Setari Cookie-uri

ingrijirea parului

in fiecare week-end imi fac cate o masca de par, home-made. Cateodata galbenus de ou cu miere si ulei de masline, alta data galbenus de ou cu zeama de lamaie, mai imi clatesc parul cu infuzie de menta.. Imi plac mult rezultatele.

Postat pe 2 August 2008 14:35
Ce coincidenta!!!Si eu folosesc aceeasi masca pt par....galbenus de ou,miere si ulei de masline In cazul meu lamaia nu isi gaseste locul,deoarece parul meu are tendinta de uscare si lamaia grabeste acest proces(de fapt lamaia,otetul sunt indicate in special persoanelor cu par gras)Cred ca depinde si de tipul de par
mell_30
Postat pe 2 August 2008 19:31
eu folosesc ulei de masline cu rozmarin.la 50 ml de ulei de masline se adauga 25 ml de rozmarin.iti infasori parul intr-un prosop caldut si stai o ora...e f bun...nu-mi pik parul,oricat l-as vopsi...doar dc ma stresez prea mult
Aleys
Postat pe 2 August 2008 20:45
Buna, sa va dau si reteta mea: 2 galbenusuri, o lingura de ulei de masline, doua linguri de rom ( nu esenta de rom) si 5 picaturi de ulei de ricin, omogenizati bine si aplicati pe par cu 20 de min inainte de a-l spala. Folositi masca o data sau de doua ori pe saptamana, face minuni!!! Cat despre tunsul varfurilor... eu de doua ori pe ani ma tund pt ca altfel parul ar avea mereu aceeasi lungime, ori eu vreau sa-mi creasca!... Am incercat sa ma tund la fiecare vopsire dar coafezele cam au tendinta sa infiga foarfeca prea mult, asa ca de 2 ori pe an e suficient. Va pup.
ama21_1968
Postat pe 25 August 2008 08:44
Ciao... interesante sfaturi.
andrutia
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:54
Salut!nu prea ma incanta ideea de a pune ou si ulei de masline in cap.asa ca am luat de la farmacie "LOTIUNE REGENERANTA PENTRU PAR" de la GEROVITAL PLANT.are in compozitie 5 extracte naturale printre care uleiul de ricin si petrolul.cand faceam baie,cand ma pieptanam sau cand ma jucam cu parul imi cadea foarte mult.de cand folosesc o data pe saptamana lotiunea nu mai imi cade parul.am folosit pana acum lotiunea doar de 4 ori si deja a dat rezultat.pun lotiunea pe par,o intind bine si stau cu ea timp de 4 ore dupa care spal parul normal.pentru rezultate mai bune mi-am cumparat sampon si balsam din aceiasi gama.sper sa va fie de folos.
DIVA_MIRABELA
Postat pe 5 Decembrie 2008 18:51
Salut.Eu nu mai am nevoie de tot felul de masti,deoarece folosesc produse ecologice de la Satinique.Calitate superioara.Pentru cei interesati contactatima:allexia55@yahoo.com
allexia55
Postat pe 8 Decembrie 2008 09:37
Masca asta cu galbenus e foarte ok, dar stie cineva ceva pt ati recapata volumul de demult? Si eu m am vopsit foarte multi ani la rand si mi am pierdut foarte mult volum, acum folosesc un sampon ca sa nu imi cada parul dar de regenerare de fire de par stie cineva ceva?PLS help
PUP
gabytza_tatar
Postat pe 8 Decembrie 2008 16:51
De la: cleops, la data 2008-04-14 17:58:27Fetelor vreau sa stiu un tratament bun,dar foarte bun impotriva caderii parului.Il pierd


