Setari Cookie-uri

Intentia adulterului este infidelitate sau nu?

Buna! As dori un sfat de la fetele de pe forum.
Sunt barbat cu varsta de 33ani casatorit de 11ani cu o femeie cu varsta de 32ani. Avem 2 copii de 5 respectiv 2 ani.
Sotia mea pana in urma cu 6 luni nu concepea sa ai o relatie extraconjugala.
Dupa a doua sarcina s-a ingrasat exagerat si a ramas cu peste 25kg in plus, lucru pe care eu nu l-am acceptat. O perioada am incercat sa o conving ca trebuie sa slabeasca, dar ea refuza si imi cerea sa nu-i mai spun nimic despre acest lucru, ca a facut un colpil sanatos si frumos si asta este pretul. In aceste conditii dupa cateva luni de tatonari am avut o discutie cu ea si i-am spus ca daca nu va incerca sa slabeasca, eu o sa divortez. I-am spus ca in prima faza nu o sa ma mai culc cu ea, apoi daca dupa un an nu se va intampla nimic in acest sens voi divorta.
Timp de 4 luni ne-am comportat normal (ca si inainte), numai ca eu nu m-am mai culcat cu ea dupa cum promisesem (este adevarat ca nici ea nu a venit la mine decat o data in aceasta perioada si am refuzat-o).
In urma cu 6 luni am convins-o sa inceapa scoala de soferi si chiar am cautat un instructor bun. Un tip la 40ani barbat bine. Cunoscand-o pe sotie de atata timp si stiid ca nu concepea o relatie extraconjugala, nu mi-a fost teama de faptul ca se poate intampla ceva intre ei.
Numai ca la ceva timp dupa ce a inceput scoala de soferi m-a convins sa ducem copii la tara motivand ca este vara si este mai bine pentru ei acolo si in plus oricum nu aveam cu cine sa-i lasam cat timp ea este la scoala de soferi. Eu lucrez zilnic pana dupa ora 18.30.
In acea perioada a deschis o discutie despre relatia noastra spunand in cazul in care s-ar intampla ceva ea ar vrea sa ramanem prieteni si ca daca eu simt nevoia sa am pe altcineva ea “nu va sta in calea fericirii mele”. Eu am fost de acord si am spus ca as vrea sa putem discuta si dac oricare dintre noi, va considera ca vrea o experienta sexuala cu o alta persoana “putem discuta despre asta si cred ca voi accepta cu conditia sa fie o persoana necunoscuta pe care sa nu o mai poata vedea vreodata, sau un profesionist, pentru a nu exista riscul sa se ataseje de el si sa distruga caminul nostru. Am fost de acord ca trebuie sa crestem copii impreuna.
In aceasta perioada am simtit o raceala din partea ei, a inceput sa ma acuze ca am neglijat-o etc. In aceste conditii in urma cu doua luni m-am gandit un pic si am ajuns la concluzia ca intradevar am neglijato in conditiile in care munceam foarte mult sa achit datoriile acumulate la cumpararea si renovarea apartamentului. In aceste conditii am incercat sa ma schimb, sa-i dau mai multa atentie,sa-i fac cadouri dar in acelasi timp i-am spus ca o vad foarte departe de mine.
Deznodamantul s-a produs ieri cand mi-a spus ca i-a “placut un baiat” si ala nu eram eu ci instructorul de la scoala de soferi (un tip destept, cultivat si cu o disponibilitate de a cuceri orice femeie). Problema care ma macina este ca din ce mi-a spus sotia, ea a fost cea care a vrut sa faca pasul si din spusele ei “el a refuzat-o spunandu-i sa mearga acasa ca o asteapta copii si ca o sa se linisteasca”. Asta este tot din spusele ei. Dupa ce a luat permisul de conducere cica a mai sunat-o el de doua ori sa vada ce mai face si s-au mai intalnit pe strada de cateva ori cand venea cu copii de la gradinita.
Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa fac in aceasta situatie tinand cont te faptul ca sunt un tip foarte orgolios, dar si ca am 2 copii si un apartament foarte frumos. Mai pot avea incredere in femeia de langa mine? Ce trebuie sa fac sa nu-mi simt orgoliul stirbit. Este inselaciune acest lucru.

As vrea sa mentionez ca ma gasesc vinovat nu numai ca am neglijat-o muncind prea mult, dar si pentru faptul ca in ultimul timp am castigat de 3 ori mai mult decat inainte (peste 6000RON) si “fata” a beneficiat din plin de aceasta (pe la saloane de infrumusetare, etc). Cred ca faptul ca am ajuns sa avem de toate si un apartamet frumos si suficienti bani pentru orice a facut- sa creada ca vrea mai mult. !!!!???

Sunt foarte nerabdator sa vad ce spuneti si voi despre asta.
Ice1
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:37
Citeste tot ce ai scris, fiecare cuvant in parte, de la inceput pana la sfirsit si vei gasi raspunsul in text.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Noiembrie 2008 19:52
Vrei sa spui ca sunt singurul vinovat? Poate sunt, dar de ce nu a fost sincera cu mine.
Si de fapt intrebarea mea ramane indiferent cine este vinovatul.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac eu acum. Ma intereseaza viitorul nostru si al copiilor.
Ice1
Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:19
Eu cred ca tu singur ai pus cruce casniciei tale in momentul in care i-ai spus ca daca nu slabeste tu divortezi. Dupa o nastere sa spui asa ceva unei femei este cel mai urat lucru posibil, cel mai lipsit de respect lucru.... ea avea nevoie sa-i spui ca o iubesti si asa, ca nu conteaza infatisarea ei, ci cine este ea si ca ti-a adus pe lume doi copii minunati...si tu??? Daca ii aratai mai mult sprijin, incet incet poate-si recastiga increderea in ea si incepea sa slabeasca.
Dar tu nu, ai aratat ca esti foarte superficial, mie fraza aia imi spune ca nu o vrei decat pentru fizic (imi inchpui ca o vrei pentru mai multe, dar asta reiese). A fost o lovitura sub centura pentru ea si ai indepartat-o de unul singur.

