Setari Cookie-uri

prietena cea mai buna

prietena....
yumy
Postat pe 15 Iunie 2009 20:11
mai..cred ca stii si tu cum e ..cand vrei sa iesi cu prietena cea ai buna la un suc..si na mai barfiti si voi..mai vorbiti despre baieti...daca l ar lua si pe el iti dai seama ca a 3 a persoana s ar simti super nasol..pt ca cei doi ar sta tot timpul impreuna..si ar fi ..ca un catelus de companie..
eek
Postat pe 16 Iunie 2009 20:13
De la: Musca_Tze_Tze, la data 2009-06-15 20:09:25MDA.........AI LUAT IN CALCUL SI IDEEA CA POATE PRIETENA S-A MATURIZAT UMPIC MAI RPD DECAT VOI SI SI-A DAT SEAMA CAT DE DIFICILA SI INCURCATA E VIATA ASTA DE RAHAT PE CARE OTRAIM CU TOTII?!?!?!!?...STAY CHILL CA LA UN MOMENT DAT SI U VE-I FACE CAM ACELASHI LUCRU;).......EU UNUL SINCER TI-AS SPUNE SA TE PUI IN LOCUL EI SI POATE ASA AI SA-TI DAI SEAMA CA NU E CHIAR ASA DE USOR,DE CELE MAI MULTE ORI,SA IMPACI SI CAPRA SI VARZA...VA SARUT DULCE PE TOATE SI AVETI GRIJA DE VOI;)

mai baiatu' ... uite..sa ti explic si tie.. de exemplu vrei sa iesi la o bere cu un amic de al tau...care sa zicem ca are prietena.. cum ar fi sa o ia si pe prietena lui.... ori ea s ar simti super aiurea pt ca prietenul ei ar vb mai mult cu tine si ea ar fi pe langa..sau tu te ai simti nasol pt ca prietenul tau ar sta bot in bot cu ea....
app..ai gresit cateva cuvinte pe acolo..da'asta nu mai tine de topicul asta...

P.S. tu nu gandesti ca o fata si nu stii cum e..si oricum problemele baietilor se rezolva mult mai usor decat ale fetelor...
eek
Postat pe 16 Iunie 2009 20:26
De la: eek, la data 2009-06-16 20:13:40mai..cred ca stii si tu cum e ..cand vrei sa iesi cu prietena cea ai buna la un suc..si na mai barfiti si voi..mai vorbiti despre baieti...daca l ar lua si pe el iti dai seama ca a 3 a persoana s ar simti super nasol..pt ca cei doi ar sta tot timpul impreuna..si ar fi ..ca un catelus de companie..


Dar de ce nu ar gasi subiecte de discutie care sa ii includa pe toti? despre orice lucru ar putea vorbi si s-ar implica toti

Parerea mea.. dak vrei poti orice! Asa ca fii mai optimista si gandeste-te mai degraba la solutiile pe care le-ar avea o situatie de asta decat sa judeci
2r2rik
Postat pe 16 Iunie 2009 21:46
am trecut si eu prin asta.la mine a fost si mai rau.ea chiar s-a dat la prietenul meu cand nu eram prin preajma.el mi-a spus si am avut o discutie cu ea.am vorbit numai eu si i-am spus ca daca nu a avut curajul sa-mi spuna in fata ce simte pentru el atuci nu merita sa fie prietena mea.sfatul meu pentru tine este:fereste-ma doamne de prieteni ca de dujman ma feresc s singur.te sfatuiesc sa nu mai fi prietena cu ea ptr ca asta nu se poate numi prietenie
dolcik1
Postat pe 4 Iulie 2009 09:22
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-21 13:12:10Prea vechi topicu'.. Cred ca nici nu mai sunt prietene

