Setari Cookie-uri

Am incercat...nu reusesc

De la: LunaPlina, la data 2009-09-28 09:14:04OK, s-a terminat, asta e clar. Intrebarea este de ce nu are el curajul/taria sa spuna chestia asta?! Cred ca aceasta chestiune le macina cel mai tare pe cele doua fete care si-au spus povestea aici. Sa spuna omul clar: "a fost frumos, bla, bla. bla, dar.... asta este, game over! Nu mai sunt curios". Oricum, eu nu cred ca as putea sa mai tanzesc dupa un astfel de barbat, pt ca un asemenea comportament de om care n-are curajul sa-si asume finalul, arata clar ca tipul e un MARE LAS. Or, poti iubi un astfel de om, la asta cred ca ar trebui sa reflecteze cele doua fete.... O zi si o saptamana excelenta tuturor!



Hai sa vin cu exemplificare: Ea si el, implicati intr-o relatie. Dupa un timp (luni) el da semne de "oboseala": rareste telefoanele, atentiile, intalnirile - pana la tacere totala. Dupa o vreme, ea, neimpacata cu ideea il suna : "Spune-mi ca s-a terminat, ca nu ma mai iubesti!". El ii spune. In primul moment ea este socata, in urmatoarele zile ...nu da semne ca si-ar reveni. In saptamanile ce urmeaza incepe sa-si spuna ca , de fapt, el a spus-o doar asa, pentru ca-i ceruse ea. In tot acest timp el isi continua viata linistit iar ea ............se minte in continuare.

De ce sa am nevoie de confirmari, cand raspunsul este atat de evident ? De ce trebuie sa-mi spuna ca da, nu ma mai iubeste. Eu nu sunt in stare sa-mi dau seama de asta? De ce sa ma amagesc cu un trecut in care am fost fericita dar, care este doar trecut. Prezentul ma face sa sufar iar eu sper ca pe el il va lovi amnezia si se va trezi in acel trecut, in care mie imi era bine.
De ce trebuie sa pierdem timp cu regrete si milioane de intrebari care, probabil, ca n-au niciun raspuns ?(Nu va sti sa-ti spuna de ce nu-l mai atragi. Si nu se fofileaza, chiar nu stie.)
Din experienta mea, un barbat, atunci cand a incheiat o relatie...e incheiata! N-are rost sa-i mai cauti iubirea in priviri sau in gesturi, n-ai s-o mai gasesti. N-ai sa gasesti regrete. Ei sunt atat de bine ancorati de realitate.

Suntem femei si suntem romantice, visatoare, melancolice dar, vine o vreme cand trebuie sa stim sa fim "barbate".
Tudor Teodorescu Braniste in "Pavilionul de vanatoare" spunea :"...Cand cineva se aseaza in fata vietii tale [...] e ca si cand s-ar aseza in fata ferestrei tale si ti-ar lua lumina. Da-l deoparte, fiindca altfel nu-i cu putinta".

N-ai sa vezi cat de frumos iti zambeste viitorul, daca n-ai sa privesti, senina, in fata.

...Pana la urma, e doar parerea mea.
cameliagiurgiu
Postat pe 28 Septembrie 2009 19:26
dar relatia vostra a fost numai la telefon sau va vedeati? si apropo cat a durat?
macar sa-ti pot raspunde ....esti foarte evaziva
ionelaela
Postat pe 10 Octombrie 2009 01:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
il iubesc 7 De la: bubush 20 Iulie 2011 23:58
jurnalul unei despartiri... 5 De la: pisicuta_trista 25 Aprilie 2009 16:36
un sfat va rog!!!!!! 6 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:53
si barbatii.... sufera!!!! 32 De la: mauuu1987 17 Noiembrie 2013 15:02
NU POT SA IL UIT!!!!!!! 33 De la: cosmin120189 31 August 2010 06:00