Si apoi, nu inteleg, era obligata sa-ti spuna ca te-a inselat cu altul?

Daca vrei sa-ti repari casnicia, implora iertarea.

Postat pe 15 Noiembrie 2008 20:37
De la: Ice1, la data 2008-11-15 20:19:00Vrei sa spui ca sunt singurul vinovat? Poate sunt, dar de ce nu a fost sincera cu mine.
Si de fapt intrebarea mea ramane indiferent cine este vinovatul.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac eu acum. Ma intereseaza viitorul nostru si al copiilor.

De la: Ice1, la data 2008-11-15 20:19:00Vrei sa spui ca sunt singurul vinovat? Poate sunt, dar de ce nu a fost sincera cu mine.
Si de fapt intrebarea mea ramane indiferent cine este vinovatul.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac eu acum. Ma intereseaza viitorul nostru si al copiilor.

Ma refeream la faptul ce sa faceti pe viitor. IMPOrtant ESTE familia si copii, sa ramaneti impreuna. ASta reiese clar din text.
CUm o faceti? Prin comunicare, reânoirea sentimentelor...Incepand de la zero....

Eu nu imi permit sa judec moral faptele altora. Fac o exceptie, si nu te supara. Si tu si ea sunteti vinovati. EA ca sa neglijat ca femeie, tu ca ai zis, daca tu nu, merge alta...ca ai santajat-o. [Banuiesc ca nu ai fost lipsit de bun simt si iai zis din prima zi dupa nastere sa slabeasca...]

Dar imi sta acum pe limba sa mai spun, ce fatarnicie, sa discuti in comun acord despre relatii sexuale extraconjugale, iar cand vine vorba de fapte, sa discuti despre orgoliu stirbit

Vorbeste cu ea. Sa gasiti ce idealuri aveti in comun si sa stabiliti regulile relatiei. CE va doriti VOI in viitor...

Si daca ai atatia bani, dece nu profita si merge sa faca o cura de slabire la o clinica si faceti si un pic de pauza in relatie, se vedeti ce sentimente ma aveti unul fata de altul si cum vreti sa improstatati casnicia.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Noiembrie 2008 21:04
Ice, sa ma ierte prietenele mele ca iti dau dreptate intr-un fel, dar in opinia mea ai si tu dreptatea ta. Si asta o spun din propria-mi experienta. Bine, nu a trebuit sa-mi spuna sotul meu sa slabesc, dar m-am simtit eu... Pentru ca la un moment dat, nu mai poti sa spui: nu ma ingrijesc ca daca ma place, ma place oricum... Si da, mi se pare normal sa te simti ranit. Nu-i totuna o relatie fizica ce se termina fara probleme cu o implicare sentimentala care face rau amandorura...
Lucia1971
Postat pe 15 Noiembrie 2008 21:06
Da mey Lucia, dar poate se simtea femeia oricum, poate trecea printr-o depresie... ca asta e explicatia ce o gasesc la faptul ca nu vroia sa dea jos cele 25 kg.
Am o prietena care si ea s-a ingrasat destul de multicel in timpul sarcinii si acum, la 3 luni de la nastere, tot mai are destul de dat jos. Cum ar fi sa vina sotul ei sa-i spuna ca daca nu pune mana si slabeste el divorteaza.... Ce pana mea, ca n-are cand sa faca sport, stii tu mai bine cum e cu copil si, mai ales, cand alaptezi....nu poti sa tii regim... Majoritatea proaspetelor mamici pe care le cunosc si-au revenit de-abia dupa 6 luni, 1 an....

Postat pe 15 Noiembrie 2008 22:07
Crista,
Eu nu incerc sa sa spun ca am procedat corect, ca trebuia sa o santajez ca sa aiba grija de ea. Dar simteam ca trebuie sa fac ceva mai mult sa o detremin sa faca ceva.
In legatura cu momentul cant eu am avut "inspiratia" sa fortez nota prin a o ameninta cu divortul vreu sa mentionez ca acest lucru se petrecea dupa 1 an si vreo 4 luni de la nasterea copilului. In acest timp am incercat sa o sustin si sa-i sugerez ca ar fi indicat sa aiba mai multa grija in felul cum isi pregateste masa (adica mai putine dulciuri, grasimi si paine care oricum nu erau foarte bune pentru alaptat).Ba mai mult dupa cum va spuneam mi-a spus sa nu o mai bat la cap. Problema este ca eu ma simtem terminat, nu imi dadea nici o speranta ca vrea sase redreseze vreodata.Simteam ca nu o sa o mai vad niciodata imbracata cu pantaloni. Apropo a alaptat copilul peste 1 si sapte luni si eu am fost mandru pentru asta. Dar dupa un an de alaptat am considerat ca ar trebui sa mai aiba grija si de ea.
Am fost intotdeauna de principiul ca nu o dieta severa este metoda care trebuie aplicata pentru slabit. Am considerat ca trebuie aplicata o dieta prelungita, adaptata dupa organismul fiecaruia. Spre exemplu eu am 1.78m inaltime la 74kg, si pot manca orice si oricat ca nu ma ingras mai mult. Altii trebuie sa aiba grija mai multa in legatura cu alimentatia.
Dieta serioasa a inceput-o abia dupa ce a inceput scoala de soferi. Eu eram convins ca instructorul era de vina, dar nu ca s-a indragostit de el ci ca i-a spus cateva lucruri despre viata si despre respectul pe care trebuie sa-l avem fata de noi si in acelasi timp fata de altii, in special fata de cei dragi.