mai suntem prietene si s arezolvat si problema aia.. asa ca e ok..
eek
Postat pe 4 Iulie 2009 19:29
greierash_is_back
Postat pe 4 Iulie 2009 19:42
Se spune ca prietenii sunt ca stelele.Nu-i vedem sau nu ii avem mereu aproape ,dar stim ca exista, undeva..la distanta, sau in apropiere.Prietenii nu se vad mereu, ei se simt.II stim acolo ca pe un spirijin, ca pe o oaza de liniste, ca pe un refugiu de care ne desparte doar un simplu telefon sau doar o conversatie.Ei sunt prietenii adevarati, persoanele pe care cineva ni le scoate in cale fara sa ne dam seama pe moment de importanta faptului ca i-am cunoscut sau de ceea ce va urma…Se spune ca prietenii adevarati in viata ii poti numara pe cateva degete de la o mana iar restul sunt doar persoane efemere, care trec prin viata alaturi de noi in unele etape, fie bune , fie rele, dar mai apoi se retrag.
O singura prietena am avut in viata asta si soarta mi-a luat-o si dus-o departe.La inceput vorbeam la telefon mai des,apoi mai rar si-apoi din ce in ce mai rar,acum chiar deloc.De cativa ani buni traieste pe alte meleaguri si se pare ca acea lume a schimbat-o.Stand si reflectand la cum s-a ajuns in aceasta situatie cred ca orgoliul prostesc a fost de vina."Las-o pe ea sa te sune"imi spunea egoismul meu care acum este complet satisfacut.Dar imi lipseste atat de mult.........Cafeaua aceea pe care o savuram impreuna nu o sa mai aiba niciodata acelasi gust ,chiar daca pe atunci era de cea mai proasta calitate ca atat ne puteam permite.Imi lipseste atat de mult...........As avea atatea sa-i spun si poate si ea la fel.........Unde esti prietena mea draga?

ana_lili36
Postat pe 9 Iulie 2009 09:56
Daca ai impresia ca tipa cu care ai iesit de doua ori la cafea iti e prietena cea mai buna doar ca-ti zambeste frumos, iti meriti dezamagirea de mai tarziu

Prietenia se cladeste in timp si in nici un caz sa nu te astepti numai sa ti se dea...

(vorbesc la modul general, nu ma adresez cuiva anume)
kitty_krieger
Postat pe 9 Iulie 2009 10:30
cea mai buna prietena a mea e sora mea, nu as putea vreodata sa-i fac vreun rau intentionat si
mi-as da viata pentru ea.
diana3289
Postat pe 13 Iulie 2009 12:25
De la: ana_lili36, la data 2009-07-09 09:56:13Se spune ca prietenii sunt ca stelele.Nu-i vedem sau nu ii avem mereu aproape ,dar stim ca exista, undeva..la distanta, sau in apropiere.Prietenii nu se vad mereu, ei se simt.II stim acolo ca pe un spirijin, ca pe o oaza de liniste, ca pe un refugiu de care ne desparte doar un simplu telefon sau doar o conversatie.Ei sunt prietenii adevarati, persoanele pe care cineva ni le scoate in cale fara sa ne dam seama pe moment de importanta faptului ca i-am cunoscut sau de ceea ce va urma…Se spune ca prietenii adevarati in viata ii poti numara pe cateva degete de la o mana iar restul sunt doar persoane efemere, care trec prin viata alaturi de noi in unele etape, fie bune , fie rele, dar mai apoi se retrag.
O singura prietena am avut in viata asta si soarta mi-a luat-o si dus-o departe.La inceput vorbeam la telefon mai des,apoi mai rar si-apoi din ce in ce mai rar,acum chiar deloc.De cativa ani buni traieste pe alte meleaguri si se pare ca acea lume a schimbat-o.Stand si reflectand la cum s-a ajuns in aceasta situatie cred ca orgoliul prostesc a fost de vina."Las-o pe ea sa te sune"imi spunea egoismul meu care acum este complet satisfacut.Dar imi lipseste atat de mult.........Cafeaua aceea pe care o savuram impreuna nu o sa mai aiba niciodata acelasi gust ,chiar daca pe atunci era de cea mai proasta calitate ca atat ne puteam permite.Imi lipseste atat de mult...........As avea atatea sa-i spun si poate si ea la fel.........Unde esti prietena mea draga?


