Setari Cookie-uri

Poate exista prietenie barbat femeie

De la: gennu83, la data 2010-11-09 15:40:53ne cunoastem de cel putin 6 ani,fiind colegi de facultate si de masterat,cu trecerea timpului am devenit poate cei mai buni prieteni,ne intalneam,povesteam eram confidentul unul altuia.dupa 5 ani ceva s-a schimbat,ne-am privit cu alti ochii,nu mai eram prieteni,am devenit barbat si femeie,am avut o relatie de aproape 6 luni,i-am cerut sa se casatoresca cu mine,a fost de acord inainte ea facand planuri de casatorie,doream o nunta organizata de noi.Doar dupa o saptamna de cand a acceptat cerea mea,m-am petrecut de ziua unui coleg de munca,nu mai mult ca de obicei,lucru care a deranjat-o,spunandu-mi ca totul s-a terminat.Cu trecerea timpului ne-am mai intalnit,ne-am si apropiat crezand ca totul va fi din nou bine.Dupa un eveniment nefast,moartea mamei unei colege de facultate si o buna prietena cu amandoi,fiind impreuna la inmormantare ne-am apropiat din nou.Dupa inmormantare in drum ce o conduceam spre casa mi-a propus sa mergem la un suc.Am povestit,i-am spus ce simt ca inca o iubesc foarte mult etc. ea zicand ca are mult de lucru,nu are timp de o relatie,de un barbat in viata ei,dar de Craciun poate o sa-l petrecem impreuna ca si ea tine la mine,ca ne vom mai intalni,ca vom ramane prieteni buni.La o saptamana am sunat-o fiind weekend,sa ne intalnim sa mai uite lucrul sa se destinda,fara prea mari retinei mi-a spus ca si-a gasit pe cineva.SPUNE-MI TE ROG MAI POTI FI PRIETEN,CU CINEVA DUPA CE A ZIS SI CUM S-A COMPORTAT TE ROG DA-MI UN RASPUNS
Gennu , omule asta-i viata...se mai intampla si din astea...
Stii zicala...orice sut in dos e un pas inainte...
The_Exile
Postat pe 9 Noiembrie 2010 19:34
Salut! Eu sunt de parere ca poate exista strict o relatie de prietenie intre un barbat si o femeie, si spun asta din propria experienta . My bff e un baiat; ne cunoastem din clasa 1 ( acum suntem anul 1). Intr-adevar... nu suntem prieteni f buni din clasa 1, dar... Am inceput sa ne intelegem bine din clasa a7a. Dupa ce am terminat scoala generala, am pierdut pt putin timp legatura (pentru ca am intrat la licee diferite). Am reluat la sfarsitul clasei a9a si de atunci, pana in prezent, suntem cei mai buni prieteni. Multi dintre prietenii nostrii credeau ca avem ceva mai mult decat o relatie de prietenie, si chiar ne indemnau sa facem asta, dar nu . Altii m-au intrebat cum de nu m-am plictisit sa ma vad (aproape) zilnic cu el... Ce avem noi de vorbit :)). Nu stiu ce sa raspund la ultima intrebare.. mereu se iveste cate ceva, mereu avem ceva nou (sau nu) de discutat. Poate ca si caracterele noastre diferite ne facem sa ne intelegem atat de bine
So... se poate
l00ney
Postat pe 9 Noiembrie 2010 19:53
Eu cred ca exista prietenie..dar depinde foarte multe de persoanele implicate in acest fel de prietenie si de conditiile in care se afla.Daca exista sau nu atractie fizica intre ei,daca au preocupari comune sau daca impart aceleasi principii.Eu am fost impreuna cu un baiat 2 ani si jumatate,a fost primul meu prieten adevarat,primul cu care am facut toate,am fost prieteni si iubiti,ne-am invatat unul pe altul sa iubim,am impartit clipe unice si minunate in tot timpul asta si totusi la un momendat a venit si despartirea.Timp da un an si ceva ne-am vazut de cateva ori din intamplare si destinul a facut ca sa fie prieten cu prietenul meu actual(pe care l-am cunoscut datorita lui:)Am ajuns sa fim toti 3 prieteni buni...fostul are prietena lui cu care ma inteleg foarte bine,iar actualul se intelege ok cu fostul...iar eu sunt prietena si cu fostul la fel ca si cum asi fi fost si daca nu aveam un trecut impreuna...momentan locuiesc impreuna cu fostul meu prieten si cu un alt baiat intr-un apartament cu 3 camere ,am camera mea,dar il am si pe el in preajma mea aproape tot timpul si suntem la fel de degajati unu in prezenta celuilalt si ne simtim bine fara nici un alt sentiment ciudat...suntem pur si simplu prieteni.Dar asta ar putea sa fie si din cauza faptului ca ne-am consumat deja sentimentul de dragoste care putea sa apara intre noi...si ne-a ramas o prietenie frumoasa si sincera,care nu cere nimic si nu asteapta nimic...
Mary_86
Postat pe 9 Noiembrie 2010 19:59
eu cred in prietenia dintre un barbat si o femeie,am un prieten extraordinar de bun ca argument in sensul asta si ne intelegem foarte bine si discutam chiar probleme de natura sentimenatala si nici unu din noi cu siguranta nu are niciun inteles.El de exemplu a fost prietenul celei mai bune prietene a mele, noi doua ne-am certat, ei doi s-au certat ,dar noi am ramas prieteni foarte buni .E un om extraordinar cum rar se gaseste sincer va doresc sa intalniti si voi asa un om si sa-l aveti ca prieten ma cunoaste extrem de bine chiar si chiar e singura persoana in fata careia chiar daca vreau nu ma pot ascunde stie ce simt fara sa ma intreba si stie uneori chiar sa exprime in cuvintee ceea ce simt eu chiar daca nu am vorbit foarte mult despre acel subiect,e grozav sa ai pe cineva care te intelege chiar si atunci and tu nu intelegi ce e cu tine.
georgiana11
Postat pe 10 Noiembrie 2010 21:06
EU ZIC CA POATE EXISTA DAR DEPINDE DE PERSOANE....PROPORTIA E RELATIV MICA SI DACA EXISTA SANT UNICE ACESTE RELATII
bluebelly
Postat pe 21 Februarie 2011 18:53
ar putea, dar intotdeauna barbatul vrea mai mult si-atunci se strica relatia.
parerea mea...
Lucia38
Postat pe 21 Februarie 2011 18:57
De la: Lucia38, la data 2011-02-21 18:57:30ar putea, dar intotdeauna barbatul vrea mai mult si-atunci se strica relatia.
parerea mea...


