Setari Cookie-uri

dragoste neconsumata

scumpy_me, iti spun un lucru important.Intotdeauna fa ce simti,asculta-ti inima ca sa nu ramai cu regrete.Asa n-o sa ai ce sa-ti reprosezi mai tarziu.Chiar daca risti,daca se intampla sa nu fie el The One, o sa treci peste,dar macar esti sigura si ai incercat sa afli.E pacat, viata e prea scurta incat sa ne permitem "luxul" de a trai cu regrete.
DeeaCatalina
Postat pe 11 Septembrie 2008 14:41
Dragostea nu trece pur si simplu...nu moare niciodata...iar viaþa nu se împlineºte prin uitarea suferinþei, ci prin zilnica transformare a mâhnirii în întelegere, a cruzimii în tandreþe ºi a amãrãciunii în dulceaþã.Deci in concluzie,trecerea timpului nu face ca sentimentele sa dispara,ci le transforma...
sweetpink
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:27
Still_MeG, mersi pt. sfat.La noi nu se pune problema de nepotrivire, pt ca el stie ce gandesc inainte de a spune, imi citeste gandurile,trairile.Suntem pe aceeasi lungime de unda,aproape identici de asta e al naibii de greu sa trec peste.
O sa ne reintalnim curand, nu ne-am mai vazut de 3 ani...sunt curioasa cum va fi...
DeeaCatalina
Postat pe 16 Septembrie 2008 11:00
De la: sweetpink, la data 2008-09-15 15:27:57Dragostea nu trece pur si simplu...nu moare niciodata...iar viaþa nu se împlineºte prin uitarea suferinþei, ci prin zilnica transformare a mâhnirii în întelegere, a cruzimii în tandreþe ºi a amãrãciunii în dulceaþã.Deci in concluzie,trecerea timpului nu face ca sentimentele sa dispara,ci le transforma...


sweetpink, daca sentimentele nu erau adevarate, intr-adevar se transformau, in indiferenta.dar in cazul meu,s-au transformat in ceva mai profund, sunt o parte din mine acum, n-am facut nimic special sa ajung in stadiul asta.
DeeaCatalina
Postat pe 16 Septembrie 2008 11:22
Nu am spus nimic de indiferenta,ci de intelegere...si de fapt nimic din ce am enumerat eu nu are o conotatie negativa,ci din contra...toate au profunzimea de care vorbesti!
sweetpink
Postat pe 16 Septembrie 2008 12:29
te-am inteles, doar am subliniat ca se puteau transforma si in altceva,ca putea fi ceva trecator asta daca nu erau adevarate.
DeeaCatalina
Postat pe 23 Septembrie 2008 13:18
dragoste neconsumata...am trecut si eu prin asa ceva sau....trec, nici eu nu stiu ce e de fapt.Totul a inceput acum 2 ani de revelion cand a inceput relatia noastra, a durat doar 3 luni si ceva ,pt ca distanta ne-a despartit.Acum dupa un an si ceva am inceput sa iesim din nou impreuna aproape in fiecare seara (de o luna), dar de data asta ca amici insa eu in acest timp nu lam uita si sunt la fel de indragostita de el ca si acum 2 ani.
aryani
Postat pe 25 Septembrie 2008 17:22
De la: aryani, la data 2008-09-25 17:22:40dragoste neconsumata...am trecut si eu prin asa ceva sau....trec, nici eu nu stiu ce e de fapt.Totul a inceput acum 2 ani de revelion cand a inceput relatia noastra, a durat doar 3 luni si ceva ,pt ca distanta ne-a despartit.Acum dupa un an si ceva am inceput sa iesim din nou impreuna aproape in fiecare seara (de o luna), dar de data asta ca amici insa eu in acest timp nu lam uita si sunt la fel de indragostita de el ca si acum 2 ani.


