Setari Cookie-uri

Fecioarele,pisaloage si egoiste?

aaa...uitasem sa spun

Inca imi mentin parerea exprimata cu cateva zile in urma , si anum " Asa cum sunt...tre sa`i acceptam pe toti/toate , atata timp cat si ei/ele ne accepta la randul lor"
calypsso
Postat pe 12 Februarie 2009 16:29
sunt fecioara.....si sunt mandra de asta. Sunt mandra ca am un suflet, ca ajut pe toata lumea fara a astepta nimic in schimb, ca am prieteni care desi au gresit am invatat sa-i iert. Pot spune cu mana pe inima ca pe nimeni, absolut pe nimeni nu am dezamagit, poate uneori pe mine caci unul dintre cele mai mari defecte ale feciorei este ca nu are incredere in ea....dar atunci cand are, radiaza si nu exista femeie mai frumoasa mai vesela decat ea. .....Si voi toti ceilalti care comentatati....ca suntem pisaloage si egoiste.....suntem pisaloage ce ne-am saturat de atatea mitocanii din jurul nostru...si suntem egoiste atunci cand vedem ca oferim totul de n....ori unor pers care nu merita...si atunci suntem si noi la fel. O feciora niciodata nu te va trada.....prietena, iubita, sotie....stie sa asculte si asculta mai mult decat e acultata. Va fi mereu cu un pas inaintea ta fiindca are intuitie, pragmatism....Nu sufoca fiindca are si ea nevoie de libertate. Cine nu are o feciora sa-si ia...fiindca sunt cele mai bune femei, prietene, sotii, mame, amante...ca sa nu mai vorbim de cariera. Sunt cele mai muncitoare, niciodata nu vei auzi o fecioara ca are prea mult de munca, nu se vaita. Nu sunt mataite, prefacute, nu se vor stradui sa acapareze sau sa tina un barbat langa ele....Si inca ceva..SUNTEM CRITICE ...IN PRIMUL RAND CU PROPRIA PERSOANA....si apoi cine a spus ca asta e un defect?!....suntem cu mult deasupra dar pacat nu ne valorizam in fiecare zi.
alexandra23a
Postat pe 13 Februarie 2009 10:59
De la: alexandra23a, la data 2009-02-13 10:59:40sunt fecioara.....si sunt mandra de asta. Sunt mandra ca am un suflet, ca ajut pe toata lumea fara a astepta nimic in schimb, ca am prieteni care desi au gresit am invatat sa-i iert. Pot spune cu mana pe inima ca pe nimeni, absolut pe nimeni nu am dezamagit, poate uneori pe mine caci unul dintre cele mai mari defecte ale feciorei este ca nu are incredere in ea....dar atunci cand are, radiaza si nu exista femeie mai frumoasa mai vesela decat ea. .....Si voi toti ceilalti care comentatati....ca suntem pisaloage si egoiste.....suntem pisaloage ce ne-am saturat de atatea mitocanii din jurul nostru...si suntem egoiste atunci cand vedem ca oferim totul de n....ori unor pers care nu merita...si atunci suntem si noi la fel. O feciora niciodata nu te va trada.....prietena, iubita, sotie....stie sa asculte si asculta mai mult decat e acultata. Va fi mereu cu un pas inaintea ta fiindca are intuitie, pragmatism....Nu sufoca fiindca are si ea nevoie de libertate. Cine nu are o feciora sa-si ia...fiindca sunt cele mai bune femei, prietene, sotii, mame, amante...ca sa nu mai vorbim de cariera. Sunt cele mai muncitoare, niciodata nu vei auzi o fecioara ca are prea mult de munca, nu se vaita. Nu sunt mataite, prefacute, nu se vor stradui sa acapareze sau sa tina un barbat langa ele....Si inca ceva..SUNTEM CRITICE ...IN PRIMUL RAND CU PROPRIA PERSOANA....si apoi cine a spus ca asta e un defect?!....suntem cu mult deasupra dar pacat nu ne valorizam in fiecare zi.



Bine spus!!!!! Ai perfecta dreptate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
FastSoul
Postat pe 13 Februarie 2009 16:11
lauda-te gura,ca-ti dau.....prajutura...
silviu_m74
Postat pe 13 Februarie 2009 18:07
De la: silviu_m74, la data 2009-02-13 18:07:27lauda-te gura,ca-ti dau.....prajutura...


exactly.......

Postat pe 16 Februarie 2009 14:22
De la: corin, la data 2008-08-14 14:40:13fecioarele????? colega mea de banca din liceu era fecioara....persoana mai egoista nu cred ca am intalnit si rautacioasa pe deasupra....intr-adevar cand o apuca facea curatenie generala, deci nu se dezminte de la caracteristicile zodiei...numai ca ... sfatul meu....evitati-le, pentru ca nu stiu cat de loiale sunt ca si prietene....

