Setari Cookie-uri

Intentia adulterului este infidelitate sau nu?




Bravo! asa trebuie sa fie un om, optimist si cu simtul umorului. Parca ma vad pe mine in nurma cu cateva luni. Probema este ca niciuna dintre variante nu este buna.
Eu, cel mai tare, care le stiam pe toate nu am raspuns la o problema foarte importanta.
Multumesc pentru raspuns.[/quote]
Daca esti dovesdeste-ti in continuare lucrul acesta si nu sta cu nevasta doar de dragul copiilor si mai ales daca nu o mai iubesti si nu o mai privesti ca o femeie, cu atat mai mult cu cat ea te-a inselat. Continuand relatia asta faceti rau atat copiilor cat si voua.
Bafta si sa auzim numai de bine [/quote]

Mai oameni buni voi nu intelegeti ca eu o iubesc nebuneste acum. De fapt am iubit-o mereu si atunci cand poate nu ma manifestam.O tin in brate toata noapte fara sa-mi dau seama.Ea ma iubeste la fel de mult, si simt acest lucru.
Dar cu toate astea daca nu erau copii eu as fi cerut sa ne despartim(nu neaparat divort ci doar separare din toate punctele de vedere)pentru a ne gandi la "rece" daca mai putem merge mai departe fara resentimente.
Eu nu imi pun problema ca nu o iubesc acum si sunt nevoit sa stau pentru copii, ci ma gandesc la viiitorul nostru. Exact la ce spuneai tu, copii nu trebuie sa simta o tensiune intre parinti (mai ales copii meiu care sunt foarte sensibili). Vreu sa scormonesc acum tot "rahatul" si dupa asta sa ne linistim si sa mergem mai departe fara resentimente si fara neincredere si frica de infidelitate.Sa nu ramana nimic in urma care sa ne umbreasca viata.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:29
De la: fluffy, la data 2008-11-26 12:47:03d-le ICE,dumneata ce vrei acum?
sa ti se dea sfaturi?tot ti-au dat fetele sfaturi,te-au mai si "scuturat" un pic...pana la urma cred ca tot ce scrii aici ar trebui sa-i spui sotiei si nu noua.dupa cum am vazut,iti place sa despici firul in foarte multe si nu vad rostul aici pe forum
discuta cu sotia totul nu cu noi,cu ea trebuie sa refaci sau nu relatia...ce tot atata filosofie si atatea intrebari la care noi nu iti putem raspunde pentru ca nu suntem in situatia respectiva...si am observat ca oricum nu iti plac raspunsurile fetelor,nici mie nu mi-ar fi placut,dar,sa ma scuzi ca sunt rea,ai meritat-o...
mie sa-mi zica sotul ca daca nu slabesc poate se ajunge la divort,si mai ales ca am si nascut,dar ma voi duce prima sa depun actele,nu il astept pe el sa vad daca ma mai accepta sau nu asa "patrata" cum am ajuns...si mai ales ca sotia ta s-a simtit atat de rau,nu ti-as dori,a simtit ca nu o mai doresti...
deci,discuta dumneata cu ea si gasiti o solutie impreuna,nu aici cu noi!



In mod cert discut cu ea toate acestea. Recunosc ca am dat niste raspunsuri mai iritante. Sa stiti ca ma gandesc la tot ce spuneti voi chiar daca in unele situatii poate ma simt deranjat.
Sunt unele raspunsuri subiective si fara sa se cunoasca intreaga istorie. Nu spun ca este cineva obligat sa citeasca tot dar ... Indiferent de felul mesajului eu va multumesc pentru sinceritatea de care dati dovada.
Eu voiam sa mut un pic discutia de la acea chestie cu ingrasatul sau cu ciine este vinovatul, la cum sa trec peste asta si sa reusesc sa am din nou incredere, daca mai este posibil sa se intample din nou acest lucru. Am primit si mesaje de genul "sa fac si eu la fel". Dar intrebarea mea este: se mai numeste familie aia in care cei doi parteneri se duc pe unde apuca? Vreau sa spun ca am o sotie foarte frumoasa pentru ca am stiut sa aleg si sa cuceresc. Sa nu credeti ca nu ma simt in stare sa fac si eu acelasi lucru.
Cred ca familia respectata si ingrijita. Nu trebuie sa existe nimic care poate perturba linistea familiei.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:42
De la: crista_galli, la data 2008-11-26 12:34:16Dor_a, subscriu total postarilor tale
Raluk, te obosesti degeaba...cred ca Ice are nevoie sa i se psuna ce mascul feroce e el si ce c*** e nevasta-sa. Ghinion!!!!



Nu vreu sa par increzut. Nu astept de la voi complimente. Daca era asa nu as mai fi spus tot ce am gresit. Stiam ca nu o sda agreeze nici ofemeie partea aia cu slabitul si cu divortul.

Majoritatea raspunsurilor voastre se bazeaza pe acel lucru de care imi este rusine si despre care am spus ca a fost poate cea mai mare prostie pe care puteam sa o fac.
Faptul este consumat. Eu am gresi, ea a gresit acum trebuie sa mergem mai departe impreuna sau separati. Aceasta decizie ne va apartine.

