Setari Cookie-uri

Cat tine o iubire la distanta?

Si eu am o relatie de 4 ani jumate dar de 2 ani jumate stam in orase diferite ceea ce nu mi convine si ma enerveaza la culme. Vorbim de nenumarate ori la tel pe zi dar nu ma mai satisface. Sper ca pana la toamna sa se clarifice situatia ori impreuna ori singuri. nu sunt in masura sa dau sfaturi mi ar prinde bine si mie niste pareri.Pana sa fiu eu in situatia asta nu cred ca as fi dat viata lunga unei astfel de relatii, nu eram genul care sa stau singura sa astept printul, da acu....dragostea asta te face sa iei decizii total diferite de cum le ai lua daca nu ai fi implicat emotional. eu nu as fi fost de acord cu o relatie la distanta fara sa am pe cineva aproape. Parerea mea e ca atit timp cat esti implicat nu mai judeci clar
danutzabunutza
Postat pe 3 August 2008 15:35
dragoste la distanta..exact asta mi se intampla mie acum..eu suceava, el valcea. pana si vocea lui ma infioara, cu toate ca nici macar nu stu cum arata(nu a vrut sa-mi spuna nici macare ce culoare au ochii lui). am momente cand zic ca nu e ok, ca am sa o patesc si ca ar trebui sa nu-i mai raspund la telefon, dar nu merge... avem 3 luni de cand ne auzim in fiecare seara la tel, urmeaza sa-si ia concediu si sa ne vedem. dar daca nu ma va placea(desi are poze cu mine), daca tot visul se spulbera? astept cu teama si nerabdare momentul in care ne vom vedea..si mai e ceva...am 19 ani, el are 27 :)mie imi pare ok, e deja trecut de etapa in care barbatii au aventuri, dar daca el ma va considera o imatura(desi imi zice mereu ca sunt inteligenta si ca nui vine sa creada cas atat de mica)..pana una alta noi continuam sa ne auzim in fiecare seara la tel si conversam vreo 5 ore la tel( desi are job dimineata, sta cu mine treaz pana la 3, 4). sorry daca am postat pe dinafara dar aveam nevoie sa ma exprim in scris..si poate asa mai ziceti si voi cate o parere

Postat pe 7 August 2008 19:25
dragoste la distanta tine cet vrei tu..sau partenerul))si eu trec prin asa ceva..suntem din acelasi oras, de 3 ani impreuna..iar de 2 ani, e plecat in alt oras la faculta..inca ce faculta;))academia navala.ne intelegm bine, ne vedem cam la 2 luni juma, iar vacantele si le petrece acasa.el mai are 2 ani de faculta, iar eu 3.nu stiu ce o sa fie, dar eu una stiu ca il iubesc mult.

Postat pe 9 August 2008 10:39
eu sunt implicata intr-o astfel de relatie de 5 ani..pe 16 aug implinim 5 ani...eram din acelasi oras..insa la facultati in orase diferite: eu in sibiu, iar el in bucuresti.de obicei ma duceam eu in bucuresti o data la 2 sapt.normal ca au fost multe certuri, de cele mai multe ori din cauza distantei..o singura vara am petrecut-o impreuna si a fost foarte frumoasa, insa acum 3 ani.pt ca el se angajase in bucuresti si nu putea veni sa ma vada ptr ca mai lucra si in weekend.

deci da, o relatie la distanta poate dura daca intr-adevar va iubiti...
insa acum, cu parere de rau, si eu ma voi desparti de aceasta persoana ptr ca altele motive au intervenit intre noi si nu ne mai intelegem.

tot ce am invatat din aceasta experienta e ca este foarte important sa cunosti f bine persoana pe care vrei sa o ai langa tine si iubirea ce o ai pt acea persoana sa iti fie impartasita..daca reusesti sa faci acest lucru, atunci o relatie poate dura f bine si la distanta si daca esti aproape de el/ea.

daca insa nu se intampla asta, atunci nu mai are rost sa te chinui ptr ca in final o sa suferi mai rau.

o zi frumoasa tuturor!
ciocan_alexandra
Postat pe 11 August 2008 12:29
Pai ...genul asta de zbenguiala virtuala ma cam trimite cu gandul la bancul ala cu ... distanta

Cruella_de_vil
Postat pe 11 August 2008 12:44
chiar pacat ca trebuie sa se termine asa..avand in vedere k ne facem atatea vise, sperante, avem atatea amintiri.iti doresc sa treci cu bine peste asta si sa iti gasesti sufletul acela de care ai nevoie.

