Setari Cookie-uri

Credeti ca merita sa mai sufar?

Acum cateva zile m`am despartit de prietena mea dupa aproximativ 4 ani. 4 ani cu bune si cu rele, cu clipe frumoase si cu unele mai putin frumoase dar in care am iubit`o necontenit.
Dar intr`o zi obisnuita care nu anunta nimik special mi`a zis ca nu mai poate continua asa si a inceput sa ma bombardeze cu reprosuri...ca nu vede nici un viitor relatiei, ca depind financiar de parintii mei, ca sunt gelos, ca sunt posesiv, ca nu avem prea multi prieteni cu care sa iesim undeva (din cauza mea), s.a.m.d In fine am ascultat`o stupefiat ceea ce spune si o intreb daca ea a gresit cu ceva...mi`a raspuns ca "da, poate ca si eu am gresit".
Ceea ce voi explica in continuare i`am explicat si ei dar fara nici un rezultat: da intr`adevar depind financiar de parintii mei dar nu in totalitate, am si eu sursele mele de unde mai iese un ban de buzunar si ei nu i`a lipsit niciodata nimik, a vrut ceva am facut pe "draq" in patru si i`am luat acel ceva, cadouri si toate cele. Prieteni prea multi nu avem deoarece cand am avut cea mai mare nevoie de ei s`au facut ca ninge desi aveam o relatie cu ei f apropiata, am stat de vb inainte cu ea pe tema asta si am zis ca decat sa am prieteni cu care sa ies doar la distractii si atunci cand am nevoie de ei sa ma lase balta mai bn ma lipsesc, a fost de acord un timp dupa care si`a schimbat radical atitudinea in privinta asta. Mi`a reprosat ca nu o las sa vb cu nimeni, daca interlocutorul ei n`ar fi fost intotdeuna un baiat si discutiile n`ar fi degenrat si in altceva (nu ceva spectaculos) dar peste limita unei conversatii nevinovate, as fi fost total de acord. Intr`adevar recunosc ca sunt gelos si posesiv dar uneori sunt si motive care ma imping sa fac asta, nu`i asta o scuza dar poate fi un motiv atenuant.
Si inc`o chestie cu care o sa inchei sa nu va plictisesc prea mult: in urma cu aprox. 1 an niste chestii ce i s`au intamplat ei au facut`o sa`mi zica ca nu mai poate face dragoste ca ii este scarba si ca are nevoie de timp sa`si revina, desi un pic suparat am acceptat pentru ca cunosteam motivele si am inteles`o(precizez ca pana in acel moment viata sexuala a fost ok). Desi nu am facut bn ca in momentu despartirii i`am zis de chestia asta ca intr`un an de zile am fost langa ea asteptand`o, la care ea imi zice ca daca ma duceam si faceam sex cu altcineva m`ar fi inteles.Raspunsu` asta m`a marcat!
In fine, in concluzie, nu am inselat`o niciodata (nici macar cu gandu`), nu am ridicat niciodata mana la ea dapai sa mai dau, nu pot sa spun ca am iubit`o cel mai potrivit ar fi sa zic ca am venerat`o, a fost totul pentru mine si inca este. Tot ceea ce am scris, am scris cu ochii in lacrimi gandindu`ma la ceea ce a fost. Poate veti vorbi de orgoliul meu, nu mai am asa ceva iar daca am este undeva sub mediocru. Ultima oara cand ne`am certat dintr`un motiv relativ banal i`am cazut efectiv in genunchi si i`am cerut iertare si deabea deabea a acceptat.
Desi o iubesc atat de mult merit toate astea? Astept un sfat, o ceva care sa ma faca sa incep sa trec peste, desi va fi o munca titanica pt ca o iubesc si aproape totul ma conduce cu gandul la ea.
Va multumesc anticipat!
AlexMag
Postat pe 9 August 2009 06:28
buna , si eu am divortat de sotul meu pentru ca dragostea noastra s-a terminat... trebuie sa ii intelegi si pe cei de langa tine tine ...viata merge inainte , nu stagneaza si nu v-a fi la fel niciodata ...acum incearca sa accepti si mai ales incearca sa te menti ....mai sint alte fete , nu te limita ...asta a fost sa fie ...uita-te in fata , mai ai prezentul si viitorul ...si inca un sfat , nu mai fii gelos elibereaza-te de lucrurile care te fac sa suferi... esti un barbat si esti mai frumos cind razi ...acum, iesi afara profta de soare si dute unde intr/o zona necunoscuta , vei cunoaste lume noua chiar daca nu vb. cu ei dar te relaxeaza , incearca
lidioi
Postat pe 9 August 2009 07:18
De respectat ii respect decizia, de cand ne`am despartit am mai cautat`o de vreo 2 ori, m`am lovit de o raceala care m`a distrus nu pot sa cred ca s`a schimbat peste noapte. Poate ca incet incet ma voi resemna si lucrurile vor intra intr`un ritm normal, dar imi este frica ca atunci cand o voi vedea in bratele altuia ma voi reintoarce la starea de spirit de acum.
AlexMag
Postat pe 9 August 2009 17:20
Desi vad ca "topic`ul" meu este "foarte" citit, imi voi asterne in continuare unele ganduri in legatura cu subiectu` abordat, asta pt a ma mai descarca, pt ca sincer m`am simtit un pic mai bn dupa ce am deschis acest subiect.
In seara asta am iesit cu prietenii mei(aceia putini care`i am) prin Vama Veche, a fost o atmosfera frumoasa chiar m`am simtit bn, spre sfarsitul serii flirtam cu o fata dar nu dupa mult timp am simtit un sentiment ciudat de tradare, ca si cum as mai fi fost cu fosta si as insela`o. Apropo de fosta, azi am intalnit`o si am incercat/vrut sa o salut dar s`a facut ca ploua. Merita?
AlexMag
Postat pe 10 August 2009 06:15
Te-as intreba acelasi lucru .. merita?
Sau, desi nu e tocmai ortodox.. ti-as spune ca povestea de mai sus.. e povestea mea. Ce sfat mi-ai da? Stiu ca suferi si, aici, orice sfat ai primi.. nu vindeca. Nu peste noapte. Ca vei uita intr-o buna zi.. stim. Ca vei ramane cu oarecare "sechele".. stim.
Ceea ce nimeni nu stie, nici tu si nici cei ce-ti citesc povestea este ce iti va darui ziua de maine. Intrebarea este: esti pregatit s-o iei de la inceput? Vei fi pregatit cand vei intalni o noua sansa.. sau vei trece pe langa ea, vei trai din amintiri, lipind cioburile.. si imaginindu-ti ca totul e la fel? Sper ca esti constient de ireversibil. Si mai sper ca iti spui in fiecare zi: Trece, tebuie sa privesc inainte!