Postat pe 13 Iulie 2009 18:12
Si eu am trecut printr-o intamplare asemanatoare, cu o "prietena" cu care locuiam cu chirie intr-o vila, fiind studente. A cunoscut un cetatean strain, printr-o relatie, i-am servit de interpreta, pentru ca nu cunostea limba respectiva, o ajutam sa redacteze scrisorile catre el, vorbeam cu el la telefon, ca sa-i dau explicatii despre ea, pe care ea nu era capabila sa le sa le dea, pana cand, in scurt timp, s-au casatorit si m-am bucurat pentru ea. Aveam si eu un prieten strain, asa ca eram amandoua multumite. Dupa ce a plecat, mi-a mai scris, apoi au venit in vacanta la vila. Mama mea se ocupa de ei, le pregatea delicatese, ii dadea sfaturi "prietenei", pentru ca parintii ei nu prea erau de acord cu casatoria ei, si chiar avea nevoie de sprijin moral, saraca. S-a intamplat ca a trebuit sa ne mutam de la vila, la garsoniera, asa ca, m-am intalnit "intamplator" cu ei, in Bucuresti, fara sa mai stiu nimic despre ea, pentru ca nu mi-a mai scris. Era rezervata si cand i-am invitat acasa, spunandu-i ca maica-mea s-ar bucura sa-i vada, ea mi-a pretextat ca se grabesc la aeroport. Am uitat sa precizez ca intre timp se mutasera de la adresa de acolo si ea nu mi-a dat noua adresa, asa ca nu as fi avut cum sa-i scriu. Dar ea putea sa-mi scrie la serviciu, pentru ca luctez intr-o mare institutie, insa n-a facut-o. Mi-am dat seama ca au vrut doar sa profite de vila in care locuiam, pentru vacantele in Romania, altceva n-a interesat-o. Cand am schimbat locuinta, ne-au..."schimbat" si ei pe mine si pe maica-mea. Nu am insistat, i-am lasat sa plece la "aeroport" si le-am intors spatele definitiv. Nu regret nimic, dar are dreptate cine a spus ca nu exista prieteni, numai cunostinte. Bine spus!

Postat pe 13 Iulie 2009 18:33
Toate prieteniile sunt frumoase si te fac sa te simti cea mai norocoasa fiinta din lume pana in momentul in care se incheie totul si te trezesti la realitate. Pana atunci, se intampla sa te lasi calcata in picioare sub pretextul ca :"nu-si batea joc de mine/ nu era o ironie, un repros subtil, ci n-am inteles eu bine!!" si sa inghiti in sec. Dar cand socul trece si mintea poate compune un raspuns (sau o solutie) pe masura, e deja prea tarziu pentru a-l vocifera (pentru a o pune in aplicare) asa ca lasi de la tine.
Nu pot zice ca regret faptul ca am urcat pe un piedestal anumite persoane, atribuindu-le titlul de best friend . Zic asta, deoarece,desi a durut f.tare dezamagirea nu pot sa afirm ca m-am ales numai cu atat. Anumitor persoane le-am datorat multe zambete, alaturi de alte persoane m-am maturizat si datorita anumitor persoane mi-am indeplinit anumite vise.
“Cea mai buna prietena” a ales sa dispara din peisaj lasandu-ma balta de ziua mea (18 ani), iar “fratiorii mei” cand si-au gasit cate-o gagik/sotie. Altii au disparut dupa ce au realizat ca nu-s in stare sa returneze un imprumut! : )) Tertii...hm...nu-s ei vinovati ca altii au muscat “momeala”.
Si acum mai sunt dezamagita, dar trece repede pentru ca iuby e prioritatea mea (si chiar merita! :X ).

