Setari Cookie-uri

Intentia adulterului este infidelitate sau nu?

De la: heaven_gate, la data 2008-11-16 11:37:26intreab-o.........discutati......deschis....asa vei afla multe rasp care te framanta........


Incepusem un mesaj dar cred ca l-am pirdut, o sa reformulez:

Discutam tot timpul, dar dicutam si inainte. Doar asa mi-am permis sa-i spun acele lucruri.

Acum cred ca ma iubeste si ca vrea sa ne regasim. Dar daca asta e doar aparenta, pe fondul ca acel on insurat a refuzat-o.

Vreau sa spun ca a facut eforturi foartemari sa slabeasca si a dat jos in cateva luni peste 20kg. Dar cred ca a facut acest lucru pentru acel om sa-i arate ca este altfel si poate se spera ca el sa incerce sa o cucereasca.
Sau daca din intamplare sau nu se intalnesc el o vede si incearca sa o cucereasca vazand-o cum aata acum. Exista posibilitatea ca ea sa se arunce in bratele lui si sa inceapa acea viata paralela la care probabil se gandea. Cum as putea sa aflu daca mai are vreun sentiment pentru el.
Mentionez ca este o femeie ff frumoasa pe care si-ar dorio orice barbat. dar eu o sa fiu primul care nu o va mai dori daca are o bucatica din inima in alta parte.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:14
De la: Ice1, la data 2008-11-16 12:14:18
De la: heaven_gate, la data 2008-11-16 11:37:26intreab-o.........discutati......deschis....asa vei afla multe rasp care te framanta........


Incepusem un mesaj dar cred ca l-am pirdut, o sa reformulez:

Discutam tot timpul, dar dicutam si inainte. Doar asa mi-am permis sa-i spun acele lucruri.

Acum cred ca ma iubeste si ca vrea sa ne regasim. Dar daca asta e doar aparenta, pe fondul ca acel on insurat a refuzat-o.

Vreau sa spun ca a facut eforturi foartemari sa slabeasca si a dat jos in cateva luni peste 20kg. Dar cred ca a facut acest lucru pentru acel om sa-i arate ca este altfel si poate se spera ca el sa incerce sa o cucereasca.
Sau daca din intamplare sau nu se intalnesc el o vede si incearca sa o cucereasca vazand-o cum aata acum. Exista posibilitatea ca ea sa se arunce in bratele lui si sa inceapa acea viata paralela la care probabil se gandea. Cum as putea sa aflu daca mai are vreun sentiment pentru el.
Mentionez ca este o femeie ff frumoasa pe care si-ar dorio orice barbat. dar eu o sa fiu primul care nu o va mai dori daca are o bucatica din inima in alta parte.






dc nu poti crede ca pt tine s-a schimbat......si-a dat seama ca de fapt aveai dreptate......cand ii spuneai sa slabeasca.....si cireasa de pe tor a fost refuzul acelui barbat.......nu iti mai bate capul......pt tine a facut-o......si daca te iubeste ...si o iubesti de ce cauti nod in papaura..sa vezi altcv ce nu exista?

Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:17
Viata este plina de surprize.......probabil ca tie, viata ti-a dat o lectie. Tu ai fost primul care a adus discutia, in cuplul vostru despre despartire!!!!Dupa cele intamplate, acum tu te simti ranit?? Aspectul fizic conteaza, dar in viata, n-ai sa obti nimic daca pui conditii" daca nu slabesti divortez"!!!. Tu spui ca nu mai poti avea incredere in sotia ta, dar cum crezi ca s-a simtit ea? cata nesiguranta i-ai transmis si gandul ca tu in orice moment ti-ai putea gasi pe cineva care sa te impresioneze fizic.
Eu cred ca esti putin superficial, avand in vedere ca ai fost dispus sa risti totul doar pt ca sotia ta s-a ingrasat 20 si ... de kg.
Pobabil acum va trebui sa reconstruiti increderea in relatia voastra, daca se mai poate face asta....Succes
miracole21
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:20
De la: Kathara, la data 2008-11-16 11:59:43Cum de ce a ajuns sa te insele? Nu e clar??? Sper sa nu am un barbat ca tine, daca te comporti asa cand apar cateva kg in plus ce ai fi facut intr-o situatie grava? Daca avea un accident si ramanea imobilizata la pat, de pilda!

Si inca ceva - habar n-ai cat e de greu sa pierzi kg, mai ales dupa o varsta, mai ales cand ai stresul unui copil mic. Banuiesc ca nu tu aveai grija de el, de celalalt si de casa.