oh mai lasa ma. tot barbatul. daca el arata bine, sigur o sa vrea o ea mai mult. la sf zilei suntem doar oameni, toti si inainte de toate e instinctul.
rockk
Postat pe 21 Februarie 2011 19:01
De la: rockk, la data 2011-02-21 19:01:32
De la: Lucia38, la data 2011-02-21 18:57:30ar putea, dar intotdeauna barbatul vrea mai mult si-atunci se strica relatia.
parerea mea...


oh mai lasa ma. tot barbatul. daca el arata bine, sigur o sa vrea o ea mai mult. la sf zilei suntem doar oameni, toti si inainte de toate e instinctul.

eu cred ca prea multa gandire strica!
pickard
Postat pe 21 Februarie 2011 19:31
Eu una sunt de parere ca acest gen de prietenie se tine doar daca exista un interes din partea unuia dintre personaje .. O iubire ascunsa .. o dorinta ... niste sentimente pe care unul dintre ei nu si le poate exprima ...
MadaCrisu
Postat pe 21 Februarie 2011 22:37
De la: MadaCrisu, la data 2011-02-21 22:37:35Eu una sunt de parere ca acest gen de prietenie se tine doar daca exista un interes din partea unuia dintre personaje .. O iubire ascunsa .. o dorinta ... niste sentimente pe care unul dintre ei nu si le poate exprima ...


de ce sa nu si le poata exprima?! omul este un animal inteligent dotat cu ratiune si intelege alt om ii este prieten sau are alte ganduri
pe de alta parte orice om are diferite sentimente fatza de prieteni si dorinte uneori acestea pot fi retinute, ascunse,sau reprimate din motive morale daca prietenia este intre oameni casatoriti sau au varste diferite.
dar intr-o relatie de prietenie este posibil orice daca e adevarata de unde si vorba ca *prietenul la nevoie se cunoaste* si nevoi sunt multe, de la nevoia de a bea o cafea pana nevoia de a-ti da viata pentru prieten de aceea eu am putini PRIETENI ,restul sunt **prieteni**
pickard
Postat pe 23 Februarie 2011 06:37
De la: rockk, la data 2011-02-21 19:01:32
De la: Lucia38, la data 2011-02-21 18:57:30ar putea, dar intotdeauna barbatul vrea mai mult si-atunci se strica relatia.
parerea mea...


oh mai lasa ma. tot barbatul. daca el arata bine, sigur o sa vrea o ea mai mult. la sf zilei suntem doar oameni, toti si inainte de toate e instinctul.

