Setari Cookie-uri

Intentia adulterului este infidelitate sau nu?

De la: etta, la data 2008-11-22 11:41:36
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-22 11:38:00eu i-am raspuns deja....,conssider ca ar trebui sa inteleaga singur ca o femeie are nevoie de cel putin un an dupa o nastere ca sa isi revine, asta pt ca schimbarile hormonale suferite in timpul sarcinii si dupa sarcina sunt destul de dificil de tinut sub control..... daca el nu stie asta...
apoi mai e si problema... indiferentei....
ooof etta ma sti doar prea bine ca nu dau 2 bani pe cum arata din punct de vedere fizic un individ...




Va multumesc pentru raspunsuri chiar daca par agresive. Intradevar am ales acest numre ":ice" pentru ma simt de ghiata pelanga ce doreste o femeie.
Cred ca oricine trebie sa fie constient ca cel de langa el il iubeste atat pentru caum este in interior dar in acelasi timp nu poate negija cum arata la exterior.
Ca femeie poate nu dai doi bani pe cum arata un individ (fizic vorbind), dar ar trebui sa stii ca un barbat pune foarte mare importanta pe cu arata femeia fizic. Si asta nu tine de individ ci de faptul ca asa sunt barbatii.
Daca voi vreti ca barbatii de langa voi sa va alinte si sa va spuna vorbe frumoase (multe cuvinte), ei , barbatii doresc ca voi sa aratati bine. Sa nu uiti acest lucru daca vrei sa fii langa un barbat si el sa te iubeasca.
Eu am inteles de la voi (si va multumesc pentru raspunsurile sincere) ca femeia are nevoie de afectiune si de CUVINTE, nu numai sa fie iubita. O sa am grija sa ma exprim mai des si sa nu mai fiu "ICE" in relatia mea cu femeia iubita.
Ganditiva si voi ce puteti imbunatati in comportamentul si fizicul vostru.
Ice1
Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:55
Ice, numai barbatii superficiali tin neaparat sa arati bine ca sa-ti spuna cuvinte frumoase. Pentru un barbat (altul decat tine, de ex iubitul meu), este de ajuns sa-l atrag fizic.... si asta se face prin mult mai mult decat aspectul de top-model.
Daca Doamne fereste m-am nascut mai uratica, asta inseamna ca nu voi auzi vreodata cuvinte de alint? Sau daca am cateva kilograme in plus? Dar cand sotia ta va avea 40 de ani? Realizezi ca nu va avea acelasi metabolism, ca se va ingrasa, ca i se vor mai lasa sanii si ca nu-i va mai fi asa usor sa dea burtica jos?? Ce vai face atunci??? Cred ca o s-o trimiti obligat-fortat la un chirurg plastician.
Fizicul nu este decat o mica parte dintr-un om. Ce-l face placut pe acel om nu este fizicul, ci sufletul. Sa nu-mi spui ca nu ai intalnit oameni extraordinar de frumosi, dar cu un suflet ata de urat, incat ti se par respingatori. Ca fiecare a intalnit macar un specimen d-asta in viata.

Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:45
De la: crista_galli, la data 2008-11-24 16:45:26Ice, numai barbatii superficiali tin neaparat sa arati bine ca sa-ti spuna cuvinte frumoase. Pentru un barbat (altul decat tine, de ex iubitul meu), este de ajuns sa-l atrag fizic.... si asta se face prin mult mai mult decat aspectul de top-model.
Daca Doamne fereste m-am nascut mai uratica, asta inseamna ca nu voi auzi vreodata cuvinte de alint? Sau daca am cateva kilograme in plus? Dar cand sotia ta va avea 40 de ani? Realizezi ca nu va avea acelasi metabolism, ca se va ingrasa, ca i se vor mai lasa sanii si ca nu-i va mai fi asa usor sa dea burtica jos?? Ce vai face atunci??? Cred ca o s-o trimiti obligat-fortat la un chirurg plastician.
Fizicul nu este decat o mica parte dintr-un om. Ce-l face placut pe acel om nu este fizicul, ci sufletul. Sa nu-mi spui ca nu ai intalnit oameni extraordinar de frumosi, dar cu un suflet ata de urat, incat ti se par respingatori. Ca fiecare a intalnit macar un specimen d-asta in viata.


Toata discutia se bazeaza pe faptul ca eu i-am spus sa slabeasca. Voi sunteti superficiale cand vorbiti asa. Problema este cu totul alta.

Voi sunteti de acord ca intr-o relatie unul din parteneri sa-l isele pe lelalat?

Pentru fetele care se bucura de ce mi se intampla si mai mult considera ca sunt singurul vinovat, va dau o veste buna, sa va bucurati in comtinuare. Am aflat zilele astea ca de fapt relatia lor a continuat au vorbit la telefon foarte mult (ma mai miram de ce ii venea telefonul atat de mult, s-au intalnit si chiar atunci cand eu consideram ca de fapt incepem sa ne regasim.
In urma cu doua luni si jumatate (cand eu am fost plecat din tara pentru o saptamana), s-au intalnit la noi acasa si au facut sex la noi in dormitor(s-au dragoste cine mai stie).
Apoi peste o luna iar s-au intalnit cand eu eram la serviciu, dar de data asta la el.

Acum ce parere aveti? Va bucurati?
Eu ce trebuie sa fac acum?
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 08:54
Acum cand stiti ca de fapt nu a fost doar o "intentie" ci relatiia lor a continuat si a ajuns la sex, ce ma sfatuiti sa fac.

De ce credeti ca nu a putut sa se oreasca inaite sa ajunga asa departe?

De ce nu s-a gandit la copii in acele momente, copii care pot creste fara tata sau mama?

De ce nu s-au dus in alta parte , la un hotel... nu stiu. De ce la noi acasa , in patul nostru unde au dormit si dormeau copii?
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:00
De la: Ice1, la data 2008-11-26 08:54:19
De la: crista_galli, la data 2008-11-24 16:45:26Ice, numai barbatii superficiali tin neaparat sa arati bine ca sa-ti spuna cuvinte frumoase. Pentru un barbat (altul decat tine, de ex iubitul meu), este de ajuns sa-l atrag fizic.... si asta se face prin mult mai mult decat aspectul de top-model.
Daca Doamne fereste m-am nascut mai uratica, asta inseamna ca nu voi auzi vreodata cuvinte de alint? Sau daca am cateva kilograme in plus? Dar cand sotia ta va avea 40 de ani? Realizezi ca nu va avea acelasi metabolism, ca se va ingrasa, ca i se vor mai lasa sanii si ca nu-i va mai fi asa usor sa dea burtica jos?? Ce vai face atunci??? Cred ca o s-o trimiti obligat-fortat la un chirurg plastician.
Fizicul nu este decat o mica parte dintr-un om. Ce-l face placut pe acel om nu este fizicul, ci sufletul. Sa nu-mi spui ca nu ai intalnit oameni extraordinar de frumosi, dar cu un suflet ata de urat, incat ti se par respingatori. Ca fiecare a intalnit macar un specimen d-asta in viata.


Toata discutia se bazeaza pe faptul ca eu i-am spus sa slabeasca. Voi sunteti superficiale cand vorbiti asa. Problema este cu totul alta.

Voi sunteti de acord ca intr-o relatie unul din parteneri sa-l isele pe lelalat?

Pentru fetele care se bucura de ce mi se intampla si mai mult considera ca sunt singurul vinovat, va dau o veste buna, sa va bucurati in comtinuare. Am aflat zilele astea ca de fapt relatia lor a continuat au vorbit la telefon foarte mult (ma mai miram de ce ii venea telefonul atat de mult, s-au intalnit si chiar atunci cand eu consideram ca de fapt incepem sa ne regasim.
In urma cu doua luni si jumatate (cand eu am fost plecat din tara pentru o saptamana), s-au intalnit la noi acasa si au facut sex la noi in dormitor(s-au dragoste cine mai stie).
Apoi peste o luna iar s-au intalnit cand eu eram la serviciu, dar de data asta la el.

