Setari Cookie-uri

Prostie sau iubire?

Nu, nu cred ca esti anormal doar din cauza ca nu ai pus bata pe ea.
Eu as zice ca faci parte doar din specimenele evoluate. Sunt ceva mai multe generatii intre tine si omul de Neandertal, atat! Iar psihologul ala al tau e un bou, daca poate sa avanseze o astfel de idee. Schimba-l dracului! Pentru ca pana la urma, aici nu vorbea de ce a facut ea, ci de ceea ce ai facut (sau n-ai facut) tu. Cu ea e alta poveste, pe care nici unul n-o sa o stie pe de-a-ntregul (nici macar tu!). Si anume ce i-a facut ala, cum a tratat-o (sigur foarte urat, dar CUM exact, nu stim), dar cred ca a fost un fel de justitie divina care a venit foarte repede. De obicei, "lectiile" vin mai incolo. Tu, cumva ai fost norocos, ea si-a luat "lectia" destul de curand. CAT de norocos ai fost, asta numai timpul o sa ti-o arate.
De un lucru insa sa fii sigur: daca povestea a fost asa cum ai descris-o tu, atunci tu nu ai sa-ti faci NICI un repros! Nici macar UNUL! In nici un sens! Nici ca n-ai rupt-o-n batai (frate! ce idei! ala sigur a facut o facultate de psihologie? sau e sculer-matriter? Pune-l sa-ti arate diploma, pe bune!
) nici ca ai lasat-o sa iasa. Ai facut ceea ce orice om cu capul pe umeri (avand de a face cu un om de aceeasi calitate umana ca si el... Din pacate, ea... dar nu e cazul acum sa dezgropam mortii. A fost, a trecut, ii pare rau, asta e! )
Si inca ceva: ai grija ca asta sa fie ULTIMA oara cand inghiti asa ceva.
Pana la urma, acum, daca toata lumea stie ce poama e, o sa ai ajutorul chiar si al socrilor sa ramai in contact cu copilul, si pe ea las-o, ca pana la urma daca are tendinte de auto-distrugere, nu poti sa-i fii saltea de siguranta mereu.
Va doresc sa fie bine.

Dor_a
Postat pe 29 Octombrie 2008 09:08
sincer nu esti tu vinovatul:)...parerea mea este k nu ar fi trebuit sa le ascunzi parintilor ei asemenea lucruri, in primul rand ca ea sa isi revina este sa isi infrunte parintii si sa le spuna ce simte cu adevarat, dak nu isi infrunta temerile mereu va incerca sa faca ce i sa interzis atata timp si faptul k tu i-ai deschis o noua viata ea mereu iti va fi recunoscatoare...incearca sa vorbesti cu parintii ei cand e si ea de fatza...dak se iese cu scandal(tinete bine) inseamna k parintii ei sunt problema si vorbeste cu ea si explicai k acum nu mai traieste cu parintii ci cu tine,sunt putin grabita acum,dar la o prima vedere asta e ce vad eu:)...pup
kiti
Postat pe 3 Noiembrie 2008 07:54
Nu stiu dk ceea ce am sa-ti spun poate fi considerat sfat, poate e mai mult o opinie (nu stiu dk te intereseaza in situatia ta opiniile celorlalti, dar sper sa te ajute sa iei decizia corecta!). Femeia p care o iubesti, nu te iubeste, iti spun din experienta!!! Am iubit un barbat cu toata fiinta mea (nu exagerez cu nik!), am facut orice de dragul lui; proceda la fel k sotia ta; simteam k nu ma iubeste, dar la fiecare cuvant al lui, ma intorceam la el, desi am jurat k o sa-l urasc!!! Cand a avut, in sfarsit, curajul sa ma lase pentru cea cu care va face si copil, i-am jurat lui Dumnezeu k nu o sa mai vreau sa aud nik d el!!!! Dupa 3 luni m-a cautat si i-am rasp la mesaje! Stii ce mi-a zis?? D c sa nu-i mai satisfac o ultima dorinta, pt k
eu, oricum, nu i-am putut refuza niciodata nik, d c sa ma impotrivesc acum?! La fel e si cu sotia ta, te domina prin iubirea ta pt ea,
stie k tu esti cel care accepti orice!!! Eu zic k a avut sanse destule!!! Ea isi imagineaza k e iubire dk vine la tine cand i se intoarce spatele?! Tu asa ai face dk ai iubi cu adevarat p cineva?? L-ai lasa cand are mai mare nevoie de tine?!! Sfat: Fii increzator in tine! Sper sa-ti fie bine p viitor!
LMB
Postat pe 3 Noiembrie 2008 18:51
De la: Black_White, la data 2008-10-20 14:34:15Buna,
nu am mai postat nimic pe "forum" pentru ca am avut o multitudine de intamplari si idei in cap, nici acum nu pot spune ca sunt limpezit pe deplin dar am luat o decizie care pe moment pare cea mai buna.
M-am intors "acasa", parintii ei stiu toata povestea si nu au curaj sa ma priveasca in ochi, ea plange si regreta tare mult ce a facut iar cea mica rade si nu se mai dezlipeste de mine(noaptea se trezeste, ma striga si dupa ce ma vede adoarme la loc).
Mergem la psiholog si la un duhovnic al nostru si toata lumea ne-a zis ca o sa fie bine dar trebuie timp.
Cam asta e in linii mari, eu nu sunt refacut psihic si nu cred ca ma voi reface vreodata dar macar incerc sa mai dau o sansa relatie si Doamne ajuta.