Pentru mine era un model de familist. Chiar imi era teama sa nu cumva sa gresesc eu fata de ea din punct de vedere sexual, pentru ca sunt barbat si de obicei barbatii sunt opsedati de sex.

Acum eu ma intreb ce mai insem pentru ea: doar un pilon de stabilitate, cineva care castiga bine si cu care poate trai bine material, cu care poate creste doi copii? Sunt foarte confuz si problema este ca nu stiu daca mai pot avea vreodata incredere in ea si in femei in general.

Si daca el a refuzat-o atunci cind era grasa, ce se va intampla daca o va vedea acum dupa ce a slabit? Va incerca oare sa o cucereasca si ea cand se va simti iar neglijata va cadea in bratele lui?
De ce oare doi oameni cere se iubesc s-au sau iubit si au facut doi copii nu pot fi sinceri. Cred ca se poate gasi o solutie pentru orice situatie. Va spuneam ca eram dispus sa aiba orice relatie sexuala care nu-i va afecta sentimentele fata de mine.
Nu era obligat asa-mi spuna ce sa-mi spuna ce s-a intamplat, dar era singura solutie care ne mai poate tine impreuna. Pentru ca eu am simtit ca se intampla ceva si i-am spus de mai multe ori in diverse feluri. Mai devreme s-au mai tarziu as fi aflat si deznodamantul ar fi fost tragic penntru familiea noastra.
Lucia, ai dreptate aici ese problema nu cred ca minciuna, sau sentimente de dragoste pentru o alta persoana isi au locul intr-o familie.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:08
eu cred ca e foarte greu sa slabesti cand vine vb de cate 20 kg dar totodata sa si alaptezi .. stiu femei care se gandesc cu groaza la sarcina tocmai din pricina barbatilor toate isi doresc copii dar niciuna nu stie exact cum sa faca sa aiba si copilul dorit dar sa-si pastreze si barbatul

cand afli ca esti gravida ..habar nu ai cum vei arata peste 7 luni si in 7 luni se pot intampla multe
si uite asa , dupa ce treci de o sarcina in care majoritatea iti zic mananca bine sa fie copilul sanatos!! si aduci pe lume un copil sanatos ..ti se spune "esti cat o vaca" " te pedepsesc " " nu ma mai culc cu tine" si este "refuzata"
barbatii ..incep prin mici remarci referitoare la greutate ..( mai mult ca sigur asa ai inceput si tu ) apoi remarcile sunt mai apasate pana cand pui punctul pe i ..spui ca dupa un an i-ai zis ca s-o determini sa faca ceva in privinta asta ..eu cred ca deja era satula de apropouri

si apoi nu te-ai intrebat care a fost secretul instructorului de-a convins-o ceea ce tu nu?
probabil a facut-o sa aiba incredere in ea ,sa-si doreasca asta ..si poate ca tu doar ai vrut un rezultat ..ai crezut ca semnezi vreun contract si ea tre sa respecte termenul

in fine ..mi se pare oribil ce-ai facut ..ptr ca sunt convinsa ca nu ai spus toata povestea

sprite
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:41
De la: bestdevilinside, la data 2008-11-15 21:04:17
De la: Ice1, la data 2008-11-15 20:19:00Vrei sa spui ca sunt singurul vinovat? Poate sunt, dar de ce nu a fost sincera cu mine.
Si de fapt intrebarea mea ramane indiferent cine este vinovatul.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac eu acum. Ma intereseaza viitorul nostru si al copiilor.

De la: Ice1, la data 2008-11-15 20:19:00Vrei sa spui ca sunt singurul vinovat? Poate sunt, dar de ce nu a fost sincera cu mine.
Si de fapt intrebarea mea ramane indiferent cine este vinovatul.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac eu acum. Ma intereseaza viitorul nostru si al copiilor.

Ma refeream la faptul ce sa faceti pe viitor. IMPOrtant ESTE familia si copii, sa ramaneti impreuna. ASta reiese clar din text.
CUm o faceti? Prin comunicare, reânoirea sentimentelor...Incepand de la zero....

Eu nu imi permit sa judec moral faptele altora. Fac o exceptie, si nu te supara. Si tu si ea sunteti vinovati. EA ca sa neglijat ca femeie, tu ca ai zis, daca tu nu, merge alta...ca ai santajat-o. [Banuiesc ca nu ai fost lipsit de bun simt si iai zis din prima zi dupa nastere sa slabeasca...]

Dar imi sta acum pe limba sa mai spun, ce fatarnicie, sa discuti in comun acord despre relatii sexuale extraconjugale, iar cand vine vorba de fapte, sa discuti despre orgoliu stirbit

Vorbeste cu ea. Sa gasiti ce idealuri aveti in comun si sa stabiliti regulile relatiei. CE va doriti VOI in viitor...

Si daca ai atatia bani, dece nu profita si merge sa faca o cura de slabire la o clinica si faceti si un pic de pauza in relatie, se vedeti ce sentimente ma aveti unul fata de altul si cum vreti sa improstatati casnicia.


