Setari Cookie-uri

Poate exista prietenie barbat femeie

Eu cred ca poate exista, doar ca se poate deteriora mult mai repede decat o prietenie intre doua persoane de acelasi sex...daca exista ceva atractie bineinteles.. eu sincer am ramas prietena cu toti fostii mei prieteni, carora le dau sfaturi cand au nevoie( in dragoste ma refer), si ce e ciudat e ca le iau apararea partenerelor...probabil spiritul de solidaritate feminin...
In plus, actualul meu pritene e prietenul meu cel mai bun din copilarie, cel pe care-l scoteam cand isi insela prietena:)) cel carui ii dadeam bani imprumut si nu mi-i mai dadea decat peste un an, cel care ma chema la unu noaptea la el pt ca a facut mama lui sarmale:))
Asa ca am ajuns la concluzia ca poate exista prietenie intre un barbat si o femeie, doar daca una dintre persoane e neatragatoare pt celalalt:))))
andra_ale
Postat pe 22 Ianuarie 2009 13:50
eu chiar credeam pana acum cativa ani ca poate exista asa ceva! acum nu mai sunt asa de sigura... si nu pt ca nu as putea eu sa fiu DOAR prietena cu un barbat, ci pt ca am observat ca la ei stau lucrurile putin mai altfel... cred ca din cauza hormonilor... nu stiu! eu oricum m-am inteles mereu mai bine cu baietii decat cu fetela! sunt mult mai sinceri... dar nu prea se pot abtine cateodata sa faca vreo gluma cu tenta sexuala sau vreun gest nepotrivit uneori! BARBATII!
missalexandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:06
Prietenia dintre un barbat si o femeie e frumoasa, pt ca ei pot afla multe lucruri de la noi, pe care nu le-ar putea afla de la prietenii lor, barbati, iar noi descoperim si punctul lor de vedere, pareri masculine, si asa ajungem sa ne ajutam reciproc, dar este un drum foarte foarteeeee alunecos. e ceva genetic, mi-a spus asta si un prieten barbat, barbatul si femeia sunt conceputi pentru altceva, la un moment dat intervine atractia, si mai ales din partea lor cred, barbatul are hormonii mai galopanti Nu cred ca un barbat isi petrece timpul cu tine, te ajuta, si incearca sa faca totul ca tu sa te simti bine, fara ca sa nu aiba o speranta macar, ca tu o sa-l vezi ca barbat, nu ca prieten, macar in timp..ca o sa-ti castige afectiunea. Noi, femeile, suntem mai complicate, dar ei au gandirea mult mai simpla.Noi putem sa-i ascultam, sa le dam sfaturi, si din instinctul matern de a proteja.
Dupa ce se rezolva problema atractiei, se poate ca cei doi sa ramana prieteni sau nu, depinde cat de usor trece peste dezamagire cel care s-a indragostit.
DeeaCatalina
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:22
Unul dintre prietenii mei este un baiat.Suntem prieteni de 10 ani si am ramas la fel.Niciodata nici unul dintre noi nu si-a pus porblema de mai mult, ptr ca in primul rand niciodata nu asa da o prietenie pe un inceput de relatie.Ptr ce?Eu pot sa dorm cu el, in liceu mergeam de mana, macam imreuna , akum la fel.Cand ne intalnim suntem f fericiti , ne sfatuim si niciodata nu ne bagm nasul in a ne influenta relatiile.In primul rand chiar daca i-as pune parerea mea despre iubita lui, nu ar fi decat una obiectiva, nu subiectiva, sau daca as afla ceva........in rest nu ma intereseaza.Asadar eu cred ca prietenia dintre un barbat si o femeie exista ,este o relatie linititoare unde invidia si gelozia ca intre femi nu-si are locul . So go for it!
jeanpierre
Postat pe 23 Ianuarie 2009 17:57
Exista!De ce nu?
dana_mv
Postat pe 24 Ianuarie 2009 11:33
De la: jeanpierre, la data 2009-01-23 17:57:07Unul dintre prietenii mei este un baiat.Suntem prieteni de 10 ani si am ramas la fel.Niciodata nici unul dintre noi nu si-a pus porblema de mai mult, ptr ca in primul rand niciodata nu asa da o prietenie pe un inceput de relatie.Ptr ce?Eu pot sa dorm cu el, in liceu mergeam de mana, macam imreuna , akum la fel.Cand ne intalnim suntem f fericiti , ne sfatuim si niciodata nu ne bagm nasul in a ne influenta relatiile.In primul rand chiar daca i-as pune parerea mea despre iubita lui, nu ar fi decat una obiectiva, nu subiectiva, sau daca as afla ceva........in rest nu ma intereseaza.Asadar eu cred ca prietenia dintre un barbat si o femeie exista ,este o relatie linititoare unde invidia si gelozia ca intre femi nu-si are locul . So go for it!