De obicei fecioarele invata foarte bine si-si cam duc colegii de banca "in spate", mai tarziu colegii de servici....si eu am avut o colega de banca pe care am ajutat-o 4 ani si nu mi-a multumit o data....egoismul fecioarelor cred ca se construieste in timp....dupa ce ajuta si dau mult altora si nu primesc nimic in schimb...
Alta chestie care a contribuit la egoismul meu personal a fost faptul ca, dupa ce am sustinut financiar o gramada de chefuri cumparand bautura, mancare, i-am carat cu masina, etc..., am facut cadouri substantiale prietenilor, aceiasi "prieteni" sa nu ma sune - nu sa-mi dea ceva - de ziua mea ! Am avut bani si i-am impartit, chiar mai mult, i-am "prapadit" pe asa zisii "prieteni" pana cand m-am "trezit" si mi-am dat seama ca decat cu "prieteni" de genul ala mai bine fara prieteni....poate am ajuns in extrema cealalta doar ca dupa ce te arzi o data sufli si-n iaurt !
Cred ca prin metamorfoza asta trec cam toate fecioarele....dupa ce dau foarte mult si vad ca nu primesc NIMIC in schimb, sau mai rau....primesc barfe si intepaturi pe la spate....trec in extrema cealalta si nu se mai apropie de nimeni... pentru ca nu merita sa mai riste inca o investitie emotionala si poate materiala.....poate unii ar merita totusi dar nu i-am intalnit la momentul in care eram "deschisa"....intre timp m-am "inchis"....
ocs
Postat pe 16 Februarie 2009 16:56
Ce ai draga cu fecioarele le-ai testat tu pe toate ca sa introduci pe toate in aceeasi oala.Sa stii ca avem un suflet de aur si ma mandresc ca sunt fecioara.Ca in toate zodiile depinde de decane.
micutadaria
Postat pe 16 Februarie 2009 17:03
Fecioarele nus asa :|nush ce ai tu de le critici dar in fine , probabil ca te pricepi sa dai cu bata in balta :|
get a life:|
blue07scorpion
Postat pe 16 Februarie 2009 17:06
De la: micutadaria, la data 2009-02-16 17:03:48Ce ai draga cu fecioarele le-ai testat tu pe toate ca sa introduci pe toate in aceeasi oala.Sa stii ca avem un suflet de aur si ma mandresc ca sunt fecioara.Ca in toate zodiile depinde de decane.

Sper ca nu mi te adresai mie....pentru ca sunt fecioara...si spuneam cam acelasi lucru ca si tine...
daca mi-ai raspuns mie...atunci se pare ca atentia la detaliu iti lipseste...pt. ca ceea ce am scris contrazicea oarecum chestia nasoala pe care am citat-o...la inceputul mesajului...
ocs
Postat pe 16 Februarie 2009 17:17
De la: ocgiogi, la data 2009-02-16 16:56:08
De la: corin, la data 2008-08-14 14:40:13fecioarele????? colega mea de banca din liceu era fecioara....persoana mai egoista nu cred ca am intalnit si rautacioasa pe deasupra....intr-adevar cand o apuca facea curatenie generala, deci nu se dezminte de la caracteristicile zodiei...numai ca ... sfatul meu....evitati-le, pentru ca nu stiu cat de loiale sunt ca si prietene....

De obicei fecioarele invata foarte bine si-si cam duc colegii de banca "in spate", mai tarziu colegii de servici....si eu am avut o colega de banca pe care am ajutat-o 4 ani si nu mi-a multumit o data....egoismul fecioarelor cred ca se construieste in timp....dupa ce ajuta si dau mult altora si nu primesc nimic in schimb...
Alta chestie care a contribuit la egoismul meu personal a fost faptul ca, dupa ce am sustinut financiar o gramada de chefuri cumparand bautura, mancare, i-am carat cu masina, etc..., am facut cadouri substantiale prietenilor, aceiasi "prieteni" sa nu ma sune - nu sa-mi dea ceva - de ziua mea ! Am avut bani si i-am impartit, chiar mai mult, i-am "prapadit" pe asa zisii "prieteni" pana cand m-am "trezit" si mi-am dat seama ca decat cu "prieteni" de genul ala mai bine fara prieteni....poate am ajuns in extrema cealalta doar ca dupa ce te arzi o data sufli si-n iaurt !
Cred ca prin metamorfoza asta trec cam toate fecioarele....dupa ce dau foarte mult si vad ca nu primesc NIMIC in schimb, sau mai rau....primesc barfe si intepaturi pe la spate....trec in extrema cealalta si nu se mai apropie de nimeni... pentru ca nu merita sa mai riste inca o investitie emotionala si poate materiala.....poate unii ar merita totusi dar nu i-am intalnit la momentul in care eram "deschisa"....intre timp m-am "inchis"....


