Setari Cookie-uri

ce spuneti despre prostitutia masculina????

Orice femeie independenta risca sa fie tinta unui individ care fie este dornic sa " o tapeze de bani", fie "sa-l ajute" sa se catere pe un anumit post si rareori, extrem de rar pentru ca o admira. Micul excroc neatingand targetul pe care-l vizase..o ameninta ca are inregistrari cu nu stiu ce povesti..si asa are cateva "victime' la activ...eu cred ca este prostitutie ieftina masculina....cu amenintare si santaj.....ce putem sa le facem ????
pacifista
Postat pe 22 August 2009 19:10
Putem sa nu le dam ocazia sa aiba cu ce sa ne santajeze....
amr2009
Postat pe 22 August 2009 19:35
draga mea...ei santajeaza cu orice...oricand....insasi intrebarea" ma iubesti?" poate deveni santajabila...
pacifista
Postat pe 22 August 2009 19:37
De la: sadora, la data 2009-08-22 19:10:13Orice femeie independenta risca sa fie tinta unui individ care fie este dornic sa " o tapeze de bani", fie "sa-l ajute" sa se catere pe un anumit post si rareori, extrem de rar pentru ca o admira. Micul excroc neatingand targetul pe care-l vizase..o ameninta ca are inregistrari cu nu stiu ce povesti..si asa are cateva "victime' la activ...eu cred ca este prostitutie ieftina masculina....cu amenintare si santaj.....ce putem sa le facem ????


Ai patit-o , nu-i asa?
Lasa-l sa expuna ce are de expus. Ce poti sa pierzi? Reputatia? Zici ca esti independenta, deci ce-ti pasa de un dobitoc?
googoodoll
Postat pe 22 August 2009 19:38
De la: sadora, la data 2009-08-22 19:37:31draga mea...ei santajeaza cu orice...oricand....insasi intrebarea" ma iubesti?" poate deveni santajabila...


Doar daca ii permiti...

Pe de alta parte....acu depinde si de persoana santajata, daca are ceva de pierdut din asta, etc.
amr2009
Postat pe 22 August 2009 19:40
a inceput un santaj? nu-i ceda. orice ar fi'
ia-o inaintea lui si anunta-ti prietenii, colegii, iubitii etc.
de ce ?
daca a inceput santajul il va continua si nu se va opri.
pana la urma tot va spune,arata ce are de spus sau aratat.
te-ai riscat, ai stiut sau nu, nu mai conteaza.
"nasol moment"
in clipa asta esti indezavantaj. de aceea transforma totul in avantaj.
ai pierdut batalia, castiga razboiul.
P.S. depinde si de santaj, vezi cum poti sa intorci in favoarea ta situatia.


c_dana
Postat pe 22 August 2009 20:22
va dati seama ca nu sunt impresionata de santajist....unii folosesc aceasta tactica oricum,,,daca esti saraca, daca esti prostura sau destepata, daca ai bani, daca ai sau nu familie, daca ai reputatie etc....este ca un semnal de alarma al sarpelui cu clopotei : "alo, eu am sa te santajez ptr ca sunt "smecher"...de fapt intr-o colaborare cu domnia sa am depistat ca incalca serios legea facand trafic de persoane pe piata muncii si evaziune fiscala....orice consiliere afost zadarnica...ultimii oameni fraieriti au fost pentru Anglia - necalificati la spalatoria de masini....a inceput sa ma atace ptr ca-i ceream sa lucreze corect...si-a facut o noua adresa de mail prin care ma denigra si evident organizatia SADOR....evident l-am descoperit si a atacat...o alta doamna ia dat 10.000 euro sa-si faca firma ( garantie) si ..la fel...si tot asa...
pacifista
Postat pe 23 August 2009 10:15
De la: sadora, la data 2009-08-23 10:15:48va dati seama ca nu sunt impresionata de santajist....unii folosesc aceasta tactica oricum,,,daca esti saraca, daca esti prostura sau destepata, daca ai bani, daca ai sau nu familie, daca ai reputatie etc....este ca un semnal de alarma al sarpelui cu clopotei : "alo, eu am sa te santajez ptr ca sunt "smecher"...de fapt intr-o colaborare cu domnia sa am depistat ca incalca serios legea facand trafic de persoane pe piata muncii si evaziune fiscala....orice consiliere afost zadarnica...ultimii oameni fraieriti au fost pentru Anglia - necalificati la spalatoria de masini....a inceput sa ma atace ptr ca-i ceream sa lucreze corect...si-a facut o noua adresa de mail prin care ma denigra si evident organizatia SADOR....evident l-am descoperit si a atacat...o alta doamna ia dat 10.000 euro sa-si faca firma ( garantie) si ..la fel...si tot asa...



