Setari Cookie-uri

Prostie sau iubire?

cum cu ce drept sa o vezi pe cea mica??? pana acuma cine a vazut'o crescand? cine a iubit'o si cine a avut grija de ea? nici nu se punea problema asta,sau n'ar trebui...daca are ceva suflet ramas macar atata sa faca,sa nu te priveze de copilul tau..in fond e al tau...imi pare rau,e chiar trist ca exista astfel de oameni.N'am sa inteleg niciodata.Nici nu mai incerc. Trebuie sa ne obisnuim cu ideea...
andreees
Postat pe 3 August 2008 02:45
Parerea mea e ca ea nu te iubeste!Nu ca pe un barbat!Ci ca pe un frate...Mereu va reveni la tine caci stie ca tu o iubesti...
Daca o iubesti, ai o singura sansa sa vezi daca te iubeste.:sa o lasi sa creada ca totul sa terminat intre voi!Fara sa dai inapou nici o clipa...Numai cind isi va da seama ca te a pierdut va realiza ca te iubeste, daca te iubeste!EU NU CRED...dar poate ma insel...
Iar faptul ca si a lasat copilul spune multe despre ea...
Nici o mama nu si lasa copilul indiferent de motive!
Eu zic ca are probleme psihice si inca foarte mari...
Ajut o daca poti caci nu cred ca va ajunge bine daca e lasata de capul ei!Spune le alor ei cine este de fapt caci asa ii faci si mai mult rau!
Are nevoie de ajutor!Psihiatric..parerea mea!Nu mi o lua in nume de rau dar ce iti spun iti spun din ce am vazut si din experienta muncii mele!
Si cel mai mult va suferi copilul, nu uita!
Esti un om de admirat!Jos palaria in fata ta!
Uneori insa nu putem face nimic chiar daca ne dorim din tot sufletul...Stii ce se spune?Nu poti ajuta pe cineva care NU VREA sa fie ajutat...Sotia ta imi provoaca mila, ea este un copil care a apucat pe un drum pe care nici ea nu stie unde duce!Asa cred eu...EA NU STIE CINE E SI NICI CE VREA!Si, o da, parintii pot face asta din copiii lor!Din prea multa iubire!
PENTRU TINE,TOT RESPECTUL MEU!
Sa ne tii la curent!
alinadanielalazar
Postat pe 3 August 2008 15:32
nush ce sa-ti spun...sincer si eu trec printr-o situatie asemanatoare, doar k la mine e invers...el nu vrea sa ma stie nimic...eu sunt de parere k ar trebui sa faci testul adn. atunci o sa-ti dai seama de multe lucruri. dak nu e fetita ta inseamna k te-a inselat de la inceput si poti fi convins k nu te-a iubit, ci doar te-a folosit cum zicea si altcineva pe post d "bilet la discoteca". dar dak se dovedeste k e fetita ta, eu totusi zic k te-a iubit. in momtentul de fata ar trebui sa lupti pt fetita ta. si ai multe sanse sa o castigi dak ea e asa cum zici.
inteleg f bine prin c treci.stiu k nu e usor deloc. incearca sa te gandesti la ceea c e mai bine pt tine, gandeste-te la tine si la fetita ta, nu la altcineva. asta e sfatul pe care ti-l pot da. mai departe tu hotarasti ce decizie vei lua. dak ai nevoie sa vb cu cineva iti stau la dispozitie.
anne0
Postat pe 3 August 2008 15:34
am ramas masca.... cand am citit.......nu am postat in viata mea un reply pe forum.... dar acum cred ca e cazul.Fa testul ADN si lupta pentru fetita, in cazul in care esti sigur ca este a ta.Eu una as lupta pentru aia mica chiar daca nu ar fii a mea.Merita o viata frumoasa si linistita departe de "mama" ei. Dar asta sunt doar eu....
Sper sa iei decizia corecta...

sadbutterfly
Postat pe 3 August 2008 18:15
Nu vorbesc doar din proprie experientã,dar cred cã o astfel de persoanã nu meritã nici mãcar sã se vorbeascã despre ea!!! Deja i se acordã prea mare importanțã! Dragã domnule, cred cã este timpul sã te întrebi ce sã faci pentru dumneata!!!
auraslavila
Postat pe 3 August 2008 21:41
Am doua zile de cand nu pot sa dorm pentru ca nu stiu ce decizie sa iau:
-Intentez actiune de tagada a paternitatii si reiese ca nu este copilul meu si nu mai am nici un drept sa o vad ca nu mai am nici o calitate asupra fetitei.
