Setari Cookie-uri

cum sa fii un sot perfect

[quote name=\'hombre89\' date=\'2008-07-20 07:37:53\']Poate cineva sa spuna clar cum trebuie sau ce trebuie sa presteze un sot pt. ca sotia si in general femeile sa fie multumite de barbati ? [/quote] TI-A RASPUNS DANCER MAI SUS
carela
Postat pe 20 Iulie 2008 09:17
Un partener poate fi perfect pentru un altul si jalnic pentru o cu totul alta persoana.

Interactiunea dintre cei doi aste cea care da verdictul, potrivirea: CE imi place si CE NU imi place.

De aceea este bine sa se cunoasca pe toate caile posibile si sa-si comunice cu delicatete impresiile.

Este o problema UNICAT, si NU O RETETA general valabila - sic !!!
Simply_i
Postat pe 20 Iulie 2008 12:33
ei da,nu e chiar asa...adica zi-mi tu femeie careia nu-i plac gesturile de tandrete,sa fie rasfatata,sa aiba un barbat de baza,sa fie ocrotita,etc ???
lief
Postat pe 20 Iulie 2008 15:13
poate ca timpu' o sa fie un factor determinat in aflarea raspunsului.
utopia nu-i departe.

Postat pe 20 Iulie 2008 16:30
Faptul ca au fost atat de putini barbati aici care sa incerce sa defineasca "sotul perfect" dovedeste ca multi nici macar nu isi pun aceasta intrebare, nu sunt preocupati nici macar la modul teoretic a-si raspunde (lor insile, daca nu altora), cu atat mai putin a pune in practica asa ceva.
A avea o relatie aproape perfecta (ceea ce prespune a fi un partener aproape perfect) nu pare a fi o prioritate pentru multi. Dar nu-i nimic, va asigur eu ca exista si oameni care se precocupa de aceste lucruri. Ar fi fost interesant totusi sa auzim mai multe pareri masculine pertinente cu privire la acest subiect (cele scrise la misto nu intra in calcul).

Postat pe 20 Iulie 2008 17:22
veeeei, inca o parere bine oratorizata!
sa-mi fie cu iertare, da' din cunostintele tale vaste, cate relatii perfecte exista?

Postat pe 20 Iulie 2008 17:35
un sot imperfect pentru X,poate deveni sotul perfect pentru Y,uneori depinde de noi sa scoatem tot ce e mai bun de la persoana de langa noi
D0niella
Postat pe 20 Iulie 2008 18:51
nu stiu daca un sot misogin sau unul ce-si bate nevasta,sau care nu se implica in familie (cresterea copiilor,etc) va fi bun pt o femeie...oricare...luand acum in linii generale,ca modul de exprimare al fiecaruia difera,normal,insa esenta tot aceeasi ramane- depinde acum mai degraba cat accepta fiecare femeie ,ce limite are - in completarea incognitei vreau sa spun ca nu e de mirare ca ei nu-si pun intrebarea asta ,ci doar cum sa fie sotia perfecta,mentalitatea a ramas veche de pe timpul bunicii,cand fetele erau invatate "dupa ce te mariti,mama,sa nu iesi din cuvantul sotului,sa inveti sa faci mancare ca sa te mariti ,sa faci aia si aia ,sa fii o sotie buna,sa-l tii acasa". Ceea ce am observat totusi ca ii pasioneaza cu adevarat pe barbati e cum sa faca sa seduca femeile, sa fie ale lor,sa aiba succes la cat mai multe daca se poate--- nu-si pun insa problema sa le si pastreze,pentru ca deja devine de domeniul paleoliticului pt multi ("pai nu ti-am dat flori cand ne-am cunoscut,pai nu ti-am zis ca te iubesc acum 3 ani...ce mai vrei,tot nemultumita esti ?":))-n-ati patit asa ceva ,fetele,apropo?ca doar intre fete vad ca vorbim...barbati nema,e complicat prea tare pt ei,pretentiile "e multe",saracii )
lief
Postat pe 20 Iulie 2008 22:32

sunt aiiiiiiici!! iuhuuuuuu!

Postat pe 20 Iulie 2008 22:47
cine are nevoie de perfectiune? ar fi plictisitor...ideea e ca cei doi parteneri sa se iubeasca si sa se respecte. restul vine de la sine..

Postat pe 20 Iulie 2008 22:48
geo,daca esti,zi ceva repede :) inocica, nu e vorba de perfectiune,ci doar de asteptari,ca daca nu tindem sa fim mai buni,degeaba,omul tinde sa evolueze,nu ? sau poate trebuia reformulat pt tine ,si anume "cum sa fii un sot/partener bun"
lief
Postat pe 20 Iulie 2008 22:54
asteptarile trebuie sa vina din partea amandorura. ca si raspunsul la asteptari...normal, trebuie sa dai ca sa primesti sau macar sa poti pretinde...

