Setari Cookie-uri

Cat tine o iubire la distanta?

Iubirea nu prezinta garantie. Ea poate da impresia ca este pentru todeauna, ca mai apoi cand te astepti mai putin sa plece.Cu distanta sau fara distanta, iubirea se consuma ( nu se raporteaza la distanta).Trebuie sa fim fericiti atunci cand iubim...si atat.
Motanelul
Postat pe 19 Ianuarie 2009 21:01
De la: Motanelul, la data 2009-01-19 21:01:17 Iubirea nu prezinta garantie. Ea poate da impresia ca este pentru todeauna, ca mai apoi cand te astepti mai putin sa plece.Cu distanta sau fara distanta, iubirea se consuma ( nu se raporteaza la distanta).Trebuie sa fim fericiti atunci cand iubim...si atat.


Da, dar ai grija ca nu vorbesti de iubirea adevarata, vorbesti de copii ale iubirii, lucrurile false asa sunt perisabile.
DeeaCatalina
Postat pe 21 Ianuarie 2009 22:25
Parerea mea e ca nu va tine. Doar 10% din relatiile la distanta au si un final fericit. Mai ales ca voi sunteti tineri.....atractiile sunt multe slabe sanse. Nu ai cum sa verifici tot timpul unde e sau ce face la telefon se pot spune multe ,dar se pot ascunde la fel de multe . Oricum eu va urez succes si sa fie un final fericit dar e o pierdere de vreme.
mirona_crina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:33
Sincer?nu cred ca va tine prea mult nu vreau sa te supar ca si asa iti este f greu dar nu stiu daca veti ajunge la prov. ochii care nu se vad se uita imi pare rau poate la voi este alceva...dar dupa cate ai spus ca nu sti sigur ce simt atunci ar trebui sa-ti pui un semn de intrebare el ii alesul?nu are rost sa va mititi singuri.
ienci_diana
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:53
De la: ienci_diana, la data 2009-01-23 12:53:42Sincer?nu cred ca va tine prea mult nu vreau sa te supar ca si asa iti este f greu dar nu stiu daca veti ajunge la prov. ochii care nu se vad se uita imi pare rau poate la voi este alceva...dar dupa cate ai spus ca nu sti sigur ce simt atunci ar trebui sa-ti pui un semn de intrebare el ii alesul?nu are rost sa va mititi singuri.


"Ochii care nu se vad se uita" nu generaliza, nu e adevarat cand e iubire adevarata nu se uita o viata si poate nici dincolo de moarte.

iubirea nu depinde de distanta, cate relatii se destrama si cand stau intr-o casa multi ani, cate divorturi sunt in zia de azi? cati se casatoresc din iubire?cate cupluri se despart dupa ani multi de relatie?

distanta poate fi vazuta ca un test, daca e ceva adevarat va trece testul cu bine, daca nu, va pica.
DeeaCatalina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:45
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-23 13:45:00
De la: ienci_diana, la data 2009-01-23 12:53:42Sincer?nu cred ca va tine prea mult nu vreau sa te supar ca si asa iti este f greu dar nu stiu daca veti ajunge la prov. ochii care nu se vad se uita imi pare rau poate la voi este alceva...dar dupa cate ai spus ca nu sti sigur ce simt atunci ar trebui sa-ti pui un semn de intrebare el ii alesul?nu are rost sa va mititi singuri.


"Ochii care nu se vad se uita" nu generaliza, nu e adevarat cand e iubire adevarata nu se uita o viata si poate nici dincolo de moarte.

iubirea nu depinde de distanta, cate relatii se destrama si cand stau intr-o casa multi ani, cate divorturi sunt in zia de azi? cati se casatoresc din iubire?cate cupluri se despart dupa ani multi de relatie?

distanta poate fi vazuta ca un test, daca e ceva adevarat va trece testul cu bine, daca nu, va pica.



