Setari Cookie-uri

gramatica - pt cei care nu au nimic bun de spus

ALEX MA REFEREAM EVIDENT LA TINE DACA ESTI VREUN "PROFOSOR" !!!! stai linistit ca imi e clar ce hram porti.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 15:58
nu mai e!!!!!!!!!!!!!! cred ca pleca pe NEOGEN unde il timise etta.buna alegere flacaule facusi.......tocmai cind ne obisnuisem cu saliva ta......dar cred ca nu mai ai ca ramase in fesierii ettei.

Postat pe 24 Mai 2008 16:03
aaaaa la naiba si abia gasisem citatele alea faine.....:( asa repede ... las draga france ca iarba rea nu piere..o s isi faca alt cont cu alt nume aceeasi "debordanta personalitate".
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 16:09
Mai oameni buni ..astia cu gramatica..nu toata lumea-i cu 7 licente..in citit,scris, interpretat...si cu 10 ani de clasa a 4 de gramatica....Mai oameni buni ..decat sa va mai chinuiti sa postati si voi ceva ..si anume legat de greselile de gramatica...eu zic mai bine...va fac eu un rezumat cu cele de trebuinta..pentru cei ce mai dau chics in ale limbii ...romane....:))) Pe bune...cine e intersat ..sa zica..si imi fac timp ..sa dau informatii pretioase la materia de cls 5-8 ..ca le facui si pe alea...in domeniul asta... :))) Nu ezitati :)))
mia_mia
Postat pe 24 Mai 2008 16:21
pick me pick me pick me mia mia .
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 16:31
:)))) Ei ema ...la tine nu vazui "defecte" dastea...da uite...ca sa-mi iau papucii ...:))) ca de..e batalie mare... o sa postez zilnic...de la morfo ..la sintactic...de la propozitii la fraze...aaaaa..dar o luam usor...mai intai abecedarul ...Incepem copii...???
Astazi avem litera "A"..mare = majuscula ...si "a" ..prima litera din alfabet...Ce cuvinte stiti ca incep cu litera a??? Analfabet..anagramat...acum despartiti in silabe...faceti propozitii ..si va corectez maine...si trecem si la B ...:))) Sa facem clasa 1 domnule..si a 2-a ...2 in 1 ...ca se poarta... :)))
mia_mia
Postat pe 24 Mai 2008 16:41
mia cred ca se sperie asta de tine ca fugii.unde esti ingeras???????,,ptiu drace si eu care ziceam ca am tehnica provocarii.il asteptam ema sintem aici...

Postat pe 24 Mai 2008 16:42
France...las ca nu se sperie ei asha usor ..eu nici atat..si si-asa fac voluntariat aici ..deci e ai maine o zi ..continuam cu B ...ca de...ma gandesc si eu la bunastarea lor...gramaticala ..si spirituala...:)))
mia_mia
Postat pe 24 Mai 2008 16:50
sunt la gratarele afumatele draga ...daca vremea le permite...cum am mai spus iarba rea nu piere....se regenereaza la prima picatura de ploaie ca buruienile in papusoi.
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 17:16
Draga Amme , sigur ca gramatica limbii romane este esentiala , este primul lucru care se invata , este elementara.In primul rand ca fara a invata si intelege gramatica limbii romane ( una dintre cele mai grele din cate am auzit eu) nu poti sa inveti limbi straine ( timpurile verbelor din engleza si franceza trebuie corelate cu cele din limba romana)pt a le folosi corect in topica limbilor straine.
In momentul in care tastezi la calculator , este normal sa faci greseli ( din neatentie , desigur), insa daca te respecti pe tine insuti atuci iti verifici comentariul inainte de a-i da save.