ooo, da, asta am patit si eu si nu doar o data, sa ajuti lumea cu bani, si dupa ce ca nu ti-i dau inapoi, te mai si barfesc, si bineinteles, ce sa mai spunem despre zile de nastere sau alte lucruri...dar nu e motiv sa devii rautacioasa, ci sa te feresti de asemenea prieteni (da, se leaga de postul meu precedent, e vb de gemeni). Din fericire, nu toti oamenii sunt asha.
Aladiah
Postat pe 16 Februarie 2009 17:18
asha, si sa mai amintesc ca, cu toate ca eu am aplicat distantza ca fiind cea mai buna politica, lumea tot ma suna sa vada ce mai fac (nu suna la zile de nastere sau la sarbatori, dar suna din cand in cand, sa ma intrebe ce mai fac si ce mai e cu viatza mea ). Ceea ce mie imi spune ca indiferent cat de retrasa ar fi o fecioara, sunt destui care vor muri de grija ei
Aladiah
Postat pe 16 Februarie 2009 17:22
De la: lecabel, la data 2009-02-16 17:18:42
De la: ocgiogi, la data 2009-02-16 16:56:08
De la: corin, la data 2008-08-14 14:40:13fecioarele????? colega mea de banca din liceu era fecioara....persoana mai egoista nu cred ca am intalnit si rautacioasa pe deasupra....intr-adevar cand o apuca facea curatenie generala, deci nu se dezminte de la caracteristicile zodiei...numai ca ... sfatul meu....evitati-le, pentru ca nu stiu cat de loiale sunt ca si prietene....

De obicei fecioarele invata foarte bine si-si cam duc colegii de banca "in spate", mai tarziu colegii de servici....si eu am avut o colega de banca pe care am ajutat-o 4 ani si nu mi-a multumit o data....egoismul fecioarelor cred ca se construieste in timp....dupa ce ajuta si dau mult altora si nu primesc nimic in schimb...
Alta chestie care a contribuit la egoismul meu personal a fost faptul ca, dupa ce am sustinut financiar o gramada de chefuri cumparand bautura, mancare, i-am carat cu masina, etc..., am facut cadouri substantiale prietenilor, aceiasi "prieteni" sa nu ma sune - nu sa-mi dea ceva - de ziua mea ! Am avut bani si i-am impartit, chiar mai mult, i-am "prapadit" pe asa zisii "prieteni" pana cand m-am "trezit" si mi-am dat seama ca decat cu "prieteni" de genul ala mai bine fara prieteni....poate am ajuns in extrema cealalta doar ca dupa ce te arzi o data sufli si-n iaurt !
Cred ca prin metamorfoza asta trec cam toate fecioarele....dupa ce dau foarte mult si vad ca nu primesc NIMIC in schimb, sau mai rau....primesc barfe si intepaturi pe la spate....trec in extrema cealalta si nu se mai apropie de nimeni... pentru ca nu merita sa mai riste inca o investitie emotionala si poate materiala.....poate unii ar merita totusi dar nu i-am intalnit la momentul in care eram "deschisa"....intre timp m-am "inchis"....


ooo, da, asta am patit si eu si nu doar o data, sa ajuti lumea cu bani, si dupa ce ca nu ti-i dau inapoi, te mai si barfesc, si bineinteles, ce sa mai spunem despre zile de nastere sau alte lucruri...dar nu e motiv sa devii rautacioasa, ci sa te feresti de asemenea prieteni (da, se leaga de postul meu precedent, e vb de gemeni). Din fericire, nu toti oamenii sunt asha.


Dar nu am devenit rautacioasa...ci doar foarte circumspecta....daca pana acum ceva vreme acordam increderea deplina oricui, acum nu o mai acord nimanui....din "cred pana la proba contrarie" am trecut pe "nu cred, pana la proba contrarie".....poate sunt prea sensibila si prea extremista...dar e un mijloc de autoaparare...
ocs
Postat pe 16 Februarie 2009 17:27
pisaloage NU(parerea mea) Egoiste : putin si doar in anumite situatii. Prietena mea cea mai buna e fecioara si ma inteleg foarte bine cu ea. E dificil cu fecioarele atunci cand sunt suparate sau foarte nervoase, e foarte greu sa iti dai seama care e cauza starii lor pentru ca nu sunt foarte comunicative in aceste situatii. In rest, totul e ok : toate fetele din zodia fecioara pe care le-am intalnit mi s-au parut '' de gashca''.
Mult mai egoiste mi se par cele din Scorpion,Varsator( DA !), Taur, Gemeni- acum depinde de caracter ,nu putem pune eticheta in functie de zodie sau.. generaliza in functie de cateva exemple.
Andrheya
Postat pe 16 Februarie 2009 17:28
De la: ocgiogi, la data 2009-02-16 17:27:26

