Setari Cookie-uri

gramatica - pt cei care nu au nimic bun de spus

nasa,uite-acu' ma duc sa prind un paun...ca sa-i smulg coada...ca de,esti nasa,trebuie sa te respect....

Postat pe 26 Mai 2008 13:24
draga mea nimic nu te fereste mai bine de pliciseala,care este pflagelul vietii omenesti,decit bogatia spirituala.

Postat pe 26 Mai 2008 13:27
Frantulico,cu mine vorbesti??...daca da,multumesc...ca mie -mi pica fisa cam greu...da' daca nu,pica masa....e buna s'a batrana...ca face ciorba buna...

Postat pe 26 Mai 2008 13:51
France! Nikolas Sarkozy un peux pettit , mais avec beucoup de "tupeu".

B-AUQOUPE "tupeu" @alex-80,,,,,I do not even remember latest @France (its too much dust here) , thanks for understanding my not having paying attention at my fingers when they muve slowly through the computer.


Monique-Gabrielle

Postat pe 26 Mai 2008 13:55
Mutherlatino, am citit comentariul tau legat de cunoasterea gramaticii limbii romane care ne ajuta sa invatam gramaticile altor limbi. Foarte buna observatia.Ca de, oricat de mult o uram(gramatica), fara ea nu putem multe.Si in general, cred ca poti sa spui daca ceva e bun sau rau numai dupa ce cunosti despre ce e vorba. Ma refer la gramatica, cultura si altele de genul.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 14:03
ma cherie,un post plin de inteligenta si cu multa substanta.

Postat pe 26 Mai 2008 14:07
Nu stiu daca ultimul comentariu se refera la mine. In caz ca asa e, trebuie sa-ti spun France ca ai dreptate. Mersi de aprecieri darling!
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 14:13
Buna Wolfy,

Toata lumea are acces la prezentarea mea , crede-ma pe cuvant ca nu am mintit in legatura cu lecturile mele preferate ( eu am permis accesul la descrierea mea - nu pt a ma lauda) asta este adevarul.

Crede-ma pe cuvant ca am citit si alti scriitori englezi pe care nu ii mai mentionez pt ca nu sunt printre preferatii mei.

Scriitori francezi nu am citit in original ci numai "lectii " adica bucatele , dar urmeaza Honore de Balzac (este romantic)- cand voi avea timp si cand voi gasi cartea in franceza.

Inrebare:am spus eu ca , ceva e bun sau rau?????

Monique-Gabrielle

Postat pe 26 Mai 2008 14:19
Salut, scuze, e o neintelegere la mijloc. E din vina mea. Prima parte a mesajului se referea la tine. Cea de-a doua(legata de cultura) era un comentariu general la ce s-a scris pe topicul asta. Am vazut ca se tot dau citate legate de cultura, spirit si altele de genul, si voiam sa le transmit celor care o fac ca numai cine e cult si/sau are spirit poate sa-si dea cu parerea vis-a-vis de ele. trebuia sa pun doua posturi diferite.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 14:34
Eu intreb eu raspund:

Honore de Balzac va deveni sigur preferatul meu ( neaparat in franceza) ,asta de la mine ca sa fiu activa ( pe site)

Bucatelele alea de lectii erau din scriitori francezi dar nu m-a fermecat niciunul.

Mie imi place limbajul literar atat in romana , cat si in engleza si franceza.

Pt . limbaj politic urmaresc TV5 pe franceza si CNN pe engleza.

Monique Gabrielle

PS . Momentan din lipsa totala de ocupatie stau pe acest "chat"

Postat pe 26 Mai 2008 14:36
adicatelea noi suntem de umpluturaaaaa?????....vaaaai ce m-am suparat!!!.....fetelor,hai sa aratam ca putem sa corespundem si standardelor!!!....

