Setari Cookie-uri

amant sau prieten?

nu trebuie sa stai cu cineva doar din obisnuinta, ca aveti 4 ani impreuna....iti spun sigur ca il vei mai insela.asa face cine nu iubeste....PAREREA MEA.parerea mea e sa te gandesti bine de tot.poate vei intalni pe cineva pe care il vei iubi cu adevarat.
mkdisk
Postat pe 20 Martie 2009 12:50
De la: teodora2007, la data 2009-03-20 12:29:05
De la: UN_OM_OBISNUIT, la data 2009-02-07 17:17:08
De la: TEODORRD, la data 2009-02-07 12:47:58Da,exista prietenie intre un barbat si o femeie,dar,,,Prietenia se poate transforma in DRAGOSTE,"
Si cred ca este pacat sa nu iubesti pe cineva numai fiindca ai fost prieten cu el(ea),ti-ai descarcat sufletul,te intelege,etc.....Eu cred ca din contra,ai avut timp sa iti dai seama cat te respecta,ce fel de om este,.........


DA ! daca ambii sunt liberi ! nu trebuie sa sufere alte persoane pentru ca noi sa ne simtim bine, sa ne facem de cap !!
:) " Eu nu am tradat, pot arunca piatra" Eu doar citesc... nu comentez de obicei... am o intrebare "pentru un om obisnuit" : ok! e clar ca nu ai tradat niciodata prin SEX, se simte asta... insa tradari, greseli se pot face foarte usor, nu numai cu fapta ci si cu gandul...in diverse moduri... TU NU AI TRADAT NICIODATA? nu cred, esti OM, OM OBISNUIT... toti gresim in viata ... daca esti un om cat de cat corect nu mai arunca cu PIETRE... incearca sa intelegi, sa privesti din punctul fiecaruia de vedere... nu trebuie sa fi de acord, avem dreptul la parerile noastre, dar nu avem niciun drept sa aruncam cu pietre in NIMENI...


Poate nu m-am facut inteles !
Nu am de gand sa "dau cu piatra" ! Mi-am spus parerea !
Nu cred ca am tradat vreodata constient pe cineva !
Nu cred ca am facu in mod constient ,un rau, cuiva .
Dar nu pot afirma ca nu am gresit niciodata ! Ar fi absud !
Deci NU ARUNC CU PIETRE !
M-am spus parerea .Nu am dat un verdict pentru ca nu am dreptul sa judec pe nimeni !
Fiecare putem sa traim in promiscuitate daca sa-i face placere !
Numai de bune !
UN_OM_OBISNUIT
Postat pe 20 Martie 2009 23:07
De la: mkdisk, la data 2009-03-20 12:44:04cat despre ala cu care l-ai inselat pe prietenul tau, ala numai prieten nu iti este....intre prieteni nu exista atractie fizica....el te-a folosit pt sex si atat. din proprie experienta pot sa iti zic, am si eu prieteni barbati, dar niciodata nu m-am simtit atrasa de ei.daca incepe relatia, nu mai exista prietenie.iubitii sunt mai egoisti, mai altfel decat prietenii.

Da!!! Ar fi bine daca ai putea termina cu amandoi... daca ai simtit nevoia sa fi cu altul este clar ca nu-ti iubesti... iubitul...si vei repeta asta mai devreme sau mai tarziu... :) ... cat despre "celalalt" doar tu poti lua o decizie... tu te cunosti si il cunosti, tu esti cea care simti... important este sa fi sincera cu tine in primul rand...
teodora2007
Postat pe 21 Martie 2009 17:43
Nu toti iubesc la fel. Ganditi-va la asta toti cei care spuneti ca a inselat pentru ca nu il iubeste pe prietenul ei. Poate ca il iubeste mai mult decat pe ea...mai ganditi-va inainte sa faceti unele remarci...nu toti vedem viata la fel, nu avem acelasi caracter...si aici nu acuz...faptul ca nu gandim la fel nu inseamna ca cineva greseste. nu o apar..doar incerc sa o inteleg...
gabytza21
Postat pe 21 Martie 2009 21:58
De la: gabytza21, la data 2009-03-21 21:58:54Nu toti iubesc la fel. Ganditi-va la asta toti cei care spuneti ca a inselat pentru ca nu il iubeste pe prietenul ei. Poate ca il iubeste mai mult decat pe ea...mai ganditi-va inainte sa faceti unele remarci...nu toti vedem viata la fel, nu avem acelasi caracter...si aici nu acuz...faptul ca nu gandim la fel nu inseamna ca cineva greseste. nu o apar..doar incerc sa o inteleg...