Ar fi bine daca ai citesti toate mesajel. Am spus ca nu se pune problema Doamne fereste de un accident sau orice alta boala . Ma refeream doar la o situatie normala, unde tinea dor de vointa.
Avem grija de copii cand ea se ducea la scoala de soferi si se intalnea cu acel om pentru care i se aprinsese calcaile.
Nu sunt cel mai bun sot, nu vreu sa creada cineva ca imi asuma aceasta calitate. Mai ajutam si eu pe la bucatarie dar nu are nici o importanta acest lucru.
Problema este de ce m-a timut tot acest timp acasa si nu mi-a spu. Daca eram rau sau daca o mneglijam de ce nu a incercat sa-mi spuna. Si aca nu reusea sa ma aduca acolo unde voia de ce nu a pus capat relatiei.
Ti se pare normal sa-ti inseli partenerul? indiferent ce se intampla si cine este vinovat sau nu. Mi se pare normal ca atunci cand nu mai ai nimic in comun cu cineva sa te despari de el nu sa incerci sa-l inseli.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:23
ice sotul meu nu ridica nici un ac ... ii e lene sa si respire se ocupa doar de afacerile lui si atat... ce vreau sa zic e k mai bn ai sta si ai frecao toata ziua dar s-o respecti si sa ii arati k o iubesti ... inca odata imi cer scuze dak jignesc
izzabella
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:28
De la: laurie32, la data 2008-11-16 12:08:49Stau si ma minunez de cata naivitate pot da unii dovada...cata superficialitate... o tanti care in loc sa-si vada de casa si de copii se da la instructorul de la scoala de sofeeri...nu-i merge...se apuca sa slabeasca...(tot nu am intzeles daca de dragul instructorului sau de dragul sotzului )...un nenea care o amenintza ca nu mai face sex cu ea daca nu slabeste si chiar o respinge apoi moare de ciuda si orgoliul lui este ranit din cauza ca femeia nu ii se taraste la picioare ci cauta la tzapul (in cazul nostru) vecinului ...amandoi sunt de acord cu relatziile sexuale extraconjugale si apoi isi scot ochii pe tema asta ...ai de mine...ma pierd in detalii ...si mai asteapta si sfaturi din partea noastra...sfaturi despre cum sa-si continue "minunata" casnicie...oameni buni... tzinetzi-o tot asa...da nu mai povestitzi si altora ca va facetzi de ras ...cat despre copii, am o idee mai buna, sa-i creasca bunicii, desi, daca stau bine si ma gandesc nici asta nu e prea indicat...si pe voi tot ei v-au crescut


Este ciudat intradevar.
Nu suntemde acord cu relatiile extraconjugale. Doar am discutat ca daca va fi vreodar o situatie de acest gen sa vorbim in prealabil si sa vedem ce este de facut. Sa vedem daca ce-si doreste celalat se poate rezolva in familie sau vreun profesionist. erau niste discutii de principopiu pur teoretice nu credeam ca o sa ajungem in aceasta situatie vreodata.
Dar se pare ca am ajuns si toata acea discutie era de prisos. S-a aflat to dupa ce faptul era consumat.
A fost o mare greseala din partea mea ce am facut, da nu am inselat.
Vreu sfaturi si parerile voastre despre aceasta situatie intradevar. Trebuie sa vad cat de mult am gresit eu si cat ea. Sa pot decide ce o sa fac in viitor. Fiecare om gandeste altfel dar esenta este aceeasi.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:35
De la: izzabella, la data 2008-11-16 12:09:14
De la: Ice1, la data 2008-11-16 11:25:44
De la: izzabella, la data 2008-11-16 10:53:01acel barbat care e sot nu are nici un drept sa te jigneasca knd ramai gravida k te-ai facut cat o vaca SAU MAI STIU EU CE un barbat adevarat ti-ar face complimente k pana la urma ai ramas gravida k a vrut el nu????


Cred ca este valabil in ambele sensuri nu numai daca es"SOTUL"
Ai dreptate nu trebuie sa folosesti cuvinte jignitoare. Dar cand consideri momentul oportun (in acest caz dupa un an si ceva de la nastere) cred ca ar trebui sa spui ce te doare.
Daca nu spuneam aceste lucruri ajungeam eu sa insel si nu mi se parea normal. De fapt consideram ca daca voi simti nevoia sa insel atunci in mod normal va trebuia sa ne despartim, ca sa utem ramane amici pentru a putea crestye copii.
intrebarea mea e ... ea nu a vrut sa slabeasca???? hmmmm... scuze dak te-am jignit nu a fost cu intentie... insa ma gandesc cum a putut lua atata in greutate??? si eu am fost gravida si eu am nascut dar in mare parte mi-am revenit la felul de dinainte....


A luat foarte mult in greutate in timpul sarcinii pentru ca a mancat de toate sa "iasa copilul sanatos". Fiecarecu organismul sau dupa cum spuneam: unii se ingrasa mai mult altii mai putin, iar altii au un metabolism foarte bun si nu se ingrasa deloc.
Fiecare trebuie sa-i recunoasca defectele si sa incerce sa si le corecteze.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:39
conteaza cie a fost mai mult vinovat?...........amandoi sunteti vinovati........o relatie se construieste........voi ati fost egoisti.......incercati sa mergeti mai departe.........trecutul sa ramana trecut.......

Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:40
De la: Ice1, la data 2008-11-16 12:39:13
De la: izzabella, la data 2008-11-16 12:09:14
De la: Ice1, la data 2008-11-16 11:25:44
De la: izzabella, la data 2008-11-16 10:53:01acel barbat care e sot nu are nici un drept sa te jigneasca knd ramai gravida k te-ai facut cat o vaca SAU MAI STIU EU CE un barbat adevarat ti-ar face complimente k pana la urma ai ramas gravida k a vrut el nu????