Eu mi-am reinnoit podoaba capilara cu sampon si balsam bio. Am parul cret, firul uscat si-l vopsesc fiindca e semicarunt. Acum sunt mai fericita ca niciodata de un produs si efectele lui! Si nici nu costa mult
90701
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:27
Buna fetelor! Mastile de par nu sunt general valabile..si nici sampoanele! Tot ce pot sa va spun e ca eu am folosit gama REVALID (sampon + masca) si sunt extraordinar de multumita. Mi s-a indesit parul de a fost nevoie sa merg sa ii mai tund din volum. Mai exista tot in gama REVALID, pastile pt acelasi efect dar care din cate stiu eu e posibil sa ingrase, insa rezultatele sunt exceptionale.
OriginalLoren
Postat pe 8 Decembrie 2008 17:33
De la: allexia55, la data 2008-12-08 09:37:43Salut.Eu nu mai am nevoie de tot felul de masti,deoarece folosesc produse ecologice de la Satinique.Calitate superioara.Pentru cei interesati contactatima:allexia55@yahoo.com
allexia55
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:44
In gama SATINIQUE,gasesti si produse pt volum si regenerarea parului.Contin sistemul de infuzie cu ceramide.
allexia55
Postat pe 9 Decembrie 2008 16:51
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:43
De la: DIVA_MIRABELA, la data 2008-12-05 18:51:44Salut!nu prea ma incanta ideea de a pune ou si ulei de masline in cap.asa ca am luat de la farmacie "LOTIUNE REGENERANTA PENTRU PAR" de la GEROVITAL PLANT.are in compozitie 5 extracte naturale printre care uleiul de ricin si petrolul.cand faceam baie,cand ma pieptanam sau cand ma jucam cu parul imi cadea foarte mult.de cand folosesc o data pe saptamana lotiunea nu mai imi cade parul.am folosit pana acum lotiunea doar de 4 ori si deja a dat rezultat.pun lotiunea pe par,o intind bine si stau cu ea timp de 4 ore dupa care spal parul normal.pentru rezultate mai bune mi-am cumparat sampon si balsam din aceiasi gama.sper sa va fie de folos.


Subscriu si eu pentru aceasta gama de la Gerovital . Folosesc samponul de aproape 2 luni; lotiunea nu am gasit-o de la inceput, am folosit-o doar de vreo 3 ori, dar rezultatele se vad si fara ea: adio fire de par pe perna, adio smocuri cazute la baie!
eveline_med
Postat pe 5 Ianuarie 2009 14:27
Cine are parul ondulat si si-l indreapta cu placa?:D
Laura1
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:11
De la: Laura1, la data 2009-01-20 16:11:27Cine are parul ondulat si si-l indreapta cu placa?:D


Eu il indreptam inainte fff des cu placa...dar a inceput sa imi cada mult si am stopat.Mi-am luat gerovital ,dar nu a rezolvat mare lucru..nu am parul cret ci doar usor ondulat...imi dau cu balsam de la KALLOS cu lapte ( f bun ! ),il hraneste,descurca si il lasa matasos....nu mi mai trebuie placa mereu ,chiar daca nu sta tocmai drept....fereste-l de placa in fiecare zi,,macar mai fa pauze o perioada....placa il arde si varfurile se despica...
liza24_84
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:22

Eu il indreptam inainte fff des cu placa...dar a inceput sa imi cada mult si am stopat.Mi-am luat gerovital ,dar nu a rezolvat mare lucru..nu am parul cret ci doar usor ondulat...imi dau cu balsam de la KALLOS cu lapte ( f bun ! ),il hraneste,descurca si il lasa matasos....nu mi mai trebuie placa mereu ,chiar daca nu sta tocmai drept....fereste-l de placa in fiecare zi,,macar mai fa pauze o perioada....placa il arde si varfurile se despica... [/quote]

Si eu la fel am parul,usor ondulat si nu mi-l indrept prea des,dar cand o fac trebuie sa evit umezeala sau sa-l prind cumva ca imediat se onduleaza putin si degeaba l-am mai indreptat...si nu stiu ce sa fac sau cu ce sa ma dau ca sa ma tina mai mult...eu folosesc masca de par de la kallos cu lapte si sunt f multumita de el :)
Laura1
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:37
De la: Laura1, la data 2009-01-20 16:37:06
Eu il indreptam inainte fff des cu placa...dar a inceput sa imi cada mult si am stopat.Mi-am luat gerovital ,dar nu a rezolvat mare lucru..nu am parul cret ci doar usor ondulat...imi dau cu balsam de la KALLOS cu lapte ( f bun ! ),il hraneste,descurca si il lasa matasos....nu mi mai trebuie placa mereu ,chiar daca nu sta tocmai drept....fereste-l de placa in fiecare zi,,macar mai fa pauze o perioada....placa il arde si varfurile se despica...