As vrea sa luam decizia cea mai buna. Spuneam mai devreme ca eram si eu inainte foarte optimist si vedeam lucrurile foarte simplu. Acum vad ca nu sunt chiar atat de destept si ca lucrurile care pareu simple inainte acum sunt foarte dificil de rezolvat.
Cand ai de infruntat niste greseli ale tale, apoi cand ai de trecut cu vederea niste greseli ale sotiei (de neacceptat inainte), cand vezi ca o iubesti in continuare (ba cu mai mare intensitate) pe femeia care te-a inselat, ajungi sa te intrebi daca mai esti intreg la minte.
Faptul ca randurile mele sunt mai dure si nu merg pe directia indicata de voi nu inseamna ca nu ma intereseaza ce spuneti si nici ca vreu sa fiu compatimit. Poate chiar vreau sa ma fac respins.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:02
Pey discutati, daca ea te mai iubeste merita sa mai incercati daca nu cum ti-am zis mai bine continui singur
yumy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:07
[ subscriu si vreau sa adaug ca niciodata pentru a pastra o relatie nu trebuie sa ne agatam de copiii nostri!nu trebuiesc amestecati in ceea ce facem noi!copii si casnicia sint notiuni individuale.........si tot copii ii facem pentru viata si le dam aripi sa zboare! cind isi iau zborul noi raminem singuri! eu cind am divortat aveam un copil adolescent care a trecut foarte greu peste moment iar daca divortam atunci cind trebuia sint convinsa ca alta era situatia pentru el! si sa stii ca ata rupta nu se mai leaga......ramine nodul si numai tu alegi cum traiesti de acum inainte! copiii au nevoie de un mediu propice pentru a creste si atita timp cind intre voi exista tensiuni ei vor simtii si vor suferi mai mult decit in urma unui divort civilizat .hitia pe care tu doresti sa o faci.......nu are valabilitate juridica si nici tu nu ai garantia ca nu vei mai fi inselat!cu felul tau de a fi ai impins femeia in bratele altuia!cind m-am recasatorit aveam 50 de kg......acum am 65 dar sotul meu in fiecare zi imi spune ca sint cea mai frumoasa din lume!asta este dragostea adevarata.......cind iubesti nu vezi defecte si kg in plus!inca arat bine dar sint constienta ca trebuie sa slabesc......dar oare ai tu idee cit de greu e sa dai jos kg dupa o anumita virsta? ce sacrificii presupune asta? sincera sa fiu eu nu te-as fi inselat dar te-as fi parasit in momentul in care mai desconsiderat ca femeie!sa parasesti nevasta in pat???????? pai dragule meritai sa achizitioneze un vibrator si sa se satisfaca singura in fata ta!ce crezi ca a fost in sufletul ei cind nu ai mai dorit-o? cum sa simtit ea? ai gresit mai mult decit crezi.........;si nu sint de acord cu infidelitatea!este singurul lucru pe care nu il iert niciodata.dar sincer .....tu ce ai cautat asta ai gasit![/quote]


Sincer sa fiu nu cred ca este nevoie de acea hartie. Cred ca eu am gresit si mai mul decat atat am crezut ca ea nu o sa ma insele niciodata indiferent de ce am sa fac eu. Ea era toual impotriva relatiilor extraconjugale si o respectam pentru asta.
Nu trebuie sa renunte la copii. Trebuie sa ceara divortul atunci and va considera ca nu o mai satisfac.Daca nu vorbeste cu mine si nici nu divorteaza si incearca sa ma insele din nou atunci o sa divortez eu, si copii o sa sta cu mine.
Eu nu cred ca se va mi intampla acest lucru. Ea a invatat ceva din aceasta experienta si mai mult eu am invatat foarte multe din ce s-a intamplat. O sa fiu mul mai atent. Daca eram cu capul pe umeri imi dadeam seama inainte sa se intample ceva intre ei. Dar aveam atata incredere incat am neglijat ceea ce simteam. A fost6 o mare greseala.
Plecand de la mesajele voastere intrebarea mea este: Credeti ca solutia este divortul?
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:19
De la: _iluzie_, la data 2008-11-26 12:52:12da, asa zic si eu.
mai ales tonul imi este cunoscut......nu am citit tot, dar nici o femeie nu merita sa i se faca ce i-ai facut tu.
discutati.
amindoi ati gresit.
Inca ceva. Pacat ca nu te-ai gindit inainte la copii, si dupa aceea la sotia-fotomodel......acum e deja mult prea tirziu.Si eu nici macar nu am incredere ca iti pasa kiar si de ei....


Sunt confuz, intradevar! Da in a spune ca nu imi pasa de familie este prea mult. Dar nu ma cunosti asa ca este opinia ta bazata pe ce am scris.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:22
De la: rosemery, la data 2008-11-26 12:55:51Eu mai am o parere domnule ice
Stiti eu cred ca relatia asta nu mai poate fii salvata pentru ca intre dumneavoastra si sotie nu mai exista de mult comunicare(probabil din momentul in care i-ati zis sa slabeasca) si nu mai exista nici incredere
Acum intrebare intrebatoare pe ce vrei sa mai carpesti relatia asta?
raspunsul a fost dat de o multime de fete, renunta la relatie, chiar nu mai are rost sa despici firul in patru cu ce face nevasta , cu cine sa mai duce acum, trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca e mai bine sa iti incepi o noua viata si sa te gandesti ca trebuie sa le oferi copiilor tai tot ceea ce este mai bun.
Incearca sa acorzi importanta lucrurilor cu adevarat importante, de exemplu vietii tale ce vrei sa faci cu ea, copiilor si nu mai te chinui cu detalii inutile
Bafta!!!


Sotia mea a terminat orice relatie cu el.Ultima data cand la sunat i-a spus sa nu o mai sune ca a inceput sa-mi spuna ce s-a intamplat. El i-a cerut sa nu-mi spuna ca nu vrea sa-i stric casa.
Aproppo, credeti ca ar trebui sa vorbesc si cu sotia lui? Deja l-am sunat astazi impreuna cu sotia mea si am stat de vorba cu el. Stiti ce a spus: ca la el se intampla fregvent acest lucru, ca el trage daca pica ceva pica. Eu i-am spus ca in acest caz, daca nu se poart, ar trebui sa renunte la meseria de instructor.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:29
Mai, baiete, tu chiar vrei sa-ti spunem noi, niste necunoscuti, ce sa faci cu viata ta???
Ai putina coloana vertebrala!

Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:35
De la: Dor_a, la data 2008-11-26 13:36:27Ice, acum situatia e un pic mai clara.

Revin si spun: nu mi se pare normal sa te ingrasi peste masura. Nu e nici sanatos, nici estetic. Asta insa a trecut.

La fel, nimic nu mi se pare mai de doi bani decat sa-ti aduci amantul/amanta in patul conjugal.