Monique -Gabrielle( muherlatino)

Postat pe 24 Mai 2008 19:11
"nimeni nu e mai tampit decat un om invatat,daca il determini sa lase balta ceea ce a invatat"
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 19:38
din respect pentru tine cauta mai bine ca azi uitasi sa corectezi gresalele."un prost nu spune lucruri inteligente,dar un om inteligent poate spune multe prostii"

Postat pe 24 Mai 2008 19:56
muherlatino,fara rautate ti-o spun,dar, si daca verifici poti face greseli,ex:ai scris atuci, in loc de atunci,asta inseamna ca nu te respecti pe tine?greseala-i omeneasca...,mai ales aici pe forum ,unde toti intra si ies pe fuga si cauta sa acopere cat mai multe discutii..,repet,nu o zic cu rautate.

Postat pe 24 Mai 2008 20:25
ma gindii asa la unii intelectuali ca li se potriveste zicala:"spiritul de contradictie este personalitatea prostului"(GEORGE CALINESCU )zise nu eu........

Postat pe 24 Mai 2008 20:30
Mai da lasati oamenii sa se contrazica..ca nu-i bai ..dar sa vina cu argumente...cand isi dau singuri cu firma in cap ...ca vai doamne ..isi verifica postul ...ei na ca mai scapara cate una mica mica...Dar cum noi suntem cu ochii-n patru ... Si stiu ca le e greu sa urmareasca printre puncte punctele mele ..ca de ...ii grea limba romana...cu tot cu semnele de punctuatie..
Si va rog...asteptati maine litera B ..mai am surprize ..:)))
mia_mia
Postat pe 24 Mai 2008 20:37
way to go miaaa!!! mai si asa-i de fain sa dai dovada de "nivel de cultura" ....
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 20:39
eu eram demult cultivata dar am tinut secret.aveti grija:cultii se impart in doua:buni si rai.prostii se impart in una:rai-zise GARABET IBRAILEANU-si uite asa se sculara toti mortii sa vorbeasca Dumnezeu sa-i ierte!

Postat pe 24 Mai 2008 20:47
Ce ma amuza pe mine..e urmatoarea...Toti care mai de care isi dau cu parerea...da am inteles..si noi facem la fel ..dar nu si-o sustin ..pai cu ce?? ca n-au cu ce?? Eu nu cred ca-s toti prosti..ca vazui cativa care mai mai ..au reusit sa zica ceva ..insa lasara treaba neterminata...pai asha faceti fetelor si cu barbatu-n pat..?? :))Ca de acolo si divorturile ...mama lui de "medicamet".... Stiu ca-s rea..si insensibila..si mai stiu ca nu stau sa-mi revizuiesc postarea..:))
Pai io ma duc cu "mentalitatea" mea pana-n panzele albe..si sutin tare si raspicat..parerea mea..mai mai mai ..si se mai plange lumea ca nu-s topicuri interesante..ma duc la tzate acolo ..sa mai invat ceva ..limba romana..:))
mia_mia
Postat pe 24 Mai 2008 21:15
fugi repede si sa tranzmiti si aici inteligenta.......

Postat pe 24 Mai 2008 21:21
Na ca nu invatai nimic ...tot cu mararu ..cu maritu ...:))) Ioc inteligenta pe acolo ..poate doar verdeata...
mia_mia
Postat pe 24 Mai 2008 21:29
eee pai ce vrei draga ...fetele vrea boxe nu "nivel de cultura" eeee pai ce nu a-ti inteles inca????prost sa fii ...noroc ca esti(iar cacofonie calca-o-ar roatele)
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Mai 2008 21:32
In primul rand recunosc ca de ceva vreme nu mai am timp de citit si eu o carte buna scrisa corect, natura activitatii mele ma face sa citesc doar informatii tehnice si nici alea in romaneste. Bunaoara singurele chestii pe care le mai citesc in ultima vreme sunt topicurile de pe forum. Nu stiu altii cum sunt dar mie imi place sa scriu corect si ... sa citesc corect(!) ..de ce?? pai de cand citesc pe aici pe forum "scump-o","na-u", "i-mi" cu cratima sau "sti" in loc de stii...incep incet incet sa devin si eu cam nesigura -adica nah deja incep sa stau ca tampa sa ma intreb oare cutarica cuvant se scrie cu cratima ..au ba??. Eu incerc sa scriu corect din respect pt. ceilalti si pt. mine ca sa nu-mi uit gramatica. Nu de multe ori felul in care scrii o scrisoare de intentie cu care aplici la un job te poate dezavantaja in cazul in care faci greseli - asa ca da gramatica chiar e importanta. Mai ales ca in ziua de azi vad pe forum comentarii scrise de fel si fel de emo kidz d'astia agramati ...si parca e pacat sa vad ca ne uitam limba materna si o englezim in ultimul hal. Sincer eu una nu i-as spune nimanui sa scrie corect gramatical nici pe forum nici pe privat pt. ca am convingerea ca persoana in cauza ar putea-o lua ca pe ceva personal si nu asta mi-ar fi intentia - se pare ca teama mea e justificata. Incerc ca macar posturile mele sa fie corecte asa ca exemplu pt. copilutii astia care habar n-au pe ce lume traiesc si care ma gandesc ca tot citind de pe forum s-or invata si ei un pic:). Nu vorbesc de nimeni in particular. Si daaaa si eu gresesc .. Si sunt de acord sa imi spuna cineva ca gresesc pe forum pt. ca sa citeasca si altii. Chiar mi-a placut chestia cu serviciu ..si eu scriam pana atunci servici:D

