Setari Cookie-uri

prietena cea mai buna


Mie nu imi place sa imi fac multi prieteni. Am foarte multe cunostinte, dar asta nu inseamna ca merita toti sa fie numiti prieteni. Cel mai bun prieten este chiar iubitul meu, asta dupa ce mama mea a decedat de curand, iar ea era ca mai buna prietena...de asemenea cu unele rude apropiate am o relatie f buna. In rest, in afara familiei mele, am 3 prieteni mari si lati cu care ma inteleg f bine si nu am nevoie de mai mult, de persoane de umplutura.



Georgia, imi pare rau din tot sufletul!!!!!!! Si eu am pierdut-o pe mama mea cand aveam 20 de ani, a fost cumplit! Cred insa, ca de acolo unde este, ma poate vedea si pe mine si pe nepoteii ei...nu a reusit sa-l cunoasca nici pe sotul meu...o imbratisare de la mine si un gand frumos

Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:11


De la: Lucia1971, la data 2008-10-15 18:07:19


De la: Puffilici, la data 2008-10-15 00:07:13

Prietena mea cea mai buna e mami Nu exista pe lumea asta o prietena mai buna decat o mama!

Ce-as vrea sa spuna asta si fiica-mea peste vreo 10 ani...




chit ca nu spune sau nu recunoaste, asta simte..





Asta imi doresc si eu Lucia! Si sper sa fie asa cum zici Georgia

Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:12
una din prietenele mele e super... mai ales cand nevedem putin sau cand ne auzim la telefon. a nu se intelege gresit, dar cum spune psiholoaga mea, ambele avem un caracter puternic si e greu sa lasam una de la alta. dar ca in momentele de greu si criza suntem una langa alta neconditionat. o iubesc tare chiar daca am zis acuma 2 luni ca nu o mai suport. suntem ca intr'o casnicie, ea e sotul meu, deci incercam sa facem sa mearga chiar daca suntem in vacanta impreuna. cealalta e speciala, are o relatie de 6 ani deja, cu intreruperi, si nu vrea nici in ruptul capului sa lase in urma toata tarasenia dintre ei. acuma o sa credeti ca sunt rea si vreau sa'i despart, dar cand un individ iti numeste prietena prostituata si toaleta pt barbati(fara motiv) atunci chiar faci orice sa o tii departe de omu respectiv. ieri am vb cu ea dupa 5 sapt, in care eu eram departe pe o insula, insistasem sa vina pe mess, asa nu cheltuiam bani, eu fiind in Franta. fata mea vine si imi spune ca nu poate sa intre tot timpul sa vb pt ca omul e la ea mereu si el nus tie unde sunt si ce fac, deci e mai bine sa evite discutiile. evident ca nu ma place, avand in vedere ca o aparam de fiecare data de el. i'am spus fetei sa stea linistita ca nu o sa o mai deranjez daca e atat de imp sa stea cu el toata ziua si nu sa discute din cand in cand cu prietena ei. s'a suparat, eu si mai tare, si gata.dar le iubesc pe amandoua si evident ca nu o sa renunt la niciuna pt nimeni in lumea asta. oricat de bolnave am fi de dragsote sau razbunare. in rest... va doresc numai prieteni, ca altfel nu se poate. e oribil cand nu mai ai incredere in nimeni. peace

Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:40
eu am o prietena adevarata!!Ea este verisoara mea si nu este numai prietena mea ci si sora mea.suntem de mici impreuna,facem totul impreuna,ne intelegem perfect,ne dam sfaturi....si niciodata nu ne-am gandit sa ne facem rau una alteia.Am fost impreuna atat la bine cat si la rau...am trecut prin multe si niciodata prietenia noastra n-a avut de suferit oricat de mult a fost pusa la incercare de diferite situatii...intamplari.Exista si prietene adevarate.
anabahebak
Postat pe 28 Noiembrie 2008 23:01
In ziua de azi, tinand cont ca exista diferente intre oameni pe plan financiar si nu numai (sociale, legate de educatie si conceptii), invidia poate aparea foarte usor. In consecinta, trebuie sa ai mare grija ce vb si cui spui.Cel mai indicat este sa scrii pe un forum ce probleme ai fiindca termenul de "cel mai bun prieten" a disparut de mult timp.
Andreea_Zaya
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:48
Daca ti'a fakut odata asa inseamna ca o va mai face...si mai bine e sa te lepezi de o asa prietenie caci halal de ea..nu prea cred ca o prietena cea mai buna ar proceda astfel..
aleera
Postat pe 17 Ianuarie 2009 15:41
Draga Ela , stii proverbul acela care spune ca "cine s-a fript cu ciorba , sufla si in iaurt " Prin urmare , nu cred ca merita sa -ti mai pierzi vremea cu o persoana fara caracter ,care ti-a inselat increderea o data , ti-a facut rau ,te-a expus barfelor si a dovedit ca e falsa. Fii mai atenta cu cine te imprietenesti si mai ales cui te destainui. Mai bine spuneti tie in gand toate framantarile decat sa ajungi subiect de ras pentru cunoscuti. Prietenia e ceva.....pretios si greu de gasit. Nu inseamna ca daca esti colega de scoala ,de servici sau vecina cu cineva sa fii si prietena cu acea persoana.Majoritatea sunt cunostinte ,mai vechi ,mai noi,mai apropiate dar cam atat. Toate cele bune !
libra66
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:12
prietena mea cea mai buna e mama mea...de cand m-am fript si eu...cu cea mai buna prietena ....care s-a culcat cu iubitul meu...si ce a rezolvat?a dat dovada de nerusinare...si a a ramas fara o prietena...acum mamei mele ii spun totul...aproape
petronik_mordis
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:34
Nu cred ca mai are vreun sens sa te macini intrebandu`te "ce sa fac? ce sa fac?"
Nu mai dispera!
Daca a facut toate astea, inseamna ca nu ti`a fost niciodata atat de prietena pe cat credeai, ca nu a apreciat niciodata prietenia voastra asa cum parea...
Tot ce ramane de facut, e sa`ti vezi in continuare de viatsa ta..
Nu poti ramane pe loc o vesnicie, amarandu`ti existenta , framantandu`te, cautand motive, intrebandu`te neincetat "de ce?" sau "ce sa fac?"...
Ai o viata inainte..Cu siguranta vei mai intalni si alte prietene care iti vor fi alaturi, sau care te vor "trada".
Ceea ce ar trebui sa tii minte, este ca unele secrete trebuie sa ramana secrete, si sa le stii doar tu... Adica nu poti impartasi chiar totul...Chiar daca e vorba despre cea pe care o consideri "best friend"... Niciodata nu stii cum se intoarce roata