Cu siguranta m-ai sfatui sa sufar doar pentru cine imi poate sterge lacrimile.
rashela
Postat pe 10 August 2009 06:31
Acelasi sentiment de tradare ma incearca si pe mine atunci cand ma straduiesc sa incep ceva cu altcineva.Cu toate ca persoana cu care am fost, deja isi imparte viata lui cu o alta femeie.E extrem de dureros sa inveti sa traiesti fara celalalt intr-o asa situatie ......,ai impresia ca din acel moment in care ai fost lasat balta nu mai ai cum sa te pui pe picioare si parca pentru tine s-au terminat sansele sa mai poti avea o relatie serioasa cu cineva."Cum o sa mai pot iubi pe altcineva dupa ce te-am iubit pe TINE"? Asta a fost intrebarea pe care i-am pus-o atunci.M-a privit cu compatimire,detasat.
Sunt sigura ca ti s-a mai spus de multe ori uit-o,mergi mai departe,nu merita. dar cam asta e singura solutie. Pentru mine ,orgoliul a fost constructiv din punctul asta de vedere pentru ca m-a facut sa merg inainte chiar taras,dar in niciun caz sa nu ma intorc sa ma arunc la picioarele lui,sa cer sa ma primeasca cu orice pret,sa-i cer iubire.
Didona
Postat pe 10 August 2009 06:49
In fiecare dimineata cand ma trezesc imi repet in minte cuvintele astea : Trece, tebuie sa privesc inainte!
Totul e ok peste zi ca`mi caut si gasesc anumite activitati prin care incerc sa nu ma mai gandesc la ceea ce a fost. Dar noapte cand ajung acasa, si incerc sa dorm ma "lovesc" toate amintirile si adorm varsand multe lacrimi.
AlexMag
Postat pe 10 August 2009 06:50
De la: Didona, la data 2009-08-10 06:49:11Acelasi sentiment de tradare ma incearca si pe mine atunci cand ma straduiesc sa incep ceva cu altcineva.Cu toate ca persoana cu care am fost, deja isi imparte viata lui cu o alta femeie.E extrem de dureros sa inveti sa traiesti fara celalalt intr-o asa situatie ......,ai impresia ca din acel moment in care ai fost lasat balta nu mai ai cum sa te pui pe picioare si parca pentru tine s-au terminat sansele sa mai poti avea o relatie serioasa cu cineva."Cum o sa mai pot iubi pe altcineva dupa ce te-am iubit pe TINE"? Asta a fost intrebarea pe care i-am pus-o atunci.M-a privit cu compatimire,detasat.
Sunt sigura ca ti s-a mai spus de multe ori uit-o,mergi mai departe,nu merita. dar cam asta e singura solutie. Pentru mine ,orgoliul a fost constructiv din punctul asta de vedere pentru ca m-a facut sa merg inainte chiar taras,dar in niciun caz sa nu ma intorc sa ma arunc la picioarele lui,sa cer sa ma primeasca cu orice pret,sa-i cer iubire.



