Setari Cookie-uri

Ce carti se mai citesc in prezent?

De la: allyssa, la data 2008-06-14 15:57:34Sunt curioasa ce carti se mai citesc in zilele noastre. Eu citesc acum Funky Business, o carte despre cariera, scrisa de 2 oameni exceptionali. Apropo, va recomand si voua sa o cititi. Puteti participa la un concurs organizat de un site de joburi, si castigati cartea aceasta si alte carti interesante zic eu, cel putin dupa titlu. http://www.yourjobs.ro/index.php?act=articole&send=272
inearca SCARABELL-MINEA CRISTINA,e o carte care cuprinde tot cariera pasiune durere sex.
xandra79
Postat pe 8 Februarie 2009 13:54
De la: rainynight, la data 2008-09-13 14:14:50 a citit cineva Jose Saramago - Eseu despre orbire? mie mi-a placut mult, am vazut-o ca pe o pledoarie metaforica foarte originala pt bunatate.
apoi Ismail Kadare cu Aprilie spulberat, poveste doar aparent simpla despre obiceiurile din Albania anilor '70, descrie Kanun-ul, un fel de cod al onoarei oarecum asemanator seppuku-ului japonez.
si multi, multi altii..



Eu am citit Eseu despre orbire. Am auzit ca acum s-a turnat si un film dupa carte. Sincer, nu prea mi-a placut. Nu mi-a placut felul in care e scrisa, nu mi se pare original, ci doar obositor, nu mi-a placut limbajul simplu, de ziar, nu mi-a placut nici tonul autorului. Cred ca ar fi fost mult mai reusita cartea daca era scrisa la persoana I- asa pare ca autorul se detaseaza de toata mizeria omenirii, el fiind un "pur", un "pretios"-cel putin asta a fost senzatia mea de-a lungul cartii. Plus ca nu am inteles de ce a fost necesar ca personajul principal care vedea, sa accepte toate umilintzele bandei de orbi care se formase in acel spital- lucrul asta mi s-a parut un sacrificiu total inutil- si de asemenea- nu am inteles ce a vrut autorul sa evidentzieze cu asta.

In fine, Jose Saramago- nu este crestin-dimpotriva este ateu declarat, chiar antireligios. Cauta "evanghelia dupa Isus " de Jose saramago. Eu, dupa ce am citit Eseu despre orbire la recomandarea unei prietene, care parta descoperise cheia intzelepciunii in aceasta carte- chiar am inceput sa ma interesez si de alte carti de acelasi autor, pentru ca pe mine cartea nu ma impresionase cum o impresionase pe prietena mea, si imi facusem o cu totul alta parere despre carte si autor
Aladiah
Postat pe 10 Februarie 2009 22:25
am inceput aseara "amintiri, vise, reflectii" de aniela jaffe despre carl gustav jung
mirelacm
Postat pe 11 Februarie 2009 16:48
cartile care pot sa spun ca sunt geniale si care le-am citit cu sufletul la gura sunt;
ultimul ritual
clubul dante
que vadis
idiotul de dostoievski
anotimpul mortilor
mihai stragov de jules verne

Postat pe 11 Februarie 2009 22:58
pt numele lui dumnezeu cititi gladiatorul e minunata .bine are si momente cam deocheate dar tema e geniala e ceva gen que vadis mai minor binentele dar f impresionant.


daca aveti chef sa vi se franga inima si sa url;ati cititi dama cu camelii de dumas fiul eu dupa ce am terminat-o mai aveam putin si plangem in guar mare dar m-am abtinut sa nu ma fac de rusine de fata cu oaspetii dar 0 saptamana am inebunit-o pe mama sa o citeasca.

Postat pe 14 Februarie 2009 18:48


Recomandarea mea: Geoffrey Miller - The Mating Mind !!!