Si eu la fel am parul,usor ondulat si nu mi-l indrept prea des,dar cand o fac trebuie sa evit umezeala sau sa-l prind cumva ca imediat se onduleaza putin si degeaba l-am mai indreptat...si nu stiu ce sa fac sau cu ce sa ma dau ca sa ma tina mai mult...eu folosesc masca de par de la kallos cu lapte si sunt f multumita de el :)[/quote]

Umezeala chiar e o problema pt parul indreptat........
liza24_84
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:53
S.C. ANDREI COLLAGEN SRL
Mun. IASI,B-dul STEFAN CEL MARE SI
SFINT,nr.5,bl.A1-2,sc.B,et.8,ap.4
Tel.0332448180; 0770492583
J 22/2671/2008; CUI: 224422282
E-mail: andreidan51@gmail.com
Retail Pret: 195,00 RON

PUR COLLAGEN tip II
Sã începem cu ceea ce se întâmplã cu corpul dumneavoastrã la inaintarea in vârstã!... La douãzeci de ani ºi mai devreme de 20, existã o mare varietate de hormoni de creºtere care promoveazã aceastã creºtere a muºchilor, a ligamentelor ºi tendoanele, colagenul este utilizat la construirea de proteine pentru aceastã creºtere. Când ajungem la 25 de ani, evident, hormonii de creºtere sînt in scãdere ºi se opreºte cresterea, iar colagenul produs de cãtre ficat este utilizat pentru promovarea sãnãtatii ºi muºchilor existenti, construirea de muºchi.
Cu toate acestea, de la vârsta de aproape 25 de ani cantitatea de colagen produsa de corpul nostru se reduce la o ratã de : 1-1,5% pe an. Acest lucru înseamnã cã la vârsta de 45 de ani avem aproximativ 75% din colagenul necesar în organism pentru o sanatate optima.



CONSECINTE:
-Saloanele de frumusete se vor preocupa de cresterea colagenului din dermis cu implicatii in diminuarea ridurilor,celulitei,coajei de portocala,etc.
-Articulatiile,scheletul osos vor intra in atentia medicilor de specialitate pentru a fi intretinute si ameliorate, consecinta a reducerii continutului de colagen din organism.
- Odata cu reducerea cantitatii de colagen în þesuturi, acestea se deterioreaza ºi fac mai dificil transportul de toxine din celule spre sistemul limfatic. Este de asemenea, împiedicata circulaþia de nutriþie ºi hidratare care are un efect dãunãtor asupra sãnãtãþii ºi, prin urmare, aspectului pielii ºi a altor celule.
Când þesuturile,sistemul muscular si organismul in general are un deficit ridicat de colagen, trecerea toxinelor spre sistemul limfatic este mai dificilã, singura alternativa fiind impachetarea toxinelor intr-un plic de grasime. Aceasta se manifestã prin aparitia celulitei,atit la femei cit ºi la bãrbaþi, în general, supraponderalii. Pentru cã în organism este grãsime, este folosita ca o protecþie si asta nu inseamna cã persoana este supraponderala pentru a justifica celulita. De fapt,toti oamenii sunt expusi la fel de mult la riscul de a avea celulita si de a fi supraponderali.
Aici, intervine colagenul-supliment alimentar- care recompileazã þesutul, prin urmare, permite circulatia toxinelor ºi grãsimii, in vederea eliminarii reziduurilor,si are rol serios de nutriþie ºi hidratare a celulelor –deci o stare generala de sanatate buna.In urma cercetarilor si documentarilor facute,putem concluziona efectele COLAGENULUI:
- îmbunãtãþirea condiþiei ºi texturii pielii.
- Hidratarea pielii
- Reducerea severa a liniilor ºi ridurilor
- Elimina durerile din articulatii, regenerarea treptata a cartilagiilor
- Creste potenta sexuala,regenereaza prostata
- Flexibilizeaza vasele, elimina depunerile de grasimi de pe organele interne(ficat, inima, intestine, etc)
- Este recomandat pentru recuperarea post operatorie
- Îmbunãtãþirea condiþiei pãrului si unghiilor,intareste sinii
- Reduce celulita in general, da sãnãtate þesutului muscular
- reducerea treptatã a þesutului adipos, promoveazã noduri sanatoase
Dincolo de aceste îmbunãtãþiri estetice existã, de asemenea, o îmbunãtãþire a bunãstãrii generale a articulaþiilor ºi cartilajele de colagen.
În America de Nord acest produs este folosit pentru prevenirea durerilor, precum si ca un produs de frumusete.

De ce este atât de eficient Collagenul tip II?

