Setari Cookie-uri

ajutor ...inselata

eu cred ca faptul ca acum, momentul asta din relatie e decisiv. nu degeaba tocmai acum (desi au trecut 4 ani) ai venti cu problema asta, si te framanti sa gasesti o solutie.
poate e un prag psihologic, poate acuma te-ai decis inconstient ca esti pregatita sa renunti la relatie?
o relatie in care nu ai incredere, sau in care nu te simti multumita...poate inselatul e doar unul din motive, pe care pui vina automat. gandeste-te si vezi, mai sunt si alte motive ptr care nu esti multumita? cum de nu ti-a recastigat increderea pana acum?...
DayC
Postat pe 9 August 2009 11:42
probabil ca o sa te schimbi in momentul in care o sa iti zica ca vrea sa se desparta de tine pentru ca s-a saturat....si momentul asta se cam apropie...ai grija de tine si incearca sa te analizezi putin si sa te trezesti la realitate pentru ca incepe sa devina o obsesie....nu stiu...schimba la tine in bine ce e de schimbat ACUM ...inainte sa fie prea tarziu....
kudikgirl
Postat pe 9 August 2009 15:52
Eu zic ca indiferent daca il iubesti sau nu nu merita sa stai cu asa un om...adica dupa 5 ani de zile te inseala?da tu te gandesti?nu sunt 5 zile nici 5 sapt nici 5 luni ci 5 ani de dragoste iubire cum ar trebuie sa fie.Zic si eu ca te inseala in scurt timp dar 5 ani e prea mult...el nu te iubeste asa cum il iubesti si tu si nu merita sa te chinui cu unul ca el.Se va satura de tine si daca tu nu te desparti de el o va face el si sa vezi ce nasol te vei simti atunci...poate intentionat ti-a spus ca te-a inselat ca sa te desparti de el sau nush un baiat normal nu zice dupa 5 ani hei vezi ca te-am inselat.... si daca odata a gresit va mai gresi pt ca daca te iubea cu adevarat atunci statea pe curul lui si se putea abtina sa nu o faca cu aia.Nu are rost sa mergi la psiholog zic eu pt ca nu iti vei reveni....de fiecare data cand te vei uita la el iti vei aminti de ceea ce a fost si cand te va atinge vei simti ca si cum o atinge pe aia.Sfatul meu de final e: paraseste-l...sti cum se zice "ochi care nu se vad se uita" vei suferi la inceput pt ca il iubesti dar cu timpul va trece,te vei linisti si vei putea incepe o alta relatia care va fi mai buna si mai linistita ca asta.Eu ti-am zis parerea mea,intradevar astea sunt doar pareri ca ma gandesc ca de accea ai postat pe forum ca nu sti ce sa faci..nu trebuie sa asculti de noi in totalitate dar incearca sa intelegi ca e posibil sa iti strici viata alaturi de un baiat care te inseala dupa atata timp si mai ales sexual.Acesta este sfatul meu acuma tu poti sa faci ce simti..eu iti zic bafta mai departe si ai mare grija de tine....nu lasa sa te strice o relatie...mai bine cu altul sau singura decat in mustrari si constiinte dinastea.Pup
Dalya
Postat pe 9 August 2009 16:07
De la: Adinuca, la data 2009-08-09 16:07:19Eu zic ca indiferent daca il iubesti sau nu nu merita sa stai cu asa un om...adica dupa 5 ani de zile te inseala?da tu te gandesti?nu sunt 5 zile nici 5 sapt nici 5 luni ci 5 ani de dragoste iubire cum ar trebuie sa fie.Zic si eu ca te inseala in scurt timp dar 5 ani e prea mult...el nu te iubeste asa cum il iubesti si tu si nu merita sa te chinui cu unul ca el.Se va satura de tine si daca tu nu te desparti de el o va face el si sa vezi ce nasol te vei simti atunci...poate intentionat ti-a spus ca te-a inselat ca sa te desparti de el sau nush un baiat normal nu zice dupa 5 ani hei vezi ca te-am inselat.... si daca odata a gresit va mai gresi pt ca daca te iubea cu adevarat atunci statea pe curul lui si se putea abtina sa nu o faca cu aia.Nu are rost sa mergi la psiholog zic eu pt ca nu iti vei reveni....de fiecare data cand te vei uita la el iti vei aminti de ceea ce a fost si cand te va atinge vei simti ca si cum o atinge pe aia.Sfatul meu de final e: paraseste-l...sti cum se zice "ochi care nu se vad se uita" vei suferi la inceput pt ca il iubesti dar cu timpul va trece,te vei linisti si vei putea incepe o alta relatia care va fi mai buna si mai linistita ca asta.Eu ti-am zis parerea mea,intradevar astea sunt doar pareri ca ma gandesc ca de accea ai postat pe forum ca nu sti ce sa faci..nu trebuie sa asculti de noi in totalitate dar incearca sa intelegi ca e posibil sa iti strici viata alaturi de un baiat care te inseala dupa atata timp si mai ales sexual.Acesta este sfatul meu acuma tu poti sa faci ce simti..eu iti zic bafta mai departe si ai mare grija de tine....nu lasa sa te strice o relatie...mai bine cu altul sau singura decat in mustrari si constiinte dinastea.Pup