Cred ca este valabil in ambele sensuri nu numai daca es"SOTUL"
Ai dreptate nu trebuie sa folosesti cuvinte jignitoare. Dar cand consideri momentul oportun (in acest caz dupa un an si ceva de la nastere) cred ca ar trebui sa spui ce te doare.
Daca nu spuneam aceste lucruri ajungeam eu sa insel si nu mi se parea normal. De fapt consideram ca daca voi simti nevoia sa insel atunci in mod normal va trebuia sa ne despartim, ca sa utem ramane amici pentru a putea crestye copii.
intrebarea mea e ... ea nu a vrut sa slabeasca???? hmmmm... scuze dak te-am jignit nu a fost cu intentie... insa ma gandesc cum a putut lua atata in greutate??? si eu am fost gravida si eu am nascut dar in mare parte mi-am revenit la felul de dinainte....


A luat foarte mult in greutate in timpul sarcinii pentru ca a mancat de toate sa "iasa copilul sanatos". Fiecarecu organismul sau dupa cum spuneam: unii se ingrasa mai mult altii mai putin, iar altii au un metabolism foarte bun si nu se ingrasa deloc.
Fiecare trebuie sa-i recunoasca defectele si sa incerce sa si le corecteze.
...... aha.... la mine sotul s-a ingrasat:))))))) da mie imi place inainte sa raman gravida avea 80 de kg acum are 106:)))) de e k un ursulet de plus....
izzabella
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:41
De la: andra_30_tm, la data 2008-11-16 10:57:42Buna,
Tu singur ai indepartat-o de tine amenintand ca divortezi,prin felul de a pune problema slabitului,ea ti-a demonstrat ca si asa cum arata ,este femeie si poate cucerii orice barbat.Nu te acuz ,dar trebuia sa fi mai apropiat de ea chiar daca se ingrasase,si cu timpul poate se gandea si ea la varianta ca sa slabeasca.Tu trebuia sa o iubesti ca la inceput,sa nu pui pret pe infatisarea ei,doar ti-a facut doi copii minunati ,cum ai vrea sa arate ca una de 18 ani?Niciodata.Dupa mine ai gresit,si ea ti-a demonstrat ca ceea ce tu ai spus ca e urat la ea ,altul a apreciat.


Nu am intentionat niciodata sa divortez pana acum. Am incercat sa-i spun ca acolo se poate ajunge. Recunosc nu a fost cea mai inspirata zi a mea.

Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:41
De la: izzabella, la data 2008-11-16 12:12:44
De la: Ice1, la data 2008-11-16 11:36:00
De la: andra_30_tm, la data 2008-11-16 10:57:42Buna,
Tu singur ai indepartat-o de tine amenintand ca divortezi,prin felul de a pune problema slabitului,ea ti-a demonstrat ca si asa cum arata ,este femeie si poate cucerii orice barbat.Nu te acuz ,dar trebuia sa fi mai apropiat de ea chiar daca se ingrasase,si cu timpul poate se gandea si ea la varianta ca sa slabeasca.Tu trebuia sa o iubesti ca la inceput,sa nu pui pret pe infatisarea ei,doar ti-a facut doi copii minunati ,cum ai vrea sa arate ca una de 18 ani?Niciodata.Dupa mine ai gresit,si ea ti-a demonstrat ca ceea ce tu ai spus ca e urat la ea ,altul a apreciat.


E calr ca am gresit fortand nota. Ba mai mult i-am spus ca in aceste conditii (ca nu vrea sa se mai ingrijeasca) voi sta cu ea numai pentru copii. Am facut o mare greseala, a fost o mare lipsa de tact, dar asta simteam atunci. Ar fi trebuit sa fiu mai tandru si in aceasta privinta dar am gresit. Mi-am cerut scuze , daca mai era nevoie, dar problema ramane in continuare : de ce nu a avut taria sa-mi spuna.
Ideea este ca eu nu vreu sa impart viata cu cineva care nu nma iubeste. Mai bine o iau de la capat. Dar este mai complicat cand sunt si copii la mijloc.
O iubesc nespus de mult dar nu pot sa ma imbat cu apa rece. Trebuie sa ma iubeasca si ea. Cum pot afla eu acum daca ea chiar ma iubeste?
daca te-a inselat nu neaparat inseamna k nu te mai iubeste ... o femeie knd insala nu insala k i s-a pus ei pata... ea te-a inselat fiinca nu se mai simtea apreciata si iubita de tine... nu se mai simtea frumoasa si ii trebuia certitudine din alta parte... vb deschis cu ea ... nu cred k nu o sa vrea sa vb


Vrea sa vorbeasca si chiar spune ca ii pare rau de ce s-a intamplat. Si chiar vorbim. Poate o sa intre si ea pe forum sa spuna cateva vorbe. Dar dupa ce imi clarific eu cateva lucruri. Sa nu ma influenteze. O sa-i spun pe ce forum am intrat si daca vrea sa citeasca sau sa scrie ceva o sa aiba ocazia.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:46
De la: heaven_gate, la data 2008-11-16 12:17:36
De la: Ice1, la data 2008-11-16 12:14:18
De la: heaven_gate, la data 2008-11-16 11:37:26intreab-o.........discutati......deschis....asa vei afla multe rasp care te framanta........


Incepusem un mesaj dar cred ca l-am pirdut, o sa reformulez:

Discutam tot timpul, dar dicutam si inainte. Doar asa mi-am permis sa-i spun acele lucruri.

Acum cred ca ma iubeste si ca vrea sa ne regasim. Dar daca asta e doar aparenta, pe fondul ca acel on insurat a refuzat-o.