Existã multe alte produse de colagen pe piaþã cu un continut redus de Colagen pur cu eficienta pe masura.
PUR COLLAGEN TIP II derivã 100% din stern de pui, sternul de colagen, care este cea mai bogatã sursã naturalã. Acest nutritiv esenþial este folosit pentru "construirea de blocuri". Tot Colagenul de tip II este creat egal. Numai PUR Colagenul tip II poate livra necesarul de proteine al organismului la centrul de resurse ºi este garantat, standardizat sã conþinã niveluri de cea mai înaltã calitate, de tip II Colagen hidrolizat-proteine. Colagenul tip II este fabricat în conformitate cu standardele farmaceutice, in conditii de sterilitate maxima,produsul final fiind superior calitativ. Întregul proces de fabricaþie poate dura pânã la 3 luni, fiind creeat acest extrem de absorbant colagen de tip II.
Se administreaza-3 capsule pe noapte, seara. Este important sã se bea cel puþin 1 litru de apã pe zi pentru hidratare completã.
Ca regulã generalã, adistrarea ar trebui sã fie la 3 ore dupã masã, la 2 ore dupã o masã uºoarã ( de exemplu: o salatã) de 1 orã dupa un consum redus de alcool sau suc de fructe. Motivul administrarii dupa mese este sa nu existe nici o digestie atunci când collagenul intrã in stomacul dumneavoastrã si atunci va fi defalcat în funcþie de acizii din stomac ºi absorbit complet.
Puteþi, de asemenea, sã aplicati colagen pe piele cu incredibile rezultate. Se amestecã 1 la 2 capsule collagen cu o cremã sau gel aloe vera ºi se aplicã pe piele timp de pânã la 20 de minute în funcþie de tipul dvs. de piele. Repeta de 2 - 3 ori pe sãptãmânã.
* Aceste declaraþii au fost evaluate de Food & Drug Administration (USA). Acest produs nu este destinat pentru a diagnostica, trata, vindeca sau preveni orice boala.
Pentru detalii si comanda contactati:
DAN ANDREI: O.P. 1, C.P. 174.
andreidan51@gmail.com
telefon:0770492583
ierdnamad
Postat pe 20 Ianuarie 2009 21:13
De la: liza24_84, la data 2009-01-20 20:53:17
De la: Laura1, la data 2009-01-20 16:37:06
Eu il indreptam inainte fff des cu placa...dar a inceput sa imi cada mult si am stopat.Mi-am luat gerovital ,dar nu a rezolvat mare lucru..nu am parul cret ci doar usor ondulat...imi dau cu balsam de la KALLOS cu lapte ( f bun ! ),il hraneste,descurca si il lasa matasos....nu mi mai trebuie placa mereu ,chiar daca nu sta tocmai drept....fereste-l de placa in fiecare zi,,macar mai fa pauze o perioada....placa il arde si varfurile se despica...


Si eu la fel am parul,usor ondulat si nu mi-l indrept prea des,dar cand o fac trebuie sa evit umezeala sau sa-l prind cumva ca imediat se onduleaza putin si degeaba l-am mai indreptat...si nu stiu ce sa fac sau cu ce sa ma dau ca sa ma tina mai mult...eu folosesc masca de par de la kallos cu lapte si sunt f multumita de el :)


Umezeala chiar e o problema pt parul indreptat........ [/quote]


Din pacate :(
Laura1
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:04
De la: any_stefany, la data 2008-04-19 18:18:49france are dreptate ...e undeva in jur de 60-70 ron...vb de hair grow(minoxidil substanta activa)