calypsso
Postat pe 31 Ianuarie 2009 17:15
calypsso, ai mare dreptate. Greseala asta o facem toate, atunci cand credem ca x e prietena cea mai buna...si eu m-am fript, nu o data, dar mi-am invatat lectia (destul de tarziu). Sper ssa nu va suparati pe mine, dar traind printre straini, m-am atasat mai mult de romance, si mare mi-a fost mirarea sa vad ca tocmai ele ma sapau mai rau ca orice alte natii. Nu stiu care e problema lor...intervine gelozia din varii motive, nu accepta infrangerea, nu se bucura pt reusita altora...m-au dezamagit romancele...Oricum, cand eram in tara nu era la fel. Poate ca mediul le-a schimbat, zic eu. le tot caut scuze, ca asa sunt eu, dar nu merita. Cine are prieteni adevarati e cel mai norocos om de pe fata pamantului.
mrskattousa
Postat pe 3 Februarie 2009 18:53
Cea mai buna prietena a ta esti chiar tu insati.
liza24_84
Postat pe 5 Februarie 2009 21:11
De la: ela88, la data 2008-09-22 11:53:30am simtit si eu ce inseamna sa fii tradata de prietena cea mai buna..EA tot timpul incerca sa ma puna in umbra,cand incercam sa vorbesc se baga peste mine,asta se intampla doar cand eram cu iubitul meu,cand eram doar noi doua era super ok..incepuse sa-l priveasca altfel si mereu incerca sa fie cat mai aproape de el..cand a aflat ca eu cred k il priveste cu alti ochi nici macar nu a incercat sa-mi dea o explicatie ci a inceput sa tipe si sa se planga tuturor despre asta si sa ma jigneasca foarte tare...apropo:"cu mult timp in urma ea ma acuzase ca i-am furat toti iubitii desi nu am fost cu nici unul impreuna...am iertat-o pt asta,crezand ca glumeste"..incepuse sa-mi para rau ca o acuzam acum....asta pana cand la cateva zile de la cearta noastra,EA a inceput sa spuna toate secretele mele inclusiv celor apropiati iubitului meu..secrete care mi-a jurat ca vor ramane secrete...dupa cateva luni ea vrea sa vb sa-mi dea o explicatie,desi EA imi refuzase sansa de ai explica de ce o acuzam...de ce credeti ca a facut asta??ce sa fac???nu pot sa o iert pt ce a facut.dati-mi un sfat,va rog
kudika017596
Postat pe 27 Aprilie 2009 20:02
Nu exista prietena cea mai buna pina dupa 40 de ani...pina atunci trebuie sa le consideri pe toate incapabile de a fi loiale...Spun la 40 pentru ca atunci ai mai multa experienta si stii sa-ti controlezi mai bine prietenele....Prietena cea mai buna nu trebuie sa stie nimic din intimitatile tale...le poate folosi impotriva ta si in favoarea ei atentie deci si success in va controla prietenele...eu am o prietena al carei sot venea si-mi povestea cu cite s-a culcat...si daca ar fi avut loc ar fi facut-o si cu mine ...dar ea nu a stiut niciodata eu nu i-am spus pentru ca nu am vrut s-o supar iar el eventual s-a lasat de chestiile astea ....dar noi sintem inca prietene...si nici azi nu sint convinsa ca ea ar fi facut la fel..dar oricum nu conteaza...stiu exact cit poate...
jermaine168
Postat pe 28 Aprilie 2009 16:35
eu am 2 prieteni cei mai buni. si suntem prieteni de 13 ani de zile, am fost alaturi si la bune si la rele.
pot sa spun k si eu am avut experiente nasoale cu fetele, roiau in jurul fostului sot, nu mai ma tineam la ele ...dar asa ajungi sa cunosti cine merita sa stea lg tine si cine nu....
cristi_nne
Postat pe 29 Aprilie 2009 08:22
eu zic ce cel mai tare doare indiferenta,deci poarta-te cu indiferenta..si o so doara mai mult decat teai certa cu cineva sau ati ajunge la bataie..parerea mea..
kudika017596
Postat pe 29 Aprilie 2009 17:50
decat sa vb cu cineva in care nu sti ce se va intampla putin timp mai incolo ,mai bn vb pe forum si ceri un sfat..asa o sa primesti sfaturi si bune si rele...si sti la care sa te opresti..eu am intrat de cateva zile aici pe forum si am citit o gramada de povesti unele triste altele mai putin triste,nu am patit-o cu pretena cea mai buna...deoarce am preferat sa nu am prietena ca auzisem povesti si nu vroiam sa patesc si eu...sunt cu un baiat de aproape 5 ani si nu au existat prob gen PRIETENA TA,si sper ca nici de acum in colo..dak vrei un sfat sa sa vb cu cineva ma gasiti aici..va poop
kudika017596
Postat pe 29 Aprilie 2009 17:58
De la: yunita, la data 2008-10-24 15:06:11am si eu o asa zisa prietena ...dar care m-a dezamagit foarte mult...ei nu i-am zis niciodata...nu avea rost...pur si simplu am racit relatia, treptat.Ne cunoastem de peste 15 ani...dar m-am lecuit de prieteni...cel mai bun prieten al meu este chiar prietenul meu, iubitul meu, cu care sunt de peste 5 ani...este un lucru extraordinar sa ai pe cineva mereu langa tine( locuim impreuna de cativa ani) si sa poti vorbi deschis orice...sa nu-ti fie frica sa-i spui gandurile tale, tot ce ai pe suflet...

