foarte pertinente

Postat pe 15 Mai 2008 19:17
Iar UNICUL Fiu al lui Dumnezeu se poate interpreta drept unicul om nascut in mod miraculos, prin bunavointa lui Dumnezeu.Apoi , ''AD LITERAM ''nu este luat nici de catre cei mai ferventi aparatori ai divinitatii, care il considera pe Iisus-Dumnezeu intrupat. ''Fiul lui Dumnezeu'' este oricum ai lua-o-o expresie figurata atata timp cat nu poate fi vorba de o ''familie'' divina, sau orice alte legaturi obisnuite de rudenie. De aceea intrebam:ce intelegeti voi prin Fiul Lui Dumnezeu, de fapt? Dar prin Trinitate? si..ce stiti cu adevarat despre trinitate?

Postat pe 15 Mai 2008 19:28
ei bine, scuza-ma iar daca ti le amintesti...se pare ca wolfy le cunoaste totusi, astept deci.

Postat pe 15 Mai 2008 19:30
hai sa gandim altfel, muslim: stim ca noi avem mai multe dimensiuni (in cazul oamenilor exista macar 2: trupul si sufletul; de ce atunci cand te referi la tine ori la mine sau la alt om nu folosesti termenul: "eu bidimensionala" ori macar cuvintele: "asa vreau eu si sufletul meu" Ai fi indreptatita sa le folosesti pt ca ai si trup si suflet si totusi nu le folosesti. Dumnezeu de ce ar fi trebuit sa o faca? Am fost invatati sa ne rugam cu "Tatal nostru..." pt ca Isus prin exemplul propriu ne-a indemnat asa. Spui ca femeia nu e parte a trinitatii; dar nici Adam nu a fost parte a trinitatii, el a fost creat din lut si apa, adica modelat. Cum vrei tu ca o creatie )a ta de ex) sa fie parte din tine? Atunci noi, oamenii, cum vrei sa ne chemam parte a trinitatii? Cred ca asta e un pacat. Si pentru ca eu nu pot explica inexplicabilul (care poate nu e de nasul meu) citez de pe http://www.hanuancutei.com/forum/content/Stiinta-si-Tehnica/8510/Spatiul-Multidimensional/ "Timp de milenii omenirea a crezut ca nimic nu poate aparea din nimic,dar astazi stiinta admite ca este posibil ,ca aparent,totul sa vina din nimic,prin legi ale fizicii.
Pentru a se intelege notiunea de hiperspatiu(spatiu multidimensional) avem
-Un punct are 0 dimensiuni
-O linie are o singura dimensiune.Orice sectiune a liniei reprezinta un punct.
-Cercul are 2 dimensiuni.Orice sectiune a cercului reprezinta o linie
-O sfera are 3 dimensiuni.Orice sectiune a sa reprezinta un cerc.
-O hipersfera cvadridimensionala are 4 dimensiuni.Orice sectiune a sa este o sfera
Continuand logica,orice sectiune a unui obiect hiperspatial n-dimensional reprezinta un obiect hiperspatial cu (n-1)dimensiuni.Tinand cont doar de cele 3 dimensiuni ale spatiului si de cea a timpului,putem afirma ca, pe scara larga,Universul observabil are o structura cvadridimensionala." Poate totusi cineva intelege mai multe decat mine de acolo pt ca eu deja am ametit incercand sa inteleg lucruri extrem de simple. Cum vreti voi atunci sa il intelegeti pe Dumnezeu daca lucruri omenesti va e greu sa intelegeti?