eu nu cred ca am acuzat pe nimeni, nu am aruncat cu pietre.ar fi absurd sa fac asta cu persoane pe care nu le cunosc.este o parere de-a mea, fara sa cunosc pers.la urma urmelor, asta e un forum si se exprima pareri, fara sa o iau prea in serios.ca la o problema adevarata in viata iti poate da un sfat cineva care te cunoaste bine. daca nu cunosti, privesti lucrurile din punctul tau de vedere.daca nu am face asa, n-ar mai scrie nimeni pe aici.
mkdisk
Postat pe 24 Martie 2009 15:29
totusi, nu pot intelege....odata ce ai gasit tot ce voiai tu la o persoana si acea persoana a gasit tot ce voia la tine, cum de poti insela? poate absenta indelungata sa fie cauza.....oricum, nu vreau sa credeti ca sunt vreun zbir care judeca pe altii. nici gand. la urma urmelor, treaba lor.
mkdisk
Postat pe 24 Martie 2009 15:43
De la: mkdisk, la data 2009-03-20 12:44:04cat despre ala cu care l-ai inselat pe prietenul tau, ala numai prieten nu iti este....intre prieteni nu exista atractie fizica....el te-a folosit pt sex si atat. din proprie experienta pot sa iti zic, am si eu prieteni barbati, dar niciodata nu m-am simtit atrasa de ei.daca incepe relatia, nu mai exista prietenie.iubitii sunt mai egoisti, mai altfel decat prietenii.

"Intre prieteni nu exista atractie fizica?
Poate pe tine nu te atrage vreun prieten de-al tau- da` stii tu exact ce gandesc ei cand se uita la tine?
Poate- doar daca nu esti atractiva! ( sorry- nu vreau sa te desconsider- o spun doar la modul reflexiv)
Personal- nu am putut fi prieten ( in sensul pe care-l spui ) decat cu femei pe care nu le-as fi vazut in pat langa mine sub nici un chip;
In rest- prieteniile incepute intre un barbat si o femeie ( dupa mintea si capul meu :-)) se incep din motive...de atractie;
Ca o fi la inceput o comuniune de idei, ca o fi atractie fizica- tot acelasi final
@ "un om obisnuit": Stimate domn, nu prea esti nici "modern" nici emancipat; gandesti asa cum gandeau stramosii nostri dacii cand se intorceau de la lupta ( sau din "strainatate" ) si isi gaseau nevestele ( gepi...dele :-)) ) - "astaeptandu-i duios" cu "romanul" ascuns sub pat;
Ce nu-i clar in otata povestirea: dragostea vine si trece: Chestia cu "loialitatea" uneia care sta cu anii sa se "uite-n prag" ca poate -i vine alesu` a cam trecut;
Loialitatea si "cumintenia" au cu totul alt inteles decat acum 150 de ani ( si pedepsele s-au mai ameliorat), si, pana la urma, de la Ulise, nu mai tin minte vreo Penelopa!
G_I_JOE
Postat pe 25 Martie 2009 15:01
dl GIJ.....intotdeauna a existat o prietenie intre barbati si femei,eta ca si eu am......prieteni f multi barbati....si chiar daca ar fi existat o atractie ,lucru acesta nu mi s-a spus .......
in cazul i care aflam totusi,ii spuneam cum stau lucrurile de la bun inceput.........si relatia de prietenia putea continua......why not!!!!
crezi ca a avea o amica -femeie ,e musai sa o bagi in pat?
si daca ea nu vrea?
just_heaven
Postat pe 25 Martie 2009 15:36
De la: just_heaven, la data 2009-03-25 15:36:22dl GIJ.....intotdeauna a existat o prietenie intre barbati si femei,eta ca si eu am......prieteni f multi barbati....si chiar daca ar fi existat o atractie ,lucru acesta nu mi s-a spus .......
in cazul i care aflam totusi,ii spuneam cum stau lucrurile de la bun inceput.........si relatia de prietenia putea continua......why not!!!!
crezi ca a avea o amica -femeie ,e musai sa o bagi in pat?
si daca ea nu vrea?