Acum ce parere aveti? Va bucurati?
Eu ce trebuie sa fac acum?

Ce trebuie sa faci? Pey ai o multime de lucruri de facut
1.Daca vrei bagi divort de ea
2.O inseli si tu pe ea
3.Te duci la tradati in dragoste
4.O bati si te dau astia la otv
sau varianta cea mai buna
ca tot nu iti placea ca e cam grasuta las-o si cauta-ti alta
yumy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:08
De la: Ice1, la data 2008-11-26 08:54:19

Pentru fetele care se bucura de ce mi se intampla si mai mult considera ca sunt singurul vinovat, va dau o veste buna, sa va bucurati in comtinuare. Am aflat zilele astea ca de fapt relatia lor a continuat au vorbit la telefon foarte mult (ma mai miram de ce ii venea telefonul atat de mult, s-au intalnit si chiar atunci cand eu consideram ca de fapt incepem sa ne regasim.
In urma cu doua luni si jumatate (cand eu am fost plecat din tara pentru o saptamana), s-au intalnit la noi acasa si au facut sex la noi in dormitor(s-au dragoste cine mai stie).
Apoi peste o luna iar s-au intalnit cand eu eram la serviciu, dar de data asta la el.

Acum ce parere aveti? Va bucurati?
Eu ce trebuie sa fac acum?


nu cred ca se bucura nimeni de raul altuia, singura chestie care trebuie sa o faci e sa intelegi ca sotia ta si-a gasit fericirea ,asa grasa, (sau nu mai e asa de grasa) in bratele altui barbat, care a stiut sa ii ofere exact ce si-a dorit la momentul potrivit.

cel care a initiat despartirea esti tu, singura ei vina o vad ca nu se desparte de tine , daca inca nu o accepti in patul tau ,sincera sa fiu nu sunt de acord cu inselatul dar...pana la urma, de ce nu te desparti de ea????

care e de fapt problema in realitate????
nu prea cred eu ca doar formele sunt de vina sau faptul ca s-a culcat cu altul.????
deci care-i buba ,cu adevarat????
inca faci pe victima, aspect care uui barbat nu face bine decat la pitzipoance de pana pe la 20 de ani....

asa ca...ori spui toata povestea ori te multumesti cu franturi de raspunsuri.
intrebarea mea e urmatoarea : de ce o mai vrei stiind ceea ce a facut???
chestia cu iubitul iese din discutie pt ca nu este un argument valabil ,inca te referi la ea ca la o bucata MAAAAAREEEEE de carne.

deci?
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:18
O sa incerc sa fiu obiectiva aici, dar am sa incep cu o nedumerire.
Citez din mesajul tau, desi e cam tarziu:
As vrea sa stiu cum poate o femeie sa faca sasa ceva, cand are libertatea sa faca aproape ce vrea cu conditia sa discutam si sa ajungem la un compromis.
Nu caut nod in papura: am parerea mea poate subiectiva, parerea ei la fel de subiectiva in raport cu interesele ie si acum vreu parerea altore- femei neutre.
Trebuie sa aflu ce a dus la acest comportament pentru a corecta lucrurile.
Doar a spune s-a intamplat , asta e, nu o sa se mai intample , nu este suficient pentru mine.

Acum eu nu prea inteleg CE exact voiai? Ca ea sa "discute" ce? Sa iti ceara voie sa flirteze cu instructorul? Sa iti spuna: Uite, pitzi! Mie mi s-au aprins calcaiele dupa instructor, imi dai voie sa ma dau la el?
Absurd!
Deci, tu atunci vorbeai ca sa te afli in treaba (nu incerc sa jignesc, pe cuvant). Pot sa inteleg ca cineva zice exact opusul, adica: "Puiutz dragutz, nu stiu daca o sa faci sau nu, sa dea Domnul sa n-o faci. Dar daca totusi iti scapa... Te rog frumos, NU IMI SPUNE. Ai atata decenta si scuteste-ma de detalii"
E, asta are mai mult sens pentru mine. Si parca nu suna nici asa ipocrit si cumva... superior.
Pentru ca, dragul meu Ice, asta cred ca a fost problema. Prea te-ai simtit superior ei. Nu zic ca nu erau motive aparente. Tu aduceai mai multi bani, ea era grasuna... Dar uite ca te lovesti exact de ceea ce se zice, si anume ca nimic nu ramane pe loc. Ea arata bine acum.
Ai avut dreptate la unele aspecte, sigur. A slabit pentru el. Da. El i-a dat un scop, da! Nu a facut el nimic mai special decat tine, doar nu i-a facut "critica constructiva" (aia o functiona doar cand chemi managerul si ii faci reclamatie ca produsul pe care l-ai cumparat de la ei nu intruneste conditiile, cu persoane particulare, NU TINE. Dar asta stii si tu deja) . A fost decizia ei. Ai deplina dreptate aici. Si daca as fi citit topicul asta mai devreme ti-as fi spus: Lasa dom'le fleacurile de genul "de ce nu mi-a spus" ca astea-ti aduc energie negativa, si tu - ocupat cu nimicurile astea - inca mai ai timp s-o impingi, daca nu in bratele instructorului, in bratele altuia, ca nu s-a terminat lumea masculilor cu el. E,a cu' e tardiv!

Nu fi copil, ca nimeni nu se bucura. Treaba e ca noi toate am simtit cumva ca tu tot te invarti in jurul problemei.

Da-mi voie sa iti spun ceva, chiar daca suna cam dur: Nu, nu te mai iubeste cum te iubea. Poate nu te mai iubeste, punct. Tu, candva spuneai ca oricum decizia voastra e sa ramaneti impreuna indiferent ce-o fi, de dragul copiilor (si al situatiei materiale, cred). Pai.. desi cand tu ziceai asta erai sigur ca n-o sa se intample... de! S-a intamplat. Acum, vorba englezilor, live with it.
Ca de teorie toti suntem buni. Cine te-a pus sa fluturi astfel de teorii cand de fapt nu credeai in ele? Stii cum se zice: Naiba te-a pus, naiba te-a luat.

Imi pare rau ca tot ce am scris pana acum suna asa de peiorativ, pentru ca si eu cred ca oamenii tre' sa aiba grija de ei, sa nu se ingrase, sa nu stea latzosi si smulsi invocand scuza: sunt in casa, cine ma vede?
Insa si eu am avut o data in viata o problema cu niste kilograme in plus. Doar cateva, dar prin comparatie cu silfida care fusesem, paream cat casa. Iar eu nu aveam nici macar scuza de a fi fost insarcinata inainte. Logodnicul meu (pe atunci) insa nici macar o clipa nu a lasat sa se inteleaga ca asta l-ar deranja in vreun fel.
Am slabit pentru ca asa am vrut eu.

Acum, eu cred ca ar trebui sa te linistesti. Stiu ca e mai usor de spus decat de facut. Dar, din evolutia situatiei vezi si tu ca cel mai bine e sa tragi aer in piept, sa numeri pana la 10, 20, 100 si sa n-o mai privesti ca pe un inamic. Pe vremuri ziceai ca vrei sa ramaneti prieteni orice ar fi. A venit vremea sa o pui in practica. Deocamdata, incearca sa n-o mai privesti ca pe un inamic. A fost dezamagita, s-a simtit prost, a cautat consolare in alta parte, si - in ciuda a ceea ce credeai tu - a si gasit-o. S-au vazut si cazuri mai rele. Muult mai rele.
Stai linistit, n-o sa ramana cu el pe viata. Pana la urma, e sotia ta. Intr-o buna zi, o s-o dezamageasca si el.