Prietenii adevarati sunt f rari.Prietena c m buna ar trebui sa fie o persoana care stie f multe lucruri despre tine,sa te cunoasca si sa t accepte exact asa cum esti tu,sa se bucure pt fericirea ta si sa t ridice atunci cand ai cazut!Dar exact asa cum ai spus si u,e imposibil sa nu fi dezamagit la un moment dat chiar si de cea mai buna prietena,poate pt ca intr-un moment nu e suficient de atenta la "problemele" tale sau poate nu face ce t astepti u sa faca o prietena buna!Eu apreciez sinceritatea si prefer sa aud d la o prietena adevaruri si nu doar sfaturi frumoase ci sfaturi folositoare!O singura prietena am c m buna,careia ii spun fix ce gandesc si ce-mi trece mie prin sufletel si ea la fel.Imi este ca o sora practic.Nu suntem noi perfecte si nici nu pot spune ca e relatia perfecta,dar e o relatie frumoasa de prietenie de peste 15ani.
luyyzz
Postat pe 6 Mai 2009 14:35
De la: ela88, la data 2008-09-22 11:53:30am simtit si eu ce inseamna sa fii tradata de prietena cea mai buna..EA tot timpul incerca sa ma puna in umbra,cand incercam sa vorbesc se baga peste mine,asta se intampla doar cand eram cu iubitul meu,cand eram doar noi doua era super ok..incepuse sa-l priveasca altfel si mereu incerca sa fie cat mai aproape de el..cand a aflat ca eu cred k il priveste cu alti ochi nici macar nu a incercat sa-mi dea o explicatie ci a inceput sa tipe si sa se planga tuturor despre asta si sa ma jigneasca foarte tare...apropo:"cu mult timp in urma ea ma acuzase ca i-am furat toti iubitii desi nu am fost cu nici unul impreuna...am iertat-o pt asta,crezand ca glumeste"..incepuse sa-mi para rau ca o acuzam acum....asta pana cand la cateva zile de la cearta noastra,EA a inceput sa spuna toate secretele mele inclusiv celor apropiati iubitului meu..secrete care mi-a jurat ca vor ramane secrete...dupa cateva luni ea vrea sa vb sa-mi dea o explicatie,desi EA imi refuzase sansa de ai explica de ce o acuzam...de ce credeti ca a facut asta??ce sa fac???nu pot sa o iert pt ce a facut.dati-mi un sfat,va rog