Dar, ma rog! S-a gresit de ambele parti.

Ideea e ca voi doi excludeti ideea divortului. Aveti voi motivele voastre, si tind sa le inteleg. E mai usor sa strici ceva decat sa cladesti.

Voi aveti de re-cladit. Nu incepe asta pe temelii indoielnice. Nu o pune sa semneze hartii. Hartiile nu te ajuta, crede-ma. Nici pe tine (cum ziceam, pot fi atacate). Si dealtfel, presupunand ca ea chiar calca pe bec iar si divortati, tu chiar asta vrei? Ca acei copii pe care tu spui ca-i iubesti sa nu-si mai vada mama niciodata? Nu ti se pare ca ei ar plati oalele sparte de voi? Ei ce vina ar avea?

Eu cred ca daca vreti sa o luati de la inceput, uitati tot ce a fost. Cand se zice "o luam de la 0" atunci se reia de la 0 nu de la minus infinit. E o mare diferenta.


Intradevar ideia divortului este ultima pe lista, si suntem amundoi de aceesi parere. In orice relatie sunt certuri, mici sicane , neintelegeri dar trebuie sa mergi mai departe.
Nu se pune problema sa nu-si mai vada copii ci sa mi-i lase mie in crestere, si mai este si partea materiala comuna. Daca va vrea sa plece (ceea ce nu cred ca se va intampla) va trebui sa plece singura.
Nu spun ca este cea mai buna idee dar trebuie sa inelegeti ca nu eu o pun sa semneze ci ea vrea sa-mi dovedeasca ca nu se va mai intampla.

Din cauza mea a fost vulnerabila si asta ma face sami smulg parul din cap si sa o iert pentru ce a facut. Ea a mers mult prea departe si asta este un alt lucru care inca ma macina, dar in mare o inteleg.

Chestia cu ingrasatul nu mai este de actualitate.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:41
De la: crista_galli, la data 2008-11-26 17:35:36Mai, baiete, tu chiar vrei sa-ti spunem noi, niste necunoscuti, ce sa faci cu viata ta???
Ai putina coloana vertebrala!


Nu ma subestimati. Eu nu fac ce vreti voi si nici ce spuneti. Dar mesajele voastre ma fac sa vad lucrurile din mai multe unghiuri.
Asta este motivul pentru care dau impresia ca sunt capos si nu bag in seanma mesajele voastre.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:43
De la: Dor_a, la data 2008-11-26 14:44:40Deja am sentimentul ca am vorbit prea mult, asa ca o sa fie doar 2 randuri de data asta. Tot ce vreau sa mai adaug, Ice e ca in viata asta nimeni nu poate sa-ti "garanteze" nimic.
Tot ce poti face e sa creezi o zi de azi frumoasa, care sa nu lase gust amar pentru maine.
Atat!



Multumesc !

Incerc sa fac acest lucru dar nu stiu daca reusesc intotdeauna. :)
In legatura cu "garantarea" sunt de acord in lumea de astazi nu este nimic sigur. Dar trebuie sa te incadrezi intr-o zona de stabilitate, macar usor relativa.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:49
De la: rosemery, la data 2008-11-26 17:07:28Pey discutati, daca ea te mai iubeste merita sa mai incercati daca nu cum ti-am zis mai bine continui singur


Acum ma iubeste din tot sufletul. Simt acest lucru. De fapt imi spunea ca ma iubeste mai mult decat la inceput. Ma gandesc ca acest sentiment de culpabilitate a facut-o sa ma ierte pentru toate ce i-am facut.

Ideea este ca eu simt acelasi lucru. Cum sa divortez? Doar ca sunt orgolios. Mi-a cam pierit orgoliul in ultimul timp.

Cand aud de divort ma gandesc la ceva negru si urat, mult mai urat decat ce s-a intamplat.

Siii... mai este ceva: copii sunt foarte atasati de noi, si ne iubesc pe amundoi deopotriva. Nu o sa-mi iert niciodata daca acum voi divorta doar din cauza orgoliului meu. Mi s-ar parea ca as da dovada de cel mai mare egoism din lume, mai ales daca tinem cont de iubirea dintre noi.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 17:55
De la: crista_galli, la data 2008-11-26 17:35:36Mai, baiete, tu chiar vrei sa-ti spunem noi, niste necunoscuti, ce sa faci cu viata ta???
Ai putina coloana vertebrala!


Voi o sa spuneti doar ce credeti, de acolo din patul vostru cald, caldut sau rece.
AQm coloana vertebrala sa nu credeti ca ma las dus de nas, dar am mai spus, trebuie sa fie cineva care sa ma mai puna cu picioarele pe pamant. Cineva neutru fara interes direct.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:00
De la: Ice1, la data 2008-11-26 17:19:14[ subscriu si vreau sa adaug ca niciodata pentru a pastra o relatie nu trebuie sa ne agatam de copiii nostri!nu trebuiesc amestecati in ceea ce facem noi!copii si casnicia sint notiuni individuale.........si tot copii ii facem pentru viata si le dam aripi sa zboare! cind isi iau zborul noi raminem singuri! eu cind am divortat aveam un copil adolescent care a trecut foarte greu peste moment iar daca divortam atunci cind trebuia sint convinsa ca alta era situatia pentru el! si sa stii ca ata rupta nu se mai leaga......ramine nodul si numai tu alegi cum traiesti de acum inainte! copiii au nevoie de un mediu propice pentru a creste si atita timp cind intre voi exista tensiuni ei vor simtii si vor suferi mai mult decit in urma unui divort civilizat .hitia pe care tu doresti sa o faci.......nu are valabilitate juridica si nici tu nu ai garantia ca nu vei mai fi inselat!cu felul tau de a fi ai impins femeia in bratele altuia!cind m-am recasatorit aveam 50 de kg......acum am 65 dar sotul meu in fiecare zi imi spune ca sint cea mai frumoasa din lume!asta este dragostea adevarata.......cind iubesti nu vezi defecte si kg in plus!inca arat bine dar sint constienta ca trebuie sa slabesc......dar oare ai tu idee cit de greu e sa dai jos kg dupa o anumita virsta? ce sacrificii presupune asta? sincera sa fiu eu nu te-as fi inselat dar te-as fi parasit in momentul in care mai desconsiderat ca femeie!sa parasesti nevasta in pat???????? pai dragule meritai sa achizitioneze un vibrator si sa se satisfaca singura in fata ta!ce crezi ca a fost in sufletul ei cind nu ai mai dorit-o? cum sa simtit ea? ai gresit mai mult decit crezi.........;si nu sint de acord cu infidelitatea!este singurul lucru pe care nu il iert niciodata.dar sincer .....tu ce ai cautat asta ai gasit!