Trafic de persoane, evaziune fiscala, inselaciune..........., vorbiti de ceva mai mult decat prostitutie masculina.
valita76
Postat pe 23 August 2009 10:46


Sau poate ati dorit sa faceti reclama organizatiei SADOR.
valita76
Postat pe 23 August 2009 10:47
nu doresc reclama ptr SADOR...nu este cazul ..in 15 ani de munca suntem destul de cunoscuti..reclama nu ti-o faci cu santajisti si infractori.....poti sa-ti faci imagine cand schimbi ceva in mentalitatile oamenilor...cand se misca ceva in bine datorita implicarii tale....de fapt idealul de a trai intr-o lume curata este greu de atins....cu cat faci mai mult bine si ajuti cu atat cei pe acre-i ajuti nu te iarta !!!
pacifista
Postat pe 23 August 2009 17:21
scuze care-i ajuti...desi cred ca merge si "acrei"
pacifista
Postat pe 23 August 2009 17:22
da...este mai mult...nu ma refer la banalii masculi care se vand pe nimic..poate ptr o farfurie cu mancare...poate ptr un spalat rufe sau cazare...ma refer la cei care sunt excroci innascuti...care nu stiu sa faca mare lucru....la aceia care nu reusesc "sa foloseasca" un om pentru a invata , a se ridica, a munci....ma refer la cei care au 2 foste neveste...doi copii abandonati si destule "amante" in diferite sectoare de activitate...de ex finate, avocatura, secretariat, vanzatoare, casiera etc...se agata de fiecare cand este in groapa...Sa clarific : eu am fost observatorul situatiei nu imploicata direct ...am intuitia destul de buna ....Toate sunt in sah cu el....sta cate putin la toate...le da sperante ...evident el nu are nici macar casa.....este un specimen ciudat si am curiozitatea sa vad pana unde va merge .....
pacifista
Postat pe 25 August 2009 11:09
Depune si tu plangere penala impotriva lui... cum sa te santajeze el pe tine, cand el e ala bagat in toate cele?
anushkha
Postat pe 28 August 2009 14:04
De la: ana18, la data 2009-08-28 14:04:06Depune si tu plangere penala impotriva lui... cum sa te santajeze el pe tine, cand el e ala bagat in toate cele?


Draga mea..legea este lege si evident numai apaticii accepta ca un astfel de individ sa speculeze intr-un fel sai altul oamenii. Deschiderea acestui subiect, cunoscut de mine in esenta . este pentru ca voi sa gasiti cateva solutii....oricum de reeducat acest om este imposibil...iti multumesc
pacifista
Postat pe 28 August 2009 14:15
De la: sadora, la data 2009-08-28 14:15:54
De la: ana18, la data 2009-08-28 14:04:06Depune si tu plangere penala impotriva lui... cum sa te santajeze el pe tine, cand el e ala bagat in toate cele?


Draga mea..legea este lege si evident numai apaticii accepta ca un astfel de individ sa speculeze intr-un fel sai altul oamenii. Deschiderea acestui subiect, cunoscut de mine in esenta . este pentru ca voi sa gasiti cateva solutii....oricum de reeducat acest om este imposibil...iti multumesc


Ok, poate sunt eu tampita si n-am inteles calumea problema, dar totusi... din ce spui tu, tipul se face vinovat de santaj, nu? In conditiile astea, nu e nevoie sa gasim noi metode inovatoare de a-l pedepsi, pentru ca aceasta situatie e prevazuta de lege:
Infractiuni contra libertatii persoanei - Drept Penal
Reglementate in cap. II, art. 189-196,
cuprind: lipsirea de libertate in mod ilegal, sclavia, supunerea la munca fortata sau obligatorie, violarea de domiciliu, amenintarea, santajul, violarea secretului corespondentei, divulgarea secretului profesional.Obiectul juridic generic al acestor infractiuni consta in relatiile sociale care asigura libertatea fizica si psihica a persoanei.
Sursa: www.euroavocatura.ro
Din ce am inteles eu de-acolo, sigur, nu mare lucru, totusi se pare ca santajul este prevazut in Codul Penal sub incadrarea de infractiune. Deci, daca tu cunosti un asemenea caz, si doresti sa-l rezolvi, probabil ca politia e mai in masura decat forumul...
anushkha
Postat pe 28 August 2009 21:43
De la: ana18, la data 2009-08-28 21:43:29
De la: sadora, la data 2009-08-28 14:15:54
De la: ana18, la data 2009-08-28 14:04:06Depune si tu plangere penala impotriva lui... cum sa te santajeze el pe tine, cand el e ala bagat in toate cele?