sa o lasi in mo....rtii masii , altadata iti va face la fel
ralu_zar
Postat pe 7 Mai 2009 19:45
si eu am avut o prietena am fost mai mult ca surorila da dupa un timp am nascut doi copii frumosi si mis incarcat timpul cu eii si nu mai aveam timp de ea si a devenit gelosa ca ea nu are copii nu poate sa ramina insarcinata si au inceput probleme de genul ca eu asi fi gelosa pe ea dar nu am pe ce am un sot care ne iubeste mult nu am lipsuri dece asi fi gelosa pe ea datimi niste sfaturi sint certata cu ea acum sa mai incerc pe vitor sa ma inpac cu ea MS mult va pup
muhamed_suliman
Postat pe 12 Mai 2009 11:13
NU EXISTA PRIETENE ADEVARATE,TOATE FETELE CARE LE-AM CONSIDERAT PRIETENE SAU DOVEDIT FALSE ERAU CU DOUA FETE MA BARFEAU ERAU INVIDIOASE S.A.M.D.FERITIVA FETELOR CAT MAI MULT DE ASEMENEA SPECIMENE.O ZI BUNA TUTUROR
najwa
Postat pe 12 Mai 2009 11:18
eu geloasa pe tine!!!!!!!!!!!!!!! niciodata nu am fost si nici nu o sa fiu ca ai copii.doamne fereste ca imi este dat sa aud si asta si nu mai incerca a te inpaci ca eu nu mai vreau.pentru mine nu mai existi pentru ce ai facut.ai avut o sansa si ai pierduto asa ca poti sa spui ce vrei tu daca asta te face sa te simti bine,pentru mine nu mai conteaza ce vorbesti tu.
najwa
Postat pe 12 Mai 2009 11:27
intot dea una ai fost invidiosa dar nu stiu dece nu o sa mai am ce vorbi cu tine intot deauna mai discutat la cine ai vrut esti o persona de neapropiat o sa fii toata viata ta
muhamed_suliman
Postat pe 12 Mai 2009 11:33
BRAVO BRAVO SULIMAN PTR CE AI SCRIS ORICE AI ZICE MA FACE SA RAD...................HAHAHAHAHA
najwa
Postat pe 12 Mai 2009 11:36
Am patit-o si eu.Tocmai i-l prezentasem pe iubitul meu, i-am zis ca avem planuri sa avem o relatie cu finalitate si tot asa.Stia toate esecurile mele, toate bucuriile mele TOTUL despre mine. I-am sugerat prietenului meu sa o primeasca la el acasa( el fiind din bucuresti si noi din constanta) deoarece voia sa stea si ea linistita cu noul ei prieten.A cazat-o iar ea ca si multumire , a considerat sa ma toarne de niste chestii foarte intime dar si exagerate foarte mult. Intr-un cuvant a blafat totul pana la extreme, astfel incat iubitul meu mi a dat imediat papucii. Motivul? "Am aflat adevarul de le prietena ta care stie totul despre tine". Acest motiv l am aflat tarziu, dupa multe luni de zile.Am suferit in 2 luni de despartire enorm, timp in care ea incerca cica sa ne impace. Noi ne am impacat, au trecut 3 ani si jumatate de la aceasta poveste, ne am logodit, dar dupa toata astea am iertat o.
Am intrebat o pt ce m-a tradat, iar ea nici acuma nu mi- a dat un raspuns clar.Ma durut foarte mult ce a facut, dar i am zis ca i am dat o alta sansa pt a rectifica cu mentiunea: Daca se mai intampla, te -am ras.
Tradarea inca mai e in sufletul meu, ma doare, dar nu o pot ura pt ce mi a facut. O ascult, o indrum, dar nu mai am incredere in ea. Multa lume mi a zis ca se vede ca e invidioasa pe mine, pe ce am, pe facultatea pe care am facut-o, pe barbatul pe care-l am, pe statutul meu.Eu nu iau in seama toate astea, pt mine suntem egale indiferent de situatie si statut, nu m am considerat niciodata mai frumoasa sau mai desteapta ci dimpotriva i am dat mereu putere.
Intr-o prietenia invidia nu si are locul ci doar iubirea si sprijinul
Daca nu te poti detasa de invidie, nu te da drept PRIETEN PT CA NU ESTI, esti doar un IPOCRIT.
ravenik_swwet
Postat pe 18 Mai 2009 12:51
Cum spuneam si pe alt topic, prietenia nu exista ci doar momente de prietenie... Daca vreti sa credeti bine, daca nu iarasi bine... Vorbesc in cunostinta de cauza. Cea mai buna prietena a ta, esti chiar tu!
Cassey
Postat pe 19 Mai 2009 10:45
Buna. Ai dreptate cu mama poti vorbi foarte multe... dar te-ai gandit daca ai o mama complet sarita ce faci? si eu am patit-o cu o prietena... era asa de apropiata de mine incat a reusit sa ma desparta de iubitul meu... a fost cu el cateva zile pana el si-a dat seama ca tot la mine se gandeste si tot la mine tine... si acum suntem fericiti chiar daca ea inca se mai baga...

Dar cum spuneam... in prietene nu mai am incredere... doar una mai am asa apropiata dar suntem cele mai nebune cand vine vorba de o distractie... in rest... am un prieten foarte bun care imi stie toate problemele si ma intelege... Cu mama nu prea am ce vorbi pentru ca absolut orice i-as spune nu ma intelege... si de sfaturi nici nu se pune problema.. e total pe dinafara... in schimb stie sa sara in cap daca te vede ca gresesti... dar sa spuna cum e bine... pauza..