ai perfecta dreptate. cam aceeasi treaba mi s a intamplat si mie. eu nu am avut curajul sa i spun ADIO si atunci mi a spus el mie.am sufeit nu pot spune ca nu dar cu timpul am inceput sa l uit.o sa ti fie greu dar acum a spus si Adinuca nu merita. astfel de om daca il pot numi asa te va insela si maine si peste un an si...................stiu ca te intereseaza doar parerii pt ca vei face tot cum vrei tu. dar macar ia aminte de cei care iti vor binele. ai grija de tine.
nicoletadina
Postat pe 9 August 2009 16:29
De la: nicoletadina, la data 2009-08-09 16:29:54
De la: Adinuca, la data 2009-08-09 16:07:19Eu zic ca indiferent daca il iubesti sau nu nu merita sa stai cu asa un om...adica dupa 5 ani de zile te inseala?da tu te gandesti?nu sunt 5 zile nici 5 sapt nici 5 luni ci 5 ani de dragoste iubire cum ar trebuie sa fie.Zic si eu ca te inseala in scurt timp dar 5 ani e prea mult...el nu te iubeste asa cum il iubesti si tu si nu merita sa te chinui cu unul ca el.Se va satura de tine si daca tu nu te desparti de el o va face el si sa vezi ce nasol te vei simti atunci...poate intentionat ti-a spus ca te-a inselat ca sa te desparti de el sau nush un baiat normal nu zice dupa 5 ani hei vezi ca te-am inselat.... si daca odata a gresit va mai gresi pt ca daca te iubea cu adevarat atunci statea pe curul lui si se putea abtina sa nu o faca cu aia.Nu are rost sa mergi la psiholog zic eu pt ca nu iti vei reveni....de fiecare data cand te vei uita la el iti vei aminti de ceea ce a fost si cand te va atinge vei simti ca si cum o atinge pe aia.Sfatul meu de final e: paraseste-l...sti cum se zice "ochi care nu se vad se uita" vei suferi la inceput pt ca il iubesti dar cu timpul va trece,te vei linisti si vei putea incepe o alta relatia care va fi mai buna si mai linistita ca asta.Eu ti-am zis parerea mea,intradevar astea sunt doar pareri ca ma gandesc ca de accea ai postat pe forum ca nu sti ce sa faci..nu trebuie sa asculti de noi in totalitate dar incearca sa intelegi ca e posibil sa iti strici viata alaturi de un baiat care te inseala dupa atata timp si mai ales sexual.Acesta este sfatul meu acuma tu poti sa faci ce simti..eu iti zic bafta mai departe si ai mare grija de tine....nu lasa sa te strice o relatie...mai bine cu altul sau singura decat in mustrari si constiinte dinastea.Pup