amme22
Postat pe 15 Mai 2008 20:01
se stie deja si e demonstrat ca RELIGIA E MINCINOASA! atatea documentare si stiri care fac inconjorul lumii, chiar daca majoritatea incearca sa le opreasca..de ce va dedicati viata acesteia? mai ales voi musulmanii care vorbiti numai citand din ,, cartea sfanta,, .. credeti ca daca invatati tot ce scrie acolo sunteti oameni buni si d-zeu va duce-n rai?!! :D :D Traiti degeaba.. inca nu ati descoperit ca fiecare dintre noi suntem d-zeu ,ca fiecare avem scanteia divina in noi si ca fiecare putem atinge gradul de spiritualitate a lui Iisus! Tocmai de aceea suntem numiti si in biblie copii lui d-zeu..si fratii lui Iisus.. Ideea e sa descoperim secretul existentei, atat de negat si contestat de catre toate bisericile din lume. Tocmai pt ca daca noi aflam cine suntem cu adevarat toata teoria lor a fost degeaba si toate restrictiile impuse de ei, absurde. Asta s-a chinuit si Isus sa transmita prin toate invataturile lui.. dar din pacate tare putini au inteles. Voi chiar nu vedeti ca preotii de orice religie sunt cei mai josnici oameni?? Ca pretind mereu fara sa ofere nimic? Doar ,, garantandu-ti,, ca daca faci ce spun ei ajungi in rai (cica) . Normal..daca toti am descoperi de ce suntem capabili, toata societatea ar fi demolata si inlocuita. O dati in stanga si-n dreapta cu religiile voastre si nu aveti timp sa va concentrati asupra lucrurilor cu adevarat importante..cum ar fi spiritualitatea noastra. Despre Buddha stiti ceva? Budismul e o ,, religie,, incredibila care se bazeaza doar pe puterile si auto-controlul omului, fara sa abereze. Niciodata nu ai sa vezi un budist care se lafaie in palate sau munti de bani si lux.. Cati crestini sau musulmani ati vazut sa fie capabili sa faca ceea ce fac unii budisti?! Sa respecte atat de mult legile naturii? Sau sa fie in stare sa atinga conditia lor fizica, sa poata levita sau sa poata trai in meditatie luni intregi fara hrana?? Sa arate la 90 de ani ca la 50.. De cati budisti ati auzit sa provoace acte violente sau teroriste? Dimpotriva.. ei sunt cei vanati, pt ca detin secretele existentei noastre divine. Nu sunt budista, sa nu interpretati.. dar am avut norocul sa descopar pe pielea mea multe adevaruri care mi-au deschis ochii.. si sa-mi dau seama cat de mincinoasa si ingrata este religia si cat de mult se straduie sa ne indeparteze de divinitatea din noi. Pt ca NOI suntem d-zeu. Ar fi absurd sa credem ca d-zeu e un mos ce locuieste in nori si care ne-a creat doar pt a muri dupa cativa ani. Cititi si altceva decat prostiile alea din coran si biblie..
oana81
Postat pe 15 Mai 2008 20:10
stii oana? de cateva ori in viata asta am trecut pe langa imposibil, iar atunci cand mi-a fost enorm de greu si mi se parea ca pt mine e sfarsitul lumii, atunci cand nu aveam nici o idee cum am sa fac sa mai traiesc si maine, atunci cand eram in cea mai neagra disperare, in mod miraculos mi s-a intins o mana si am fost scoasa din rahatul in care ma aflam si nu cu ajutorul oamenilor. Nu mi s-a intamplat odata, mi s-a intamplat de cateva ori. Am trecut peste imposibil cu multa, foarte multa credinta in Dumnezeu, nu cu credinta in mine insumi. Eu refuz sa cred ca sunt Dumnezeu. Eu sunt doar un om care a avut nevoie de ajutor si l-a obtinut de la Dumnezeu nu de la oameni. E drept ca o scanteie de Dumnezeire exista in fiecare din noi insa noi nu suntem Dumnezeu. Sa nu uitam ca avem si o scanteie de rautate. Sa nu uitam ca la majoritatea oamenilor binele egaleaza raul. Sa nu uitam niciodata sa privim si partea intunecata din noi, pt ca asta ne va aminti ca: NOI NU SUNTEM DUMNEZEU. NOI SUNTEM DOAR OAMENI
amme22
Postat pe 15 Mai 2008 20:22
amme.. nu ma refer la fiecare in parte. Ma refer la ceva de genul ,, d-zeu e un foc de tabara iar oamenii suntem miile de scantei care alcatuiesc acest foc,, focul-mama,, . sunt unele scantei extrem de mici care se indeprteaza de focul-mama si se sting automat. Sunt cateva mai mari care se mentin aproape dar nu destul.. si sunt acelea mari care formeaza focul in sine. Sa zicem ca una dintre acele scantei atat de mari a fost si este Isus. Si eu cred in d-zeu, dar nu in acel d-zeu descris in biblie. Cred in d-zeu ca forta superioara, ca si creator al meu, ca si casa mea sau tatal meu.