-Nu intentez actiune si pot sa-mi vad copilul conform programului de vizita si va ramane ca si copil al meu dar nu stiu daca sunt atat de puternic si de milostiv incat sa privesc acest copil cu inima deschisa si fara urma de indoiala tot restul vietii daca este copilul meu sau nu.
Ma rog la Dumnezeu sa iau decizia inteleapta.
Black_White
Postat pe 4 August 2008 00:14
mi se pare trist ce se intampla...nu am experienta in aceste situatii...dar parerea mea este k dc ai crescut-o p cea mik,o consideri copilul tau si nu ai putea sa traiesti fara sa o vezi,sa lasi lucrurile asa cum sunt si sa ramana copilul tau...nu stiu dc te-am ajutat prea mult...sper sa iei decizia corecta si sa se aranjeze lucrurile asa cum trebuie...
Aleys
Postat pe 4 August 2008 00:34
e foarte nasoala toata situatia asta. continua cu testul adn. in cazul in care e fetita ta, o poti lua in custodia ta. dak, din nefericire nu e, atunci sunt sigura k tu o sa continui sa o vezi, sa o educi si sa o indrumi in viata...nu te lasa doborat doar din cauza unor indoieli(parerea mea).
anne0
Postat pe 4 August 2008 17:34
am sa incep asa .....dragul meu eu m-am casatorit cu sotul meu acum zece ani am avut ca siui sotia ta niste parinti care nu au stiut nici sa imi ofere libertate dar nici sa ma indrume in viata mi-am vazut sotul ca pe o salvare si l-am considerat gramul meu de fericire .ziceam eu sa vezi acum viata am sa pot face tot ce mi-am dorit discoteci vizite prieteni.......lucruri normale la virsta mea .nu mi-a interzis niciodata nimic am fost chiar in banchet datorita lui ne-am intilnit de multe ori in acelasi loc fara sa stim .deci povestea mea seamana un pic cu a ta ..singura diferenta este CA IL IUBESC PE ACEST BARBAT MAI MULT CA VIATA MEA IL RESPECT SI NE-AM INTELES FIECARE LIBERTATEA CELUILALT........dar acum cind deja vem zece ani impreuna si un baietel frumos viata e linistita si frumoasa .....avem probleme de sanatate cu copilul si ceace conteaza in lumea asta nu sunt discotecile prietenii si distractia .......ESTE RELATIA SI FAMILIA RESPECTUL SI IUBIREA RECIPROCA !EA NU A FACUT altceva decit sa se foloseasca de bunatatea ta si sa motiveze cu lipsa ei de libertate la parinti [stia sa se foloseasca de asta pt ca tu i-ai oferit prilejul].nu te-a iubit nu te iubeste si nu te v-a iubii niciodata .mie personal imi pare rau de tine si de acel minunat copil care are nevoie de o familie cum numai tu i-o poti oferi!!nu pot decit sa ma rrog ca si ea v-a intelege acest lucru ..si inca ceva degeaba spunea ea ca nu e al tau crede-ma parinti sunt cei ce cresc un copil ca de facut e usor!astept un semn si o veste buna te pup!
ramona_balanescu
Postat pe 4 August 2008 22:59
vorba ramonei, de facut un copil, e unul dintre cele mai usoare lucruri din lume, sa il cresti si sa il iubesti e altceva.
in concluzie, chiar daca celalalt e tatal fetitei tale...conteaza? ai sa iti iubesti mai putin fetita? ai sa vrei sa nu o mai vezi? pt. ca pana la urma, cu tine a facut ea primul pas, cu tine a plans de s-a rupt pana i-au dat dintisorii, cu tine a mancat, a facut kk in pampers si a invatat apoi sa faca la olita.
chestiile astea nu ti le mai poate lua nimeni.