n ati inteles . m a inselat cand aveam 6 luni de relatie. de atunci eu sunt mai mult ca sigura ca nu s a mai atins d vreo femeie. in plus am hotarat sa uit o data pt totdeauna au trecut 4 ani si ceva si eu tot m am chinuit ... e timpu sa ma trezesc , stiu cam tarziu, dar el inca ma iubeste si mi a dovedit ca am pt cine sa lupt...eu alaturi de el imi vad viitorul. tot ce ma supara e ca in 4 ani am avut tot tp grija sa i aduc aminte de tot ce a facut , cand puteam doar sa uit... mai ales ca am pt cine...
<
ai perfecta dreptate. cam aceeasi treaba mi s a intamplat si mie. eu nu am avut curajul sa i spun ADIO si atunci mi a spus el mie.am sufeit nu pot spune ca nu dar cu timpul am inceput sa l uit.o sa ti fie greu dar acum a spus si Adinuca nu merita. astfel de om daca il pot numi asa te va insela si maine si peste un an si...................stiu ca te intereseaza doar parerii pt ca vei face tot cum vrei tu. dar macar ia aminte de cei care iti vor binele. ai grija de tine.

n ati inteles . m a inselat cand aveam 6 luni de relatie. de atunci eu sunt mai mult ca sigura ca nu s a mai atins d vreo femeie. in plus am hotarat sa uit o data pt totdeauna au trecut 4 ani si ceva si eu tot m am chinuit ... e timpu sa ma trezesc , stiu cam tarziu, dar el inca ma iubeste si mi a dovedit ca am pt cine sa lupt...eu alaturi de el imi vad viitorul. tot ce ma supara e ca in 4 ani am avut tot tp grija sa i aduc aminte de tot ce a facut , cand puteam doar sa uit... mai ales ca am pt cine...asa sunt eu ...totul a devenit o obsesie de fapt ...inutila. de ce sa nu ma bucur de el , de viata mea, de tot ce mi a dat Dzeu,pt ca mi a dat...de ce ? usor usor si cu un ajutor de specialitate voi reusi..
kudika057622
Postat pe 9 August 2009 21:18
De la: kudikgirl, la data 2009-08-09 15:52:40probabil ca o sa te schimbi in momentul in care o sa iti zica ca vrea sa se desparta de tine pentru ca s-a saturat....si momentul asta se cam apropie...ai grija de tine si incearca sa te analizezi putin si sa te trezesti la realitate pentru ca incepe sa devina o obsesie....nu stiu...schimba la tine in bine ce e de schimbat ACUM ...inainte sa fie prea tarziu....

tu ai spus o cel mai bine... asa e ... o obsesie idioata care mi a umbrit 4 ani de zile... e greu sa te trezesti la realitate , dupa 4 an de complexe etc...dar tb...pt no , pt relatia noastra/... nu stu ce m as face fara el...
kudika057622
Postat pe 9 August 2009 21:20
De la: kudikgirl, la data 2009-08-09 15:52:40probabil ca o sa te schimbi in momentul in care o sa iti zica ca vrea sa se desparta de tine pentru ca s-a saturat....si momentul asta se cam apropie...ai grija de tine si incearca sa te analizezi putin si sa te trezesti la realitate pentru ca incepe sa devina o obsesie....nu stiu...schimba la tine in bine ce e de schimbat ACUM ...inainte sa fie prea tarziu....