(la fel se poate numi mama). Nu cred ca d-zeu sta undeva sus si vede ce facem fiecare, pe unii ne ajuta pe altii nu. Chiar crezi ca ar avea timp pt 6 miliarde de oameni? ;D si cred ca el vrea sa fim constienti de ceea ce suntem, pt a ne apropia din ce in ce mai mult de el si a forma acel foc atat de puternic. sper ca intelegi exemplul meu. Iar partea intunecata din noi exista numai din cauza fricii si a societatii. Totul este dual.. totul are opus. Si nu ar trebui sa fie asa, pt ca intunericul e perceput ca fiind pericol, dar sa nu uitam ca tot d-zeu ni l-a dat.. daca noi am elimina raul din perceptia noastra atunci nu ar exista decat bine. Din pacate e extrem de dificil pt ca de cand ne nastem ni se spune ce e bine si ce e rau..chiar daca noi nu simtim asta. Copiilor nu le e frica de absolut nimic.. pt ca pt ei nu exista lucruri bune si rele, doar lucruri. Daca am fi in stare sa nu catalogam persoanele dupa standardele societatii atunci am constientiza ca nu exista oameni buni si rai..doar oameni. cu gusturi, caractere si reactii diferite. Ce e rau pt mine poate fi foarte bun pt tine. Fiecare e stapanul vietii sale..totul se bazeaza pe alegeri. Trebuie sa invatam sa facem alegerile corecte si sa ne asumam responsabilitatea, sa nu mai dam vina pe ,, asa mi-a fost scris,, pt ca e cea mai rusinoasa scuza. D-zeu nu vrea ca unii sa traiasca in lux si altii sa moara de foame. Depinde de noi sa avem suficienta incredere in noi insine si sa facem ceva util in viata. De ce intotdeauna cand iti doresti ceva cu adevarat se implineste? Pt ca de noi depinde sa se implineasca.. Eu cea de azi sunt suma alegerilor mele de ieri. Normal ca nu suntem noi d-zeu, acel d-zeu din biblie. Dar noi suntem El pt ca purtam scanteia lui in suflet. In momentul in care afirmi ca esti doar un om..te subestimezi si nu te iubesti si apreciezi la adevarata ta valoare. Si Isus a fost tot un om..mohamad al musulmanilor tot un om. Alte sute de exemple..tot oameni. Nici unul nu a avut 3 picioare si 2 inimi. Au trait si murit ca oricare alt om.. dar au fost constienti de d-zeul din ei, iar asta i-a facut atat de speciali. Ei au fost doar exemple a ceea ce putem fi fiecare. Una dintre marile porunci e sa-ti iubesti si cinstesti aproapele ca pe tine insuti.. pt ca, la fel ca tine si el e d-zeu.
oana81
Postat pe 15 Mai 2008 21:10
oana ai dreptate intr-o priviinta: copii nu stiu ce e bine si ce e rau. Si totusi copii sunt capabili sa faca f mult rau. Spun asta din proprie experienta. Numai eu stiu cati pui de vrabie am indopat cu graunte de prumb, ori cati pui de graur am luat din cuib si i-am scapat pe jos, cate animale am chinuit in diferite feluri. Daca nu mi s-ar fi aratat intr-un fel ce e bine si ce e rau probabil as mai face asta si acum dar cu oamenii pt ca e mai distractiv :D Eu prefer sa ma subestimez si sa cred in continuare ca NU SUNT Dumnezeu si, indiferent ce ar spune stiinta voi fi convinsa ca stramosii mei NU au fost maimute. Ar fi bine ca pe langa porunca: "sa-ti iubesti si cinstesti aproapele ca pe tine insuti" sa iti amintesti si cealalta: "sa-l iubesti pe Dumnezeu"
amme22
Postat pe 15 Mai 2008 21:56
in nici un moment nu am sustinut ca sunt de acord cu stiinta..atat mai putin cu faptul ca ne tragem din maimute. Contest vehement acest lucru, de mic copil. In fine, nu ma asteptam sa intelegi ce vreau sa spun. Daca ai stii despre ce e vb ai intelege ca a-l iubi pe cel de langa tine inseamna a-l iubi pe d-zeu. A te iubi pe tine inseamna a-l iubi pe d-zeu. Te-as intreba, daca atat de tare sustii biblia, cum explici faptul ca din adam si eva, care sunt descrisi ca fiind albi( sau ma rog, se insinueaza acest lucru)..cum au aparut 5 rase pe pamant? cum s-au facut din albi negri, din negri asiatici, etc.. si inca ceva? Spuneti-mi si mie cum s-au inmultit, avand in vedere ca, dupa scrierile bibliei, au fost primii si singurii oameni? Au avut 2 baieti.. din care unul a murit. Cum au luat viata ceilalti locuitori ai pamantului, pana in ziua de azi? Cu cine s-a culcat eva? O sa spuneti cu adam..probabil! Sa zicem ca au facut o fata..ea cu cine a facut copii? Nu avea cu cine, decat cu tatal sau fratele ei.. In ziua de azi se spune ca e cel mai mare pacat sa faci sex cu cineva din familia ta..cica ies copii monstrii sau debili mintali. Pe atunci sa inteleg ca a fost permis? :) Sa fim seriosi si realisti, nu mai credeti in basme. Pana la varsta de 14 ani eram convinsa ca vreau sa devin profesoara de religie..dar dupa ce am descoperit multitudinea de greseli si lacune, mi-am schimbat radical parerea. Religia e cea mai manipulatoare si mincinoasa dintre,, stiinte,,.