Postat pe 12 August 2008 22:44
Parerea mea este ca nu tine.O data ce unul pleaca, persoana respectiva se schimba,noi cunostinte,experiente noi.La mine nu a tinut nici o data.Avem nevoie de cealalta persoana,sa fie langa noi,sa ne imbratiseze,sa ne alinte cand suferim.......
arynak
Postat pe 13 August 2008 01:20
intrebarea asta mi-o pun si eu... si nu i-am gasit inca raspunsul...
ne intelegem bine, atunci cand ne vedem... dar cand nu ne vedem din diverse motive apare indoiala
pe noi ne despart 50 si ceva de km... nu prea multi dar suficienti incat sa nu apucam sa ne vedem prea des... iar vorbitul la telefon sau pe mess nu se compara cu prezenta lui... eu am nevoie de o persoana reala langa mine, nu doar de o voce
CandyCloudOfLullaby
Postat pe 13 August 2008 09:08
La mine nu a tinut pt ca la distanta nu poti cunoaste o persoana.am avut o relatie la distanta un an de zile, apoi eu m-am mutat in orasul lui, si de abia atunci mi-am dat seama ce fel de om este.ne-am despartit cam la o luna dupa ce m-am mutat, ca sa fiu aproape de el.dar tot raul spre bine
DeeaCatalina
Postat pe 13 August 2008 17:54
si eu am o relatie la distanta...si tine...sau cel putin acum tine...si noi facem eforturi foate mari ca sa ne vedem...dar parerea mea e k dak va iubiti...si tineti unul la altul....poate rezista relatia...adevarat k apare neincrederea...dar...trece...ceea ce trebuie sa shtii e sa ai increrede in el..si el in tine, normal...akuma faci ce crezi tu..dar...parerile sunt impartite...si majoritatea vorbesc din proprie experientza...fiecare spune cum a fost la el..dar asta nu inseamna ca asa va fi si la tine...
myka_yka
Postat pe 14 August 2008 18:42
fetelor ..s-a implinit aproximativ o luna si cateva zile de cand am rupt acea relatie la distanta ... e greu,e greu chiar si acum sa uiti clipele trecute,dar am pastrat doar amintirile frumoase in care totul parea ca e perfect,chiar daca nu era..eu una as fi fost dispusa sa continui,dar el a fost cel care nu a rezistat...oricum viata merge inainte..bine acum ca mi-am facut ordine in ganduri si planuri,am de gand sa o iau de la capat ..singuri ..daca se va "imbarca" cineva in drumul meu spre implinirea idealurilor..foarte bine..daca nu,sanatate sa fie :D ... distractia e distractie,munca e munca ..iar sa iubest ie foarte frumos,dar si complicat..deoarece intervin anumite sacrificii ce trebuiesc facute..pt a imbunatati relatia de cuplu ..in momentul in care nimeni nu e dispus sa faca aceste sacrificii,se rupe totul...
concluzia e : daca iubiti la distanta,fiti constienti de ceea ce va urma ..acel moment in care va trebui sa renuntati la un anumit lucru..sau chiar invers..comunicati,fratilor!!spuneti-va off-urile,insa aveti grija la tonul folosit ...se poate interpreta altfel ..
va doresc toate cele bune si sa fim iubite
wild_angel
Postat pe 16 August 2008 19:23
Parerea mea despre rel la ditantza e ca nu exista o regula: tin sau nu tin! depinde foarte mult de caracteru fiecarui si asa cum mai zicea cineva aceste relatii se bazeaza foarte mult p comunicare ceea ce e foarte bine.Uite eu acuma ma aflu intr-o situatie de genu...adica trebuie sa trecem peste perioada vacantei...dar deja da semne de esuare foarte vizibile.Dar am vazut si relatii super faine la distantza care dureaza de ani...si fac tot posibilul sa se intalneasca cat mai des!Daca crezi ca e omul potrivit pt tine nu renunta la el doar din cauza distantei ca s-ar putea sa nu il poti uita gandindu-te tot timpul cum ar fi fost daca ati fi continuat!Atata timp cat simti ca exista iubire si e intelegere intre voi....go on!Merita!
rheea86
Postat pe 16 August 2008 19:49
Ups..abia dupa ce am scris mesaju am vazut ca de fapt v-ati despartit! Imi pare sincer rau...dar cum spunei viata merge inainte...adevarul e ca barbatilor nu le prea place distantz si renunta cam usor!Exact asa e si in cazul meu!A renuntat el! Dar p mine asta m-a intarit sa ma duc mai departe si am incercat sa ma gandesc ca nu ma merita din moment ce nu a putut sa lupte cu distantza...in fine: crede-ma ca o sa gasesti persoana potrivita pt ca ce e al tau e pus deoparte...fi increzatoare...e greu sa il uiti...stiu..dar o sa il uiti!!!Inceraca sa ii gasesti defectele si asta cu sigurantza te va ajuta! Eu una asa am facut!
rheea86
Postat pe 16 August 2008 19:57
ooo daa.... avea multeee defecte :D ..dar si multe calitati ...ms pt sustinere
wild_angel
Postat pe 22 August 2008 16:28
cred ca se poate....important este cat de mult i-si doresc cei doi.eu sunt intr-o astfel de relatie cam de 2 saptamani,mai rau este ca am mai trecut printr-o astfel de experienta cu ceva timp in urma si ne-am despartit ptr k mi-am dat seama k nu-l mai iubesc ,se schimbase ceva,si acel ceva eram eu.....eu placeam pe altcineva.acum i-mi place f tare de cineva care este la 600 km distanta de mine,avem acelasi job fiecare in orasul lui,si acum amandoi plecati in detasare in tari diferite.el spania(madrid) eu portugalia,el director de zona pe madrid si portugalia eu agent turism in portugalia(lisabona).el sustine sus si tare ca de cum vom ajunge acasa,ma va vizita vom pleca impreuna in detasare pe aceeasi zona,nu ne cunoastem f bine dar asta ar fi o solutie.....printre multele pe care le are el...asta mi se pare mai usor de indeplinit in sensul k nu as vrea sa fac nu stiu ce compromis cand nici macar nu-l cunosc f bine,peste o saptamana va veni in portugalia si vom petrece ceva timp impreuna.f important de spus ca acasa este un baiat f dragut si dulce care deabea ma asteapta si cu care am vb f des de cand sunt aici insa lucrurile s-au cam schimbat de cand l-am cunoscut pe "colegul meu"ca sa spun asa.nu stiu cat merita si daca merita sanse relatia asta.dar nu cumva il voi pierde pe cel de acasa(cu care nu am inceput o rel dar ne placem reciproc)daca voi constata ca relatia cu "colegul" nu merge??voi cum a-ti proceda in locum meu?