cat despre sotia ta...este si nu este vinovata...s-a trezit dintr-o data intr-o lume care are atatea de oferit, iar ea a fost lipsita pana acum de cam tot ce putea sa o bucure, asa ca este debusolata, ba te iubeste pe tine, ba pe altul, dar de fapt, habar nu are ce e aia iubire, considera ca atractia sexuala pt. unul sau altul ar fi marea dragoste.
atractii, capcane, sunt la tot pasul, numai ca noi, care am trecut prin asa ceva, stim sa ne ferim, insa ea e novice.
si acum urmeaza bomba: tu esti cel vinovat....
pt. ca in marea ta marinimie, ai vrut sa ii oferi o viata frumoasa, lipsita de interdictii, plina de distractii, placeri, uitand insa ca sunteti casatoriti si ca placerile si distractiile se gusta de acum in doi.
nu ti-a placut cercul ei de amici, dar poate nici ea nu a gustat cercul tau, asa ca trebuia sa faceti amandoi ceva compromisuri.
o relatie e formata intotdeauna din doi, totul se imparte, si treburile casei, si distractia, si banii, si afectiunea ( nu neaparat in ordinea asta ).
sa tii minte chestia asta si sa o aplici, indiferent daca relatia ta cu ea va continua, sau vei incepe cu altcineva o alta poveste de iubire...impartiti absolut totul, bun sau rau, usor sau greu, distractiv sau plictisitor....veti avea ocazia sa va sustineti, sa va ajutati, si sa va amuzati fiecare de greselile proprii.
iti urez mult noroc si sa auzim de bine!

ioanashiatat
Postat pe 5 August 2008 18:41
Ieri, i-am zis fostei mele sotii ca o sa fac testul ADN, a inceput sa planga si sa ma implore sa nu fac asta pentru ca eu sunt tatal copilului(cel spiritual) ca nu vrea sa il lase pe mainile celuilalt, ca a vazut cum se poarta cu ea si ca este violent si ca ma implora sa nu fac asta. Aseara mi-a trimis 26 de mesaje prin care imi spunea ca celalalt si-a batut joc de ea si de viata ei ca nu vrea sa mai auda de el, ca vrea sa plecam noi trei chiar si in alt oras si sa o luam de la capat, ca o sa se caiasca toata viata pentru ce a facut, ca merita o a doua sansa, ca.........
Dimineata m-am trezit cu ea la usa(singura) si nu stiam ce sa-i fac daca sa-i dau drumul sau nu, pana la urma am deschis si ca si in mesaje a inceput sa planga(de i se rupea camasa) si ca regreta si ca ma implora si ca si ca....Am lasat-o in casa si am plecat la servici.
Seara am sunat-o si i-am zis ca vreau sa vad copilul si l-am vazut dar cu totul alti ochi. Mi-e mila de cea mica am vazut cum a intins bratele de bucurie cand m-a vazut si cum a inceput sa ma strige "tata, tata", dar va jur oameni buni nu pot sa o mai iau de la capat nu pot sa o mai iert, nu cred ca mai am putere. Singurul lucru pentru care m-as intoarce ar fi sa cresc copilul altuia si nu pentru alceva, nu vreau sa fiti in pielea mea nu doresc raul la nimeni, dar nu pot sa inchid ochii si sa nu vad femeia pe care am iubit-o facand ce facea cu celalalt. Dumnezeu sa ma ierte daca fac o greseala dar nu pot fi atat de milostiv.
Black_White
Postat pe 5 August 2008 22:31
Observ ca aproape in totate comentariile ai spus de Dumnezeu.
Femeia nu merita sa o ierti,dar, cred ca lui Dumnezeu i-ar place daca ai ierta-o.
Daca nu o ierti, fa ti curajul sa o iei de la capat. Este greu, dar nu imposibil.esti inca tanar si ai timp!POti!
dar, daca o vei ierta, si te vei impaca cu ea, controleaza-o!!nu-i mai permite sa faca ce vrea !