Banii nu-i am eu sunt ai familiei si oricine din familie "profita " de ei. Nu s-a pus niciodata problema de bani. As fi dat orice nu numai bani ca sa inceapa o dieta. Dupa cum spuneam in mesajul anterior, eram de parere ca intai ar trebui reduse progresiv alimentele cu putere calorica mare (dulciuri, grasimi, paine) si abia dupa o perioada de acomodare a organismului, numai daca este nevoie, o dieta mai serioasa. Eu nu vroeian sa o vd slaba de maine ci asteptam doar o speranta ca lucrul scesta se poate intampla. I-am spus ca as vrea sa o vad din nou cum era chiar daca acest lucru nu va fi pentru mine. I-am spus ca avem impreuna doi copii si asta ne va lega toata viata si ca trebuie sa ramanem prieteni indiferent ce se va intampla.
Singurul lucru important era sa ne respectam si sa vorbim daca se intampla ceva, si asta nu dupa ce s-a intampat ci inainte. Daca se intampla dupa inseamna lipsa de respect, inselaciune, ceva de neacceptat.
Cu toata aceasta deschidere si libertate de discuta orice s-a intamplat pe dos. Cand am intrebat-o de ce nu mi-a spus ce se intampla (asa cum stabilisem cu mult timp in urma), mi-a replicat ca nu a putut. Dar ma intreb de ce nu a putut? A vrut oare sa fie sigura, intai sa-l cucereasca pe celalalt, si abia dupa sa-mi spuna (conform proverbului "nu lasa vrabia din mane pentru cioara de pe gard). Sau avea de gand sa mearga in paralel?
Pe de alta parte cum pot sa mai am incredere intr-un om care desi avea toata libertatea din lume, care era un familist convins, a ajuns in aceasta situatie?
Nu inteleg exact ce vrei sa spui in legatura cu relatiile extraconjugale si orgoliul meu dar o sa incerc sa spun cateva vorbe.
Relatiile extraconjugale nu sunt de dorit dar dupa cum se vede multa lume le practica pe ascuns si e de preferat sa nu se ajunga acolo. Daca te referi la faptul ca am discutat inaite despre o posibila relatie sexuala, discutata in prealabil, cu o alta persoana, vreu sa-ti spun ca acest lucru a fost doar pentru a deschide toate caile de discutii pentru orice situatie. Discutia despre care spuneai si tu. Numai ca teoria nu se regaseste intotdeauna in practica din pacate. Poate ca mi-a spus acum este rezultatul acestei libertati de a dicuta. Problema este "de ce nu a discutat inainte?"
Libertatea pana si pentru relatii sexuale nu trebuie utilizata, ea trebuie sa fie doar o garantie ca esti liber dar in aceasi timp esti legat de cineva pe care trebuie sa-l respecti, nu sa-l puii in fata faptului implinit. Pe principiu l "nu interzice ceva ca este posibil sa creezi interes pentru el". E vorba de principiul fructului interzis.
Acum bineinteles ca o sa discutam, si deja discuta, am trait cea mai mare dezamagire din viata mea. Este cel mai mare esec al meu, faptul ca nu am putut comunica si sa nu se ajunga aici.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:43
De la: sprite, la data 2008-11-16 09:41:24 eu cred ca e foarte greu sa slabesti cand vine vb de cate 20 kg dar totodata sa si alaptezi .. stiu femei care se gandesc cu groaza la sarcina tocmai din pricina barbatilor toate isi doresc copii dar niciuna nu stie exact cum sa faca sa aiba si copilul dorit dar sa-si pastreze si barbatul

cand afli ca esti gravida ..habar nu ai cum vei arata peste 7 luni si in 7 luni se pot intampla multe
si uite asa , dupa ce treci de o sarcina in care majoritatea iti zic mananca bine sa fie copilul sanatos!! si aduci pe lume un copil sanatos ..ti se spune "esti cat o vaca" " te pedepsesc " " nu ma mai culc cu tine" si este "refuzata"
barbatii ..incep prin mici remarci referitoare la greutate ..( mai mult ca sigur asa ai inceput si tu ) apoi remarcile sunt mai apasate pana cand pui punctul pe i ..spui ca dupa un an i-ai zis ca s-o determini sa faca ceva in privinta asta ..eu cred ca deja era satula de apropouri

si apoi nu te-ai intrebat care a fost secretul instructorului de-a convins-o ceea ce tu nu?
probabil a facut-o sa aiba incredere in ea ,sa-si doreasca asta ..si poate ca tu doar ai vrut un rezultat ..ai crezut ca semnezi vreun contract si ea tre sa respecte termenul

in fine ..mi se pare oribil ce-ai facut ..ptr ca sunt convinsa ca nu ai spus toata povestea



Eu nu am venit aici sa ma justific sa par mai bu decat sunt sau sa fiu compatimit. Departe de mine acest gand. Vreu sa vad cum gandesc si ale vemei despre acest lucru in conditiile in care am ajuns sa nu mai am incredere in nimei. Nu vreau sa ascund nimic. Daca am omis ceva a fost involuntar. Incerc sa fiu obiectiv sa aflu nistye pareri obiective de la niste oameni neutri care nu au nuci un interes.
Am spus ca nu doream sa slabeasca 20kg ci voiam sa vad o unda de speranta ca este dispusa sa inceapa sa se gandeasca. Chiar i-am spus ca ar fi bine sa slabeasca in acelasi timp in care s-a ingrasat (adica vreo 2 ani).
Inainte de prima sarcina recunosc ca imi era teama de cum va arata in timpul si dupa sarcina dar spe surprinderea mea nu m-a deranjat,acest lucru.
Ai dreptate am inceput prin mici subtilitati pana cand am ajuns sa-i spun la masa cate ceva cand o vedeam ca manaca grasimi, dulciuri si paine fara masura.
Secretul princilpal al instructorului a fost ca era cineva neutru , pe care il intalnea numai la scoala, care ii era superior ca era "profesorul", cu care nu traise si perioade mai grele material, sentimental, era ceva nou. Sa nu crezi ca eu nu ma vad in stare sa seduc pe cineva in aceste conditii. Nu cred ca imi este superior din acest punct de vedere. Secretul instructorului era ca sotia s-a indragostit de el, si nu mai conta nimic. A facut-o sa aiba un scop.
Spuneam in mesajele de mai sus ca ma simt vinovat nu numai ca am muncit mult si am neglijat-o dar si ca a ajuns sa aiba orice isi dorea (poate ce nu spera sa aiba vreodata).
Noi am trecut prim perioade foarte grele in trecut din punct de vedere material: stateam cu fratele meu sotia si copilul lor intr-un apartament cu patrui camere cu bucatarie si baie comun, ne-am casatorit din timpul facultatiisi a trebuit sa ne descurcam singuri- intretinere, mancare etc. Apoi ne-am imprumutat de foarte multi bani de la peste 20persoane si inclusiv de la banca pentru a lua un apartament cu o camera, apoi am muncit foarte mult de l-am renovat. In acea perioada muncema mult mai mult, avem doua job-uri, o neglijam si mai mult , dar cred ca nu s-a intamplat nimic in acea perioada, pentru ca era vai de capul nostru.
Apoi prin munca am reusit sa avansez, au venit si satisfactiile materiale. Am cumparat un apartament cu 2 camere acum 2 ani, pe care l-am renovat impreuna. In aceasta perioada a avut ocupatie cu decorarea apartamentului si nu cred ca s-a gandit la prostii. Dar dupa ce a terminat si avea de toate (in timp foarte scurt) proabil a inceput sa-i puna problema ca o neglijez, si si-a gasit pe altcineva.
Ma intreb acum oare vrea ea sa renunte la toate tinand cont de faptul ca avem rata la banca pentru apartament approx.7mil si ea castiga sub 10mil, si nici aia singuri. Oare nu se agat aea acum de mine doar pentru satisfactia materiala.
Poate fi oribil ce am facut dar asta nu da dreptul nimanui sa-i bata joc de mine.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:23
secretul instructorului : "i-a dat un scop" ...