Vreau sa spun ca a facut eforturi foartemari sa slabeasca si a dat jos in cateva luni peste 20kg. Dar cred ca a facut acest lucru pentru acel om sa-i arate ca este altfel si poate se spera ca el sa incerce sa o cucereasca.
Sau daca din intamplare sau nu se intalnesc el o vede si incearca sa o cucereasca vazand-o cum aata acum. Exista posibilitatea ca ea sa se arunce in bratele lui si sa inceapa acea viata paralela la care probabil se gandea. Cum as putea sa aflu daca mai are vreun sentiment pentru el.
Mentionez ca este o femeie ff frumoasa pe care si-ar dorio orice barbat. dar eu o sa fiu primul care nu o va mai dori daca are o bucatica din inima in alta parte.






dc nu poti crede ca pt tine s-a schimbat......si-a dat seama ca de fapt aveai dreptate......cand ii spuneai sa slabeasca.....si cireasa de pe tor a fost refuzul acelui barbat.......nu iti mai bate capul......pt tine a facut-o......si daca te iubeste ...si o iubesti de ce cauti nod in papaura..sa vezi altcv ce nu exista?


As vrea sa stiu cum poate o femeie sa faca sasa ceva, cand are libertatea sa faca aproape ce vrea cu conditia sa discutam si sa ajungem la un compromis.
Nu caut nod in papura: am parerea mea poate subiectiva, parerea ei la fel de subiectiva in raport cu interesele ie si acum vreu parerea altore- femei neutre.
Trebuie sa aflu ce a dus la acest comportament pentru a corecta lucrurile.
Doar a spune s-a intamplat , asta e, nu o sa se mai intample , nu este suficient pentru mine.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:53
De la: miracole21, la data 2008-11-16 12:20:14Viata este plina de surprize.......probabil ca tie, viata ti-a dat o lectie. Tu ai fost primul care a adus discutia, in cuplul vostru despre despartire!!!!Dupa cele intamplate, acum tu te simti ranit?? Aspectul fizic conteaza, dar in viata, n-ai sa obti nimic daca pui conditii" daca nu slabesti divortez"!!!. Tu spui ca nu mai poti avea incredere in sotia ta, dar cum crezi ca s-a simtit ea? cata nesiguranta i-ai transmis si gandul ca tu in orice moment ti-ai putea gasi pe cineva care sa te impresioneze fizic.
Eu cred ca esti putin superficial, avand in vedere ca ai fost dispus sa risti totul doar pt ca sotia ta s-a ingrasat 20 si ... de kg.
Pobabil acum va trebui sa reconstruiti increderea in relatia voastra, daca se mai poate face asta....Succes


Surpriza este putin spus. A fost cea mi amare lovitura pe care am primit-o in viata mea. Tinand cont de faptul ca era singurul om din lume in care aveam incredere si cu care consideram ca pot vorbi orice.
Acum cred ca in viata sunt anumite limite in relatiile cu ceilati, si nu trebuie sa spui nimanui tot ce gandesti.
Cred ca pe lumea asta suntem niste singuratici, inchisi in eul nostru. Nu putem sub nici o forma sa avem incredere deplina in alta persoana indiferent cine este ea.
A fost o abordare prosteasca si asta m-a costat.
Dar in ceea ce o priveste pe ea cred ca trebuia sa existe vreun motiv pentru a o determina sa faca asta. Cand a ajuns la concluzia ca vrea ceva de lla el trebuia mai intai sa puna punct relatiei pe care o avea. Altfel eu o consider inselaciune.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:02
De la: izzabella, la data 2008-11-16 12:28:21ice sotul meu nu ridica nici un ac ... ii e lene sa si respire se ocupa doar de afacerile lui si atat... ce vreau sa zic e k mai bn ai sta si ai frecao toata ziua dar s-o respecti si sa ii arati k o iubesti ... inca odata imi cer scuze dak jignesc


Nu ma jignesti. Sunt distrus deja. Nu am mancat nimic de doua zile amp plans ceea ce nu am mai facut de cand eram copil, si am diormirt cu ocii deschisi doua nopti.
Ce nu mamai poate jigni nimic acum.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:08
De la: heaven_gate, la data 2008-11-16 12:40:28conteaza cie a fost mai mult vinovat?...........amandoi sunteti vinovati........o relatie se construieste........voi ati fost egoisti.......incercati sa mergeti mai departe.........trecutul sa ramana trecut.......


Trecutul face parte din noi. Nu va putea fi sters cu buretele, tebuie sa-l intelegem ca sa putem merge mai departe. Fara trecut nu poate exista viitor.
Ce s-a intamplatu nu trebuie sa se mai intample iar daca incercam sa stergem cu buretele inaite de a intelege despre ce este vorba, trecutul se va intoarce peste noi sub aceiasi forma sau cel putin ne va bantui.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:15
Ice, n-ai inteles nici pana acum ca tu ai impins-o in bratele celuilalt.
Daca a alaptat pana la un an si 7 luni, iar tu ai pus problema greutatii ei la un an si 4 luni, ai fost un (ma scuzi, dar alt cuvant nu gasesc), magar. Poate nu ai stiut exact cum sa te exprimi, poate nu a stiut nici ea sa-ti explice prin ce trece.
In caz ca nu stiai corpul femeii reactioneaza diferit de la sarcina la sarcina, mai ales cu trecerea anilor. Poate trecea si printr-o depresie post-partum (ca daca nu e tratata, poate dura si ani de zile).
Ea avea nevoie sa fie validata ca femeie, iar tu ai facut opusul, normal ca a cautat in alta parte.