Dor_a
Postat pe 26 Noiembrie 2008 10:26
De la: Ice1, la data 2008-11-23 15:55:27
Daca voi vreti ca barbatii de langa voi sa va alinte si sa va spuna vorbe frumoase (multe cuvinte), ei , barbatii doresc ca voi sa aratati bine. Sa nu uiti acest lucru daca vrei sa fii langa un barbat si el sa te iubeasca.

Eu am comentat pe baza a ceea ce ai spus tu AICI

Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:14
De la: Ice1, la data 2008-11-26 09:00:06Acum cand stiti ca de fapt nu a fost doar o "intentie" ci relatiia lor a continuat si a ajuns la sex, ce ma sfatuiti sa fac.

De ce credeti ca nu a putut sa se oreasca inaite sa ajunga asa departe?

De ce nu s-a gandit la copii in acele momente, copii care pot creste fara tata sau mama?

De ce nu s-au dus in alta parte , la un hotel... nu stiu. De ce la noi acasa , in patul nostru unde au dormit si dormeau copii?

Cat despre necazul tau, nu se bucura nimeni....sa fiu cea meai jegoasa persoana din lume, tot nu m-as putea bucura de necazul tau, pentru ca nu te cunsoc personal
Acuma chiar ai inceput sa ma enervezi. Pana acum am incercat sa-ti dau un sfat gandindu-ma cum as reactiona eu daca as fi in situatia asta. Tu singur ai spus ca vrei sa afli cum gandesc femeile. Ai fost atacat de toate (de ce oare????) si acum nu-ti mai convine... acuma ne bucuram de raul tau

Cat despre ce a facut nevasta ta si de ce a facut aia si nu ailalta, de ce nu s-a oprit, de ce a facut sex in patul vostru si nu la hotel, ma tem ca va trebui sa o intrebi pe ea. Nu sunt Mama Omida!!!!!

Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:18
Off, de-aia-mi plac mie barbatii de culoare si nu albii...nu se complica aiurea, nu fac presupuneri aiurea si nu conteaza pentru ei cum arati, atata timp cat stii sa fii sexy si ei au pe ce pune mana...ca sa nu mai zic cum isi trateaza femeia Ca pe o REGINA.


Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:23
De la: rosemery, la data 2008-11-26 09:08:15
De la: Ice1, la data 2008-11-26 08:54:19
De la: crista_galli, la data 2008-11-24 16:45:26Ice, numai barbatii superficiali tin neaparat sa arati bine ca sa-ti spuna cuvinte frumoase. Pentru un barbat (altul decat tine, de ex iubitul meu), este de ajuns sa-l atrag fizic.... si asta se face prin mult mai mult decat aspectul de top-model.
Daca Doamne fereste m-am nascut mai uratica, asta inseamna ca nu voi auzi vreodata cuvinte de alint? Sau daca am cateva kilograme in plus? Dar cand sotia ta va avea 40 de ani? Realizezi ca nu va avea acelasi metabolism, ca se va ingrasa, ca i se vor mai lasa sanii si ca nu-i va mai fi asa usor sa dea burtica jos?? Ce vai face atunci??? Cred ca o s-o trimiti obligat-fortat la un chirurg plastician.
Fizicul nu este decat o mica parte dintr-un om. Ce-l face placut pe acel om nu este fizicul, ci sufletul. Sa nu-mi spui ca nu ai intalnit oameni extraordinar de frumosi, dar cu un suflet ata de urat, incat ti se par respingatori. Ca fiecare a intalnit macar un specimen d-asta in viata.





Toata discutia se bazeaza pe faptul ca eu i-am spus sa slabeasca. Voi sunteti superficiale cand vorbiti asa. Problema este cu totul alta.

Voi sunteti de acord ca intr-o relatie unul din parteneri sa-l isele pe lelalat?

Pentru fetele care se bucura de ce mi se intampla si mai mult considera ca sunt singurul vinovat, va dau o veste buna, sa va bucurati in comtinuare. Am aflat zilele astea ca de fapt relatia lor a continuat au vorbit la telefon foarte mult (ma mai miram de ce ii venea telefonul atat de mult, s-au intalnit si chiar atunci cand eu consideram ca de fapt incepem sa ne regasim.
In urma cu doua luni si jumatate (cand eu am fost plecat din tara pentru o saptamana), s-au intalnit la noi acasa si au facut sex la noi in dormitor(s-au dragoste cine mai stie).
Apoi peste o luna iar s-au intalnit cand eu eram la serviciu, dar de data asta la el.

Acum ce parere aveti? Va bucurati?
Eu ce trebuie sa fac acum?

Ce trebuie sa faci? Pey ai o multime de lucruri de facut
1.Daca vrei bagi divort de ea
2.O inseli si tu pe ea
3.Te duci la tradati in dragoste
4.O bati si te dau astia la otv
sau varianta cea mai buna
ca tot nu iti placea ca e cam grasuta las-o si cauta-ti alta



Bravo! asa trebuie sa fie un om, optimist si cu simtul umorului. Parca ma vad pe mine in nurma cu cateva luni. Probema este ca niciuna dintre variante nu este buna.
Eu, cel mai tare, care le stiam pe toate nu am raspuns la o problema foarte importanta.
Multumesc pentru raspuns.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:52
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-26 09:18:59
De la: Ice1, la data 2008-11-26 08:54:19

Pentru fetele care se bucura de ce mi se intampla si mai mult considera ca sunt singurul vinovat, va dau o veste buna, sa va bucurati in comtinuare. Am aflat zilele astea ca de fapt relatia lor a continuat au vorbit la telefon foarte mult (ma mai miram de ce ii venea telefonul atat de mult, s-au intalnit si chiar atunci cand eu consideram ca de fapt incepem sa ne regasim.
In urma cu doua luni si jumatate (cand eu am fost plecat din tara pentru o saptamana), s-au intalnit la noi acasa si au facut sex la noi in dormitor(s-au dragoste cine mai stie).
Apoi peste o luna iar s-au intalnit cand eu eram la serviciu, dar de data asta la el.

Acum ce parere aveti? Va bucurati?
Eu ce trebuie sa fac acum?


nu cred ca se bucura nimeni de raul altuia, singura chestie care trebuie sa o faci e sa intelegi ca sotia ta si-a gasit fericirea ,asa grasa, (sau nu mai e asa de grasa) in bratele altui barbat, care a stiut sa ii ofere exact ce si-a dorit la momentul potrivit.

cel care a initiat despartirea esti tu, singura ei vina o vad ca nu se desparte de tine , daca inca nu o accepti in patul tau ,sincera sa fiu nu sunt de acord cu inselatul dar...pana la urma, de ce nu te desparti de ea????

care e de fapt problema in realitate????
nu prea cred eu ca doar formele sunt de vina sau faptul ca s-a culcat cu altul.????
deci care-i buba ,cu adevarat????
inca faci pe victima, aspect care uui barbat nu face bine decat la pitzipoance de pana pe la 20 de ani....

asa ca...ori spui toata povestea ori te multumesti cu franturi de raspunsuri.
intrebarea mea e urmatoarea : de ce o mai vrei stiind ceea ce a facut???
chestia cu iubitul iese din discutie pt ca nu este un argument valabil ,inca te referi la ea ca la o bucata MAAAAAREEEEE de carne.

deci?



Chestia aia cu lipsa sexului s-a terminat cu mult timp in urma inainte sa inceapa scoala de soferi.

