Setari Cookie-uri

Sexul pana la casatorie..

De la: ComanDss, la data 2008-09-09 15:11:42

daca te ghidezi dupa turma, normal ca ai sa iti incepti viata sexuala la anii care se zvoneste..aici e vorba si de pregatire metala, emotionala, fizica, si altele, si apoi te apuci si faci sex.

eu cred ca e absolut aiurea sa spui o varsta de la care sau pana la care sa faci pasul asta. depinde, de la caz la caz, cand esti pregatit.

asta ca si observatie.


Man ,de ce fel pregatire emotionala ai nevoie ca sa faci sex ?
In afara de faptul ca ai emotii prima data sa nu-i inseli asteptarile parteneri nu stiu la ce alta pregatire emotionala te gandesti tu .


Postat pe 9 Septembrie 2008 15:22
De la: bogdanu, la data 2008-09-09 15:22:30
De la: ComanDss, la data 2008-09-09 15:11:42

daca te ghidezi dupa turma, normal ca ai sa iti incepti viata sexuala la anii care se zvoneste..aici e vorba si de pregatire metala, emotionala, fizica, si altele, si apoi te apuci si faci sex.

eu cred ca e absolut aiurea sa spui o varsta de la care sau pana la care sa faci pasul asta. depinde, de la caz la caz, cand esti pregatit.

asta ca si observatie.


Man ,de ce fel pregatire emotionala ai nevoie ca sa faci sex ?
In afara de faptul ca ai emotii prima data sa nu-i inseli asteptarile parteneri nu stiu la ce alta pregatire emotionala te gandesti tu .



haha, ai fost tare .. o fi ceva ca in budism, mai stii!
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2008 15:23
[quote name='bogdanu' date='2008-09-09 15:18:18'
Tu nu stii cum te comporti in pat , daca suferi de ejaculare precoce ? sau daca ai penisul prea mare pentru iubita ta ?
Daca iti dai seama ca nu va potriviti sexual ce o sa faci ?

Sunt multe cazuri in care s-a ajuns la despartire doar din acest motiv :nepotrivire sexuala !
[/quote]

ma gandesc si la ipotezele astea..astea ar fi lucrurile de care ma tem putin

Postat pe 9 Septembrie 2008 15:25
De la: ComanDss, la data 2008-09-09 15:19:21Bogdane,

inteleg si eu ca daca nu satisfaci femeia d.p.d.v sexual, ai mari sanse sa caute in alta parte. dar se poate sa nu ajungi aici, daca comunici cu celalt si, evident, daca esti activ si deschis sa vezi problema din toate punctele de vedere.

normal, ca daca nu esti pregatit si nici macar nu ai intentia asta, nu vei stii nimic si te paste esecul.

dar teoretic, m-am pus la punct si nu cred ca ar trebuii sa fie probleme.. acuma, nu stiu cum e senzatia aceea si in ce masura voi fi in masura sa aplic, atunci cand va fi prima data, ca atunci e mai dificil..apoi, vine de la sine..


Cred ca am incheiat subiectul aici !
Tu singur ai spus ca teoretic esti pregatit ,practic , asa cum spuneam mai devreme ...ramane de vazut !


Postat pe 9 Septembrie 2008 15:27
De la: ComanDss, la data 2008-09-09 15:25:35[quote name='bogdanu' date='2008-09-09 15:18:18'
Tu nu stii cum te comporti in pat , daca suferi de ejaculare precoce ? sau daca ai penisul prea mare pentru iubita ta ?
Daca iti dai seama ca nu va potriviti sexual ce o sa faci ?

Sunt multe cazuri in care s-a ajuns la despartire doar din acest motiv :nepotrivire sexuala !


ma gandesc si la ipotezele astea..astea ar fi lucrurile de care ma tem putin[/quote]


La modul in care te exprimai mai devreme nu parea sa fi avut vreun motiv de temere .....
Bafta ,eu ma retrag de la acest subiect pentru ca deja devine ciudat sa stau sa explic cuiva ca nu tot ce zboara se mananca .

Ca sa mentii o relatie nu este suficient sa fii virgin sau bun la pat .....nu totul se rezuma la sex !

Postat pe 9 Septembrie 2008 15:31

nu e vorba de budism si alea..
ma gandeam la o ipoteza de genul:daca as face-o, mai ales acum, asa pe repezeala probabil n-ar iesii si m-ar cam marca.

cred ca, si odata cu varsta, ajungi sa i dai importanta putin mai mare sexului.

