Setari Cookie-uri

SUPERIOR..? INFERIOR..? SAU POATE EGAL..?

Egalitatea este fara doar si poate o notiune relativa.Unici suntem pt ca exista din fericire diversitate pe aceasta lume , egali cu totii doar in fata lui Dumnezeu si a legii s`ar spune - dar aici sunt multe cazuri care anuleaza aceasta asa-ziza egalitate.Comparatia va exista mereu , termenii de inferior si superior la fel , precum si catalogarile venite de la indivizi sau din partea unui sistem in masura sa o faca.Oricat de frumos suna acest termen , un om care nu are ce manca zilnic nu va fi niciodata egal cu un director de banca , asa cum un top model international nu va fi egal cu o alta femeie mai putin inzestrata de natura la acest capitol.Si cred ca acest lucru e benefic din multe puncte de vedere , pentru ca daca ne aducem aminte , aceasta egalitate a oamenilor a fost centrul doctrinei comuniste , si sa fii la fel ca ceilalti , sa ai tot atat ca ceilalti , nu a fost chiar foarte confortabil nici fizic , nici mental. Oamenii nu vor vrea sa fie categorisiti drept egali , decat atunci cand le convine , in rest vor dori permanent sa epateze si sa iasa in evidenta , ceea ce este bine dupa parerea mea , intrucat starneste competitia si nevoia de a te perfectioana.Ceea ce mi se pare cel mai important , este ca o persoana superioara din punct de vedere intelectual , material etc...sa ajute mai departe prin potentialul sau restul oamenilor care dintr`un motiv sau altul au anumite lipsuri sau deficiente.
Kittynelle
Postat pe 4 Iunie 2008 21:12
mai mai.. eu m-am referit in primul rand la latura spirituala a omului.. nu la cate clase are si ce meserie practica!! La faptul ca, orice ai face, oricati bani ai avea si oricat de recunoscut ai fi.. in fata unei catastrofe de exemplu.. poti sa faci ceva pe ele. Ca tsunami i-a luat si pe aia cu bani si pe aia fara.. Ok, e un exemplu cam stupid poate, dar asa e.. Faptul ca unul e director de banca nu-l face superior ca fiinta!! Il face doar mai bine situat pe scara sociala.. dar traieste ca tot omul. myy..Si daca tot vorbeati de tati care-si maltrateaza copii.. cati medici, intelectuali, persoane sus-situate au facut acest lucru???? De cate abuzuri si perversiuni sexuale ati auzit din partea unor oameni ,,superiori,,?? Hai sa fim seriosi.. repet. Oricine poate sa fie ce are chef.. daca eu am ales sa fiu designer de interioare asta sunt. Pt ca asta am vrut nu pt ca nu as fi putut alege altceva!! Si sunt convinsa ca nu sunt mai proasta ca tatal tau medic. Poate chiar castig mai multi bani.. Fapt care, automat ma face ,,superioara,, lui. Sau..? Inteleg ca iti aperi tatal si foarte bine faci.. dar vezi? Din cauza oamenilor ca tine traim in societatea in care traim. Voi aveti prejudecati si judecati omul dupa ce are in curte, nu in suflet. Banuiesc ca la fel, aveti impresia ca rasa neagra ne este inferioara celor albi.. ca doar uite in ce conditii traiesc!! M-au dezamagit f tare comentariile voastre (myy si wolfy) , ma indigna acest mod de gandire.. pt ca, repet, din cauza oamenilor ca voi (care sunt taaare multi, din pacate) , traim in societatea asta mizera, unde unii mor de foame iar altii se lafaie in bani, pt ca , zic ei ..sunt ,,superiori,, . Si sa nu uit.. la fel de multa scoala faci si ca sa ajungi sa fii in stare sa ridici o casa.
oana81
Postat pe 4 Iunie 2008 23:04
Oana..nu am inteles. Din cauza oamenilor ca mine? Stai un pic sa ne lamurim. Eu nu atac pe nimeni. Sunt convinsa ca tu esti la fel de desteapta ca si un medic, chiar mult mai desteapta decat unii dintre ei. Eu nu m-am legat de specimenul respectiv decat din cauza faptului ca face rau. Daca un om are 3 clase si nu dauneaza societatii, cinste lui. Problema era ca nu multi isi accepta conditia si isi revarsa frustrarile asupra celorlalti. Eu am spus clar ca e primordial FELUL DE-A FI. Si am mai spus ca avem nevoie unii de altii, ca nu putem sa traim doar cu dr. si cu brutari. Atunci de ce ma acuzi ca din cauza mea traim intr-o societate mizera? Tot ce am dorit sa evidentiez a fost faptul ca si dr si prof sunt importanti. Repet..ca sa poti profesa orice deci sa aduci beneficii societatii trebuie sa fii sanatos si sa te invete cineva. Esti de acord cu mine? Tu esti designer. O meserie frumoasa. Dar nu te-a initiat cineva in acest "taram"? Te-ai instruit singurica? Eu nu voi respecta niciodata un om plini de bani sau cu o profesie bine cotata decat daca este si OM. Poate nu am reusit eu sa ma fac inteleasa. Asta era mesajul meu.