dar el?el cum te vede?doar ca pe o amica? poate e orgolios si nu vrea sa recunoasca faptul ca si el mai simte ceva...cum se comporta cu tine?
DeeaCatalina
Postat pe 29 Septembrie 2008 22:41
Nu stiu daca tine la mine sau nu. Dar cand ies cu el e la fel ca si cand eram impreuna numai ca acum nu ne tinem de mana si nici nu ne sarutam decat cate un pupic pe odraz cand vine si cand pleaca.
aryani
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:16
ce aiurea, posibil sa ma astepte si pe mine ceea ce traiesti tu.eu tin f mult la el,dar deocamdata nu ne-am mai vazut de atatia ani,iar cand o sa ne vedem...mi-e frica...sa imi dau seama ca tot ce a fost a trecut..ma refer din partea lui..offf ce grea e dragostea asta..
DeeaCatalina
Postat pe 2 Octombrie 2008 22:10
DeeaCatalina, eu ma bucur mult pentru tine. Sper sa pleci si sa fiti impreuna, iar daca nu e sa fiti impreuna macar sa te convingi ca desi te intelege perfect nu e sufletul tau pereche. DAR, eu sper sa fie bine, am sperante mari, mai ales daca te ajuta sa mergi in state. Eu am avut norocul sa castig la loterie, acum 3 ani, dar nu am mai plecat, pentru ca nu am vrut sa "distrungem" imaginea aceea perfecta pe care fiecare dintre noi ne-o formasem cu privire la celalalt. Catva timp m-am gandit sa plec totusi in state, chiar daca nu pentru a fi cu el, dar eu am dorit sa obtin o viza pentru state pentru a fi cu el, si am castigat-o din prima, si am crezut ca e destinul :) era el, dar era ca sa ma faca sa inteleg ca desi il iubesc, si ma iubeste doar atat va fi. Nu am plecat, pentru ca mi-am dorit sa nu mai influentez destinul, daca e sa fim vreodata impreuna nu voi fi eu care sa incerce sa scurteze distanta si nici el. Nu vreau sa crezi ca acel moment a fost o abdicare din partea mea, sau ca vroiam sa vina el sa ma ia din tara, sau sa se intoarca in tara pentru a fi cu mine, nu, acela a fost momentul in care a triumfat ratiunea asupra a ceea ce eu credeam ca mai exista, si chiar in cantitate mai mare. Acum nu mai sunt in tara, si sunt foarte fericita alaturi de actualul meu iubit :) Ma mai gandesc cateodata cum ar fi fost daca foloseam acea sansa si as fi incercat sa fiu impreuna cu "proaspatul american" , dar de fiecare data imi aduc aminte de ceea ce spunea un foarte bun prieten comun, "nu ti-ar mai fi placut atunci, iar acum si mai putin, pentru ca v-ati schimbat prea mult amandoi". Omul cat traieste se schimba in functie de oamenii din jur, de societatea din jur. Singurul meu sfat pentru tine, este sa pleci pentru ca daca te ajuta inseamna ca te vrea acolo, dar nu pleca cu ideea ca te vrea cum il vrei tu pe el, si nu te astepta sa se comporte cum iti aduci aminte, ia totul de la inceput, ca si cum atunci cand o sa il revezi il vezi pentru prima oara. Good luck! si BAFTA in US of A . Pupici
AlinaAD
Postat pe 7 Octombrie 2008 17:39
Alina, multumesc mult de sfaturi.Nu cred ca ma vrea acolo,nu cred ca ar mai vrea ceva cu mine,m-am resemnat demult.Dar ceea ce simt pt el e o dragoste neconditionata, vreau sa ii fie bine.Cand imi spune ca are probleme,chiar ma rog pt el la biserica sa il ajute Dumnezeu,bineinteles el nu stie nimic de dragostea asta.
Dar n-am inteles ceva.Ai castigat la loterie si nu te-ai dus in America din cauza lui?asta nu inteleg...cum adica nu te-ai dus ca sa nu fortezi ceva?sa fortezi ce?
Eu nu am vrut sa ii cer lui ajutorul,dar am fost fortata de imprejurari,n-am avut o persoana de incredere la care sa apelez,si cand mi-am dat seama ca trebuie sa ii cer lui ajutorul am avut un soc,am plans de nervi, dar am facut-o.El a fost foarte saritor,e un baiat minunat.
Nu astept sa se intample ceva intre noi,pt ca simtind o dragoste neconditionata n-am nici un fel de asteptari.Mersi inca o data, te pup si sa fii fericita.
DeeaCatalina
Postat pe 7 Octombrie 2008 20:35
"Eu am avut norocul sa castig la loterie, acum 3 ani, dar nu am mai plecat, pentru ca nu am vrut sa "distrungem" imaginea aceea perfecta pe care fiecare dintre noi ne-o formasem cu privire la celalalt."