Postat pe 20 Iulie 2008 23:46
io va las sa visati cu ochii deschisi la printi calare pe cai verzi pe pereti si spun doar atat: nu exista! nu exista perfectiune!

Postat pe 21 Iulie 2008 00:07
Geo, eu am inteles ca "esti", dar "esti" ca spectator, sau ca participant ? :)) (cum spuneam mai devreme, afirmatiile laconice sau mistocaresti nu se pun la socoteala)
M-ai intrebat daca am vazut relatii perfecte, ei bine da am vazut, una dintre acestea fiind cea a bunicilor mei, care au avut o casnicie foarte fericita de peste 40 de ani. Si mai sunt si altii. Exemplele sunt rare si totusi exista.
Pentru a tinde catre o relatie perfecta, nu e necesar sa gasesti exemple in jurul tau (exemplele nu te ajuta cu nimic, fiecare cuplu functioneaza altfel), ci sa gasesti suficienta dorinta in interiorul tau. Daca iti doresti foarte mult asa ceva, realizezi ca trebuie sa si dai ceea ce astepti sa primesti, cu alte cuvinte trebuie sa fii si tu partenerul ideal pentru cel de langa tine, asa cum ti-ai dori sa fie si el pentru tine. Si uite-asa iar revenim la ce afirmam mai devreme: oare cati barbati isi pun intrebarea: "cum sa fiu sotul perfect"? Pentru ca, vezi tu, geo, intai trebuie sa oferi, si numai apoi sa pretinzi. Asa e corect.

Postat pe 21 Iulie 2008 00:14
Geo, ma bucur pentru povestea ta de dragoste de 14 ani, chiar asa "cu nabadai" cum e ea.
Ce ai povestit tu mai sus pare sa fi fost doar o mica "ajustare" neesentiala a relatiei voastre care era deja, dupa cele descrise, (imi dai voie sa zic?) aproape "perfecta".
Esti sigur ca ne-ai spus tot ce era important?......

Postat pe 21 Iulie 2008 01:30
cine a zis ca e dragoste cu nabadai? nu e!
totul a curs lin pana a ajuns la dimensiunea unui lac artificial. din prea multa umplere a inceput sa dea p-afara. :))))
e mai bine sa iubesti proportionat, cu masura. altfel risti sa te trezesti cu ghionturi la creer. :)
dumnezeu mi-e martor ca in mine salasuieste iubire cat sa acopar zece femei in pasiune si explozie, da' din dragoste si iubire pentru soata , imi limitez tendintele la una singura :))

Postat pe 21 Iulie 2008 09:06
dragii mei ce sa zic am vazut mesajele voastre si m-am gindfit sa va raspund si eu !sunt casatorita de zece ani si am un baietel de opt !nu am cautat niciodata barbatul perfect!2problema se puna altfel daca reusim sa il acceptam pe cela lalt asa cum e!asta e tot!din iubire se realizeaza relatia ,apoi intervine respuctul si intelegerea noua nu ne-a fost usor sa traim acesti zece ani ,eram tineri si fiecare avea dorintele si visele lui ,nu?dar am reusit sa invatam ce e mai important........SA NE ACCEPTAM ASA CUM SUNTEM SI SA NE IUBIM SI GRESELILE!ADICA CE VREAU SA SPUN CIND STAI CU CINEVA MAI INTII IL OBSERVI NU DACA CORESPUNDE IN LIMITELE CERUTE DE TINE CA PERSOANA SI APOI ANALIZEZI CE E IN MASURA SA ACCEPTE PT TINE SI ....TOT ASA !ACUM DUPA ZECE ANI POT SA SPUN CA NE-A FOST FFF GREU DAR AM REUSIT SA OBTINEM O FAMILIE FRUMOASA ceea ce va doresc si voua !si inca ceva cu pretentii nu se face treaba iubirea daca exista celelalte lucruri vin de la sine .adica nu ai cum sa nu il privesti pe el cind doarme daca nu simti furnicaturi in stomac atunci cind il vezi si el daca nu e linga tine cind te doare ceva atunci...........nu E RELATIE!VA PUP SI BAFTA TUTUROR~
ramona_balanescu
Postat pe 22 Iulie 2008 17:12
titlul mi se pare cam fortat sa nu cadem in extreme ar fi plictisitor si imposibil de realizat si nici nu cred ca e normal sa vrem ca cel de linga noi sa fie perfect dar ma rog un sot perfect si o sotie normala? cred ca ar fi un calvar pt ea tot secretul consta in dragaste si intelegere reciproca si ffff multa sinceritate si dragoste e suficient iubitiva mult
danuntu_06
Postat pe 22 Iulie 2008 21:40
vreti sa va fie mai bine?! lecturati" cum sa-ti intelegi sotul"- gary smalley. eventual "cum sa-ti intelegi sotia", acelasi..