Ai dreptate DeeaCatalina, indiferent de tipul relatiei (la distanta, sau invers) conteaza ff mult sa existe o dragoste adevarata.Daca la un moment din viata cuplului unul trebuie sa lipseasca o perioada de timp, si sare calul...atunci...nu mai e iubire si respect.Eu am o relatie la distanta de 3 ani, la inceput nu a fost cine stie ce, dar acum stiu sigur si se simte k e iubire.Daca esti fericit si te simti iubit cu cel care iti impartaseste sentimentele...de ce sa cauti in alta parte...
bombonica22
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:00
Yo cred k dak tu simti ca va merge..sigur o sa mearga...uite..si yo am avut o relatie la distanta...yo galati...el bucuresti, nimeni nu ne-a dat o sansa....si iata k anu asta m-am mutat la el..mi-am gasit si un job bun si peste cateva luni ne casatorim
asa k..lasa lumea sa vorbeasca si tu concentreaza-te asupra emotiilor dintre voi;)....Mult noroc si multa iubire
01101986
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:18
dak exista dragoste adevarata. . merge si la distanta .. asta sper si eu .. ptr k si eu is in aceeasi situatie. . dar sper. . k doar atat pot. . speranta moare ultima. .
loreudarbog
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:24
si prietenul meu e plekt din tara de 3 luni si il iubesc mai mult :X:X:X dar... akm nush eu cel putin stiu ca se intoarce in o luna ... si o sa fim fericiti :D:X:Xdar dak vorbiti zilnik pe mess la web alea alea o sa vi se faca dor unu de altu si iubirea o sa creasca

Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:55
...fratilor,eu nu mai stiu ce se intampla cu mine,ce se intampla cu el...de fapt,ce se intampla cu noi ....

probabil va plictisesc,dar vreau si eu pareri..nush absolut ce sa mai fac,ce sa mai cred....
dupa atata timp..am vorbit din nou aseara ..... in jur de 4 ore la tel si mi-a zis vrute si nevrute...ca ma iubeste,ca nu-si poate face alta iubita ca tot pe mine ma are in gand....si plangeam amandoi la tel ca doi copilasi prostuti si ne spuneam cat ne mult ne iubim si ne aduceam aminte de momentele frumoase petrecute impreuna...si trageam iar un bocet...
stiti cum face?...sta ce sta...reusesc sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai suntem impreuna si apoi revine...apoi iar trec 2-3 luni si iar vine...parca se joaca..oare el stie ce vrea?
eu il cunosc....multi ar spune ca minte,nu minte!!!...era asa de suparat aseara si cand auzea si pe me plangand ma ruga sa iubesc si pe altcineva ca sa-mi fie bine,dar sa stiu ca el o sa ma iubeasca pentru totdeauna... presimt ca ne vom intalni cat de curand....
sunt debusolata rau de tot,mai ceva ca intr-o telenovela...
wild_angel
Postat pe 29 Ianuarie 2009 01:16
De la: wild_angel, la data 2009-01-29 01:16:53...fratilor,eu nu mai stiu ce se intampla cu mine,ce se intampla cu el...de fapt,ce se intampla cu noi ....

probabil va plictisesc,dar vreau si eu pareri..nush absolut ce sa mai fac,ce sa mai cred....
dupa atata timp..am vorbit din nou aseara ..... in jur de 4 ore la tel si mi-a zis vrute si nevrute...ca ma iubeste,ca nu-si poate face alta iubita ca tot pe mine ma are in gand....si plangeam amandoi la tel ca doi copilasi prostuti si ne spuneam cat ne mult ne iubim si ne aduceam aminte de momentele frumoase petrecute impreuna...si trageam iar un bocet...
stiti cum face?...sta ce sta...reusesc sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai suntem impreuna si apoi revine...apoi iar trec 2-3 luni si iar vine...parca se joaca..oare el stie ce vrea?
eu il cunosc....multi ar spune ca minte,nu minte!!!...era asa de suparat aseara si cand auzea si pe me plangand ma ruga sa iubesc si pe altcineva ca sa-mi fie bine,dar sa stiu ca el o sa ma iubeasca pentru totdeauna... presimt ca ne vom intalni cat de curand....
sunt debusolata rau de tot,mai ceva ca intr-o telenovela...