Sincer sa fiu nu cred ca este nevoie de acea hartie. Cred ca eu am gresit si mai mul decat atat am crezut ca ea nu o sa ma insele niciodata indiferent de ce am sa fac eu. Ea era toual impotriva relatiilor extraconjugale si o respectam pentru asta.
Nu trebuie sa renunte la copii. Trebuie sa ceara divortul atunci and va considera ca nu o mai satisfac.Daca nu vorbeste cu mine si nici nu divorteaza si incearca sa ma insele din nou atunci o sa divortez eu, si copii o sa sta cu mine.
Eu nu cred ca se va mi intampla acest lucru. Ea a invatat ceva din aceasta experienta si mai mult eu am invatat foarte multe din ce s-a intamplat. O sa fiu mul mai atent. Daca eram cu capul pe umeri imi dadeam seama inainte sa se intample ceva intre ei. Dar aveam atata incredere incat am neglijat ceea ce simteam. A fost6 o mare greseala.
Plecand de la mesajele voastere intrebarea mea este: Credeti ca solutia este divortul?[/quote] nu intodeauna solutia cea mai buna este divortul dar nici cazurile nu sint asemanatoare iar oamenii gindesc si sint diferiti! totusi daca doresti sa uiti de ce mai dezgropi mortii? de il suni pe individ? ce vrei sa afli ? detalii picante?ce ai cu nevasta omului? de ce vrei sa o faci sa sufere? mai vrei o casa sparta in plus?SFATUL MEU SINCER:mergeti la un psiholog de terapie in cuplu.....pate va ajuta sa va regasiti,sa treceti mai usor peste probleme........poate inca mocneste in voi un foc ce se poate reaprinde.....altfel tu vei sta mereu cu ghimpele in suflet iar ea va avea sufletul greu de sentimentul culpabilitatii!
FRANNNCE
Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:05
De la: Ice1, la data 2008-11-26 17:43:48
De la: crista_galli, la data 2008-11-26 17:35:36Mai, baiete, tu chiar vrei sa-ti spunem noi, niste necunoscuti, ce sa faci cu viata ta???
Ai putina coloana vertebrala!


Nu ma subestimati. Eu nu fac ce vreti voi si nici ce spuneti. Dar mesajele voastre ma fac sa vad lucrurile din mai multe unghiuri.
Asta este motivul pentru care dau impresia ca sunt capos si nu bag in seanma mesajele voastre.

Greseala mea atunci.

Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:06
France, asta am vrut si eu sa-i propun de la inceputul inceputului, dar am observat ca sunt oameni care refuza cu desavarsire(nu stiu daca asta e si cazul aici) si prefera sa discute pe forum.
O terapie de cuplu ar fi mai mult decat benefica pentru voi doi.

Postat pe 26 Noiembrie 2008 18:09
Pai atunci sa fie intr-un ceas bun!

Daca asa v-ati dat voi seama cat de mult va iubiti, inseamna ca asta trebuia sa se intample, ca sa va regasiti.
E doar o chestie pe care n-o inteleg. De ce pana mea sa o suni si pe amarata de nevasta-sa? Aia ce vina are? Las-o pe ea in nestiinta ei, ca o sa vina vremea sa afle si ea, stai linsitit. Dar de ce sa iti iei tu pacatul asta pe suflet? Sa ii faci rau cuiva pe care nici macar nu-l cunosti (la ea ma refer). Ca sa nu-mi spui ca nu mai poti tu de grija nevesti-sii?
De ce nu vrei sa reincepeti voi sub bune auspicii? Cu energie pozitiva, sa nu aveti o rautate la temelie. Lasati naibii sunatul si la el, si la nevasta-sa, nu mai faceti tam-tam. Uitati, frate! Inchideti capitolul. Gata! A fost, a trecut. Fin!

Aveti oricum destule de facut impreuna. Sa speram ca bune, constructive si frumoase. Cred ca i-am mai spus cuiva: Cea mai buna razbunare e sa fii tu fericit! Si incearca sa nu iti construiesti fericirea pe nefericirea altuia.

Eu atat am avut de zis. Sa fiti fericiti.
Dor_a
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:09
De la: Ice1, la data 2008-11-26 17:55:42
De la: rosemery, la data 2008-11-26 17:07:28Pey discutati, daca ea te mai iubeste merita sa mai incercati daca nu cum ti-am zis mai bine continui singur


Acum ma iubeste din tot sufletul. Simt acest lucru. De fapt imi spunea ca ma iubeste mai mult decat la inceput. Ma gandesc ca acest sentiment de culpabilitate a facut-o sa ma ierte pentru toate ce i-am facut.

Ideea este ca eu simt acelasi lucru. Cum sa divortez? Doar ca sunt orgolios. Mi-a cam pierit orgoliul in ultimul timp.

Cand aud de divort ma gandesc la ceva negru si urat, mult mai urat decat ce s-a intamplat.

Siii... mai este ceva: copii sunt foarte atasati de noi, si ne iubesc pe amundoi deopotriva. Nu o sa-mi iert niciodata daca acum voi divorta doar din cauza orgoliului meu. Mi s-ar parea ca as da dovada de cel mai mare egoism din lume, mai ales daca tinem cont de iubirea dintre noi.