Sa ma simt urmarit? :-))
Pai sa ma repet- sau sa-ti cer sa mai citesti o data ce-am scris?
Nu exclud relatia- intrinsec- doar afirmarm ca- dupa capul meeeeeeeuuuu....daaaaaa...
Acum cred ca m-am facut inteles;
Apoi- eu fac o mare- foarte mare- diferenta intre amici si prieteni (cred ca am 7- 8 prieteni- in total- daca ii numar pe sotia mea, pe fiica mea, pe parintii si fratele meu...si vezi ce mai ramane)
Ceilalti- "amici" sau "cunoscuti"
Amicele pot fi de 3 feluri ( felul intai, felul doi si.....desert )
Amicii- de un singur fel.
Dar, repert- din cate cunosc eu ( nu sunt vreun filozov in viata si nici vreun cercetator..."ca simplu cetatean" - vorba lui Iliescu) prieteniile intre barbati si femei sunt bazate pe aaaaallllte afinitati decat cele dintre persoane de acelasi sex ( mai putin gay-ii )
Ma insel?
G_I_JOE
Postat pe 25 Martie 2009 18:50
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-25 18:50:10
De la: just_heaven, la data 2009-03-25 15:36:22dl GIJ.....intotdeauna a existat o prietenie intre barbati si femei,eta ca si eu am......prieteni f multi barbati....si chiar daca ar fi existat o atractie ,lucru acesta nu mi s-a spus .......
in cazul i care aflam totusi,ii spuneam cum stau lucrurile de la bun inceput.........si relatia de prietenia putea continua......why not!!!!
crezi ca a avea o amica -femeie ,e musai sa o bagi in pat?
si daca ea nu vrea?

Sa ma simt urmarit? :-))
Pai sa ma repet- sau sa-ti cer sa mai citesti o data ce-am scris?
Nu exclud relatia- intrinsec- doar afirmarm ca- dupa capul meeeeeeeuuuu....daaaaaa...
Acum cred ca m-am facut inteles;
Apoi- eu fac o mare- foarte mare- diferenta intre amici si prieteni (cred ca am 7- 8 prieteni- in total- daca ii numar pe sotia mea, pe fiica mea, pe parintii si fratele meu...si vezi ce mai ramane)
Ceilalti- "amici" sau "cunoscuti"
Amicele pot fi de 3 feluri ( felul intai, felul doi si.....desert )
Amicii- de un singur fel.
Dar, repert- din cate cunosc eu ( nu sunt vreun filozov in viata si nici vreun cercetator..."ca simplu cetatean" - vorba lui Iliescu) prieteniile intre barbati si femei sunt bazate pe aaaaallllte afinitati decat cele dintre persoane de acelasi sex ( mai putin gay-ii )
Ma insel?



nu
just_heaven
Postat pe 25 Martie 2009 19:01
prieten
matracucu
Postat pe 25 Martie 2009 19:32
De la: just_laura, la data 2009-03-25 19:32:08prieten


just_heaven
Postat pe 25 Martie 2009 19:38
De la: just_laura, la data 2009-03-25 19:32:08prieten


Qui? Moi? ( as vrea eu :-)) )
G_I_JOE
Postat pe 26 Martie 2009 12:13
De la: just_heaven, la data 2009-03-25 19:38:56
De la: just_laura, la data 2009-03-25 19:32:08prieten




( poate m-oi descurca si eu printre iconitele astea cu subintelesuri si simboluri :-))
G_I_JOE
Postat pe 26 Martie 2009 12:16
sa ma simt urmarit dl GIJ?
ala fu tzuc?
just_heaven
Postat pe 26 Martie 2009 12:18
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-26 12:13:59
De la: just_laura, la data 2009-03-25 19:32:08prieten


Qui? Moi? ( as vrea eu :-)) )


matracucu
Postat pe 26 Martie 2009 12:40
buddy
__LL__
Postat pe 26 Martie 2009 12:42
De la: just_heaven, la data 2009-03-26 12:18:15sa ma simt urmarit dl GIJ?
ala fu tzuc?