PS: asta inseamna ca pot sa fac abstractie de gramatica cuiva si sa-i apreciez ideile chiar daca nu sunt scrise corect:) Nimic personal cu nimeni. Repet! sa nu se simta nimeni cu musca pe caciula e doar o parere pe care mi-am exprimat-o si eu din moment ce vad ca de vreo 3 zile incoa tot despre gramatica se vorbeste:)
Josie
Postat pe 25 Mai 2008 00:03
mai meditai eu azi noapte si concuzionai:cind tineam isonul la gasca pe alte topicuri nimeni nu se lua de gramatica mea ca de atunci era razbel si nu conta.se pare ca omul functioneaza conform spiritului de haita.mai asteptam si alte opini .va multumesc!

Postat pe 25 Mai 2008 12:30
Deci ...litera b...(majuscula = B) ...sa incercam cateva cvinte ...badaran ..ei cam toti suntem sinonimi cu cuvintelu asta...catodata...unii mai mult ca altii ...dar pentru titulatura mea de "desteapta lumii" ...trebuie sa ma remarc si la gramatica nu ?? :))) Janice..ce treaba are mamica scrisoarea de intentie..cu formu...??? Hai ca m-ai dat pe spate...Pai nu ziceati mai voi ..ca cine a invatat-o n-o mai uita...??? Cum sa devii nesigura??? Eu am bagat degetele de atatea ori printre taste..de mai scrisai si alte prostii ...si am mai gresit si eu ...dar sa devin nesigura??? Off offf..macar siguranta asta o am ..ca in rest suntem plini de incertitudini ..Si ce doamne iarta-ma o trageti cu respectul ??? Te-ai simtit jignita de vreun semn de punctuatie?? Hai mai fetelor...dati-o in colo de treaba...eu una m-as simti jignita ..de cu totul altele..si nu mi s-a intamplat aicilea pe formum sa simt "sentimentul" asta...Nu mai stau sa verific postul ...cine se simte jignit de scrisu meu ..sa stie ca am tot respectul daca e inteles mesaju :))) pardon...mesajul ..articulat cu articol hotarat "l"...:)))
mia_mia
Postat pe 25 Mai 2008 12:50
deci continuam lectia de gramer cu:ce mai zice la litera B???????????? stai ca stiu si trec clasa.deci am gasit:bou,bufon.........mai am un lapsus.