Apoi, mi se pare chiar aiurea sa vina la tine si sa-ti zica: "stii, ma gandesc sa ma culc cu altul", ca asta am inteles ca vroiai. Daca facea asta cum ai fi reactionat? Fii sincer, nu ti-ar fi venit s-o iei la suturi?

Daca vrei sa fii sigur de ea din nou, parerea mea e ca trebuie s-o recuceresti. N-o lua cu argumente gen tu esti mama copiilor mei, ci cu argumente gen esti femeia visurilor mele....nu stiu daca ma fac inteleasa. Trebuie sa-i arati ca o vrei pentru cine este ea si nu doar de dragul copiilor (evident ca sunt foarte importanti, dar trebuie s-o revalidezi pe ea ca femeie). Curteaz-o asa cum ai facut-o inainte de casatorie. Lasa-ti orgoliul ranit la o parte, spune-i ca o ierti si ca speri ca si ea sa te ierte vreodata. Crede-ma, cuvintele "Imi pare rau" trebuie sa le folosesti chiar daca nu te simti vinovat cu nimic (in orice conflict nu neaparat asta).
Recucerind-o, ea te va iubi din nou asa cum o facea inainte. Nu te gandi la tot ce prin ce ati trecut voi ca la un obstacol, ci ca la o incercare care va face mai puternici si va apropie; va apropie pentru ca v-ati mai descoperit putin, ati evoluat impreuna si ati ramas impreuna in ciuda a tot.

Sper sa-ti fie de folos. Si sper sa fi avut rabdarea sa fi citit tot.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:16
Draga Ice! Ai neglijat/o pe sotia ta cum nici nu iti imaginezi. Tocmai tu trebuia sa o ajuti sa/si revina. Exact de sex si de atentia ta avea nevoie, nu, dimpotriva, de critica si elocventa standardelor tale de calitate..si cand? dupa 11 ani de casnicie si 2 copii?! Foarte urat.
Dupa 11 ani..si poate mai mult...ar fi trebuit sa stii ce va poate face fericiti in intimitate..indiferent de kg in plus...Mi/e ciuda ca exista pe lume asemnenea barbati imaturi. Pui prea mult in cumpana realizarile tale, uitandu/le ca ele au avut in spate siguranta si linistea pe care tot acea femeie ti/o oferea cand ajungeai obosit, realizat, cu succes acasa.
Sau ai cumva senzatia ca asa trebuia sa fie? Si ca ei ii facea o reala placere sa stea de 8 ani acasa..avand grija de bebei. Si/a luat numai rolul in serios si nu a comentat.
Intreab/o de frustrari , ai sa vezi cate are.
Uneori..oamenii asteapta sa fie intelesi de catre cei pe care ii inteleg din plin...
Si, iti spun din proprie experienta...am avut si eu kg in plus dupa sarcina si ..cand am remarcat ca barbatul de langa mine nu este la fel de interesat de mine ca inainte..am pus in balanta si restul lucrurilor si mi/am dat seama ca am pierdut mai bine de 6 ani din viata anapoda. cu alte cuvinte, m/am despartit fara nici un regret.
Intre timp, mi/am revenit, si inca bine...si imi las placerea de a fi luat decizia potrivita.
deci..cauta Ice, sa salvezi ce poti acum...daca vrei, desigur. Mai tarziu poate fi prea tarziu.
Nici nu itit imaginezi cat de greu mai intalnesti oameni care sa vreasa mai fie impreuna ptr o viata. respecta asta si repara ce mai poti.ciao!
florimera
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:35
De la: crista_galli, la data 2008-11-16 13:16:43Ice, n-ai inteles nici pana acum ca tu ai impins-o in bratele celuilalt.
Daca a alaptat pana la un an si 7 luni, iar tu ai pus problema greutatii ei la un an si 4 luni, ai fost un (ma scuzi, dar alt cuvant nu gasesc), magar. Poate nu ai stiut exact cum sa te exprimi, poate nu a stiut nici ea sa-ti explice prin ce trece.
In caz ca nu stiai corpul femeii reactioneaza diferit de la sarcina la sarcina, mai ales cu trecerea anilor. Poate trecea si printr-o depresie post-partum (ca daca nu e tratata, poate dura si ani de zile).
Ea avea nevoie sa fie validata ca femeie, iar tu ai facut opusul, normal ca a cautat in alta parte.

Apoi, mi se pare chiar aiurea sa vina la tine si sa-ti zica: "stii, ma gandesc sa ma culc cu altul", ca asta am inteles ca vroiai. Daca facea asta cum ai fi reactionat? Fii sincer, nu ti-ar fi venit s-o iei la suturi?

Daca vrei sa fii sigur de ea din nou, parerea mea e ca trebuie s-o recuceresti. N-o lua cu argumente gen tu esti mama copiilor mei, ci cu argumente gen esti femeia visurilor mele....nu stiu daca ma fac inteleasa. Trebuie sa-i arati ca o vrei pentru cine este ea si nu doar de dragul copiilor (evident ca sunt foarte importanti, dar trebuie s-o revalidezi pe ea ca femeie). Curteaz-o asa cum ai facut-o inainte de casatorie. Lasa-ti orgoliul ranit la o parte, spune-i ca o ierti si ca speri ca si ea sa te ierte vreodata. Crede-ma, cuvintele "Imi pare rau" trebuie sa le folosesti chiar daca nu te simti vinovat cu nimic (in orice conflict nu neaparat asta).
Recucerind-o, ea te va iubi din nou asa cum o facea inainte. Nu te gandi la tot ce prin ce ati trecut voi ca la un obstacol, ci ca la o incercare care va face mai puternici si va apropie; va apropie pentru ca v-ati mai descoperit putin, ati evoluat impreuna si ati ramas impreuna in ciuda a tot.