de unde stii ca nu a fost indragostit de tine ,sau este, dar tine in el??
am si eu un prieten din copilarie, de 20 de ani, cu care fac multe lucruri si ma simt bine, intr-o zi mi-a zis ca e atras de mine, bineinteles ca n-am lasat lucrurile sa mearga mai departe, suntem prieteni buni in continuare, la fel, am trecut peste asta.dar el a avut curajul sa-mi spuna, poate amicul tau nu are curajul ca vede ca nu ar avea nici o sansa sa fie cu tine.
DeeaCatalina
Postat pe 24 Ianuarie 2009 12:07
Sunt foarte sigura ca nu e atras de mine si ca nu a fost niciodata, intre noi e ceva prea special ca sa fie vb de asa ceva.Plus ca ne stim foarte bine caracterele, temperamentul si nu cred ca ne-am potrivi intr-un alt gen de relatie.
jeanpierre
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:36
esti urata?poate de aia nu e atras de tine
Asynia
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:39
nu exista
Asynia
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:47
De la: Asynia, la data 2009-01-25 22:47:44nu exista

Ba exista
Lucia1971
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:51
De la: Lucia1971, la data 2009-01-25 22:51:34
De la: Asynia, la data 2009-01-25 22:47:44nu exista

Ba exista

ROBERTA_BRUNI
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:53
nu exista! ai incredere in mine
Asynia
Postat pe 25 Ianuarie 2009 22:54
De la: Asynia, la data 2009-01-25 22:54:07nu exista! ai incredere in mine




la cat de draguta esti sunt convinsa ca nu indrazneste cineva sa iti fie prieten
iti confirmam noi, exista

Postat pe 26 Ianuarie 2009 00:01
probabil nu esti atragatoare :))
din cauza asta ai amici masculi
Asynia
Postat pe 26 Ianuarie 2009 00:05
probabil ca iti lipseste penisul perfect, de aia ai doar comentarii rautacioase
da-i un mesaj utilizatorului penisperfect ca sa te rezolve
eu il am pe al meu langa mine, face minuni, ies scantei, artificii...RrrrRRR.
So, dupa ce te rezolva poate mai apari si tu sa ne arati amabilitatea ta

Postat pe 26 Ianuarie 2009 00:09
De la: Arsena, la data 2009-01-26 00:01:30
De la: Asynia, la data 2009-01-25 22:54:07nu exista! ai incredere in mine




la cat de draguta esti sunt convinsa ca nu indrazneste cineva sa iti fie prieten
iti confirmam noi, exista


ce gandire de femeie la menopauza:)
Asynia
Postat pe 26 Ianuarie 2009 00:12
Dragutza, sunt prea tanara pt a fi la menopauza , acum ma bucur de placerile tineretii
Te sfatuiesc sa faci la fel, esti prea neexplorata. Hai apeleaza la penisperfect si p eurmamai vorbim pt ca deocamdata esti plictisitoare