la ce crezi ca ar tb sa ma gandesc in perioada asta ? pt ca nu e usor... ce ar tb sa fac >? am planuit sa plecam si undeva ...sa fim doar noi 2... vreau sa fiu fericita,,,
kudika057622
Postat pe 9 August 2009 21:28
Buna. Situatia mea este mult mai complicata. Sotul meu agata femei pe internet , cred ca nu e site unde sa poata agata si el sa nu fie inscris. In delegatii isi planifica intalniri in functie de oras deci inchipuitiva cate aventuri a avut. Pentru mine a fost un soc enorm. Aveam o viata linistita , ne cunoastem de la 17 ani si suntem casatoriti de 22. Toata lumea ne invidia pentru relatia pe care o aveam , deaceea cred ca impactul a fost devastator. Nu pot traii fara el dar nici nu il mai pot accepta. Sa te trezesti intr-o zi ca sotul tau are o viata din care tu nu faci parte! El spune ca ma intelege si ca va astepta sa imi treaca dar in acelasi timp ma intreaba de ce nu mai zambesc ! Nu cred ca s-a oprit si nici nu cred ca o va face vreodata. Tuturor celor cu care a avut o aventura le-a spus ca este casatorit si ca isi iubeste sotia , Asta o stiu de la unele dintre ele. Nu imi explic , ce dragoste este asta? su este dragoste? Si daca l-as ierta , nu cred ca vom mai fi o familie , increderea a disparut iar ranile sunt prea adanci. Voi ce spuneti? Ajutatima cu un sfat.
clara4267
Postat pe 10 August 2009 11:26
Buna,
Draga mea nu stiu ce sa/ti spun?! Fac 53 de ani in toamna... am avut o casnicie de 10 ani, cu 4 ani de prietenie inainte si un copil din aceasta casnicie, si o relatie (daca pot sa/i spun asa, intrucat am fost cununata numai religios) de aproape 15 ani dupa aceea, din care a rezultat un alt copil. Doi barbati, 2 tipuri diferite, in mare, dar ambele le aveau cu gagicareala (daca pot as/i spun asa), dar si cu bataia (asta de al doilea).Pana la urma, fiecare a plecat pe drumul lui : eu cu copiii am plecat din oras, iar el cu iubita a plecat din tara. SFATUL MEU : Daca ai copii destul de mici care sa nu inteleaga cine/i principalul vinovati, daca nu te bate, treci peste toate celelalte si incearca sa/ti pastrezi familia ! In caz contrar vei fi judecata de catre ei asa cum mi s/a intamplat si mie si crede/ma e foarte dureros sa te judece copiii atunci cand nu tu ai fost principalul vinovat. Ti/o spun din experienta ! Bine, fiecar e liber arbitru si poate sa faca ce vrea in cazul sau. Sa auzim de bine. Multa bafta. Te pup
kudika054010
Postat pe 10 August 2009 11:52
kudika057622 scuze ca nu am inteles bine.Crede-ma ca eu incerc sa iti spun ce cred eu ca ar fi mai bine pt.u sa te simti mai bine.Daca tu esti sigura ca nu te-a mai inselat in acesti 4 ani in care ai mai stat alaturi de el atunci nu il lasa daca nu poti trai fara el.Eu credeam ca acum dupa 5 ani te-a inselat dar asa..poate ar mai fi o sansa.Daca il iubesti asa mult dc nu incerci sa uiti ce s-a intamplat?poate prietenul tau chiar so schimbat si nu mai trebuie sa ai asa remuscari?oricum fi sigura ca un pshilog nu te va ajuta tot ce iti pot spune e sa incerci sa uiti si sa fi fericita alaturi de baiatul pe care il iubesti.Scuze pt.interpretarea gresita.
Dalya
Postat pe 10 August 2009 15:30
clara4267 chiar e complicata situatia ta.Eu am 20 ani inca nu sunt casatorita dar am un prieten de 4 ani cu care ma inteleg ft bine.Nu am experienta sa imi dau seama cum ar fi sa fiu casatorita atata vreme cu iubitul meu si sa imi faca una ca asta dar ma gandesc sa este ft trist.Eu ma tot gandesc si ajung la un sfat pt.tine...noi nu avem de unde sa stim ce e in capul tau ce decizi sa faci....dar stim ca esti cu sufletul inecat cum ar veni.Daca nu poti trai fara el si il iubesti atat de mult resemneaza-te si ramai cu el dar sincer eu nu as putea sa traiesc cu situatia asta..sa stiu ca sotul meu ma inseala si are aventuri cand eu il astept acasa cu mancarea calda si dragostea mea:( acuma depinde si tu cum gandesti.Daca esti sigura ca te iubeste si tu poti suporta asta ramai cu el daca crezi ca nu vei putea tie ti-ar placea sa stai toata viata cu constiinta asta incarcata?oricum ai grija ce faci si poti sa mai scri ca iti raspund oricand
Dalya
Postat pe 10 August 2009 15:48
De la: clara4267, la data 2009-08-10 11:26:43Buna. Situatia mea este mult mai complicata. Sotul meu agata femei pe internet , cred ca nu e site unde sa poata agata si el sa nu fie inscris. In delegatii isi planifica intalniri in functie de oras deci inchipuitiva cate aventuri a avut. Pentru mine a fost un soc enorm. Aveam o viata linistita , ne cunoastem de la 17 ani si suntem casatoriti de 22. Toata lumea ne invidia pentru relatia pe care o aveam , deaceea cred ca impactul a fost devastator. Nu pot traii fara el dar nici nu il mai pot accepta. Sa te trezesti intr-o zi ca sotul tau are o viata din care tu nu faci parte! El spune ca ma intelege si ca va astepta sa imi treaca dar in acelasi timp ma intreaba de ce nu mai zambesc ! Nu cred ca s-a oprit si nici nu cred ca o va face vreodata. Tuturor celor cu care a avut o aventura le-a spus ca este casatorit si ca isi iubeste sotia , Asta o stiu de la unele dintre ele. Nu imi explic , ce dragoste este asta? su este dragoste? Si daca l-as ierta , nu cred ca vom mai fi o familie , increderea a disparut iar ranile sunt prea adanci. Voi ce spuneti? Ajutatima cu un sfat.