Ma bucur pt tine! Ma bucur cand cineva reuseste intr-un final sa treaca peste si sa`si continue viata. Dar nici o despartire nu seama cu alta din mai multe puncte de vedere, si deci majoritatea sfaturilor nu sunt general valabile. Dar ceea ce mi`ai spus mi`a oferit un pic de incredere si iti multumesc.
AlexMag
Postat pe 10 August 2009 07:09
Te inteleg perfect.Si da,parca cele mai grele sunt noptile,pentru ca faci bilantul de peste zi.Inca o zi fara el/ea,cam in perspectiva asta e bilantul. In asa situatii ne facem rau singuri. Am realizat ca dragostea e un analgezic pentru durerea pe care o are omul.Asta ar insemna ca .....ai putea sa te vindeci in situatia de fata numai printr-o alta dragoste.Asta daca nu gasesti un alt analgezic,ceea ce desigur,ar fi cea mai buna solutie.
Poate tu ai impresia (si sper sa nu zic ceva care sa te raneasca) ca ea a fost si este sufletul tau pereche. Foarte rar ii e dat omului in viata sa-l intalneasca si uneori il intalneste doar ca sa-l ajute sa treaca peste un hop,apoi dispare din viata ta.Asa ca este posibil sa fi fost ea acest suflet pereche,DAR cel mai posibil este sa NU fie ea.
Si poate toata viata NU vei da de acel suflet(ca majoritatea oamenilor),dar exista alte persoane care ne ajuta sa ne vindecam ranile,langa care ne simtim bine si cu care putem convietui linistiti.Poate nu e acea liniste si dragoste minunata pe care am trai-o langa persoana destinata,dar e o liniste care te ajuta sa te regasesti cat de cat,sa poti evolua.Stii ca cel mai dur profesor e Experienta,pentru ca intai iti da test si abia apoi iti preda lectia.Vezi care a fost lectia in cazul asta,ce ar trebui sa eviti pe viitor si spre ce TIP de persoane sa-ti indrepti privirea. Si uneori,un pic de rabdare si optimism ar putea sa iti aduca o persoana potrivita in cale :)
Didona
Postat pe 10 August 2009 07:11
Acum am citit al doilea comment al tau. Mentionez ca nu,inca nu am trecut peste acea durere.Ma straduiesc sa fiu optimista.
Didona
Postat pe 10 August 2009 07:13
De la: Didona, la data 2009-08-10 07:13:03Acum am citit al doilea comment al tau. Mentionez ca nu,inca nu am trecut peste acea durere.Ma straduiesc sa fiu optimista.