Draga mea..legea este lege si evident numai apaticii accepta ca un astfel de individ sa speculeze intr-un fel sai altul oamenii. Deschiderea acestui subiect, cunoscut de mine in esenta . este pentru ca voi sa gasiti cateva solutii....oricum de reeducat acest om este imposibil...iti multumesc


Ok, poate sunt eu tampita si n-am inteles calumea problema, dar totusi... din ce spui tu, tipul se face vinovat de santaj, nu? In conditiile astea, nu e nevoie sa gasim noi metode inovatoare de a-l pedepsi, pentru ca aceasta situatie e prevazuta de lege:
Infractiuni contra libertatii persoanei - Drept Penal
Reglementate in cap. II, art. 189-196,
cuprind: lipsirea de libertate in mod ilegal, sclavia, supunerea la munca fortata sau obligatorie, violarea de domiciliu, amenintarea, santajul, violarea secretului corespondentei, divulgarea secretului profesional.Obiectul juridic generic al acestor infractiuni consta in relatiile sociale care asigura libertatea fizica si psihica a persoanei.
Sursa: www.euroavocatura.ro
Din ce am inteles eu de-acolo, sigur, nu mare lucru, totusi se pare ca santajul este prevazut in Codul Penal sub incadrarea de infractiune. Deci, daca tu cunosti un asemenea caz, si doresti sa-l rezolvi, probabil ca politia e mai in masura decat forumul...
pacifista
Postat pe 28 August 2009 21:52
De la: sadora, la data 2009-08-28 14:15:54
De la: ana18, la data 2009-08-28 14:04:06Depune si tu plangere penala impotriva lui... cum sa te santajeze el pe tine, cand el e ala bagat in toate cele?


Draga mea..legea este lege si evident numai apaticii accepta ca un astfel de individ sa speculeze intr-un fel sai altul oamenii. Deschiderea acestui subiect, cunoscut de mine in esenta . este pentru ca voi sa gasiti cateva solutii....oricum de reeducat acest om este imposibil...iti multumesc


Din cate vad aici , tie nu-ti prea convine nici o solutie. Nu mi se pare un caz extrem de frecvent ca sa ne batem capsorul cu situatii ipotetice. Femeie aia independenta de care vorbeai ar trebui sa fie inteligenta incat sa nu ajunga in astfel de situatii , daca nu , se merge pe lege (in cazul in care e legitima si probabila acuzatia) . Nu stiu ce fel de solutii ingenioase astepti
Ginuta1980
Postat pe 28 August 2009 21:53
De la: ana18, la data 2009-08-28 21:43:29
De la: sadora, la data 2009-08-28 14:15:54
De la: ana18, la data 2009-08-28 14:04:06Depune si tu plangere penala impotriva lui... cum sa te santajeze el pe tine, cand el e ala bagat in toate cele?


Draga mea..legea este lege si evident numai apaticii accepta ca un astfel de individ sa speculeze intr-un fel sai altul oamenii. Deschiderea acestui subiect, cunoscut de mine in esenta . este pentru ca voi sa gasiti cateva solutii....oricum de reeducat acest om este imposibil...iti multumesc


Ok, poate sunt eu tampita si n-am inteles calumea problema, dar totusi... din ce spui tu, tipul se face vinovat de santaj, nu? In conditiile astea, nu e nevoie sa gasim noi metode inovatoare de a-l pedepsi, pentru ca aceasta situatie e prevazuta de lege:
Infractiuni contra libertatii persoanei - Drept Penal
Reglementate in cap. II, art. 189-196,
cuprind: lipsirea de libertate in mod ilegal, sclavia, supunerea la munca fortata sau obligatorie, violarea de domiciliu, amenintarea, santajul, violarea secretului corespondentei, divulgarea secretului profesional.Obiectul juridic generic al acestor infractiuni consta in relatiile sociale care asigura libertatea fizica si psihica a persoanei.
Sursa: www.euroavocatura.ro
Din ce am inteles eu de-acolo, sigur, nu mare lucru, totusi se pare ca santajul este prevazut in




Penal sub incadrarea de infractiune. Deci, daca tu cunosti un asemenea caz, si doresti sa-l rezolvi, probabil ca politia e mai in masura decat forumul...