Voi chiar nu stiti ce vreti...gandeste-te il vrei sau nu, daca da mobilizeaza-te si muta-te la el...iti gasesti un job, un apartament in care sa stati impreuna si gata...
ori il vrei , ori il lasi in pace si-l rogi sa nu te mai caute...si eu am avut o relatie la distanta aproape 2 ani - Sibiu-Bucuresti...eram in fiecare saptamana sau eu la Bucuresti sau el la Sibiu...pana odata... cand mi-am dat seama ca nu e el ceea ce caut...si am profitat de faptul ca era pe "teritoriul" meu...i-am zis ce aveam de zis, i-am pus mersul trenurilor in mana si i-am amintit ca are accelerat la ora 17.....si ar face bine sa nu ma mai caute, sa nu-mi mai scrie.....pentru ca nu are rost...
ocs
Postat pe 13 Februarie 2009 17:57
De la: DeeaCatalina, la data 2008-07-26 19:32:37pardon. ochii care NU se vad NU se uita

no way....
magda_65
Postat pe 13 Februarie 2009 19:22
Pentru geckygecks...Este cumplit si totusi culmea el poate sa iti fie cel mai aproape de pe lumea aceasta si parca nu iti mai gasesti locul printre cei pe care i-ai considerat ..''ai tai''..ajungeti amandoi intr-un univers aparte ce va apartine numai voua. Cred ca voi ati reusit sa fiti suficient de puternici ca sa gasiti un loc al vostru in care sa fiti impreuna, care sa vi se potriveasca amandoura...Multa fericire!
yvonne_yvonne
Postat pe 24 Februarie 2009 17:24
iubirea la distanta tine... la mine a mers... si eu eram tot ca tine vb cu el ore intregi si nu ma saturam....
_dulcik_
Postat pe 26 Februarie 2009 12:38
am intrat,am citit,dar in rest...nu stiu raspunsul.nu cunosc sentimentul.
dana_mv
Postat pe 26 Februarie 2009 13:43
SI la mine a tinut , eu in ro. el in italia ,4 luni cu telefoane , discuti interminabile pe mess, web in fiecare seara si dupa acele 4 luni , a venit ,ma luat cu el si ne iubim in fiecare zi mai mult. DEPINDE DE OM SI DE FIECARE SITUATIE.
ferero
Postat pe 27 Februarie 2009 03:32
Acum depinde de cat de mult tineti unul la celalalt...daca exista o iubire profunda intre voi nu vad dc nu ar merge
_dulcik_
Postat pe 28 Februarie 2009 09:56
Exista iubire la distantza... daca exista fidelitate sau incredere reciproca. Sentimentele sunt mult mai intense in momentul in care vezi pers la care tzii (dupa o perioada mai indelungata de timp), insa, sunt anumite clipe in care tzi-ai dori sa fie langa tine, in care simtzi nevoia sa fie langa tine shi pur shi simplu nu este posibil(din unul sau mai multe motive, mai mult sau mai putzin intemeiate).
_dulcik_
Postat pe 5 Martie 2009 21:25
Este dificil , dar daca il iubesti de ce nu te muti la el? esti tanara ai toata viata inainte si poti sa iti prinzi radacini si acolo....
aceste intrebari nu ar trebui sa tile pui daca il iubesti....
Te inteleg perfect prin ce treci si semtimentele pe care le traieti, insa trebuie sa iei o decizie si acea decizie sa te faca pe tine si pe el sa va simtiti bine.
LoveParade
Postat pe 15 Mai 2009 18:26