Imi cer scuze concluzia trasa si iti doresc ca prin straduinta ta sa reusesti sa treci cu totul peste.
AlexMag
Postat pe 10 August 2009 14:54
De la: AlexMag, la data 2009-08-09 06:28:46Acum cateva zile m`am despartit de prietena mea dupa aproximativ 4 ani. 4 ani cu bune si cu rele, cu clipe frumoase si cu unele mai putin frumoase dar in care am iubit`o necontenit.
Dar intr`o zi obisnuita care nu anunta nimik special mi`a zis ca nu mai poate continua asa si a inceput sa ma bombardeze cu reprosuri...ca nu vede nici un viitor relatiei, ca depind financiar de parintii mei, ca sunt gelos, ca sunt posesiv, ca nu avem prea multi prieteni cu care sa iesim undeva (din cauza mea), s.a.m.d In fine am ascultat`o stupefiat ceea ce spune si o intreb daca ea a gresit cu ceva...mi`a raspuns ca "da, poate ca si eu am gresit".
Ceea ce voi explica in continuare i`am explicat si ei dar fara nici un rezultat: da intr`adevar depind financiar de parintii mei dar nu in totalitate, am si eu sursele mele de unde mai iese un ban de buzunar si ei nu i`a lipsit niciodata nimik, a vrut ceva am facut pe "draq" in patru si i`am luat acel ceva, cadouri si toate cele. Prieteni prea multi nu avem deoarece cand am avut cea mai mare nevoie de ei s`au facut ca ninge desi aveam o relatie cu ei f apropiata, am stat de vb inainte cu ea pe tema asta si am zis ca decat sa am prieteni cu care sa ies doar la distractii si atunci cand am nevoie de ei sa ma lase balta mai bn ma lipsesc, a fost de acord un timp dupa care si`a schimbat radical atitudinea in privinta asta. Mi`a reprosat ca nu o las sa vb cu nimeni, daca interlocutorul ei n`ar fi fost intotdeuna un baiat si discutiile n`ar fi degenrat si in altceva (nu ceva spectaculos) dar peste limita unei conversatii nevinovate, as fi fost total de acord. Intr`adevar recunosc ca sunt gelos si posesiv dar uneori sunt si motive care ma imping sa fac asta, nu`i asta o scuza dar poate fi un motiv atenuant.
Si inc`o chestie cu care o sa inchei sa nu va plictisesc prea mult: in urma cu aprox. 1 an niste chestii ce i s`au intamplat ei au facut`o sa`mi zica ca nu mai poate face dragoste ca ii este scarba si ca are nevoie de timp sa`si revina, desi un pic suparat am acceptat pentru ca cunosteam motivele si am inteles`o(precizez ca pana in acel moment viata sexuala a fost ok). Desi nu am facut bn ca in momentu despartirii i`am zis de chestia asta ca intr`un an de zile am fost langa ea asteptand`o, la care ea imi zice ca daca ma duceam si faceam sex cu altcineva m`ar fi inteles.Raspunsu` asta m`a marcat!
In fine, in concluzie, nu am inselat`o niciodata (nici macar cu gandu`), nu am ridicat niciodata mana la ea dapai sa mai dau, nu pot sa spun ca am iubit`o cel mai potrivit ar fi sa zic ca am venerat`o, a fost totul pentru mine si inca este. Tot ceea ce am scris, am scris cu ochii in lacrimi gandindu`ma la ceea ce a fost. Poate veti vorbi de orgoliul meu, nu mai am asa ceva iar daca am este undeva sub mediocru. Ultima oara cand ne`am certat dintr`un motiv relativ banal i`am cazut efectiv in genunchi si i`am cerut iertare si deabea deabea a acceptat.
Desi o iubesc atat de mult merit toate astea? Astept un sfat, o ceva care sa ma faca sa incep sa trec peste, desi va fi o munca titanica pt ca o iubesc si aproape totul ma conduce cu gandul la ea.
Va multumesc anticipat!


Nu stiu ce varsta ai dar te-as intreba de ce depinzi financiar de ai tai? De multe ori femeile vad in avea un job bine platit nu ineresul material ci o masura a capacitaii partenerului de a se descurca in viata ,a gradului de inteligenta si nu numai,a capacitaii de a demonstra ca ofera protectie ca e capabil sa-si sprijine partenera in situatiile si conjucturile vietii.Tot ce ti-a spus ea nu au venit dintro-data ci in timp.Faptul ca ti-a reprosat ca n-o lasi sa vorbeasca si cu altii mie imi suna a posesivitate.Ocupat s-o venerezi ai ignorat de fapt nevoile ei si nemultumirile ei.Dragostea din pacate nu e de ajuns .E nevoie de comunicare,sa fii mai intai prietenul partenerei si apoi iubit.Daca nu oferi o relatie complexa cu comunicare la toate nivelele devine sufocant chiar din prea multa dragoste.Daca merita sau nu ,numai tu poti decide pentru ca tu-ti cunosti cel mai bine fosta .Eu as putea sa spun "go for it" sau " las-o balta" . numai tu poti insa sa iei o hotarire.

Postat pe 12 August 2009 08:20
referitor la bani...am o sursa de unde imi vin periodic bani, intr`o luna mai putin intr`o luna mai mult (nu te gandi la sume colosale, atat cat era nevoie pt mn si pentru a`i satisface ei placerile). Am o facultate de terminat iar dupa asta sper cu putin noroc sa profesez "pe meserie". Nu`mi place sa am un program impus de altii, sunt supus autoritar dar pana la o anumita limita care poate`i mai jos sau mai sus fata de ceilalti.
AlexMag
Postat pe 12 August 2009 14:17
N-as putea sa spun ca meriti sau nu cu exactitate ce ti s-a intamlat,dar cam tot ce ni se intampla este si consecinta actiunilor noastre.Mai bine te-ai gandi unde ai gresit in relatia cape viitor sa nu mai mergi pe tiparul acestor greseli,pentru ca 90% dintre noi avem tendinta sa o facem .din pacate ne invatam lectia foarte greu de la viata.Ai grija de tine pe viitor.