morticia_adams
Postat pe 6 August 2008 18:19
Iart-o intr-atat incat sa ai tu impacare sufleteasca.Nu cred ca are rost sa te impaci cu ea...
andreees
Postat pe 7 August 2008 06:59
cred ca ar trebui sa o aduci pe fetita in viata ta...pentru mamica ar fi cam prea tarziu si mai cred ca ar trebui sa dai cartile pe fata, ca nu are rost atata timp cat fosta ta sotie nu invata nimic din tot ceea ce faci tu si din tot ceea ce sacrifici tu ca ei sa-i fie bine... ea isi traieste retroactiv copilaria si adolescenta...foarte frumos...poetic de-a dreptul, n-am ce zice... dar daca fetita ramane in acelasi tip de mediu in care care a crescut si mama ei, ea va avea la randu-i aceeasi traiectorie existentiala, aceeasi soarta si s-ar putea ca viitorul ei sot sa nu fie la fel de intelegator ca tine, sa plece luandu-i tot si intr-un tarziu cand micuta se va trezi, sa simta cum in ea se darama totul si cum a pierdut totul...eu cred ca ai ajuta-o mai mult pe fosta sotie daca nu ai acoperi-o, ar constientiza si ea ca e in lumea celor mari, si-ar lua un job pentru a adauga putina actiune, diversitate si social in viata ei in loc sa iasa cu "gasca" in cluburi si la agatat, mai ales ca oricare fata, femeie (indiferent de varsta) se simte in al noualea cer cand e curtata, simte ca e inca atragatoare bla-bla-bla etc. si daca partenerul de viata nu e prin preajma, pentru ca cineva mai trebuie sa mai si munceasca si sa mai si creasca copilul, inevitabilul se produce si asa cresc copiii fara ambii parinti. de la varsta de 3ani m-a crescut strabunica pentru ca ai mei au divortat si nu am avut o copilarie usoara departe de mama si frate pe care ii vedeam de doua ori pe an iar pe tatal meu o data pe luna. in clasa a11a s-a intamplat sa petrec craciunul cu familia unei colege de clasa si desi eram mare de acum, imi venea sa plang intruna deoarece eram obisnuita ca familia mea (formata din mine si strabunica in varsta de 70ani) sa fie cea "normala" iar familia lor, adunata in jurul bradului sa deschida cadourile (bunica, tatal, mama, fiica, fiul) mi se parea un grup atipic . abia dupa acel craciun am constientizat carentele mele, ingradirile mele si tot ce lipsea din mine pentru ca cei care erau indatorati sa-mi ofere suport, afectiune nu au putut sa o faca. am avut un singur pilon, un singur jalon: strabunica (Dumnezeu sa o ierte!)dar am avut noroc ca a fost un pilon, un jalon solid si asa se face ca astazi sunt relativ bine... ceea ce vreau sa spun e ca ar trebui sa faci ceva pentru fetita ta, sa-i oferi mediul pe care nu l-a avut mama ei, chiar daca va trebui sa faci acest lucru de unul singur..
Doamne ajuta!
ramona_chifan
Postat pe 8 August 2008 16:02
Buna seara,
Nu vreau sa va plictisesc cu povesti lungi sau cu alte istorisiri ci vreau sa va spun asa cum imi spune toata lumea sa decid singur, nimeni nu imi spune sa fac asa sau asa.
In viata tot timpul ne raportam la GENERAL sa va explic. Megem cu viteza in localitate si speram sa nu ne prinda radarul, mancam ce e bun si speram sa nu ne ingrasam, sotii fac dragoste (si)in ideea procreerii dar cati dintre barbati si-au pus intrebarea daca pot avea copii si daca nu sunt sterili si sotia manata de cele mai bune intentii le daruieste copilul mult dorit(ramane secretul ei).
Ca o concluzie toti ne dorim sa nu fim afectati de intamplari, ne dorim sa nu ni se intample noua sa privim degajati si sa comentam. Dar PROBLEMA intervine atunci cand suntem afectati. Da, eu stiam ca sotia mea pleaca de acasa dar tot eu stiam ca o iubesc si ca sunt un sot si un tata aproape model, refuzam sa cred ca mi se poate intampla, am fost guvernat de cele mai bune intentii.
Mi s-a intamplat, sunt afectat atat eu cat si cea mica si ea si familia mea si a ei, ma tot intreb de ce eu si nu gasesc un raspuns dar trebuie sa iau o decizie pentru toata viata.........
Black_White
Postat pe 10 August 2008 22:53
Draga Black&White, in primul rand, ai curaj! Nu esti tu singurul din lume care trece prin momente de restriste. Uita-te numai pe site-ul Kudika, cate fete sau cati baieti dezamagiti care cauta piosi linistea. Si dragostea.