Postat pe 25 Mai 2008 13:09
francia...gata terminai soro de lecturat....ai avut dreptate...
ginetta
Postat pe 25 Mai 2008 13:16
da, janice, intr-adevar gramatica conteaza intr-o scrisoare de intentie, o adresa trimisa unei firme, conteaza in viata reala din Romania. F bine. Pe forum se mai fac si greseli; consider ca e normal sa fie asa. Nu e normal sa fie urmarit omul pe topicuri si de cate ori posteaza ceva, in loc sa i se dea replica la ceea ce a postat, sa se sara cu ceva in genul: "x-ulescule gramatiiicaaa"; "vezi ca nu stii graaaamaaatiiiiiicaaa"; sau " nu mai scrie daca nu stii graaamatiiiiiicaaaa", ori "va credeti inteligenti si nu stiti gramaatiiicaaa", etc. Mie personal mi se strepezesc dintii cand dau de mesaje de genul asta care nu au nici o legatura cu subiectul topicului respectiv. Spui ca pe aici intra si copii; ok; din punctul meu de vedere copiii ar face mai bine sa ia o carte sa citeasca decat sa bantuie pe forumuri si sa afle, de exemplu, cum se face sex anal, ori care pozitie este mai interesanta. Consider ca asta e un forum pt oameni mari, iar greselile sunt tot ale oamenilor mari, trecuti prin viata, prin urmare e mai bine sa nu ne legam de lucruri care nu ne ajuta f mult sa traim intr-o lume destul de dura. Unii s-ar putea lega de faptul ca nu se discuta intotdeauna lucruri serioase ci se glumeste ori se vorbeste aiurea pe unele topicuri. Da, e adevarat. Consider ca e un mod de destindere si, din punctul meu de vedere, face viata mai frumoasa, prin urmare ajuta la supravietuire.
amme22
Postat pe 25 Mai 2008 13:21
asa, acum legat de litera b: bun asa rau. Merge?
amme22
Postat pe 25 Mai 2008 13:23
acum sunteti culmea! @mia eu nu m-am simtit "jignita" de nimeni si de nimic:) Am explicat de ce gramatica chiar conteaza - fireste in anumite contexte si asta am facut-o pe un topic destinat special gramaticii nu cu postari de genul "vezi gramatica" pe topicuri care tratau alte subiecte. Si @amme pana la topicul cu 'mesaje de la asa-zisi oameni' nu am vazut pe topicurile pe care am intrat eu persoane care sa se lege de gramatica cuiva. Si chiar si acolo era vorba de un mesaj primit de france in privat .. deh dupa aceea au degenerat lucrurile. Dar pana acum de ex. chiar nu am vazut pe nimeni criticand commentul unei persoane doar dpdv al gramaticii, daca chiar se critica ceva era ideea exprimata de respectivul post. @France
se pare ca cine nu-i cu tine e impotriva ta - nu e cazul sa o iei personal, daca o persoana are o parere diferita de a ta asta nu inseamna ca ti-e dusman, oamenii nu se impart in albi si negri; daca tu esti alba - faptul ca am o opinie diferita - nu ma face automat neagra:). Sa stii ca sunt genul de persoana la care spiritul de haita nu prea se aplica: crezi si intelegi ce vrei din ce am scris. Consider ca m-am exprimat destul de clar si nu intentionam sa ma leg de o persoana in particular dar se pare ca si asa tot cu cearta iese pt. ca tu daca cineva critica o iei la modul personal - nu stiu cum vezi tu chestiile astea dar eu vad criticile ca fiind constructive daca nu sunt spuse in spirit de cearta. Eu va las aici cu topicul asta - ne intalnim pe altele mai interesante:)
Josie
Postat pe 25 Mai 2008 13:26
mai citeste odata si vezi la ce am facut referire.janice tu esti o fata inteligenta .........stii de mult parerea mea.dar te aprinzi un picut repede.cind zisei si eu sa fiu diplomata.........facui rahatul praf.

Postat pe 25 Mai 2008 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fumez,Regret si Plang.. 102 De la: kudika023770 22 Octombrie 2009 19:41
unde sunt afisati castigatorii ? 2 De la: OanaTrifu 31 Octombrie 2008 14:33
Hai sa aberam frumos! 20 De la: coldwind 1 Noiembrie 2010 18:55
Ajutor! Mi s-a rupt proteza, nu mai pot sa merg! 50 De la: dragalaspui 6 Septembrie 2008 01:10
buna...! 13 De la: kudika_nikole 14 Decembrie 2011 22:19