De acord cu tine. Sa presupunem ca un el si o ea sunt amici. La un moment dat exista o atractie sexuala intre ei, incearca, probeaza, isi dau seama ca nu exista acea chimie si renunta sa mai faca sex. Asta inseamna si sfarsitul unei prietenii? Ma indoiesc ca nu pot continua relatia la modul platonic.
Lucia38
Postat pe 25 Februarie 2011 09:49
De la: Lucia38, la data 2011-02-25 09:49:24
De la: rockk, la data 2011-02-21 19:01:32
De la: Lucia38, la data 2011-02-21 18:57:30ar putea, dar intotdeauna barbatul vrea mai mult si-atunci se strica relatia.
parerea mea...


oh mai lasa ma. tot barbatul. daca el arata bine, sigur o sa vrea o ea mai mult. la sf zilei suntem doar oameni, toti si inainte de toate e instinctul.

De acord cu tine. Sa presupunem ca un el si o ea sunt amici. La un moment dat exista o atractie sexuala intre ei, incearca, probeaza, isi dau seama ca nu exista acea chimie si renunta sa mai faca sex. Asta inseamna si sfarsitul unei prietenii? Ma indoiesc ca nu pot continua relatia la modul platonic.


poate da, poate nu...depinde cat de mult i-a afectat experienta negativa traita...

mai rar relatii platonice, dar nu imposibil....
contesina
Postat pe 28 Februarie 2011 18:08
De la: Lucia38, la data 2011-02-25 09:49:24
De la: rockk, la data 2011-02-21 19:01:32
De la: Lucia38, la data 2011-02-21 18:57:30ar putea, dar intotdeauna barbatul vrea mai mult si-atunci se strica relatia.
parerea mea...


oh mai lasa ma. tot barbatul. daca el arata bine, sigur o sa vrea o ea mai mult. la sf zilei suntem doar oameni, toti si inainte de toate e instinctul.

De acord cu tine. Sa presupunem ca un el si o ea sunt amici. La un moment dat exista o atractie sexuala intre ei, incearca, probeaza, isi dau seama ca nu exista acea chimie si renunta sa mai faca sex. Asta inseamna si sfarsitul unei prietenii? Ma indoiesc ca nu pot continua relatia la modul platonic.


un barbat intotdeauna va observa cum arata o femeie, oricine ar fi femeia respectiva. iar la o femeie, ne atrage nu numai cum arata, ci si cat de interesant e si cum se comporta. ori, la un moment dat sigur vei sari calul sau tu sau ea. insa, chiar daca nu e asa, crezi ca o femeie e in stare sa fie prieten/amica cu un barbat si sa fie tratat de acel barbat cum trateaza acel barbat orice prieten? sinceritate in mai toate? o femeie trebuie sa se simta dorita la randul ei din cate am obs, cu cat o tratezi mai cu indiferenta cu atat mai mult trage spre tine. ba mai mult, am fost extraordinar de rau cu cineva, si cu atat mai mult batea in cealalta directie. cazuri concret, nu presupuneri.
si ceva ciudat, daca consideri pers respectiva interesanta, te simti bine cu pers respectiva, razi, etc, de ce ati ramane doar prieteni? intotdeauna va fi unul care va sari gardul, se va ntampla ceva, si prietenia/amicitia se va strica.

deci nu, prietenie reala, cu parere de rau, nu exista si nu poate exista intre o femeie si un barbat. amicitie, da, te mai intalnesti, mai vb, te simti bine, dar o prietenie adevarata, care sa dureze ani de zile, sa vb cu cartile pe fata, complet sincer, daca nu toata viata (cum consider eu o prietenie reala/cel mai bun prieten, etc) intre sexe opuse, macar cativa ani, nu , chiar nu vad si nici n am auzit.
rockk
Postat pe 28 Februarie 2011 18:21
buna seara, interesant subiectul. am un prieten fff bun, caruia ma confesez, ii spun totul, imi zice totul si nu a sarit nici unul din noi calul pana acum, si ne stim de 4 ani, om ca el nu am mai intalnit si nici nu cred ca voi mai intalni.
mari_utzah
Postat pe 25 Noiembrie 2012 21:32
De la: rockk, la data 2011-02-28 18:21:25
De la: Lucia38, la data 2011-02-25 09:49:24
De la: rockk, la data 2011-02-21 19:01:32
De la: Lucia38, la data 2011-02-21 18:57:30ar putea, dar intotdeauna barbatul vrea mai mult si-atunci se strica relatia.
parerea mea...


oh mai lasa ma. tot barbatul. daca el arata bine, sigur o sa vrea o ea mai mult. la sf zilei suntem doar oameni, toti si inainte de toate e instinctul.