Postat pe 9 Septembrie 2008 15:33
De la: Kathara, la data 2008-09-09 15:20:39
Si eu teoretic sunt pregatita si ca fata nu ar trebui sa fac prea multe la inceput (sao o trebui?). Sunt mai mult decat sigura ca asta o sa fie egal cu 0 in real life.


Daca esti relaxata,ai incredere in el si te ia cu usurelul , nu vei avea de ce sa-ti faci griji prima data !

Postat pe 9 Septembrie 2008 15:33
De la: bogdanu, la data 2008-09-09 15:33:49
De la: Kathara, la data 2008-09-09 15:20:39
Si eu teoretic sunt pregatita si ca fata nu ar trebui sa fac prea multe la inceput (sao o trebui?). Sunt mai mult decat sigura ca asta o sa fie egal cu 0 in real life.


Daca esti relaxata,ai incredere in el si te ia cu usurelul , nu vei avea de ce sa-ti faci griji prima data !


Mai ales daca iau si o tarie inainte!
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2008 15:35
De la: bogdanu, la data 2008-09-09 15:31:04
Ca sa mentii o relatie nu este suficient sa fii virgin sau bun la pat .....nu totul se rezuma la sex !


stiu..


mersi oricum.

Postat pe 9 Septembrie 2008 15:38
comandss......te admir pu conceptul tau in acest sens......eu si sotul meu ne-am casatorit ambii fiind virgini....respectul e maxim,nu exista loc de reprosuri si gelozie.....iar in dormitor nu avem nici un fel de rusine,inhibitii sau retineri....cred ca sotia ta va fi o femeie fffoarte fericita langa tine.......nu te lasa convins de unii,care sustin ca un barbat virgin,nu are experienta si se face de rusine in prima noapte....nu este asa.....sexul e un instinct natural...iar daca este iubire si respect atunci o noapte de dragoste frumoasa vine de la sine....

Postat pe 9 Septembrie 2008 21:11
De la: ComanDss, la data 2008-09-09 15:25:35[quote name='bogdanu' date='2008-09-09 15:18:18'
Tu nu stii cum te comporti in pat , daca suferi de ejaculare precoce ? sau daca ai penisul prea mare pentru iubita ta ?
Daca iti dai seama ca nu va potriviti sexual ce o sa faci ?

Sunt multe cazuri in care s-a ajuns la despartire doar din acest motiv :nepotrivire sexuala !


ma gandesc si la ipotezele astea..astea ar fi lucrurile de care ma tem putin[/quote]
si daca ramai virgin cum vei sti daca te potrivesti sexual cu cineva? sau creezi inainte de casatorie 1000 de scenarii posibile si le aplici pana va potriviti? cred ca poti sa te calugaresti linistit...

Postat pe 9 Septembrie 2008 21:26
pt Cleopatra86:

La asta visez si eu..tocmai de aceea incerc si cred ca pot sa reusesc sa imi pastrez castitatea pana la casaotie.

mersi pt parerea exprimata.

Postat pe 9 Septembrie 2008 22:30

Inocica, poate tu nu stii ca sexul nu se rezuma doar la partea anatomica !
mai vezi si te documenteaza si apoi da-ti cu parerea.

Postat pe 9 Septembrie 2008 22:32
s-ar putea sa ai dreptate..dar tu de unde stii daca nu ai nici o legatura cu practicarea sexului?

Postat pe 9 Septembrie 2008 22:41
pt Inocica:

stiu, pt ca nu am picat ieri din Luna, n-am trait printre animale sau in padure..intelegi !

Postat pe 9 Septembrie 2008 22:55
De la: ComanDss, la data 2008-09-09 22:30:41pt Cleopatra86:

La asta visez si eu..tocmai de aceea incerc si cred ca pot sa reusesc sa imi pastrez castitatea pana la casaotie.

mersi pt parerea exprimata.


Eu as prefera sa fie altfel. Sa am un barbat care a fost cu o mie de femei si care din toate m-a ales pe mine, nu pe un pustnic care s-a aciuat langa prima femeie careia i-a vazut fundul.
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2008 23:00
De la: ComanDss, la data 2008-09-09 22:55:33 pt Inocica:

stiu, pt ca nu am picat ieri din Luna, n-am trait printre animale sau in padure..intelegi !

inteleg ca esti documentat si tare in teorie(chiar as dori sa-mi spui si mie unde te documentezi..)dar asta iti rezolva problemele de nepotrivire?