------------------------------------------------------------------------
FOARTE BINE AI FACUT
cand iubesti cu adevarat dai o adoua sansa si chiar poti ierta. Ajut-o sa-si gaseasca o activitate, de exemplu educatia copilului, un serviciu part-time, pe multi oameni plictiseala ii face sa o ia razna. In rest va doresc bafta si sa va ajute Dumnezeu !!!!
schmarc
Postat pe 5 Noiembrie 2008 17:25
Cred ca esti constient ca ai gresit lasand copilul cu ea. Este instabila emotional si psihic! Ai avut un comportament mai degraba patern fata de sotia ta decat unul specific conjugal... Vrei sa educi si sa cresti frumos un copil? Fa asta cu copilul tau! Sotia ta se minte si ii place asta!
raluk_hbl
Postat pe 9 Noiembrie 2008 22:43
De la: Black_White, la data 2008-10-27 20:38:21Buna Lunera, sa stii ca e ciudata coincidenta dar asta este si ziua mea de nastere. 24.12 iar fetita "mea" pe 28.12.Sper din toata inima sa pot sa o iau de la capat, de multe ori ma intreb daca vreau asta dar cea mica ma face sa sper. As minti daca as spune ca fosta mea sotie nu s-a schimbat, in fiecare zi imi gateste, face desert si plange si o vad suferind pentru ce a facut dar imi spune aproape zilnic cu lacrimi in ochi ca o sa incerce tot restul vietii sa repare greseala care a facut-o. Psihologul mi-a spus ca sunt un "anormal" ca nu am batut-o cand m-am intors sau voi ma credeti prost din acelasi motiv dar nu sunt nici una nici alta, sunt un om normal, sunt acea exceptie care nu o doresc nimanui.
petramarioaralucia
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:08
De la: petramarioaralucia, la data 2008-11-12 13:08:05
De la: Black_White, la data 2008-10-27 20:38:21Buna Lunera, sa stii ca e ciudata coincidenta dar asta este si ziua mea de nastere. 24.12 iar fetita "mea" pe 28.12.Sper din toata inima sa pot sa o iau de la capat, de multe ori ma intreb daca vreau asta dar cea mica ma face sa sper. As minti daca as spune ca fosta mea sotie nu s-a schimbat, in fiecare zi imi gateste, face desert si plange si o vad suferind pentru ce a facut dar imi spune aproape zilnic cu lacrimi in ochi ca o sa incerce tot restul vietii sa repare greseala care a facut-o. Psihologul mi-a spus ca sunt un "anormal" ca nu am batut-o cand m-am intors sau voi ma credeti prost din acelasi motiv dar nu sunt nici una nici alta, sunt un om normal, sunt acea exceptie care nu o doresc nimanui.