buna.nu inteleg te iubeste dar te insala. cum vine asta?cand iubesti consider ca esti trup si suflet jumatati tale.chiar nu il inteleg sau mai bine zis nu inteleg acei oamenii.ce sfat sa ti dau eu tie.dupa atatia ani cred ca tu stii mai bine daca il lasi sau inchizi ochii si mergi mai departe. sincer nu stiu daca eu as merge pt ca si eu am 16 ani de casatorie si................
nicoletadina
Postat pe 11 August 2009 16:25
Daca spui ca de atunci esti foarte sigura ca nu te-a mai inselat, daca spui ca pe omul asta chiar il iubesti cu adevarat, daca simti ca si el te iubesre atunci iarta-l, incearca sa uiti ce ti s-a intamplat, cu toate ca asta e mai greu, dar cred ca, cu ajutorul unui psiholog vei reusi si sigur acest demers iti va si schimba felul tau de a fi si de a gandi ! Ti-o spune o femeie trecuta de prima tinerete. Noroc si multa bafta ! Mariana din Suceava
kudika054010
Postat pe 13 August 2009 09:36
valea si la gara ....crezi ca el te ar fi iertat ?? tocmai ptr ca l iubesti f mult n o sa treci peste faza cu inselatu si tot timpul o sa ti faci sange rau , unde e , cu cine e , ce face.... o sa l suspectezi si cand o sa sparga seminte ........stai linistita ca nu te iubeste daca era asa nu te insela
bella28
Postat pe 13 August 2009 11:37
De la: kudika057622, la data 2009-08-06 13:40:13
De la: mikela_my, la data 2009-08-06 12:15:36daca ai putere sa ierti..........poti ramine cu el.............insa este foarte greu sa uiti
..............