Sper sa-ti fie de folos. Si sper sa fi avut rabdarea sa fi citit tot.


Multumesc tuturor pentru mesaje. Am citit cu atentie nu numai acest mesaj ci pe toate.
Ice1
Postat pe 16 Noiembrie 2008 15:39
De la: Ice1, la data 2008-11-16 15:39:53
Multumesc tuturor pentru mesaje. Am citit cu atentie nu numai acest mesaj ci pe toate.

Sper sincer sa te ajute.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 15:44
respect! frumos zis, om bun! minunat!
florimera
Postat pe 17 Noiembrie 2008 17:15
De la: florimera, la data 2008-11-17 17:15:25respect! frumos zis, om bun! minunat!


Inca nu am primit nici un raspuns la intrebarea principala:
Faptul ca i-a placut de acel om si i-a spus acest lucru este sau nu infidelitate? in conditiile in care eu nu stiam ce se intampla si ce nevoi are, tinand cont ca discutasem cu mult timp inainte ca trebuie sa facem orice pentru a ramane prieteni, sa discutam orice si oricat de greu va fi poate prin discutie putem ajunge la vea mai buna solutie.

Nu a existat contact fizic. Dar eu am spus ca ma deranjeaza mai mult ca s-a intamplat ceva si ea a sarit in bratele atuia in loc sa vin la mine sa vorbim decat daca avea un contact fizic cu cineva pentru care nu simtea nimic. Pare nebunesc! ce parere aveti?
Ice1
Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:16
Ice, ea n-a venit la tine pentru ca si-a pierdut increderea in tine, stia ca nu o sa gaseasca intelegere. Parerea mea.

Stau si ma gandesc, daca iubitul meu ar dori sa se culce cu alta dar nu s-ar intampla nimic, nu cred ca as considera asta infidelitate.Dar, deh, barbatii functioneaza diferit si depinde foarte mult si de circumstante. In situatia ta, tot nu as considera infidelitate atata timp cat tu te-ai aratat foarte hotarat sa divortezi.

Ca-i spui unui om (altul decat sotul tau) "Imi placi", nu este in nici un caz infidelitate. Nu in acceptiunea mea. Sunt multi altii care nu sunt de acord cu mine. Dar eu, desi sunt adepta monogamiei, inteleg ca e imposibil intr-o viata de om sa nu te simti atras si de altcineva decat sotul/sotia, mai ales cand treci prin greutati in casnicie. Conteaza, insa, ce faci: cedezi atractiei sau nu.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 20:50
sunt sotia lui ice1 o sa incerc sa intervin si eu
sotia_lui_ice
Postat pe 18 Noiembrie 2008 08:55
Buna!

sa sti ca si eu am fost in situatia sotiei tale.Si sotul meu e impotriva femeilor grase.Asta mi-a spus si el ca divorteaza.

Dar voi cand ne-ati luat de sotii v-ati uitat doar cum aratam s-au v-ati uitat si la sufletele noastre.

sa sti ca frumusetea se duce dar sufletul ramane acelas.

Eu am incercat sa slabesc si am slabit 20 kg,am inceput sa arat din nou bine si sotul a reinceput sa se uite la mine.
Dar vezi aici este greseala voastra.
Pentru ca pe toata perioada cand eream grasa nu m-ai imi spunea ca sunt frumoasa,imi spunea intruna ca sunt grasa.

Eu ce pot sa iti spun acuma.
Normal ca in perioada asta daca un alt barbat iti face complimente tu te simnti mai frumoasa,te simnti ca iti da incredere in tine mai ales ca acasa te asteapta un barbat care nu vrea sa mai faca dragoste cu tine ca te-ai ingrasat de la nasterea copilului vostru.

Te-ai gandit vreodata sa o ajuti?
Sa ii faci cadou un abonament la sala,la masaj .etc


bellaana
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:04
De la: Ice1, la data 2008-11-16 13:08:25
De la: izzabella, la data 2008-11-16 12:28:21ice sotul meu nu ridica nici un ac ... ii e lene sa si respire se ocupa doar de afacerile lui si atat... ce vreau sa zic e k mai bn ai sta si ai frecao toata ziua dar s-o respecti si sa ii arati k o iubesti ... inca odata imi cer scuze dak jignesc


Nu ma jignesti. Sunt distrus deja. Nu am mancat nimic de doua zile amp plans ceea ce nu am mai facut de cand eram copil, si am diormirt cu ocii deschisi doua nopti.
Ce nu mamai poate jigni nimic acum.