Dar nu am devenit rautacioasa...ci doar foarte circumspecta....daca pana acum ceva vreme acordam increderea deplina oricui, acum nu o mai acord nimanui....din "cred pana la proba contrarie" am trecut pe "nu cred, pana la proba contrarie".....poate sunt prea sensibila si prea extremista...dar e un mijloc de autoaparare...


Da, si asta e un mod de aparare, eu am ales sa ma distantzez de persoanele si grupul de persoane care stiu ce inseamna prietenie doar la nevoie, dar, vad ca au devenit extrem de curioase ...oricum, soarta are grija de toti
Aladiah
Postat pe 16 Februarie 2009 17:31
Nu ma adresam tie ci doar spuneam ca si eu sunt fecioara ca si tine,scuze nici nu-ti citisem mesajul.
Noi fecioarele suntem foarte ambitioase,inteligente,ordonate si nu suportam sa fim calcate in picioare ca luam foc cel putin din punctul meu de vedere.
PT OCGIOGI.
micutadaria
Postat pe 18 Februarie 2009 07:08
De la: ocgiogi, la data 2009-02-16 17:17:24
De la: micutadaria, la data 2009-02-16 17:03:48Ce ai draga cu fecioarele le-ai testat tu pe toate ca sa introduci pe toate in aceeasi oala.Sa stii ca avem un suflet de aur si ma mandresc ca sunt fecioara.Ca in toate zodiile depinde de decane.

Sper ca nu mi te adresai mie....pentru ca sunt fecioara...si spuneam cam acelasi lucru ca si tine...
daca mi-ai raspuns mie...atunci se pare ca atentia la detaliu iti lipseste...pt. ca ceea ce am scris cont
razicea oarecum chestia nasoala pe care am citat-o...la inceputul mesajului...
micutadaria
Postat pe 18 Februarie 2009 07:11
De la: ocgiogi, la data 2009-02-16 17:17:24
De la: micutadaria, la data 2009-02-16 17:03:48Ce ai draga cu fecioarele le-ai testat tu pe toate ca sa introduci pe toate in aceeasi oala.Sa stii ca avem un suflet de aur si ma mandresc ca sunt fecioara.Ca in toate zodiile depinde de decane.

Sper ca nu mi te adresai mie....pentru ca sunt fecioara...si spuneam cam acelasi lucru ca si tine...
daca mi-ai raspuns mie...atunci se pare ca atentia la detaliu iti lipseste...pt. ca ceea ce am scris contrazicea oarecum chestia nasoala pe care am citat-o...la inceputul mesajului...
micutadaria
Postat pe 18 Februarie 2009 07:12
De la: me_laura, la data 2008-08-04 19:40:46 nu ma intereseaza viata nimanui si nici daca are cineva de comentat la adresa mea ,cand ma apuca nervii fac curatenie generala chiar daca doar ce am terminat de sters praful,vorbesc mult,parca prea mult cateodata.. cer perfectiune numai de la persoana mea caci restul....sunt oameni mai si gresesc deci....am toata simptomele..sunt fecioara