Ma bucur ca sunt toate bune si frumoase sa ai parte numai de bine
yumy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:13
citesc d o ora aici ,am luat-o de la inceput.e grav si e jalnic.imi pare rau ca am pierdut timpul.ma gandesc cu groaza ca se poate intampla asa ceva la varsta asta.
cum poti sa te simti intrigat de faptul ca"cum poate o femeie a faca asa ceva atata timp cat are libertatea sa faca orice(atata timp cat imi spune si ajungem la un compromis)"?=))pai daca ati avut acea discutie cretina...cum adica aveti libertatea sa faceti orice si sa va anuntati inainte?da nici nu se pune problema ca ar putea sa existe asa o discutie intre 2 oameni intr-o casnicie/.ce inseamna asta?in loc sa comunicati si sa dicutati lucruri cu adevarat importante vorbiti asemenea tampenii?adik cum?daca tu iti gaseai primul?ce faceai?discutai si ajungeati la un compromis?DEZGUSTATOR!!!nu concep asa ceva!!
dar tu ce garantie i-ai oferit ei cand i-ai zis de divort?de unde sa stie ea ca mai poate ramane cu tine?nu trebuia sa se duca...adevarat.dar se intampla si macar are o motivatie destul de solida zic eu.nu trebuia sa mai continue din momentul in care ti-a recunoscut.dar probabil...tot nu avea acea "garantie" ca o sa fie bine de care ziceai u.
daca divortezi nu e un capat de lume daca nu se mai poate asta e.cand fortezi lucrurile se termina mai rau.puteti termina in relatii bune inca.dar asta in ultimul caz..!!!primul gand trebuie sa fie de a aduce lucrurile pe calea cea dreapta dar vad ca esti destul de limitat(scuza-ma).tot o tii atata cu instructorul si cu inselatul.da-l dracului asa o problema nu se poate rezolva dintr-o data trebuie timp.tu vezi-ti de partea ta de vina si schimba-te tu,fa tu totul bine.recucereste-o!abia atunci cand nu mai ai ce sa-ti reprosezi tie(si ai mult de lucru) si simti ca u faci bine(asta poate sa dureze-macar 2 luni incearca) atunci ceri si de la ea si faceti impreuna sau ai dreptul sa ii reprosezi...
bine ca o iubesti.demonstreaza si nu te mai lamenta.atata timp cat ai zis ca vrei sa fie bine nu mai dc sa te plangi ca te-a inselat treci peste!e greu si pt tine da de la tine a pornit.tu ai fost buba!
asta daca chiar crezi ca merita...eu am niste principii foarte clare.sub nici o forma nu sunt de acord cu inselatul nu ma intereseaza de natura voastra ca barbati ca nu va puteti abtine...sau la femei"l-am inselat pt ca il iubeam prea mult"=))penibil!eu in locul ei nu ma injoseam ca femeie sa te insel ci te lasam.dar e greu totusi sa dai cu piciorul la 11 ani.ai grija ce faci!si nu mai fii mitocan niciodata.ca nu am mai scris ce parere mi-ai lasat ca barbat!
sper sa iasa bine totusi

Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:43
Buna!
Interesant subiectul.
am sa-ti spun si parerea mea.Eu m-am casatorit cu primul meu prieten si de 11 ani sunt fericita , am 2 copii frumosi(9 si 5 ani).Este adevarat ca daca totul e ok intre voi doi, nici nu exista sau nu se pune problema vreunui adulter,sau nici macar a gandului.Poate sa ma contazica cine vrea, dar in 11 ani de zile nici nu m-am uitat la alta persoana,deoarece nu am simtit nevoia.Sincer nu as sti ce sa iti spun despre ce gandeste sau simte sotul meu,care nu imi da motive sa ma indoiesc de el.
Dar daca maine as afla ca m-a inselat-sau mi-ar spune chiar el- ori o idila neserioasa,ori poate o legatura serioasa- nu as putea sa ma supar pe el.Nu am fost indragostita orbeste de el-am simtit ca este sufletul meu pereche in primul rand si singura persoana langa care m-am simtit in largul meu.
As considera ca am gresit eu-am si eu 63 kg fata de 58 cat aveam cand m-am maritat.Ma gandesc ca poate asta il deranjeaza si poate fi un motiv dar nu o spune niciodata.Eu sincer sunt prima care isi doreste sa slabeasca,dar nu e asa usor.Poate sunt perioade in care nu ma simt bine si nu am destula vointa,perioade de stres de depresie- cand iti vine sa plangi sanatos asa cu pofta fara sa ai un motiv anume-dupa care iti revii,iti propui sa spargi muntii si in multe chiar reusesti.
Dar sincer iti spun ca el vazand eforturile mele de a slabi, m-as simti jignita sa-mi spuna ca divorteaza daca nu slabesc.Poate s-a incapatanat sa spuna nu sotia ta,pentru ca s-a simtit jignita,s-a simtit singura,ca nu o mai sustii-asta este f. dureros,sa stii.
Ma uit in jur si vad ca nimeni nu e perfect,dar voi spiritual daca va intelegeti bine, nu exista sa nu gasiti o solutie.
Esti sigur ca te-ai casatorit din sentimente durabile,sau o pasiune de moment?
Acum arata bine , o iubesc,daca imi face copii, spala,calca,tine casa,e frumoasa.
Iar daca ceva se schimba nu mai corespunde profilului , divortez.
E trist cand pornim la drum si nu stim exact ce simtim si ce ne dorim.
Nu credeti ca sunt destule divorturi in lumea asta?