Ai sa treci peste toate astea, o sa inveti ceva(trebuie!), dar nu vei uita asa usor...
Acum, vreau sa fiu sincera cu tine si sa-ti spun niste lucruri. Nu stiu ce sa cred despre parintii ei. Daca sunt asa cum a zis ea-rai, inchistati, severi. Mai degraba ea are o ... samantza rea, care a facuto sa-si bata joc de ai ei asa cum a incercat sa-si bata joc si de tine. Acuma, depinde numai de tine daca vei lasa sa continue acest carusel al jocurilor:"Uite sotia, nu e sotia!...".
N-o iubesti cu adevarat. Nici un barbat ranit in orgoliu, ranit in sentimente nu mai poate iubi. Nici o fiinta nu poate. Este doar orgoliul nostru care nu poate renunta, sa ne vedem prin ochii cu care ne-au vazut cei dragi odata... Intelegi? Momente frumoase sigur ati avut, si din ce-mi spui, esti un baiat bun care merita o fata care sa-l iubeasca. vei gasi.
Pana atunci insa, trebuie sa-ti faci putina ordine in viata. Trebuie sa accepti ca povestea voastra s-a terminat. Asta inseamna o noua etapa in viata ta. Trebuie sa te rupi, macar pt o perioada, de tot ce tine de ea, chiar si de fetita. Fosta ta sotie este o femeie egoista, imatura.
TREZESTE-TE! Ia-ti o perioada in care sa te rupi de toate astea.
Cu un singur lucrur nu sunt de acord, si de aceea nu trebuie sa-ti fie frica sa faci acest test ADN. Nu-ti va afecta TOATA viata. Daca tu chiar tii la acest copil, desi nu e al tau, ai putea sa-l vizitezi, dar NUMAI atunci cand te vei convinge ca nu mai ai un strop de sentimente pt fosta ta sotie. De aceea, ai curajul si fa acest pas -PRIMUL catre redobandirea linistii tale!
Nu te complace in situatia in care esti acum! Nu ascunde rana! Trateaz-o!

Postat pe 19 August 2008 13:16
de curiozitate ce zodie este ea si u?
eucumine_siatat
Postat pe 26 August 2008 18:19
cred totusi ca daca nu faci testul ADN o sa regreti mai tarziu.
macar sa stii daca-i alba sau neagra.
morticia_adams
Postat pe 28 August 2008 15:03
hei!sper ca ai terminat-o cu ea.
in caz contrar probabil si acum suferi, ceva s-a intamplat cu ea, ceva care din punctul meu de vedere este iremedibil.Daca vrei sa-ti refaci viata trebuie sa o iei de la capat, fara ea. Incet, incet totul se rezolva, intr-un final.
mariavas
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:32
buna...mai..intradevar nimeni nu-ti poate spune ce sa faci..numai tu decizi...dar sfatul meu prietenesc...e sa le spui parintilor ei adevarul despre ea despre tot....sa iti iei fetita de acolo....si chiar daca ea vine plangand la tine sa o ierti nu meritaa...numai poate in momentul in care vezi ca intradevar merita si cum...sa vezi ca face ceva util in viata ei...sa renunte la prietenii ei....sa vezi ca face tot posibilul sa deveniti o familie atunci abia poti sa-i mai dai o sansa...dar tot sa nu ai incredere totala in ea....eu iti urez bafta...fi tare...ca nu e prima si nici ultima femeie dupa pamant singurul lucru care va leaga e copilul atat.....luota pentru copil...mihaela

Postat pe 15 Octombrie 2008 12:59
sincer...nu am experienta.insa in familie am avut o situatie f urata.ai mei sunt divortati de cand aveam eu 4 ani..sincer va zic..imi aduc aminte fiecare etapa..totul! iar tie black&white iti zic in felul urmator...crezi ca in viitor fetita nu va afla de toata situatia asta?cand va fi mare sigur va fi interesata de ceea ce s-a intamplat intre voi..si atunci ce ii vei zice?ca stai cu sotia doar pt ea?...sincer cred ca ar trebui sa o ierti sufleteste si sa fiti doar amici.cat despre test...sfatul meu este sa il faci! e posibil sa fie dureros pt fetita dar nu se stie niciodata ce rezerva viitorul si cum va afla adevarul in cazul in care tu nu esti adevaratul tata. fa testul si ai sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta sa iei apoi decizia cea mai buna pt ca tu chiar daca nu esti tatal poti sa te comporti ca atare si sa fii ceea ce fetita si-ar dori ceea ce sincer eu mi-am dorit si nu stiu ce insemna. fetita nu te va uita niciodata asa ca e imposibil ca mama sa te tina departe. succes:)
dhanay
Postat pe 15 Octombrie 2008 19:05
Buna,
nu am mai postat nimic pe "forum" pentru ca am avut o multitudine de intamplari si idei in cap, nici acum nu pot spune ca sunt limpezit pe deplin dar am luat o decizie care pe moment pare cea mai buna.