Postat pe 12 August 2009 15:02
Incerc din rasputeri sa trec peste pentru ca lectia mi`am cam invat`o, si sper sa am taria sa n`o mai repet pe viitor...
AlexMag
Postat pe 12 August 2009 16:37
acum ai citit parerile noastre , e timpul sa iti asumi raspunderea pe cont propriu ...in sensul de a nu te mai gandi la trecut ...nu mai astepta sa iti scrie cineva,ceva... ca ,oricind iti poate schimba decizia ...gata cu vaicarelile , e timpul sa fi TU...pierde-ti timpul cu ceva mai frumos , ca doar e vara ... sper sa ne scrii si ceva mai frumos , asa vreau sa citesc ...o seara placuta
lidioi
Postat pe 12 August 2009 16:59
De la: lidioi, la data 2009-08-12 16:59:29acum ai citit parerile noastre , e timpul sa iti asumi raspunderea pe cont propriu ...in sensul de a nu te mai gandi la trecut ...nu mai astepta sa iti scrie cineva,ceva... ca ,oricind iti poate schimba decizia ...gata cu vaicarelile , e timpul sa fi TU...pierde-ti timpul cu ceva mai frumos , ca doar e vara ... sper sa ne scrii si ceva mai frumos , asa vreau sa citesc ...o seara placuta


ceva frumos in viitorul apropiat putine sanse...pt ca de exemplu`aseara am fost in vama veche unde m`am distrat cum n`am mai facut`o de mult timp si m`am simtit extraordinar dar dupa am trecut prin costinesti unde am vazut`o pe ea si am revenit la starea initiala...din pacate...dar poate timpu` va rezolva si problema mea...
AlexMag
Postat pe 12 August 2009 17:06
se pare ca esti cam dependent de ea.REVINO-TI.stiu ,e greu ,si eu am trecut prin asta si nu dupa 4 ani ci dupa 15 ani!asa ca nimic nu e imposibil.recunosc,a fost greu,am mavut zile cind nu voia sa ies din casa,cind plingeam intruna,dar cu rabdare,cu ajutorul prietenelor,cu putina psihoterapie,am depasit momentul.dragoste cu sila nu se poate,nu merita sa plingi pt. cineva care nu te merita.priveste inainte,ocupa-ti timpul si ai rabdare si incredere si va apare si persoana care te va face s-o uiti pe EA.
kudika033765
Postat pe 13 August 2009 18:09
De la: kudika033765, la data 2009-08-13 18:09:49se pare ca esti cam dependent de ea.REVINO-TI.stiu ,e greu ,si eu am trecut prin asta si nu dupa 4 ani ci dupa 15 ani!asa ca nimic nu e imposibil.recunosc,a fost greu,am mavut zile cind nu voia sa ies din casa,cind plingeam intruna,dar cu rabdare,cu ajutorul prietenelor,cu putina psihoterapie,am depasit momentul.dragoste cu sila nu se poate,nu merita sa plingi pt. cineva care nu te merita.priveste inainte,ocupa-ti timpul si ai rabdare si incredere si va apare si persoana care te va face s-o uiti pe EA.


Ms...parca pe zi ce trece capat putina incredere in mine, infima ce`i drept dar conteaza si ma straduiesc din rasputeri sa incep sa traiesc si fara ea...nu`i placut dar ma voi obisnui...sper
AlexMag
Postat pe 13 August 2009 18:25
A fost o seara neagra petru mine ca m`a distrus, m`a facut sa ma simt un "mare" nimik.
Am fost s`o iau pe maik`mea de la munca ca de obicei, asteptand`o trece fosta prietena in masina cu un baiat pe care l`am cunoscut amandoi cu ceva timp in urma, el conducand (de fiecare data cand ieseam cu masina ei doar ea conducea). Am sunat`o, mi`a raspuns a doua oara si i`am zis ca vreau sa vb cu ea 10 minute...imi zice ca nu poate ca are treaba in fine. Sa vb un pic de acel baiat, este un amarat de bucatar in Costinesti, un arogant si un mincinos fara pereche, mintea ca are firma de constructii si castiga nu stiu cate zeci de milioane pe luna si ca este bucatar doar din pura placere, ca are masina dar ca e in service ca a avut accident (minciuni pe care nici unu` de clasa intai nu le mai inghite),ceva si mai grav e ca a fost sau inca este nu stiu sigur casatorit si ca are un copil.
Sa revin, dupa ce am vb la tel i`am trimis mesaj cum se simte f....a dupa un an de zile, si daca ala o face sa se simta bine. Raspunsu ei a fost da. Ok. Ajung acasa ma suna ea ca de cand vb asa cu ea ca mi`am luat figuri in cap, i`am zis ca ea nu e fata de care m`am indragostit nebuneste in urma cu 4 ani si ca sub vualul ala de mirosita care`l afisa cu mine nu stiam ce c...a se ascunde. M`a facut prost nesimtit, mi`a zis "besi" de aici, in fine cuvinte care nu le pronuntase niciodata in 4 ani. I`am zis la sfarsit ca pentru mine este si va fii o c...a. Dupa asta ma suna el ca sa o las in pace, bineinteles ca l`am bagat de unde a iesit.
Ceea ce`mi este frica pentru ea este ca vara se termina si ala se va intoarce in bucuresti de unde este si ea va ramane cu buza umflata sau mai grav si gravida si pe ala il va durea in cot de ea. Inainte era o fata bisericoasa tinea toate posturile, se abtinea atat de la mancare cat si de la altceva, dar azi s`a sfarsit un post, postul Sf. Marii si pot sa bag mana in foc ca a facut`o intr`o sapatamana de cand e cu asta. Mi`au spus mai multi prieteni ca au vazut`o in compania lui dar nu i`am crezut. Ma simt super aiurea, mi`as dori sa fie un cosmar din care sa ma trezesc cat mai repede.
AlexMag
Postat pe 15 August 2009 05:28
Nu fi trist!!!!!!! doar prin suferinta o sa vezi lucrurile mai clar .