simona31
Postat pe 27 Noiembrie 2008 13:16
ai vrut copii? stii si singur ca orice femeie in timpul sarcinii ia niste kg, stii ca dupa nastere de cele mai multe ori se instaleaza o depresie...ce ai facut tu ca ea sa se simta mai bine? i ai spus cat se poate de direct ca e urata, ca nu ti mai place de ea ca ate nu stiu cate kg in plus...si vai masurile luate de tine pt a o determina sa slabeasca au fost cu adevarat "divine"
ce te vaiti acuma? pacat ca nu te a inselat, nesimtitle
mirelacm
Postat pe 27 Noiembrie 2008 13:53
De la: mirelacm, la data 2008-11-27 13:53:49ai vrut copii? stii si singur ca orice femeie in timpul sarcinii ia niste kg, stii ca dupa nastere de cele mai multe ori se instaleaza o depresie...ce ai facut tu ca ea sa se simta mai bine? i ai spus cat se poate de direct ca e urata, ca nu ti mai place de ea ca ate nu stiu cate kg in plus...si vai masurile luate de tine pt a o determina sa slabeasca au fost cu adevarat "divine"
ce te vaiti acuma? pacat ca nu te a inselat, nesimtitle

pai chiar l-a inselat, de-aia se vaita el

Postat pe 27 Noiembrie 2008 16:29
De la: simona31, la data 2008-11-27 13:16:14Buna!
Interesant subiectul.
am sa-ti spun si parerea mea.Eu m-am casatorit cu primul meu prieten si de 11 ani sunt fericita , am 2 copii frumosi(9 si 5 ani).Este adevarat ca daca totul e ok intre voi doi, nici nu exista sau nu se pune problema vreunui adulter,sau nici macar a gandului.Poate sa ma contazica cine vrea, dar in 11 ani de zile nici nu m-am uitat la alta persoana,deoarece nu am simtit nevoia.Sincer nu as sti ce sa iti spun despre ce gandeste sau simte sotul meu,care nu imi da motive sa ma indoiesc de el.
Dar daca maine as afla ca m-a inselat-sau mi-ar spune chiar el- ori o idila neserioasa,ori poate o legatura serioasa- nu as putea sa ma supar pe el.Nu am fost indragostita orbeste de el-am simtit ca este sufletul meu pereche in primul rand si singura persoana langa care m-am simtit in largul meu.
As considera ca am gresit eu-am si eu 63 kg fata de 58 cat aveam cand m-am maritat.Ma gandesc ca poate asta il deranjeaza si poate fi un motiv dar nu o spune niciodata.Eu sincer sunt prima care isi doreste sa slabeasca,dar nu e asa usor.Poate sunt perioade in care nu ma simt bine si nu am destula vointa,perioade de stres de depresie- cand iti vine sa plangi sanatos asa cu pofta fara sa ai un motiv anume-dupa care iti revii,iti propui sa spargi muntii si in multe chiar reusesti.
Dar sincer iti spun ca el vazand eforturile mele de a slabi, m-as simti jignita sa-mi spuna ca divorteaza daca nu slabesc.Poate s-a incapatanat sa spuna nu sotia ta,pentru ca s-a simtit jignita,s-a simtit singura,ca nu o mai sustii-asta este f. dureros,sa stii.
Ma uit in jur si vad ca nimeni nu e perfect,dar voi spiritual daca va intelegeti bine, nu exista sa nu gasiti o solutie.
Esti sigur ca te-ai casatorit din sentimente durabile,sau o pasiune de moment?
Acum arata bine , o iubesc,daca imi face copii, spala,calca,tine casa,e frumoasa.
Iar daca ceva se schimba nu mai corespunde profilului , divortez.
E trist cand pornim la drum si nu stim exact ce simtim si ce ne dorim.
Nu credeti ca sunt destule divorturi in lumea asta?