fraza asta chiar nu o inteleg,unde e logica?????nu ai avut curaj sa pleci?sau el ti-a zis ca e mai bine sa nu mergi? daca spui ca aveai o "imagine perfecta" despre el,inseamna ca nu il cunosteai indeajuns, caci nu exista oameni perfecti. fiecare are si calitati si defecte, eu nu am o imagine perfecta despre el, am o iamgine reala, un om cu bune si cu rele, uneori puternic,alteori slab,uneori orgolios,alteori sensibil...uneori un copil...ca pana la urma nici un barbat nu se maturizeaza complet..toti sunt niste copii in sinea lor un om curajos,alteori temator...
nu e perfect,dar nu ma deranjeaza defectele lui,chiar mi se par dragute
mda..asta o fi iubirea adevarata
DeeaCatalina
Postat pe 7 Octombrie 2008 21:02
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 02:29
peste o luna ne revedem, tineti-mi pumnii
DeeaCatalina
Postat pe 28 Ianuarie 2009 01:50
Asemenea exemple,cu iubiri...neintelese de altii si prea intelese de cei implicati,se intalnesc frecvent.Cei doi din poveste...se retrag usor..din lipsa de conditii.
Looloo
Postat pe 7 Februarie 2009 11:42
De la: simodela, la data 2009-02-07 11:42:59 Asemenea exemple,cu iubiri...neintelese de altii si prea intelese de cei implicati,se intalnesc frecvent.Cei doi din poveste...se retrag usor..din lipsa de conditii.

unde se retrag?
DeeaCatalina
Postat pe 7 Februarie 2009 16:18
se consuma si dragostea aia odata...daca vrei:D si nu te mai gandesti la el!si eu am trecut prin asa ceva,dar am resuti (cu greu)sa-l uit

Postat pe 7 Februarie 2009 22:42
De la: p_monicaa, la data 2009-02-07 22:42:59se consuma si dragostea aia odata...daca vrei:D si nu te mai gandesti la el!si eu am trecut prin asa ceva,dar am resuti (cu greu)sa-l uit