poate ca acum sti cu adevarat ce si-a dorit pentru ea .Incearca sa nu iti reprimi sentimentele fie ele negative sau pozitive.
si un sfat ,, nu o mai suna ,, Ei se distreaza pe seama ta ,,

BBFluturas
Postat pe 15 August 2009 06:44
Nu-ti voi spune ca ai procedat bine sau nu... Unii avem tendinta de a cere sare pe rana numai asa "de-ai dracului ce suntem"! Unora le place sa-si linga ranile departe de tumult, altora apropierea cu orice pret de obiectul suferintei. le face "bine". Nu inseamna ca ii si vindeca.
Daca fata si-a gasit un alt iubit de prosta calitate (in opinia ta) nu o face c....va. Daca va suferi (sau nu), dca va plati cu lacrimi (sau nu) noua relatie... ramane doar problema ei. Faptul ca nu mai esti centrul universului ei.... si ca isi indreapta ochii spre un alt barbat... nu o face c...va.
Desprinde-te cu demnitate de fosta relatie. Lasa cele "10 minute" in care doresti sa ii spui ceva (cu siguranta nu o intereseaza nimic), lasa telefoanele si sms-urile... cu vorbe "dulci" care adancesc prapastia. Stii bine ca nu au niciun efect, ba mai mult... se pierde si acel dram de bun simt care mai exista intre fosti. De intors la tine nu mai e cazul.
rashela
Postat pe 15 August 2009 06:45
De la: kudika033765, la data 2009-08-13 18:09:49nu merita sa plingi pt. cineva care nu te merita.priveste inainte.


Daca o relatie e superba, functioneaza pefect.. atunci meritul este al amandurora. Logica imi spune ca o relatie care nu mai merge... are tot doi vinovati.
De ce EA nu il merita? Doar pentru ca o spune el? (nu ma refer neaparat la cazul prezentat aici)... Cel ce ramane in urma si sufera... este cel ce povesteste. Prin urmare e doar o parte a povestii. As paria (pariu american, desigur)..... ca ascultand varianta fetei.... l-am dori pus la zid pe baiat.
rashela
Postat pe 15 August 2009 07:05
De la: rashela, la data 2009-08-15 07:05:38
De la: kudika033765, la data 2009-08-13 18:09:49nu merita sa plingi pt. cineva care nu te merita.priveste inainte.


Daca o relatie e superba, functioneaza pefect.. atunci meritul este al amandurora. Logica imi spune ca o relatie care nu mai merge... are tot doi vinovati.
De ce EA nu il merita? Doar pentru ca o spune el? (nu ma refer neaparat la cazul prezentat aici)... Cel ce ramane in urma si sufera... este cel ce povesteste. Prin urmare e doar o parte a povestii. As paria (pariu american, desigur)..... ca ascultand varianta fetei.... l-am dori pus la zid pe baiat.