Postat pe 26 Ianuarie 2009 00:14
Draga mea daca tu ai luat teapa asta nu inseamna ca toti tre sa luam.Sunt o femeie foarte atragatoare, deci nu este vb de a fi urat sau nu.Si pana si de ''urate'' se inbdragosteste cineva, asa ca stai fara grija .Nu am zis ca nu se poate strica prietenia daca o incurci cu altceva dar in viata tre sa mentii balanta.
jeanpierre
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:00
Eu nu cred asa ceva.Ptr. o perioada poate exista ,dar pina la sfarsit nu se va termina doar cu atat.Si daca ne gandim un pic este ceva normal,sa-si spuna fiecare din ei ce ii framanta,sa participe fiecare la suferintele celuilalt,pina la urma vor deveni prea apropiati si acea apropiere se va transforma in iubire.Insa nu stiu daca acea iubire va fi sanatoasa.Asta este parerea mea.Spun acest lucru deoarece am fost colega de servici cu cineva care se pregatea sa dea examen la psihologie si mai citeam si eu cate ceva.
adelaraducan
Postat pe 27 Ianuarie 2009 03:10
NU
ioanageorgiuADY
Postat pe 12 Februarie 2009 12:40
Exista.
dana_mv
Postat pe 12 Februarie 2009 16:52
Exista relatie amoroasa, de prietenie poate doar la-nceput...nu se poate altfel, decat poate prieteni la distanta care vorbesc la telefon si isi cer parerea unul la altul...

Postat pe 15 Februarie 2009 11:46
De la: sylvyzone, la data 2008-08-21 23:02:23Buna,
m-am gandit la acest subiect deoarece sunt curioasa de parerea voastra.
poate exista o prietenie intre un barbat si o femeie?
ce parere aveti de prietena cea mai buna sau din copilarie a lui?
cum ati vedea relatia de prietenie cu cea mai buna, bune prietene care sunt unele foste iubite, dar care il pot influenta spunandui si determinandu-ti iubitul sa le dea dreptate ce tu esti asa si pe dincolco.
de ce le este greu sa accepte ca tu te-ai imprietenit cu cea mai buna prietena a lor din copilarie?

Nu accept ideea de a avea o cea mai buna prietena...eu trebuie sa fiu aceea...si ce presupune ma rog acea persoana ? pe cineva cu care poate vorbi orice, care ii asculta ofurile, care-l consoleaza, sfatuieste, si atunci eu, partenera lui ce rost as mai avea ? daca poate vorbi cu alta femeie ceva ce nu poate vorbi cu mine clar avem o problema !
Poate in copilarie sa fi avut o buna prietena..desi ati vazut reclama la Sprite...foarte graitoare...i sigur i-ar fi placut sa-i fie iubita....
Si nici din partea mea nu ar fi prea normal sa pot vorbi cu alt barbat ceva ce nu as putea vorbi cu sotul meu...
NU e inadmisibil...
ocs
Postat pe 2 Martie 2009 22:16
acum un an jumate daca m-ai fi intrebat asta as fi sustinut sus si tare ca da... :D prietenii mei cei mai buni erau baieti (sunt..inca) ....pana intr-o zi cand unul dintre ei imi spune ca ma iubeste de...aproximativ 3 ani...din ce in ce mai mult. mi-a spus sa iesim, dar am facut o mica greseala care a stricat tot...si am regretat-o mult.
vara trecuta ...un alt prieten foarte bun. cel mai bun prieten, caruia ii povesteam orice, si care imi povestea orice, probleme de familie, relatii, si cu care iesem nonstop, imi spune ca ma iubeste. nu stiam ce sa mai fac. se schimbase. nu ma mai privea lafel si nu mai vorbea lafel cu mine. am facut tot posibilul sa ramanem prieteni dar nu s-a putut.