inseamna ca a fost altceva, eu am simtit din prima clipa in care l-am cunoscut ca e sufletul meu pereche, si el la fel, doar ca nu am constientizat, dar acum vom fi impreuna pt totdeauna.nimic nu e intamplator!
DeeaCatalina
Postat pe 8 Februarie 2009 00:12
ma bucur atunci foarte mult pentru tine..acuma sti cum e,depinde si de persoana,eu am incercat si chiar am vrut sa il uit,poate ca nu chiar am reusit,dar nu mai e ca inainte!
piticutzzaaa
Postat pe 16 Februarie 2009 21:56
draga deea te inteleg foarte bine...pot spune ca atunci cand am citit randurile tale am simtit ca sunt scrise de mine...te inteleg perfect, dar e atat de greu si suferi atat de mult ....eu una nu stiu daca merita....m-am saturat de atata suferinta...daca vrei sa vb mai mult lasa-mi id-ul tau de mess..te pup
cecilia_136
Postat pe 17 Februarie 2009 13:18
Da, si eu am trecut prin asta, am tinut legatura 4 ani si ca din senin mi s-a oferit sansa sa merg si eu in tara unde e el. Dar ajunsa acolo am ramas tot prieteni si confidenti, si intr-un tarziu mi-a spus ca nu ma poate vedea mai mult decat o prietena. Deci, te rog ai grija, motivele pentru care mergi acolo sa fie ceva mai multe decat el.
DayC
Postat pe 17 Februarie 2009 13:56
Ma bucur nespus ca am gasit topicul asta si ca nu ma gasesc singura intr-o lume nebuna.Si eu sufar din pricina unei "iubiri neconsumate" si cred ca nu exista femeie pe lumea asta sa se uite inapoi si sa-si puna intrebari cu privire la fostele relatii..cum ar fi fost? oare m-ar fi tratat mai frumos, oare as fi fost mai fericita? La fel si eu ma uit in spate si regasesc omul potrivit, rational, increzator, sustinator, puternic,...insa nu el reprezinta dureea mea, ci altcienva ce a urmat.ne-am intalnit, ne-am cunoscut, ne-am iubit, a fost mai ceva ca un vis, insa s-a finalizat in momentul in care distanta si diferenta de cultura au intervenit intre noi. Am fost obisnuita sa roiasca masculii in jurul meu, iar eu sa-i ignor, de data aceasta totul e diferit, sunt terminata psihic si fizic datorita unei iubiri dureroase. As face orice sa intorc sentimentele, timpul, sa ne deschidem sufletele ... Doare si doare tare... Nu cred ca pot trece peste asta prea curand, nu exista "pansament" pt rana mea, nu imi pot lua mintea de la el, nu pot privi spre alt barbat decat comparandu-l cu omul pe care il iubesc. Nu pot accepta idea ca nu se poate face nimic pt ca doua suflete ce se iubesc sa fie alaturate.
QUEEN_ANNE
Postat pe 17 Februarie 2009 16:19
imi plac tare mult discutiile voastre si as vrea sa va povestesc ceva , daca aveti rabdare cititi, daca nu... Acum cativa ani, am cunoscut un baiat. eram in generala, a aterizat pur si simplu la noi in clasa si incet, incet a inceput sa imi placa de el. Era ceva ce nu puteam controla. nu a fost niciodata nimic intre noi, nici macar un sarut, sau ... si mi-as fi dorit, dar firea mea extrem de timida m-a impiedicat sa fac mai multe. Acum dupa 10 ani, tocmai mi-a devenit coleg de servici si lucrurile nu sunt simple deloc. dupa ani intregi in care nu ne-am vazut, am descoperit ca baiatul blondut, din a treia banca de la geam inca ma atrage. baiatul care intre timp si-a format o familie si eu la fel. Concluzia, dragostea neconsumata arde mocnit ani intregi!!!!!!!
Allys1986
Postat pe 17 Februarie 2009 21:01


3 mesaje
Membru din: 12/02/2009
Postat pe: 17 Februarie 2009, ora 21:01 Raporteaza abuz Citeaza Raspunde