Draga mea...lucrez intr- org optr apararea drepturilor omului....stiu bine legile...problema lui este aceea ca face prostitutie....pentru anumite beneficii..la asta se refera sesizarile acre sunt la noi!!! Peste toate ilegalitatile pe care le comite...de aici si intrebarea .....ce am face????.... legile sunt clare ..vocea poporului suna altfel...ci simpatie , Cristina]
Din perspectiva penala, amenintarea si santajul constituie comportamente care nesocotesc regulile de convietuire sociala. Dezavuarea fatisa de catre societate a unor asemenea manifestari cu un vadit grad de pericol social a facut necesara interventia fortei coercitive a statului.
Modalitatile de transmitere a amenintarii pot fi nemijlocite (cand este adresata direct victimei) sau indirecta (prin intermediul unei scrisori, înregistrari audio, unui mesaj etc.).
Periculozitatea sociala a infractiunii de amenintare consta în sentimentul de insecuritate pe care îl insufla celui sau celor vizati, determinand si o încorsetare a libertatii psihice a persoanei, drept garantat de constitutie si acte internationale în materia drepturilor omului. Îngradirea libertatii psihice a persoanei amenintate se poate repercuta si asupra comportamentului social al acesteia.
Sanctiunea pentru amenintare este pedeapsa închisorii de la 3 luni la 3 ani sau amenda.
Pentru declansarea actiunii penale este obligatorie plangerea prealabila care se adreseaza direct instantei de judecata, conform art. 279 alin. 2 lit. a Cod de procedura penala, trecandu-se peste faza urmaririi penale. Daca autorul amenintarii nu este cunoscut, vor fi sesizate organele de urmarire penala pentru a depune diligentele necesare în vederea identificarii subiectului activ al infractiunii. La aceasta infractiune, împacarea partilor înlatura raspunderea penala a faptuitorului.
Santajul este, ca si amenintarea, o fapta socialmente periculoasa care impieteaza asupra derularii obisnuite a relatiilor sociale.
Prin santaj (art.194 Cod penal) se întelege o actiune de constrangere, prin violenta sau amenintare, asupra unei alte persoane, actiune menita sa o determine sa dea (o suma de bani, un document etc.), sa faca (o declaratie, sa adopte o anumita pozitie publica etc.), sa nu faca (recurs la o hotarare judecatoreasca etc.), sa sufere ceva (sa suporte un prejudiciu material sau o fapta umilitoare, sa accepte deteriorarea/distrugerea unui bun).
Fata de varianta-tip (simpla) a santajului prevazuta de art. 194, înfatisata mai sus, exista si o varianta agravata, cand amenintarea se refera la dezvaluirea unor informatii reale sau imaginare care ar avea un caracter compromitator.
Presiunea psihica exercitata de faptuitor pune victima în fata unei alternative: satisfacerea pretentiilor celui care s-a folosit de aceste mijloace injuste ori suportarea repercusiunilor fizice, psihice sau materiale.
Modalitatile de realizare a santajului sunt amenintarea (art. 193 Cod penal) si violentele (art. 180 Cod penal), ca la infractiunea de talharie (art.211Cod penal), numai ca, spre deosebire de santaj, obtinerea unui folos material injust se produce concomitent cu exercitarea actiunii violente (de exemplu, deposedarea victimei de bunurile pe care le are asupra ei prin folosirea unei arme). Desi sunt infractiuni de sine statatoare, amenintarea si violentele faptuitorului sunt absorbite în infractiunea de santaj, care prezinta un grad de pericol social mai ridicat.
Daca violentele la care a fost supusa victima i-au provocat vatamari grave ale integritatii fizice, infractiunea de santaj va fi sanctionata în concurs cu cea de vatamare corporala, respectiv vatamare corporala grava (art. 181, 182 Cod penal).
Santajul se pedepseste cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani în varianta tip, si de la 2 la 7 ani în varianta agravata.
Spre deosebire de amenintare, la santaj actiunea penala e declansata din oficiu de catre procuror care supravegheaza modul în care este efectuata urmarirea penala de catre organele de cercetare penala.
Daca procurorul, pe baza probelor administrate în faza de urmarire penala, constata îndeplinirea celor 3 elemente cumulative (fapta exista, a fost savarsita de inculpat/învinuit si acesta raspunde penal) emite rechizitoriu de trimitere în judecata care constituie actul de sesizare a instantei, în speta judecatoria locului savarsirii infractiunii. Combaterea activitatilor infractionale este îngreunata si de ultima modificare a Codului de procedura penala referitoare la obligatia instantei de judecata de a confirma masurile de arestare preventiva luate de procuror care nu mai pot depasi 3 zile. Din pacate, formularea nefericita a textului (masura de arestare preventiva e confirmata doar daca exista probe noi la dosar) a fost exploatata de avocati pentru a li se pierde urma unor persoane anchetate pentru infractiuni care aduc atingere multor valori sociale înradacinate în mentalul colectiv.

Art. 211 C.pen. - ,,(1) Constrângerea unei persoane, prin violenta sau
amenintare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta
este comisa spre a dobândi un folos injust, pentru sine sau pentru
altul, se pedepseste cu închisoare stricta de la un an la 5 ani.

(2) Când constrângerea consta în amenintarea cu darea în vileag a unei
fapte reale sau imaginare, compromitatoare pentru persoana amenintata,
pentru sotul acesteia sau pentru o ruda apropiata, pedeapsa este
închisoarea stricta de la 2 la 7 ani".

2. Concepte operationale

Santajul reprezinta fapta care lezeaza sau este posibil sa lezeze
dreptul persoanei santajate de a-si manifesta vointa si de a dispune
de aptitudinile sale.

Santajul, în vorbirea curenta, este o modalitate imorala de obtinere
în mod injust de la o persoana, prin constrângerea acesteia, a unui
folos pentru cel care santajeaza ori pentru alta persoana.

Constrângerea reprezinta actiunea prin care o persoana este silita sa
faca ori sa nu faca ceva contrar vointei sale. În absenta acestei
constrângeri nu avem infractiune.

Violenta reprezinta manifestarile fizice de orice natura, exercitate
prin orice modalitati, adica prin acte de lovire, imobilizare,
vatamari corporale, etc.