De acord cu tine. Sa presupunem ca un el si o ea sunt amici. La un moment dat exista o atractie sexuala intre ei, incearca, probeaza, isi dau seama ca nu exista acea chimie si renunta sa mai faca sex. Asta inseamna si sfarsitul unei prietenii? Ma indoiesc ca nu pot continua relatia la modul platonic.


un barbat intotdeauna va observa cum arata o femeie, oricine ar fi femeia respectiva. iar la o femeie, ne atrage nu numai cum arata, ci si cat de interesant e si cum se comporta. ori, la un moment dat sigur vei sari calul sau tu sau ea. insa, chiar daca nu e asa, crezi ca o femeie e in stare sa fie prieten/amica cu un barbat si sa fie tratat de acel barbat cum trateaza acel barbat orice prieten? sinceritate in mai toate? o femeie trebuie sa se simta dorita la randul ei din cate am obs, cu cat o tratezi mai cu indiferenta cu atat mai mult trage spre tine. ba mai mult, am fost extraordinar de rau cu cineva, si cu atat mai mult batea in cealalta directie. cazuri concret, nu presupuneri.
si ceva ciudat, daca consideri pers respectiva interesanta, te simti bine cu pers respectiva, razi, etc, de ce ati ramane doar prieteni? intotdeauna va fi unul care va sari gardul, se va ntampla ceva, si prietenia/amicitia se va strica.

deci nu, prietenie reala, cu parere de rau, nu exista si nu poate exista intre o femeie si un barbat. amicitie, da, te mai intalnesti, mai vb, te simti bine, dar o prietenie adevarata, care sa dureze ani de zile, sa vb cu cartile pe fata, complet sincer, daca nu toata viata (cum consider eu o prietenie reala/cel mai bun prieten, etc) intre sexe opuse, macar cativa ani, nu , chiar nu vad si nici n am auzit.




Nu te-am vãzut de un secol. Bine cã m-am uitat înainte sã închid.
Rebekka_
Postat pe 25 Noiembrie 2012 21:38
On topic :Da, exista prietenie neinteresata si neconditionata ...conditionata poate de bunele intentii care stau la baza acestei prietenii! Sunt rare, dar exista!
rondina
Postat pe 26 Noiembrie 2012 13:01
Chiar exista ,si intotdeauna un barbat va fi un mai bun prieten decat o femeie
Piscolinoo
Postat pe 26 Noiembrie 2012 13:06
multumim :)
mari_utzah
Postat pe 26 Noiembrie 2012 15:20
De la: kudika_10817, la data 2012-11-26 12:40:01
De la: mari_utzah, la data 2012-11-25 21:32:57buna seara, interesant subiectul. am un prieten fff bun, caruia ma confesez, ii spun totul, imi zice totul si nu a sarit nici unul din noi calul pana acum, si ne stim de 4 ani, om ca el nu am mai intalnit si nici nu cred ca voi mai intalni.


Bravo voua, sunteti printre putinele cazuri de prietenie dezinteresata intre un barbat si o femeie.


multumim:)
mari_utzah
Postat pe 26 Noiembrie 2012 15:21
De la: Piscolinoo, la data 2012-11-26 13:06:53Chiar exista ,si intotdeauna un barbat va fi un mai bun prieten decat o femeie



Asta cam asa e. Nu degeaba se zice ca unde-s doua femei, una e-n plus
Micaell
Postat pe 27 Noiembrie 2012 08:39


Da,este posibila o astfel de prietenie si care este bazata numai pe iubirea prieteneasca pura,fara substraturi de natura sexuala!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Noiembrie 2012 08:58
De la: Micaell, la data 2012-11-27 08:39:42
De la: Piscolinoo, la data 2012-11-26 13:06:53Chiar exista ,si intotdeauna un barbat va fi un mai bun prieten decat o femeie



Asta cam asa e. Nu degeaba se zice ca unde-s doua femei, una e-n plus


Buna asta!
Viorica_Franziska
Postat pe 27 Noiembrie 2012 09:07
Eu una ti-as raspunde...dar nu am inteles nimic. Este interesant subiectul tau, dar e vb de prietenie intre cine si cine?
www.relatiidecuplu.com
kudika109274
Postat pe 10 Decembrie 2012 18:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prieteni cu beneficii... 48 De la: geo_refinantat 10 Mai 2011 18:22
relatii;viata.tampenii 11 De la: iulia069834 14 Aprilie 2010 20:01
As dori si eu pareri despre scurta mea descriere... 3 De la: bebambina 8 August 2009 22:30
Cuplul intre ideal si realitate! 18 De la: SweetHappyButterfly 27 Februarie 2009 19:55
NU ma vrea in preajma lui prea des..de ce? 66 De la: ctwmn 10 August 2009 11:17