idem..cand ma enervez n-au decat sa creada ce-or crede, imi gasesc repede ceva cu care sa pierd vremea.
a, asta daca nu sunt la limita cu nervii
ecce_cortex
Postat pe 28 Februarie 2009 09:31
uitasem sa adaug ceva: teatrale suntem intr-adevar cand vrem sa testam ceva
got my answersz now
_ _
ecce_cortex
Postat pe 28 Februarie 2009 09:58
"In materie de invidie se pare ca nu mai avem nici un Everest de cucerit".
mariannecosette
Postat pe 28 Februarie 2009 17:58
Desi sunt fecioara si ar trebui sa fiu de partea majoritatii celor care au scris aici, trebuie sa recunosc cu capul plecat ca sentimentul de egoism ma incerca din ce in ce mai des in ultimul timp, dar asta numia datorita faptului ca pana acum am dat absolut totul si in relatiile de prietenie si in cele de iubire... insa inapoi nu s-a intors nici 10%.
Prietenii m-au dezamagit de nenumarate ori si in privinta banilor si in privinta confidentelor pe care le-am impartasit cu ei si in multe altele... Desi acum cativa ani imi tineam zilele de nastere cu asigurarea tuturor conditiilor si invitati cat mai multi, acum am ajuns in ipostaza de a nu mai fi sunata de acele persoane nici macar de ziua mea... poate nu m-am purtat cu ei asa cum ar fi asteptat sau poate pur si simplu li s-a parut ca merita un ospat gratuit. Cert este ca mi-am facut ordine intre prieteni si am invatat sa ii selectez si in functie de calitatea timpului petrecut cu ei, dar si in functie de loialitate... Acum sa imi spuna si mie cineva cu ce i-am gresit unei berbece, dupa ce eu m-am despartit de un barbat cu care am trait 2 ani jumatate, ea sa il invite, dupa doar cateva luni de la despartirea noastra sa ia un apartament impreuna in chirei.. eu afland asta de la el bineinteles, iar cand am intrebat-o si pe ea nu a negat... cum te poti purta cu o astefel de persoana decat dandu-i IGNORE? .. Acum ma barfeste si imi imparte toate intimitatile cu persoane pe care eu nici nu le cunosc...
Se spune ca suntem idiferente la barfe, dar nu e adevarat pentru ca prin natura noastra suntem sensibile si ne raneste si cea mai mica urma de ironie.. ca nu vrem noi sa o aratam e altceva..
Si daca ai langa tine o fecioara suparata si nu stii ce are.. probabil ca nici ea nu stie sa iti spuna care ii este exact notivul supararii.. pt ca noi ignoram si ignoram pana cand se umple paharul, iar atunci poti sa-mi fi si frate si sora ca pe tine il vars tot.
La nervi reactionam urat.. ma stiu pe mine.. nu im mai trebuie nimic decat sa arunc inapoi tot ce am primit negativ... o singura persoana a stiut cum sa ma tina in frau la nervi: m-a luat in brate si m-a strans tare si mi-a zis ca orice ar fi are sa imi fie alaturi.. a fost ok pana in momentul in care ''orice ar fi'' s-a spulberat, iar acum tine o alta in brate si ii sopteste probabil aceleasi lucruri la ureche...
Egoismul nu il avem in noi, ni-l formam pe baza dezamagirilo, rautatilor din jur si barfelori ... pentru ca noi avem o viata activa pe plan sentimental si de multe ori suntem vorbite pe la spate mai mult de rau decat de bine
In cee ace priveste pisalogia noastra cred ca momentul ei este doar atunci cand credem ca ceva trebuie facut, sau meritam ceva anume si atunci cerem si cerem.. poate nu prin vorbe neaparat, dar prin gesturi si fapte, iar daca nu primim incercam sa luam, iar daca nu reusim nici asta, atunci ne inchidem in noi si nu mai conteaza ce am simtit pentru persoana respectiva, nici macar nu mai conteaza daca primim ceea ce am dorit pentru ca cerebralitatea si mandria functioneaza mai mult decat sentimentele.