Multumesc pentru mesajul tau plin de caldura si care imi inspira seriozitate si in acelasi timp stabilitate. Ceea ce imi spui tu despre tine si familia ta era valabil cu ceva timp in urma si pentru mine. Ma simteam in siguranta acasa, ne intelegeam de minune, sotia mea era si cred ca este in continuare sufletul meu pereche, Cu ceva timp in urma un copil al unui amic le spunea parintilor despre noi ca “parca ar fi doi frati”, atat de apropiati eram.
Lucrurile s-au intamplat cu repeziciune intre noi. Fara intentia de a divorta am indus ca acest lucru se poate intampla daca... si mi-am facut sotia vulnerabila. Inceperea scolii de soferi imediat dupace a terminat alaptatul (dupa ce doua saptamani a luat niste pastile pentru intreruperea lactatiei carei provocau o stare de somnolenta, moleseala,...) si proasta mea decizie de lua un instructor fustangiu, cred ca au facut ca sotia mea (care gandea la fel ca tine) sa creada ca s-a indragostit de instructor.
De aici fraele au fost luate de acel individ care a stiut cum sa o sensibilizeze si sa ii tina acea scantee aprinsa in suflet. In acest econditii ea a deschis acea discutie in legatura cu libertatea mea a avea o aventura cu o alta femeie, cu discutatul in prealabil, ca oricum ea nu stie ce fac eu si ar fi mai bine sa stie si ea dinainte. Greseala mea a fost ca eu am subscris la ce a spus ea spunandca “ o iubesc foarte mult si vreu sa fie fericita si dac considera si ea vreodata ca ar avea nevoie de o refulare sexuala putem vorbi”.Mare greseala am facut in acel moment. Ea nu era o femeie care sa accepte asa ceva daramite sa deschida discutia. Trebuia sa-mi dau seama atunci ca ceva nu este in regula, dar eu i-am dat apa la moara. Aceasta prima discutie intre noi avea loc imediat ce terminase scoala de soferi, dupa ce la ultimaa sedinta ea i-a spus ca are ceva pentru el si el a profitat si i-a pus mana pe picior propunandu-i sa aiba o relatie mai apropiata; sotia mea in acel moment i-a luat mana si i-a spus ca de 16ani pe ea nu a pus mana decat sotul ei si oricum nu prea este adepta sexului fara iubire; bineinteles ca instructorul sulfit a stiut sa dreaga busuiocul, dar nu mai intru in amanunte.
Din asta imi dau seama ca nu numai am impinso in gura lupului, dar cand ea s-a simtit incoltita de sentimente si de propunerile instructorului eu nu am fost pe faza sa-i tai sa o aduc pe calea cea buna.
Astazi am aflat mai multe detalii despre cum s-a intamplat si rederuland cronologic discutiile avute imi dau seama ca eu eram apsent, eu nu imi aparam interesul ci lasam singurul vector (instructorul) sa-si urmeze cursul.
Am inteles astazi ca de fapt acele discutii la care eu nu am reactionat, au au facut posibila caderea sotiei in plasa sexuala a instructorului.
De la acea discutie din masina, se pare ca nu s-a mai adus in discutie o relatie sexuala pana cu doua zile de plecarea mea intr-o delegatie in strainatate. Se pare ca el stia despre aceasta deplasare a mea si a sunat-o pe sotie sa-i spuna ca si sotia lui este plecata din localitate in acel weekend si poate ar trebui sa se intample ceva intre ei. Ea i-a spus ca nu atre ce sa se intample, ca au mai discutat despre acest lucru. Dar el nu s-a lasat incercand sa-i spuna ca este pacat sa stea singura ca oricum si eu pe unde o sa ma duc o sa fac acelasi lucru si ca daca pierde aceasta ocazie nu o sa mai fie alta. I-a spus sa-i dea beep dupa ce plec eu si sa mai vorbeasca.
Din pacate, dupa ce am plecat eu (pe la ora 12.00 noaptea ) ea s-a gandit si rasgandit si se pare ca pana la urma i-a dat beep , dar se pare ca doar cu gandul de a vorbi..(cred ca era prinsa in mrejele lui). El a sunat-o imediat si i-a spus ca o sa vina la ea ca este noapte si nu pot sa se intalneasca in alta parte si ca doar vor sta de vorba... Ea nu stia ce sa faca si pe de o parte vroia sa vorbeasca cu el iar pe de alta parte se gandea la familie. Nu era hotarata pentru o relatie sexuala dar cred ca in subconstientul ei imbrobodit de el simtea ca o sa mearga pana la capat. Normal ca daca s-au intalnit aca sa noi s-a lasat dusa de val si dint-o familista a devenit o usuratica.
Cred ca oamenii nu sunt ceea ce cred ei ca sunt. Cred ca fiecare om are o parte intunecata care daca este lasata sa iasa la suprafata il face sa se schimbe radical, sa faca lucruri care in mod normal nu le-ar fi conceput. Mai ales daca aceste lucruri se intampla intr-un mediu propice.
Am, scris aceste randuri mai mult pentrucei care se simt siguri pe ei si se cred invicibili. Nu va lasati dusi de val. Eu si sotia ne consideram invicibili dar am ajuns in aceasta situatie din cauza ca am crezut ca nu se poate intampla.
Ice1
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:47
Imi place ultimul tau post Ice...se vede ca ai invatat ceva.
Acum, insa nu mai are rost sa plangi, vreti sa va reluati relatia, reluati-o fara reprosuri si fara resentimente. Daca inca nu sunteti in stare sa renuntati la acestea, tot un consilier marital va poate ajuta.

Numai bine

Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:53
De la: crista_galli, la data 2008-11-27 18:53:08Imi place ultimul tau post Ice...se vede ca ai invatat ceva.
Acum, insa nu mai are rost sa plangi, vreti sa va reluati relatia, reluati-o fara reprosuri si fara resentimente. Daca inca nu sunteti in stare sa renuntati la acestea, tot un consilier marital va poate ajuta.

Numai bine



Unde pot gasi un consilier?
Ice1
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:58
@ICE1: prietene, asa ca de la barbat la barbat:
- esti convins ca ai sa poti trai cu ideea ca nevasta te-a inselat "in patul tau si pe muzica ta"? Poate ai sa ierti, dar de uitat, in mod sigur nu.
- ai sa mai poti pleca linistit prin delegatii, fara sa stai cu inima cat un purice gandindu-te "oare ce-mi face aleasa acum"?
- in timpul unor certuri mici (inerente oricarei casnicii) ai sa poti sa-ti "tragi un cap in gura" inainte de a-i arunca in fata nevestei replica cu care sa ai ultimul cuvant? Stii tu, ceva de genul: "Auzi? Eu macar nu mi-am tras-o cu alta"
Vremuri tare grele te asteapta, daca nu te simti 100% pregatit, increzator si sigur pe tine, mai bine renunti. Altfel, o sa-i faci nevestei viata un iad. Si tie. Si copiilor. Cum bine zicea cineva de aici, de pe forum: "Increderea se pierde o singura data".
Iti doresc sa faci ce mai buna alegere pentru toti cei implicati. Nu cea mai avantajoasa alegere pentru tine.

PS: despre faza cu ingrasatul, da-mi voie sa-ti spun ca ai fost un ticalos. Si nevasta-mea dupa nastere s-a ingrasat, dar eu am fost ala care am sustinut-o moral si i-am zis ca e frumoasa si-mi place de ea foarte mult asa cum e. La noi in familie, numai ea era cea care bodoganea legat de felul cum arata. Si ghici ce: s-a apucat de slabit, desi eu am incercat sa-i explic ca n-am nici cea mai mica problema cu chestia asta. Bine, nici nu vroiam sa ma pun in calea fericirii ei, daca vrea sa slabeasca, asa sa fie. S-a rezolvat de la sine.
Martin_Eden_
Postat pe 27 Noiembrie 2008 20:25
De la: Ice1, la data 2008-11-27 18:58:02
De la: crista_galli, la data 2008-11-27 18:53:08Imi place ultimul tau post Ice...se vede ca ai invatat ceva.
Acum, insa nu mai are rost sa plangi, vreti sa va reluati relatia, reluati-o fara reprosuri si fara resentimente. Daca inca nu sunteti in stare sa renuntati la acestea, tot un consilier marital va poate ajuta.

Numai bine



Unde pot gasi un consilier?