Postat pe 4 Iunie 2008 23:26
Oana draga varsa-ti supararea in alta parte. Nu casuna pe oameni fara rost. Cine se lafaie in bani? Profesorii si doctorii? Nu cred ca sunt cei mai bogati. Nu moare nimeni de foame din cauza lor. Din contra ei ii ajuta pe semeni sa fie apti sa-si castige o paine. Ma deceptionezi din ce in ce mai mult. Tu nu observi ca nu esti constanta in nimic? Intai o dispretuiesti pe france. Dupa te impaci. O jignesti pe rebela. Dupa, chipurile, iti pare rau ca a plecat. Ori esti de o ipocrizie fantastica ori esti dusa cu pluta. Faci pe doamna stilata dar incepi sa vorbesti despre cum ne ineaca in rahat alex si cum faci pipi. Lasa-ne ca ti-ai dat singura cu firma in cap. Puffilici a fost mai dura decat altele dar alegi sa ii ataci pe cei pe care ti se pune pata. Nu vrem sa traim intr-o tara cu oameni ca Becali, fara educatie dar cu bani. Nu ma impresioneaza actele de caritate. Multi le fac pt. imagine si impresie. Degeaba arunca cu bani daca se comporta si vorbeste ca la mahala. Nu gasiti suspect ca multi oameni de calitate se retrag de pe site? Pt. ca le e lehamite de prostul gust pe care il provocati. De unde pana unde faci tu regulile aici? Cineva care scrie asa de mult pe un forum da de banuit. Ce vrei sa demonstrezi? Ca esti desteapta? Nu ai obtinut respect in viata de zi cu zi si il cauti aici. Bad choice. nu-mi pasa ca ti-e indiferent ce cred despre tine si nici insultele care vor veni cu siguranta. Ideea e ca vrei sa pari ce nu esti si asta e cea mai grea boala: falsitatea.