in concluzie cred ca aceste prietenii mari intre doua persoane de sex diferit duc ori la iubiri adevarate ori la un esec total.....in momentul in care tu, fiind prietena lui cea mai buna, te imprietenesti cu iubita lui, el o sa va compare mereu si o sa inceapa sa vada in tine tot ceea ce ii lipseste ei. pe tine te cunoaste si te accepta exact asa cum esti cu defecte si calitati.
dyana91a
Postat pe 3 Martie 2009 21:15
exista 100% depinde doar de fiecare baiat...adik...prietenul meu spre exemplu nu are amici ...ci doar amice...si chiar exista...adik ce intelegi prin prietenie???sa se cunoasca de 18 ani si sa stea impreuna si sa rada...sa fie ca fratii...da exista...asa cred...nu stiu daca toti sunt asa...logic nu prea sunt toti...depinde de caracterul lui...daca umbla numai dupa sex nu prea exista...daca nu umbla poate exista
criuu
Postat pe 6 Martie 2009 21:48
Poate exista in toata regula doar o prietenie doar intre un barbat si o femeie! Daca stati si va ganditi, sau cel putin eu una ma inteleg mult mai bine cu pers de sex opus decat cele asemeni mie. SI ei sunt la fel!
si am avut, si consider inca k am 2 amici ft buni. unul a fost un fost coleg de banca, iar cu cel de al doilea ... a intervenit problema k el s a indragostit de mine, si in acel moment am pus punct si amicitiei care exista. tineam si tin la el enorm de mult la el, m am gandit daca s ar putea sa simt mai mult...dar nu l vedeam decat k un amic. e o mare greseala sa faci din amicitie ceva mai mult, inca de la inceput ori iubesti ori doar tii la pers aceea ( si desigur e altceva cand presupui k poate iubesty si vrei sa l cunosti printr o amicitie ). si am preferat sa l indepartez de mine, decat sa ii spun nu si sa ramanem prieteni si ca de fiecare data cand stateam si vorbeam sa vad in ochii lui k ma iubeste si spera.
Acum exista mai multe categorii: femei care nu stiu ce vor si incearca multe si se lasa prada tentatiilor si ajung unde.. nici ele nu stiu unde...si femei care stie ce vrea si merge drept inainte. si cu barbatii....o categorie prea diversificata.
anit_
Postat pe 11 Martie 2009 14:16
normal ca poate exista o relatie de prietenie intre o femeie si un barbat... atata timp cat il vezi doar un simplu prieten... nu se merita sa strici o relatie de prietenie pt o relatie cu el.. ca in general acestea nu merg
_dulcik_
Postat pe 11 Martie 2009 14:53
NU EXISTA PRIETENIE INTRE BARBATI SI FEMEI SUB NICIO FORMA!!!!Si spun asta atat din proria experienta,cat si din a altora.Faptul k ati fost iubiti innainte si ati ramas "amici":)) ADEVARATI,e una dintre cele mai penibile "efecte".Unul din cei 2, cu siguranta il vede pe celalalt k o posibila partida de sex, intr-un viitor.In cazul asta nu exista reciprocitate.exemplu:tu ca persoana,poate nu ai sau nu mai ai niciun fel de atractie fizica,dar el(ea)...el poate are si atunci nu mai e valabila "amicitia"..sa-i spinem asa.
Asa k oricine mi-ar spune k nu am dreptate, se inseala, pt k niciodata nu stii tot ce gandeste omul de langa tine;).va poop
id_dragomir
Postat pe 14 Martie 2009 10:45
Fiecare are experiente...si fiecare crede si afirma dupa ceea ce a trait si traieste.
Asa k nu poti da verdictul ca se poate sau ca nu se poate in mod cert. fiecare isi spune probabilitatea! Acum daca probabilitatea de adevar a unei ipoteze este mai mare decat probabilitatea de a fi falsa...nush daca chiar conteaza. Orice se poate! Probabil k da probabil k nu...eu inca mai pun un cuvant k se poate.
anit_
Postat pe 14 Martie 2009 16:33
majoritatea persoanelor de aici au vorbit de un baiat si o amica sau invers...dar ce te face cand are o lista intreaga de amice?prietenul meu are o lista intreaga de amice...discuta destul de des cu ele,pe messenger sau la telefon;uneori e deranjant cand vad cat de des il suna si el le ia cu.."ce faci gagica "..si apoi discutia se incheie cu "pupici"....incerc sa ma obisnuiesc cu asta pt ca el imi explica de fiecare data ca nu trebuie sa imi fac griji ...sunt prietene si atata tot ,eu sunt cea pe care a ales-o sa fie mai mult decat amicitie.Sunt foarte curiaoasa sa cunosc aceste fete...mi-a spus ca intr-o zi o sa iesim toti...astept momentul :D
fluturas_mov
Postat pe 14 Martie 2009 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prima iubire 50 De la: kudika317187 27 August 2010 05:14
nu stiu ce sa mai cred... 15 De la: kudika178185 13 Iulie 2010 13:10
Cum știi cu adevãrat dacã un bãrbat se "schimba" 10 De la: kudika_1000952 7 Septembrie 2016 19:21
psiholog sau cineva care se pricepe in materie de barbati 79 De la: himerra 5 Mai 2010 22:43
Cuplul intre ideal si realitate! 18 De la: SweetHappyButterfly 27 Februarie 2009 19:55