O sa ma interesez si-ti dau mesaj pe privat. Da-mi vreo 2 zile

Postat pe 27 Noiembrie 2008 21:24
[quote name=\\\\\\\'crista_galli\\\\\\\' date=\\\\\\\'2008-11-15 20:37:20\\\\\\\']Eu cred ca tu singur ai pus cruce casniciei tale in momentul in care i-ai spus ca daca nu slabeste tu divortezi. Dupa o nastere sa spui asa ceva unei femei este cel mai urat lucru posibil, cel mai lipsit de respect lucru.... ea avea nevoie sa-i spui ca o iubesti si asa, ca nu conteaza infatisarea ei, ci cine este ea si ca ti-a adus pe lume doi copii minunati...si tu??? Daca ii aratai mai mult sprijin, incet incet poate-si recastiga increderea in ea si incepea sa slabeasca.
Dar tu nu, ai aratat ca esti foarte superficial, mie fraza aia imi spune ca nu o vrei decat pentru fizic (imi inchpui ca o vrei pentru mai multe, dar asta reiese). A fost o lovitura sub centura pentru ea si ai indepartat-o de unul singur.

Si apoi, nu inteleg, era obligata sa-ti spuna ca te-a inselat cu altul?

Daca vrei sa-ti repari casnicia, implora iertarea.[/quote]

Ia te uita cu ce agresivitate judecati voi tipele acest om. De ce cruce casniciei sale fetelor? Ca a incercat omul sa avertizeze consoarta in fel si chip, ca efectiv ea nu se straduieste sa ramana defel in carti?
Era mai bine sa-si fi gasit imediat o amanta? Sau poate considera vreo ,,doamna\\\\\\\'\\\\\\\' ca e indreptatia sa ,,bage in ea\\\\\\\'\\\\\\\' ca o sparta fara sa faca nimic in arata cat de cat decent si pe deasupra, sa se preleveze de motivul cu copii. Sunt mii de femei care isi revin in limitele decente dupa nasteri, si asta nu fara eforturi! Chiar nu intelegeti nimic voi femeile de ce exista milioanele de relatii extraconjugale, nici prin cap nu va trece ca intretinerea unei flacari intr-o casnicie e cumplit de greu, dar ca aceasta presupune in primul rand efortul sustinut al sexului frumos dpdv estetic. Cu o femeie uratita in timp, mai ales in conditiile in care barbatul arata inca prezentabil dpdv fizic, e o chestiune de timp pana un tip sa-si piarda rabdarea. Daca sotia isi iubeste sotul si tine la casnicia ei, ii va face acest hatar, cu atat mai mult cu cat e si spre binele sanatatii si frumusetii ei. Ce sa implore el? Daca ea avea vreun gand, proceda de la primele semne de nemultumire a sotului la o dieta severa. Ce lovitura sub centura? Cand femeile isi bat joc de silueta lor deliberat, isi dau singure lovituri sub centura in casnicia lor. Ori poate credeti ca lumea incepe si se termina cu o singura femeie, cu sau fara copii minunati? Poate ar fi util de reamintit o vb de duh a marelui Woody Allen: Femeie...o alta sta mereu la panda cu ochii la casnicia ta...si ghici ce - e cu 10 ani mai tanara!
Cristian_Q
Postat pe 27 Noiembrie 2008 23:07
Bine ca esti tu destept si ai venit sa ma luminezi, domnul "poate considera vreo ,,doamna\\\'\\\' ca e indreptatia sa ,,bage in ea\\\'\\\' ca o sparta fara sa faca nimic in arata cat de cat decent"
Nici tu nu stii nimic despre fiziologia femeii dupa nastere

Postat pe 27 Noiembrie 2008 23:12
De la: crista_galli, la data 2008-11-24 16:45:26Ice, numai barbatii superficiali tin neaparat sa arati bine ca sa-ti spuna cuvinte frumoase. Pentru un barbat (altul decat tine, de ex iubitul meu), este de ajuns sa-l atrag fizic.... si asta se face prin mult mai mult decat aspectul de top-model.
Daca Doamne fereste m-am nascut mai uratica, asta inseamna ca nu voi auzi vreodata cuvinte de alint? Sau daca am cateva kilograme in plus? Dar cand sotia ta va avea 40 de ani? Realizezi ca nu va avea acelasi metabolism, ca se va ingrasa, ca i se vor mai lasa sanii si ca nu-i va mai fi asa usor sa dea burtica jos?? Ce vai face atunci??? Cred ca o s-o trimiti obligat-fortat la un chirurg plastician.
Fizicul nu este decat o mica parte dintr-un om. Ce-l face placut pe acel om nu este fizicul, ci sufletul. Sa nu-mi spui ca nu ai intalnit oameni extraordinar de frumosi, dar cu un suflet ata de urat, incat ti se par respingatori. Ca fiecare a intalnit macar un specimen d-asta in viata.


De ce numai musai barbatii superficiali? Adica e musai sa inceapa sa ne placa femeile urate si grase. Doar daca avem vreo placere perversa in a ne bate singuri joc de noi! Kg in plus...? Exista metode de-a lupta cu ele, dar femeia romanca e departe extrem de comoda. Incetati fetelor in prostia asta cu sufletul. Sufletul daca nu e si un trup cat de cat acolo...zero fetelor. Cate mii de fete de zahar, niste ingeri efectiv, nu plang de ani buni pe net, incercand sa-si gasesca pe cineva, unele ajungand sa practice niste relatii ingrozitoare si riscante, cersind o farama de atentie....De aceea, daca mama natura te-a facut cat de cat atragatoare, de ce sa nu intretii din rasputeri aspectul? O femeie aratoasa si bine intretinuta, e o femeie sigura pe ea si cu sanse infinit mai mari la o relatie longeviva si fericita.
Cristian_Q
Postat pe 27 Noiembrie 2008 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog votati 4 De la: one_size 17 Mai 2010 14:02
merita un barbat sa ii oferi totul? 159 De la: luckyyyLuke 14 Martie 2009 11:36
Ce pot sa fac...................... 34 De la: CKRISS 11 August 2009 22:06
Sa raman cu sotul meu sau sa incerc o noua relatie? 16 De la: nikky_summer_2008 30 Iunie 2009 13:17
O iubire frumoasa....un final? 34 De la: Irene_Hreniuc 24 Noiembrie 2010 02:35