Postat pe 5 Iunie 2008 00:55
m-a instruit cineva.. dar nu prea mult pt ca aici e vb de arta..asadar de talent. Si ma bazez pe intuitia mea cand am un proiect, nu pe ce am invatat.. sincer. Nu vad de ce ar trebui sa imi consider superiori profesorii.. care au facut exact ce fac eu acum.. m-au invatat pt ca asta e meseria lor.. Si e optional daca vreau si eu la randul meu sa invat pe altii.. nimic nu ma opreste. Dar nu mi-ar placea sa ma considere elevii mei superioara.. Tu nu ai punctat faptul ca toti suntem importanti, ai subliniat foarte clar ca medicii si profesorii sunt superiori. Ei bine.. eu nu sunt de acord. In ochii mei, atata timp cat un individ are valori bune si nu face rele, oricare ar fi conditia lui materiala sau sociala.. e la aceeasi inaltime ca cel mai bun medic chirurg din lume.. daca si asta este buna persoana, bineinteles. Ca medicul e MAI invatat, MAI bogat sau MAI implicat.. in mod sigur asa e. Si il admir pt asta. Dar pt nimic in lume nu il consider superior. Pt ca nu este. Pur si simplu a ales alta cale.
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 01:02
mai spun ceva si inchei tema asta.. e cel mai important sa fii sanatos, ai dreptate myy.. Dar crede-ma ca eu sunt sanatoasa tun si nu am apelat niciodata la un medic.. (cu o mica exceptie) .. asa ca.. sunt oameni care nu au nevoie de medici in viata lor.. din fericire.. dar in fine! E absolut normal sa avem pareri diferite.. nu inseamna ca una dintre noi greseste. Inseamna ca vizualizam in mod diferit lucrurile.. Ar trebui sa intelegeti, mai multe dintre voi, ca daca va contrazic nu inseamna ca va atac. Este o maaare diferenta.. dar trecerea e foarte subtila.. si probabil din cauza asta majoritatea inteleg cu totul altceva. Si, ca sa nu va dezamagesc.. am sa va contrazic in continuare daca am sa cred de cuviinta. Nu aveti decat sa nu ma suportati sau sa ma catalogati cine stie cum. La urma urmei, sunteti voi alea care dati dovada de superficialitate.. pt ca nu sunteti in stare sa acceptati ca altii cred in lucruri pe care poate voi le ignorati total.. ralu26.. nu te agita degeaba ca iti sare somnul.. si e tarziu deja. Si, daca tot veni vorba.. eu prefer un om incult si care vorbeste ca un birjar, dar face acte de caritate si ii ajuta pe cei ce au nevoie.. decat un ,,domn stilat,, care, chipurile, nu mai poate de educat ce e.. dar nu ar da nimanui o coaja de paine. Nu conteaza de ce dau unii bani.. conteaza ca ii dau. Si daca tot nu ai reusit sa-mi faci o ,,caracterizare,, scurta si la obiect.. hai sa te ajut eu, cu cuvintele tale.. Sunt o falsa ipocrita, dusa cu o pluta fantastica.. :)) Observa ca intre primele 2 cuvinte nu exista virgula.. Daca te pricepi cat de cat la limba romana, ai sa intelegi de ce. Noapte buna.
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 01:21
si ca sa dormi tu linistita raluca.. hai sa te lamuresc de ce chiar IMI PARE RAU ca a plecat rebela.. iti fac publice ultimele ei 2 mesaje pt mine.. ca sa intelegi ca doi oameni pot avea divergente din simplul fapt ca unul dintre ei (sau poate amandoi) inteleg gresit ce spune celalalt si se grabesc sa traga concluzii.. ca tine de ex.. Si totusi uite ca isi pot da seama de neatentia lor si pot repara greseala.

De la: rebeca_rebela2000 la 3 Iunie 2008, 18:01 Pentru : oana81

Subiect: Re: Re: Re: [fara subiect]
Mesaj:
acum sa nu crezi despre mine ca-s o fata rea,te-am judecat gresit pt.ca am avut impresia ca razi de musulmani.......oricum,asa cum am mai spus,te-am judecat gresit.......si imi cer scuze......o zi buna......auzi? dar lui alex asta chiar i-i sa pus pata pe tine? DOAMNE.........pupici.si......imi redai inapoi cererea in prietenie?
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 01:26
De la: rebeca_rebela2000 la 4 Iunie 2008, 16:36 Pentru : oana81

Subiect: buna
Mesaj:
scumpa eu dispar din peisaj....imi sterg contul.....te pupic,si sper ca nu ti-ai facut o parere proasta despre mine.sanatate si numai bine.......sa fii iubita.ai grija de tine.te pupa rebela
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 01:26
ai vazut iubito de ce imi pare rau dupa fata asta? Asa ca.. te rog eu, abtine-te. Pt ca nu esti prima care imi adreseaza epitete ca ale tale. Si nu esti prima care , la primul ei mesaj pe forum, nu are altceva mai bun de facut decat sa arunce venin cand deja vede ca unele spirite au fost incinse pe aici.. Ma mai enervez eu uneori si racnesc cateva minute dar imi trece.. imi amintesc ca de fapt, dusmanii iti sunt cei mai inflacarati fani.. si zambesc. Dar e totusi foarte interesant cum TOTI vedeti doar acele mesaje.. hm.. sa fie din cauza ca toti cautati doar partea negativa a lucrurilor?? Ca sa va consolati..? Si ca sa va mintiti singuri..? Tind sa cred ca da.. dar chiar nu ma intereseaza. Atata timp cat ma observati asa atent, inseamna ca sunt interesanta. Unica.. :)) Si am sa scriu in continuare, oricat de dubios ti s-ar parea tie, raluca.. pt ca, pana acum, spre deosebire de tine, eu am avut ceva interesant de spus.
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 01:37
Iubita tu nu intelegi ce citesti? My vorbea de consultatii gratuite, Wolfy de meditatii. Dar cat iti aduce o meditatie? Averi in nici un caz. De unde ai scos tu perla cum ca educatii nu dau o coaja de paine? Ma irita stilul de balamuc si balci de care se fac vinovati multi. Superficiala esti tu. Fetele au spus CLAR ca toate meseriile conteaza. Dar daca tu vezi numai ce-ti convine..