Din cate stiu acest produs exista si in america dar sub o alta denumire si anume "rogaine"..este ff bun produsul ...stiu ca o prietena de-a mea a folosit acest produs"rogaine"luat din america si nu mi-a venit sa cred ce efect benefic a avut asupra parului.Sper sa-l achizitionez.nu stiu daca cel din romania este la fel de bun precum este acesta din america (daca are acelasi efect).Tratamentul tine vreo 4 -6 luni ,cam asa,aplicat in fiecare zi,dimineata si seara.
HaveAniceDay
Postat pe 5 Februarie 2009 17:04
eu am fost mult timp blonda..si ma vopseam f des...la 3 saptamani imi vopseam radacinile,iar in timp a inceput sa imi cada parul.Acum m-am facut satena si am folosit multe tratamente pt cadere printre care mi-a placut mult LOTIUNEA REGENERANTA CU PETROL DE LA GEROVITAL si am mai folosit niste fiole pe baza de keratina de la Schwartzkopf professional...dar acestea mi le puneam doar in salon. Acestea 2 combinate cu un sampon pentru cadere tot de la Schwartzkopf professional au avut efect,iar acum nu imi mai cad decat cateva fire. Incercati produse pe baza de keratina,ajuta mult.
Succes si cat mai putine fire cazute
mira_mira
Postat pe 5 Februarie 2009 20:00
Ma bag si eu ca musca-n lapte si stiu ca ma veti intreba de unde pana unde dar am o intrebare: Cum se aleg lentilele de contact??? Am infiintat un topic dar nimeni nu m-a bagat in seama...nush ce tre sa apari goala pe aici ca sa te vada lumea sau intrebarile legate de sex sunt singurele incitante...
Sper sa nu va suparati pe mine ca va intrerup ...Mersi si astept orice sugestii.
mrskattousa
Postat pe 6 Februarie 2009 07:33
buna... ftelor... numy folositi toate prostiile...eu am fost shatena...culoarea naturala... cu un par foarte des si frumos... si normal k orice fta vroiam s m vopsesc... si mi'am facut pentru inceput multe shuvite blonde... apoi roz... roshkate... si asta vara m'am facut blonda cu decolorant... am folosit 3 tuburi si dupa o saptaman 3 cutii de vopsea... m'am facut d capul meu... adik m'a facut o prietena... mi'a iesit super... aveam un par de muream dupa el... si nu parea ars deloc... dar cu timpul de la spalat mi s'au subtiat firele de par... si ma saturasem de blond k imediat dupa ce ma vopseam mi se si vedeau radacinile... si m'am facut bruneta... a fost o schimbare radicala... dar mie una mi'a placut... si am icneput s fol. tot felul de uleiuri si tratamente pt par k am ramas cu 2 fire in cap... iar acum nujtiu ce s fac sa il refac... problema e k nu vreau s il tund... si ar km trebui sa'l vopsesc pt k vopseaua bruneta aplicata peste par decololar nu tine.. si am un fel d gri inchis in cap... dar imi este mila... ce sa fac sa am parul meu de dinainte? FARA TUNS:( si am folosit masca aia de par cu ou si miere... si e destul d buna... adik e prima oara knd o folosesc si parul meu arata my bn k inainte... ajuta'ti'ma k nujtiu pe udne sa my intreb si ce sa my folosesc...am ajuns la leacurile babesti k prostiile din ziua d azi... nu prea dau roade...
Blondalicious
Postat pe 14 Februarie 2009 02:36
Eu pentru caderea parului am folosit un tratament super fain de la Label.m.Chiar am fost uimita cand am vazut rezultatele.Cred ca se gaseste si in farmacii dar eu l-am luat de la chicsalon
mihaela_eugenia
Postat pe 14 Februarie 2009 23:32
STIE CINEVA CUM APLICA UN TRATAMENT DE LA VICHI IMPOTRIVA CADERI PARULUI?

Postat pe 16 Februarie 2009 22:25
ciao! mie in ultima perioada de timp a inceput sa-mi cada parul..si am luat pt regenerare ulei de ricin ..pe care mi-l aplic pe par cu 3-4 ore inainte de spalare..cand si cum am timp, nu de fiecare data.la clatire mai folosesc otet de mere..pt stralucire, e grozav.mi-a fost teama ca o sa miros toata a otet, dar nu a fost asa. am folosit de la kallos masca de par cu lapte, pt ca miroase fantastic(cel mputin mie imi place) si pe cea cu placenta, insa am avut curiozitatea sa incerc si samponul "professional" cica, de la kallos..si imi cadea parul cu pumnul..asa ca aveti grija.normal ca mastile facute cu miere, ulei de masline si ou sunt super bune, dar eu am parul gras si nu prea ma incanta uleiul de masline :P
lavllove
Postat pe 23 Mai 2009 22:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parul 7 De la: roxx_lov3 16 Octombrie 2013 20:02
Vreau sa revin la culoarea mea naturala-saten deschis de la blond inchis Help PLS 4 De la: kudika145609 16 Octombrie 2013 20:05
Invitatie la concurs 1 De la: kudika066449 6 Septembrie 2009 16:04
par uscatt si dess 15 De la: balrog 14 Martie 2011 12:50
imi cade parul ingrozitor :(( e vopsit o singura data...dar nu m-am mai tuns de aprozimativ 2 ani jumate 3...ce produse imi recomandati fetelor? 8 De la: balrog 14 Martie 2011 14:44