pff..knd aud de distanta deja mi se face pielea de gaina sincer:( am trecut si inca trec si eu prin chestia asta ce park nu mai are final..si iubitul meu a trebuit sa plece dupa o rel de 3 ani si cv..am continuat pe net cam un an dupa care a intervenit gelozia si a disparut increderea...nam mai comunicat o perioada..ne ignoram chiar daca simteam k inca apartinem unul altuia...dorul si amintirile ne dureau din ce in ce mai mult..dar nu se putea face nimik..traiam din amintiri si din vise..am incercat amand o alta rel dar intre timp noi mai vb si ne vorbeam de actualii...ne amageam si ne amagim si acum..ne'am desp amandoi pt k nu avea rost sa'i mintim p altii,knd noi ne dorim unul pe celalalt din tot sufletul..off cat doare sa nu poata renunta nici unul..si mai ales sa nu se poata face nimik ....si totusi dupa 3 ani impr si 2 ani pe net...ne iubim atat de mult:((...
laulauriciu
Postat pe 16 Mai 2009 13:16
Si eu traiesc in prezent o relatie la distanta..e plecat de aproape o luna...si urmeaza inca alte 5..e foarte greu.Am mai avut o relatie la distanta,totul frumos,l-am asteptat,dar cand a venit nu stiu dar parca eu ma schimbasem,nu-l mai vedeam ca inainte..nu il mai iubeam..in fine ,asta a fost.Ce vreau sa zic e ca mor de dorul lui de cand a plecat,dar in acelasi timp simt nevoia sa fiu iubita si protejata... stiu ca si lui ii e greu acolo...dar uneori ma simt eu cea lasata in urma..Cert e ca urasc sa stau despartita de pers iubita mai mult timp..si desi vreau sa cred ca o sa fie totul bn,ma cunosc suficient de mult ca sa stiu ca..pentru mn conteaza sa fie alaturi.
Si sa revin la o nota mai optimista... poate la tn o sa fie bine
S0phia
Postat pe 30 Mai 2009 16:48
Eu am in prezent o relatie la distanta eu sunt din Bucuresti iar el din Ploiesti.Ne vedem knd putem dar ne merge bine avand in vedere k suntem impreuna de 1 an jumate ne iubim si asta e cel mai important eu nu tin cont de ce imi spune lumea kre a incercat de multe ori sa ne desparta.ne vedem de iubirea noastra si asteptam k timpul sa treaca si sa putem face ceva sa fim tot timpul impreuna si avem planuri kre asteapta sa fie puse in aplicare.Asculta-ti inima si daca va iubiti cu adevarat nu-l lasa sa iti scape pentru ca mai tarziu o sa regreti si o sa fie prea tarziu k sa mai poti face ceva.Eu sunt de parere k ar trebui sa luptati dak va iubiti cu adevarat...
anny_4u
Postat pe 31 Mai 2009 00:12
buna

si eu sunt in aceasi situatie ....si stiu cum este.....imi spune ca ma iubeste ...dar uneori imi este atat de greu sa cred asta si e atat de complicat.... .....si sincer m-am cam despartit de cateva ori de el cu speranta ca-l voi uita si ca acea distanta este folositoare....dar s-a dovedit a fi un eshec asa ca uite-ne dupa 2 luni in care nu ne-am vorbit el ma sunat si ne-am impacat....asa ca sfatul meu este sa fii puternica si lupta pentru ceea ce ai nu astepta pana este prea tarziu:-<

pwp:*

Postat pe 31 Mai 2009 16:22
Daca-i iubire adevarata...distanta o face si mai puternica. E greu..stiu...dar se spune ca atunci cand iubesti , suferi. Si doar de suferinta asta sa ai parte.
Sunt mult mai dulci intalnirile, si apoi, nefiind impreuna zi de zi, nu ai ocazia de a te obisnui...plictisi...
slyd
Postat pe 1 Iunie 2009 23:28
Nu stiu ce pareri vrei daca il iubesti du-te muta-te la el si gasiti voi o solutie , daca nu de la distanta aia nu-i iubiresi ai zis tu ochii care nu se vad se uita , asta e.........mult succes
kudika025063
Postat pe 2 Iunie 2009 19:55
...s-a terminat totul .....poate e mai bine asa ...