Postat pe 5 Iunie 2008 01:38
Asculta draguta eu nu sunt asa fina ca fetele alea 2 si-ti spun clar ce gandesc. Si eu am mai multe lucruri interesante de spus decat multi care se expun pe aici. Dar nu am nevoie sa demonstrez nimic strainilor, nici sa le castig respectul pt. ca il castig zi de zi de la cei care ma cunosc. Nu te maguli ca te citeste lumea. Va citim pe toti la fel. Uneori si numai pt. a ne amuza.

Postat pe 5 Iunie 2008 01:42
in cazul asta.. bravo tie.. dar atunci nu prea vad ce cauti totusi pe acest forum! of of.. Pacat ca nu ai metode mai bune de a te amuza :)) ca nu areti ca si cum ai muri de ras!! Dimpotriva.. vad ca te cam agiti.. Hai ca plec la somn.. nu de alta dar maine la pranz imi iau zborul catre spaniaaaa!! si 2 saptamani stau la plaja.. ;p Noapte buna.
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 02:01
Am intrat pe site pt. a pune o confesiune. Ai priceput acum? Noapte buna! si eu calatoresc des in S.U.A. dar nu fac caz de asta.

Postat pe 5 Iunie 2008 02:04
Veeeezi? Cum luati voi numai partea negativa a lucrurilor??? Pai de ce ai impresia ca ma laud raluca? Trebuie sa ascund asta?? Multi au vazut spania.. te rog sa ma scuzi.. :)) dar astept de mult timp vacanta asta!!! Si sunt super entuziasmata.. am sa-mi vad surorile, fosti colegi si multi prieteni!!! Sunt foarte bucuroasa si simt nevoia sa ma exteriorizez.. Chiar asa grav este..??
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 02:07
Nu. Iti doresc distractie placuta si sa te intorci mai ok. Ne-am saturat de stilul de circ de pe site.

Postat pe 5 Iunie 2008 02:09
Sunt foarte ok deja.. nu am sa ma intorc schimbata.. poate putin mai bronzata :) .. Si, sunt absolut convinsa ca ,,stilul de circ,, de pe site va continua linistit si fara mine. Ai sa vezi singurica. Poate eu sunt unul dintre efecte.. dar nicidecum cauza. Si daca vrei sa elimini ceva, trebuie taiat de la radacina. E imposibil aici.. Cu sau fara mine.
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 02:14
Nimeni nu e f. ok. Asta inseamna limitare. Daca gandesti asa cum sa "cresti"? Mereu e loc de mai bine si mai mult.