daca e sa cauti motive,probabil a avut multe,insa motivul principal ai fost chiar tu. nu te supara,dar...o femeie IMPLINITA nu risca stabilitatea si caldura caminului,cand stie ca acasa gaseste tot ce-si poate dori o femeie. nu o face,pur si simplu,indiferent de tentatie. dar cand de acasa ii lipsesc chestii esentiale intr-o relatie...scuza-ma! care a fost ultima dimineata in care v-ati trezit impreuna si i-ai spus ca o iubesti si ca-i multumesti pt copiii minunati pe care ti i-a daruit?! cand i-ai spus ultima data ca o iubesti si ca-i multumesti pt felul in care are grija de tine si familia voastra?! cand i-ai spus ultima data "iubito esti cea mai frumoasa femeie din lume pt mine"? si multe altele...eu zic ca nu e cazul sa vezi cine a gresit mai mult. e cazul sa-ti regreti comportamentul si sa-i arati si ei acest lucru. parerea mea este ca tu gandesti prea mult in loc sa actionezi. sa stai sa te gandesti,sa te infometezi,sa nu dormi,sa plangi,asta nu e comportament! sa-ti spun si de ce... locuiti in aceeasi casa,nu? in felul asta recurgi la santajul emotional,atragi atentia in mod exagerat asupra ta,vrei sa provoci mila si vrei sa o determini pe ea sa incerce sa te impace,sa te recucereasca. fi atent ca nu esti corect! si daca va face ea primul pas,te sigur ca nu va fi impacata cu sine. tu sti oricum foarte bine ce faci si de ce faci asta! scuza-ma daca sunt prea dura cu tine,dar...asta nu e comportament!!! trezeste-te la realitate,nu-ti mai plange de mila,ca n-are sens. observ ca esti foarte impresionat de suferinta ta,dar pariez ca nu-ti pasa catusi de putin de a ei.
aly_b
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:46
Interesanta povestea voastra... As putea sa fiu o feminista pana la os si sa zic ca e numai vina sotului, dar nu e chiar asa. Amandoi aveti partea vostra de vina. In primul rand daca dupa a doua sarcina sotul meu mi-ar da asa un ultimatum de genul" daca nu slabesti intr-un an divortez" l-ar fi lovit divortul mai repede decat s-ar fi asteptat. Asta a fost gresala ta (sotul). Nu poti da unei femei care abia a nascut asa un ultimatum. Sunt convinsa ca ar fi slabit dingura dupa ce termina scapa de grijile alaptatului. Si ca paharul sa fie plin si sa mai dea si pe afara, ce te-ai gandit tu?!? Sa nu mai faci sex cu sotia ta... Asta a fost asa...pedeapsa capitala! fiind o femeie tanara, cu anumite nevoi,normal ca a sarit in bratele altcuiva..si aici a fost gresala ei. Nu a existat comunicare intre voi nici macar o farama... Tu ai fost nepoliticos,insensibil, ..etc, iar ea , fara macar sa incerce sa se gandeasca la problema s-a aruncat in bratele altcuiva.. chiar nu se puteti discuta ca niste adulti? Nu mai aveti 16 ani...de ce lasati atata drama in vietile voastre? Ati ajuns in situatia asta pentru ca asa ati vrut voi: tu ai vrut sa fi autoritar si sa faci pe seful, iar ea a vrut razbunare...pacat! Iti doresc mult noroc si sa gasesti intelepciunea de a rezolva aceasta problema din familia ta!
aleena83
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:48
si daca s-a ingrasat ce? stai ca n-am inteles! tu esti perfect cumva de ai atatea pretentii? partile bune ale casniciei si ale implinirii voastre ca familie nu le observi? de ce atragi atentia atat de mult asupra grautatii ei? tu crezi ca ea s-a simtit bine cand s-a ingrasat? te asigur ca nu! dar a fost implinita pe alte planuri si a avut alte prioritati pana acum. ca de exemplu sa va ingrijeasca pe voi! daca avea timp de mers la sala sau bani de cheltuit pe diete costisitoare o facea,dar vezi tu...in viata trebuie sa-ti stabilesti prioritatile,si sunt sigura ca prioritatile ei ati fost voi,deci...n-a mai ramas timp si preocupare pt prorpria ei persoana! nu-mi dau seama de ce trebuie sa fi atat de egoist! mai gandeste-te si la suferintele si dorintele ei,ca doar se presupune ca o iubesti,nu? sau te iubesti pe tine insuti doar,si de aceea vrei sotie top model,tot pt implinirea ta. nu-mi place deloc ce s-a intamplat in casnicia voastra,dar mai mult ca sigur meritai o lectie.
aly_b
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:58
De la: aly_b, la data 2008-11-18 09:46:51
De la: Ice1, la data 2008-11-16 13:08:25
De la: izzabella, la data 2008-11-16 12:28:21ice sotul meu nu ridica nici un ac ... ii e lene sa si respire se ocupa doar de afacerile lui si atat... ce vreau sa zic e k mai bn ai sta si ai frecao toata ziua dar s-o respecti si sa ii arati k o iubesti ... inca odata imi cer scuze dak jignesc


Nu ma jignesti. Sunt distrus deja. Nu am mancat nimic de doua zile amp plans ceea ce nu am mai facut de cand eram copil, si am diormirt cu ocii deschisi doua nopti.
Ce nu mamai poate jigni nimic acum.