Postat pe 22 Iulie 2008 22:34
e in zadar sa ne contrazicem cine are dreptate sau cum s fie sotul perfect sau sotia perfecta important e sa gasim acea cale de mijloc care sa permita ambilor parteneri sa se iubeasca si sa se inteleaga si bineintelessa fie sprijinunul pt altul in situatii de criza oameni buni iubitiva mult sa nu treaca o zi fara sa vaspuneti cv dragut unul celuilalt lasati intrigile si rautatilept altii invatati sa fiti fericiti si ginditi pozitiv sa fiti iubiti si fericiti pa
danuntu_06
Postat pe 23 Iulie 2008 20:43
Contrazicere? Nu mi se pare ca e prea multa pe aceasta tema, mai ales intre femei. Interesant ar fi fost sa auzim parerea mai multor barbati, pentru ca lor le era adresata initial intrebarea; dar.....mai asteptam.
Pe de alta parte, titlul topicului nu mi se pare fortat deloc - se intege de la sine ca este vorba despre a fi perfect pentru cel de langa tine, a fi perfect in cadrul particular al cuplului, nu a fi perfect la modul general si absolut.
Pentru geo: am in continuare impresia ca nu ne-ai spus ceva esential. Este paradoxal sa afirmi ca ai o relatie atat de reusita, si totusi sa fii atat de sceptic cu privire la existenta "perfectiunii" intr-un cuplu. Pare ca lipseste o za (sau mai multe) din lant, nu crezi?...Daca nu vrei sa ne spui, nu e nici o problema, eu doar am remarcat paradoxul situatiei...:)

Postat pe 23 Iulie 2008 23:56
paradoxal sau nu , asta-i tot.
vrei sa mint si sa bag o poveste cu nabadai doar de dragu' artei!?
hai ca bag: in primi 8 ani nu ne-am certat niciodata. merge!?

Postat pe 24 Iulie 2008 00:33
Interesanta povestea ta geo. Pare-se ca omul se satura si de prea mult bine.

Cat despre sotul perfect...ei bine daca eu o sa pot fii sotia perfecta o sa-i cer si lui sa fie la fel . Cam greu de specificat aici o lista A-Z cu abilitatile pe care ar trebui sa le detina un barbat pt. a fin un sot perfect.
Josie
Postat pe 28 Iulie 2008 19:30
Înþeleaptã alegere
Tinarul rege Arthur a fost invins si inchis de monarhul regatului vecin. Monarchal ar fi putut sa-l omoare, dar a fost miscat de tineretea si idealurile lui Arthur. Asa incit monarhul s-a oferit sa-i redea libertatea in schimbul raspunsului la o intrebare foarte dificila. Lui Arthur i s-a dat un an pentru a afla raspunsul la intrebare; daca dupa trecerea perioadei de un an el nu avea raspunsul va fi condamnat la moarte.Intrebarea cu pricina era: "Ce vor cu adevarat femeile?"
O astfel de intrebare ar lasa perplex chiar si pe cel mai invatat dintre barbati, iar pentru tinarul rege Arthur era o chestiune imposibila Dar cum tot era o optiune mai buna decit moartea, a acceptat propunerea monarhului de a avea raspunsul pina intr-un an. S-a intors in regatul lui si a inceput sa intrebe pe toata lumea: pe printesa, pe preoti, pe intelepti. A vorbit cu fiecare dar nimeni nu a putut sa-i dea un raspuns satisfacator. Multi oameni l-au sfatuit sa consulte pe batrina vrajitoare - ea era singura care i-ar fi putut da un raspuns. Dar pretul era mare - pentru ca vrajitoare era faimoasa in regat pentru preturile
exorbitante pe care le cerea. Dar ultima zi a anului sosi si Arthur nu avu incotro, decit sa mearga la vrajitoare. Ea accepta sa-i dea regelui raspunsul la intrebare, dar Arthur trebuia sa accepte pretul ei mai intii: vrajitoarea a cerut sa se casatoreasca cu Gawain, cel mai nobil dintre cavalerii Mesei Rotunde si cel mai bun prieten al lui Arthur. Tinarul Arthur a fost terifiat la auzirea cererii vrajitoarei. Ea era cocosata si hidoasa, avea doar un singur dinte, mirosea ingrozitor si scotea sunete dubioase. Nu intilnise niciodata o creatura mai respingatoare. In consecinta a refuzat sa-si forteze prietenul sa se casatoreasca cu ea si sa indure asa o povara. Gawain auzind care era propunerea vrajitoarei, a vorbit cu Arthur si i-a spus ca nici un sacrificiu nu era mai mare decit viata regelui si ocrotirea Mesei Rotunde. Asa incit nunta lor a fost stabilita si vrajitoare a dat raspunsul la intrebarea lui Arthur: "What a woman really wants is to be in charge of her own life.(Ce vrea cu adevarat o femeie este sa fie stapina pe propria-i viata)"
Toti au stiut ca vrajitoarea a grait adevarul si viata lui Arthur a fost crutata. Si ce nunta au avut Gawain si vrajitoarea! In timp ce Gawain era gentil si curtenitor ca intotdeauna, batrina vrajitoare nu a ezitat sa-si etaleze relele maniere, facindu-i pe toti sa se simta prost. Seara nuntii sosi. Gawain sfortindu-se, intra in dormitor. Insa ce priveliste il astepta! Cea mai frumoasa dintre femei era intinsa pe pat!
Stupefiat Gawain intreba ce s-a intimplat. Mindretea de fata replica: de vreme ce el a fost atit de dragut si gentil cu ea pe cind aparea ca o vrajitoare, ea va arata jumatate de timp ca o vrajitoare si cealalta jumatate va fi o frumoasa femeie. Si-l intreba care din cele doua aratari vrea el sa fie ziua si care noaptea? Ce cruda intrebare! Gawain se gindi: in timpul zilei o frumoasa femeie sa se mindreasca cu ea prietenilor, dar in timpul noptii, in intimitate o hidoasa vrajitoare? Sau sa prefere pe batrina vrajitoare in timpul zilei, iar noptea pe cea mai frumoasa dintre femei cu care sa imparta multe momente intime?
Tu ce ai alege ?