Sper ca m-au inteles cei care ne acuza de sentimnte nedemne pentru ca intr-un final toate in lumea asta isi au explicatie
corinuta2u
Postat pe 8 Iunie 2009 13:35
Mm DA!HMMM!Dar ce parere aveti ea fecioara si el fecioara la diferenta de zece ani?eu zic ca se inteleg ei cumva!nuuuuu?
lupul_alb
Postat pe 14 August 2009 13:32
De la: corinuta2u, la data 2009-06-08 13:35:16Desi sunt fecioara si ar trebui sa fiu de partea majoritatii celor care au scris aici, trebuie sa recunosc cu capul plecat ca sentimentul de egoism ma incerca din ce in ce mai des in ultimul timp, dar asta numia datorita faptului ca pana acum am dat absolut totul si in relatiile de prietenie si in cele de iubire... insa inapoi nu s-a intors nici 10%.
Prietenii m-au dezamagit de nenumarate ori si in privinta banilor si in privinta confidentelor pe care le-am impartasit cu ei si in multe altele... Desi acum cativa ani imi tineam zilele de nastere cu asigurarea tuturor conditiilor si invitati cat mai multi, acum am ajuns in ipostaza de a nu mai fi sunata de acele persoane nici macar de ziua mea... poate nu m-am purtat cu ei asa cum ar fi asteptat sau poate pur si simplu li s-a parut ca merita un ospat gratuit. Cert este ca mi-am facut ordine intre prieteni si am invatat sa ii selectez si in functie de calitatea timpului petrecut cu ei, dar si in functie de loialitate... Acum sa imi spuna si mie cineva cu ce i-am gresit unei berbece, dupa ce eu m-am despartit de un barbat cu care am trait 2 ani jumatate, ea sa il invite, dupa doar cateva luni de la despartirea noastra sa ia un apartament impreuna in chirei.. eu afland asta de la el bineinteles, iar cand am intrebat-o si pe ea nu a negat... cum te poti purta cu o astefel de persoana decat dandu-i IGNORE? .. Acum ma barfeste si imi imparte toate intimitatile cu persoane pe care eu nici nu le cunosc...
Se spune ca suntem idiferente la barfe, dar nu e adevarat pentru ca prin natura noastra suntem sensibile si ne raneste si cea mai mica urma de ironie.. ca nu vrem noi sa o aratam e altceva..
Si daca ai langa tine o fecioara suparata si nu stii ce are.. probabil ca nici ea nu stie sa iti spuna care ii este exact notivul supararii.. pt ca noi ignoram si ignoram pana cand se umple paharul, iar atunci poti sa-mi fi si frate si sora ca pe tine il vars tot.
La nervi reactionam urat.. ma stiu pe mine.. nu im mai trebuie nimic decat sa arunc inapoi tot ce am primit negativ... o singura persoana a stiut cum sa ma tina in frau la nervi: m-a luat in brate si m-a strans tare si mi-a zis ca orice ar fi are sa imi fie alaturi.. a fost ok pana in momentul in care ''orice ar fi'' s-a spulberat, iar acum tine o alta in brate si ii sopteste probabil aceleasi lucruri la ureche...
Egoismul nu il avem in noi, ni-l formam pe baza dezamagirilo, rautatilor din jur si barfelori ... pentru ca noi avem o viata activa pe plan sentimental si de multe ori suntem vorbite pe la spate mai mult de rau decat de bine
In cee ace priveste pisalogia noastra cred ca momentul ei este doar atunci cand credem ca ceva trebuie facut, sau meritam ceva anume si atunci cerem si cerem.. poate nu prin vorbe neaparat, dar prin gesturi si fapte, iar daca nu primim incercam sa luam, iar daca nu reusim nici asta, atunci ne inchidem in noi si nu mai conteaza ce am simtit pentru persoana respectiva, nici macar nu mai conteaza daca primim ceea ce am dorit pentru ca cerebralitatea si mandria functioneaza mai mult decat sentimentele.

Sper ca m-au inteles cei care ne acuza de sentimnte nedemne pentru ca intr-un final toate in lumea asta isi au explicatie


fecioarele the best


pacat ca nu ai dat de un tauras ca mine sunt topit dupa fecioare si a existat mereu o anumita afinitate intre fecioare si mine