Oricum asta a fost prima tradare din viata mea si poate o sa mai trec prin astea... am o varsta destul de mica si mai am timp de lucruri de astea... dar am invatat multe si o sa stiu pe viitor cu cine sa vorbesc despre lucruri intime si cu cine sa ma distrez
2r2rik
Postat pe 20 Mai 2009 23:36
Prietena cea mai buna?ce e aia? cu tot respectul da eu cred ca am patit-o cel mai tare!!am crezut-o mai ceva ca o sora de cand aveam 8 ani si acum am 19 deci e ceva...insa abia acum am aflat ca ea era dusmanul meu de mica...credeti-ma am legat toate fazele si va jur ca ar trebui sa scriu o carte...mi-am dat si mama la o parte pt o persoana de nimic...iar acum?logic ca am scos-o din viata mea!!nu o urasc desi ar trebui pt ca am inima prea proasta dar e o vorba sigura Dumnezeu are grija de toti si intoarce roata! oricat a incercat ea sa imi strice totul din viata mea..relatiile cu alte prietene,relatia cu iubitul,relatia cu mama mea ...degeaba adevarul a iesit la iveala si acum se stie ce ii poate capul!;)Cu iubitul meu am deja 3 ani si ceva,sunt bine sunt ok,m-a durut si mi-a trecut!:D




va pooop!
larysukulitza
Postat pe 21 Mai 2009 00:03
cred k sunt o norocoasa k am o "cea mai buna prietena" care tine loc si d mama si d sora [ mama e departe, iar sora nu am;)) ] pur si simplu ma cunoaste mai bine k oricine si n`as renunta la ea pt nimic in lume. suntem prietene d cand ne`am nascut, avem caractere opuse si ne mai certam, dar am fost una langa cealalta la greu. si atunci se vede cine ii cu adevarat Prieten. nici nu pot s`o mint, asa de bine ma cunaste:) si ce`i mai important, ma accepta asa cum sunt, cu defectele mele. o iubesc
Innocence
Postat pe 21 Mai 2009 09:15
De la: madame044, la data 2008-10-06 15:12:14Sfatul meu:
Ignoro! Zi-i doar "buna! ce mai faci?" si atat, de fata cu altii si intoarce-i spatele. Dar, intr-un mod frumos, delicat, fin. Fa-ti alta/e prietena/e. Dar sa nu le mai spui tot sufletul tau. Tzine si pentru tine, ceea ce crezi tu ca e mai important. Da-le resturi, nimicuri sa digere.
De rusine s-a facut ea. Nimeni nu o sa aibe incredere in ea. Nimeni nu o sa o vrea de prietena. Sa nu-ti pese de ce gandesc ceilalti. Vorbesc ei ce vorbesc, dar vor obosi. Isi vor cauta alte subiecte de barfa. ei vor mereu ceva nou. asa ca las-o pe ea si pe ceilalti sa se epuizele inutil.
Tu! Fruntea sus!




foarte mare dreptate eu vorbesc absolut orice cu mama si nu am nici un secret fata de ea ...."prietenele" nu exista:)
petitange
Postat pe 21 Mai 2009 12:42
astfel de prietene sunt peste tot....cunosc genul..este invidioasa ca tu atragi mai mult...ce iti place tie ai place si ei...tot asa...si cu secretele...crede-ma nu e prietena adevarata.....renunta la ea
pamela_1
Postat pe 21 Mai 2009 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia mea cu adminul forumului 23 De la: kudika_nikole 11 Ianuarie 2012 00:54
Un sfat...... 3 De la: kudika051287 30 August 2009 17:25
mai exista ceva intre noi? 8 De la: Elyaa 8 Iulie 2011 11:13
Rac-Sagetator? 4 De la: kudika_972424 19 August 2014 00:31
pt ce sunt buni banii - de Warren Buffett 173 De la: leo_ 7 Februarie 2011 20:18