Amenintarea reprezinta o înstiintare cu producerea unui rau, care
consta fie din savârsirea unei infractiuni, fie din producerea unei
pagube în mod nemijlocit asupra persoanei careia i se adreseaza
amenintarea ori asupra sotul ori rudelor apropiate acesteia.
Amenintarea poate fi adresata direct (prin atitudini, gesturi) ori
indirect (în scris, prin cuvinte), explicit sau implicit.

Prin dare în vileag se întelege divulgarea, aducerea la cunostinta
altora a unei fapte reale ori imaginare, compromitatoare pentru
persoana amenintata, pentru sotul acesteia sau pentru o ruda
apropiata.

Sa dea ceva reprezinta o remitere, victima autodeposedându-se, sub
imperiul constrângerii, de o suma de bani, de documente etc. Astfel,
exista infractiunea de santaj daca inculpatii au pretins sume de bani
pentru a nu denunta persoanele pe care le-au surprins ca au sustras
marfuri din magazin.

Sa faca ceva înseamna ca victima este constrânsa la a presta o
activitate (de exemplu, a semna un act, a evacua o încapere sau
imobil, a face o declaratie, a retrage o plângere, etc.).

Sa nu faca ceva înseamna ca victima este constrânsa de catre faptuitor
la un act omisiv (de abtinere) de la ceea ce victima era îndreptatita
sa faca. Constituie acte omisive, de exemplu, a nu face un denunt, a
nu declansa un proces, a nu se prezenta la un concurs pentru ocuparea
unui post, a nu face un act, etc.).

Sa sufere ceva înseamna ca victima este obligata sa suporte un
prejudiciu material sau moral (de exemplu, acceptarea sa i se distruga
un bun, sa paraseasca o localitate, sa îndure o situatie umilitoare,
sa piarda o suma de bani, sa fie insultat, sa suporte o situatie
jignitoare, etc.).

Prin folos se întelege un avantaj, un câstig care poate fi atât
material, cât si moral.


pacifista
Postat pe 28 August 2009 21:55
De la: sadora, la data 2009-08-28 21:55:57
De la: ana18, la data 2009-08-28 21:43:29
De la: sadora, la data 2009-08-28 14:15:54
De la: ana18, la data 2009-08-28 14:04:06Depune si tu plangere penala impotriva lui... cum sa te santajeze el pe tine, cand el e ala bagat in toate cele?


Draga mea..legea este lege si evident numai apaticii accepta ca un astfel de individ sa speculeze intr-un fel sai altul oamenii. Deschiderea acestui subiect, cunoscut de mine in esenta . este pentru ca voi sa gasiti cateva solutii....oricum de reeducat acest om este imposibil...iti multumesc


Ok, poate sunt eu tampita si n-am inteles calumea problema, dar totusi... din ce spui tu, tipul se face vinovat de santaj, nu? In conditiile astea, nu e nevoie sa gasim noi metode inovatoare de a-l pedepsi, pentru ca aceasta situatie e prevazuta de lege:
Infractiuni contra libertatii persoanei - Drept Penal
Reglementate in cap. II, art. 189-196,
cuprind: lipsirea de libertate in mod ilegal, sclavia, supunerea la munca fortata sau obligatorie, violarea de domiciliu, amenintarea, santajul, violarea secretului corespondentei, divulgarea secretului profesional.Obiectul juridic generic al acestor infractiuni consta in relatiile sociale care asigura libertatea fizica si psihica a persoanei.
Sursa: www.euroavocatura.ro
Din ce am inteles eu de-acolo, sigur, nu mare lucru, totusi se pare ca santajul este prevazut in




Penal sub incadrarea de infractiune. Deci, daca tu cunosti un asemenea caz, si doresti sa-l rezolvi, probabil ca politia e mai in masura decat forumul...