Nobilul Gawain a replicat ca o lasa pe ea sa aleaga.
Auzind asta ea a anuntat ca va fi frumoasa tot timpul pentru ca el a respectat-o indeajuns incit s-o lase sa
fie stapina pe propria-i viata, sa ia propria-i decizie.

MORALA -" If your woman doesn't get her own way, things are going to get ugly! (Daca nu-i lasi femeii tale sansa la propria alegere (in fiece lucru), lucrurile vor lua o intorsatura urita!)"
123violeta
Postat pe 2 August 2008 20:51
hai mai ca asta e rasuflata
Josie
Postat pe 6 August 2008 15:33
incep sa o invat pe de rost , de cate ori am citito p-aci!!!

Postat pe 6 August 2008 15:49
Geo32, nu stiu ce parere au celelalte, dar eu, citind ce ai scris pe acest forum iti dau dreptate in procent de 100%. Si citind despre relatia ta de 14 ani si casnicia de 13, pentru moment m-am blocat. Nu de alta, dar am avut senzatia ca esti sotul meu. Concluzie: exista pe lumea asta si relatii care se apropie mult de ceea ce inseamna "perfectiune". Deci, din partea mea, ai 10 bile rosii.
Lucia1971
Postat pe 8 August 2008 13:33
ADEVARAT,ASTA VOR FEMEILE!!!Violeta povestea ta mi-a placut poate de asta ma inteleg asa bine cu sotu meu !
carela
Postat pe 9 August 2008 15:53
Perfectiunea e foarte greu de atins...Sotul perfect poate fi vazut diferit de fiecare femeie in parte.Nimeni nu e perfect...Poate sa intrunaesca o singura calitate si sa fie sotul perfect pentru tine! Sa fii centrul universului sau si e de ajunns
janice18
Postat pe 9 August 2008 22:13
Speedryder--Si ce ar trebuii sa faca femeia perfecta, atunci cand, timp de 7 ani, desii face tot ceea ce spui tu (mai putin faza cu copiii), il ultimii 2 ani, sotul are de facut doar reprosuri si jigniri. In situatia cand vezi atata timp, atata nemultumire de unde mai poti afisa un zambet fortat, desii in sufletul tau e atata nefericire?
camelia_m
Postat pe 22 August 2008 14:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pro sau contra casatoriei 129 De la: roxana_8708 20 August 2009 02:30
iubire sau.... 19 De la: kudika152053 26 Martie 2010 18:15
Asteptari intr-o relatie de cuplu 1 De la: kudika_1032817 5 Mai 2018 16:54
De ceva vreme ma simt tot mai singura 57 De la: kudika125543 22 Martie 2014 21:08
nu mai stiu ce sa fac :( 43 De la: lov3ubaby 11 Februarie 2013 17:18