Postat pe 5 Iunie 2008 02:17
:))) mda.. totusi eu sunt foarte ok.. pana la ,, perfect,, mai am mult.. cred ca la asta te refereai de fapt. Gata! Am plecat la somn.
oana81
Postat pe 5 Iunie 2008 02:25
Mai mai ..si eu sunt foarte ok... :)))
mia_mia
Postat pe 5 Iunie 2008 12:17
Nu prea am timp astazi, dar... Oana, si pe mine m-au dezamagit comentariile tale si cred ca m-am grabit sa-ti laud logica si inteligenta. Sa nu intelegi din asta ca te jignesc, vreau numai sa spun ca nu esti atat de logica si deci inteligenta cum te-am crezut prima data, nimic altceva. Eu cred ca am spus foarte clar ca ideea de diferenta nu exclude ideea de inferioritate, superioritate si egalitate. Da, oamenii sunt diferiti, insa daca se compara cu altii, nu pot fi fata de ei decat inferiori, superiori sau egali. Oamenii nu sunt niste entitati izolate, fac parte dintr-o retea de oameni si daca se masoara cu ei, nu pot fi decat in cele trei feluri mentionate mai sus. Tuturor trasaturilor pe care le are un om li se ataseaza o valoare, o cuantificare. Daca valoarea sumei trasaturilor unui om este mai mare decat valoarea sumei trasaturilor unui alt om, inseamna ca prima persoana e superioara celei de-a doua. "Inferior", " superior" sunt niste termeni care arata o cuantificare, nu dispretul fata de cineva. Eu nu dispretuiesc pe nimeni, insa consider ca unii oameni sunt mai valorosi ca altii. Nu cred in egalitatea tuturor oamenilor nici din punct de vedere spiritual, nu toti avem suflete la fel de rafinate. In afara de asta, ideea de egalitate mi se pare foarte periculoasa. Parca asta incercau sa ne invete comunistii, nu?
beyonce_indragostita
Postat pe 5 Iunie 2008 13:21
Mia, nu am timp acum sa-ti raspund pe larg, dar sa stii ca atunci cand painea unui brutar salvveaza viata unui om asta nu tine de brutar, ci de circumstante si de cei care distribuie produsul brutarului. Nu e in fisa posului unui brutar sa salveze oameni, ci numai sa produca paine. Efectele producerii painii nu tin de el. La fel, un zidar e numai un executant, el nu hotaraste nimic, ci face numai ce spune un inginer constructor. Cel din urma e creierul. Un doctor salveaza oameni pentru ca e in fisa postului, nu intamplator. In acelasi timp, e constient de actiunile lui si el si le controleaza. El e creierul. Mie mi se pare ca asta e putin maim mult decat in cazul unor simpli executanti. Asta nu inseamna ca-i dispretuiesc pe executanti, ci numai ca nu ii consider la fel de importanti ca pe doctori.
beyonce_indragostita
Postat pe 5 Iunie 2008 13:25
Puffilici si Ralu26, felicitari pentru posturi.
beyonce_indragostita
Postat pe 5 Iunie 2008 13:26
Asta e teoria chibritului,,,,, fiecare persoana se considera superioara altei persoane,asta este natura umana,indiferent de studii si consistenta contului din banca ,la o scara mai mica sau mai mare.De ex eu sunt superioara angajatilor mei ,poate doar prin definitie si prin statutul pe care il am,dar in realitate poate ei se considera mai superiori si povestea poate continua,,,,,asta este parerea mea.Eu consider ca atata timp cat esti om ,nu conteaza cat de superior sau infarior esti considerat,important este sa te simti tu bine in pielea ta .Faptele vorbesc.
wdy
Postat pe 5 Iunie 2008 13:30
Mie mi se pare ca orice om e superior unora si inferior altora. Si cand spun inferior/superior, ma refer la suma trasaturilor, nu la una singura. Eu nu spun ceva de genul: sunt mai frumoasa decat x, rezulta ca ii sunt superioara. Superioritatea dintr-un singur punct de vedere nu duce la superioritate per total. Eu de exemplu am citit sute de carti, ceea ce din punc de vedere al cartilor ma face superioara celor care nu au citit nimic, si inferioara celor care au citit mai mult. La fel, daca valoarea sumei trasaturilor mele e mai mare decat valoarea sumei trasaturilor altora, rezulta ca eu sunt superioara acelor persoane. Si cu siguranta inferioara altora. Cred ca e chiar gresit sa spui ca orice ar face un om tu esti egal cu el. Asa nu o sa evoluezi niciodata. In schimb, daca intelegi ca esti inferior altor persoane, inseamana ca ai toate motivele sa te depasesti pe tine si daca muncesti mult si pe cel care iti e superior la un moment dat.
beyonce_indragostita