multumesc frumos....
myha_km5
Postat pe 27 August 2008 17:25
...tu te aflii in fata unei dileme,insa scumpa mea ...alegerea e a ta,nu a noastra..noi nu-i cunoastem pe acei domni si ne vine cam greu sa ne spunem parerea,intelegi?..insa ai grija
de multe ori riscam si castigam,dar cateodata ne-am fi dorit sa nu fi riscat,fa ceea ce simti u,ceea ce vrei cu adevarat...e posibil sa nu stii ceea ce vrei,dar priveste mai atent..intai intreaba-te: te merita vreo unul din ei?...si apoi totul decurge de la sine..daca asa e sa fie,asa va fi ...
wild_angel
Postat pe 30 August 2008 11:53
Iti spun eu ca o relatie la distanta tine eu am o relatie de 1 an si 8 luni cu iubitul meu si abea dupa atata vreme ne-am intalnit si eu am tot 19 ani si proveneam din orase diferite iar acum dupa 1 an si 8 luni ne vom muta impreuna!si eu vorbeam cu el ore in sir mai tot timpul vorbeam la telefon cu el si uite ca am reusit si acum suntem impreuna foarte fericiti

Postat pe 3 Septembrie 2008 17:31
pai ..o sa incep prin a ti spune ca sora mea a avut o relatie la distanta timp de 2 ani.ea din brasov,el din constanta.Toate bune si frumoase pana acum 2 saptamani cand a inceput sa i dea motive sa ii spuna gata.evident raspunsul a fost pe masura asteptarilor lui si a acceptat fara nici o urma de regret.ulterior a aflat ca el le spuse tuturor prietenilor ca ei nu se mai intelegeau de ceva vreme si de asta s au despartit el avand in prezent o relatie cu o practicanta de la firma unde lukreaza el.tot comportamentul asta,dupa ce au existat nenumarate certuri pe tema ca sora mea nu era pregatita sa se casatoreasca,sa se mute acolo..etc.asadar ,daca ma intrebi pe mine,nu exista relatie la distanta cu final fericit!toate incep ffff frumos,ore in sir la telefon,mess si toate caile de comunicare posibile si se termina prost!akum ii este f greu ..a fost un soc pentru ea..dar isi va reveni!eu insa ..sunt cea mai fericita!am avut un feeling negativ despre el si se pare ca am avut dreptate!
pitika20
Postat pe 9 Septembrie 2008 17:46
La mine a tinut faza cu relatia la distanta pt ca acum sunt alaturi de el si ne intelegem!!acum depinde de la caz la caz!!daca nu va mai tine asta e :viata merge inainte chiar si cu el si fara el!!

Postat pe 10 Septembrie 2008 17:14
De la: geo32, la data 2008-07-10 10:54:47nush ce sa zic! e asa si asa!

nu conteaza distantza varsta sau culoarea
in ziua d azi conteaza cum te simtzy cand esty cu el si dak esty dispusa sa stay cu elsi eu vb cu o fata la distantza adik eu stau intr-un orash shy ea in altu dar ne vedem de vreo 4-5-6 ori pe saptamana cate 7-8- ore pe zii dar styy dc? ptr ca e dragoste la inceput ne vedeam km o zi 2 pe saptamana dar acum totul a trecut ptr k ne iubym
dak te iubesty cu el cu adevarat at ramai cu el stay d vb cu el si vedety ce vety face acum depinde shy de varsta
claudyuu
Postat pe 11 Septembrie 2008 22:28
O relatie la distanta tine atat timp cati iti doresti tu daca vrei sa continuie bine daca nu iarasi bine!!Intradevar este mult mai greu de tinut o relatie la distanta decat una cu persoana mereu langa tine

Postat pe 12 Septembrie 2008 16:46