mai cauta,nu te lasa ca cine stie de unde sare iep...taurasul tau
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 14 August 2009 13:37
Buna! Si eu sunt fecioara si ma regasesc cumva pe aici. Le-as accepta pe toate, dar ca sunem false nu. Mai tine si de caracterul si educatia fiecaruia. Si apoi, nici o zodie nu e lipsita de personaje negative. La fel si aici. Egoiste? Si mie mi s-a strigat asta de catre cei care nu-mi intelegeau problemele pe care le aveam intr-un moment de viata. Rele? Da, cu cei care vor sa ma calce in picioare, cu cei care ma tradeaza indiferent in ce mod, neiertatoare, nu ma mai uit inapoi.
Am invatat sa recunosc cand gresesc, a fost cam greu, recunosc.
Prieteni ? Cativa, dar buni. In toate zodiile si de foarte multi ani. Acei prieteni cu care te vezi si dupa ani si poti vorbi despre ceva ca si cum am fi vorbit ieri. Acei prieteni care atunci cand ne auzim ne cunoastem starea dupa primul cuvant, chiar daca radem. Nu ne mintim, nu ne ascundem. Nici bucuria,nici suferinta,nici umilinta. Si ne ajutam neconditionat in masura in care putem.
Nu dau sfaturi, imi spun parerea si nu mai judec pe nimeni. Pentru ca uneori o faceam.
Si nu mai ignor cu gandul ca ~trece~ nimic din partea nimanui. Am ignorat pana cand n-am mai putut respira, metaforic vorbind. Tot ce deranjeaza trebuie spus, trebuie discutat, de ambele parti. Daca tot ceea ce ne leaga e mai presus de toate acestea, atunci inseamna ca meritam sa ne avem unul pe celalalt.
Nu sunt pisaloaga,nu sunt invidioasa. Sufar foarte mult cand sunt ranita, chiar daca nu plang si nu arat asta. Am obiceiul sa rad in anumite situatii in care altii ar fi numai nervi si asta contrariaza. Dar dincolo de rasul meu...
Si, da, am puterea sa ma ridic, de fiecare data, cu zambet...
nadyuta
Postat pe 14 Septembrie 2009 13:51
bai eu am cunoscut persoane in fecioara de treaba...eu am ascendent in aceasta zodie...dar am gasit si naspa deci oamenii sunt diferiti!!!!si am prietene in fecioara destule!!!
kudika062191
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:09
vreau sa zic ca si eu sunt in zodia fecioara si m am identificat in multe trasaturi pe care le-ati scris despre zodia noastra..bineinteles ,in afara ca am fi false,egoiste sau pisaloage...stiu ca se zice despre zodia noastra, ca verbul care ne caracterizeaza ar fi a "a critica"..dar sincer nu sunt de acord..daca sunt critica..nu sunt cu cei din jur,ci cu mine insami..sunt o persoana sociabila si oriunde merg imi fac cunostinte sau chiar ajung sa-mi leg prietenii durabile..si tocmai ca accept persoana asa cum e..nu incerc sa o schimb...
sunt o persoana sincera si intr-o relatie ofer totul..insa daca observ ca nu stii sa apreciezi si-ti bati joc..nu imi mai trebuie aceea persoana in jurul meu..am un principiu..ti am oferit o sansa dar daca tu nu ai stiut sa profiti de ea,imi pare rau pe a doua nu o vei mai primi..Asa sunt eu,o data ce m-ai ranit nu pot sa trec peste..
Plang foarte rar,asta nu inseamna ca nu sufar..ba din contra..dar nu pot sa ma exteriorizez..tin in mine...pana la un momendat cand cedez dintr o prostie..si atunci cei din jur nu stiu ce am..
un lucru pe care as vrea sa-l schimb dar nu reusesc..ar fi sa incetez sa le fac la toti pe plac,intodeauna incerc sa nu dezamagesc..ma enerveaza ca pentru mine conteaza prea mult parerea celor din jur..
deseori sunt impulsiva.. daca cineva imi zice "hai la munte..",prima reactie e "ok",cand plecam"..dar dupa incep sa gandesc..sa analizez...si sunt in dilema apoi..sa merg sau nu..trebuie sa recunosc ca sunt nehotarata..ma gandesc daca e bine,am decizia corecta,mai intorc problema pe nu stiu cate parti..de ma doare pe mine capul..
poate suntem complicate pt unii,dar asta e din cauza ca gandim foarte mult,analizam fiecare lucru in parte..de teama sa nu gresim,sa nu dezamagim pe cei de langa noi...
kudika070420
Postat pe 23 Septembrie 2009 16:28
Sper sa nu te amagesti!Am fost casatorita 11 ani cu un berbec,si a fost un ..fiasco!Intr-o astfel de combinatie,intervine,plictiseala,lipsa de respect,indiferenta..fecioara si berbecul sunt cei mai incompatibili nativi,desi..la inceput ai senzatia ca este minunat....Eu sunt fecioara,si contrar parerilor unora,noi incercam sa facem tot posibilul ca relatia sa functioneze,iertam,suntem conciliante,speram,dar..pana cand?Mai ales cu un berbec bezmetic caruia zadarnic incerci sa-i explici ca,adeseori, nu este bine ce face,el continua si la final,de-abia,recunoaste ca a gresit,dar uneori poate fi prea tarziu...Eu,personal,ma saturasem de superficialitatea lui,de ipocrizia lui,de nevoia imperioasa de a placea tuturor(,capabil sa se dea peste cap pt prieteni,dar pt casa nu facea nimic),de modul lui de a-si cumpara sentimentele asa- zisilor prieteni(mergea in carciuma si dadea la toata lumea de baut,apoi ma intreba pe mine cum s-au terminat banii),de agresivitatea lui,de FELUL LUI DE A FI !!Pentru tine s-ar putea sa fie ok, cele care sufera,pentru ca sunt mult mai profunde,sunt fecioarele ,dar fereste-te de dispretul,de indiferenta fecioarei !




























