Buna Blak_White, am citit povestea ta de viata, si o recunosc in mare parte cu a fratelui meu, care este casatorit de 13 ani cu sotia lui si au 3 copii, acuma e pe drum al 4-lea, doar ca sotia lui nu iese cu prieteni ci pur si simplu l-a adus pe concubin in casa cu ei, mentionez ca dorm toti trei in acelasi pat(fratele meu, cu sotia si cu amantu), fratele meu accepta situatia de dragul copiilor.
petramarioaralucia
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:14
Barbat precum esti tu, Dumnezeule, n-am mai intalnit. In sensul bun, zic. Da` chiar, ce zodii sunteti voi doi? a mai intrebat cineva si n-ai vazut, poate. Muuuulte femei si-ar dori ca sotul/iubitul lor sa fie ca tine.
milka_b
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:46
Buna, da nu am mai raspuns la asta, eu sunt Capricorn si ea Berbec
Black_White
Postat pe 14 Noiembrie 2008 07:34
Buna,
Nu are rost sa te critic,pentru ca de cele mai multe ori omul face exact invers de cum este sfatuit.
Eu zic sa fii in continuare gardul de care sa se tina cind amicii ii dau sutul in fund,s-ar putea sa fii preafericitul TATA a urmatorilor copii pe care-i aduce in ograda ta,iar cind ti se vor deschide ochii vei platii si pensie alimentara(de intretinere),eventual sa te mai scape si de ceva bani cu ocazia divortului si a partajului de bunuri dobindite in comun,si alte bucurii care decurg din relatia fericita pe care o ai.

Daca vrei un sfat,nu il cere de la mine ,
Il primesti tocmai de la cei care-i dau sutul.Dar se pare ca te multumesti cu ce arunca altii la cos.
Romanii au o zicala \"lupul schimba blana dar naravul ba\"
sau \"pasarea se cunoaste dupa pene omul dupa prieteni\"

Scuza-mi te rog ironia,sper sa alegi calea cea buna pentru tine.