Postat pe 26 Mai 2008 14:40
Apropo de Balzac, stiu ca e incadrat la realism, dar intr-adevar a avut la inceput o scurta perioada romantica. E cel care face trecerea de la romantism la realism in Franta. Mi-e dor de el, cred ca de vreo cinci ani n-am mai citit o carte de-a lui.Probabil esti studenta la Limbi Straine. Si mie imi plac discutiile despre literatura( am facut Litere), dar nu cred ca forumul asta poate gazdui asa ceva.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 14:41
@wolfy

scuzele sunt tardive si oricum nu este nevoie


Multumesc

Postat pe 26 Mai 2008 14:42
Etta, nu stiu la ce te referi cand spui ca esti de umplutura. Fii mai specifica!
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 14:42
Mutherlatino, scuzele cuprindeau o explicatie. Nu la tine ma refeream in partea a doua a mesajului, asa ca nu aveai de ce sa fii suparata. Ba dimpotriva, chiar te-am laudat pentru ca esti o sustinatoare a gramaticii. Dar in fine, probabil ca daca nu se intelege e vina mea, nu ma exprim eu destul de bine.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 14:45
@wolfy : facultatea am terminat-o la 22 de ani ( in nici un caz la limbi straine), dar la Universitatea din Bucuresti ( nu am invatat nimik in facultate legat de limbi straine).

Aste le stiu din lectii particulare ( meditatii -mie nu imi place termenul ) suplimentar la ceea ce am invatat de la inceputurile mele ca elev.

Mi-am dat si masterul ( l-am luat) nu iti mai spun ce master, dar tot la Univ din Bucuresti si are legatura directa cu facultatea terminata.


Monique -Gabrielle

Postat pe 26 Mai 2008 15:01
Ce pot sa-ti spun, bravo!!! Felicitari pentru cunostinte!!! Nu tin neaprat sa stiu ce facultate ai facut, mai ales ca esti asa secretoasa. Dar daca tot vine vorba de a ne etala studiile/cunostintele, trebuie sa-ti spun ca si eu am absolvit facultatea si masteratul la Universitatea Bucuresti. Si sunt de specialitate cand vine vorba de gramatica si mai ales Literatura - am terminat Litere. Mi se pare ca suntem oarecum intr-un dialog absurd, adica eu spun ceva, tu intelegi altceva, eu pun o intrebare, tu raspunzi la alta, si asa mai departe. Apropo, te-ai lamurit in legatura cu Balzac? Era romantic sau realist?
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 15:11
Sa o luam cu inceputul :tu ai mentionat prima ca ai facut Litere si ai presupus ca sunt studenta la limbi straine.

Eu am vrut doar sa te scap de presupunere ( total gresita)


Balzac - vreau doar sa il citesc , dupa aia ma lamuresc.


STOP!