oana81
Postat pe 15 Mai 2008 22:44
cat despre subiectul vostru.. de foarte multe ori scrie in biblie ,, Iisus, fiul lui dumnezeu,, precum si Fiul Omului sau fiul lui David.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 00:08
insa despre mohamed nu se mentioneaza absolut nimic! Nici macar o data.. Mohamed este cel care a sustinut ca numele lui este prezent in biblie, dar nu e adevarat si daca nu credeti va propun sa cititi biblia din cap in coada. Sa nu uitam ca la biblie au scris muuuuulti , pe cand coranul e scris de mohamed. Si la fiecare 2 capitole esti amenintat cu focul iadului.. d-zeu isi spune,, d-zeul razbunarii,, caracterizarea lui e mai mult facuta din acest gen de cuvinte..aprig, razbunator, crunt, etc. coranul este cea mai violenta carte pe care am inceput sa o citesc vreodata! Nu am vrut sa o termin deoarece e dezgustatoare.. Instiga la violenta absoluta. E chiar crud sa citesti cum iti porunceste sa ucizi tot neamul de evrei!! Isus a fost evreu! Daca sustineti ca si voi musulmanii credeti in Isus, de ce ii urati atat de mult pe evrei?? Si cum puteti sustine asemenea teorii?? cum au reusit sa va indoctrineze in halul asta? Coranul nu este o carte cu porunci sau reguli ce fac referire la persoana si la cum sa fi un om mai bun, ci cu reguli care fac referire la cum sa conduci lumea! Si cum sa ucizi tot ce nu corespunde cu islamul.. e infricosator cand te gandesti ca sunt mai mult de 1 miliard de musulmani..
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 01:03
Oana, de fapt , nu se insinueaza acest lucru in Biblie.Cei au facut ilustratii ale lui Adam si Eva au dat oamenilor o imagine a ceea ce vroiau sa vada. Un Adam si o Eva cu un ''look'' european. Probabil insa ca primii oameni erau negrii dat fiind ca zona cuprnsa intre Tribu si Eufrat e in Africa. De asemenea, am vazut un documentar despre ''Adam stiintific'' iar descoperirile au condus spre un trib din Tanzania de Nord ( mi se pare) si arata, conform monstrelor ADN ca toti oamenii se trag dintr-un stramos : "Each drop of blood is essentially a historical document," Wells said. "Our DNA tells the story of the journey of our species."
New DNA studies suggest that all humans descended from a single African ancestor who lived some 60,000 years ago. O sa fie din nou la National Geographic pe 22 mai. E tare. Nimic nu demonstreaza ca au avut doar 2 baieti. Ci doar despre acestia 2 se vorbeste in Biblie.

Postat pe 16 Mai 2008 01:11
puteu fi negrii din partea mea, nu am nimic impotriva..si sa fi avut 4 baieti si 6 fete.. tot ei intre ei trebuiau sa faca sex pt a se ,,inmulti si popula pamantul,, . In biblie multe se bat cap in cap si se contrazic.. si ma mir ca oamenii care se pretind a fi mari credinciosi nu au sesizat aceste greseli atat de evidente.
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 01:22
bun..erau negrii..si din acei negrii au iesit si oameni albi...chiar foarte albi..si alte rase de oameni..ce ciudat nu ? .Adam si Eva reprezinta mai mult o poveste pentru copii mici..de clasa 1...toti cred in Adam si Eva.....toate astea sunt niste prostii........in noi trebuie sa credem in primul si in primul rand....nu in alte cele.........si Coranul......nu e o carte religioasa..ci.....doctrina curata.....mai multe nu mai zic:D e adevarat...biblia e plina de greseli extrem de evidente ptr cei care vor sa vada,,,,,,,,,insa Coranul...e jalnic:)
Alleksandra
Postat pe 16 Mai 2008 01:28
ai mare dreptate alleksandra.. ma bucur sa vad ca sunt persoane care VAD, nu doar se uita
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 01:40
cleopatra.. las la o parte parerile mele fata de tine personal, si daca tot m-am bagat in discutia asta o sa incer sa nu ma abat de la ea...Din pacate am aceeasi parere proasta si despre ceea ce scrii. Am un raspuns pt primul tau mesaj de la acest topic. Nu stiu ce biblie ai citit tu, dar in evanghelia dupa ioan nu scrie NIMIC din ce ai spus! Se prezice o venire si atat.. nu se mentioneaza unde, cand sau cati ostasi.. datele tale sunt aberatii!!! Din nou aberatii, ca aproape toate mesajele tale
oana81
Postat pe 16 Mai 2008 01:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu ma inteleg cu mama 46 De la: kudika109268 28 Decembrie 2013 13:56
joc: fgara da sau nu 28 De la: maissa 9 August 2009 08:29
Promovare petitie: "Indemnizatia pentru cresterea copilului sa ramana 85% din salariu" 1 De la: adrianavata 17 Mai 2010 23:20
ABERATII 32 De la: G_Bogdan 19 Februarie 2009 19:06
CE SUNT DE FAPT, LACRIMILE..? 12 De la: agoldfish 13 Mai 2009 11:21