nu ºtiu ce sa zic ..ca sa rãmâneþi împreuna tre sa aflaþi unde s-a întâmplat , de ce s-a întâmplat si cum s-a întâmplat prima ruptura

si abia atunci poþi sa te resemnezi sau sa faci ceva

tu vii pe un forum de femei cãutând sfaturi dar tu deja ºtii cine-i vinovat .. când ai scris postul ºtiai ca vei fi acuzat si atunci þi-ai atribuit si tu o parte din vina ..dar care anume? ca ai muncit sa aduci bani ..care in esenþa nu e o vina ..gândeºte-te cate femei muncesc, aduc bani , cresc copii si-si "cresc" si barbaþii si "se cresc "si pe ele nu au nici o vina de genul vinei tale si ptr. ele e doar "viatã"

eu cred ca pe parcurs tu ai pierdut dragostea soþiei tale sau atenþia ei ..si nici mãcar nu vezi de ce ..doar cauþi vina ACUM când de fapt situaþia tine de ceva timp si e doar un "efect" al unei cauze

ce sa zic ..mãcar încerci într-un fel ( târziu) sa înþelegi sau poate doar iþi faci curaj
sprite
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:42


Poate fi oribil ce am facut dar asta nu da dreptul nimanui sa-i bata joc de mine.[/quote]


cat de tolerant esti cu ceea ce ai facut tu " poate fi oribil" dar cat de categoric esti cu ce fac altii "nu da dreptul nimanui"

mda ..in toata povestea asta: ea tu instructorul ...copii ce fac?

sprite
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:47
De la: sprite, la data 2008-11-16 09:41:24 eu cred ca e foarte greu sa slabesti cand vine vb de cate 20 kg dar totodata sa si alaptezi .. stiu femei care se gandesc cu groaza la sarcina tocmai din pricina barbatilor toate isi doresc copii dar niciuna nu stie exact cum sa faca sa aiba si copilul dorit dar sa-si pastreze si barbatul

cand afli ca esti gravida ..habar nu ai cum vei arata peste 7 luni si in 7 luni se pot intampla multe
si uite asa , dupa ce treci de o sarcina in care majoritatea iti zic mananca bine sa fie copilul sanatos!! si aduci pe lume un copil sanatos ..ti se spune "esti cat o vaca" " te pedepsesc " " nu ma mai culc cu tine" si este "refuzata"
barbatii ..incep prin mici remarci referitoare la greutate ..( mai mult ca sigur asa ai inceput si tu ) apoi remarcile sunt mai apasate pana cand pui punctul pe i ..spui ca dupa un an i-ai zis ca s-o determini sa faca ceva in privinta asta ..eu cred ca deja era satula de apropouri

si apoi nu te-ai intrebat care a fost secretul instructorului de-a convins-o ceea ce tu nu?
probabil a facut-o sa aiba incredere in ea ,sa-si doreasca asta ..si poate ca tu doar ai vrut un rezultat ..ai crezut ca semnezi vreun contract si ea tre sa respecte termenul

in fine ..mi se pare oribil ce-ai facut ..ptr ca sunt convinsa ca nu ai spus toata povestea

Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:48
De la: Ice1, la data 2008-11-15 20:19:00Vrei sa spui ca sunt singurul vinovat? Poate sunt, dar de ce nu a fost sincera cu mine.
Si de fapt intrebarea mea ramane indiferent cine este vinovatul.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac eu acum. Ma intereseaza viitorul nostru si al copiilor.




arata-i ca o iubesti...ca ai gresit.....si fapte nu vorbe......ca o pretuiesti......ca o placi asa cum e.......niiodata sa nu spui despre sotia ta fiind si mama ca e grasa.....de fapt nici o femeie nu merita asemenea jigniri......fiecare stam asa cum ne place ..cum ne simtitm bine.....sincer daca aveam barbat ca tine....te lasam de mult............

Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:52
acel barbat care e sot nu are nici un drept sa te jigneasca knd ramai gravida k te-ai facut cat o vaca SAU MAI STIU EU CE un barbat adevarat ti-ar face complimente k pana la urma ai ramas gravida k a vrut el nu????
izzabella
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:53
Buna,
Tu singur ai indepartat-o de tine amenintand ca divortezi,prin felul de a pune problema slabitului,ea ti-a demonstrat ca si asa cum arata ,este femeie si poate cucerii orice barbat.Nu te acuz ,dar trebuia sa fi mai apropiat de ea chiar daca se ingrasase,si cu timpul poate se gandea si ea la varianta ca sa slabeasca.Tu trebuia sa o iubesti ca la inceput,sa nu pui pret pe infatisarea ei,doar ti-a facut doi copii minunati ,cum ai vrea sa arate ca una de 18 ani?Niciodata.Dupa mine ai gresit,si ea ti-a demonstrat ca ceea ce tu ai spus ca e urat la ea ,altul a apreciat.
andra_30_tm
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:57
De la: heaven_gate, la data 2008-11-16 10:52:10
De la: Ice1, la data 2008-11-15 20:19:00Vrei sa spui ca sunt singurul vinovat? Poate sunt, dar de ce nu a fost sincera cu mine.
Si de fapt intrebarea mea ramane indiferent cine este vinovatul.
As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac eu acum. Ma intereseaza viitorul nostru si al copiilor.




arata-i ca o iubesti...ca ai gresit.....si fapte nu vorbe......ca o pretuiesti......ca o placi asa cum e.......niiodata sa nu spui despre sotia ta fiind si mama ca e grasa.....de fapt nici o femeie nu merita asemenea jigniri......fiecare stam asa cum ne place ..cum ne simtitm bine.....sincer daca aveam barbat ca tine....te lasam de mult............


De fapt asta este si intrebare mea de ce nu m-a lasat, sau de ce nu ma lasa daca sunt atat de rau. Nu putem fi oameni civilizati si sa ne respectam reciproc. Orice om are defecte si poate incearca sa si le corecteze pentru a nu afecta pe ceilalti dar nu reuseste intotdeanuna. Oare nu suntem destul de maturi sa vedem cand nu reusim se ne mai intelegem? Sau cand unul sau altul face ceva ce ne deranjeaza. Ore nu trebuie sa comunicam. Nu trebuia sa-i spun ce ma doare. Ea de ce nu mi-a spus ce o doare. Ti se pare normal sa-si caute alinare in bratele altui barbat?
Eu nu stiu cum arati , probabil esti grasa si incerci sa te consolezi ca cel de langa tine trebuie sa te accepte asa cu ai devenit. Dar eu sunt de alta parere si asta nu de acum ci de cand imi cunosc sotia. Fiecare om trebuie sa aiba grija de felul cum arata daca vrea sa traiasca intr-o societate. Doar Doamne fereste un accident sau o problema de sanatate grava, trebuiesc acceptate nu si comoditatea. Siguranta ca ai certificat de casatorie si doi copii snu trebuie sa fie utilizata. Asta inseamna lipsa de respect pentru celalalt. Dar astea sunt principii pe care le-am constientizat si cultivat in familie.
Eu am iubit-o si o iubesc in continuate.
I-am spus ca am intrat pe un sit sa aflu si alte pareri, si ea vrea sa vada ce am scris si ce raspunsuri am primit. Credeti ca ar trebui sa stie.Eu as vrea sa nu stie pana nu inteleg unde si cat am gresit si de ce a nu a putut comunica cu mine.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:18
mai omule.... stabileste-ti cele mai importante lucruri din viata ta...
apartamentul, copiii, sotia, familia... ordinea o stabilesti tu...
e adevarat... s-a ingrasat si?
dupa ce-l va vedea pe cel mic suficient de mare, se va ocupa si de ea...
nu ai dreptul sa o judeci pe criterii de kg pe motiv ca aduci mai multi bani in casa...
ea va slabi si ce vei face atunci, dupa ce ai dat cu mucii in fasole?
poate ajungi si divortezi...si din cauza orgoliului vei ramane in curul gol... atunci sa vezi ce te va durea... s-o vezi subtire cu 2 copii frumosi (ah! mai ales cand vor fi mari si, nu se vor uita la tine) iar tu, alergand dupa vreo fufa care te va pune la munca, asemenea unui magar de povara...
ma org... cum iti asterni asa vei dormi...
mie mi s-a intamplat (aveam vreo 22 de ani) am avut o prietena putin plinuta... dar nu era pe placul meu... finutza... drgalasa... dar putin plinutza... si ce am facut?! ahh, ce io nu pot mai mult? (imi plac slabanoagele) si am lasat-o! mai tarziu, dupa vreo 2 ani m-am reintalnit cu ea... nu-ti mai povestesc cum ma simteam.... ORGOLIUL!!! pen'ca in pat era BESTIALA!!!! in casa la fel... dar acum, era cu altul... iti imaginezi?!?!
Ah si inca ceva... io sunt "bine-facut" am avut facut sport de performanta si am ajuns ca dupa ce m-am lasat de sport, sa am 142 kg la 189cm si, tot timpul mi se spunea sa slabesc... si, asta ma deranja foarte tare... ma simteam jignit. cum io sunt gras?!?
eh! dar dupa asta am avut niste probleme si am fost nevoit sa dau jos kilogramele... si am ajuns la 120... si mai muncesc.. sa stii ca nici ei nu ii place cum arata... sunt sigur...
dar fa tu mancare ptr 3 si gust-o... si vezi cate kg pui...
numai bine si, gandeste-te la ceea ce vrei sa faci... daca nu ai pierdut-o deja si e prea tarziu!
om_bun
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:22
o femeie cand obs ca nu e apreciata de omul de langa ea..cauta alinare in alta parte.....jignirile pe care tu crezi ca sunt constructive...pe ea au durut-o.....si sincer nu conteaza cum arat eu.......inca nu am avut probl cu greutatea...dar nu asta conteaza......ci faptul ca accepti pers iubita asa cum e........ca te-a inselat......sincer bn ti-a facut.....asa acum tu ai reactionat...a fost un semnal din partea ei....vrei sa isi schimbe atitudinea.....comportamentul...fa-o cu vorba buna.....ti-a demonstrat ca alt barbat s-a uitat la ea chiar si grasa cum o crezi tu.....apreciaza ce ai langa tine.....pana nu va fi prea tarziu.......poate ramane cu amantul.......

Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:25
De la: izzabella, la data 2008-11-16 10:53:01acel barbat care e sot nu are nici un drept sa te jigneasca knd ramai gravida k te-ai facut cat o vaca SAU MAI STIU EU CE un barbat adevarat ti-ar face complimente k pana la urma ai ramas gravida k a vrut el nu????


Cred ca este valabil in ambele sensuri nu numai daca es"SOTUL"
Ai dreptate nu trebuie sa folosesti cuvinte jignitoare. Dar cand consideri momentul oportun (in acest caz dupa un an si ceva de la nastere) cred ca ar trebui sa spui ce te doare.
Daca nu spuneam aceste lucruri ajungeam eu sa insel si nu mi se parea normal. De fapt consideram ca daca voi simti nevoia sa insel atunci in mod normal va trebuia sa ne despartim, ca sa utem ramane amici pentru a putea crestye copii.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:25
In momentul in care pui pe acelasi taler al balantei apartamentul si copii....gresesti....cu toti banii din lume nu poti cumpara dragoste sau copii......amandoi ati gresit....tu trebuia sa cauti alta abordare sa o faci sa inteleaga.....eu sunt convins ca nici ea nu este multumita de surplusul ei de greutate......pur si simplu acel instructor a reusit sa o faca sa se simta din nou ca o femeie.....nu ca o mama si sotie...nu uita ca inainte de a fi mama si sotie este femeie.....eu iti doresc succes si sa ai rabdarea necesara de a trece impreuna peste acest obstacol.....
Bluetulip
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:32
De la: andra_30_tm, la data 2008-11-16 10:57:42Buna,
Tu singur ai indepartat-o de tine amenintand ca divortezi,prin felul de a pune problema slabitului,ea ti-a demonstrat ca si asa cum arata ,este femeie si poate cucerii orice barbat.Nu te acuz ,dar trebuia sa fi mai apropiat de ea chiar daca se ingrasase,si cu timpul poate se gandea si ea la varianta ca sa slabeasca.Tu trebuia sa o iubesti ca la inceput,sa nu pui pret pe infatisarea ei,doar ti-a facut doi copii minunati ,cum ai vrea sa arate ca una de 18 ani?Niciodata.Dupa mine ai gresit,si ea ti-a demonstrat ca ceea ce tu ai spus ca e urat la ea ,altul a apreciat.


E calr ca am gresit fortand nota. Ba mai mult i-am spus ca in aceste conditii (ca nu vrea sa se mai ingrijeasca) voi sta cu ea numai pentru copii. Am facut o mare greseala, a fost o mare lipsa de tact, dar asta simteam atunci. Ar fi trebuit sa fiu mai tandru si in aceasta privinta dar am gresit. Mi-am cerut scuze , daca mai era nevoie, dar problema ramane in continuare : de ce nu a avut taria sa-mi spuna.
Ideea este ca eu nu vreu sa impart viata cu cineva care nu nma iubeste. Mai bine o iau de la capat. Dar este mai complicat cand sunt si copii la mijloc.
O iubesc nespus de mult dar nu pot sa ma imbat cu apa rece. Trebuie sa ma iubeasca si ea. Cum pot afla eu acum daca ea chiar ma iubeste?
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:36
intreab-o.........discutati......deschis....asa vei afla multe rasp care te framanta........

Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:37
De la: Bluetulip, la data 2008-11-16 11:32:02In momentul in care pui pe acelasi taler al balantei apartamentul si copii....gresesti....cu toti banii din lume nu poti cumpara dragoste sau copii......amandoi ati gresit....tu trebuia sa cauti alta abordare sa o faci sa inteleaga.....eu sunt convins ca nici ea nu este multumita de surplusul ei de greutate......pur si simplu acel instructor a reusit sa o faca sa se simta din nou ca o femeie.....nu ca o mama si sotie...nu uita ca inainte de a fi mama si sotie este femeie.....eu iti doresc succes si sa ai rabdarea necesara de a trece impreuna peste acest obstacol.....


Trebuie sa o iau de la capat
1. Sunt si ma simt vinovat pentru cele intamplate.
2. Imi iubesc sotia la nebunie, si cred ca si ea ma iubeste la fel.
3. Copii trebuie sa reprezinte un factor important in cazul unei eventuale neintelegeri si/sau despartire.
4. Din spusele ei, nu instructorul s-a dat la ea ci a fost invers. Ea s-a dat la instructor, dar acesta om casatorit a refuzat-o politicos si a trimis-o la copii acasa.
4. Acum arata de 18 ani, e slabuta si frumoasa.
Intrebari:
1.De ce a ajuns sa vrea sa ma insele si nu a discutat cu mine despre asta.
2. Ce trebuie sa fac eu ca sa pot avea dinou incredere in ea?
3. Exista s-au nu riscul sa-mi spune ca ma iubeste, doar pentru situatia meterial si pentru copii.
4. Exista posibilitatea, in conditiile in care el o va intalni acum dupa ce a slabit, sa incearce sa o cucereasca iar ea sa cada in bratele lui (tinand con de faptul ca a fost refuzata de el prima data si probabil dorinta i-a crescut).
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:56
Cum de ce a ajuns sa te insele? Nu e clar??? Sper sa nu am un barbat ca tine, daca te comporti asa cand apar cateva kg in plus ce ai fi facut intr-o situatie grava? Daca avea un accident si ramanea imobilizata la pat, de pilda!