Probabil ca daca nu erau la mijloc doi copii nevinovati divortam.
Dar in aceasta situatie trebuie sa ma gandesc de mai multe ori cand vine vorba de divort.
Plecand de la faptul ca mi-a spus ce s-a intamplat inainte sa aflu eu din alte surse si faptul ca imi spune ca ma iubeste la nebunie si ca a facut o mare greseala pe care o regreta si ca nu se va mai intampala, incerc sa ma gandesc cum pot merge mai departe.
Am hotarat (impreuna) sa mergem la un avocat in probleme de divorturi si sa incheiem un act prin care ea se angajeaza sa renunte la copii in favoarea mea daca imi va mai gresi vreodata. Ce spuneti de asta credeti ca va tine?
Nu stiu de ce crezi ca ascund ceva. Care ar fi motivul? Ce interes as avea. Dar este parerea ta si nu vreu sa ti-o shimb. Mai mult daca vrei sa ma mai intrebi ceva care crezi ca am omis sa spun te rog sa nu eziti sa faci acest lucru.

Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:06
De la: Ice1, la data 2008-11-26 12:06:26
Chestia aia cu lipsa sexului s-a terminat cu mult timp in urma inainte sa inceapa scoala de soferi.

Probabil ca daca nu erau la mijloc doi copii nevinovati divortam.
Dar in aceasta situatie trebuie sa ma gandesc de mai multe ori cand vine vorba de divort.
Plecand de la faptul ca mi-a spus ce s-a intamplat inainte sa aflu eu din alte surse si faptul ca imi spune ca ma iubeste la nebunie si ca a facut o mare greseala pe care o regreta si ca nu se va mai intampala, incerc sa ma gandesc cum pot merge mai departe.
Am hotarat (impreuna) sa mergem la un avocat in probleme de divorturi si sa incheiem un act prin care ea se angajeaza sa renunte la copii in favoarea mea daca imi va mai gresi vreodata. Ce spuneti de asta credeti ca va tine?
Nu stiu de ce crezi ca ascund ceva. Care ar fi motivul? Ce interes as avea. Dar este parerea ta si nu vreu sa ti-o shimb. Mai mult daca vrei sa ma mai intrebi ceva care crezi ca am omis sa spun te rog sa nu eziti sa faci acest lucru.


CEEEEEEEEEEEE??? Eu n-as renunta pentru nici un ban din lume la copiii mei.
Un sfat de la un copil cu parinti care ar fi trebuit sa divorteze cand avea 5 ani si nu au facut-o pana cand a implinit 16!!!
Este mult mai mare chinul de a-ti avea parintii in aceeasi casa, dar sa ai parte de scandaluri si sa vezi ca nu se iubesc, decat sa ii ai separati, dar fericiti. Cand sunt mici, copii trec mai usor peste divort. Nu o face cand sunt adolescenti, caci lumea lor fragila va primi o lovitura foarte grea. Nu o face nici mai tarziu, caci vor realiza ca i-ati mintit toata viata. Fa-o atunci cand e momentul, nu sta cu nevasta "de dragul copiilor", ca mai mult ii nenorocesti.

Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:16
Tu nu inveti nimic.

Iar incerci s-o santajezi.
Pana acum, era "daca nu slabesti, te las". Acum ca ai vazut ca s-ar putea sa te lase ea pe tine si sa-i fie si bine facand-o, vrei sa ii fortezi mana altcumva.
Hai sa iti spun ceva. Prostia aia poate fi atacata.
Draga Ice, abordarile tale sunt simptomatic gresite. Si hai sa-ti mai spun ceva. Chiar in cazul in care gresim, tot nu ne plac santajistii. Cand zic "ne", ma refer la noi, oamenii. Toti! Barbati sau femei. Iar ceea ce faci tu, asa se numeste. Santaj sentimental.

Asta e, eu incep sa cred ca tu de fapt oricum nu tii seama de ce spunem noi aici, pentru ca nu vad nici o ameliorare in actiunile tale.

Sincer consider promiscua, cinica si de prost gust faza, cea de a aduce un altul/alta fix in patul conjugal, si nu zic sa o premiezi pentru asta, dar...

Hai sa-ti mai zic ceva, e ultimul lucru pe care-l mai zic pe topicul asta. Se zice ca prinzi mai multe muste cu miere, decat cu otet.

Dor_a
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:20
De la: Ice1, la data 2008-11-26 11:52:28
De la: rosemery, la data 2008-11-26 09:08:15
De la: Ice1, la data 2008-11-26 08:54:19
De la: crista_galli, la data 2008-11-24 16:45:26Ice, numai barbatii superficiali tin neaparat sa arati bine ca sa-ti spuna cuvinte frumoase. Pentru un barbat (altul decat tine, de ex iubitul meu), este de ajuns sa-l atrag fizic.... si asta se face prin mult mai mult decat aspectul de top-model.
Daca Doamne fereste m-am nascut mai uratica, asta inseamna ca nu voi auzi vreodata cuvinte de alint? Sau daca am cateva kilograme in plus? Dar cand sotia ta va avea 40 de ani? Realizezi ca nu va avea acelasi metabolism, ca se va ingrasa, ca i se vor mai lasa sanii si ca nu-i va mai fi asa usor sa dea burtica jos?? Ce vai face atunci??? Cred ca o s-o trimiti obligat-fortat la un chirurg plastician.
Fizicul nu este decat o mica parte dintr-un om. Ce-l face placut pe acel om nu este fizicul, ci sufletul. Sa nu-mi spui ca nu ai intalnit oameni extraordinar de frumosi, dar cu un suflet ata de urat, incat ti se par respingatori. Ca fiecare a intalnit macar un specimen d-asta in viata.





Toata discutia se bazeaza pe faptul ca eu i-am spus sa slabeasca. Voi sunteti superficiale cand vorbiti asa. Problema este cu totul alta.

Voi sunteti de acord ca intr-o relatie unul din parteneri sa-l isele pe lelalat?

Pentru fetele care se bucura de ce mi se intampla si mai mult considera ca sunt singurul vinovat, va dau o veste buna, sa va bucurati in comtinuare. Am aflat zilele astea ca de fapt relatia lor a continuat au vorbit la telefon foarte mult (ma mai miram de ce ii venea telefonul atat de mult, s-au intalnit si chiar atunci cand eu consideram ca de fapt incepem sa ne regasim.
In urma cu doua luni si jumatate (cand eu am fost plecat din tara pentru o saptamana), s-au intalnit la noi acasa si au facut sex la noi in dormitor(s-au dragoste cine mai stie).
Apoi peste o luna iar s-au intalnit cand eu eram la serviciu, dar de data asta la el.

Acum ce parere aveti? Va bucurati?
Eu ce trebuie sa fac acum?

Ce trebuie sa faci? Pey ai o multime de lucruri de facut
1.Daca vrei bagi divort de ea
2.O inseli si tu pe ea
3.Te duci la tradati in dragoste
4.O bati si te dau astia la otv
sau varianta cea mai buna
ca tot nu iti placea ca e cam grasuta las-o si cauta-ti alta



Bravo! asa trebuie sa fie un om, optimist si cu simtul umorului. Parca ma vad pe mine in nurma cu cateva luni. Probema este ca niciuna dintre variante nu este buna.
Eu, cel mai tare, care le stiam pe toate nu am raspuns la o problema foarte importanta.
Multumesc pentru raspuns.