Postat pe 9 Septembrie 2008 23:16
De la: Kathara, la data 2008-09-09 23:00:09[quote
Eu as prefera sa fie altfel. Sa am un barbat care a fost cu o mie de femei si care din toate m-a ales pe mine, nu pe un pustnic care s-a aciuat langa prima femeie careia i-a vazut fundul.


stai linistita, nu e cazul meu (ma refer la prima femeie si, consecutiv, primul fund).. dar inteleg ce zici.exista destului astfel de indivizi. din pacate.

Postat pe 10 Septembrie 2008 14:17
De la: inocica, la data 2008-09-09 23:16:53
De la: ComanDss, la data 2008-09-09 22:55:33 pt Inocica:

stiu, pt ca nu am picat ieri din Luna, n-am trait printre animale sau in padure..intelegi !

inteleg ca esti documentat si tare in teorie(chiar as dori sa-mi spui si mie unde te documentezi..)dar asta iti rezolva problemele de nepotrivire?


cred ca ai o fixatie pe nepotrivirea asta sexuala (la asta te referi banuiesc).. ai patit-o cumva ?

eu cred ca daca exista intelegere intre parteneri, respect, sinceritate, potrivirea sexuala vine de la sine..mi se pare cam inutila discutia pe o astfel de chestiune, desi exista astfel de cazuri, cazuri in care s-a ajuns la nepotrivire sexuala mai intai pt ca nu exista cea de care aminnteam mai sus!

Postat pe 10 Septembrie 2008 14:21
cat priveste documentarea, intrebarea ta e cam..nepotrivita!
suntem in sec. XXI, nu ?
exista surse infinite de documentare..important e sa ti doresti sa te educi, nu sa te lasi impins de la spate.

Postat pe 10 Septembrie 2008 14:25
nu am nici o fixatie cu potrivirea sexuala..am avut senzatia ca tu aveai o problema...si in alta ordine de idei nu ma interesa documentarea in domeniu...eram doar curioasa ce ai gasit tu atat de fantastic in materie de sex incat sa te faca sa te framanti si sa-ti faci atatea griji...

Postat pe 10 Septembrie 2008 20:52
De la: inocica, la data 2008-09-10 20:52:23nu am nici o fixatie cu potrivirea sexuala..am avut senzatia ca tu aveai o problema...si in alta ordine de idei nu ma interesa documentarea in domeniu...eram doar curioasa ce ai gasit tu atat de fantastic in materie de sex incat sa te faca sa te framanti si sa-ti faci atatea griji...


tu ce parere ai despre sex ? cat de e pt tine ?

Postat pe 10 Septembrie 2008 22:13
* cat de .. (nu stiu de ce a disparut cuvantul cand am scris initial ?! poate fi o relevatie.. ce sa insemne ? :))

Postat pe 10 Septembrie 2008 22:15
Am trait sa citesc si pe asta...Nu vreau sa ma exprim in ceea ce te priveste pt ca nu te cunosc si nu cataloghez,dar tre sa spun ca sigur specia ta e pe cale de disparitie dintr-un motiv destul de logic-iti dai seama cate divorturi ar fii pe motiv de necompatibilitate sexula?????De-asta s-a creeat inca de mai de mult logodna...cica sa se cunoasca partenerii mai bine...Sincer,personal mi se pare absurda inversunarea ta,cat despre faptul ca-zici tu-nu te masturbezi,vezi ca e sincer foarte periculos-poti sa o iei razna.Oricum,multa bafta!
sweetpink
Postat pe 10 Septembrie 2008 22:23
La urma urmei, de fapt la început, tu pui trei întrebãri:
"as dorii sa stiu:
1 in principiu, cam in ce masura mai apreciaza o fata (maturã)asa ceva.
2.datorita conjuncturii - studiul imi ocupa destul de mult timp (de fapt e pasiunea mea principala), faptul ca nu agreez relatii partenere imature, etc - de aproape 8 luni nu mai am o prietena, si oarecum incep sa simt putin o frica de apropiere fizica faþã de o fata.. ar putea sa ma afecteze in plan afectiv? sa imi creeze blocaje pe mai incolo ?
3. cat de mult conteaza experienta in practica sexului ? adica, daca eu nu am experienta -desi, de regula, invat neobisnuit de repede orice!- in domeniul sexului, as putea avea probleme ?"
La prima întrebare nu pot sã-þi rãspund din motive lesne de înþeles dar ai primit suficiente rãspunsuri de la fete mature.
La a doua întrebare þi-ai rãspuns singur. Începi sã dezvolþi deja blocaje ºi,din pãcate, acestea se accentueazã cu trecerea timpului. Vorbim deci de relaþii ipotetice, cãsãtorii ipotetice dar de o documentare asiduã. Rãspunsul pe care þi l-ai dat deja este: da, aceastã abordare poate sã-þi creeze blocaje afective ºi nu numai.
La a treia întrebare rãspunsul este: da, ºi experienþa conteazã în practicarea sexului iar lipsa de experienþã este din ce în ce mai greu de acceptat odatã cu trecerea anilor.
În concluzie eu constat cã problema sexului te intereseazã foarte mult ºi, pentru cã nu prea plouã cu ocazii de a trece de la teorie la practicã, te apuci sã faci apologia castitãþii ºi sã clasifici fetele în mature ºi imature. Mai rãmâne sã "descoperi" faptul cã sexul nu trebuie fãcut, conform perceptelor biblice, decât în scopuri strict reproductive, pentru perpetuarea speciei ºi atunci te vei liniºti definitiv aflând cã nu e nevoie de experienþã, plãcere, potrivire sexualã, ci de o cantitate de spermatozoizi eliberaþi în locul ºi la timpul potrivit. Cu toate acestea nu trebuie sã ajungi la depresii, s-au vãzut ºi cazuri mai disperate care ºi-au gãsit pânã la urmã "peticul", cel puþin o vreme...
adicon
Postat pe 10 Septembrie 2008 22:37
De la: ComanDss, la data 2008-09-10 22:15:39 * cat de .. (nu stiu de ce a disparut cuvantul cand am scris initial ?! poate fi o relevatie.. ce sa insemne ? :))