prefer sa nu raspund;
E Primavara- si pot oricand da vina pe ea;
Asa e?
G_I_JOE
Postat pe 26 Martie 2009 18:40
De la: just_laura, la data 2009-03-26 12:40:19
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-26 12:13:59
De la: just_laura, la data 2009-03-25 19:32:08prieten


Qui? Moi? ( as vrea eu :-)) )



Multumesc pentru incredere
G_I_JOE
Postat pe 26 Martie 2009 18:40
De la: luckyyyLuke, la data 2009-03-26 12:42:33buddy


Adica?
Mai mult- nu arunca o vorba si o iconitza si ne lasi cu...ea in soare ( adica cu fatza)! :-))
G_I_JOE
Postat pe 26 Martie 2009 18:46
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-26 18:40:34
De la: just_laura, la data 2009-03-26 12:40:19
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-26 12:13:59
De la: just_laura, la data 2009-03-25 19:32:08prieten


Qui? Moi? ( as vrea eu :-)) )



Multumesc pentru incredere


nu ai pt ce !
matracucu
Postat pe 26 Martie 2009 18:47
Foarte rau...

Si eu am ales sa plec in afara pentru a face un viitor pentru mine si prietena mea (acum sotia mea).
Cand am plecat i-am spus ca daca i se pare prea greu de suportat singuratatea trebuie doar sa spuna si eu am sa ma intorc.
Ideea este ca nu e o fericire sa fii plecat, sa lasi in urma prieteni, familie,seviciu, colegi...e un sacrificiu.
Ai gresit si corect ar fii sa-i spui. Cel putin eu,in locul lui, as vrea sa stiu...
Dupa aceea va decide el daca vrea sau nu sa mai continue relatia cu tine...
Cat esti plecat (eu lucrerz pe mare) practic incetezi sa traiesti, pierzi luni, ani din viata pentru un viitor alaturi de cineva care ...poate nu merita.

Pe de alta parte ai doar 22 de ani, acum pentru tine viata e la inceput. Ai tot timpul si dreptul sa schimbi, sa te razgandesti...sa gresesti si sa o iei de la capat.
Singura problema e ca trebuie sa spui adevarul, sa-i dai posibilitatea prietenului tau sa aleaga in cunostinta de cauza...
Up to you...
Marinar1709
Postat pe 28 Martie 2009 20:22
De la: UN_OM_OBISNUIT, la data 2009-03-20 23:07:46
De la: teodora2007, la data 2009-03-20 12:29:05
De la: UN_OM_OBISNUIT, la data 2009-02-07 17:17:08
De la: TEODORRD, la data 2009-02-07 12:47:58Da,exista prietenie intre un barbat si o femeie,dar,,,Prietenia se poate transforma in DRAGOSTE,"
Si cred ca este pacat sa nu iubesti pe cineva numai fiindca ai fost prieten cu el(ea),ti-ai descarcat sufletul,te intelege,etc.....Eu cred ca din contra,ai avut timp sa iti dai seama cat te respecta,ce fel de om este,.........


DA ! daca ambii sunt liberi ! nu trebuie sa sufere alte persoane pentru ca noi sa ne simtim bine, sa ne facem de cap !!
:) " Eu nu am tradat, pot arunca piatra" Eu doar citesc... nu comentez de obicei... am o intrebare "pentru un om obisnuit" : ok! e clar ca nu ai tradat niciodata prin SEX, se simte asta... insa tradari, greseli se pot face foarte usor, nu numai cu fapta ci si cu gandul...in diverse moduri... TU NU AI TRADAT NICIODATA? nu cred, esti OM, OM OBISNUIT... toti gresim in viata ... daca esti un om cat de cat corect nu mai arunca cu PIETRE... incearca sa intelegi, sa privesti din punctul fiecaruia de vedere... nu trebuie sa fi de acord, avem dreptul la parerile noastre, dar nu avem niciun drept sa aruncam cu pietre in NIMENI...