Daca esti dovesdeste-ti in continuare lucrul acesta si nu sta cu nevasta doar de dragul copiilor si mai ales daca nu o mai iubesti si nu o mai privesti ca o femeie, cu atat mai mult cu cat ea te-a inselat. Continuand relatia asta faceti rau atat copiilor cat si voua.
Bafta si sa auzim numai de bine
yumy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:22
De la: Ice1, la data 2008-11-15 19:37:08Buna! As dori un sfat de la fetele de pe forum.
Sunt barbat cu varsta de 33ani casatorit de 11ani cu o femeie cu varsta de 32ani. Avem 2 copii de 5 respectiv 2 ani.
Sotia mea pana in urma cu 6 luni nu concepea sa ai o relatie extraconjugala.
Dupa a doua sarcina s-a ingrasat exagerat si a ramas cu peste 25kg in plus, lucru pe care eu nu l-am acceptat. O perioada am incercat sa o conving ca trebuie sa slabeasca, dar ea refuza si imi cerea sa nu-i mai spun nimic despre acest lucru, ca a facut un colpil sanatos si frumos si asta este pretul. In aceste conditii dupa cateva luni de tatonari am avut o discutie cu ea si i-am spus ca daca nu va incerca sa slabeasca, eu o sa divortez. I-am spus ca in prima faza nu o sa ma mai culc cu ea, apoi daca dupa un an nu se va intampla nimic in acest sens voi divorta.
Timp de 4 luni ne-am comportat normal (ca si inainte), numai ca eu nu m-am mai culcat cu ea dupa cum promisesem (este adevarat ca nici ea nu a venit la mine decat o data in aceasta perioada si am refuzat-o).
In urma cu 6 luni am convins-o sa inceapa scoala de soferi si chiar am cautat un instructor bun. Un tip la 40ani barbat bine. Cunoscand-o pe sotie de atata timp si stiid ca nu concepea o relatie extraconjugala, nu mi-a fost teama de faptul ca se poate intampla ceva intre ei.
Numai ca la ceva timp dupa ce a inceput scoala de soferi m-a convins sa ducem copii la tara motivand ca este vara si este mai bine pentru ei acolo si in plus oricum nu aveam cu cine sa-i lasam cat timp ea este la scoala de soferi. Eu lucrez zilnic pana dupa ora 18.30.
In acea perioada a deschis o discutie despre relatia noastra spunand in cazul in care s-ar intampla ceva ea ar vrea sa ramanem prieteni si ca daca eu simt nevoia sa am pe altcineva ea “nu va sta in calea fericirii mele”. Eu am fost de acord si am spus ca as vrea sa putem discuta si dac oricare dintre noi, va considera ca vrea o experienta sexuala cu o alta persoana “putem discuta despre asta si cred ca voi accepta cu conditia sa fie o persoana necunoscuta pe care sa nu o mai poata vedea vreodata, sau un profesionist, pentru a nu exista riscul sa se ataseje de el si sa distruga caminul nostru. Am fost de acord ca trebuie sa crestem copii impreuna.
In aceasta perioada am simtit o raceala din partea ei, a inceput sa ma acuze ca am neglijat-o etc. In aceste conditii in urma cu doua luni m-am gandit un pic si am ajuns la concluzia ca intradevar am neglijato in conditiile in care munceam foarte mult sa achit datoriile acumulate la cumpararea si renovarea apartamentului. In aceste conditii am incercat sa ma schimb, sa-i dau mai multa atentie,sa-i fac cadouri dar in acelasi timp i-am spus ca o vad foarte departe de mine.
Deznodamantul s-a produs ieri cand mi-a spus ca i-a “placut un baiat” si ala nu eram eu ci instructorul de la scoala de soferi (un tip destept, cultivat si cu o disponibilitate de a cuceri orice femeie). Problema care ma macina este ca din ce mi-a spus sotia, ea a fost cea care a vrut sa faca pasul si din spusele ei “el a refuzat-o spunandu-i sa mearga acasa ca o asteapta copii si ca o sa se linisteasca”. Asta este tot din spusele ei. Dupa ce a luat permisul de conducere cica a mai sunat-o el de doua ori sa vada ce mai face si s-au mai intalnit pe strada de cateva ori cand venea cu copii de la gradinita.
Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa fac in aceasta situatie tinand cont te faptul ca sunt un tip foarte orgolios, dar si ca am 2 copii si un apartament foarte frumos. Mai pot avea incredere in femeia de langa mine? Ce trebuie sa fac sa nu-mi simt orgoliul stirbit. Este inselaciune acest lucru.

As vrea sa mentionez ca ma gasesc vinovat nu numai ca am neglijat-o muncind prea mult, dar si pentru faptul ca in ultimul timp am castigat de 3 ori mai mult decat inainte (peste 6000RON) si “fata” a beneficiat din plin de aceasta (pe la saloane de infrumusetare, etc). Cred ca faptul ca am ajuns sa avem de toate si un apartamet frumos si suficienti bani pentru orice a facut- sa creada ca vrea mai mult. !!!!???

Sunt foarte nerabdator sa vad ce spuneti si voi despre asta.


Pacat ca n-ai inteles ca sotia ta chiar te iubeste/iubea...
Sa incerci un santaj de genul..."nu slabesti, divotam", e cel mai josnic lucru pe care il poate spune un barbat une femei care i-a daruit 2 copii minunati. Care era elementul santajului? Erai constient de sentimentele ei pt tine si o speriai cu ideea de a ramane singura...cu 2 copii?
E ABSOLUT NORMAL sa caute afectiune!
raluk_hbl
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:26
Dor_a, subscriu total postarilor tale
Raluk, te obosesti degeaba...cred ca Ice are nevoie sa i se psuna ce mascul feroce e el si ce c*** e nevasta-sa. Ghinion!!!!

Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:34
De la: Dor_a, la data 2008-11-26 10:26:48O sa incerc sa fiu obiectiva aici, dar am sa incep cu o nedumerire.
Citez din mesajul tau, desi e cam tarziu:
As vrea sa stiu cum poate o femeie sa faca sasa ceva, cand are libertatea sa faca aproape ce vrea cu conditia sa discutam si sa ajungem la un compromis.
Nu caut nod in papura: am parerea mea poate subiectiva, parerea ei la fel de subiectiva in raport cu interesele ie si acum vreu parerea altore- femei neutre.
Trebuie sa aflu ce a dus la acest comportament pentru a corecta lucrurile.
Doar a spune s-a intamplat , asta e, nu o sa se mai intample , nu este suficient pentru mine.

Acum eu nu prea inteleg CE exact voiai? Ca ea sa "discute" ce? Sa iti ceara voie sa flirteze cu instructorul? Sa iti spuna: Uite, pitzi! Mie mi s-au aprins calcaiele dupa instructor, imi dai voie sa ma dau la el?
Absurd!
Deci, tu atunci vorbeai ca sa te afli in treaba (nu incerc sa jignesc, pe cuvant). Pot sa inteleg ca cineva zice exact opusul, adica: "Puiutz dragutz, nu stiu daca o sa faci sau nu, sa dea Domnul sa n-o faci. Dar daca totusi iti scapa... Te rog frumos, NU IMI SPUNE. Ai atata decenta si scuteste-ma de detalii"
E, asta are mai mult sens pentru mine. Si parca nu suna nici asa ipocrit si cumva... superior.
Pentru ca, dragul meu Ice, asta cred ca a fost problema. Prea te-ai simtit superior ei. Nu zic ca nu erau motive aparente. Tu aduceai mai multi bani, ea era grasuna... Dar uite ca te lovesti exact de ceea ce se zice, si anume ca nimic nu ramane pe loc. Ea arata bine acum.
Ai avut dreptate la unele aspecte, sigur. A slabit pentru el. Da. El i-a dat un scop, da! Nu a facut el nimic mai special decat tine, doar nu i-a facut "critica constructiva" (aia o functiona doar cand chemi managerul si ii faci reclamatie ca produsul pe care l-ai cumparat de la ei nu intruneste conditiile, cu persoane particulare, NU TINE. Dar asta stii si tu deja) . A fost decizia ei. Ai deplina dreptate aici. Si daca as fi citit topicul asta mai devreme ti-as fi spus: Lasa dom'le fleacurile de genul "de ce nu mi-a spus" ca astea-ti aduc energie negativa, si tu - ocupat cu nimicurile astea - inca mai ai timp s-o impingi, daca nu in bratele instructorului, in bratele altuia, ca nu s-a terminat lumea masculilor cu el. E,a cu' e tardiv!