ce anume te intereseaza? relevant pentru ce sau pentru cine?

Postat pe 10 Septembrie 2008 23:42
MIC NEGRU SI URAT care-i logica dupa care te ghidezi cand te bagi aiurea pe topicuri care n-au nici o legatura cu cearta voastra? nu ar fi mai logic sa spui ce ai de spus la telefon sau in privat? nu mi se pare normal sa fim toti martori la felul in care stii tu sa insulti..

Postat pe 11 Septembrie 2008 07:57
E foarte frumoasa povestea pe care o imaginezi tu Comandss si ar fi bine sa fie atat de simplu.Si eu credeam ca virginitatea e un dar pt cel ce-mi va fi sot,dar nu a fost asa.Eram de foarte mult timp impreuna si era mai mult ca sigur ca o sa ne casatorim,urma sa ne mutam impreuna.Aveam 19 ani amandoi si eram virgini.Era foarte aiurea pt k toti prietenii nostri aveau o viata sexuala activa.In fine,eram plecati impreuna in vacanta si imparteam aceeasi camera.Nu am rezistat tentatiei si am facut dragoste.....surpriza...iubitul meu extrem de tandru si de sensibil inainte se purta cu mine ca si cum as fi fost un obiect....am crezut ca au fost doar emotiile de inceput dar scenariul s-a repetat.....era un cosmar sa fac dragoste cu el,pur si simplu nu ne potriveam....eram extrem de frustrata de chestia asta si am refuzat sa ne mutam impreuna si usor usor am pus capat relatiei.Apoi am avut o alta relatie si am patit la fel nici cu el nu ma potriveam.Incepusem sa cred ca am eu o problema,dar l-am cunoscut pe actualul meu iubit care m-a invatat ce inseamna sa faci dragoste.A fost cu multe femei,dar nu imi pasa atata timp cat s-a oprit la mine.Ne potrivim perfect in orice situatie.


Sincer cred ca e mai flatant sa fi aleasa dintre mai multe decat sa fii unica.

Nu sunt impotriva principiilor tale dar crede-ma ca diferenta intre teorie si practica e foarte mare.
annk48
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:15
de acord...

Postat pe 11 Septembrie 2008 13:25
comane draga se pare ca totusi ti-a venit mintea la locul ei...nu-i asa ca e frumos sa faci dragoste?

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
idei de cadouri 6 De la: fluturas_ 21 Octombrie 2009 16:29
ce ar trebui sa inteleg? 6 De la: roxyprincesss 6 Iulie 2009 13:16
ce parere aveti despre "inaltime"? 99 De la: Mircea_O 6 Septembrie 2009 21:29
de ce n-am si eu noroc in dragoste 3 De la: ina_clau 26 Mai 2009 16:03
S-a ajuns aici, greseala mea.. 5 De la: kudika_1000573 7 Septembrie 2016 19:17