Postat pe 5 Iunie 2008 13:56
Mai lupusor..:)) uite care-i treaba...cu totalul tau cu tot al sumelor trasaturilor ....Eu inteleg perfect ceea ce incerci tu sa spui ..insa .nu sunt de acord cu tine...:)) Stiu ca exista cuvintele astea in dex..stiu foarte bine ce inseamna...Cum am spus..comparatia este buna ...insa nu te califica cu "superior" sau "inferior"..ca si pozitionare in societate...ca si individ..As prefera sa am in jurul meu ..1000 de zidari cinstiti care am invatat sa-si faca treaba bine...decat 1 doctor ..care se crede D-zeu ..ca are "viata unui om in mainile lui"...Doctorul nu salveaza vieti .. iti spun eu soto soto...omul se salveaza singur...doctorul doar repara ..daca poate..ca de cele mai multe ori ..doar ia bani ..:)) o particica din om ... Superioritatea nu se masoara intre meserii draga mea...nu se castiga odata cu multitudinea de carti citite...degeaba..:)) As putea sa fiu de acord cu afirmatia...un doctor e superior unui copil de clasa a 4-a ..pentru ca cel din urma ..nu a avut inca sansa sa urmeze un curs superior..:))) (o facultate) ...dar pana la a face distinctia asta in functie de meserie...mai e cale lunga...E parerea mea...Si ma repet..modelul din viata fiecaruia nu este superior..este doar un model ...si atat...incerci sa fi mai bun ..ca om ..eeeee...dar nu mai imi bat capu ..mai va las sa va credeti superiori ..:)) sau inferiori unei pustoaice majore...:)) care nu stie sa-si i-a viata in maini...si sta langa taticu ..care-o bate..si care merge la doctor..sa-si repare buba..si sa fac rost de-un locusor pentru una noua ...:)) Hai ..ramaneti cu superioritatea voastra...ca raman eu cu unicitatea mea..:))))
mia_mia
Postat pe 5 Iunie 2008 14:59
miutzo normal ca nu comparam un doctor cu un copil de clasa a 4-a, hai sa nu fim absurde. Chestia cu meseriile spune multe despre capacitatea intelectuala a unei persoane si despre ambitia pe care aceasta persoana o are in viata in general, cat de mult lupta sa faca mai mult pt. ea pt. cei din jur. Nu-mi spune mie ca e acelasi lucru un student la medicina care face 6 ani de facultate (cu prezente ca daca lipsesc la un curs trebuie sa-l plateasca si bineinteles sa il recupereze; invatat biologie; chimie; putina fizica; disectii etc.etc.), 3 ani de rezidentiat - platit si ala cu minimu' pe economie in conditiile in care ei au deja peste 24 de ani - deci in cazul in care nu au parinti care sa-i sustina traiesc doar din bani aia(avand in vedere ca majoritatea la varsta aia deja nu mai au dureri de cap) - sa-l compari cu un tanar care a terminat liceul si apoi s-a angajat casier la un supermarket.Ok? Chiar nu-i aceeasi mancare de peste.
Normal ca respectul este mai mare pt. un medic care si-a batut capul care a pierdut nopti intregi invatand, 11 ani de scoala doar cu medicina si a devenit un bun profesinist (fireste ma refer la medici care isi fac munca cu pasiune)- decat pt. unu' care toata viata lui s-a complacut sa fie o loaza care lucreaza doar pe post de portar sau casier in supermarket desi avea sansa sa mearga si el la facultate dar nah de ce sa-si bata capul - si crede-ma ca sunt muulti care se complac asa. Asta e pb cu ei.
La asta se referea wolfy. Daca toate meseriile sunt la fel de importante atunci banuiesc ca am fi platiti toti la fel(ex: cum era in comunism ca tot s-a adus vorba - dar s-a vazut ca oamenilor nu le-a convenit nu toate meseriile sau profesiile sunt la fel de importante sau la fel de dificile)- ca la urma urmei cu totii lucram 8 ore. Problema este a cui munca e mai valoroasa si e mai greu de gasit o persoana care sa poata face un anumit job. Ca d'aia un medic e platit de 10-15 ori mai mult decat unu' din supermarket ca jobul lui e mult mai solicitant, pt. ca nu in orice zi gasesti pe cineva care sa-l poata inlocui. Pe cand pe unu' care-i casier il poti da' afara in orice moment si gasesti oricand pe cineva sa poata face treaba pe care o face el. Asa ca din acest pdv un medic sau o persoana cu studii superioare clar e mai valoroasa.
Josie
Postat pe 5 Iunie 2008 16:02