Nu fi copil, ca nimeni nu se bucura. Treaba e ca noi toate am simtit cumva ca tu tot te invarti in jurul problemei.

Da-mi voie sa iti spun ceva, chiar daca suna cam dur: Nu, nu te mai iubeste cum te iubea. Poate nu te mai iubeste, punct. Tu, candva spuneai ca oricum decizia voastra e sa ramaneti impreuna indiferent ce-o fi, de dragul copiilor (si al situatiei materiale, cred). Pai.. desi cand tu ziceai asta erai sigur ca n-o sa se intample... de! S-a intamplat. Acum, vorba englezilor, live with it.
Ca de teorie toti suntem buni. Cine te-a pus sa fluturi astfel de teorii cand de fapt nu credeai in ele? Stii cum se zice: Naiba te-a pus, naiba te-a luat.

Imi pare rau ca tot ce am scris pana acum suna asa de peiorativ, pentru ca si eu cred ca oamenii tre' sa aiba grija de ei, sa nu se ingrase, sa nu stea latzosi si smulsi invocand scuza: sunt in casa, cine ma vede?
Insa si eu am avut o data in viata o problema cu niste kilograme in plus. Doar cateva, dar prin comparatie cu silfida care fusesem, paream cat casa. Iar eu nu aveam nici macar scuza de a fi fost insarcinata inainte. Logodnicul meu (pe atunci) insa nici macar o clipa nu a lasat sa se inteleaga ca asta l-ar deranja in vreun fel.
Am slabit pentru ca asa am vrut eu.

Acum, eu cred ca ar trebui sa te linistesti. Stiu ca e mai usor de spus decat de facut. Dar, din evolutia situatiei vezi si tu ca cel mai bine e sa tragi aer in piept, sa numeri pana la 10, 20, 100 si sa n-o mai privesti ca pe un inamic. Pe vremuri ziceai ca vrei sa ramaneti prieteni orice ar fi. A venit vremea sa o pui in practica. Deocamdata, incearca sa n-o mai privesti ca pe un inamic. A fost dezamagita, s-a simtit prost, a cautat consolare in alta parte, si - in ciuda a ceea ce credeai tu - a si gasit-o. S-au vazut si cazuri mai rele. Muult mai rele.
Stai linistit, n-o sa ramana cu el pe viata. Pana la urma, e sotia ta. Intr-o buna zi, o s-o dezamageasca si el.



Multumesc pentru raspunsul amplu.
Doar o remarca: subiectul acela in legatura cu o eventuala relatie discutata in prealabil, a fost deschis de ea nu de mine. Eu am fost de acord ca trebuie sa vorbim dar , intradevar nu ma gandeam ca o sa intample. Spuneam ca imi era frica miai mult de ce pot face eu ni ca ar fi ea vreodata idispusa la asa ceva.
Probabil ea a deschis aceasta discutie pentru a-si crea un spate pentru ce urma sa se intample. Asta imi reprosez ca nu am fost suficient de ferm in a spune ca NU sunnt de acord cu asa ceva.
Cand mi-am dat seama despre ce este vorba (dupa prima lor aventura), am avut o discutie similara in care ea imi spunea ca putem merge inainte si sa avem fiecare pe cineva apropiat, o relatie. Atunci am fost ferm si am spus ca asa ceva nu se poate, ca in aceasta situatie nu va mai exista familie ci doar un oc de intilnire a doi oameni care cres un copil. Mai mult am subliniat ca o implicare emotionala intr-o alta relatie va duce automat la despartire pentru ca acea persoana cu care vom avea o relatie va trage sa te ia dor pentru el. Se pare ca era prea tarziu si ea nu mai putea intelege acest lucru si nici sa dea inapoi.
Dupa aceasta discutie eu m-am schimbat radical: am inceput sa fiu mult mai atent ca inainte sa-i aduc flori indiferent daca era o ocazie sau nu, etc.
La doua saptamani dupa asta a fost ziua de nastere a celui mic. Am facut in familie, i-am cantat la multi ani ne-am simtit bine impreuna... A doau zi cand eu eram la serviciu ea l-a sunat si s-a intamplat a doua aventura a lor(pe parte sexuala).Se intampla la inceputul lunii octombrie.
De atu(ci au vorbit doar la telefon si s-au intalnit de Mihail si Gavril (8 noiembrie) cand sotia l-a pupat si i-a dat un cadou.
Pe 15 neiembrie s-a hotarat sa-mi spuna ceva si eu i-am cerut sa-i stearga numarul de telefon. Ea l-a sunat si i-a spus sa nu o mai sune ca a inceput sa-mi spuna ce s-a intamplat intre ei. El bineinteles ca a incercat sa o convinga sa nu-mi spuna tot pentru ca nu vrea sa-si strice familia... Acum il intereseaza familia pe el. Se pare ca sotia ori l-a ascultat ori nu a avut curajul sa-mi spuna tot ce s-a intamplat, dar ieri la insistentele mele mi-a povestit toata aventura, cred.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:34
De la: crista_galli, la data 2008-11-26 12:16:45
De la: Ice1, la data 2008-11-26 12:06:26
Chestia aia cu lipsa sexului s-a terminat cu mult timp in urma inainte sa inceapa scoala de soferi.

Probabil ca daca nu erau la mijloc doi copii nevinovati divortam.
Dar in aceasta situatie trebuie sa ma gandesc de mai multe ori cand vine vorba de divort.
Plecand de la faptul ca mi-a spus ce s-a intamplat inainte sa aflu eu din alte surse si faptul ca imi spune ca ma iubeste la nebunie si ca a facut o mare greseala pe care o regreta si ca nu se va mai intampala, incerc sa ma gandesc cum pot merge mai departe.
Am hotarat (impreuna) sa mergem la un avocat in probleme de divorturi si sa incheiem un act prin care ea se angajeaza sa renunte la copii in favoarea mea daca imi va mai gresi vreodata. Ce spuneti de asta credeti ca va tine?
Nu stiu de ce crezi ca ascund ceva. Care ar fi motivul? Ce interes as avea. Dar este parerea ta si nu vreu sa ti-o shimb. Mai mult daca vrei sa ma mai intrebi ceva care crezi ca am omis sa spun te rog sa nu eziti sa faci acest lucru.