Postat pe 16 Februarie 2009 00:32
iti recoman si "despre omul frumos"-Dan Puric....e hrana pt suflet!
kudika75
Postat pe 19 Martie 2009 20:55
roberto pazzzi... evanghelia lu iuda
fernand braudel ....dinamica capitalismului
alexandre dumas... regina margot
james clavel.... shogun
bogdan bacanu... tehnici de analiza in managementul strategic
iolanda daduianu vasilescu....mediul si economia
constanta partenie...geneza unor noi structuri
florin tomescu....managementul societatilor comerciale

eeeh nah am nimerit in raiul cartilor si uite asa mi-am cheltuit juma' de salariu ....

dar am ce face pt o buna bucata de vreme
dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Martie 2009 21:38
un scriitor roman pe sufletul meu,cine altul,decat, Octavian Paler

Postat pe 20 Martie 2009 14:25
Mi imi plac foarte multe: John Fowles, Andre Maurois (''CLIMATE'' este superba), John Galsworthy, Emily Bronte (acum vreo 15 ani 'La rascruce de vanturi'' 'era romanul meu preferat), Aldous Huxley (am citit ''Punct contrapunct'' de 5-6 ori), Daphne du Maurier este relaxant si plin de mister in acelasi timp, mi-a placut literatura sud-americana (Marquez in special), dar si literatura romana (Eliade, Camil Petrescu, Rebreanu, Anisoara Odeanu, etc.)........
GabriellaT
Postat pe 20 Martie 2009 17:32
Ai dreptate, cartea este superba, eu am plans......
GabriellaT
Postat pe 20 Martie 2009 17:33
Draga Circe, citesti numai carti bune. Literatura adevarata. Thomas Mann, Umebrto Eco..... Wow!
Am incercat si eu sa citesc Thomas Mann, pe vremea cand eram studenta la Litere, dar sincera sa fiu, mi s-a parut dificila, sau poate eram eu prea tanara....
GabriellaT
Postat pe 20 Martie 2009 17:38
Va multumesc tuturor pentru listele cu carti, in momentul de fata din pacate nu am deloc timp sa citesc.... Dar imi aduc aminte - datorita voua - de cartile pe care le-am citit... Sunt atatea carti superbe care merita sa fie citite..... Va pup!
GabriellaT
Postat pe 20 Martie 2009 17:47
Draga Manuela, ''Magicianul'' este intr-adevar o carte formidabila....
GabriellaT
Postat pe 20 Martie 2009 17:49
ultima carte pe kre am citit-o se numeste "Iti amintesti de mine?" de Sophie Kinsella...e super!e medicamentul perfect pt starile de indispozitie totala...
angel_in_disguise
Postat pe 21 Martie 2009 16:44
"mananca, roaga te iubeste "

Postat pe 16 Aprilie 2009 09:34
Eu citesc AMURG de Stephenie Meyer, cartea dupa care s-a regizat filmul Twilight. Este o carte foarte interesanta. Atentia mea a fost capturata in mare parte de relatia dintre tanara Bella cu frumosul vampir Edward Cullen. O poveste de dragoste ca a lor nu poti intalni decat in romane :X
kudika012194
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:37
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 17:44
Cartile din 'Colectia rasul lumii" le recomand si eu. Am, uneori, probleme cu memoria , dar citind " 1000 de momente ale uituceniei" , nu numai ca m-am amuzat foarte tare, dar m-am si linistit constatand ca problemele mele de memorie sunt mai mici decat ale altora
luminiculae
Postat pe 15 Mai 2009 16:01
Nu am avut rabdare sa citesc tot ce s-a postat si nu stiu, daca a mentionat cineva cartile din colectia Harry Potter. Eu le iubesc, iar ecranizarile, in general vorbind, nu vor egala niciodata cartea. Mi-au placut foarte mult si Cronicile Icemark-ului de Stuart Hill. Le recomand celor care vor sa 'evadeze' putin intr-o alta lume.
Lectura placuta!
bamby2309
Postat pe 16 Mai 2009 01:23
"Povestea cameristei"- Margaret Atwood
"Mandrie si prejudecata" - Jane Austen
"Papillon - sau dorinta de libertate"
Acestea le-am recitit in ultimele saptamani... Imi fac curaj sa recitesc "Shogun" si "Change"- James Clavel, da' trebe' timp..... Asta pentru ca sunt o rata, care ma vreau lebada ...
Kathhy
Postat pe 16 Mai 2009 01:41
buna fetelor....eu citesc acum Lolita -Vladimir Nabokov......hmmm nu e cine stie ce....daca stai sa o judeci la rece,dar caut de ceva timp o carte in care sa fie descrise triburile lumii ma gandesc ca exista daca stiiti voi un titlu si ma puteti ajuta....
happy_swamy
Postat pe 19 Mai 2009 20:14
De la: angel_in_disguise, la data 2009-03-21 16:44:23ultima carte pe kre am citit-o se numeste "Iti amintesti de mine?" de Sophie Kinsella...e super!e medicamentul perfect pt starile de indispozitie totala...