Poate ca nu si in cazul asta...Intr`adevar am gresit prin gelozie si posesivitate, dar am mai gresit si prin faptul ca i`am permis mult prea multe si am trecut cu vederea orice (dar n`am uitat), i`am satisfacut toate pofetele, daca avea chef sa mergem undeva mergeam, daca nu stateam acasa. Au fost dati in care vroiam sa mergem undeva, dar ea ba nu avea chef ba era prea obosita si de atunci am incetat sa mai propun ceva si am lasat`o doar pe ea sa aleaga ca sa fie bine dar nu a fost.
Se spune ca de ce iti este frica nu scapi, si se pare ca in relatia asta de tot ceea ce mi`a fost frica nu am scapat. In primul rand mi`a fost frica ca toata dragostea care i`o port se va trasforma la un moment dat in ura, iar in seara asta chiar s`a si intamplat. Nu`mi sta in fire sa jignesc o fata, dar in seara asta am facut`o. Si sper si ma rog sa nu am gura aurita si sa se intample si ceea ce am scris in ultimul mesaj.
AlexMag
Postat pe 15 August 2009 07:41
De la: rashela, la data 2009-08-15 06:45:13Nu-ti voi spune ca ai procedat bine sau nu... Unii avem tendinta de a cere sare pe rana numai asa "de-ai dracului ce suntem"! Unora le place sa-si linga ranile departe de tumult, altora apropierea cu orice pret de obiectul suferintei. le face "bine". Nu inseamna ca ii si vindeca.
Daca fata si-a gasit un alt iubit de prosta calitate (in opinia ta) nu o face c....va. Daca va suferi (sau nu), dca va plati cu lacrimi (sau nu) noua relatie... ramane doar problema ei. Faptul ca nu mai esti centrul universului ei.... si ca isi indreapta ochii spre un alt barbat... nu o face c...va.
Desprinde-te cu demnitate de fosta relatie. Lasa cele "10 minute" in care doresti sa ii spui ceva (cu siguranta nu o intereseaza nimic), lasa telefoanele si sms-urile... cu vorbe "dulci" care adancesc prapastia. Stii bine ca nu au niciun efect, ba mai mult... se pierde si acel dram de bun simt care mai exista intre fosti. De intors la tine nu mai e cazul.


Atunci zi`mi si mie cum se numesc femeile/fetele care se culca cu barbati insurati si cu copil? Asta in termeni populari...
AlexMag
Postat pe 15 August 2009 07:44
De la: AlexMag, la data 2009-08-15 07:44:37
De la: rashela, la data 2009-08-15 06:45:13Nu-ti voi spune ca ai procedat bine sau nu... Unii avem tendinta de a cere sare pe rana numai asa "de-ai dracului ce suntem"! Unora le place sa-si linga ranile departe de tumult, altora apropierea cu orice pret de obiectul suferintei. le face "bine". Nu inseamna ca ii si vindeca.
Daca fata si-a gasit un alt iubit de prosta calitate (in opinia ta) nu o face c....va. Daca va suferi (sau nu), dca va plati cu lacrimi (sau nu) noua relatie... ramane doar problema ei. Faptul ca nu mai esti centrul universului ei.... si ca isi indreapta ochii spre un alt barbat... nu o face c...va.
Desprinde-te cu demnitate de fosta relatie. Lasa cele "10 minute" in care doresti sa ii spui ceva (cu siguranta nu o intereseaza nimic), lasa telefoanele si sms-urile... cu vorbe "dulci" care adancesc prapastia. Stii bine ca nu au niciun efect, ba mai mult... se pierde si acel dram de bun simt care mai exista intre fosti. De intors la tine nu mai e cazul.


Atunci zi`mi si mie cum se numesc femeile/fetele care se culca cu barbati insurati si cu copil? Asta in termeni populari...


Hai, fii serios! Deja un "bucatar" POSIBIL insurat si cu copil.. a ajuns "barbati insurati si cu copil"... Ramai sincer pana la capat daca poti.... Las-o sa dea cu capul; asa am invatat toti ce e bine si ce e rau. Si pleaca de langa ea, pentru numele lui Dumnezeu!! Doar tie iti faci rau.. nu si ei.
Pana la urma, ne dorim doar sa fim fericiti, multumiti, impliniti.. Toti ne dorim asta.


ps. nu o numesc c...va pe femeia care se culca cu un barbat insurat. Nici DEX-ul nu o face.
rashela
Postat pe 15 August 2009 07:56
De la: rashela, la data 2009-08-15 07:56:33
De la: AlexMag, la data 2009-08-15 07:44:37
De la: rashela, la data 2009-08-15 06:45:13Nu-ti voi spune ca ai procedat bine sau nu... Unii avem tendinta de a cere sare pe rana numai asa "de-ai dracului ce suntem"! Unora le place sa-si linga ranile departe de tumult, altora apropierea cu orice pret de obiectul suferintei. le face "bine". Nu inseamna ca ii si vindeca.
Daca fata si-a gasit un alt iubit de prosta calitate (in opinia ta) nu o face c....va. Daca va suferi (sau nu), dca va plati cu lacrimi (sau nu) noua relatie... ramane doar problema ei. Faptul ca nu mai esti centrul universului ei.... si ca isi indreapta ochii spre un alt barbat... nu o face c...va.
Desprinde-te cu demnitate de fosta relatie. Lasa cele "10 minute" in care doresti sa ii spui ceva (cu siguranta nu o intereseaza nimic), lasa telefoanele si sms-urile... cu vorbe "dulci" care adancesc prapastia. Stii bine ca nu au niciun efect, ba mai mult... se pierde si acel dram de bun simt care mai exista intre fosti. De intors la tine nu mai e cazul.