hm...mno sa zic si eu.... avem 2 ani jumatate de cand ne "cunoastem" de pe net..camere web etc etc....si un an si 9 luni de cand suntem impreuna.eu bacau el cluj....si totul e fix ca la inceput, ne vedem de 2 ori pe una...ai lui sunt niste dulci...ai mei se inteleg bine cu el, mai urat e ca eu nu vreau sa plec din bacau, el are firma acolo...ma rog tatal sau...si ne gandeam sa ne mutam dupa scoala undeva la mijloc, in bv de nu exista altele :))....dar....culmea....e total shcimba..la inceput ne certam non stop, ne injecatm,pana la un mom dat cand ne certam fff urat...ne-a busit rasul :)) si ne-am dat seama k ne.....placeam :"> ...ideea e ca n-ai de unde stii ce urmeaza, altii se cunosc de mici....stau usha-n usha si se inseala :)....o data ce incepi o relatie la distanta stii la ce te expui, k nu-l ai mereu langa tine, dar, stii k la un moment dat o sa fiti impreuna. De multe ori i-am zis k nu-mi vine sa cred k e asa optimist, in ceea ce priveste relatia noastra, vrea ca dupa scoala, eu mai am un an de faculta el un an...masterul il facem amandoi in cluj, la id sau zi vedem noi, vrea sa facem logodna sa fim siguri :)))...sau ma rog nunta..desi am alte idealuri ..cariera fiind pe primul loc, desi...nush cum mi se aprind calcaiele:)) si ma vad una 2 maritata...ce-i drept e ca ma face sa simt lucruri faine, ma face sa iubesc, ma iubeste :D.....il testam de rupeam...fiecare reactie,gest,tot tot tot....culmea ca nici eu n-am scapat :)))....ne intelegem excelent :d....deci...nu ascultati gurile rele..incercati,ca nu aveti ce pierde:P.....scuzati eventualele greseli de ortografie :D graba e de vina:D... v-am pupat...bafta cu baietii :D:D:D:D....sa ma chemati la nunta :)))) d-ra de oroare..scz onoare :P
antipatica
Postat pe 16 Septembrie 2008 15:01
antipatica...si tu sa ne chemi pe noi ;)
wild_angel
Postat pe 16 Septembrie 2008 22:42
....hmmm..relatie la distanta spui...Sincera sa fiu,o sa tina atat cat iti doresti si atat cat o sa-ti dai interesul pt ea. In momentul in care o neglijezi,k orice relatie neglijata,se risipeste vraja,dispare dragostea si intervine indiferenta. In concluzie,ai grija de ea,ai grija de voi... Dragostea nu cunoaste distanta,nu tine cont de km ce sunt intre voi,ea exista si iti umple sufletul de fericire si implinire. In dragoste succesul este atunci cand inveti sa nu mai traiesti pt tine si fericirea ta sa depinda de fericirea celuilalt,atunci cand inveti sa te daruiesti neconditionat...va pup...si iubiti-va muuult:*
fara_nume
Postat pe 17 Septembrie 2008 17:56
yo va chem :))))...dar mai dureaza:)))....poate facem toate fire de par albe :))) ...na..nush..:) ..vedem....va pun d-re de onoare sau nashe :P ...pupic :P
antipatica
Postat pe 17 Septembrie 2008 18:55
Si eu care ma gandeam ca sunt unica care are o relatie la distanta. Suntem impreuna de 2 ani si jumatate aproape, el e plecat de 1 an si 8 luni, timp in care am stat doar 6 saptamani impreuna fizic. Ma face sa ma simt unica, dar sunt o fire foarte geloasa si stiu ca mai mult pierd din cauza asta. din februarie o sa plec si eu in tara in care e el si sper din tot sufletul sa fie totul ok.
Relatiile la distanta rezista atata timp cat exista comunicare intre cei doi. nu e nevoie decat de cuvinte ca sa treceti mai departe.
Bafta tuturor si iubiti-va la maxim!!
Alinutzz
Postat pe 19 Septembrie 2008 20:16
O relatie la distanta are atat avantaje cat si dezavantaje!Dezavantajul cel mai mare e acela ca nu ai persoana langa tine!Eu nasa ca ma marit in iunie!Dupa cum se pare mai toate fetele din ziua de azi avem relatii la distanta si la unele din noi chiar dureaza!AtATA timp cat exista intelegere si comunicare dureaza!