Incearca si "Supermenajera", de aceeasi autoare. Este foarte amuzanta si perfecta pentru momentele cand vrei sa te relaxezi.
rosebud
Postat pe 20 Mai 2009 17:32
De la: happy_swamy, la data 2009-05-19 20:14:26eu citesc acum Lolita -Vladimir Nabokov......hmmm nu e cine stie ce....daca stai sa o judeci la rece

Tutule, nu-ti bate capul cu d'atea, nu face sens!
Incearca ce scrie Sandra Brown care descrie trairile fetelor frumoase, tinere, destepte, dar sarace - si nu prea ! - cand ele intalnesc barbati frumosi, mai medii asa la varsta, destepti foc !, realizati - mult !, dar bogati - pere multe !

Postat pe 23 Mai 2009 16:02
te-au impresionat placut ,si le recomanzi cu atata caldura......
happy_swamy
Postat pe 23 Mai 2009 16:15
De la: , la data 2008-07-10 16:12:50se pare ca lumea mai citeste in lumea asta searbada si lipsita de simplul si logicul bun simt. felicitarile mele!
sa completez si eu lista? Ma numesc Rosu, a lui Orhan Pamuk. carte aparuta in 2006 dar care a luat premiul Nobel pt literatura. un amalgam de orient si filosofie, amintirea copilariei si incadrarea in viata cea crunta, iubire, descoperirea frumosului si a aliantelor dintre culturi...


Citeste, paulo coelho si can-can, ca sunt inrudite
Diannnnnnna
Postat pe 8 Iunie 2009 20:23
Gustave Flaubert-Madame Bovary,Charles Dikens-Marile Sperante...astea sunt ultimile citite ...superbe...
monaq
Postat pe 8 Iunie 2009 20:29
"Maitreyi", de Mircea Eliade :X I love Mircea Eliade:X nu stiu unde as puea gasi cartea ei:( ( a Maitreyiei) "Dragostea nu moare"
Giorgianaa
Postat pe 8 Iunie 2009 21:34
De la: gabi84, la data 2009-05-23 16:02:58
De la: happy_swamy, la data 2009-05-19 20:14:26eu citesc acum Lolita -Vladimir Nabokov......hmmm nu e cine stie ce....daca stai sa o judeci la rece

Tutule, nu-ti bate capul cu d'atea, nu face sens!
Incearca ce scrie Sandra Brown care descrie trairile fetelor frumoase, tinere, destepte, dar sarace - si nu prea ! - cand ele intalnesc barbati frumosi, mai medii asa la varsta, destepti foc !, realizati - mult !, dar bogati - pere multe !


Subscriu!
Kathara
Postat pe 8 Iunie 2009 21:35
Akhenaton, cel ce salasuieste in adevar - Naghib Mahfuz
no_bine_dara
Postat pe 8 Iunie 2009 21:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cele mai fumoase povesti de dragoste din romane 36 De la: Aleka 31 Ianuarie 2016 16:42
Cele 5 carti din raft 14 De la: angelradios 15 August 2010 20:47
Caut o carte 3 De la: kudika069834 5 Octombrie 2009 19:49
Womens Health December ! 1 De la: Cartouche 23 Noiembrie 2010 21:30
Debutant Proza scurta 3 De la: iulia069834 8 Mai 2010 20:48