CEEEEEEEEEEEE??? Eu n-as renunta pentru nici un ban din lume la copiii mei.
Un sfat de la un copil cu parinti care ar fi trebuit sa divorteze cand avea 5 ani si nu au facut-o pana cand a implinit 16!!!
Este mult mai mare chinul de a-ti avea parintii in aceeasi casa, dar sa ai parte de scandaluri si sa vezi ca nu se iubesc, decat sa ii ai separati, dar fericiti. Cand sunt mici, copii trec mai usor peste divort. Nu o face cand sunt adolescenti, caci lumea lor fragila va primi o lovitura foarte grea. Nu o face nici mai tarziu, caci vor realiza ca i-ati mintit toata viata. Fa-o atunci cand e momentul, nu sta cu nevasta "de dragul copiilor", ca mai mult ii nenorocesti.
subscriu si vreau sa adaug ca niciodata pentru a pastra o relatie nu trebuie sa ne agatam de copiii nostri!nu trebuiesc amestecati in ceea ce facem noi!copii si casnicia sint notiuni individuale.........si tot copii ii facem pentru viata si le dam aripi sa zboare! cind isi iau zborul noi raminem singuri! eu cind am divortat aveam un copil adolescent care a trecut foarte greu peste moment iar daca divortam atunci cind trebuia sint convinsa ca alta era situatia pentru el! si sa stii ca ata rupta nu se mai leaga......ramine nodul si numai tu alegi cum traiesti de acum inainte! copiii au nevoie de un mediu propice pentru a creste si atita timp cind intre voi exista tensiuni ei vor simtii si vor suferi mai mult decit in urma unui divort civilizat .hitia pe care tu doresti sa o faci.......nu are valabilitate juridica si nici tu nu ai garantia ca nu vei mai fi inselat!cu felul tau de a fi ai impins femeia in bratele altuia!cind m-am recasatorit aveam 50 de kg......acum am 65 dar sotul meu in fiecare zi imi spune ca sint cea mai frumoasa din lume!asta este dragostea adevarata.......cind iubesti nu vezi defecte si kg in plus!inca arat bine dar sint constienta ca trebuie sa slabesc......dar oare ai tu idee cit de greu e sa dai jos kg dupa o anumita virsta? ce sacrificii presupune asta? sincera sa fiu eu nu te-as fi inselat dar te-as fi parasit in momentul in care mai desconsiderat ca femeie!sa parasesti nevasta in pat???????? pai dragule meritai sa achizitioneze un vibrator si sa se satisfaca singura in fata ta!ce crezi ca a fost in sufletul ei cind nu ai mai dorit-o? cum sa simtit ea? ai gresit mai mult decit crezi.........;si nu sint de acord cu infidelitatea!este singurul lucru pe care nu il iert niciodata.dar sincer .....tu ce ai cautat asta ai gasit!
FRANNNCE
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:39
De la: crista_galli, la data 2008-11-26 12:16:45
De la: Ice1, la data 2008-11-26 12:06:26
Chestia aia cu lipsa sexului s-a terminat cu mult timp in urma inainte sa inceapa scoala de soferi.

Probabil ca daca nu erau la mijloc doi copii nevinovati divortam.
Dar in aceasta situatie trebuie sa ma gandesc de mai multe ori cand vine vorba de divort.
Plecand de la faptul ca mi-a spus ce s-a intamplat inainte sa aflu eu din alte surse si faptul ca imi spune ca ma iubeste la nebunie si ca a facut o mare greseala pe care o regreta si ca nu se va mai intampala, incerc sa ma gandesc cum pot merge mai departe.
Am hotarat (impreuna) sa mergem la un avocat in probleme de divorturi si sa incheiem un act prin care ea se angajeaza sa renunte la copii in favoarea mea daca imi va mai gresi vreodata. Ce spuneti de asta credeti ca va tine?
Nu stiu de ce crezi ca ascund ceva. Care ar fi motivul? Ce interes as avea. Dar este parerea ta si nu vreu sa ti-o shimb. Mai mult daca vrei sa ma mai intrebi ceva care crezi ca am omis sa spun te rog sa nu eziti sa faci acest lucru.


CEEEEEEEEEEEE??? Eu n-as renunta pentru nici un ban din lume la copiii mei.
Un sfat de la un copil cu parinti care ar fi trebuit sa divorteze cand avea 5 ani si nu au facut-o pana cand a implinit 16!!!
Este mult mai mare chinul de a-ti avea parintii in aceeasi casa, dar sa ai parte de scandaluri si sa vezi ca nu se iubesc, decat sa ii ai separati, dar fericiti. Cand sunt mici, copii trec mai usor peste divort. Nu o face cand sunt adolescenti, caci lumea lor fragila va primi o lovitura foarte grea. Nu o face nici mai tarziu, caci vor realiza ca i-ati mintit toata viata. Fa-o atunci cand e momentul, nu sta cu nevasta "de dragul copiilor", ca mai mult ii nenorocesti.



Nu stau cu nevasta numai de dragul copiilor. As vrea sa uit ce s-a intamplat daca imi "garanteaza " ca a fost ceva trecator si ca niu mai simte nimic pentru el si ca vrea sa fim impreuna. Am spus ca avand doi copii e mai greu sa spui asa " hai ca divortam'.
Incerc sa vad daca mai putem continua. Dar pentru asta trebuie sa ma faca sa am incredere ca nu se va mai intampla acest lucru.
Daca nu vom reusi sa traim ca o familie unita si fericitafii sigur ca voi alege solutia cea mai buna "divortul"
Dar daca mai e o sansa sa o luam de la capat, indiferent cat de greu imi va fi sa trec peste asta , voi incerca sa dau continuitate familiei.
Crezi ca o femeie isi poate da seama atat de tarziu si chiar sa regrete ce s-a intamplat. Sa vrea sa uite totul si sa o ia de la capat?
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:42
d-le ICE,dumneata ce vrei acum?
sa ti se dea sfaturi?tot ti-au dat fetele sfaturi,te-au mai si "scuturat" un pic...pana la urma cred ca tot ce scrii aici ar trebui sa-i spui sotiei si nu noua.dupa cum am vazut,iti place sa despici firul in foarte multe si nu vad rostul aici pe forum
discuta cu sotia totul nu cu noi,cu ea trebuie sa refaci sau nu relatia...ce tot atata filosofie si atatea intrebari la care noi nu iti putem raspunde pentru ca nu suntem in situatia respectiva...si am observat ca oricum nu iti plac raspunsurile fetelor,nici mie nu mi-ar fi placut,dar,sa ma scuzi ca sunt rea,ai meritat-o...
mie sa-mi zica sotul ca daca nu slabesc poate se ajunge la divort,si mai ales ca am si nascut,dar ma voi duce prima sa depun actele,nu il astept pe el sa vad daca ma mai accepta sau nu asa "patrata" cum am ajuns...si mai ales ca sotia ta s-a simtit atat de rau,nu ti-as dori,a simtit ca nu o mai doresti...
deci,discuta dumneata cu ea si gasiti o solutie impreuna,nu aici cu noi!
fluffy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:47
da, asa zic si eu.
mai ales tonul imi este cunoscut......nu am citit tot, dar nici o femeie nu merita sa i se faca ce i-ai facut tu.
discutati.
amindoi ati gresit.
Inca ceva. Pacat ca nu te-ai gindit inainte la copii, si dupa aceea la sotia-fotomodel......acum e deja mult prea tirziu.Si eu nici macar nu am incredere ca iti pasa kiar si de ei....
_iluzie_
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:52
Eu mai am o parere domnule ice
Stiti eu cred ca relatia asta nu mai poate fii salvata pentru ca intre dumneavoastra si sotie nu mai exista de mult comunicare(probabil din momentul in care i-ati zis sa slabeasca) si nu mai exista nici incredere
Acum intrebare intrebatoare pe ce vrei sa mai carpesti relatia asta?
raspunsul a fost dat de o multime de fete, renunta la relatie, chiar nu mai are rost sa despici firul in patru cu ce face nevasta , cu cine sa mai duce acum, trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca e mai bine sa iti incepi o noua viata si sa te gandesti ca trebuie sa le oferi copiilor tai tot ceea ce este mai bun.
Incearca sa acorzi importanta lucrurilor cu adevarat importante, de exemplu vietii tale ce vrei sa faci cu ea, copiilor si nu mai te chinui cu detalii inutile
Bafta!!!
yumy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:55
Ice, acum situatia e un pic mai clara.

Revin si spun: nu mi se pare normal sa te ingrasi peste masura. Nu e nici sanatos, nici estetic. Asta insa a trecut.

La fel, nimic nu mi se pare mai de doi bani decat sa-ti aduci amantul/amanta in patul conjugal.

Dar, ma rog! S-a gresit de ambele parti.

Ideea e ca voi doi excludeti ideea divortului. Aveti voi motivele voastre, si tind sa le inteleg. E mai usor sa strici ceva decat sa cladesti.