Draga mea...lucrez intr- org optr apararea drepturilor omului....stiu bine legile...problema lui este aceea ca face prostitutie....pentru anumite beneficii..la asta se refera sesizarile acre sunt la noi!!! Peste toate ilegalitatile pe care le comite...de aici si intrebarea .....ce am face????.... legile sunt clare ..vocea poporului suna altfel...ci simpatie , Cristina]
Din perspectiva penala, amenintarea si santajul constituie comportamente care nesocotesc regulile de convietuire sociala. Dezavuarea fatisa de catre societate a unor asemenea manifestari cu un vadit grad de pericol social a facut necesara interventia fortei coercitive a statului.
Modalitatile de transmitere a amenintarii pot fi nemijlocite (cand este adresata direct victimei) sau indirecta (prin intermediul unei scrisori, înregistrari audio, unui mesaj etc.).
Periculozitatea sociala a infractiunii de amenintare consta în sentimentul de insecuritate pe care îl insufla celui sau celor vizati, determinand si o încorsetare a libertatii psihice a persoanei, drept garantat de constitutie si acte internationale în materia drepturilor omului. Îngradirea libertatii psihice a persoanei amenintate se poate repercuta si asupra comportamentului social al acesteia.
Sanctiunea pentru amenintare este pedeapsa închisorii de la 3 luni la 3 ani sau amenda.
Pentru declansarea actiunii penale este obligatorie plangerea prealabila care se adreseaza direct instantei de judecata, conform art. 279 alin. 2 lit. a Cod de procedura penala, trecandu-se peste faza urmaririi penale. Daca autorul amenintarii nu este cunoscut, vor fi sesizate organele de urmarire penala pentru a depune diligentele necesare în vederea identificarii subiectului activ al infractiunii. La aceasta infractiune, împacarea partilor înlatura raspunderea penala a faptuitorului.
Santajul este, ca si amenintarea, o fapta socialmente periculoasa care impieteaza asupra derularii obisnuite a relatiilor sociale.
Prin santaj (art.194 Cod penal) se întelege o actiune de constrangere, prin violenta sau amenintare, asupra unei alte persoane, actiune menita sa o determine sa dea (o suma de bani, un document etc.), sa faca (o declaratie, sa adopte o anumita pozitie publica etc.), sa nu faca (recurs la o hotarare judecatoreasca etc.), sa sufere ceva (sa suporte un prejudiciu material sau o fapta umilitoare, sa accepte deteriorarea/distrugerea unui bun).
Fata de varianta-tip (simpla) a santajului prevazuta de art. 194, înfatisata mai sus, exista si o varianta agravata, cand amenintarea se refera la dezvaluirea unor informatii reale sau imaginare care ar avea un caracter compromitator.
Presiunea psihica exercitata de faptuitor pune victima în fata unei alternative: satisfacerea pretentiilor celui care s-a folosit de aceste mijloace injuste ori suportarea repercusiunilor fizice, psihice sau materiale.
Modalitatile de realizare a santajului sunt amenintarea (art. 193 Cod penal) si violentele (art. 180 Cod penal), ca la infractiunea de talharie (art.211Cod penal), numai ca, spre deosebire de santaj, obtinerea unui folos material injust se produce concomitent cu exercitarea actiunii violente (de exemplu, deposedarea victimei de bunurile pe care le are asupra ei prin folosirea unei arme). Desi sunt infractiuni de sine statatoare, amenintarea si violentele faptuitorului sunt absorbite în infractiunea de santaj, care prezinta un grad de pericol social mai ridicat.
Daca violentele la care a fost supusa victima i-au provocat vatamari grave ale integritatii fizice, infractiunea de santaj va fi sanctionata în concurs cu cea de vatamare corporala, respectiv vatamare corporala grava (art. 181, 182 Cod penal).
Santajul se pedepseste cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani în varianta tip, si de la 2 la 7 ani în varianta agravata.
Spre deosebire de amenintare, la santaj actiunea penala e declansata din oficiu de catre procuror care supravegheaza modul în care este efectuata urmarirea penala de catre organele de cercetare penala.
Daca procurorul, pe baza probelor administrate în faza de urmarire penala, constata îndeplinirea celor 3 elemente cumulative (fapta exista, a fost savarsita de inculpat/învinuit si acesta raspunde penal) emite rechizitoriu de trimitere în judecata care constituie actul de sesizare a instantei, în speta judecatoria locului savarsirii infractiunii. Combaterea activitatilor infractionale este îngreunata si de ultima modificare a Codului de procedura penala referitoare la obligatia instantei de judecata de a confirma masurile de arestare preventiva luate de procuror care nu mai pot depasi 3 zile. Din pacate, formularea nefericita a textului (masura de arestare preventiva e confirmata doar daca exista probe noi la dosar) a fost exploatata de avocati pentru a li se pierde urma unor persoane anchetate pentru infractiuni care aduc atingere multor valori sociale înradacinate în mentalul colectiv.

Art. 211 C.pen. - ,,(1) Constrângerea unei persoane, prin violenta sau
amenintare, sa dea, sa faca, sa nu faca sau sa sufere ceva, daca fapta
este comisa spre a dobândi un folos injust, pentru sine sau pentru
altul, se pedepseste cu închisoare stricta de la un an la 5 ani.

(2) Când constrângerea consta în amenintarea cu darea în vileag a unei
fapte reale sau imaginare, compromitatoare pentru persoana amenintata,
pentru sotul acesteia sau pentru o ruda apropiata, pedeapsa este
închisoarea stricta de la 2 la 7 ani".

2. Concepte operationale

Santajul reprezinta fapta care lezeaza sau este posibil sa lezeze
dreptul persoanei santajate de a-si manifesta vointa si de a dispune
de aptitudinile sale.

Santajul, în vorbirea curenta, este o modalitate imorala de obtinere
în mod injust de la o persoana, prin constrângerea acesteia, a unui
folos pentru cel care santajeaza ori pentru alta persoana.

Constrângerea reprezinta actiunea prin care o persoana este silita sa
faca ori sa nu faca ceva contrar vointei sale. În absenta acestei
constrângeri nu avem infractiune.