ms pt sfaturi ...
wild_angel
Postat pe 3 Iunie 2009 11:06
neata la ora asta ?
gabriela_sexy_girl_84
Postat pe 3 Iunie 2009 12:11
De la: gabriela_sexy_girl_84, la data 2009-06-03 12:11:02neata la ora asta ?
neata to who ?
priest
Postat pe 3 Iunie 2009 12:13
Se poate sa reziste - intr-un caz fericit .
Sa va spun povestea surorii mele . Mi-era mila de ea , mereu se indragostea de tipi din orase diferite . Pe langa o iubire chiar imposibila , dar scriu la alt topic despre asta . O importanta relatie care a avut-o tinand cont ca au existat sentimente a fost cu un tip din alexandria ( ea fiind din ardeal ) pe care l-a cunoscut la mare . Ea cu liceu , el la fel , a fost prea mult , nu s-au putut vedea , si o vreme si-au scris , si-au dat telefoane , pana cand ea a renuntat . Incet sentimentele au palit .
Pe sotul ei l-a cunoscut , caraghios dar adevarat . Si e atat de adevarat . El era aici in Portugalia de 4 ani . Ea lucra cu sora lui . Cand intr-o zi ea vorbea la telefon cu el , sora mea s-a prostit pe langa ea si el a intrebat cine vorbeste acolo , iar sora lui i-a explicat , ca o nebuna de colega . Si asa a inceput , " cum arata colega ta , e draguta , etc " Au vorbit la telefon cateva cuvinte , si de atunci incepand el o suna regulat , Au facut schimb de fotografii si isi scriau mesaje si scrisori regulat . Dupa cateva luni , de Craciun el a s-a intors special ca sa o cunoasca ( nu avea de gand altfel ) . Si eu am fost gazda lor cand s-au vazut pentru prima data . Au stat ca doi straini care nu s-au vazut si nu au vorbit niciodata la mare distanta . El i-a adus cadouri , de la ciocolata , plus urias , la parfumuri si cafea .
A fost asa de dulce si copilaros . Apoi , el a plecat iar ea a ramas cu fluturasii , intrebandu-se ce parere o fi avut el despre ea . A doua zi , totul s-a schimbat . A fost nevoie sa ramana singuri ca sa devina dezghetati unul fata de celalalt , si cand l-am revazut deja o tinea de mana si se aseza langa ea . Si a stat o luna pentru ea . A fost o despartire grea intre doi proaspeti indragostiti .Vara urma sa mearga ea in concediu la el , dar renuntand la servici si facultate , ea a plecat dupa 5 luni definitiv . Tin minte ca mama si eu am sfatuit-o atunci cand avea retineri , i-am spus " fa ceea ce simti " . Dupa 3 ani s-au intors sa faca o nunta de vis , sa isi cumpere locul de casa , si de atunci a trecut un an . S-au intors in Portugalia impreuna , unde sunt si eu acum . Sunt fericiti , si uite ca a meritat sa ai incredere in cineva , sau mai bine zis intr-o idila la distanta . Cred ca fiecare simte in suflet cand si daca merita .
danylor29
Postat pe 4 Iunie 2009 11:40
..felicitari celor care si-au mentinut relatia la distanta .....
wild_angel
Postat pe 9 Iunie 2009 11:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Povestea mea 54 De la: dedeeea 8 Aprilie 2010 01:13
Am o meserie 13 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:40
Eu Pesti iar prietenul meu Balanta... 6 De la: kudika021048 16 Iunie 2009 09:01
cununie mixta 2 De la: geanina1309 24 Noiembrie 2009 18:23
Nu pot sa-lm fac sa ma placa 12 De la: Eva32 2 Octombrie 2011 00:02