Totusi un sfat i-ti dau,
Nu-ti irosi viata pentru lucruri si persoane care nu merita,
Eu stiu ca va venii soarele si in ograda ta,vei intilnii aceea persoana pentru care tu vei fi totul,aceea persoana care-ti va darui dragoste si respect si cu care nu trebuie sa-ti fie rusine cind mergi pe strada si o tii de mana.
ROSSDA
Postat pe 19 Noiembrie 2008 05:43
ludovicus...spui ca nu vrei sa critici dar o faci fara drept si cu adaugarile de rigoare
sincer cred ca aceasta persoana nu are nevoie de judecata sau de critici.
la asa ceva ne pricepem toti.iar zicatorile din popor nu se aplica la 100% din populatie.
pt ca daca ar fi sa fie asa, ti s ar putea aplica "vezi-ti barna din ochiul tau si nu batul din ochiul vecinului" dar ar fi incorect nu?
think about it...............
saludos si sa auzim numai de bine
Lunera
Postat pe 20 Noiembrie 2008 10:07
Buna, n-am mai scris demult, chiar daca am aproape 4 luni de la intoarcerea mea in sanul "familiei" nu mai simt aceeasi bucurie familiala, ma bucur doar ca ma joc cu cea mica dar pe ea nu o mai strang in brate, nu o mai doresc asa cum o faceam, e greu. Nu stiu daca voi mai rezista langa ea, nu pot uita ca era si cu altcineva in timp ce era cu mine, nu pot sa cred ca a fost naiva si imatura cum mi-a explicat si psihologul si duhovnicul si ea. Cred ca sunt doar un om normal si nimic mai mult.
Black_White
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:49
Sunt profund impresionata de caracterul si de povestea ta.Mai rare sunt persoanele care pot sa traiasca cu o mare enigma, e sau nu copilul meu?Felicitari pentru faptul ca ii pui pe ceilalti inainte de tine, de fapt pe fetita ta, care chiar si daca nu ar fi a ta e un suflet nevinovat .Este foarte adevarat ca in viata cei care nu merita primesc mai mult decat si ar fi imaginat vreodata, si in ziua de astazi sa primesti o iubire neconditionata e cum s ar spune rara avis.Rememorez ceea ce am citit mai devreme si realizez prin cate incercari poate trece un om in viata.Inca o data te felicit pentru esti un adevarat om cu un mare caracter.
andreea30
Postat pe 10 Decembrie 2008 00:56
Nu mai reprezinta "o mare enigma"...daca e copilu tau sau nu. Nu mai exista decat zambetul angelic cu care te intampina un copil ce-ti spune, in acest caz, "tati".
Iti spun un lucru care, fie s-a adeverit, fie se va deveri...sigur, in viitor: vei fi regretat, orice ai spune, daca nu i-ai fi dat aceasta a doua/ultima sansa. Acel POATE ar fi existat, ca o fantoma care nu ti-ar fi dat pace.
Pot spune ca acum...in cazul in care nimic nu se va schimba in inima ta (si nu cred ca ar putea fi posibil...avand in vedere toate cate le-a facut)tu iti vei putea regasi puterea de a incepe/reincepe viata alaturi de cineva care sa merite iubirea ta, sa te respecte asa cum meriti...si alaaturi de fetita bineinteles (asta cand va fi destul de mare sa discearna corect ceea ce se intampla in jurul ei)
Urari de bine...
iulicka
Postat pe 12 Decembrie 2008 13:44
poate o solutie ar fi sa le povestesti parintilor ei ce sa intamplat de fapt si sa nu te mai gandesti neaparat la binele ei!
e momentul sa te gandesty la o solutie cere sa fie buna pt tn,nu pt ea!!!
vero_scumpa
Postat pe 1 Februarie 2009 10:56
Buna Black_White!
Am citit tot ce s-a discutat la subiectul deschis de tine, in primul rand vreau sa iti spun ca esti de admirat, mai rar vezi oamenii ca tine, dar nu stiu cat de mult te ajuta asta, cand stii ca traiesti alaturi de cea care ti-a tradat in cel mai ingrozitor mod cu putina sentimentele, iubirea, si nu a apreciat nimic din ce ai facut pentru ea.
La 33 de ani ai ajuns sa faci psihoterapie, sa cresti copilul altcuiva, si sa te legi pe viata de persoana care ti-a distrus-o...
Ai toata viata inainte, problemele de natura psihologica se datoreaza faptului ca te "obligi" sa zic asa sa traiesti in niste conditii cu care nu esti de acord, tu in sinea ta nu esti de acord cu ce faci, si stii asta, chiar daca nu o recunosti nici in fata ta. Nu vei putea fi fericit niciodata in conditiile astea. Imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun.
Alt lucru pe care nu il inteleg, este cum mai poti spune ca o iubesti inca pe sotia ta, eu in locul tau nu as putea decat sa o urasc...
Chiar ai o parare asa de proasta despre tine? Chiar te multumesti cu atat de putin? Chiar esti atat de multumit de faptul ca iti pregateste masa in fiecare zi, si ca mai face si alte lucruri pe care ar trebuii oricum sa le faca, pentru persoana care o iubesti faci orice, nu te mai uiti daca e mult, sau nu, dar toate cu o limita, clar, si atunci cand iubirea e impartasita.....
Si sunt de acord cu psihologul tau nu in legatura cu violenta bineinteles, ci cu faptul ca nu ai reactionat tocmai normal ...
Poate ai un complex de inferioritate ascuns bine, care te determina sa te multumesti cu putin, analizeaza cu atentie si hotaraste ce vrei sa faci in continuare, pentru ca timpul trece repede, si daca nu esti sigur ca o poti ierta cu adevarat pe sotia ta ... renunta, pentru ca iti vei distruge viata!
Numai bine iti doresc
my_melody
Postat pe 11 Februarie 2009 16:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mi-e frica sa ma despart de el si mult timp m-am obisnuit cu ideea dar acum..a mai intervenit altcineva..ce sa fac? 25 De la: Barbie30 20 Septembrie 2010 20:58
Macar un sfat..o parere..... 14 De la: Cassey 30 Decembrie 2008 00:03
Vi s-a mai intamplat? 11 De la: ladya 16 Ianuarie 2009 01:15
vreau s m impac q el 27 De la: addiction 28 August 2009 17:00
Nu pot sa ma resemnez...inca il iubesc 11 De la: y_anm_d 21 Aprilie 2010 21:25