imi plac tare mult discutiile voastre si as vrea sa va povestesc ceva , daca aveti rabdare cititi, daca nu... Acum cativa ani, am cunoscut un baiat. eram in generala, a aterizat pur si simplu la noi in clasa si incet, incet a inceput sa imi placa de el. Era ceva ce nu puteam controla. nu a fost niciodata nimic intre noi, nici macar un sarut, sau ... si mi-as fi dorit, dar firea mea extrem de timida m-a impiedicat sa fac mai multe. Acum dupa 10 ani, tocmai mi-a devenit coleg de servici si lucrurile nu sunt simple deloc. dupa ani intregi in care nu ne-am vazut, am descoperit ca baiatul blondut, din a treia banca de la geam inca ma atrage. baiatul care intre timp si-a format o familie si eu la fel. Concluzia, dragostea neconsumata arde mocnit ani intregi!!!!!!!
La fel am patit si eu in sensul ca el incerca pe atunci sa-mi arate ca i-ar placea sa fiu cu el in timp ce eu i-l priveam ca un simplu amic......ei bine peste vreo 7 ani eram din nou fata in fata; acum i-l vroiam eu insa el tocmai urma ca in 2 saptamani sa se insoare........ce mai e si viatza asta. Asa cum zicea cineva pe un topic asemanator: Realitaea e mai interesanta decat : ...si au trait fericiti pana la adanci batranetzi!
rox_rbz
Postat pe 17 Februarie 2009 22:57
Deea Catalina si Qeen Anne ,nu sunteti singure.....sunt multe persoane care , undeva ,in adancul sufletului ,pastreaza o iubire veche , trecuta , care ,din cand in cand le readuce un moment , o clipa chiar,dintr-o alta viata parca, care nu are nimic din cea actuala.Voi sunteti f. tinere , cu o viata inainte , aveti cartea vietii cu o multime de pagini goale ,fara capitole.....Dar iubirea e iubire....nu cunoaste limita de varsta , spatiu , timp , pregatire , situatie financiara ,stare civila....Se intampla si atat ! Este clar ca si eu , la randul meu am trecut prin asta ,desi , "unii " ar spune ca povesti de acestea romantice nu se mai intampla dupa 30 de ani......Da , si eu port in sufletul meu ....cenusa unei iubiri trecute....pe care nu am avut curajul sa o...prind si sa o tin bine ,atunci cand pur si simplu...m-a invaluit...... Mi-am rupt inima in mii de farame , preferand sa raman / considarand ca asa trebuie , sotie si mama. Chiar daca am realizat ca de-abia atunci ,cunosteam dragostea si ....ca eram iubita , chiar daca intr-un mod ciudat , de-abia atunci parca a inceput viata mea....Chiar daca am avut cele mai bune performante profesionale si ma simteam foarte puternica si sigura de mine.....eeiii....bine...am renuntat ,pentru binele tuturor si pentru ca nu am vrut sa stric o familie frumoasa......Daca a meritat ? Nu voi raspunde.....dar ma simt datoare sa va spun ca au trecut....8 ani ...da o p t ,si inca mi se intampla sa-l visez...sa retraiesc acele momente care mi-au schimbat intreaga mea existenta.......Pare ireala povestea aceasta , dar....nu este o poveste ,asa cum eu nu sunt o fetita ci o femeie.....Va doresc tuturor sa va gasiti fericirea !
libra66
Postat pe 18 Februarie 2009 10:49
intortocheate sunt caile domnului , insa eu cred ca lucrurile se intampla cu un anumit scop si traiesc cu speranta ca tot raul merge spre bine, asa ca sa fim fericiti orice s-ar intampla!!!!!!!!!
Allys1986
Postat pe 18 Februarie 2009 17:21
De la: DayC, la data 2009-02-17 13:56:11Da, si eu am trecut prin asta, am tinut legatura 4 ani si ca din senin mi s-a oferit sansa sa merg si eu in tara unde e el. Dar ajunsa acolo am ramas tot prieteni si confidenti, si intr-un tarziu mi-a spus ca nu ma poate vedea mai mult decat o prietena. Deci, te rog ai grija, motivele pentru care mergi acolo sa fie ceva mai multe decat el.

motivele sunt ca ma duc sa incep o viata noua acolo, dar lucrurile mi-au scapat de sub control si am ajuns sa ma duc exact langa el.dar sunt convinsa ca orice va fi, va fi bine.
DeeaCatalina
Postat pe 21 Februarie 2009 11:12
Oricum, nu am situat in categoria buna dragostea asta, nu e vorba de o dragoste neconsumata, ci doar de o dragoste adevarata si atat. Pentru ca nu simt nevoia sa fiu fizic prezenta langa el, nu mi-e dor de el, il iubesc si atat, si restul chiar nu mai conteaza. Eu una ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa cunosc ce inseamna dragostea adevarata, lipsita de orice conditii
DeeaCatalina
Postat pe 21 Februarie 2009 11:33
nu vreaus a iti spulber visele:)) dar dragutzo, cine ar sta cu tine?
ori 'norocosul' care a dat d tine bine a facut k te`a lasat vazand cu cine are de`aface..cu ce tzatza, care numai ed telenovele stie:)) nu k ti`as vrea raul, insa... sa fim seriose cine s`ar incurca cu tine??
dyen0o0tsZsa
Postat pe 1 Februarie 2010 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Frica de a cunoaste parintii iubitului?EXISTA ANTIDOT?! 12 De la: wolfy 28 Mai 2010 23:35
Nu inteleg de ce mai vrea sa continuam. 5 De la: mimien 11 Februarie 2014 11:58
Am nevoie de un sfat !! 3 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:40
Cum sa ii fac sa inteleaga??? 15 De la: kudika06 2 Noiembrie 2010 19:58
:( 48 De la: scorpio67 29 Ianuarie 2011 09:44