costa
Postat pe 23 Septembrie 2009 19:09
Eu sunt fecioara,21 septembrie '88. Nu sunt nici pisaloaga nici egoista,mi s-a spus ca cel mai mare defect al meu este ca sunt prea modesta.Recunosc cand gresesc,imi cer scuze chiar si atunci cand nu sunt eu neaparat cea care a gresit,las de la mine,sunt toleranta si intelegatoare.Imi place sa fiu alaturi de cei apropiati,nu sunt pretentioasa...mi s-a spus de fff multe ori ca sunt un om bun.Dar iata ca de aici pleaca majoritatea problemelor mele,prea sunt atenta cu toti,prea incerc sa tin echilibrul in jur,prea mult imi bat capu'cu problemele altora care nu-i asa sunt ca si cum ar fi ale mele,prea le duc eu pe toate fara ca macar sa mi se recunoasca meritul DE A-MI PASA...in fine,stiti si voi cum e.In rest,da sunt fff analitica,foarte atenta,foarte diplomata!,sincera,exagerat de corecta si de obiectiva,spun lucrurilor pe nume dar in asa fel incat sa se produca efectul scontat.Stiu sa lucrez cu oamenii, adica ma folosesc de atata tact si discretie incat cel in al carui caracter operez nici nu-si da seama de lucrul asta,bineinteles ca nu-si da seama nici ca acele modificari pozitive sunt efortul muncii mele. NU sunt mandra ca sunt fecioara pentru ca prea multe trebuie sa indur,de la faptul ca uneori gandesc atat de mult incat simt ca o sa innebunesc,pana la ceea ce ma enerveaza cel mai mult..ca nu putem si noi sa fim niste oameni obisnuiti,carora sa le pese numai de viata lor si atat,oameni care sa greseasca fara sa aiba prea multe procese de constiinta,oameni care reusesc in viata doar pt simplul fapt ca isi folosesc tot arsenalul din dotare(pozitiv si negativ)-noi in schimb il folosim doar pe cel pozitiv-...in fine oameni care sa traiasca viata lor nu si pe a altora.De prea multe ori am plans,in ascuns evident,pentru faptul ca nu reusesc sa ma fac inteleasa de cei din jur pt ca nu-i asa lumea acum a ajuns atat de rea incat nu isi mai poate imagina macar ca mai poate sa existe un specimen ca mine . Dragele mele,hai sa fim obiective si realiste asa cum suntem noi de obicei si sa recunoastem ca a fi fecioara este de cele mai multe ori o povara,o povara greu de dus. Ceea ce imi place la fecioara insa este farmecul aparte de care dam dovada,oamenii de multe ori am observat sunt atrasi parca magnetic de noi,si nu vb d.p.d.v fizic neaparat(sunt foarte multe cazuri in care sunt rugata pur si simlu sa zambesc),sun atrasi de pozitivismul nostru,de ceva aparte;imi mai place si ca intotdeauna pt sa tin capul sus,si pot sa fiu sigura pe mine,stiu ca o sa ma descurc. Astea si alte cateva lucruri reusesc sa ma consoleze pt faptul ca sunt sub aceasta zodie pe care de cele mai multe ori o urasc. Pana la urma ce sens mai au toate calitatile noastre...daca nu sunt obsevate de nimeni,si daca sunt ajungi sa fi privit ca un alien,si din pricina carora uneori te simti si tu,eu cel putin da,exclus! Va pup pe toate . Aaa,si ca o paranteza,in primul an de facultate am avut o colega tot in fecioara,numai ca era o fecioara negativa,era atat de rea,meschina,ii placea intriga,scandalul,mintea la nivel de s.f, facea rau celor din jur,era fff prefacuta...in fine inspira si expira rautate,cel mai rau om pe care l-am cun vreodata.Avea aceleasi trasaturi cu ale mele numai ca eu eram pozitiva si ea negativa. M-a obs imediat si a avut grija sa ma scoata imediat din concurenta,lucru pe care l-a si reusit pt ca daca in prima sesiune am avut celae mai bune rezultate,in urmatoarea le-am avut pe cele mai ;nu mai spun ca eram cu moralul la pamant,chiar intrasem intr-o depresie grava,ajunsesem sa cred ca sunt nebuna.Cu greu am reusit sa ma departez de ea...ffff greu dar cand am reusit devenisem mult mai puternica decat rautatea ei,si nu a mai avut niciun efect asupra mea. Am facut aceasta paranteza pentru a va arata cat de distructiva poate sa fie o fecioara atunci cand este rea.
kudika_26389
Postat pe 16 Ianuarie 2013 22:31
In general, cei mai multi oameni nu stiu sa-i aprecieze pe cei ce se sacrifica pe sine pentru binele altor oameni. Am trecut si eu prin experienta de a fi buna cu toata lumea si a-i ajuta pe toti, si am avut numai de pierdut.

Eu te sfatuiesc sa incepi sa te preocupi si de tine, nu numai de ceilalti. N-o sa-ti ridice nimeni statuie daca vei continua sa te sacrifici pe tine pentru binele lor.

Ajuta cu masura si doar pe cine merita. Si sa nu mai uiti niciodata de tine.
Viorica_Franziska
Postat pe 17 Ianuarie 2013 10:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un suflet trist... 11 De la: Lucia38 30 Iulie 2009 17:47
Ce parere aveti de relatia femeia capricorn si barbatul varsator 1 De la: kudika002534 15 Martie 2009 14:37
hey 1 De la: anduu 30 Iulie 2010 15:59
eu rac, el pesti 2 De la: kudika337034 6 Decembrie 2010 20:58
Relatia perfecta: Taur - Capricorn....(?!) 9 De la: deea_geo72 30 Martie 2010 18:46