daca e sa cauti motive,probabil a avut multe,insa motivul principal ai fost chiar tu. nu te supara,dar...o femeie IMPLINITA nu risca stabilitatea si caldura caminului,cand stie ca acasa gaseste tot ce-si poate dori o femeie. nu o face,pur si simplu,indiferent de tentatie. dar cand de acasa ii lipsesc chestii esentiale intr-o relatie...scuza-ma! care a fost ultima dimineata in care v-ati trezit impreuna si i-ai spus ca o iubesti si ca-i multumesti pt copiii minunati pe care ti i-a daruit?! cand i-ai spus ultima data ca o iubesti si ca-i multumesti pt felul in care are grija de tine si familia voastra?! cand i-ai spus ultima data "iubito esti cea mai frumoasa femeie din lume pt mine"? si multe altele...eu zic ca nu e cazul sa vezi cine a gresit mai mult. e cazul sa-ti regreti comportamentul si sa-i arati si ei acest lucru. parerea mea este ca tu gandesti prea mult in loc sa actionezi. sa stai sa te gandesti,sa te infometezi,sa nu dormi,sa plangi,asta nu e comportament! sa-ti spun si de ce... locuiti in aceeasi casa,nu? in felul asta recurgi la santajul emotional,atragi atentia in mod exagerat asupra ta,vrei sa provoci mila si vrei sa o determini pe ea sa incerce sa te impace,sa te recucereasca. fi atent ca nu esti corect! si daca va face ea primul pas,te sigur ca nu va fi impacata cu sine. tu sti oricum foarte bine ce faci si de ce faci asta! scuza-ma daca sunt prea dura cu tine,dar...asta nu e comportament!!! trezeste-te la realitate,nu-ti mai plange de mila,ca n-are sens. observ ca esti foarte impresionat de suferinta ta,dar pariez ca nu-ti pasa catusi de putin de a ei.


Sunt de acord ca eu sunt principalul vinovat care a impins-o in bratele acelui om, si am spus acest lucru in alte mesaje anterioare.
Este departe de mine gandul de o santaja emotional. Ea ma iubeste, asta este si motivul pentru care mi-a spus ce s-a intamplat. Este o femeie deosebita frumoasa, inteligenta, gospodina, iti face placere sa stai de vorba cu ea sa fii in preajma ei.
In tot acest timp, cu toate mitocaniile mele, am iubit-o si apreciat-o intotdeauna. Problema este ca nu am stiut cum sa-i arat acest lucru.
Cand mi-am dat seama, in urma cu vreo doua luni, ca nu mai are inima aproape de mine, mi-am regandit prioritatile si am inceput sa-i arat maimult din dragostea mea, am inceput sa fiu mai tandru sa incerc sa o recuceresc.
Dupa toate acestea si-a dat seama ca o iubesc si in urma cu cateva zile si mi-a spus ce i s-a intamplat.
Eu ma intreb si astazi: De ce nu a avut curajul sa-mi spuna ce i se intampla?
Eu nu o acuz de ce a simtit pentru acel om (pentru ca sunt in mare masura vinovat), ci pentru faptul ca a lasat sa creasca in ea acest lucru fara sa spuna nimic. Si apoi a incercat sa-i spuna lui care este un om insurat. Nu inteleg ce voia de la el, pana unde se gandea sa mearga. Vreau sa mentionez ca nu cred ca ar fi mers mai departe pentru ca sotia mea este o familista convinsa si nu cred ca ar fi iacceptat sa strice alta familie.
Se poate oare sa fie o femeie atat de imprevizibila?
sotia_lui_ice
Postat pe 19 Noiembrie 2008 19:59
1. n-a avut curaj sa-ti spuna,pt ca,asa cum ai recunoscut ai indepartat-o. cred ca ai iubit-o si ca o iubesti foarte mult (cum altfel s-ar putea fiind femeia pe care ai descris-o),dar ai iubit-o in sinea ta. ai stiut numai tu.
2. bucura-te ca ea inca te considera sufletul caruia i se poate destainui si apreciaza faptul ca ti-a spus dilema ei si ca n-a tainuit-o si n-a dus-o la bun sfarsit. nu e nimic pierdut in relatia voastra,a fost un impas,o incercare,care ar trebui sa va stabilizeze si mai mult caminul.
3. pt un suflet care iubeste,in mod deosebit pt o femeie,CUVINTELE SUNT MAGICE! sper sa nu uiti asta.
va doresc tot binele din lume,multa dragoste si caldura in caminul vostru!
aly_b
Postat pe 19 Noiembrie 2008 20:34
Mai Ice1,daca tu nu ai facut sex cu ea 6 luni,iar in aceasta perioada ea a venit la tine si tu ai refuzat-o la ce altceva te asteptai?Puteai sa-i aduci tot aurul din lume ,dar din moment ce nu ai apreciat-o ca femeie.......Si cum de ti-ai dat seama ca ai gresit?Pentru faptul ca a descoperit-o altul?Pentru faptul ca femeia aceasta care a vut grija de apartamentul tau muncit din greu si de cei doi copii s-a neglijat?Poate avrut doar sa te faca gelos si-atat si daca ea te iarta pentru comportamentul tau atunci de ce sa n-o faci si tu.Si tu chiar ai stat 6 luni fara sex?
ana_lili36
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai poate fi vorba de....noi 0 De la: 16 Ianuarie 2011 18:59
Credeti in fidelitate? 254 De la: blue07scorpion 6 Iulie 2009 14:33
sex 21 De la: GODZILLA 14 Noiembrie 2011 21:34
Cine ma ajuta sa descopar cum este un barbat din zodia pesti?! 4 De la: AdrianaR 29 Septembrie 2010 02:15
Cum sa fac sa trec peste o relatie care s-a terminat de aproape un an :( 9 De la: kudika133835 1 Martie 2010 19:26