pynky_naughty
Postat pe 20 Septembrie 2009 01:28
nu cred ca nu exista prietenie adevarata intre doua femei,cel putin eu am avut norocul sa am parte de o astfel de prietenie,sa fie alaturi de mine cand am avut nevoie,sa stie sa imi ridice moralul dar si sa imi spuna cand gresesc si cand nu e bine ce fac,ne-am mai certat dar nimic serios, ,puteam sa ne povestim orice fara sa ne gandim ca una din noi ar povesti altcuiva secretele pe care ni le incredintam una celeilalte,cam de un an a plecat in strainatate dar asta nu a afectat prietenia noastra,vorbim aproape zilnic si ne povestim tot ce se intampla,iar daca suntem suparate stim k avem pe cineva care sa ne asculte si sa ne dea un sfat,prietenia cu ea e unul din cela mai bune lucruri care mi s-au intamplat,deci...cred k mai exista prietenie adevarata
dennissaa
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:24
Buna :) eu am doua prietene "adevarate", cum ziceti voi, care imi sunt prietene de 25 de ani (eu am 28 acum ). In rest, cam de fiecare data cand cineva s a apropiat de mine, am fost rezervata si nu am gresit pentru ca de cateva ori era sa patesc lucruri cam la fel de urate ca si alte fete care au povestit pe acest forum. eu cred ca o prietena adevarata nu te pupa niciodata in zona dorsala, iti spun sincer cand nu te prinde o rochie, te trag de par cand vad ca gresesti, fara sa te compatimeasca, fara sa te complimenteze excesiv, si te incurajeaza sa fii tare, sa fii tu, iti consolideaza increderea in tine. Sunt acel gen de oameni fair play care nu tin sa ti afle toate secretele si care daca totusi le spui, atunci poti fi sigur ca sunt secrete. si in afara acestui cerc foarte strans, orice confidente denota o slabiciune a spiritului, iar cei carora li se incredinteaza nu sunt toti oameni onesti si pot profita de aceasta slabiciune tocmai pentru a-ti face rau. In concluzie, pentru toate fetele care pretind ca au "prietene adevarate", cred ca ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte sa deschida gura in fata unor persoane nu foarte cunoscute, si sa fie mai selective cu prieteniile. Nu strica mai multa distanta fata de oameni, asta ne face mai interesante, mai misterioase, si ne si protejeaza impotriva unor situatii neplacute cel putin. va doresc prietene adevarate, putine si sigure, si sa fim sanatoase si vesele
monica_savu
Postat pe 20 Septembrie 2009 12:49
Nu exista "prietena cea mai buna" pt ca toate sunt invidioase pe tine,chiar daca nu iti vor recunoaste niciodata. Pt mine cea mai buna prietena a mea e mama pt ca stiu ca ea nu-mi va spune secretele,nu ma va judeca,indiferent de situatie si mereu imi va vrea doar binele. Ma inteleg atat de bine cu ea si ea e singura care ma cunoaste cu adevarat.
Boracel
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:45
va pup si sa aveti grija pe cine aveti ca prietena!
Boracel
Postat pe 20 Septembrie 2009 13:47
Inseamna ca nu a fost nici pe departe "prietena ta ce-a mai buna" ci doar o pers invidioasa si lipsita de scrupule.Pe viitor alege ti m ai bine prietenele.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 20 Septembrie 2009 20:04
eu am o "cea mai buna prietena" j ma inteleg fffff bn k ea...ea imi umbla prin e-mail j din astea,dar mai intai ma intreaba daca poate.
ea este k o sora pt mn
o iubesc moooolt!!!!
dar am o problema...sormea adevarata este invidioasa pe prietena.tot timpul imi zice si plus ca ii zice mamei sa nu mai ma lase tot timpul la ea...
adela_smeq
Postat pe 21 Septembrie 2009 13:52
Chiar sunt norocoasa . De fapt eu ma si consideram norocoasa .
Am postat aici de doua ori despre prietena mea si in continuare sunteti persoane care postati ca " nu exista prietenie intre doua fete , sau exista doar cunostinte , sau , nu exista decat cu un motiv "
Fals . Acum vreo 15 ani , eram deja apropiate , eu si ea ne-am scris initialele pe un trunchi de copac , undeva pe un mal de rau . Am numit locul 2 inimi , si aveam aceeasi initiale . Acum de ziua mea , am primit ( pe langa altele ) de la ea , un buchet de trandafiri artificiali , buchet pe care i l-am daruit eu acum ani buni . Ideea e ca arata asa de naspa , dar ea le-a pastrat , cu toate ca si-a schimbat casa de atunci , si-a modernizat locuinta de doua ori de atunci ... e ceva ce rezista , si sper sa reziste peste ani , mi-a scris pe un bilet . Mai exact citez " Pe vremuri candva ... l-am primit de la prietena mea in dar , iar acum de ziua ei il inapoiez sa se bucure de el . Eu l-am pazit ani de zile ca acum sa ajunga la tine . Nu e natural dar e singurul ce rezista pana la tine . Si sper inca cativa ani ! "
Am mai primit o felicitare ( sunt la 4000 km de ea acum ) in care imi scria o poezie pe care i-am inventat-o eu tot acum vreo 15 ani sau poate chiar 16. O mai stiu si eu . Si in ziua de azi cand noi doua vorbim , e ca si pe vremuri , parca nimeni si nimic nu exista , doar noi doua , doar ca subiectele discutate sunt acum problemele actuale , iar pe langa , mai vorbim despre starile noastre , despre secretele noastre si dorintele noastre ascunse . Nu cred ca exista prea multe relatii sincere ca a mea cu ea , dar exista cu certitudine . Secretul e sa oferi si tu ceea ce vrei sa primesti , sa nu tradezi , sa fi sincer si sa respecti ... exact ca intr-o relatie cu sex opus . Daca simti ca ti-e draga o persoana , e ceva firesc ca relatia sa se nasca si sa fie precum a noastra .
danylor29
Postat pe 1 Octombrie 2009 05:01
nu cred....am avut, am pierdut. cea mai buna prietena e sotul meu.
greierash_is_back
Postat pe 1 Octombrie 2009 05:35
De la: greierash, la data 2009-10-01 05:35:30nu cred....am avut, am pierdut. cea mai buna prietena e sotul meu.