M-am saturat de tastat

Postat pe 26 Mai 2008 15:26
mai.. din cate stiu eu , Balzac era realist
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 15:27
Da, asa e, eu am mentioant prima ca am facut Litere. M-a deranjat insa ca nu ai inteles ce ti-am explicat in legatura cu scuzele(desi am fost foarte clara), faptul ca esti atat de reticenta in a spune ce studii ai facut(de parca cine stie ce mare secret ar fi), si atitudinea ta in general. De exemplu nu mi se pare ca era neaparata nevoie sa spui ca ai terminat si un masterat. Facultatea e esentiala pentru a-ti da seama ce formatie profesionala are o persoana, pe cand masteratul si doctoratul se mentioneaza numai la CV, cand vorbesti cu cineva din specializarea ta sau cand vrei sa impresionezi.Cat despre Balzac, dupa cum ti-am spus si mai sus, e realist. De fapt cand spui realism francez spui in primul rand Balzac. A avut la inceput o scurta perioada romantica, de unde si confuzia ta. Dar daca nu stii exact ce a fost, de ce scrii pe forum in legatura cu el? Nu de alta, dar induci oamenii in eroare.Cei care nu stiu prea multe despre Balzac si citesc posturile tale o sa ramana cu o impresie falsa despre romanele lui. Iti urez mult succes in legatura cu studiile tale literare! Sper sa afli macar in ce curente literare se incadreaza scriitorii! Daca te-ai saturat de tastat, nu te obliga nimeni sa o faci.
beyonce_indragostita
Postat pe 26 Mai 2008 15:43
balzac este realist... asa cred si eu, din cate imi amintesc... am citit mai multe carti de ale lui in liceu, chiar imi placea!
rrammy81
Postat pe 26 Mai 2008 15:45
si preferata mea ramane "Eugénie Grandet"... aveam 14 ani cand am citit cartea si mi s-a parut super!
rrammy81
Postat pe 26 Mai 2008 15:49
Honoré de Balzac? romancier provenind dintr-o familie burgheza neglijat in copilarie a fost trimis la scoala de gramatica din TOURS si apoi la scoala din VENDOME unde a fost un elev mediocru dar un foarte bun cititor.in1816 a inceput sa studieze dreptul la SORBONA apoi renunta in favoarea literaturii.pe jumatate mort de foame in PARISse apuca sa scrie si sa publice sub pseudonim.desi era un om lipsit de charms si stingaci,a avut citeva relatii serioase pe parcursul vietii.inainte sa moara cu ,citeva luni se casatoreste cu contesa poloneza EVELINA HANSKA cu,care corespondase timp de 18 ani.cea mai importanta opera a sa se considera a fi:"la comédie humaine"ce prezinta societatea franceza a timpului sau.DECI GATA CA DEVIN LITERATA SI PIERD GASCA.pe linga joaca noastra relaxanta deschideti si subiecte despre viata si opera scriitorilor........dar separat.

Postat pe 26 Mai 2008 15:55
acum plec la TOURS sa fac scoala de gramatica.da ramy e realist.

Postat pe 26 Mai 2008 15:58
hai france... ne lasi? ai dat repede "search" despre balzac si ne-ai scris ce ai gasit pe wikipedia.... sau ai facut copy-paste!!!! stai linistita, nu ai sanse sa inveti gramatica bine, nici literata nu vei deveni! gramatica se invata in clasele primare, si asa ramane, invatata! nu se uita, crede-ma!

Postat pe 26 Mai 2008 16:13
da iubitule dadui recherche ca search la mine nu functioneaza..........ce te oftici???????????

Postat pe 26 Mai 2008 16:20
pai nu ma oftic, ca nu am de ce... dar cred ca toti cei prezenti aici sunt capabili sa dea un "search" (sau fiecare in ce limba are windows instalat)... nu cred ca trebuie sa dai tu aceste detalii ca toti stim sa citim pe wikipedia...

Postat pe 26 Mai 2008 16:23
:)) ha ha ha!!da ce aveti mai draga? iar o dadurati in seriozitate?

Postat pe 26 Mai 2008 16:25
eu nu stiu de ce te bagi totusi in discutii de genul acesta... balzac!!!! e prea mult! ramai la papucii tai, asa toata lumea e multumita, inclusiv tu! lasa fetele astea mai citite sa vorbeasca despre subiecte de genul asta, tu doar citeste... si ia aminte!

Postat pe 26 Mai 2008 16:27
mesajul era pt france!

Postat pe 26 Mai 2008 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
REVOLUTIA ROMANA,IMAGINE INCA VIE ! 10 De la: thadoogback 30 Decembrie 2010 12:08
Ironia sortii 13 De la: kudika098645 2 Mai 2010 12:20
Lucruri pe care Microsoft nu le poate explica..... 16 De la: karmen21 8 Ianuarie 2009 16:16
divinatia 13 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:29
PETITIE!!! impotriva ticalosilor de pe forum 288 De la: dandanaua_reloaded 24 Octombrie 2009 00:10