Violenta reprezinta manifestarile fizice de orice natura, exercitate
prin orice modalitati, adica prin acte de lovire, imobilizare,
vatamari corporale, etc.

Amenintarea reprezinta o înstiintare cu producerea unui rau, care
consta fie din savârsirea unei infractiuni, fie din producerea unei
pagube în mod nemijlocit asupra persoanei careia i se adreseaza
amenintarea ori asupra sotul ori rudelor apropiate acesteia.
Amenintarea poate fi adresata direct (prin atitudini, gesturi) ori
indirect (în scris, prin cuvinte), explicit sau implicit.

Prin dare în vileag se întelege divulgarea, aducerea la cunostinta
altora a unei fapte reale ori imaginare, compromitatoare pentru
persoana amenintata, pentru sotul acesteia sau pentru o ruda
apropiata.

Sa dea ceva reprezinta o remitere, victima autodeposedându-se, sub
imperiul constrângerii, de o suma de bani, de documente etc. Astfel,
exista infractiunea de santaj daca inculpatii au pretins sume de bani
pentru a nu denunta persoanele pe care le-au surprins ca au sustras
marfuri din magazin.

Sa faca ceva înseamna ca victima este constrânsa la a presta o
activitate (de exemplu, a semna un act, a evacua o încapere sau
imobil, a face o declaratie, a retrage o plângere, etc.).

Sa nu faca ceva înseamna ca victima este constrânsa de catre faptuitor
la un act omisiv (de abtinere) de la ceea ce victima era îndreptatita
sa faca. Constituie acte omisive, de exemplu, a nu face un denunt, a
nu declansa un proces, a nu se prezenta la un concurs pentru ocuparea
unui post, a nu face un act, etc.).

Sa sufere ceva înseamna ca victima este obligata sa suporte un
prejudiciu material sau moral (de exemplu, acceptarea sa i se distruga
un bun, sa paraseasca o localitate, sa îndure o situatie umilitoare,
sa piarda o suma de bani, sa fie insultat, sa suporte o situatie
jignitoare, etc.).

Prin folos se întelege un avantaj, un câstig care poate fi atât
material, cât si moral.





Doamne Dumnezeule , cat poti sa bati campii ! Tu nu ai cu cine sa discuti la tine la birou? Daca oamenii de care vorbesti nu pot fi reeducati iar organele abilitate nu sunt capabile sa ia vreo masura , vii pe un forum pretinzand solutii? Esti culmea
Ginuta1980
Postat pe 28 August 2009 22:03
Diavolyta_
Postat pe 28 August 2009 22:04
Ok Sadora, si cum ar trebui sa raspundem noi atunci?
anushkha
Postat pe 28 August 2009 22:49
dpdv al meu....barbatul profita d naivitatea si sensibilitatea unei femei....nu au nevoie neaparat d un loc d munca sau d bani..poate au nevoie doar d a face dragoste cu u...cum s zice k "i sa pus pata p tine"....barbatu ii barbat si tot tp va avea si va profita...noi suntem naivele,credulele,alea "pacalite" din poveste...din pacate:|
kudika023904
Postat pe 30 August 2009 01:27
De la: kudika023904, la data 2009-08-30 01:27:07dpdv al meu....barbatul profita d naivitatea si sensibilitatea unei femei....nu au nevoie neaparat d un loc d munca sau d bani..poate au nevoie doar d a face dragoste cu u...cum s zice k "i sa pus pata p tine"....barbatu ii barbat si tot tp va avea si va profita...noi suntem naivele,credulele,alea "pacalite" din poveste...din pacate:|

te inseli amarnic
mitura
Postat pe 30 August 2009 01:28
De la: ana18, la data 2009-08-28 22:49:10Ok Sadora, si cum ar trebui sa raspundem noi atunci?

drag copil...nu am primit decat solutii de genul: nu te lasa santajata!...dat in judecata.....repet ..nu este vorba de mine .....este un caz, intradeva,r aproape de extrema umana....Daca mai dau cate o informatie poate va ajuta....stim prea putin cum sa ne aparam ...apoi ma gandesc ca oricine poate sa intre intr-o astfel de situatie...nu vad motivul de suparare. Daca ai fi una din sotiile lui??? una din "iubitele' lui.....este vorba de dezechilibrul relational pe care-l creaza....si daca gandesti mai profund pot fi multe consecinte...educatia copiilor lui, suferinta femeilor....posibilitatea unei situatii capitale.....Un alt context este vis a vis de femeile care sunt acuzate in astfel de situatii...Daca nu fecem curatenie in viata riscam sa traim in mizerie......si apoi auzim :Tocmai mie sa mi se intample ???
Nota: muncesc foarte mult ..dar imi face o deosebita placere sa fiu cu voi!
pacifista
Postat pe 30 August 2009 16:26
De la: pacifista, la data 2009-08-30 16:26:58
De la: ana18, la data 2009-08-28 22:49:10Ok Sadora, si cum ar trebui sa raspundem noi atunci?