Si inca ceva - habar n-ai cat e de greu sa pierzi kg, mai ales dupa o varsta, mai ales cand ai stresul unui copil mic. Banuiesc ca nu tu aveai grija de el, de celalalt si de casa.
Kathara
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:59
1-stii rasp ...tu ai fost vinovatul....
2-sa-ti castige increderea........sau sa traiesti cu gandul ca te va insela iar.....
3-nu stiu.......difera de la o femei la alta......dar nu cred
4-nici la intreb asta nu o sa gasesti rasp....
dar cel mai bn decat sa iti bati capul cu aceste intrebari......fi optimist.......incearca sa salvezi casnicia.....iubiti-va mult.....si fiti fericiti

Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:01
Stau si ma minunez de cata naivitate pot da unii dovada...cata superficialitate... o tanti care in loc sa-si vada de casa si de copii se da la instructorul de la scoala de sofeeri...nu-i merge...se apuca sa slabeasca...(tot nu am intzeles daca de dragul instructorului sau de dragul sotzului )...un nenea care o amenintza ca nu mai face sex cu ea daca nu slabeste si chiar o respinge apoi moare de ciuda si orgoliul lui este ranit din cauza ca femeia nu ii se taraste la picioare ci cauta la tzapul (in cazul nostru) vecinului ...amandoi sunt de acord cu relatziile sexuale extraconjugale si apoi isi scot ochii pe tema asta ...ai de mine...ma pierd in detalii ...si mai asteapta si sfaturi din partea noastra...sfaturi despre cum sa-si continue "minunata" casnicie...oameni buni... tzinetzi-o tot asa...da nu mai povestitzi si altora ca va facetzi de ras ...cat despre copii, am o idee mai buna, sa-i creasca bunicii, desi, daca stau bine si ma gandesc nici asta nu e prea indicat...si pe voi tot ei v-au crescut
laurie32
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:08
De la: Ice1, la data 2008-11-16 11:25:44
De la: izzabella, la data 2008-11-16 10:53:01acel barbat care e sot nu are nici un drept sa te jigneasca knd ramai gravida k te-ai facut cat o vaca SAU MAI STIU EU CE un barbat adevarat ti-ar face complimente k pana la urma ai ramas gravida k a vrut el nu????


Cred ca este valabil in ambele sensuri nu numai daca es"SOTUL"
Ai dreptate nu trebuie sa folosesti cuvinte jignitoare. Dar cand consideri momentul oportun (in acest caz dupa un an si ceva de la nastere) cred ca ar trebui sa spui ce te doare.
Daca nu spuneam aceste lucruri ajungeam eu sa insel si nu mi se parea normal. De fapt consideram ca daca voi simti nevoia sa insel atunci in mod normal va trebuia sa ne despartim, ca sa utem ramane amici pentru a putea crestye copii.
intrebarea mea e ... ea nu a vrut sa slabeasca???? hmmmm... scuze dak te-am jignit nu a fost cu intentie... insa ma gandesc cum a putut lua atata in greutate??? si eu am fost gravida si eu am nascut dar in mare parte mi-am revenit la felul de dinainte....
izzabella
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:09
De la: Ice1, la data 2008-11-16 11:36:00
De la: andra_30_tm, la data 2008-11-16 10:57:42Buna,
Tu singur ai indepartat-o de tine amenintand ca divortezi,prin felul de a pune problema slabitului,ea ti-a demonstrat ca si asa cum arata ,este femeie si poate cucerii orice barbat.Nu te acuz ,dar trebuia sa fi mai apropiat de ea chiar daca se ingrasase,si cu timpul poate se gandea si ea la varianta ca sa slabeasca.Tu trebuia sa o iubesti ca la inceput,sa nu pui pret pe infatisarea ei,doar ti-a facut doi copii minunati ,cum ai vrea sa arate ca una de 18 ani?Niciodata.Dupa mine ai gresit,si ea ti-a demonstrat ca ceea ce tu ai spus ca e urat la ea ,altul a apreciat.


E calr ca am gresit fortand nota. Ba mai mult i-am spus ca in aceste conditii (ca nu vrea sa se mai ingrijeasca) voi sta cu ea numai pentru copii. Am facut o mare greseala, a fost o mare lipsa de tact, dar asta simteam atunci. Ar fi trebuit sa fiu mai tandru si in aceasta privinta dar am gresit. Mi-am cerut scuze , daca mai era nevoie, dar problema ramane in continuare : de ce nu a avut taria sa-mi spuna.
Ideea este ca eu nu vreu sa impart viata cu cineva care nu nma iubeste. Mai bine o iau de la capat. Dar este mai complicat cand sunt si copii la mijloc.
O iubesc nespus de mult dar nu pot sa ma imbat cu apa rece. Trebuie sa ma iubeasca si ea. Cum pot afla eu acum daca ea chiar ma iubeste?
daca te-a inselat nu neaparat inseamna k nu te mai iubeste ... o femeie knd insala nu insala k i s-a pus ei pata... ea te-a inselat fiinca nu se mai simtea apreciata si iubita de tine... nu se mai simtea frumoasa si ii trebuia certitudine din alta parte... vb deschis cu ea ... nu cred k nu o sa vrea sa vb
izzabella
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum vi s-a parut Complexul Dunarea din Eforie Nord? 8 De la: simonycik 29 Septembrie 2009 16:26
in caz de accident de masina minor, ce trebuie facut dk firma de asigurari nu vrea sa plateasca daunele?? 4 De la: TIGRA 16 Noiembrie 2010 11:16
caut amanta 18 De la: valy90 7 Decembrie 2010 13:23
mi-ai lasat inima cat sa nu mor si o bucatica de suflet cat sa traiesc 33 De la: maimai_no1 20 Octombrie 2011 02:53
Incerc sa uit... 14 De la: ice_flower 11 Martie 2010 22:03