Si oana tu esti un caz particular. Sunt multi oameni care sunt bolnavi si trebuie sa mearga la medic. Si faptul ca ai facut arte plastice sau balet e tot o chestie particulara ...majoritatea oamenilor fac scoala normal si invata la facultati unde este multa parte teoretica. Uite de ex. la matematica conteaza enorm sa ai un profesor bun care sa stie sa iti explice altfel ramai cu goluri multa vreme. Faptul ca tu nu ai invatat chestii de genul asta nu inseamna ca restul nu au avut de invatat asa ceva. Eu chiar cred ca conteaza enorm sa ai profesori buni pt. ca nu poti invata singur tot. Una e sa decorezi o casa CU TOTUL ALTCEVA e sa proiectezi o casa(iti trebuie sa stii matematica, fizica, desen etc... e vorba de parte teoretica pe care trebuie sa o stapanesti foarte bine ca altfel nu te ajuta la nimic ca tu ai talent artistice sa desenezi frumos casa aia - daca nu e rezistenta pica.). La fel cu medicii daca nu stapanesc bine teoria o cam dau in bara la capitolul practica vezi cazul ciomu':D.
Josie
Postat pe 5 Iunie 2008 16:02
Vad ca la acest subiect ne`nvartim ca matza dupa coada.Cred ca toata lumea este de acord ca pozitia materiala sau cartile citite nu te fac neaparat mai bun la suflet ca altul , sau mai uman decat un om ce are mai putin. Nu asta este ideea egalitatii , oameni suntem cu totii , e clar , unii mai inzestrati sufleteste ca altii ,altii cu lucruri materiale multe dar goi pe interior , si cu siguranta exista si acea categorie care le imbina pe amandoua.Exista o ierarhie bine definitita specifica fiecarei societati , si e cat se poate de normal sa fie asa.Atunci cand avem o boala , preferam sa mergem sa consultam un medic cu mai multa experienta decat altii (implicit il consideram superior) , sau cand ne pregatim pentru un examen alegem un profesor care a avut rezultate bune in pregatire ( din nou e clar ca il consideram superior).Involuntar , tindem spre ce e mai bun , mai valoros , calitativ superior.Un om care a citit mult este mai cult decat altul ce nu citeste , asta nu inseamna neaparat ca este si mai bun la suflet decat acela.Ceea ce vreau sa subliniez este ca termenii de comparatie nu au cum sa nu existe atat timp cat lumea progreseaza si se perfectioneaza.E normal si benefic sa fii superior altcuiva , dar in acelasi timp sa nu uiti sa dai la randu`ti mai departe din acel ceva care te face mai bun celor din jurul tau , altfel "superioritatea" si "inferioritatea" ar fi niste termeni neconstructivi.
Kittynelle
Postat pe 5 Iunie 2008 16:04
Referitor la exemplul dat de Oana , este clar ca Einstein ii este superior lui Tagore in ceea ce priveste fizica , iar poetul Tagore superior lui Einstein in ceea ce priveste literatura. Iar atunci cand Tagore i`a atribuit numele lui Gandhi de Mahatma care insemna "suflet mare" automat i`a acordat un titlu de superioritate fata de ceilalti , pentru ca a reusit sa elibereze India de sub dominatie britania pe cale pasnica , ceea ce il propulseaza deasupra altora ce nu au reusit.Este extrem de simplu si clar ca superioritatea si inferioritatea vor exista intotdeauna , iar cei care se multumesc cu a fi egali in orice situatie , nu upgradeaza.
Kittynelle
Postat pe 5 Iunie 2008 16:26
mda... rebeca a plecat, dar bag de seama ca juca pe mai multe "fronturi"... se mai intampla! tocmai am vazut mesajele pe care i le trimitea oanei, care contineau si lucruri la adresa mea... as putea sa le pun si eu pe toate pe care mi le trimitea mie, dar totusi ma limitez la unul... "De la: rebeca_rebela2000 la 2 Iunie 2008, 14:50 Pentru : alex_80
Subiect: Re: Re: buna

Mesaj:
da,ALEX,pai la asta ma refeream si eu.......ca e mincinoasa.......si se da mare.....si,casa aia nici macar nu cred ca este in romania......sau vorba ta o fii luat-o de pe net.........ca eu una nu o cred.si,nu stiu de ce dar parca face pe inteligenta cu toata lumea...........eu una nu o suport..........e treaba ei......dar ............mi-i se pare ca e cu gura mare.........si,sufera saraca...foarte mult........... "

Postat pe 5 Iunie 2008 16:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum iesim din starea de depresie?????? 44 De la: io_sunt 25 Octombrie 2009 16:44
de la oameni pentru oameni. 21 De la: france 19 Mai 2008 17:06
Ce inseamna pentru voi patriotismul? 56 De la: Luli2 19 Martie 2009 23:34
re all! 2 De la: valivieru96 11 Noiembrie 2009 15:45
Zeitgeist 3 De la: tyamat 8 Februarie 2009 15:56