Nu e lege ca intre soti sa nu existe secrete . Si apoi , sunt lucruri pe care le poti spune unei prietene dar lui nu . De exemplu , mi-ar placea sa ajung intr-o tara anume sa fac doar o poza cu actorul meu preferat . Daca ii spun sotului meu , ce va spune ? Esti nebuna . Nu ca nu i-as spune , dar sunt vise , sau sunt copilarii inca pe care barbatii nu le inteleg . Acum pe moment nu am stiut ce exemplu sa dau ... Sau , sunt lucruri care lui nu ii plac ca e barbat , si nu le pot discuta cu el doar cu o femeie .
Parerea mea e ca e nevoie de cel putin o prietena , nu crezi ?
danylor29
Postat pe 1 Octombrie 2009 05:46
pentru discutii "femeiesti" am colegele. daca ceva ma deranjeaza la el, ii spun lui. e simplu! de 3 ani n-am avut probleme cu sistemul asta!
greierash_is_back
Postat pe 1 Octombrie 2009 05:48
De la: greierash, la data 2009-10-01 05:48:44pentru discutii "femeiesti" am colegele. daca ceva ma deranjeaza la el, ii spun lui. e simplu! de 3 ani n-am avut probleme cu sistemul asta!


Esti temperamentala . Eu nu as putea vorbi orice cu o colega . Colegialitatea nu e totuna cu prietenia .Poti sa vb lucruri femeiesti si cu bunica si cu femeia de servici , si cu vecina si asa mai departe . Nu m-am referit strict la asa ceva .
danylor29
Postat pe 1 Octombrie 2009 05:51
temperamentala? putin spus! am inteles: esti o norocoasa cu o superprietena! nu toate avem norocu asta. sau poate l-am avut si ne-am ars. ori am ars. si atunci gasim alte metode. ca a mea.
greierash_is_back
Postat pe 1 Octombrie 2009 05:54
De la: greierash, la data 2009-10-01 05:54:43temperamentala? putin spus! am inteles: esti o norocoasa cu o superprietena! nu toate avem norocu asta. sau poate l-am avut si ne-am ars. ori am ars. si atunci gasim alte metode. ca a mea.


" deci " Felicitari ! Ai inteles ... Felicitari ! M-ai intepat . Eu nu mai " dansez " caci mor de somn . Pa pa
danylor29
Postat pe 1 Octombrie 2009 05:57
nu stiu cu ce te-am intepat...inafara "deci-ului"
greierash_is_back
Postat pe 1 Octombrie 2009 06:03
De la: greierash, la data 2009-10-01 06:03:48nu stiu cu ce te-am intepat...inafara "deci-ului"


Somn usor Greierash , sa nu imi canti la noapte sub geam ! OK ? Kisses !
danylor29
Postat pe 1 Octombrie 2009 06:05
daca stai mai sus de etajul 1...ai scapat!
greierash_is_back
Postat pe 1 Octombrie 2009 06:11
cele mai bune prietene sunt momy si sora mea
Aphrodite
Postat pe 5 Octombrie 2009 17:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Atractie intre doua prietene 63 De la: Summer_ 8 Decembrie 2010 21:44
caut ceva dar tot nu gasesc. Ma ajuta careva? 35 De la: sebylovegyrls 16 Mai 2012 11:39
Amica lui!!!! 60 De la: mainedimineata 8 Septembrie 2009 16:39
sunt atrasa de prietenul fostului meu iubit 10 De la: merika 1 Septembrie 2011 08:59
Buna.... 9 De la: Angel_lost 27 Martie 2009 00:10