M-am intors "acasa", parintii ei stiu toata povestea si nu au curaj sa ma priveasca in ochi, ea plange si regreta tare mult ce a facut iar cea mica rade si nu se mai dezlipeste de mine(noaptea se trezeste, ma striga si dupa ce ma vede adoarme la loc).
Mergem la psiholog si la un duhovnic al nostru si toata lumea ne-a zis ca o sa fie bine dar trebuie timp.
Cam asta e in linii mari, eu nu sunt refacut psihic si nu cred ca ma voi reface vreodata dar macar incerc sa mai dau o sansa relatie si Doamne ajuta.
Black_White
Postat pe 20 Octombrie 2008 14:34
sa iti ajute bunul dumnezeu !si nu uita ca ai facut o fapta pe care multi evita sa o faca!am sa ma rog ca tu sa mergi cu staruinta si cu credinta pe drumul pe care ai inceput!ai grija de copil el merita toata ATENTIA UNUI TATA ADEVARAT!SI DUMNEZEU SA TE POARTE PE BRATELE LUI ATUNCI CIND ITI VA FII MAI GREU!
ramona_balanescu
Postat pe 21 Octombrie 2008 19:31
Ceea ce a fost a fost numai ai ce face.SFATURILE nu conteza ca tu tot faci ceea ce ti dicteaza inima chiar daca EA te a facut sa sufeti atata daca se va intoarce dinou la tine plangand o vei ierta pt ca o iubesti fff mult.DACA mai vrei sa fii cu ea poti sa o astepti si sa iti irosesti ani plangand dupa ea dar daca esti destul de matur si barbat iti vei lua inima in dinti si vei cauta pe cineva cu care sa iti imparti viata si sa faci o alta familie.CRED ca acest lucru te va face sa o uiti dar daca stai si o astepti sa vina dinou nu o vei uita.SFATUL MEU este sa iti intemeiezi o famile cu o alta femeie si sa iti vezi de viata ta.MULT SUCEES.
baffy
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:48
nu cred,si nimeni nu ma va convinge ca gresesc,in relatii rupte si innodate...cand s-a terminat,s-a terminat...sunt destule femei care asteapta sa fie iubite...
ofeliacalina
Postat pe 24 Octombrie 2008 23:28
Black White, a doua sansa inseamna ca-i dai sotiei tale ocazia sa greseasca din nou! Intr-o relatie nu ramai din mila, obligatie sau pt ca ai copii! Daca ai o relatie, o ai pt a fi fericit cu persoana iubita! Daca lucrurile nu stau asa, atunci relatia nu-si are rostul! Orice om are dreptul sa fie fericit, mai presus de orice altceva! Mai bine ai lasa totul in urma si ai cauta o persoana care sa te merite, viata nu trebuie traita in suferinta!
darksukkubus69
Postat pe 26 Octombrie 2008 19:54
cred ca a procedat exact cum trebuia, s-a gandit ca nu vrea sa o piarda definitiv.
personal, in afara de crima, as face orice pentru posibilitatea de a fi cu persoana iubita, indiferent ce ar face el, mie sau altora.
googoodoll
Postat pe 26 Octombrie 2008 19:59
buna black&white.
am citit cu mult interes povestea ta pentru ca franturi din ea le regasesc in viata mea.........in fine ai redeschis rani ce inca dor in mine si in sotul meu.
in ceea ce priveste paternitatea fetitei iti trebuie curaj si tarie sa iei o decizie ca a ta.
sotia ta a gresit mult, f. mult din motive mai mult sau mai putin de inteles dar asta nu inseamna ca nu se poate indrepta sau ca parerile ei de rau nu sunt sincere.
incerc sa fiu clara, am inteles casatoria gresit, eu m am simtit legata si privata de libertate iar el m a luat drept PROPRIETATEA LUI departe de tara mea, unde libertatea este primordiala, la o luna de la casatorie ne am despartit.au fost alte persoane dupa despartire atat cu mine cat cu si cu el.AM AVUT NEVOIE DE ASTA CA SA NE DAM SEAMA DE CEEA CE ESTE INTRE NOI.