Poate nu m-am facut inteles !
Nu am de gand sa "dau cu piatra" ! Mi-am spus parerea !
Nu cred ca am tradat vreodata constient pe cineva !
Nu cred ca am facu in mod constient ,un rau, cuiva .
Dar nu pot afirma ca nu am gresit niciodata ! Ar fi absud !
Deci NU ARUNC CU PIETRE !
M-am spus parerea .Nu am dat un verdict pentru ca nu am dreptul sa judec pe nimeni !
Fiecare putem sa traim in promiscuitate daca sa-i face placere !
Numai de bune !

Nu te-am acuzat ... mi-am spus numai parerea :) ... avem dreptul sa traim asa cum vrem... dar poate ca nu avem puterea necesara sa schimbam ceva si avem nevoie de un sprijin, de o vorba buna... habar nu am... mie vorbele mi se par de prisos in general... pentru ca la urmea urmei conteaza ce simtim, conteaza faptele noastre... mai mult decat un cuvant e important un gest... o privire... o atingere... o floare... te poti exprima in multe moduri, poti scrie sau spune multe... pentru mine este important sa nu ranesc pe nimeni si sa pot trai impacata cu mine... am nevoie de acea liniste sufleteasca...
teodora2007
Postat pe 29 Martie 2009 20:15
Depinde de fiecare situatie,Om obisnuit!
Ce intelegi tu prin sa iti faci de cap?
TEODORRD
Postat pe 30 Martie 2009 08:08
Apropos de titlul topicului: da` nu se poate si- si?
G_I_JOE
Postat pe 31 Martie 2009 13:42
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-31 13:42:27Apropos de titlul topicului: da` nu se poate si- si?

teodora2007
Postat pe 1 Aprilie 2009 12:32
De la: teodora2007, la data 2009-04-01 12:32:03
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-31 13:42:27Apropos de titlul topicului: da` nu se poate si- si?


Pai..n-am dreptate?
Ce atata...ascuns dupa deget(e)
G_I_JOE
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:46
buna, ia sa vedem ce avem aici: o fata are o relatie peste care suprapune o alta relatie (motivele nu conteaza), are mustrari de constiinta, se separa de 'suprapus' si ajunge la concluzia ca pastreaza relatia 'de baza'.........apoi again cu regrete eterne in suflet scrie pe un forum. eeeeeeeeeee aici incepe distractia specific romaneasca: nu conteaza cine e fata nu conteaza daca problema e reala sau nu, nu conteaza nimic doar ca noi putem incepe circul arogantelor, cine stie mai bine ce are ea de facut, cine e mai destept si mai curat si mai fidel si mai putin promiscuu, cine........... are orgoliu mai mare...........si cu fata asta cum ramane, nu ar trebui sa ne intrebam de ce a incercat ea sa impartaseasca ceva cu niste straini si daca tot a facut-o nu ar trebui oare sa n-o mai impingem in toate directiile.
nu e o victima , nu e un agresor, pur si simplu isi traieste viata asa cum crede, cum poate, cum ii iese. nu inteleg care e problema : asa a facut ea . asta e tot.
nu va mai faceti griji pentru ziua de maine uitand sa traiti clipa de acum.

nikky
Postat pe 3 Aprilie 2009 13:13
De la: G_I_JOE, la data 2009-04-01 18:46:32
De la: teodora2007, la data 2009-04-01 12:32:03
De la: G_I_JOE, la data 2009-03-31 13:42:27Apropos de titlul topicului: da` nu se poate si- si?


Pai..n-am dreptate?
Ce atata...ascuns dupa deget(e)

Din pacate nu oricine poate face asta...
teodora2007
Postat pe 3 Aprilie 2009 23:16
Este bine cand poate sa aiba 2 relatii,dar o sa vina si timpul cand poate a sa vrea doar una,adevarata,si atunci daca partenerul vrea el mai multe relatii,o sa deschida un topic...de ce nu sunt barbatii seriosi?!......
TEODORRD
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vrea sa ma paraseasca fiindca sunt bolnava 117 De la: mirunaandreea 14 Aprilie 2013 21:48
Am nevoie de ajutor! 4 De la: addicted_95 12 Februarie 2011 21:24
Tamplarie,Pvc si Aluminiu... 1 De la: kudika120986 22 Februarie 2012 15:06
despre o Marie cu o alta palarie... 57 De la: Marryzza 2 Februarie 2012 14:08
Cateva idei va roog 47 De la: puiut_77 7 Martie 2011 08:46