drag copil...nu am primit decat solutii de genul: nu te lasa santajata!...dat in judecata.....repet ..nu este vorba de mine .....este un caz, intradeva,r aproape de extrema umana....Daca mai dau cate o informatie poate va ajuta....stim prea putin cum sa ne aparam ...apoi ma gandesc ca oricine poate sa intre intr-o astfel de situatie...nu vad motivul de suparare. Daca ai fi una din sotiile lui??? una din "iubitele' lui.....este vorba de dezechilibrul relational pe care-l creaza....si daca gandesti mai profund pot fi multe consecinte...educatia copiilor lui, suferinta femeilor....posibilitatea unei situatii capitale.....Un alt context este vis a vis de femeile care sunt acuzate in astfel de situatii...Daca nu fecem curatenie in viata riscam sa traim in mizerie......si apoi auzim :Tocmai mie sa mi se intample ???
Nota: muncesc foarte mult ..dar imi face o deosebita placere sa fiu cu voi!


Daca as fi una din sotiile sau iubitele lui, mi-as schimba propria parere despre mine in rau. Mult.
anushkha
Postat pe 31 August 2009 02:00
De la: ana18, la data 2009-08-31 02:00:08
De la: pacifista, la data 2009-08-30 16:26:58
De la: ana18, la data 2009-08-28 22:49:10Ok Sadora, si cum ar trebui sa raspundem noi atunci?

drag copil...nu am primit decat solutii de genul: nu te lasa santajata!...dat in judecata.....repet ..nu este vorba de mine .....este un caz, intradeva,r aproape de extrema umana....Daca mai dau cate o informatie poate va ajuta....stim prea putin cum sa ne aparam ...apoi ma gandesc ca oricine poate sa intre intr-o astfel de situatie...nu vad motivul de suparare. Daca ai fi una din sotiile lui??? una din "iubitele' lui.....este vorba de dezechilibrul relational pe care-l creaza....si daca gandesti mai profund pot fi multe consecinte...educatia copiilor lui, suferinta femeilor....posibilitatea unei situatii capitale.....Un alt context este vis a vis de femeile care sunt acuzate in astfel de situatii...Daca nu fecem curatenie in viata riscam sa traim in mizerie......si apoi auzim :Tocmai mie sa mi se intample ???
Nota: muncesc foarte mult ..dar imi face o deosebita placere sa fiu cu voi!


Daca as fi una din sotiile sau iubitele lui, mi-as schimba propria parere despre mine in rau. Mult.

apreciez raspunsul tau .......felicitari
pacifista
Postat pe 31 August 2009 18:01
De la: pacifista, la data 2009-08-22 19:10:13Orice femeie independenta risca sa fie tinta unui individ care fie este dornic sa " o tapeze de bani", fie "sa-l ajute" sa se catere pe un anumit post si rareori, extrem de rar pentru ca o admira. Micul excroc neatingand targetul pe care-l vizase..o ameninta ca are inregistrari cu nu stiu ce povesti..si asa are cateva "victime' la activ...eu cred ca este prostitutie ieftina masculina....cu amenintare si santaj.....ce putem sa le facem ????


sã le pui flori în pãr mã ca o pacifistã ce eºti

Postat pe 1 Septembrie 2009 00:10
De la: mitura, la data 2009-08-30 01:28:13
De la: kudika023904, la data 2009-08-30 01:27:07dpdv al meu....barbatul profita d naivitatea si sensibilitatea unei femei....nu au nevoie neaparat d un loc d munca sau d bani..poate au nevoie doar d a face dragoste cu u...cum s zice k "i sa pus pata p tine"....barbatu ii barbat si tot tp va avea si va profita...noi suntem naivele,credulele,alea "pacalite" din poveste...din pacate:|

te inseli amarnic


Corectez: vã înºelaþi amarnic

Postat pe 1 Septembrie 2009 00:11
De la: Diavolyta_, la data 2009-08-28 22:04:58


ce avatar refuzat de hi5 ai.

Postat pe 1 Septembrie 2009 00:13
De la: misogin, la data 2009-09-01 00:13:14
De la: Diavolyta_, la data 2009-08-28 22:04:58


ce avatar refuzat de hi5 ai.


jura'te tu...

oare de unde mai apareti voi?? ... asa ca ciupercile dupa ploaie?
Diavolyta_
Postat pe 1 Septembrie 2009 00:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e doar o carte sau adevarul?place cuiva? 7 De la: roscatika23 3 Aprilie 2009 17:24
ce este iubirea? 96 De la: contesina 9 Iunie 2011 12:23
Ce sa fac????????? 19 De la: amr2009 16 Noiembrie 2010 02:52
AAAAAAAAAAAAAAAAAAA! 4 De la: Eva32 3 Septembrie 2011 00:46
captiva intre doi... 5 De la: BogdanPaul 27 Februarie 2009 06:24