Atunci zi`mi si mie cum se numesc femeile/fetele care se culca cu barbati insurati si cu copil? Asta in termeni populari...



stiu eu stiu eu.....o mareeeee p.....roasta sincer alex nu mai suferii degeaba ca nu merita,desigur noua ne e usor sa vb si sa ti dam sfaturi dar crede ma ca daca ea a reusit sa treaca asa de usor peste o relatie de 4 ani inseamna ca nu ai fost pt ea decat un capriciu....sau poate ea nu te mai iubea de mult....gandeste te ca ea cand e cu acel barbat nu se simte rau ca si cum te ar trada....si atunci ??? tu de ce te amarasti atat? nu mai incerca sa o suni crede ma ca asta te face sa pari ca o agasezi ,ca esti disperat dupa ea ........chiar daca tu o mai iubesti nu o lasa pe ea sa stie asta ...te injosesti prea mult pentru o persoana fara inima......si ce daca e cu un mincinos ,bucatar,casatorit si cu copii.......nu mai conteaza ce face ea cu viata ei atata timp cat tu nu mai faci parte din ea ....stiu ca te doare dar incearca sa o uiti.......din asta singurul care iese cu rani adanci nu poti fi decat tu.......cat desprea ea..ai sa vezi si poate ai sa auzi dupa un timp cat de rau o sa i para ...dar va fi prea tarziu pt ca tu ca un baiat destept vei fi trecut deja peste......succes si ai grija de tine
danyela_angela
Postat pe 15 August 2009 12:06
Sunt de acord cu ce a zis rashela. De asemenea cred ca ar trebui ca dupa ce se sfarseste o relatie sa incercam sa lasam loc de buna ziua ,iar daca nici atat nu se poate (si e de inteles cand e vorba de ceva asa recent) macar sa lasam sa treaca o perioada in care sa nu mai pastram legatura cu fostul/fosta tocmai pentru a nu fi tentati sa acuzam,sa actualizam totul si chiar sa jignim.
Arata-i tu ei ca poti mai mult,ca nu e nevoie de cuvinte dure pentru ca deja ai inteles ce incompatibili sunteti de fapt.Indiferenta in cazul asta ar fi cea mai buna razbunare si te-ar ajuta pe tine sa te vindeci.
Nu e deloc usor sa fii indiferent dar cu timpul suferinta o sa se estompeze.Gandeste-te ca unii oameni convietuiesc ani multi si pana nu apare o anume situatie care sa scoata la suprafata niste reactii neasteptate,niste ascunzisuri bine pastrate ,nu-ti dai seama langa cine ai trait de fapt.
Mastile cad adesea cand esti pus in situatia sa traiesti sub acelasi acoperis cu acea persoana,dar uneori nici atunci.Poate situatia asta nefericita prin care ai trecut,pe langa celelalte lectii pe care ti le-a dat,a vrut sa-ti arate ca aceeasi persoana pe care la un moment dat ai iubit-o fara de care credeai ca nu poti trai,candva o sa ajunga sa-ti fie indiferenta.Abia atunci cand te vei debarasa de ruinele astea,o sa-ti dai seama ca ai prins aripi ,ca esti liber,ca nu depinzi de nimeni si nimic,ca totul e posibil si ca stii sa distingi intre un om care iti citeste sufletul si ti-l poate mangaia,sau unul care te duce la autodistrugere
Didona
Postat pe 15 August 2009 18:03
A fost una dintre cele mai dure experiente traite pana acum. Nu credeam ca se poate transforma intr`o astfel de persoana. Dar sper sa am puterea sa trec peste ca am destule de invatat si sa nu mai repet greselile pe viitor. Acum toti imi rad in fata si ma mustreazaca mi`au spus cu ceva timp in urma cam ce urmareste ea si cel fel de persoana vad ei ca este. Nu le`am dat crezare atunci. Dar acum...
AlexMag
Postat pe 15 August 2009 19:44
sa stii ca se poate si mai rau....sa fii abandonat dupa 7 ani de relatie ( in care apare si un copil ),si pur si simplu sa dispari ca magarul in ceata....dar cu toate astea sa ai puterea sa mergi inainte si sa fii optimist, asta conteaza cel mai mult, cel al tau ii pus deoparte. Capul sus...
aylla
Postat pe 15 August 2009 20:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata langa o persoana falsa 12 De la: marco918 5 Ianuarie 2010 02:07
SOS -Voi ce ati face in locul meu ??????? 292 De la: kudika185400 26 Mai 2010 19:15
A mintit privindu-ma in ochi 11 De la: 2 Mai 2014 22:42
Am nevoie de un sfat... 25 De la: kudika469289 22 Ianuarie 2012 23:01
Dragoste adevarata 32 De la: ioana_cristina 23 Octombrie 2009 12:02