am crezut ca pot uita in 4 ani... ultima incercare e sa vad pe cineva de specialitate...cateodata im impresia ca imi place sa mi fac rau singura. nu stiu cum sa va explic dar nu l pot alunga din viata mea...



ok. de ce tocmai acum iti pui un semn de intrebare? inseamna ca ai simtit ceva si nu ai curajul sa iei decizii singura si astepti parerile noastre?nu vad ce rost mai are sa ti amintesti mereu ce a facut acum 4 ani el. tu spui ca esti sigura ca nu s a mai dus la altele! sincer nu te inteleg ce vrei. il iubesti? te iubeste! ce mai vrei? uita ca nu vad rostul si traiti fericiti.
nicoletadina
Postat pe 13 August 2009 16:45
sa ne zici care mai e situatia....cum se mai comporta el si cum mai esti tu:) .
kudikgirl
Postat pe 13 August 2009 19:00
De la: kudika057622, la data 2009-08-09 21:28:44
De la: kudikgirl, la data 2009-08-09 15:52:40probabil ca o sa te schimbi in momentul in care o sa iti zica ca vrea sa se desparta de tine pentru ca s-a saturat....si momentul asta se cam apropie...ai grija de tine si incearca sa te analizezi putin si sa te trezesti la realitate pentru ca incepe sa devina o obsesie....nu stiu...schimba la tine in bine ce e de schimbat ACUM ...inainte sa fie prea tarziu....

la ce crezi ca ar tb sa ma gandesc in perioada asta ? pt ca nu e usor... ce ar tb sa fac >? am planuit sa plecam si undeva ...sa fim doar noi 2... vreau sa fiu fericita,,,



nu stiu daca ar fi cea mai buna solutie asta cu plecatul....ca pana la urma daca te intorci si esti la fel...degeaba....poate fi o ocazie buna sa va spuneti ce aveti pe suflet si sa hotarati daca se mai poate si daca mai are vreun viitor totul...asta daca sunteti suficient de maturi...incearca sa te schimbi pt tine ...nu pt el neaparat...pentru a-ti fi bine tie...altfel....solutia sa iti revii e sa fii departe de el...
kudikgirl
Postat pe 13 August 2009 19:04
va multumesc tuturor pt. sfaturi . Incercam sa reparam ce se mai poate de dragul copiilor dar nu stiu daca eu am sa ma pot controla de la a ii urmari orice miscare . Voi vedea. Daca nu merge il las sa isi traiasca viata asa cum doreste. O prietena mi-a spus ca dracu m-a pus sa imi iau barbat frumos?
clara4267
Postat pe 16 August 2009 15:14
De la: kudikgirl, la data 2009-08-09 15:52:40probabil ca o sa te schimbi in momentul in care o sa iti zica ca vrea sa se desparta de tine pentru ca s-a saturat....si momentul asta se cam apropie...ai grija de tine si incearca sa te analizezi putin si sa te trezesti la realitate pentru ca incepe sa devina o obsesie....nu stiu...schimba la tine in bine ce e de schimbat ACUM ...inainte sa fie prea tarziu....

va scriu pt a va spune cum imi mai e... e greu pot sa spun ...dar merita ...e greu sa nu ma mai gandesc la trecut ,sa ma bucur de el , de noi . am fost plecati a fost superb!!! cel mai frumos... dar tot am mai fost eu rautacioasa...aici mai am de lucrat... l am vazut si pe el fericit si asta m a facut sa ma simt ca noua :)...
kudika057622
Postat pe 28 August 2009 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi se intampla din nou. Nu imi vine a crede ca iar 49 De la: andel1984 3 Septembrie 2010 11:05
ajutor! 12 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:40
asa sunt eu... 32 De la: caisa 15 Octombrie 2011 15:21
intalnirea cu un necunoscut poate avea succes?! 31 De la: Alex_Bodea 5 Ianuarie 2011 00:38
Sunt singura,fericita dar in acelasi timp foarte nefericita. 58 De la: catalin27 8 Mai 2011 00:21