Timp de un an am "daramat" si dupa trei ani inca reconstruim impreuna ceea ce s a daramat......incerc sa ti transmit ca daca vreti-puteti dar sunt necesare si sentimente.suna banal dar e adevarat si cat se poate de real. au fost zile cand ma intrebam daca ceea ce fac este cel mai potrivit lucru pentru noi. dar am avut rabdare amandoi, tarie de caracter, vointa...
sotul meu dorea un copil urgent (vb de anul 2006)credea ca asa ma va putea lega; dar cu rabdarea de rigoare am COMUNICAT cu el si i am explicat ca nu ne va lega ci poate fi mai rau.
in fine nu te plicitsesc am avut curaj amandoi sa o luam de la capat sa ne recunoastem greselile(este f.important) si sa lasam unul de la altul.
iar chiar daca suntem departe de casa vine mos Craciun iar anul acesta vine incarcat cu un bebelus (baietel se va numi David) iar data nasterii se prevede pe 24 dec.2008
am crezut unul in altul a fost greu foarte greu dar a meritat.
ai grija de fetita ta (pentru ca e a ta din primul ceas) si de sotia ta pentru ca ele sunt Familia ta.
va pupam si doresc sa auzim de bine,,,,,,,,,,,,,
Lunera
Postat pe 27 Octombrie 2008 16:38
Buna Lunera, sa stii ca e ciudata coincidenta dar asta este si ziua mea de nastere. 24.12 iar fetita "mea" pe 28.12.Sper din toata inima sa pot sa o iau de la capat, de multe ori ma intreb daca vreau asta dar cea mica ma face sa sper. As minti daca as spune ca fosta mea sotie nu s-a schimbat, in fiecare zi imi gateste, face desert si plange si o vad suferind pentru ce a facut dar imi spune aproape zilnic cu lacrimi in ochi ca o sa incerce tot restul vietii sa repare greseala care a facut-o. Psihologul mi-a spus ca sunt un "anormal" ca nu am batut-o cand m-am intors sau voi ma credeti prost din acelasi motiv dar nu sunt nici una nici alta, sunt un om normal, sunt acea exceptie care nu o doresc nimanui.
Black_White
Postat pe 27 Octombrie 2008 20:38
Buna black
in nici un caz nu am vrut sa transmit ca esti un prost.
ti am dat exemplul nostru ca sa vezi ca nu esti singurul, sa te incurajez putin,
si daca altii cred ca este prostie, refer prostia asta decat sa fiu acum fara sotul meu.
iti repet au fost trei ani de reconstructie mai duri ca atunci cand ne am cunoscut, si efortul a meritat.
ma bucur sa aflu ca fetita este bine si sotia face eforturi si sa stii ca lacrimile ei pot fi sincere.
in ceea ce priveste opinia psicologului, ma indoiesc de profesionalitatea lui pentru ca violenta nu e solutia.
sa nu dai niciodata in ea mai bine pleci si o lasi cu vb in gura. tu vei fi cel care va suferi daca va da acest tip de pasi.(violenti)
apropos! buna coincidenta-ziua de nastere
va pupam si sa auzim numai de bine
Lunera
Postat pe 28 Octombrie 2008 16:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
si barbatii.... sufera!!!! 32 De la: mauuu1987 17 Noiembrie 2013 15:02
qm se duce p rapa o rel din orgoliu! 19 De la: twins_21 3 Februarie 2013 16:40
divort - mame versus tati cand un copil este bagat la mijloc.... 32 De la: touch_me 14 Mai 2010 13:15
vreau si eu un sfat..... 6 De la: alexa923 18 Noiembrie 2009 19:01
Disperare,frica,suferinta si durere 20 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:49