Postat pe 21 Septembrie 2008 11:24
eu iti zic din propria experienta ca tinr pt ca si sotul meu lucreaza in armata si e mai tot timpul plecat si sa stii ca atunci cand ne vedem parca ne iubim si mai mult.Totul depinde de increderea pe care o aveti unul in altul pt ca de obicei gelosii nu pot sta departe unul de altul.la noi merge pt ca ne-am lasat un pic de libertate unul altuia si sa stii ca ne intelegem fff.bine. cand e plecat nu il sacai unde ce si cum face ca e mai frumos sa vb de alte lucruri mai importante care ne privesc.in concluzie totul depinde de cei care formeaza cuplul
zavatica
Postat pe 21 Septembrie 2008 23:54
depinde de cat sunteti de posesivi, cata incredere aveti unul in celalalt....depinde de multe lucruri. uite, de ex, eu am avut o relatie care in prima faza, asta insemnand 9 luni, a fost aproape perfecta, era ca un vis. ne vedeam sapamanal. dupa aceasta perioada, conjunctura a fost de asa natura incat sa ne vedem zilnic, aproape tot timpul, 24 din 24 chiar. si s-a dus naibilui totul....De ce? sincer, nu stiu. cert e ca a mai durat aprox. o luna si apoi totul a pronit in deriva.... ne-am despartit intr-un final. (dupa vreo 5 luni de contraziceri cu mine insami - incercam sa ma conving ca e ok,nu voiam sa recunosc ca nu mai merge, desi era mai mult decat evident. in fine...) deci, depinde de fiecare relatie, de fiecare persoana implicata. stai si analizeaza-ti starile. vei gasi singura raspunsurile de care ai nevoie. te pup!

Postat pe 22 Septembrie 2008 00:16
La mine a mers relatia la distanta acum sunt alaturi de el si ma simt fericita desi am trecut cu el prin multe inceraii ale vietii si de multe ori ne certam ba chiar ne ziceam si adio acum suntem impreuna si ne este chiar foarte bine acum sa vadem cat va dura

Postat pe 23 Septembrie 2008 09:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MI AS DORI O ALTA VIATA! 16 De la: blaa 17 Ianuarie 2010 19:05
nebun dupa ea... 8 De la: pickard 3 Aprilie 2011 16:50
buna 33 De la: Adela2222 14 Ianuarie 2012 16:39
O iubire imposibila 2 De la: kudika047649 23 Iunie 2010 11:01
Iubire care doare...SINGURA 31 De la: kudika085739 24 Noiembrie 2009 09:42