Voi aveti de re-cladit. Nu incepe asta pe temelii indoielnice. Nu o pune sa semneze hartii. Hartiile nu te ajuta, crede-ma. Nici pe tine (cum ziceam, pot fi atacate). Si dealtfel, presupunand ca ea chiar calca pe bec iar si divortati, tu chiar asta vrei? Ca acei copii pe care tu spui ca-i iubesti sa nu-si mai vada mama niciodata? Nu ti se pare ca ei ar plati oalele sparte de voi? Ei ce vina ar avea?

Eu cred ca daca vreti sa o luati de la inceput, uitati tot ce a fost. Cand se zice "o luam de la 0" atunci se reia de la 0 nu de la minus infinit. E o mare diferenta.
Dor_a
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:36
De la: Ice1, la data 2008-11-26 12:06:26


Chestia aia cu lipsa sexului s-a terminat cu mult timp in urma inainte sa inceapa scoala de soferi.

Probabil ca daca nu erau la mijloc doi copii nevinovati divortam.
Dar in aceasta situatie trebuie sa ma gandesc de mai multe ori cand vine vorba de divort.
Plecand de la faptul ca mi-a spus ce s-a intamplat inainte sa aflu eu din alte surse si faptul ca imi spune ca ma iubeste la nebunie si ca a facut o mare greseala pe care o regreta si ca nu se va mai intampala, incerc sa ma gandesc cum pot merge mai departe.
Am hotarat (impreuna) sa mergem la un avocat in probleme de divorturi si sa incheiem un act prin care ea se angajeaza sa renunte la copii in favoarea mea daca imi va mai gresi vreodata. Ce spuneti de asta credeti ca va tine?
Nu stiu de ce crezi ca ascund ceva. Care ar fi motivul? Ce interes as avea. Dar este parerea ta si nu vreu sa ti-o shimb. Mai mult daca vrei sa ma mai intrebi ceva care crezi ca am omis sa spun te rog sa nu eziti sa faci acest lucru.



in primul rand, din cata legislatie exista in romania , nici un tribunal nu iti va da aceste drepturi. decat daca ea renunta ,cu acte in regula,la drepturile parentale.
adica nu poate face un act de renuntare inainte sa se produca "adulterul".
macar atata legislatie stiu eu nu stiu daca exista in romania vreun tribunal de minori care sa iti dea drepturi numai tie in cazul unui adulter "presuspus" adica iti trebuie martori iti trebuie dovezi...bla bla bla.
si sincera sa fiu acum ,ce mama trebuie sa fie sa renunte la copii????
hai sa fim seriosi ca o femeie cu capul pe umeri pusa cu spatele la colt ti-ar promite orice, dar ma idoiesc sincer ca se va tine de cuvant.
daca ati ajuns la astfel de discutii, si daca ea tot s-a dus cu altul, problema ,parerea mea , e undeva la mijloc. efectiv eu cred ca a ajuns la concluzia ca nu mai meriti decat din obisnuinta, decat din rutina , decat ca esti tatal copiilor ei.

cat despre divort, dragul meu tin sa te anunt ca nu trebuie sa te gendesti foarte bine la asta. ori vrei orinu vrei.
un copil care deja are mai mult de 10 ani stie si simte tensiunile dintre voi, notele la scoala incep sa scada, daca nu vertiginos macar se observa o oarecare schimbare, sunt mai retrasi si mai rezervati, etc etc etc.
nu pot eu sa iti spun divorteaza sau nu divorta, pt ca varianta ei nu am auzit-o ,pot doar sa iti spun ca cei 2 copii pe care ii aveti vor suferi si mai mult daca ramaneti impreuna in situatia data. si asta o stiu pe propria mea piele.

dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:58
Nu-i asa, Ema?

Ca fapt divers... notele mele la scoala erau f bune, pentru ca era singura scapare fata de iadul de acasa...bine, si ca-mi mergea mintea si-i faceam pe profesori cum vroia muschiu meu

Postat pe 26 Noiembrie 2008 14:01
De la: crista_galli, la data 2008-11-26 14:01:21Nu-i asa, Ema?

Ca fapt divers... notele mele la scoala erau f bune, pentru ca era singura scapare fata de iadul de acasa...bine, si ca-mi mergea mintea si-i faceam pe profesori cum vroia muschiu meu


Bravo, Crista!
Dor_a
Postat pe 26 Noiembrie 2008 14:32
Deja am sentimentul ca am vorbit prea mult, asa ca o sa fie doar 2 randuri de data asta. Tot ce vreau sa mai adaug, Ice e ca in viata asta nimeni nu poate sa-ti "garanteze" nimic.
Tot ce poti face e sa creezi o zi de azi frumoasa, care sa nu lase gust amar pentru maine.
Atat!
Dor_a
Postat pe 26 Noiembrie 2008 14:44
De la: crista_galli, la data 2008-11-26 14:01:21Nu-i asa, Ema?

Ca fapt divers... notele mele la scoala erau f bune, pentru ca era singura scapare fata de iadul de acasa...bine, si ca-mi mergea mintea si-i faceam pe profesori cum vroia muschiu meu


dap asa este, cam in perioada aia , eu am inceput sa ma comport ca un baietoi....si notele mele au suferit cresteri in sus nu in jos doar pt ca uram sa stau in casa asa ca faceam ce stiam eu mai bine, cat mai multe activitati extrascolare, si citeam de rupeam locul. majoritatea timpului liber mi-l petreceam la sala de lectura la biblioteca.
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:07
De la: Dor_a, la data 2008-11-26 12:20:26Tu nu inveti nimic.

Iar incerci s-o santajezi.
Pana acum, era "daca nu slabesti, te las". Acum ca ai vazut ca s-ar putea sa te lase ea pe tine si sa-i fie si bine facand-o, vrei sa ii fortezi mana altcumva.
Hai sa iti spun ceva. Prostia aia poate fi atacata.
Draga Ice, abordarile tale sunt simptomatic gresite. Si hai sa-ti mai spun ceva. Chiar in cazul in care gresim, tot nu ne plac santajistii. Cand zic "ne", ma refer la noi, oamenii. Toti! Barbati sau femei. Iar ceea ce faci tu, asa se numeste. Santaj sentimental.

Asta e, eu incep sa cred ca tu de fapt oricum nu tii seama de ce spunem noi aici, pentru ca nu vad nici o ameliorare in actiunile tale.

Sincer consider promiscua, cinica si de prost gust faza, cea de a aduce un altul/alta fix in patul conjugal, si nu zic sa o premiezi pentru asta, dar...

Hai sa-ti mai zic ceva, e ultimul lucru pe care-l mai zic pe topicul asta. Se zice ca prinzi mai multe muste cu miere, decat cu otet.



Draga mea, ce santaj vezi tu in asat. Nu ma intelege gresit eu nu am incercat sa impun asa ceva. Doar am vorbit impreuna si ea mi-a promis ca nu o sa se mai intample si ca ar face orice pentru a-miu demonstara acest lucru. Unde vezi tu santajul.
Ideea este ca eu vreu sa trec peste asta. I-am spus ca am iertat-o si ca vreu sa mergem mai departe. Vrei sa divortam? Cine castiga din asta?
Am fost la un avocat sa vorbim si el ne-a propus sa nu divortam, poate pentru ca ne vedea ca pe doi copii nevinovati care se iubesc si nu stiu ce sa faca. Ne-a spus ca divortul nu este o solutie , ca daca s-ar gandi la el ne-ar lua banii si... la divort. Era o femeie avocat care dupa ce a ascultat povestea noastra ne-a spus ce ar fi bine sa facem.
Ice1
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragostea 12 De la: justforfun84 25 Martie 2011 13:10
Indecizie 2 De la: kudika164202 20 Mai 2016 20:51
minciuni, amante si amanti 11 De la: camelusha83 29 Mai 2009 16:49
dragoste 12 De la: Barbie30_ 10 Noiembrie 2010 16:40
strigat de ajutor!! 18 De la: kudika_13773 13 August 2012 10:10